Ja, natuurlijk, mijn BRIL is van M. NORT Gediplomeerd Opticien Dit nummer bestaat uit 3 bladen ft. Verschwir-Bacrt 5. 9. Caokkvyzn Co's Bank fl.V. lfergeet niet UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN Voor de Schoonmaak A. BAAIJENS Vanaf Zaterdag 22 Sept. tot 29 Sept. 1934. GORINCHEM, Zusterhuis 6. Botermarkt 72 - flensden telbf. no. is R.a.a.msCLorii?:sv©©r. Agentschap van de flmsterdanische Bank fl.Y-, Amsterdam Heijmans Bazar, ^ND van altéNA No. 5471 Vrijdag 21 Sept. Binnenland. ADVOCAAT BOERENJONGENS BOERENMEISJES Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van I6 regels 00 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 0 uur ingewacht. MAANDAG en DINSDAG GESLOTEN. DE STAATSBEGROOTING VAN 1935- Uit de millioenen nota blijkt, dat de inkomsten voor 193?; ziin ge raamd op 631 millioen. de uitga ven op f 724,zoodat er een te klort blijft van 93 [millioen. Dit te kort wordt, aangezien, de regeering van oordeel is, dat de belastingen on mogelijk meer verhoogd kunnen wor den, geheel weggewerkt, door de in voering van verschillende bezuinigin gen waarvan hier de [voornaamste vol gen: ie. Een vermindering van de op het Rijksbudget drukkende lasten ter zake van pensionneering van het overheidspersoneel ten bedrage van f 3.000.000. 2e. Besparingen op Onderwijs, o.a. het O.L.O. en B.L.O.; bezuini ging op de onderwijsopleiding, ver hooging van den tcelatingsleeftijd en concentratie van scholen voor bijzon der en lager onderwijs: f 10.200.000. 3e. Het ingediende wetsontwerp tot wijziging van de financieele be trekking tusschen Rijk en de ge meenten, dat een verlaging zal ge ven van het op de Rijksbegrooting over 1935 uitgetrokken bedrag ad. f31.424.054 met f 20.270.128. 4e. Maatregelen ter vermindering van het tekort van het in te stellen verkeersfondsa. middelen: verhoog de heffing op de motorrijtuigen f7.500.000; b. uitgaven: verminde ring van het spoorwegtekort f 10.000.000; totaal f 17.500.000. 5e. Wetsontwerpen, die een ver laging van de door het Rijk aan het Invaliditeitsfonds en het Ouderdoms- fonds te betalen annuïteit met rond f 14.000.000 ten gevolge zullen heb ben. 6e. In voorbereiding zijnde maat regelen tot invoering van het z.g. capitulantenstelsel en tot afschaffing van het vooroefeningsinstituut en van het gebruik van burger-corveeërs, waardoor op hoofdstuk VIII een ver mindering van uitgaven van f milli oen wordt verwacht. De tot nog toe ten bate van het Gemeentefonds geheven crisis-opcen- ten op de Gemeentefondsbelasting en op de Vermogensbelasting worden omgezet in een ten bate van het rijksbudget komende heffing van op centen op de rijksinkomstenbelasting en op de Vermogensbelasting. Een post pro memorie is uitgetrok ken voor de inkomsten te verkrij gen bii totstandkoming der wetten op de besloten Vennootschappen en tot heffing van een crisis-inkomsten belasting. Drie millioen wordt verwacht als opbrengst van de wet tot heffing van de belasting op het vermogen in de doode hand. Een bedrag van 2 millioen wordt aangevraagd om in 193 5 een begin te maken met de indijking van den Noord-Oostpolder in het IJsselemeer. Op den kapitaaldienst is een post van f 5.000.000 uitgetrokken voor voorschotten aan gemeenten ten ein de deze in staat te stellen aan par ticuliere bouwers geldleeningen te verstrekken onder verband van twee de hypotheek. Voorts wordt steun aan de scheep vaart in het vooruitzicht gesteld. Ten slotte betoogt de Minister, dat het toekomstig levensniveau moet worden gestabiliseerd op een aan zienlijk lager niveau. Het peil der overheidsuitgaven moet sterk omlaag. Voorstellen zijn daarom in voorberei ding om te komen tot verdere ingrij pende vermindering van de publieke uitgaven. Zii zullen, in één ontwerp samengevoegd, aan de Staten-Gene raal worden voorgelegd. Daarbij zal worden rekening gehouden met maat regelen om te komen tot daling van de kosten van het levensonderhoud. o.a. door het weder op gang brengen van den bouw van goedkoope ar beiderswoningen. Wii laten hieronder eenige cijfers volgen uit de Staatsbegrooting 1935. die meer in het bijzonder onze pro vincie betreffen. Hoofdstuk IX. (Waterstaat). Onderhoud en verbetering van de havens in Noord-Brabant, daaronder begrepen de rivierwerken bij de ha- Amoniac Zoutzuur Bruss. aarde Blauwsteen Glansverf Kwasten Creoline Lysol Marmerslijp Kunstkalk Waterverf Penseelen vens te Moerdijk en Willemstad f 8000. Onderhoud en verbetering