Perziken A 110 ct. per 100 stuks. Noten 4851 ct. per 100 stuks. Andijvie 56 110 ct. per 100 stuks Kropsla 104109 ct per 100 stuks. Kroten 1, Wortelen 2, Selderie 1 ct., alles per bos. Eigenheimers 320330, Bevelanders 290330 ct., alles per 100 kilo. HAAGSCHE VEILING. Peren. Jutteperen 46. Spiegel peer 3—4, Knolpeer 12, Bon Louise I 20, II 13 20, lil 210, Beurré Hardy I 812, II 38, Buerré Lebrun 38, Dikstelen 45, Souvenir de Congres I 1013, II 59, William Duxesse I 7 11, II 25, Buerré Clairgeau 5, Maag deperen I 57, II 25, Pondsperen 3 6, Vijgeperen 3 5, Lammetjesperen 8, Bergemotten 13, Triumph de Vienne I 1417, II 912, Keizer Alexander 610, Margérite de Marriat 712. Con- ferentperen 1113, Citroenperen 8, Beur ré de Mérode 6—7, Wijnperen I 810, II 2—5, Soldat Laboureur 5, Grauwtjes 8, IJzendijksche Klumpkens 3, Peace non good such 15, Seigneur d'Espère 11014, II 37, Beurré Alexander Eucas 4, Ter- tilite 8, Doyenne de Commice 16, Sijsjes 47, Duchesse d'Angelène 23, Conceil de la Cour 3, Beurré Durandot 23, Scharlaken 24, Generaal Tolever 6, Zoete ijsbout 2, Calebasperen 8, Mirabel len 2, Giesche Wildeman 36, Harn- peven 25, Grauwkozijn 5, Saint Ger main 2, Dokter Julius 612, Bon Chrétien 811, Herfstvijgen 4, Léopolds 14 ct. Appelen. Koga^pelen 3, Fransche pa radijs 6, President Rooseveld 35, Gra vestein I 1014, II 27, Gamersche Zuren 10, Woudhuizen 38, Grenadiers 8, Signe Thillert812, Zoete Aagt 3 7, Goudpermain 9, Wijnzuur 6, Present van Engeland 48, Holgaten 35, KoniDgs- zoet 68, Abrikoosappel 79, Trijntje Lammers 35, Framboosappel 6, Witte Wijnappel 7, Transparent de Croncel I 13—18, II 613, Ossekoppen 78, Goudreinetten val 5—8, Guldelingen 5, Zoete Kandij 56, Fransche Schrijvers 3, Geelzoet 4, Peterselieappel 49, Prin- cesse Noble I 613, II 25, Lemoen- appel I 1321, 11512, Roodjes 2 - 7, Glasappel 57, Susanne Tisler 46, Sterappel 5—6, Manks Godlin I 811, II 25, Bloemée 510, Pasgoud 13, Keswick 48, Snoekappel 49, Dubbele Bellefleur val 56, Hollemans 2—5, Ster appels 1 1221 j II 410, Tafelzuur 7 9, Guldeling 58, Bismarck 6, Jac. Lebel 4, Bloemzoet 6, Witzoet 6, The Queen 8, Glasappel 7, Keulsche Paradijs appel 56, Pondsappel 6, Lord Sheffield 78, Veensche Zuren 7, Oranjereinetten 7, Notarisappel 6—8 ct. Pruimen. Reine Victoria I 914, II 4-8, III 3—4, Dubble Witten 18-23 Jefferson 12, Pruimedanten 615, Zoete Kwetsen I 1114, II 38, Chatarina- pruim 2—7, Blauwe pruim 14 ct. Diversen. Noten dubble 21 - 28, En kele 616 ct., alles per K.G. Aardap pelen f4,20 per 100 K.G. Vergadering van den raad der ge meente WIJK op Donderdag 13 September des nam. 3 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: WelEd. Heer W. Bou- man. Aanwezig alle leden behalve de heer Mans. De Voorzitter opent te 3,15 de vergaderingde secretaris leest het formuliergebed, daarna de notulen der vergadering van 9 Augustus, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken zijn er niet, zoodat direct wordt begonnen niet punt 2 der agenda n.l. Voorloopige vaststelling der gemeenterekening, die der afdeeling Aalburg en het Elactriciteitsbedrijf dienst 1933- De Voorzitter verzoekt de commis sie die belast is geweest met het na zien dezer rekeningen, rapport uit te brengen. De heer v. Wijk zegt, dat de com missie geen op- of aanmerkingen heeft en derhalve voorstelt de reke ningen voorloopig vast te stellen. 