Het is een BLACKBIRD PEN INGEZONDEN Plaatselijk Nieuws. Qtefd&iJongen e&i Fa L. J. Veerman Wees niet dom, en stel de proef op de som. (Buiten verantwoording der Red.). WAT IS SPORTIVITEIT? Mijnheer de Redacteur! Gaarne zag ik onderstaande opge nomen in uw veelgelezen blad, waar voor bij voorbaat mijn hartelijken dank. Naar aanleiding van de op Zater dag 8 Sept. j.l. te Andel voor de competitie van den voetbalbond S.O.S gespeelden wedstrijd Sparta-De Zwa luwen, uit Brakel, welks voorzitter van laatstgenoemde club ook spel leider is van S.O.S., geloof ik dat het hier wel op zijn plaats is eens te wijzen op het hoogst onsportieve gedrag van de spelers van „De Zwa luwen", die getoond hebben van het woord sportief heel weinig te be grijpen of te willen begrijpen. On danks herhaalde waarschuwingen van den scheidsrechter konden zij ruw spel niet nalaten. Is het sportief, zoo als een speler van „De Zwaluwen" een „Sparta"speler toevoegde, nadat hij hem moedwillig raak trapte, „die is nog eens goed.". Deze en dergelij ke dingen o.a. ook het gedurig pro testeeren tegen de beslissingen van den scheidsrechter, kunnen niet na laten een slechten indruk te maken èn op de spelers van de tegenpartij èn op hét publiek. Indien de spelers van de „Zwalu wen", evenals die van „Sparta" hun sportiviteit bewaard hadden, zouden zij ook zeker een nederlaag geleden hebben. Maar dank zij hun ruw spel en onsportief optreden, wisten zij met 132 te winnen. In het belang van onze mooie voetbalsport zou het dan ook goed zijn als dergelijke elftallen geannuleerd zouden worden. Maar wat is de reden van een der gelijk ergerlijk optreden Niets an ders als dit: de „Zwaluwen" moeten het kost wat het kost, kampioen wor den van deze afdeeling, al gaat dit ten koste van hun goeden naam, dan is dit niet erg, als het kampioenschap maar behaald wordt. Dit blijkt ook voldoende uit het volgende: Zooals men weet gaat het om het kampioenschap tusschen „Achilles" te Veen en de „Zwaluwen". In den wed strijd tusschen beide elftallen werd een gelijk spel behaald, maar dit is voor de „Zwaluwen" kansen niet vol doende, zoodat zij heelemaal buiten het reglement om, gaan protesteeren, wat natuurlijk door de „Zwaluwen" gewonnen wordt, al is dit onregle mentair, dat geeft niet, als het maar een puntje winst oplevert. De „Zwaluwen" speelden tegen „Wilhelmina II" uit Wijk, buiten verwachting, won „Wilhelmina", dus twee verliespunten voor de „Zwalu wen," dat is natuurlijk ook niet goed. „Achilles" heeft geen verliespunten van „Wilhelmina", dus is dit in het nadeel van de „Zwaluwen". Maar wat doet de spelleider van S.O.S., (tevens voorz. van de „Zwa luwen") „Wilhelmina II" wordt doodge woon alsof het de natuurlijkste zaak ter wereld betrof, om de een of an dere, natuurlijk lang niet voldoende reden, uit den bond genomen, zoo dat alle wedstrijden door „Wilhelmi na" gespeeld, ongedaan zijn. Wie heeft hier voordeel van Natuurlijk de „Zwaluwen", want die 'winnen zoodoende weer twee punten op hun concurrent „Achilles." Door deze en dergelijke ongure praktijken van clen spelleider tracht deze voor zijn vereeniging het kam pioenschap te behalen. Zijn er geen andere bestuursleden meer van S.O.S? of handelt de heer W. ge heel naar eigen willekeur Laat al le vereenigingen zich als een man opmaken tegen dergelijke onrecht vaardige handelingen. Laat U door den spelleider niet misleiden. De wedstrijd tusschen „Sparta" en de „Zwaluwen" heeft ons doen zien wat de „Zwaluwen" voor spelers heeft. Ieder, die eenigszins met de sport pp de hoogte is en allen die dezen wedstrijd bijgewoond hebben, zullen het met mij