van het kanaal van St. Andries en de afsluit dijk te Heerewaarden f 4000. Onderhoud en verbetering van de Zuid-Willemsvaart f427.500. Idem van het Wilhelmina- en Markkanaal en van het benedendeel van de Donge f76.000. Idem van de gekanaliseerde Die- ze f 19,500. Idem van het Maas- en Waalkanaal f 42,000. Bijdrage aan de gemeente Eindho ven in de kosten van aanleg van een kanaal van Eindhoven naar het Wil- helminakanaal f 1 52.000. Bijdrage aan het waterschap De Linge voor ontwateringswerken f 27.120. Verbetering van de Maas voor groote afvoeren f2.500.000. Verruiming van den Zuidelijken mond van het Brabantsche vaarwa- der f 31.500. Onderhoud en verbetering van de Maas. de afgedamde Maas, het Heus- densche kanaal, de Bergsche Maas, het oude Maasje en den Amer en daarmee in verband staande werken f 449.000. Onderhoud nieuwe schutsluis te St. Andries met toeleidingskanalen f4500. Onderhoud van werken voor water- keering, afwatering en verbindingen te land, zoomede exploitatie van be malingsinrichtingen en veren in Noord Westelijk Noord Brabant f 209.000. Deze post is te verdeelen als volgt: Onderhoud werken van de Berg sche Maas f23.720. Vernieuwen van electrische gelei dingnetten bemalingen f600. Aanschaffen kabels voor de veren f 1000. Aanschaffen steenkolen voor de [be malingen en veren f15.000. Levering electrischen stroom Don- gebemalingen f15.000. Exploitatiebenocdigdheden voor bruggen, sluizen, bemalingsinrichtin gen en veren; onderhoud en herstel werktuigen f 9000. Bediening ophaalbrug over het Oude Maasje te Capelle en van de rolbrug over het Zuiderkanaal te Be- soijen f 2100. Levering electrischen stroom voor de verlichting van de centrale te Hank, het stoomgemaal te Nieuwen- dijk en het veer te Drongelen f 200. Id. id., voor de draaibrug te Ne- derhemert f 400. Vernieuwing leuningen bruggen nas. 7 en 8 en van de bemalingsin richtingen te Herpt en Bern en Waal wijk, het Bernsche veer. het Dron- gelensche en Capelsche veer, van de draaibrug over het Heusdensch ka naal. de rolbrug over het Zuider kanaal te Besoijen en de ophaalbrug over het Oude Maasje en van eenige dienstwoningen te Genderen. Hagoort en Keizersveer f 3000. Oppervlaktebehandeling van dekla gen op de wegen langs de Bergsche Maas f 2000. Onderhoud kanaal 's-Hertogen- boschDrongelen f 4469. Baggerwerk in het kanaal f 1000. Afkoop onderhoudsplicht bemalin gen f 124,500. Beplantingen f 2000. Vernieuwing leuningen bruggen nos. 7 en 8 over het kanaal 's-Her- togenboschDrongelen f 3000. Er wordt f60.000 aangevraagd voor het maken van een tracé-verbetering nabij het fort aan den .Uppelschendijk van den weg UtrechtVianenGorin- chemKeizersveerBreda. In' het geheel wordt voor wegen- verbetering in Noord-Brabant een be- drag geraamd' van f450.300. HARTELIJKE HULDE AAN KONIN GIN EN PRINSES. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Julliana hebben Dinsdagmiddag een rijtoer door de Residenti egemaakt van het paleis Noordeinde naar het paleis Huize ten Bosch. Deze tocht is geworden tot een tref fende betuiging van aanhankelijkheid van het volk aan ons Vorstenhuis. De belangstelling langs den weg, welke zeer lang was, was bijzonder groot en op sommige punten met name in de binnenstad, was de drukte nu en dan beangstigend. Overal was de belangstelling enorm; vele rijen dik stonden de menschen te wachten en overal steeg er een har telijk gejuich op bij het voorbijrijden van de Vorstelijke personen. Naarmate de stoet het paleis na derde werd de menschenmenigte zoo mogelijk nog groot-er. Langs den Be- zuidenhoutschenweg waren het vooral de verschillende vereenigingen, die met haar vaandels muziekkorpsen en venr dels opgesteld stonden. Zoo maakten de Oranje^gardisten een aardigen in druk,. evenals de tallooze leden van De Princevlag. Overal klonken luide juichkreten, toen de stoet naderde, afgewisseld met het zingen van het Wilhelmus. Op het Voorplein van het paleis Huis ten Bosch was het een geweldige me nigte, welke was samengestroomd. Toen de Vorstelijke personen Haar rijtuig verlieten en het bordes beste gen klonk uit een ontelbaar aantal' ke len ons Volkslied. De Koningin en de Prinses, die beladen waren met bloem stukken, waren zichtbaar aangedaan door deze hulde, welke steeds luider klonk en een ware ovatie werd, toen de vorstelijke personen nog een oogenblik op het bordes bleven toeven en door vriendelijk wuiven haar dank brachten aan het volk. Toen gingen zij