200- als zij zijn aangeboden. De gemeente rekening voor wat den gewonen dienst betreft met een ontvangst van f80885,78 en een uitgaaf van f72047,70, alzoo met een batig saldo van f8838,08. Die van de afdeeling Aalburg met een ontvangst van f4178,45, een uitgaaf van f 3636,17, batig saldo alzoo f 542,28. Die Man het G.E.B. met een batig saldo van ,f 1998,85. De Voorzitter dankt de tommissie' voor hare bemoeiingen. Spr. merkt op, clat de gemeenterekening, een gunstig beeld geeft, dat daarbii ech ter niet uit het oog verloren moet worden, dat de rekening 1932 is aan- fevan gen met een batig saldo van 6190,36 en dat de winst van het G. E.B. oorzaak is, dat men tot een dergelijk mooi eind-resultaat is geko men. Goed beschouwt is de reke ning dus ongeveer gelijk gebleven, wat op zich zelf ook reeds als heel mooi mag worden beschouwd. De rekeningen worden hierop met algemeene stemmen vastgesteld, als aangeboden, de wethouders onthiel den zich ingevolge de wet van mede stemmen. De heer v. d. Velden zou in ver band met de vaststelling dezer reke ning iets willen zeggen en spreekt als volgt Mijnheer de Voorzitter! Vergun mij de gelegenheid nog even het woord te mogen voeren, bij de aanbieding van de begrooting 1935 en vaststelling der rekening'33 en ook naar aanleiding van het on derhoud dat heeft plaats gehad, op Woensdag 29 Aug. j.l. in het Gou vernementsgebouw te 's Bosch, waar als gemachtigden van de gemeente Wijk en Aalburg waren vertegen woordigd weth. Roza en de heer C. v. Helden, lid van den raad. Voor de gemeente Veen, weth. v. d. Pol en dhr. Schreuders, raadslid, om hun ne besluiten toe te lichten over het plan van Ged. St. tot vereeniging van de gemeente Veen met de gemeente Wijk en Aalburg. Ik breng dan allereerst mijn op rechten dank aan weth. Roza, dat hij op. zoo schitterende wijze neutraal en zakelijk voor het behoud der zelf standigheid van de gemeente Wijk op deze vergadering heeft gepleit. Wanneer H.H. Ged. St. gehoor geven aan de degelijke, gegronde be zwaren, door weth. Roza naar voren gebracht, dan zullen zij hun plan tot vereenigen beslist niet door kunnen voeren. Ook de heer C. v. Helden, als lid van den bij-raad, breng ik mijn har- telijken dank, ook hij heeft zich op uitnemende wijze van zijn taak ge kweten, zijn aangevoerde argumenten waren degelijk, gegrond en berusten op waarheid. M. de V., B. en W. bieden hier de begrooting 1935 en de voorloo pige vaststelling der rekening 1933 den raad aan. Met volle vrijmoedig heid kunnen B. en W. den raad be grooting en rekening aanbieden, zon der eenige moeite en zonder belas- tingverhooging heeft het college de ze begrooting kunnen vaststellen, trots de groote post die hier op voorkomt voor werkverschaffing en steun. Ook de rekening 1933 sluit met een mooi batig slot, ofschoon men over 1933 een bedrag van 15643 gld. aan werkverschaffing en steun en 5000 gld. aan B. A., heeft uit betaald, meen ik gerust te mogen zeggen dat er op het beleid van B. en W. geen critiek kan worden uit geoefend. Twaalf jaar zijn Roza en ik wethou der, nooit is er door de raadsleden in die jaren critiek op ons beleid uitgeoefend, een bewijs dus, dat wij onze beste krachten hebben gegeven voor het financiëele, moreele en maatschappelijke belang der gemeen te. En toch, M. d. V., wordt er critiek uitgeoefend op B. en W. of eigenlijk op den geheelen raad van Wijk en Aalburg, door personen die ik daar voor te hoog had staan, wat capa citeiten en mentaliteit betreft. En dan kom ik weer even terug op de vergadering van 29 Aug. j.l. te 's Bosch, waar weth. v. d. Pol heeft gepleit vóór vereeniging, waar hij natuurlijk alle recht voor heeft, zoo wel als de gemachtigden van Wijk en Aalburg zich tegen de vereeniging hebben uitgesproken. Ik wensch mij niet bloot te geven aan critiek op het beleid van den heer v. d. Pol als wethouder van Veen, dit behoort niet tot mijn competentie en laat dit over aan de raadsleden van Veen. En critiek uitoefenen op het beleid van collega's buiten mijn gemeente, laat ik over aan weth. v. d. Pol. Ik wensch het heele relaas van den heer. v. d. Pol, op bovengenoemde vergadering gesproken, niet te me- moreeren, alleen wil ik mij bepalen bij de onwaarheden door v. d. Pol daar naar voren gebracht, v. d. Pol wil opmerken en de historie laten spreken, dat te Veen meer de zui nigheid is betracht dan te Wijk, en brengt in herinnering de tienduizen den guldens schuld van Wijk, van wege het electrisch bedrijf en den