FIRMA COOPS 5. P. £ankhnyz«a 4 Co'; Bank Jt.V, Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Land van altena Te zware hypotheeklasten. BESCHUIT No. 5469 Vrifdag 14 Sept. 1934 DROGISTERIJ «ORINCHEM. INSECTENPOEDER Ruitenland, 15 cent. Binnenland. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. i luniitr Mal lil 3 tlato LET OP! Cl'geet vooral niet tijdens de Winkel week bij ons Uw inkoopen te doen, het brengt uw voordeel. Tel. 264. Het mag wel als overbekend worden beschouwd, dat de hypotheeklasten door menigen eigenaar van vaste goederen niet meer zijn te dragen. Natuurlijk weet ^de regeering dit evengoed als wiij en daarom verwondert het ons in hooge ,mate, dat we nog steeds niets vernemen .van een wetsontwerp, dat het ,lot van hypotheeknemers eeniger- mate ,tracht te verzachten. Voor pach ters van boerenstellingen, wei- en bouwland en grienden heeft de Wet gever eéne Pachtwet in het leven ge roepen en het is een bekend feit, dat tal (van pachters het aan die Wet heb ben te danken, dat ze nog pachters zijn en een broodje op het door hen! gepachte kunnen verdienen. In 4en toestand van vele eigenaren, die jonder zware hypotheeklasten zuch ten, ,moet met groote snelheid door den Wetgever verandering worden ge bracht om te voorkomen, dat z.ij niet geheel en al te gronde gaan. Zoo wel particuliere hypotheekgevers als hy potheekbanken ,eischen den laatsten cent. Zeker, ,onder de eerste categorie wor den er wel gevonden, die ter wille van Juin debiteuren de aflossingen stop zetten en de rente verlagen, maar de banken ,halen wat z>e kunnen krijgen en ,van eenige tegemoet komende hou ding harerzijds valt niets of heel wei nig te bespeuren. Ter illustreering hier van het volgende. Eene zeer bekende hypotheekbank in ons jand had op iemands goed eene hy potheek piet nog. voldoende zekerheid. De,man, die 5i/8 pCt. rente moet betalen en dit tot nu toe steeds geda'an heeft en pok de betaling van de voorge schreven aflossingen immer is nage komen, yroeg niet om stopzetting der aflossingen, maar wel om rentevermin dering van 51/2 pCt. tot 41/2 pCt. op grond van niet meer te kunnen betalen. De bank is voor haar doen erg royaal en ,wil de rente verminderen tot 5 pCt., echter onder voorwaarde, dat 3 pCt. wordt betaald voor de uitloting van pandbrieven ten bedrage dér hypo theek. Had de man op het voorstel inge gaan, dan zou hij direct hebben moe ten betalen 5i/2 pCt. rente, 2i/s pCt. aflossing en 3 pCt. voor de uitlotimg van pandbrieven dus te zamen 11 pCt., zoodat htij uit den aard der zaak voor het ,zoo buitengewoon royale aanbod beleefd dank heeft gezegd. Het is zeer duidelijk „dat een dusdanig aanbod ge heel en al gelijk staat met eene weige ring. Eene noodwet moet er komen en daarbij moet worden uitgegaan van deze gedachte, dat de belachelijk lage prijzen ,die de meeste huizen thans bij publieke verkooping opbrengen, even abnormaal en van voorbijgaanden aard zijn, als de enorm hooge prijzen, die daarvoor kort na den oorlog betaald zijn. En wel om de eenvoudige reden, dat het niet mogelijk is thans een huis te bouwen voor den prijs, welken het op de vendu opbrengt. Niettemin nemen de hypotheekbanken deze venduwaarde als basis voor het verleenen en vooral verlengen van hy potheken. En dat is de oorzaak van alle ellende op dit gebied. Door de taxatie ver beneden de intrensieke waarde, men zou kunnen zeggen: voor afbraak, wor den huiseigenaren gedwongen tot enor me aflossingen. Daar zeer velen niet zooveel contanten hebben liggen, wor den zij „afgeslacht". De Bank wei gert de hypotheek op dezelfde voor waarden te verlengen, en eene z.g.n. „vrijwillige" verkooping vindt