DE TROONREDE. Plaatselijk flieuws. Schuyt buiten de Waterpoort. Uit het onderzoek, hetwelk nog wordt voortgezet is gebleken, dat de zakjes bloem met een boot moeten zijn ver voerd. H.M. de Koningin heeft gisteren de zitting der Staten-Generaal geopend met de volgende rede Leden der Staten-Generaal. In deze tijden van zware beproeving zoo voor het vaderland als voor myn huis, my wederom in uw midden bevindend, is het my eene behoefte allereerst uiting te geven aan mijn warmen dank voor de treffende bewijzen van genegenheid en verknochtheid, die ik gedurende de laatste maanden uit alle kringen van ons volk heb mogen ontvangen. Meer nog dan een jaar geleden onder vinden ook wij de gevolgen van de gees telijke en economische ontreddering, waar onder de geheele wereld heeft te lijden, de toestand van het bedrijfsleven zoo hier te lande als in Nederlandsch-Indië is zeer zorgwekkend. Alle bedrijfstakken ondergaan den druk der tydenvele er van zijn zelfs zeer zwaar getroffen, de verhoudingen in de landen waarmee wy economisch het nauwst verbonden zijn, doen voorts de vrees op komen, dat nog zwaardere druk te ver wachten is. Voortbrenging, handel en verkeer zoeken tastend den weg in de wanorde van de talrijke en vaak meest onverwachte ver schuivingen op economisch gebied. Onder deze snel wisselende omstandig heden moet in het regeeringsbeleid kracht gepaard gaan met behoedzaamheid en voorzichtige aanpassing. Onveranderd handhaaft de regeering hare overtuiging, dat moet worden ge zorgd voor gezonde publieke financiën. Daar verhooging van de reeds zoo zwaar drukkende belastingen zonder gevaar voor ineenstorting niet mogelijk wordt geacht, zullen de uitgaven, ten einde binnen de grenzen der beschikbare middelen te blij ven, nog verder verlaagd moeten worden. Voorstellen om daartoe te geraken zijn in bewerking. Nu in het afgeloopen jaar het resultaat van onze politiek inzake de handelsver dragen niet geheel bevredigend is geweest en de vooruitzichten dienaangaande eer slechter dan beter zijn, zal met hand having zooveel mogelijk van onzen export steeds grootere aandacht moeten worden geschonken aan behoud en ver ruiming van den afzet in het binnenland. De aan het bedrijfsleven opgelegde en wellicht nog op te leggen crisisregelingen zullen tot het strikt noodzakelijke worden beperkt en niet langer dan onvermijdelijk noodig worden gehandhaafd. Op verlaging van heffingen, uit deze regelingen voortgekomen blijft de aan dacht der regeering onophoudelijk ge vestigd. Voor Nederlandsch-Indië zal bij voort during worden gestreefd naar bevordering van den uitvoer en naar aanpassing van de productie bij de mogelijkheden van afzet. Ook de industrialisatie van dit deel van het rijk zal, waar mogelijk, geleidelijk worden bevorderd. Het is verheugend, dat in het afge loopen zittingsjaar verschillende maat regelen getroffen konden worden, die Nederland in nauwere economische aan raking brachten met Nederlandsch-Indië en Suriname. In die richting zal worden voortgegaan. Van Curasao, waar de financieele en economische toestand de tijdsomstandig heden in aanmerking genomen vrij gunstig kan worden genoemd, bleek de mogelykheid van soortgelijke maatregelen nog niet aanwezig te zijn. Met groote bezorgdheid voor de toe komst der menschheid moet worden vast gesteld, dat bijna allerwegen de drang naar sterke bewapening herleeft. De regeering zal doen wat binnen haar vermogen ligt om mede te werken aan de beteugeling van dat