eens zijn, dat een der gelijk elftal, dat niet het minste be grip heeft van sportiviteit, niet waar dig is, het kampioenschap te beha len. Daarom vereenigingen, aangesloten bij den V.B. S.O.S., tracht hierin verbetering te brengen en ziet de mo gelijkheid onder het oog, om door benoeming van een buiten de ver eenigingen staande spelleider, die niet in het belang van een vereeniging, maar voor alle vereenigngen werkt, hierin verbetering te brengen. U mijnheer de Red. nogmaals dan kende voor de mij verleende plaats ruimte. Een onpartijdig toeschouwer van den wedstrijd „Sparta"- „De Zwaluwen." HEUSDEN. Zondagmiddag werd op den Schuts- boom der Kon. Erk. Scherpschuttersvereen. „St. Blasius" alhier een concours gehou den door den bond van Scherpschutters- vereenigingen „De Langstraat". Door de navolgende schutters werden de prijzen behaald le prijs J. Bakker, 2e pr. J. v. d. Meijs, 3e pr. P. de Leijer, 4e pr. P. v. d. Oever, 5e pr. J. de Keizer, 6e pr. J. den Theu- ling, 7e pr. A. v. d. Oever, 8e pr. A. v. d. Gouw, 9e pr. F. v. Dun, 10e pr. J. Brouwers, lie pr. M. v. Dongen, 12e pr. N. de Leeuw, 13e pr. G. de Groofd, 14e pr. B. van Dongen, 15e pr. B. Hij kants, 16e pr. Duvensweg. Het concours had een gezellig verloop. De prijzen werden na afloop in 't Wapen van Amsterdam uitgereikt. ALMKERK. Onlangs verkocht de heer J. van Leeuwen, alhier, aan A. de Groot te Hoogblokland, een jonge stamboekbeer. Deze behaalde thans op de Nationale Veetentoonstelling te Utrecht een 2e prijs. BABILONIëNBROEK. GEVONDEN VOORWERPEN. Een glacé dameshandschoen, Terug te bekomen bij den heer C. v. d. Beek Dz. alhier. Een regenjas. Zaterdagavond te Waalwijk (ongeveer bij den watertoren) gevonden. Terug te bekomen bij den heer Adr. Bergeik op den Biesheuvel. Zondag trad voor deze gemeente in de Ned. Herv. Kerk alhier op Ds. Flie- ringa, em. predikant te Driebergen. De kerk was tot alle hoeken gevuld en van verre waren vele opgekomen om dezen zeer begaafden spreker nogmaals te hooren. Bij den derden rondgang werd een collecte gehouden ten bate van verbetering voor het predikants-tractement, welke zooveel opbracht, dat op een gegeven moment de steel van de collectezak brak en de inhoud in een bank terecht kwam. De vrouw van den landbouwer Jan Branderhorst alhier had het ongeluk haar arm tegen een muur te stooten, waarmede een wondje ontstond, hetwelk na eenigen tjjd opzwol. De ontboden geneesheer Dr. van Vuuren uit Dussen constateerde bloed vergiftiging, welke bijtijds ingreep, zoodat erger werd voorkomen. BENEDEN-LANGSTRAAT. Naar vette varkens bestaat ge regelde vraag aan den prijs van 30 a 32 cent per K.G. levend gewicht. Jon ge biggen worden verhandeld van f8 tot 112 per stuk. DONGEN. Tot Overste van het St. Elisa- beth-Gasthuis alhier werd aangewezen Sr. Bernadine, tot dusver Hoofdver pleegster van het St. Ignatiusziekenhuis te Breda. CAPELLE. De afd. Sprang-Capelle van den Bijz. Vrijw. Landstorm zal op Zaterdag 22 Sept. deelnemen aan den te Tilburg te houden Landstormdag. In het gymnastieklokaal der O. L. school in de Kom werd Woensdag en Donderdagavond een tentoonstelling ge houden van de door de leerlingen dezer school dit jaar verzorgde en opgekweekte planten. We mogen gerust zeggen, dat deze eerste Floralia-tentoonstelüng in onze gemeente een succes is geworden, hetgeen voor het personeel der school een aan sporing zal zijn op den ingeslagen weg voort te gaan. Woensdagavond 7 uur werd deze expositie door het Hoofd der school, den Heer E. Colet, geopend, die de aanwe zigen welkom heette en in het kort het doel en het nut van een dergelijke ten toonstelling