plaats de grootst denkbare onwaarheid, waar die gebaseerd is op Art. 1223 B. W. Het gevolg is, dat de huiseigenaar a 1- 1 e s kwijt is, wat hij in dit huis ge stoken heeft, ja soms nog schuld over houdt, als de hypotheek er niet uitkomt. Een tweede gevolg is, dat door deze „vrijwillige" executies de venduprijzen der huizen steeds meer dalen en de toestand steeds slechter wordt. Dezer dagen kregen we brieven van een paar hypotheeknemers onder de oogen en wij vinden ze van genoeg belang om ze hier te laten volgen. De een .schrijft: „Indien ,de Regeering niet spoedig ingrijpt, zullen tallooze huiseigenaren ten gronde gaan. De behoorlijke hypo theekbankdirecties buiten beschouwing gelaten, ,zijn er zeer velen, welke het doodt direct elk insect. In busjes vanaf V10 Liter f 0.45. in spuitdoos f 0.25. DROGISTERIJ A. VERSCHUUR-BAERT, BOTERMARKT 72, HEUSDEN. in .dezen tijd een vermaak schijnen, te achten, hun geldnemers zenuwziek te piaken, door hen zoolang op de pijnbank te leggen tot dat de huiseige naar Jiet opgeeft en afstand doet van zijn (bezit. Zij, de directies, hebben im mers het heft in handen door de acte- bepalingen. Jn de z.g.n. hoogconjunc tuur werden hypotheken afgesloten voor zeer ,hooge renten en tot 3 pCt. aflos sing toe- Omdat nu de acte juist he den uiet afloopt, is men niet genegen iets ,aan deze zware lasten te doen. En hoewel deze directies ook weten, dat de huiseigenaren, wegens de enor me schade aan leeg staan, plus de ver hoogingen der belastingen, aan hun verplichtingen bijna niet meer kunnen voldoen, .is er geen schijn van soepel heid bij haar te bespeuren. Zelfs eige naren, ,die jarenlang prompt hun ver plichtingen (zijn nagekomen, hebben in dezen tijd geen pardon. Er is immers een acte en deze moet ten koste van overigens fatsoenlijke debiteuren wor den (nagekomen, dan maar afgeslacht. Het (komt bij hen, deze Directies, niet cp om b.v. eens eenigen tijd zonder af lossing genoegen te nemen, of deze cp 1 pCt. te stellen, of tusschentijds de rente te verlagen. Neen, men eischt, nu het onroerend bezit in waarde is gedaald, .extra aflossingen, welke er niet ,meer zijn. De acte geeft daar im mers £et recht toe!" Een .ander schrijft: „De hypotheekbanken kunnen op den duur niet aan eene daad ontkomen. Onder deze daad ineenen wij tc moe ten verstaan, verlaging van hypotheek rente. Indien wordt gadegeslagen, hetgeen zich afspeelt in het leven der hypo theekbanken in den laatsten tijd, dan komt het mij voor, dat d.'ze inste.lingen reeds alle voorbereidende maatregelen nemen om tot die verlaging op den duur te komen. Een ieder weet, dat het rentetype, waartegen hypotheken worden uitge zet, nauw verband houdt met het ren tetype van de pandbrieven, dat de hy potheekbanken aan de houders daarvan moeten betalen. De hypotheekbanken doen in den laatsten tijd niet anders dan voor af lossing en uitloting van de pandbrieven van hoog rentetype (5V2, 5V4» 5 43/é en 41/2 pCt.) en door vervanging en uitgiftje van 4 pCt. pandbrieven te geraken tot een toestand, waardoor zijzelven minder aan rente hebben te betalen en daardoor ook in de ge legenheid komen geld uit te zetten als hypotheek tegen een lager ren tetype dan het thans bestaande. Dit proces speelt zich geleidelijk af en de toestand, waarnaar huiseigenaren en bouwers zeer terecht uitzien, wordt op den duur ook bereikt". Wat deze laatste schrijft, is ook ons bekend. Mogen we echter ééne vraag stellen: „Hoe lang zal dat proces du ren en zullen er niet vele eerlijke en ijverige eigenaren zijn, die den gunsti- gen afloop niet meer zullen beleven?" Van harte hopen we, dat de regee ring in de onderwerpelijke materie