het paleis binnen. Maar het volk bleef wachten, in de hoop nog iets van de beminde vorstin nen te zien. Inderdaad' hun wachten werd be loond, want nog eenmaal verscheen de Koningin en de Prinses op het Bordes en wederom steeg een groot gejuich op. Dinsdagavond had op het Plein 1813 de groote, militaire taptoe plaats, aan de Haagsche burgerij aangeboden door de Koninklijke Militaire Kapel, met me dewerking van de tamboers en hoorn Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van UitlotingenJ Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. -«■■■► Spaarboekjes gratis bij eerste storting, Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA blazers van het regiment grenadiers en jagers en de trompetters van het lie regiment huzaren. Groot was de belangstelling, welke ook ditmaal voor dit bijzondere militaire schouwspel" bleek te bestaan. Het was een interessant schouwspel. per groote flesch 99 cent statiegeld 15 cent. per groote pot 72 cent kleine 41 per groote pot 79 cent kleine 49 statiegeld 25 en 20 cent. I Botermarkt 88 HEUSDEN. Depot C. JAMIN. Telefoon 52. OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL. De drukte in verband met de ope ning der Kamers was grooter dan an dere jaren het geval was. Tienduizen den waren van elders opgekomen. De communisten hadden blijkbaar pu blicaties in hun pers in den zin op Prinsjesdag een marsch door de stad te maken teneinde o.m. te demonstree- ren voor het departement van sociale zaken. Daarvoor is natuurlijk geen toe stemming verleend, maar men was op alle eventualiteiten voorbereid. Er was een heel beschermingscordon om de stad gelegd en er waren veel troepen in de stad aanwezig, al zag men die niet. Alle) auto's, die van den vroegen morgen af al de residentie binnenreden zijn gecontroleerd. Even over twaalf is een tiental auto bussen met communisten uit Amster dam aan de grens der residentie door de gemeentepolitie opgevangen. De bus sen werden naar de Maliebaan geleid1, waar ze werden opgesteld. In groep jes zijn de communisten naar het Be- zuidenhout getrokken; men wilde de- monstreeren voor het ministerie van economische zaken. De politie heeft de betoogers uiteengejaagd, niet zonder dat er klappen werden uitgedeeld1. Op het Bezuidenhout was het zeer rumoerig. Om ruim 12 uur trachtte een groep communisten ter sterkte van 150 man een demonstratie te houden voor het gebouw van het departement van so ciale! zaken. De politie verhinderde evenwel het optrekken van deze groep, en dreef de demonstranten met den sterken; arm uiteen. Wel kreeg een; kleine deputatie verlof om in de ves tibule een briet voor den minister aart den portier ter hand te stellen. Mét het, oog op deze mogelijkheid voor herhaling van deze demonstraties, hkld de politie een waakzaam oog. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. \l Woensdagmiddag is op den weg van Nijmegen naar Grave onder Wychen, ten gevolge van de gladheid van den weg de auto HZ 15281 uit Rijswijk in botsing gekomen met een Nijmeegsche huurauto. Beide wagens reden vervolgens tegen een paar dikke boomen en werden geheel ver nield. Van den Haagschen wagen werden beide inzittenden, de heeren S. en SI. zwaar gewond. Zij zijn naar het Canisius* ziekenhuis overgebracht, waar de heer S. eenige uren na aankomst is overleden. De heer SI. heeft een ernstige ribfractuur opgeloopen. Zijn toestand is niet ongun stig. De chauffeur van den Nijmeegschen wagen werd slechts licht gewond. O DE BLIKSEM IN EEN BOERDERIJ GFSLAGEN. Tijdens een onweer sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer W. Vermunt op Attelaken naby het Liesbosch te Leur. De bliksem vond eerst een weg in de woning, waar een dienstbode zoo danig werd getroffen, dat een harer armen werd verlamd. Vervolgens sloeg de blik sem in de landbouwschuur, waar de oogst juist was opgeborgen. De geheele land- bouwinventaris, diverse machines, karren e.d., alsmede een 60.000 K.G, ongedorschte tarwe, 7000 K.G. haver, 3000 K.G. rogge deze week van OHZ6 reclame te profiteeren. Bij aankoop van een half pond onzer onverpakte Koffie van 141720 ct. of hooger een ons fijne koekjes cadeau een pakje Margarine van 28 of 30 cent een lekkere reep chocolade cadeau een pakje Thee van 202228 cent of hooger een groote rol zuurtjes cadeau. Steeds de goedkoopste prijzen. Steeds de beste waren. Vraagt onze prijscourant. Dussen (N.-Br.), voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1