streven. Zy is echter tevens verplicht met dit verschijnsel rekening te houden bij de uitvoering van hare aanvankelijke voor nemens met betrekking tot de nationale verdediging. De talrijke en zware tegenslagen op economisch gebied, gepaard aan verschil lende gebeurtenissen op ander terrein, roepen licht geestelijke verwarring te voorschijn. Des te meer is het noodzakelijk, dat de regeering zoo hier te lande als in de overzeesche gewesten ernstig aan dacht blyve scbenken aan handhaving van de zedelijke volkskracht en aan ver sterking van de eendracht des volks, op dat het vastberaden stand houde te midden der beproevingen. "Wie zich toeleggen op het zaaien van wantrouwen en verdenking, wie het ge zag der overheid ondergraven, zijn werk zaam tot verderf van het land en zullen met beslistheid worden wederstaan. Veel zal in 't komende zittingsjaar wederom van uwe werkkracht worden gevorderd. In de onwrikbare overtuiging, dat het geloof in Gods almacht ons volk den noodigen levensmoed geven kan, en met de bede, dat het Hem behagen moge zijn zegen te schenken op uwen in een drachtige toewijding aan het vaderland te volbrengen arbeid, verklaar ik de ge wone zitting der Sta ten-Generaal geopend. ONWEER. Tijdens het zware onweer, dat Za terdagavond boven de Zuid-Holland- sche eilanden woedde, is omstreeks half elt de bliksem 'ingeslagen in een kapi tale, vrijwel nieuwe boerderij, toebe- hoorende aan de heerlijkheid Krom- Strijen en bewoond door T. de Rooij te Hoogjezand onder Numansdorp. De boerderij is geheel afgebrand. Te Oostvoorne sloeg de bliksem in de boerderij van H. Toledo. De boer derij brandde gedeeltelijk uit, het woon huis kon behouden worden. Te Horst-America (L.) ontstond brand in de boerderij van den heer Litjens. De bliksiem zocht zijn weg door de slaapkamer, waar een drietal jongens sliepen, een dezer werd tamelijk ern stig aan zijn arm gewond. Het vee werd gered. Een 100-tal kippen kwamen in het vuur om. Te Echtenerpolder (Fr.) werd door den bliksem groote schade aangericht in de woning van den heer B. Luik. Bij den kapper De Graaf werden de lampen vernield. Verschillende telefoon palen zijn versplinterd. Een veulen van den heer Muurling werd in de weide gedood. Te Numansdorp brandde de boerderij at bewoond door den landbouwer P. de Rooy. Zaterdagavond is gedurende een he vig onweder, te Goidschalxoord en aan den Oud Heinenoordschedijk de blik sem in een boom geslagen, terwijl aan den Zomerlandscheweg verscheidene te lefoonpalen werden getroffen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De bliksiem is Zaterdagavond inge slagen in de la,ndbouwschuur van den heer Jacob Hage te Bruinisse. Het vee kon worden gered, doch de schuur, waarin de geheele graan en erwten- oogst was opgeslagen, ging totaal ver loren. Het woonhuis bleef, dank zij de gun stige windrichting behouden. De scha de wordt niet door verzekering ge dekt. O CHRONISCHE HOOFDPIJNEN. Een kwelling van 20 jaar geëindigd. Een dame, die dezen brief schreef, is geen uitzondering. Honderdduizen den hebben geleden zooals zij. En al len konden hun pijnen kwijtraken, ih- dien ze slechts haar goede voorbeeld wilden volgen. „Twintig jaar lang werd ik gekweld door hoofdpijnen, duizeligheid en maag pijnen, zonder dat ik hiervoor verlich ting kon vinden. Sinds ik Kruschen Salts gebruik ben ik steeds vooruitge gaan en tegenwoordig heb ik nooit pijn. Ik gebruik nog steeds Kruschen Salts; er gaat geen morgen voorbij, dat ik ze niet inneem en dat houd ik nu al 'vier jaren vol." Mevr. J. O. te A. Kruschen vat altijd het kwaad bij den wortel aan. De oorzaak wordt weg genomen en die is bijna altijd consti patie. Maar Kruschen is geen enkel voudig zout. Iedere „kleine, dagelijk- sche dosis" Kruschen Salts is een com binatie van 6 zouten en oefent een milde werking uit top verschillende, in wendige organen: spoort ze aan tot regelmatig werken en op een wJjze, zooals de natuur dat heeft bestemd. