No. 5467 Vrijdag 7 Sept. BLACKBIRD De Grootmoeder Ja, natuurlijk, mijn BRIL is van M. NORT Gediplomeerd Opticien Opening Najaar en Winterseizoen!! Maarden Haard kachels Val kachels Fornuizen TWEEDE BLAD Geven géén Cadeaus!! Knoeien niet met Kortingen!! Fa L. J. Veerman GORINCHEM, Zusterhuis 6. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. QeefcUaJettgen e&x FEUILLETON. MAANDAG EN DINSDAG GESLOTEN Wij verkoopen de beste en vertrouwste fabrikaten die op dat gebied bestaan!! Ons devies blijft steeds een waarheid WÈL BETER NIET DUURDER!! BEHOORENDE BIJ HET INLEVERING RIJKSGOEDEREN. De inleveriDg van de Rijksgoederen door dienstplichtigen die op 1 October 1934 naar de aanvullingsreserve overgaan zal plaats vinden Te RAAMSDONKSVEER op 8 October voor de gemeenten Dongen, Geertruiden- berg, 's Gravenmoer, Raamsdonk, Waspik, Sprang-Capelle, Loon op Zand, en Madec.a. Te 's HERTOGENBOSCH op 12 October voor de gemeenten Waalwijk, Eethen, Hedikhuizen, Heusden, Wyk c a,, Veen, Oudheusden, Drunen en Herpt. Te WOUDRICHEM op 15 October voor de gemeenten Almkerk, Werkendam, Op en Neer-Andel, Woudrichem, de Werken c.a., Dussen, Giessen en Rijswijk. Van Ged. Staten is wederom terug ontvangen, de door. den raad vastge stelde "bouwverordening, met een kieine opmerking. B. en W. stellen voor, aan het verlangen van eGd. Staten te vol doen en de verlangde wijziging aan te 'brengen. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. Wijziging politieverordening. Ged. Staten maken ook bezwaar te gen "de redactie van de door den raad aangenomen wijziging in de politiever ordening voor losloopende honden. Op voorstel van B. en W. wordt be- Vervolg raadsverslag SLEEUWIJK. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot aankoop van een stuk grond, het z.g. Transvaal, groot 4 iH.A., 8 are en 80 c.a. voor het be drag van f 2500.Het voorstel van B. en W., om voor dit bedrag een geld leen ing aan te gaan, tot een maximum rente van 4 3/4 pCt. en af te lossen in 25 jaar, wordt met algemeene stem men goedgekeurd. De Voorzitter zegt, dat voor den ver bouw der U.L.O. school, nog niet ge leend is. Het is thans noodiig, ook daar voor .een bedrag van f 2400 te leenen. Voor de Bijz. school is nog een tekort van f 328.voor kosten van verbou wing en meubilair. i Met algemeene stemmen wordt goed gevonden, ook voor deze bedragen een leening .aan te gaan. De Voorzitter deelt verder mede, dat de Ministser heeft goedgevonden, om het uitgraven van 1 H.A. van Trans vaal, voor het aanleggen van een ijs baan en met den uitkomenden grond de overige ruim 3 H.A. bouwrijp te maken, 'in werkverschaffing te doen, geschieden, onder voorwaarde, dat een uurloon van 22 ct. wordt betaald, bij een werkweek van 48 uren. De minis ter acht de werkzaamheden hiervoor minder geschikt om dit voor de uit te kee- ren steun te doen verrichten. Evenals de 'Werkzaamheden voor den verbin dingsweg, ook daarvoor geeft de Mi nister de voorkeur aan werkverschaf fing. De heer v. Driel vraagt of geen kin dertoeslag bij het loon wordt gege ven. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet mag. De Minister vroeg ook nog of een uurloon van 22 ct. niet te hoog is, waarop B. en W. hebben gezegd, dat dit niet het geval is. Met algemeene stemmen wordt be sloten de werkzaamheden in werkver schaffing te doen uitvoeren. 