toelichte en vervolgens dank bracht aan de heeren Nic. van Dongen Zn., bloemisten te Waalwijk, door wier geheel belanglooze medewerking de zaal als in een bloementuin was herschapen. De jury had, gezien de mooie exem plaren, geen gemakkelijke taak. De vol gende bekroningeen werden toegekend Ageratum le prijs Hestet v. Dongen, 2e pr. Rinus Heeren en 3e pr, Jane Mes. Coleusle pr. Jo v. Tilborgh, 2e pr. Gerrit Geenen en 3e pr. Sijke Blom. Fuchsia: le pr. Jan Treffers, 2e pr. Gerrit v. Esch en 3e pr. Rie v. Beek. Heliotrop le pr. Gerard Waarts, 2e pr. Greta Rósenbrand en 3e pr. Adriaan v. d. Schans. Impatient: le pr. Marie Heurter, 2e pr. Rinus Dijkstra en 3e pr. Joke v. Beek. Salviale pr. Jan Haanstra, 2e pr. Gerrit de Rooij en 3e pr. Mientje Heeren. Eenige muzikanten van ons muziekge zelschap „Kunst na Arbeid" zorgden door hun frissche, populaire muziek voor de noodige afwisseling, terwijl enkele attrac ties niet over belangstelling te klagen hadden. In een volgend nummer hopen we den uitslag van enkele dezer attrac ties te kunnen mededeelen. GENDEREN. dat de drukkerij VEERMAN te Heusden ook Uw aangewezen adres is voor het vervaardigen van Uw Handelsdrukwerken. Wij verzekeren U Kenriffe afwerking en billijke prijsberekening. Onze zoo geachte predikant der Ned. Herv. Gemeente, Ds. J. J. Kuy- per, hoopt a.s. Zondag den dag te her denken, waarop bij vóór 40 jaren in zijn eerste gemeente Otterloo werd beves tigd. Na dien was de jubilaris werk zaam ,als predikant te Hien en Dode- waard en Vreeswajk, vervolgens als godsdienst-leeraar aan het Rijksopvoe dingsgesticht voor jongens „Veldzicht" te Aveveest, daarna als predikant te Dussen ,en eindelijk te Genderen. Kort geleden vierden Ds. Kuyper en Mevrouw Kuyper—Sabelis hun veertig jarig huwelijksfeest en de hun toen betoonde belangstelling gat ruimschoots blijk van de groote waardeering en toegenegenheid, .welke niet slechts hun eigen gemeentenaren maar ook velen van ,de Gereformeerde Kerk hun toe dragen. Waar Ds. Kuyper, naar we uit goede bron vernemen, a.s. Zondag morgen een gedachtenisrede hoopt uit te ,sprieken, zal het kerkgebouw als dan pngetwijfeld eene groote menigte belangstellenden, .bevatten om den be minden .herder en leeraar te beluiste ren. Gaarne spreken wij den wensch uit, dat God Ds. Kuyper de kracht moge (geven om nog vele jaren werk zaam te kunnen zijn met dezelfde lust en ,denzelfden ijver, waarmede hij tot nu foe zijn ambt heeft vervuld. GORINCHEM. Reeds van oude tijden af is Go- rinchem het centrale punt gewesst van een zeer belangrijke en koopkrachtige omgeving. De Gorcumsche winkeliers zijn zich dat feit zeer wel bewust en stellen zich daarom steeds daarop in. Het is al gemeen bekend, Gorcum's winkels op veel hooger peil staan dan de winkels in de meeste plaatsen die met deze stad op één lijn staan. Altijd weer heeft Gorinchem opnieuw getracht haar naam op dit punt niet ver loren te laten gaan en op 't oogenblik is wel een buitengewoon krachtige actie op touw gezet om voor de bewoners uit de omgeving dit opnieuw duidelijk te maken. Onder leiding van de Algemeene Koop- mans- en Winkeliersvereniging die thans sterker is dan ooit het geval was, wordt een groote en grootsch opgezette Reclame week voorbereid van 45 22 September. Gorcum staat thans geheel in het teeken van winkeliers die al hun tjjd besteden om goede pakkende etalage's te maken. De geheimzinnigheid gluurt om alle hoe ken. Bijna in elke winkel staat wat bij zonders op het programma. Al weken lang hebben verschillende advertentie's er op gezinspeeld. Over het algemeen krijgen wij den indruk, dat er zeer