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten a f0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als cp de buitenverpakking *de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. O— VERDRONKEN. Te Emmer Compascuum is de 71- jarige J. H., die dranken van de kermis kwam, in het Westdiep geraakt en ver dronken. Te Amersfoort is 'een 2y2-jarig jon getje van v. Dijk in een sloot achter de woning verdronken. De moeder sprong het kind 'na maar kon het niet redden. Te Zwolle is in het Zwartewater de heer G. met zijn kano omgeslagen en verdronken. De overledene, die aan toevallen leed, was 46 jaar 'en vader van drie kinderen. -—3"" rMi SUIKERSMOKKELAARS. Op den Rijksweg GoirleBegische grens heeft de politie een auto aange houden. Toen de auto aan een nader onder zoek werd onderworpen, bleek hij ge heel als smokkelauto te zijn ingericht. Op verschillende plaatsen vond men bakken, in 't geheel veertien, netjes met doek bekleed. In die bakken ontdekten de politiemannen niet minder dan 200 K.G. suiker. Tegen den vervoerder, zekeren W. uit Nijmegen, en zijn kantoorbediende werd procesverbaal opgemaakt, terwijl wagen en suiker in beslag werden ge nomen. o BEJAARD ECHTPAAR DOOR AUTO AANGEREDEN. Vrijdagavond is op den Blauw Ca- pelscheweg te Utrecht een bejaard echt paar, wonende in de Van Swindenstraat aldaar, den rijweg overgestoken. Toen de oude menschen bijna aan den over kant waren, werden zij aangereden door een auto die een anderen wagen pas seerde. Beiden werden ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht, waar zij zijn overleden. o VREESELIJK AUTO-ONGELUK. Auto door stoomtram meegesleurd. Drie bekende wielrenners gedood. Op den zeer gevaarlijken beruchten overweg op den grooten rijksweg naar Den Helder, even voor het station Schoorl, heeft Zaterdagavond een ern stig ongeval plaats gehad, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen en een vierde ernstig werd gewond. De laatste stoomtram van Alkmaar na"ar Warmenhuizen, was te 22.23 uit Alk maar vertrokken. Te ongeveer 10 mi nuten over elf passeert de tram de gevaarlijke wegkruising nabij het sta tion Schoorl. Van den anderen kant kwam met groote snelheid een two- seater en juist midden op den weg werd de kleine auto door de tram gegrepen en niet minder dan 50 tot 60 meter meegesleurd, van den weg af op de trambaan. De gevolgen waren ontzettend. In de voor twee personen bestemde auto zaten voorin drie per sonen en achterin in de diickey-seat nog een vierde persoon. De auto werd totaal verpletterd en zij, die voor in zaten, werden op slag gedood. De vierde inzittende werd ernstig ge wond en bleef bewusteloos langs den weg liggen. Binnen twintig minuten was, hoe wel het ongeval op vrij grooten af stand, juist op de grens van de ge meenten Warmenhuizen en Schoorldam gebeurde, voldoende hulp ter plaatse. Dr. O. van Hesteren en zijn assistent de arts N. F. Bol uit Warmenhuizen en de arts H. Heringa uit Schoorl, ver leenden de eerste