96. Zij werden dadelijk gewapend en gin gen tegenover elkaar staan. Bij de eerste stooten zagen de ge tuigen, dat mijnheer de Septème een geschikt oogenblik afwachtte, om zijn degen in het hart van zijn tegenstan der te steken. Dat is erg, dachten de vrien den van den baron hij wil hem dooden! Louis Sandoz en Eugène Loudon wa ren buiten adem en doodsbleek. Henri zelf raadde de bedoeling van den ba ron. .Hem strak aanziende, scheen hij te zeggen: Kom, mijnheer, ik zie wel, dat ge mij wilt dooden! Op het oogenblik, dat mijnheer de Septème Henri den doodssteek wilde toebrengen, ontmoette hij Henri's blik. Dadelijk begon hij te beven en het staal, dat gereed was gehouden om de borst van den jongen man te door steken, bleet onbewegelijk. Een wolk bedekte de oogen van den baron en hij prevelde zacht, zonder dat het door iemand werd gehoord: O! Lapret! Tegelijkertijd viel hem de degen uit de hand, die van Henri had hem aan Groote sorteering bij Boekhandel Heusden. sloten, 'de wijziging aan te brengen zooals door Ged. Staten wordt aan gegeven. In verband met het gesprokene in de 'vorige vergadering over den over last van het venten aan het veer, stel len B. en W. voor in de politieveror dening een bepaling op te nemen, waar bij 'dezen overlast wordt geweerd en het verboden wordt zonder vergun ning van B. en W. aan het veer te venten. B. en W. zouden verder het venten zond'er vergunning in de ge meente 'eveneens willen verbieden. Voor den verkoop van brood .en winkel waren. zouden zij een ventvergunning voor onbepaalden tijd willen verstrek ken. De héér Sigmond meent, dat dan een bordj'e aan den ingang van de ge meente moet worden geplaatst met „verboden te venten". De Voorzitter acht dit w'el goedl aan het véer. Met algenveene stemmen wordt be sloten de aang'egeven wijziging aan, te brengen. Benoeming van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur te SleeuwJjk. Voordracht: 1. H. van Vugt, 2. C. van Wende! d'e Joode.. De Voorzitter schorst ter bespreking der candidaten de openbare vergadering. Na herope ning wordt tot stemming overg'egaan. De he'er v. Vugt verkreeg 4, de heer van Wendel d'e Joode 5 stemmen, zoo dat de he'er van Wendel de Joode isi benoemd. Voorloopige vaststelling drcr ge- meent'erekening, dienstjaar 1933. de hand verwond. En voordat de jonge man had be grepen, dat hij den baron buiten ge vecht had gesteld!, werd hij in de ar men van Sandoz en Loudon gedrukt, die hem weenende omhelsden. Dokter Jamain onderzocht intusschen de wonden van den baron. Het is niet erg, mijnheer, zeide mijnheer de Septème, een wonde, die binnen veertien dagen genezen zal zijn; maar ik zal uw diensten aannemen, omdat gij ze mij zoo vriendelijk aan biedt. De dokter begon toen het verband te leggen. Henri naderde den gewonde, en zeide met bewogen stem. Mijnheer de baron, drie dagen ge leden had ik nog niet de eer u te ken nen, en ik begrijp eigenlijk nog niet, waarom wij vijanden zijn geworden. Nu moet ik u zeggen, mijnheer, dat het mij vreeselijk spijt, dat ik niet meester van mijn drift ben geweest, en deze onaan gename ontmoeting niet heb kunnen vermijden. Mijnheer, hernam de baron koel, ik kan u slechts antwoorden: Gij zijt dapper! Vergeet onze twist, zooals ik haar ook zal vergeten. Hij groette den jongen man en diens vrienden en ging bij zijn getuigen. Een vreemdsoortige man! pre- J velde Henri. Dokter, zeide Sandoz, terwijl hij den arm van zijn vriend nam jwij zullen in de restauratie, bij de kerk, De Voorzitter verzoekt de commis sie die belast is geweest met