desniettemin zijn woonhuisgevel met een abnormaal groot wandbord bederft om bekend te maken, dat hij tot de uit verkoren schare van accountants zich rekent! De groote, toonaangevende vereeni- gingen in Nederland hebben naast het bestuur een Raad van Toezicht en Discipline, waarin invloedrijke perso nen, hier ten lande (bekende professo ren, leden der St. Gen., e.d.) zitting hebben, welke nauwlettend toezicht houden op de handelingen en gedragin gen der leden (ook het verg. bestuur) der betrokken vereeniging, waardoor aan cliënten van leden dier organisatiën een waarborg wordt gegeven van niet te onderschatten waarde. Cliënten, wel- ke gegronde klachten hebben over hun accountant, kunnen zich wenden tot ge noemden Raad dier verg., welke nauw keurigst een en ander onderzoekt en zoo noodig strafmaatregelen toepast voor het betrokken, in gebreke gebleven lid. Of de opleiding tot accountant via de Vereenigingen, die dit regelen, of via academischen weg moet zijn, loo- pen de meeningen sterk uiteen, hierbij zij aangeteekend, dat de eerstvermelde tot op heden de meest gevolgde is. Het arbeidsveld van een accountant bepaalt zich niet alleen tot het con- tröleeren van boeken en jaarrekenin gen, doch omvat ook o.m. vaststellen van cijfers voor de belastingaangiften, becijfering van waarde eener zaak bij overname (goodwill), idem inzake cri sismaatregelen, idem inzake onteigenin gen, inrichten en reorganiseeren van administratiën bijv. bij mechanisatie, en >nog Vele andere zaken. Diepgaande studiën op het gebied van bedrijfseco nomie vallen zeker onder zijn taak; een accountant, die met zijn tijd wil mede gaan, is verplicht regelmatig te stu- deeren, wil hij niet het gevaar loopen op een zeker moment tot inzicht te ko men, dat hij minder kundig is ge worden. „Als grondslag van zijn werken diene het zijn van en blijven de onafhande- lij'ke beoordeelaar van cijfers en re keningen, wiens handteekening bij cij fers moet zijn als het ijkmaat op ma ten en gewichten," hoe juist en mooi is dit uitgedrukt door een der grond leggers van het accountantsvak hier ten lande. De ervaringen, welke zakenlieden, in stellingen en andere opdrachtgevers, op doen met den door hen aangestelden accountant, is mede een goeden maat staf;, personen, die zich haastiglijk tooi den met den veel begeerden accoun- tantstitel, hebben maar al te vaak on dervonden, dat zij hiermede hun doel inóg lange niet bereikt hadden en kon den bereiken. In dit verband zij ver meld, dat het door cliënten teekenen van contracten betr. het verrichten van acc. werk voor een of meerdere jaren met of zonder vooruitbetaling, tot de grootste Voorzichtigheid gebiedt en zonder nemen van betrouwbare infor- matiën tot eigenaardige verrassingen kan leiden. De accountant zij en blijve de vertrouwensman onder alle omstan digheden, zijn werk bevestige zijn ti- tel en goeden naam! Vh. Marktberichten, 's HERTOGENBOSC1I, 26 Sept. Op de markt van heden waren aange voerd 2450 stuks, 1613 stuks hoornvee, 694 biggen, 29 zeugen, 61 schapen of lammeren en 53 kalveren. De pryzen waren als volgt Kalfkoeien van f150 tot f240 per stuk Kalfvaarzen 110 200 Magere Ossen en Koeien 80 150 Yette Ossen en) le kw. 2629 p. pond Koeien 2e 2427 Pinken van f 80.tot f150.p. st. Zeugen 45.— 70.— Biggen 0.95 1.30,, w. Schapen 8.14.st. Lammeren Aanvoer goed. Handel in alle soorten iets vlugger. Vetvee le en 2e kwaliteit prijshoudend. Kalfkoeien en vaarzen onge veer vorige week, doch prijzen niet hooger. Magere ossen en koeien voor de weide pryshoudend met iets vluggere handel. Pinken ongeveer vorige week. Dragende varkens, handel goed en pryzen niet lager. Biggen met vlugge handel, pryzen onver anderd. Schapen en lammeren ongeveer vorige week. Kalveren nauwelyks prijs houdend, handel zeer kalm. Aanvoer slacht- stieren zeer kort, prijzen ongeveer vorige week. 3e kwaliteit slachtstieren, handel iets vlugger. Afloop der markt vermoede lijk vlugger. 