hulp. Het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar zond onmiddellijk en brancard-auto. Hulp bleek alleen nog noodig te zijn voor den man, die achter in den wagen had gezeten. Deze was bewus teloos, doch kwam spoedig even bij. Men zocht toen naar een vijfde inzitten de, daar men dacht, dat achter in den wagen twee personen hadden gezeten. De gewonde had de tegenwoordigheid van geest direct te vertellen, dat zij met hun vieren waren geweest. De drie andere inzittenden bleken op slag gedood te zijn. Onder leiding van den burgemeester van Warmen huizen, den heer H. Nolet, die tegelijk met de geneeskundige hulp ter plaatse kwam, werden de slachtoffers verzorgd. De drie gedooden bleken te zijn de bekende wielrenner Klaas van Nek Jr. uit Amsterdam, oud 21 jaar, lid van de wielerclub „De Qermaan", de on geveer 25-jarige wielrenner Sam Hoe- vens van de wielerclub „Olympia" te Amsterdam en de wielrenner J. Reyn- ders uit Ginneken. De gewonde is de masseur Arthold 'Ridel, Pool van ge boorte, wonende te Amsterdam. De drie renners en hun helper wa ren Zaterdagavond op de wielerbaan te Leeuwarden geweest, waar zij aan de wedstrijden hadden deelgenomen. Over den afsluitdijk wargn zij terug gereden met bestemming naar Am sterdam. De gewonde en de lijken der drie slachtoffers zijn voorloopig naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. De toestand van den heer Ridel was Zondag-ochtend niet onbevredigend. Des morgens, toen zijn echtgenoote hem bezocht, kwam hij tot bewustzijn en men heeft goede hoop hem in het leven te kunnen behouden. AUTOBUS BIJ NOORDWIJKER- HOUT VERONGELUKT. Een doode en tien gewonden. Maandagmorgen is een ernstig auto bus-ongeluk gebeurd, nabij den Ruy- genhoek onder de gemeente Noord- wijkerhout. Een autobus van de weduwe A. van Schie uit Katwijk, welke twintig vis- schers van Katwijk naar IJmuiden ver voerde, reed op den Heerenweg. Voor de bus reed een fietsei; in de richting De Zilk. Ongeveer vijf kilometer voor het kruispunt DelfwegHeerenweg, stak de wielrijder plotseling den weg ever. De chauffeur van de autobus zwenkte naar rechts om een aanrijding te voorkomen, doch reed hierbij te gen een boom. De inzittenden wer den door elkaar geslingerd. Tien van hen werden min of meer ernstig ge wond. Zekere Klaas de Haas werd met het hoofd tegen een ijzeren stang geslingerd. De man was op slag dood. Politie en geneeskundige hulp waren spoedig ter plaatse. De tien gewon den zijn per auto naar Katwijk ver voerd. De autobus werd geheel ver nield. De wielrijder, die het ongeluk veroorzaakte, kreeg een zenuwaanval. EEN RIJKE BEDELARES. De rijkspolitie heeft op den Amers- foortschestraatweg onder de gemeente Huizen een vrouw ingerekend, die het op klaarlichten dag voorbijgangers, ook automobilisten, lastig maakte. Zij ging daar door voor een arme, fatsoenlij ke vrouw, slachtoffer van de tijdsom standigheden, en wist zooveel mede lijden op te wekken, dat de buurtbe woners haar nu en dan wat toestopten. Bij een huiszoeking in hare woning vond men in vodden en rommel een bedrag van meer dan f2000 in baar geld. HEUSDEN. Door tusschenkomst van het Groene Kruis alhier zal op Woensdag 49 Sep tember een bloempjesdag worden gebouden ten bate van het Provinciaal Noord- Brabantsch Verpleegfonds voor tubercu losebestrijding. Zondag werd alhier een visch concours gehouden, uitgeschreven door de Heusdensche Hengelsportvereeniging. Om 1 uur trok men voorafgegaan door een mond-accordion-vereeniging naar de