veel extra voordeelige aanbiedingen zullen komen. Alle winkeliers zijn van zins om het goed te laten zien, dat het koopen in Gorcum goed en voordeelig is. Alle winkels van de leden van de Al gemeene Koopmans- en Winkeliersvereen. worden voorzien van goede duidelijke ken- teekenen, nl. rood-witte biljetten en rood witte vlaggetjes. In alle zoo gemerkte winkels krijgen de koopers bij elke aan- DE BESTE VULPEN NA DE „SWAN" Groote sorteering bij» Boekhandel Heusden. Firma L. J. VEERMAN Drukkerij Binderij Tel 19 HEUSDEN* koop van een kwartje een bon. Hoe meer geld men besteed, hoe meer bonnen men krijgt. Tien van deze bonnen geven recht op'een lot, dat afgehaald kan worden by de Firma Horneer, Gasthuisstraat 8. Als prijzen op deze loten is heel wat bijzonders aangekocht. De eerste prijs is een prachtig salon-meubelement, de tweede een mooie haard en de derde een prach tige staande salon schemerlamp. "Verder zijn er ruim 300 andere nuttige en prac- tische prijzen, o.a. serviezen, haardstel, salontafel, electrische rijwiellamp, keuken gereedschap, enz. enz., teveel om op te noemen. Al deze prijzen zijn geëtaleerd in de Automobiel Showroom van de Firma C. F. van Mill in de Arkelstraat. Met zooveel prijzen zal wel bijna iedere kooper tot de gelukkige behooren, die een prijs krijgen. Verder zal er in Gorinchem de heele reclameweek een feestelijke stemming heerschen. De Groote Markt wordt prach tig verlicht en evenzoo verschillende stra ten, de geheele stad door. Op de Groote Markt zal Maandag, Dinsdag en Donder dag een concert zijn. Zaterdag begint het al met een marsch van „De Bazuin" door de stad Woensdag houdt de Wieier-Club „Poes Ceasar" een wedstrijd. De laatste Zaterdag 22 September zal de Wandel club „Hellas" een Singelloop organisee- ren. Zoo dus iedere dag wat anders, dat de belangstelling waard is. 't Belooft goed te worden en wij willen daarom graag ieder opwekken om vol gende week eens naar Gorcum te gaan. Wie weet, krijgt U als U koopt, ook niet een mooie prijs 1 Modeshow Fa. J. A. Polak. Gezien het groote succes van verleden jaar, heeft genoemde firma besloten ook dit jaar een modeshow te houden in de „Doelen". Teneinde iedereen in de gelegenheid te stellen deze mode-revue bij te kunnen wonen, zal 's middags van ü1/2 tot 5 en 's avonds van 8 tot 10 uur deze show gehouden worden. Voor verdere bijzon derheden zie annonce in dit blad. LAND VAN ALTENA. Naar wii vernemen zal van wege de Tuinbouworganisatie een re geling worden ingevoerd met het oog op het rooien en liet verhandelen van consumptie-knolrapen. Een en ander zal noodig zijn, opdat de markt niet overvoerd zal worden. Op de Nat. Veetentoonstelling, gehouden te Utrecht op 12 Sept. 1.1., behaalde van het Groot Yorkshire Var kensstamboek van Noord-Brabant met haar inzendingen niet minder dan 10e en 5e prijzen. Wel een bewijs, dat Noord Brabant hoog staat op het peil der Varkensfokkerij. OUDENDIJK. Door den heer T. Vink, Ri vierdijk alhier, is Zaterdagmorgen een zakje met werkmansgoederen ge vonden. Te bevragen aan bovenge noemd adres. De gemengde zangver. „Kunst na Arbeid," directeur de heer A. W. Havelaar alhier, behaalde op het concours te Jutfaas in de 3de af deeling een iste prijs. Begunstigd door schoon zo merweer gaf Zaterdagavond het fan farecorps „Kunst na Strijd", met medewerking van „Kunst en Vriend schap" te Rijswijk een concert op de tent, waarbij het publiek ten volle heeft genoten. De verkoop van bloem pjes bracht ruim 18 gulden op. POEDEROIJEN. Bii den heer J. D. v. Giessen werden van zijn land 5 H.L. aard appelen ontvreemd. Tot opheden is men de(nj da- der(s) nog