woningbouw. Menigmaal hebben, aldus v. d. Pol, de notabelste ingezetenen uit Wijk gezegd, deze dingen hebben wij aan de werklieden afgevaardigden te dan ken, dit wil niet zeggen, voegt hij er direct aan toe, tegen sociale ver betering te zijn. Veen heeft geen woningen ge bouwd, maar gewacht tot de omstan digheden gunstiger waren en wonin gen gebouwd krachtens de landarbei- derswet, ik meen toch, dat, wanneer de raad van Veen de gelden hier voor had kunnen krijgen, al enkele jaren terug huizen gebouwd zouden zijn geworden, aangezien de geldmid delen toen niet beschikbaar waren, moest men van zelf wachten op de landarbeiders wet. Ook het electrisch bedrijf van Wijk en Aalburg, moest voor v. d. Pol als argument dienen vóór de veree niging, dit had daar absoluut niet ter sprake gebracht mogen worden, als men weet dat het bedrijf op het volle stichtingskapitaal a f 80000 rendabel is, ja zelfs winst afwerpt. De werklieden afgevaardigden kun nen dus met genoegen terugzien op hun arbeid en trots zijn op hun werk, want woningbouw en electrisch be drijf heeft men te danken aan de vertegenwoordigers van de werklie den vereeniging in den gemeenteraad, aldus v. d. Pol. Noch het bouwen van huizen, noch het stichten van het electr. bedrijf heeft men rechtstreeksch te danken aan de werklieden afgevaardigden, wel hebben deze daar flink aan mee gewerkt, want in de jaren dat èn het electrisch bedrijf èn de wo ningbouw heeft plaats gehad, waren de werklieden afgevaardigden met een minderheid van drie leden in den raad vertegenwoordigd J. Boen der en G. P. L. Bouman waren toen wethouders en wijlen C. B. Vos en G. v. d. Pol, raadsleden. De vooraanstaandè ingezetenen hebben hierin dus den doorslag moe ten geven, ik zou dan ook weth. v. d. Pol willen adviseeren, zich in het vervolg eerst beter te oriënteeren en niet op gezegden van vooraanstaan de ingezetenen door redeneeren. Hier past m.i. maar eene vraag: moesten in de gunstige jaren dat dit mogelijk was, alle sociale en econo mische zaken achterwege blijven om •een surplus te vormen om thans Veen uit de misère te helpen en alzoo de lasten te betalen, welke mijns inziens door het rijk gedragen moeten wor den en niet door de gemeente Wijk c.a., zooals v. d. Pol wil betogen. M. d. V., gezien onze schitterende begrooting 1935 en de rekening 33. met haar batig slot, kunnen wij te vreden zijn en hebben het schip nog drijvende gehouden en niet verlaten zooals weth. v. d. Pol dit indertijd wel heeft gedaan. Neen, hoe ontstuimig de golven ook mogen zijn de werklieden afgevaar digden zullen het schip steeds in veilige haven brengen en niet aan zijn lot of prooi der golven overlaten. Wat betreft, dat een der leden van den bij-raad in hun vergadering zou hebben gezegd, dat de gemeente dan in het vervolg door arbeiders en steuntrekkers geregeerd zou worden, was voor v. d. Pol geen steek houdend argument en zeer zeker ook daar niet op zijn plaats. Als degelijk woordvoerder, had ik dit dan ook v. den heer v. d. Pol niet verwacht, Kortom al het gespro kene heeft voor mij absoluut geen waarde, als pleidooi vóór vereeni ging en zal dan volgens mijn be scheiden meening geen succes kun nen hebben. M. d. V., hierbij wil ik het laten, U dankend voor den tijd mij hiervoor toegestaan. Aanbieding der gemeentebegroo- ting, die der afdeeling Aalburg en het Electriciteitsbedrijf. dienst 1935. De Voorzitter zegt, dat de ge meente-begrooting sluitend gekregen is, zonder belasting verhooging, waar- bii evenwel vermeld moet worden, dat dit mogelijk is, door de gewijzig de houding \an het rijk ten opzichte der rijksuitkeering. Deze bedroeg voor dit jaar 49 pet., terwijl het voor !935 76 pCt. zal worden. Hier staat tegenover, dat het rijk aan de ge meente belangrijke inkomsten heeft ontnomen. De begrootingen worden voor onderzoek in handen gesteld ee- ner commissie bestaande uit de hee- ren v. Wijk, v. d. jVLooren en Spdder- land. Aanbieding