rivier de Maas, waar het concours werd ge houden. De uitslag was als volgt Corpsprijzen le prijs Ruischvoorn Tilburg, 795 gram. 2e Yisscherslust Waalwijk 755 3e Petrus en Paulus Tilburg 285 4e Snoekbaars Hedel 225 öe 6e Altijd Beet Vucht 175 De Snoek Leerdam 40 Eerst ingeschrevene, De Snoekbaars, Hedel. Meest aantal procentgewys Verst komende, Voorntje, Best. Vaandelprijs bij loting, 's Bosch. Koningskruis, J. de Regter, Tilburg. Extra prijs den Jongenheer Wjjnnekes, jongste deelnemer, 13 jaar, der atd. Best. Personeele prijzen le prijs, J. de Regter, Tilburg, Keukenkast 2e pr., W. de Kroon, Tilburg, Servies 3e L. van Esch, Waalwijk, 3 schoor- steenpotten, een stel4e, Van Beveren, 's Bosch, wandkofflemolen5e, A. van Eggelen, Waalwijk, doos zilveren lepeltjes 6e, J. de Bruin, Son, broodplank met broodzaag 7e, K. van Esch, Waalwijk, theelichtje8e, J. Hoedjes, Tilburg, broodtrommel9e, J. v. d. Broek, Tilburg, theeblad10e, A. Merkx, Waalwijk, fluitketel; lie. P. Smolders, Tilburg, nest schalen 12e, J. v. d. Ven, Hedel, water kan met glazen13e, J. Biesenmortel, Tilburg, nest schalen 14e, Salvischberger, Vught, beeld (hond); 15e, A. Pijnenburg, Tilburg, 2 schilderijtjes 16e, H. ter Horst, Gaanderen, groote vischketel17e, B. Dollekens, Waalwijk, koperen bloempot 18e, Joh. van Osch, Hedel; wandschil- derijtjes19e, W. H. van Oostenente, Gaanderen, 4 deelig vischlat20e, C. v. Engelen, Hedel, 4 deelig vischlat21e, Ant. van Beers, Hedel, bloempothanger 22e, A. Hoegëe, Leerdam, Japansche vischlat23e, Ant. van Os, Hedel, theeblad 24e, H. van Meeuwen, Tilburg, glazen bloemvaas 25e, C. Mols, Tilburg, plumo26e, W. de Knuiver, Tilburg, spiegel27e, J. Berkelmans, Vucht, ko peren bloempot28e, J. de Ronde, Waalwijk, vischbewaarnet29e, J. van Engelen, Hedel, 2 schilderijtjes30e, J. v. d. Heuvel, Vucht, schepnet31e, Joh. van Osch, Hedel, thermosflesch 32e, Leerdam, 3 potjes33e, W. Smulders, Tilburg, theepot34e, Th. Drente, Best, melkkoker35e, A. Kentie. Leerdam, schilderijtje (spreuk)36e. E. Hain, Best, broodbak37e, Adr. van Os, Hedel, bloemvaas38e, M. de Jong, Tilburg, vuilnisblik39e, A. Klein, Waalwijk, braadpan40e, P. Swaans, Tilburg, kleine vischketel41e, H. Dollekens, "Waalwijk, 3 potjes42e, H. Gelouf, Leerdam, melkkan 43e, H. van Zandbeek, Vucht, bloempot; 44e, L. Ooms,Tilburg, citroenpers45e, Dekkers, 's Bosch, messenbak. Na afloop werden de prijzen uitgereikt in het clublokaal van den heer P. Verheij. Vermelding verdient nog dat door een der visschers een Kreeft werd gevangen, iets wat op de Maas zeer zeldzaam voorkomt. Verder dat door den heer P. Verheij een extra prijs een lauwertak, door de firma J. v. Laarhoven een 2-deelige Japansche vischlat en een 4-deelige rischlat door den heer M. van Beersum, Agent der Z.H.B. bieren een theelichtje, door de ürma H. v. Eeuwijk een beeld, voor dezen wedstrijd was aangeboden. ANDEL. In deze gemeente is een Gem. Zangvereen. opgericht onder den naam van „Onderling Genoegen". Op Donderdag 20 Sept. as. zal door de Geitènfokvereen. „De goede verwachting" alhier, de jaar lij ksche geitenkeuring worden gehou den. In deze gemeente staan in den boomgaard van S. v. Andel voor de tweede maal verschillende jonge ap pel- en pereboomen in bloei. Door verschillende personen wor den er voor de tweede maal aard beien van den kouden grond geplukt. ALMKERK. J.l. Zaterdagavond speelde de Korfbalclub A.K.C. alhier te Arkel een vriendeschappelijke wedstrijd te gen A.D.O. aldaar, welke