ten allerspoedigste door een wet moge in grijpen om ter elfder ure te voorko men, dat tal van hypotheeknemers, dank zij de handelwijze van vele hy potheekgevers, ten gronde gaan. VLIEGRAMP BIJ BAGDAD. Vijf militaire aviateurs omgekomen. Boven het vliegveld Hinaida, dicht bij Bagdad, is een militair vliegtuig omlaag gestort. Vyf militaire vliegers van de luchtmacht van Irak, waaronder drie offi cieren, vonden hierbij den dood. o GROOTE DORPSBRAND. Het dorp Buyukelvata in Centraal- Anatolië is door brand vernield. Het vuur verteerde 96 woonhuizen, twee herbergen, 42 winkelhuizen, '2 moskeeën, 4 school gebouw en het raadhuis. Ongeveer 600 menschen zijn dakloos geworden en genieten openbare steun. COMMUNISTISCHE INVAL. Volgens een consulaire mededeeling uit Hankou hebben 20.000 man communis tische troepen, die uit Kiangsi waren ver dreven, thans een inval gedaan in de provincie Wwangsi, nadat zij door Hoenan waren getrokken. De stad Tsjoen-Tsji is reeds in handen der roode troepen gevallen. o ONGELUKKEN IN DE BERGEN. Zeven dooden. Vrijdag waren twee Italiaansche alpi nisten te Zermat uitgegaan om een berg te beklimmen. Zij keerden niet terug. Een hulp-kolonne heeft hun lijken gevonden. Te Andermat zijn vijf alpinisten uit Bazel omlaag gestort en omgekomen. KINDERVERLAMMING-EPIDEMIE IN DENEMARKEN. Het aantal gevallen van kinderverlam mingen in Denemarken heeft zich den laatsten tijd aanmerkelijk uitgebreid. De gezondheidsdienst deelt mede, dat het aantal zieken 700 bedraagt, van wie de helft in ernstigen toestand verkeert. NOODLOTTIGE~AUTOBOTSING. Zeven dooden, 45 gewonden. In de nabijheid van Belgrado zijn een vrachtauto met soldaten en een andere auto tegen elkaar gebotst. Vier soldaten werden op slag gedood en achttien zwaar gewondtijdens het vervoer naar het ziekenhuis zijn van laatstgenoemden nog drie overleden. tblbf. No. 15 Raamsdcnksveer. Agentschap van de Awsferdamsche Baak Jt.t, Amsterdam Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen} Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden et Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA slagen, begonnen de politiebeambten zonder bedenken met steenen te gooien, waarop dezen het bevel ontvingen in de lucht te schieten. Toen het plein, waar de gebeurtenis zich afspeelde, ten slotte ontruimd was, vond men het lyk van een door de schoten gedoode vrouw, alsmede een vrouw die zwaar gewond was. Het geheele dorp richtte zich daarop als één man tegen de leden van de Guardia Civil, die ge noodzaakt waren te vluchten. Slechts nadat versterking uit de naburige dorpen was gearriveerd, kon de orde tenslotte worden hersteld. TWEE BALCONSTNEERGESTORT. Twee dooden, tien gewonden. In de hoofdstraat te Bendzin (Polen) is een ernstig ongeluk gebeurd. Op de tweede verdieping van een huis raakte plotseling een balcon los van den gevel juist toen zich acht personen daarop be vonden en stortte met man en al naar beneden op het daaronder zich bevindende balcon, waarop eveneens vier personen stonden. Dit balcon was niet tegen den schok bestand en sloeg eveneens los. Beide balcons en de twaalf personen, die zich daarop hadden bevonden, sloegen op straat neer. Twee personen waren onmiddellijk dood, zeven anderen werden zwaar ge wond, terwijl drie der ongelukkigen levens gevaarlijke kwetsuren bekwamen. De ove rige drie neergestorten kwamen er met lichte verwondingen af. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat de ijzeren dragers, waar de balcons op rustten volkomen verroest waren en zelfs gevaarlijk waren geweest voor een nor male belasting. De eigenaar van het huis is gearresteerd. 