rekening van het bur gerlijk armbestuur over het jaar '33. Wordt den raad aangeboden in ontvangst op f 5062,39, uitgaaf f5123,12 nadeelig saldo f60,73. De Voorzitter brengt de leden van het Burgerlijk Armbestuur dank voor den arbeid ten behoeve van het arm bestuur verricht. Benoeming van een grafmaker, te vens belast met het onderhoud der begraafplaats voor den duur van 1 jaar. De Voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen den tegenwoordigen func- functionaris J. Bouman, als zooda nig te benoemen. Tot heden werd Bouman betaald door de familie's van de overledenen, voor elk graf. dat hij moest delven. Nu de gemeente een eigen begraafplaats heeft, ach ten B. en W. het gewenscht, ook een vaste grafmaker te benoemen. Het college zou de benoeming willen doen geschieden tegen een jaarwed de van f 150 en den tijd van een jaar. Mocht blijken, dat f 150 niet genoeg is dan kan het salaris ver hoogd, zou blijken, dat het te hoog is, dan kan het verlaagd worden. De lieer v. Wijk vraagt of de be taling niet kan blijven geschieden per graf als tot heden. Tot heden wor den gemiddeld 20 lijken per jaar begraven tegen f 4 per graf zou het een bedrag van f 80 worden. De Voorzitter merkt op, dat de grafmaker tevens belast wordt met liet schoonhouden van het kerkhof. De heer v. Wijk meent, dat het gras heel wat waarde heeft daar zijn wel ingezetenen, die dit willen pachten. De Voorzitter acht het niet ge wenscht om het gras van de begraaf plaats te gaan verpachten. De heer v. d. Velden kan niet ge- looven, dat het gras zooveel waarde zal hebben, aangezien het kort ge houden moet worden. Is de graf maker een dag in de week op het kerkhof werkzaam dan komt ihii reeds aan een bedrag van f 104. Spreker meent ydat wel zal "blijken, dat f 1 50 niet te veel is. Maar daarom zou spre ker het ook met een jaar willen probeeren. De heer Bouman is het met den heer v. Wijk eens, dat het gras wel waarde heeft, het kerkhof heeft een groote oppervlakte. Een jaarwedde van f 150 met het gras er bij komt spreker nogal hoog voor. De Voorzitter acht de waarde van het gras niet zoo hoog, maar om dit na te gaan willen B. en W'. ook voor een jaar benoemen. Met algemeene stemmen wordt de heer J. Bouman als grafmaker voor den jtijd van een jaar benoemd. Benoeming van een ambtenaar, be last met het bouw- en woningtoezicht in de gemeente voor den duur van één jaar. De Voorzitter licht toe, dat dit toe zicht tot heden werd uitgeoefend door de gezondheidscommissie. De ze is echter opgeheven en nu moet het toezicht worden uitgeoefend door B. en W. die als niet deskundig op dit gebied zich daartoe niet in staat achten. Zij zouden daarom voor dit toezicht willen aanwijzen den heer J. Mouthaan, die zelf niet bouwt en reeds eenige bestekken heeft ge maakt van woningen, die hier zijn gebouwd. B. en W. zouden een ver goeding voor dit toezicht willen ge ven van f250, voor ieder te bouwen woning, beneden" f 1000 en f 5 voor een woning boven de f 1000. De Secretaris licht to>e, dat ge raamd wordt, dat het de gemeente f75 per jaar zal kosten, terwijl zij vroeger f 125 kwijt was aan de Ge zondheidscommissie. De heer v. d. M00ren vraagt of de gemeente niet het recht heeft be palingen voor het bouwen in het le ven te roepen. Er wordt tegenwoor dig in Wijk veel gebouwd, en als men die mooie straat hier ziet, lijkt het wel of de huizen er door een wervelwind zijn neergesmakt. De Voorzitter merkt op dat het land niet haaks op den weg ligt, de eigenaars van de gebouwde huizen hebben hun woningen haaks op hun terrein gebouwd, waardoor ze niet recht op den weg staan; om hier aan een einde te maken is inmiddels reeds een rooilijn vastgesteld. De woningen, die er thans staan, zijn gebouwd voor er deze rooilijn was. De heer v. Wijk zegt dat de ge meente een nieuwe bouwverordening heeft gekregen, blijkbaar woeden ech ter aan de bepalingen van deze ver ordening nog niet