eindigde in een gelijk spel 00. De heer v. B. alhier, had het ongeluk met zijn hand tusschen een dorschmachine te geraken, waardoor hem twee vingers werden afgekneld. wAls een bizonderheid kan wor den gemeld, dat bij de heeren A. Penning en v. As, alhier voor de tweede maal aardbeien worden ge plukt van den kouden grond. Dezer dagen kwam de heer J. v. d. K., alhier, des morgens tot de onaangename ontdekking dat ver schillende konijnen bij het hok dood gebeten lagen, men vermoed dat hon den hiervan de daders zijn. CAPELLE. De tentoonstelling van de door de leerlingen der O.L. School iti de Kom alhier, dit jaar verzorgde en opgekweekte planten en bloemen werd j.l. Donderdagavond door het hoofd der school met een kort woord waarbij hij dank bracht aan allen, die aan het welslagen dezer floralia- tentoonstelling hadden medegewerkt, gesloten. Vooraf hadden de verlo tingen van een plant, welke gewon nen werd door den heer Adr. Cové, en van een tulband, waarvan Mej. Sterrenburg de gelukkige winnares werd, plaats gehad en was de naam der pop bekend gemaakt, die bleek geraden te zijn door den lieer W. v. Beek. De belangstelling was dezen laatsten avond nog grooter dan op den openingsavond en in de zaal heerschte den geheelen avond een gezellige, opgewekte stemming, waar toe de muzikanten van het plaatselijk muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" niet weinig hebben bijgedragen. Deze eerste floralia-tentoonstelling waarvan de bedoeling is bij de jeugd liefde voor planten en bloemen te kweeken en daardoor vanzelf be scherming en betere verzorging van plant, park, tuin en bosch, behoort zoodoende weer tot het verledene. Zij is een succes geworden en we twijfe len niet of meerdere zullen volgen. De hengelaarSver. „De Maas mond" hield j.l. Zaterdagmiddag in den Nieuwen Maasmond haar jaar lij ksch onderling concours, dat dank zij het schitterende weer een goed verloop heeft gehad. De eerste prijs en daarmede het koningschap voor dit jaar werd behaald door den heer A. v. d. Schans met 370 gram visch. 2e Alb. Sulsters, 3e J. Kraak, 4e G. Rosenbrand, 5e L. J. v. Boxtel, 6e Adr. G. Both, 7e H. Cové, 8e C. Rij ken, 9e, K. Rosenbrand, 10e D. J. v. Helden, lie D. Scliuller, 12e P. Priest, 13e C. Sprangers, 14e P. de Visser, 15e Joh. v. Reek, 16e W. Sulsters. De 10e tot en met de 16e prijs wer den bij loting toegekend, aangezien deze deelnemers geen enkele visch hadden gevangen. De prijzen be staande uit kunstvoorwerpen en huis houdelijke artikelen werden in het clublokaal aan de winnaars met een toepasselijk woord uitgereikt. Tot sluiting van het zomersei zoen gaf de Gem. Zangver. ,,'tRoze- knopje onder leiding van den heer N. Snijers en het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" j.l. Zaterdagavond 8 uur op de muziektent over de Bin nenhaven een concert, dat door hon derden belangstellenden werd bijge woond en waarbij zoowel de zang- als muzieknummers uitstekend tot hun recht kwamen. Jammer, dat een dreigende onweersbui een ontijdig einde bracht aan dit slotconcert. Naar we vernemen wordt de arbeider-telegrafist C. Geldhof van het station Capelle-Nieuwevaart over geplaatst naar het station Hemrnen- Dodewaard en de arbeider-telegrafist v. Engelen naai' het station Emmen. In de Ned. Herv. Kerk alhier hoopt a.s. Donderdagmiddag half 4 bij gelegenheid eener huwelijksinze gening voor te gaan Ds. Cuperus. De postduivenver, „De Lucht-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2