het on derzoeken dezer rekening, rapport te willen uitbrengen. De heer de Boon brengt namens de ze commissie rapport uit en zegt, dat de telefoonaansluiting van de woning van den Burgemeester, voor de helft voor rekening van de gemeente Wer- knedam zou geschieden. De commis sie zou dit bedrag, dat nog niet be taald is, willen doen invorderen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hierrover met het gemeentebestuur van Werkendam in correspondentie zijn. De heer de Boion zegt, dat de com missie de huur voor het stemlokaal voor de verkiezingen aan de Kille te hoog vinden, f 20 achten zij overdre ven. De Voorzitter zegt, dat B. en W. over deze kwestie gecorrespondeerd hebben, omdat ook B. en W. het be drag hoog vonden, zij hebben er zich evenwel ten slotte bij neergelegd. De heer de Boon zegt, dat de com missie het bedrag op f 10 zou willen brengen. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. De héér de Boon zegt, dat het de commissie verd'er is opgevallen, dat in Sleeuwijk geregeld zooveel lampen van de straatverlichting stuk zijn. Over 1933 zijn voor de 92 lantaarns 165 nieuwe lampen genoteerd. De Voorzitter zegt, hierop ook reeds meermalen te hebben gewezen. De hoofden van scholen is verzocht de jeugd op deze baldadigheid te doen wijzen, doch het zijn meest jongens van 14, 15 of 16 jaar die deze bal dadigheid bedrijven. De Voorzitter zou in h'et vervolg den monteur willen doen opgeven voor wel ken paal de ni'euwe lamp bestemd is. De heer v. Driel zou de oude lam pen doen inl'everen om op te zenden naar de Philipsfabrieken om te doen nagaan, waaraan het stuk gaan is te wijten. Is het een fout aan de lamp, dan krijgt men daarvoor een nieuwe. De Voorzitter zegt toe, in het ver volg zoo te zullen handelen. De heer de Boon dringt namens de Commissie van onderzoek aan, ,op het meer op tijd innen van het school geld, het is nu ongeveer een jaar ten achter. De Voorzitter zegt, dat B. en W. den gemeente-ontvanger hierop reeds heb ben gewezen. De heer de Boon gelooft niet, dat deze er gevolg aangeeft, de inning is hopeloos achter. Spreker zegt, dat de commissie Verder geen op- of aan merkingen heeft en adviseert de reke ning voorloopig vast te stellen, voor wat den gewonen dienst betreft op een ontvangst van f 137540,60 en een uitgaaf van f 141060,65 nadeelig saldo alzoo f3520,05, voor den kapitaaldienst met een ontvangst van f 15253,97 en een uitgaaf van f 19228,97, nadeelig sal do alzoo f3974,80. Met algemeene stemmen wordt over eenkomstig dit voorstel besloten, de beide wethouders onthielden zich van mede stemming. De Voorzitter zegt, dat de heer God schalk hoofd der Openbare Schoof de vraag heeft gesteld, om naast de nieuwe O. L. School een schoolhuis te bouwen. B. en W. hebben eens naar de kosten geinformeerd en deze worden begroot op plm. f4000. De heer Sigmond zou willen vragen of een volgend Hoofd der school ver plicht kan worden in het schoolhuis te gaan wonen. De heer Godschalk heeft 36 dienstjaren dus is zeer kort bij zijn pensioen en dan zit de gemeente met een huis midden in den polder, dat het nieuwe hoofd der school mis schien niet wil hebben. De Voorzitter zegt, dat voorloopig een nieuw hoofd der school niet de verplichting opgelegd kan worden om in het huis te gaan wonen, deze kan ook een andere woning huren. De heer Sigmond voelt er dan niet veel voor. Spreker zou den raad wil len adviseeren alvorens een besluit te nemen, eerst