2 groote pakken, ieder 10 stuks inhoudende In ieder pak een bon, 45 bons geven recht op een groote bllS- koek. BONBONS, CHOCOLADE, BISQUITS wekelijks versche aanvoer van fabriek. A. BAAI JENS, a Botermarkt 88 HEUSDEN. Depot C. JAMIN. EEN BLOEDIG STIERENGEVECHT. E-n vrouw gedood. In het dorp Gavilaiie-1, ia de provini-ie Avila, werd in si iffi met d« wettelijke bepalingen, een stierengevecht tehoudeo, toen op een gegeven oogenblik de Guardia Civil veischeen en trachtte een einde te taasen aan de vetteo >ing. De viouwen die het stierengevecht haduen gadege-' FRAUDES IN INDIE. In 1933 kwamen 853 gevallen van onregelmatigheden aan het licht, waar mede een gezamenlijk bedrag van f 1.025.026.90 was gemoeid. Hieronder bezonden zich niet minder dan 636 frau degevallen, meldt het verslag der Volks raadcommissie inzake het verslag der Algemeene Rekenkamer over 1933. o AARDAPPELEN VAN OOGST '33- Een groot aantal landbouwers, die in 1933 on in 1934 aardappelen van den oogst 1933 hebben verkocht, heeft, volgens het Tweede Kamerlid Vervoorn, nog niet het bedrag ont vangen, dat bij den verkoop op de koopsom werd ingehouden, ingevol ge de daarvoor gegeven voorschrif ten. Hij vraagt thans den minister van Economische Zaken of deze wel weet, dat tengevolge van de niet tij dige uitbetaling van deze bedragen, een groot aantal landbouwers in fi- nancieele moeilijkheden komt en al thans daardoor groote schade lijdt. Tenslotte verzoekt het Kamerlid den minister, te willen bevorderen, dat de uitbetalingen, waar deze nog niet hebben plaats gehad, zoo spoedig mo gelijk zullen geschieden ingevolge de door Zijne Excellentie daarvoor ge geven voorschriften. WINKELSLUITINGSWET. De minister v. Economische Zakeri heeft den voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat krachtens koninklijke machtiging van 1 Sept. 1934 door hem het wetsontwerp, hou dende tijdelijke bevoegdheid tot vast stellen van bijzondere afwijkingen van enkele bepalingen der winkelslui tingswet 1930, wordt ingetrokken. In verband met de totstandkoming van de wet van 27 Juli 1934 tot wijzi ging der winkelsluitingswet 1930 is, naar de minister verklaart, intrekking van vorenbedoeld wetsontwerp gebo den. o DE UITVOER VAN VERSCHE GROENTEN NAAR FRANKRIJK. In verband met het voorkomen van den Coloradekever in groenten, welke uit Frankrijk werd geëxporteerd, heeft de Ned. Regeering op 26 Maart '32 een invoerverbod voor deze groen ten vastgesteld. Dit verbod geldt echter niet ge durende het tijdvak van 15 Oct. tot 15 Maart. Het Centraal Bureau der Veilin gen in Nederland heeft nu aan den Minister van Econ. Zaken een adres gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op het feit, dat tengevolge: van de langdurige droogte in Fran krijk een tekort aan groente zal ont staan, waardoor het dus voor den Ned. tuinbouw van groote beteeke- nis is, dat zoo spoedig mogelijk met den uitvoer naar Frankrijk kan wor den begonnen. Verwacht wordt n.l. dat de Fran sche regeering ook haar maatregel tegen den invoer, gedurende genoemd tijdvak zal intrekken. Waar echter zulks het vorig jaar. eerst op 9 November geschiedde, wordt verzocht reeds thans aan de Fransche Regeering mededeeling te doen van het Fransche verbod te: verzoeken. Verder wordt verzocht te bevorde ren dat Nederlandsche versche groen ten in Frankrijk kan worden inge voerd op Nederlandsche certificaten. Tenslotte wordt gewezen op de hooge invoerrechten, die Frankrijk heft op onze producten en gevraagd te willen bewerkstellingen. voor het Land van Bensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard SHELL-TOX 1 m Telefoon 52. i —o— i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1