de hand gehou den. Deze verordening bepaalt dat 2 M. vanaf de scheidnigslijn gebouwd moet worden, daaraan is niet de hand gehouden, zooals b.v. nog met de laatste wnoing die gebouwd is voor Joh. Millenaar. De Voorzitter merkt op, dat de woningen die in de Bergsteeg zijn gebouwd, nog gebouwd zijn onder de bepalingen der oude verordening. De heer v. Wijk merkt op, dat naar hij heeft bemerkt, de fundamen ten voor het huis, dat pas is aanbe steed, aan den dijk voor K. v. Drunen, ook niet 2 M. vanaf de scheiding van C. Vos worden gegraven. Wordt'hier iets goedgekeurd, dan moet dat ook uitgevoerd worden. De Voorzitter zegt dat B. en W. daarom juist een deskundige noodig hebben. Zij zullen terstond een on derzoek instellen, de woning van v. Drunen moet 2 M. van de grens van het naastgelegen erf blijven. Met algem. st. wordt de heer J. Mouthaan hierop benoemd voor den tijd van een jaar als ambten, belast met het bouw- en woningtoezicht. Wijziging der verordening op de heffing van leges ter Secretarie. De Voorzitter zegt dat de ingeze tenen tegenwoordig zeer veel over last ondervinden van het venten, door bewoners uit andere gemeenten, om dat tegen te gaan, zouden B. en W. de legesverordening en de politiever ordening willen wijzigen, dm aan het venten zonder vergunning een einde te maken. B. en W. zouden voor een ventvergunning voor 1 dag 25 ets., voor 1 maand f 1,50, voor 3 maanden f 3, voor 6 maanden f 6 willen doen betalen. Deze vergunnin gen gelden uitsluitend voor niet-in- gezetenen. De heer v. Wijk voelt er niet veel voor, hij gaat zelf ook in andere ge meenten venten. De Voorzitter zegt dat de heer v. Wijk niet als venter kan worden be schouwd, hij heeft zijn vaste klanten, waar hij zijn brood, beschuit enz. be zorgd. Hoofdzakelijk is de ventver gunning bedoeld om de verkapte be delarij tegen te gaan, n.l. de over last, die de woonwagenbewoners, de ingezetenen vaak aandoen. De heer v. Wijk acht het voorge stelde tarief veel te hoog. Spr. heeft in Heusden, waar ook een ventver- bod in het leven is geroepen, een verklaring op het gemeentehuis al daar gehaald, waarvoor hij 25 cent betaalde en waarmede hij nu gere geld in Heusden met zijn waren kan venten. De heer Sodderland acht het ta rief ook aan den hoogen kant. De Voorzitter verklaart er geen be zwaar tegen te hebben om dit tarief lager te stellen. Besloten wordt een tarief van 10 ets. in het leven te roepen voor een ventvergunning voor 1 dag, voor 1 jaar, dus het hoogste tarief, wordt het op f 2,50 gebracht. (Slot in t'volgend no.) HEUSDEN. Opnieuw heeft de Kon. Mare- chaussée een persoon gearresteerd, ver dacht van -zedenmisdrijf en wel G. v. E. alhier. De Brigade der Kon. Marechaus- sée is tijdelijk met vier manschappen versterkt. ALMKERK. Voor den herijk van maten en gewichten zal zitting worden gehouden in het lokaal der Openbare Lagere School aan de Voorsteeg alhiert.w. op Dinsdag 18 September 1934, des voormiddags van 10 tot 12 uur voor den Nieuwendijk en op Woensdag 19 September 1934, des voormiddags van 10 tot 12 en van 1 tot 3 uur voor de wijken BCD— E—F en G. De Gem. zangvereeniging „Con Amore" alhier, hoopt Woensdag 19 Sept. a.s. deel te nemen aan het zaalconcours te Dordrecht uitgaande van den bond van Chr. Zangvereenigingen „De Drie Provinciën". BABILONIëNBROEK. Zaterdag j.l. gaf „Andels Fan farecorps" uit Andel, alhier een con cert in de open lucht, dat goed ge slaagd mag heeten. Gezien de omstan digheid, dat er tegelijkertijd meerdere concerten in den omtrek gegeven wer den mag de opkomst bevredigend ge noemd worden. De voorgenomen muzi kale wandeling door het dorp, kon we gens de warmte niet doorgaan. CAPELLE. De voetbalvereeniging Capelle speelt a.s. Zondag voor de 3e klasse K.N.V.B. op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart haar eerste competitie-wedstrijd en wel tegen Bossche Boys.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 10