's HERTOGENBOSCH, 25 Sept. Boter. Aanvoer 14.550 K.G. Hoogste prijs fl.50. Laagste fl.44. Middel fl.48. ZALTBOMMEL, 25 Sept. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 26 biggen, prijs van f7—f12. 32000 eieren, prijs per stuk 3 a 4 cent740 K.G. boter, prijs 1/i K.G. roomboter f 0.90 boerenboter f 0.85. BREDA, 24 Sept. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 76 stuks vee, t. w. 38 stuks hoornvee en 38 biggen. Prijzen Kalfkoeien f Kalfvaarzen f 110165 Biggen f 911 Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. 3e kwal. Vette vaarzen 2630 2326 19—22 Vette koeien 2427 2223 1620 De handel in kalf vee was betrekkelijk goed. Bij het vet vee ging het zeer kalmpjes. ROTTERDAM, 24 Sept. Aanvoer 863 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 29—31 25—27 22—24 Rechtzaken. RECHTBANK >s BOSCH. Zijn moeder mishandeld. H. v. D., arbeider uit Zaltbommel, ge detineerd, zwierf op 26 Aug. in die ge meente als landlooper rond. Dien dag had hij zijn moeder, die ook in Zaltbommel woont, mishandeld door slaan en stompen en haar achterover met het hoofd op den grond gegooid. De jongen is, volgens de politie, altijd een deugniet geweest. Alles werd voor hem gedaan voor een goede betrekking, maar hij liet iedere goede kans waaien. Als jong kind was hij al onhandelbaar. De moeder, als getuige gehoord, be vestigde dit alles en snikte het uit. Wegens landloopery werd door het O. M. hechtenis en opzending geëischt en wegens mishandeling op zijn moeder 6 maanden gevangenisstraf. POLITIERECHTER ?s BOSCH. G. C. V. te Sprang, art. 300, vrijspraak. W. v. O. te Zaltbommel, bedreiging, geschorst tot 1 October. L. d. H. te Zaltbommel, idem, geschorst tot 1 October. C. J. M. d. K. te Vlijmen, art. 310, geschorst tot 3 December. GERECHTSHOF 's BOSCH. C. M. S., arbeider en H. A. S., arbei der te Eethen, mishandeling, elk f 40. subs. 40 d. h. Laiidkouwriibriek. De uitzaai van wintertarwe in ver band met het optreden van voetziekten. Daar verwacht kan worden, dat ook dit jaar een groote oppervlakte van den bouwgrond met tarwe zal worden bezaaid, wordt aangeraden bij het opmaken van het bouwplan met de mogelijkheid van het optre den van de voetziekten rekening te houden. Uit de onderzoekingen van den laatsten tijd is gebleken, dat meer dan één schimmel voetziekte kan ver oorzaken. De eerste is Ophiobolus graminis die tarwehalmdooder wordt genoemd. De schimmel tast eerst de wortels aan, terwijl later in het groei seizoen ook aan den voet van de halmen verschijnselen van aantas ting zijn waar te nemen in den vorm van een zwart schimmelovertrek. Als gevolg van de aantasting treden wit te aren op, die later zwart worden. Ze bevatten slechts onvolledig uit gegroeide korrels. Bij het uit den grond trekken breken de planten ge woonlijk juist bij de wortels af. De tarwehalmdooder treedt voor al op de lichtere zavel-, zand- en veenkoloniale gronden op, en veroor zaakt daar meermalen aanzienlijke schade. Op de zwaardere kleigron den is de schade, veroorzaakt door Ophiobolus graminis, gewoonlijk ge ring. De tweede schimmel is Cercos- porella herpotrichoides, de door de ze veroorzaakte ziekte wordt met den naam van oogvlekkenziekte aan geduid, deze is het, die vooral op de zwaardere kleigronden groote schade kan teweegbrengen. Echter ook op andere dan kleigronden wordt deze ziekte in soms sterke mate aangetroffen. Cercosporella tast de halmbasis aan en veroorzaakt, eerst op de bladscheede en