met den heer Godschalk op u wachten. Ja, antwoordde mijnheer Ja main, ik zal binnen tien minuten bij' u zijn. Henri en zijn vrienden verwijderden zich. XII. HET GEHEIM VAN MEVROUW MERSON. Zooals Henri Merson had gedacht, wist mijnheer Lionnet alles van het duel uit de couranten. Hij had zich wel gewacht, met zijn vrouw en zijn zoon erover te spreken, en vooral met Geneviève moest hij voorzichtig zijn. Hij kon niets zeggen en het was goed, dat mevrouw Lionnet slechts den feuilleton uit de courant las, en Al- bert slechts een weekblad, wanneer hij niets anders te doen had. Wat Gene viève betreft, zij las elke week slechts een muzikaal en een modeblad. Mijnheer Lionnet was dus zoo goed als zeker, dat geen der leden zijner familie zijn ongerustheid kon deelen. Wij weten, hoe lief hij Henri Merson had; hij bracht dan ook een slechten nacht door, stond vroeg op, en was reeds op de werkplaatsen vóór de komst der werklieden. Vóór achten werden de machines reeds in beweging gebracht en mijn heer Lionnet was bij het begin van het werk. Hij werd geroepen om te ontbijten; daarna kleedde hij zich, verzekerde zich, dat iedereen thuis gerust was, en schelde tegen tien uur aan de deur van het appartement van mevrouw Mer son aan. Deze ontving hem, evenals altijd heel vriendelijk, in haar kamer. Zij was heel kalm, en het was haar aan te zien), dat zij van het duel niets vermoedde. Mijnheer Lionnet zag op een tafeltje een Petit Journal en een Journal II- lustré liggen, beide nog van den kruis band voorzien. Mevrouw Merson had verscheidene kleine bezigheden verricht, zoodat zij tot op dit oogenblik geen gelegenheid had gehad, de bladen te lezen. De komst van mijnheer Lionnet belette haar ook nu het Petit Journal te lezen, dat zij eiken morgen las. Beste mijnheer Lionnet, zeide z'j g'J z'jt zeker gekomen, om mijn zoon te spreken; maar hij is van mor gen heel vroeg uitgegaan, naar St. Germain, geloof ik, en zal niet voor twaalf uur terug komen. Zoo, zeide de fabrikant is Henri naar St. Germain gegaan; ja, ik zou hem gaarne gesproken hebben, mevrouw; maar vandaag kom ik u toch speciaal spreken. Waarlijk, mijnheer, zeide zij en zag hem ongerust aan. Mevrouw, gelooft ge, dat ik de vriend van u en uw zoon ben? Of ik het geloof? Gij hebt er ons toch reeds duizende bewijzen van ge geven. Welnu, waarde mevrouw, als vriend kom ik u dus een openhartige verklaring vragen. Mevrouw Merson begreep dadelijk, waarover hij sprak, en werd doods bleek. Sedert eenigen tijd, ging mijn heer Lionnet voort schijnt Henri den weg, die naar den faubourg Saint- Antoine leidt, vergeten te zijn; wij zien hem niet meer, en ik geloof het recht te hebben, te vragen, wat dat betee- kent. Uw zoon bemint Geneviève en Ge neviève bemint hem, dat hebben zij mij gezegd. Ik heb voor Henri ook niet verzwegen, dat ik hem liefheb, alsof hij mijn eigen zoon was, en dat ik hem gaarne Geneviève zou toever trouwen. En toch blijft hij weg van haar, die hij lief heeft. Indlien ik uw zoon niet goed kende, mevrouw, zou ik mij beleedigd gevoelen en zijn gedrag als een beleediging tegenover mijn doch ter beschouwen. Zoover drijf ik het evenwel niet; maar waarom handelt uw zoon zoo? Mijnheer Lionnet, in 's hemels naam.stamelde mevrouw Merr son geheel verward. Dat wil ik weten, mevrouw, en kom het u nu vragen. (Wordt vervolgd,) Jfienwsblad DE BESTE PEN VULPEN NA DE „SWAN" WILLEM DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5