niet op het spoor. Door het college van het Dis- trict-Bommelerwaard. beneden den Meijdijk is bekend gemaakt, dat op of iangs de Polderwegen geen vuil of afval meer mag worden neerge worpen, bii r>vertreding hiervan zal een bekeuring volgen. RAAMSDONKSVEER. Zaterdagmiddag wordt het Ver- pleegfonds-bloempje ten verkoop aange boden. Verschillende patiënten uit onze gemeente zijn door dit fonds gesteund moge nu niemand, aan wien gevraagd wordt een bloempje te koopen, dit weigeren. SLEEUWIJK. De heer T. van Poederooyen is bevorderd van de le naar de 2e klasse voor den cursus Gemeente-administratie te Dordrecht. Bii het vanwege de Mode-Vak school E.N.S.A.I.D. te Utrecht ge houden examen voor costumière slaagden de jonge dames A. P. Kop pers en M. van Vuuren, beiden alhier. Zii genoten hare opleiding bij Mej. C. M. van Oversteeg, te Werkendam. SPRANG. Dinsdagmorgen circa 11 uur wer den de bewoners dezer gemeente door het luiden der brandklok opgeschrikt. Al ras bemerkte men, dat de boerderij van C. van Beek aan de Berkhaag in lichte laaie stond. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de boer derij van C. Kruif Czn. door de opval lende vonken in vlam vloog. Met veel moeite wist de brandweer de ten Wes ten belendende huizen te sparen, die op korten afstand stonden en meermalen door het vuur werden aan getast. De inboedel van J. Kruif, wel ke niet verzekerd was, kon gered wor den, het huis heeft veel waterschade geleden. Van W. K. ging een groote partij hooi en koren verloren, wat niet verzekerd was. Ook in de boerderij van v. B. was een groote voorraad hooi door het vuur verteerd. Met moeite kon men een houtmijt en enkele hooi en korenschelven behouden. Huizen en inboedels zijn verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Onze vroegere dorpsgenoote Mej. L. Rijken, thans gedipl. verpleegster op de stichting „Bloemendaal" te Loosdui nen, is met ingang van 15 September benoemd tot leerling-verpleegster aan het Academisch ziekenhuis te Leiden. In de vacature C. W. Wachtels van den Berg werd tot voorzitter van de Jongelingsvereen. op G.G. „Timo- theus" gekozen, J. Zegers, die deze benoeming heeft aangenomen. De heer G. J. van Willigenburg voorzitter van de A.R. Kiesvereen. al hier, werd door den kieskring 's Bosch als afgevaardigde aangewezen, tot bij woning der te Lunteren op 1113 Sep tember j.l. gehouden politieke confe rentie. VEEN. Het zoontje van J. Sonneveld kwam Dinsdag zoodanig op een over een sloot liggende plank te vallen, dat het inroe pen van geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Na onderzoek door dokter Veen- huysen achtte deze opname in een zie kenhuis te 's-Bosch noodzakelijk. Nader hoorden we, dat er geen reden tot on gerustheid is. De in deze gemeente gehouden vlaggetjes verkoop ten bate van de Chr. Militaire Tehuizen, heeft f7.57 opgebracht. WIJK EN AALBURG. Alhier, is opgericht een gym nastiek vereeniging „G.V.W." Zij, die lid willen worden dezer vereeniging, kunnen zich opgeven bii H. Boumap, café Aalburg, of bii F. Bouman, bo- terhandelaar, Molendijk te Wijk. De leiding is opgedragen aan W. Pot, uit Waalwijk. De oefeningen worden gehouden op Dinsdagavond. .WIJK. Morgenavond geeft de fanfare „Oefening en Uitspanning" in samenwer king met de Zang vereeniging „Con Amore" een concert. Naar wij vernemen zal „O. en U" een gevarieerd marschen-programma uitvoeren. Dit, om ook een keer hen te bevredigen, die liever opgewekte marschen, dan con certnummers hooren uitvoeren. Door den bouwkundige M. Hon- coop te Veen, werd op 8 September

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2