later op den halm zelf, lensvormige vlekken, met bruinen rand (vandaar de naam oogvlekkenziekte). Bij sterke aantas ting is het onderste gedeelte van den halm min of meer bruingekleurd en knikt deze op die plaats door. Door dat de halm op de aangetaste plek zwak en eenigszins rot is geworden, treedt gemakkelijk legering op. In afwijking met de legering door ster ke stikstofvoeding o.f andere oorza ken, waarbij de stengels wel neer buigen, maar overigens gaaf blijven, is bij legering als gevolg van de oogvlekkenziekte de voet van den halm doorgaans geknikt en vallen de halmen door elkander heen, zoodat het gewas er verward uitziet. Met betrekking tot te nemen maatrege len ter voorkoming van de beide hierboven genoemde ziekten kan, op grond van de tot nu toe opgedane ervaringen en waarnemingen, het vol gende worden medegedeeld. In de eerste plaats is gebleken, dat de zaaitijd van invloed is op het op treden van de beide voetziekten. Op velden, die eind October en vooral op die, welke nog later zijn bezaaid, is de kans op het optreden van de voetziekten geringer dan op vroeg bezaaide perceelen. Het verdient daarom aanbeveling om met deze ervaring zooveel mogelijk rekening te houden. Ook de voorvrucht kan van betee- kenis zijn op de mate, waarin de voetziekten optreden. Tarwe, gerst en rogge moeten als geen goede voor- vruchten voor tarwe beschouwd wor den. Men bestemme dus land, waar op deze gewassen dit jaar hebben gestaan, bij voorkeur niet voor den verbouw van tarwe. Mocht dit toch noodig zijn, dan zaaie men in ieder geval laat. Nadere inlichtingen worden ver strekt door den Plantenziektenkun- digen Dienst te Wageningen en door plaatselijke ambtenaren van den Dienst, alsmede door de Rijksland- bouwconsulenten. o— Onze wintergranen. De tijd voor het uitzaaien onzer wintergranen, tarwe, rogge en gerst is weer zachtjes aan aangebroken. Vooral nu deze teelten zich zoo sterk uitbreiden is het wel gewenscht en kele dingen daarop betrekking heb bende naar voren te brengen. Het vele terug komen met stroo op het zelfde land toch zal niet straffeloos geschieden indien in de eerste plaats de bemesting niet volkomen in orde is. De grootste vijand vandegraan- teelt is het legeren. Dit ongemak is gewoonlijk te wijten aan een ver keerde verhouding in de bemesting. De stikstof is dan in verhouding in de meerderheid. Regenweer werkt dan mee, door de stengel te verslap pen, omdat er te weinig zon is. Niet alleen gaat het oogsten moeilijk bij gelegerd graan, maar de kwaliteit daarvan wordt ook slechter. Voor al als in de rij pingsperiode het weer ongunstig is. Kali geeft stijf stroo, flink bemes ten met kali dus en niet te veel stik stof. Zal de kalibemesting goed tot zijn recht komen dan dient men ook niet te dicht te zaaien. Onze granen worden op vele plaatsen te dicht ge zaaid, als het machinaal gebeurt met te nauwe rij enaf stand. Door het dich te zaaien worden niet alleen groote hoeveelheden zaaizaad nutteloos weg geworpen, maar de indirecte schade is nog grooter. Voor dit geld kan men beter wat kalimest koopen, men vangt dan twee vliegen in één klap. Het is interessant te bemerken, dat hoe intensiever het bedrijf wordt, hoe meer men spaart op zaaizaad en hoe hooger daarbij de oogsten worden. Dit geld voor ieder bedrijf waar de grond beter bewerkt, krach tiger bemest en waar prima zaaizaad gekozen wordt. Dunner uitzaaien, maar dan ook zaadgoed nemen dat goed kiemkrach- tig is en soortecht. Als men dun uit zaait moet men ook verzekerd zijn van kiemkrachtig zaad. Het zaad- goed moet onberispelijk gereinigd zijn en tegen schimmel en brand met daartoe geëigende ontsmettingsmid delen ontsmet. Het dikwijls betrek ken van origineel zaadgoed kan niet genoeg aanbevolen worden. Door va- riteitsproeven kan men de voor zijn grond geëigende soorten vaststellen. .Van grooten invloed is dun uit zaaien op den watervoorraad in den bodem, respectievelijk de voedsel voorziening der planten, omdat het water als transportmiddel daarvan dienst moet doen. Het is toch voor water- en voedselvoorziening niet ge lijk hoeveel planten op een zekere oppervlakte staan. Bij dicht uitzaaien zal het getal planten veel grooter zijn dan bij dun uitzaaien. Een gevolg hiervan is, dat door het dichte uit zaaien voor het groote aantal planten per plant minder waterden voedsel ter beschikking is. De 'plant lijdt honger. Bij dun zaaien is water en voedsel toereikend om de dun staan de planten te voeden. De opbrengst zal dan ook veel hooger zijn. Alles in het kort samenvattende kunnen wij dus zeggen dat bij een sterke uitbreiding der graanteelt in de eerste plaats een flink aanspre ken der kalimestzak een dun uitzaai en van goedgekeurd, ontsmet, zaad goed ons kan helpen. Biiiiieiiland. DE VERWIJDERING VAN DE COM MUNISTISCHE KAMERLEDEN UIT DE RIDDERZAAL. Antwoord van minister Colijn op vra gen van den heer L. de Visser. Op vragen van het Tweede Kamerlid, L. de Visser: 1. Is de regeering bereid, mede te aeelen in wiens opdracht, of op wiens last of bevel, de gewelddadige verwij dering en arrestatie, gepaard gaande met mishandeling, van de leden der Staten-Generaal, Roestam Effendi, Schalker en de Visser, tijdens de ver- eenigde zitting der Staten-Generaal, op Dinsdag 18 September, is geschied? 2. Acht de regeering de sub. 1 ge noemde arrestatie en verwijdering niet in strijd met het bepaalde in artikel 93 van de Grondwet? 3. Is de regeering niet van oordeel dat de persoon of personen die de verwijdering hebben uitgevoerd of doen uitvoeren, zich schuldig hebben ge maakt aan overtreding der artikel 121 en 122 van het wetboek van strafrecht? 4. Welke maatregelen denkt de re geering hieromtrent te nemen of te doen nemen? heeft de heer Colijn, voorzitter van den raad van ministers, geantwoord: 1. De verwijdering van de genoemde leden der Tweede Kamer is in op dracht van den voorzitter der Vereenig- de Vergadering der Staten-Generaal ge schied door een aantal in de zaal aan wezige rechercheurs van politie, die zich blijkens verkregen inlichtingen daarbij aan mishandeling niet schuldig hebben gemaakt. De daarop gevolgde overbrenging van deze leden was reeds geboden als beschermingsmaatregel te genover de te verwachten begrijpelijke verontwaardiging van het publiek. Vragen 2 en 3. Deze vragen worden ontkennend beantwoord. Vraag 4. Gejen. VERPLEEGSTER DRIEMAAL GEVALLEN. Omdat zij verstijfd was door rheumatiek. „Dria maanden geleden," schrijft een verpleegster, „was ik volkomen verstijfd door rheumatiek. Het was in derdaad zoo erg, dat wanneer ik op een divan of bed ging liggen om te rusten, ik niet 'meer op kon staan of twee menschen moesten me helpen, en mijn voeten moesten opgetild worden om ze op een stoel te leggen. Ook heb ik drie keer een Ieelijken val gedaan, toen ik eens alleen uitging. Mijn linker been, van de 'heup af naar benedenj, leek geheel onbruikbaar te worden. Op 't laatst moest ik met iemand loopen en nog een stok gebruiken. Ik placht uren lang in mijn kamer te zitten hui len, omdat ik niet werken kon, en ten slotte kon ik zelfs mijn eigen haar niet meer doen. Een kennisje bezocht me eens en zei: „'Oh, zuster, probeer toch eens Kruschen Salts!" Ik liet dadelijk een flacon halen en 't resultaat is een voudig wonderlijk. Nu kan ik allerlei dingen doen, die ik drie maanden ge leden niet kon. Ik kan loopen, dansen|, springen en weer echt van 't leven ge nieten." Zuster M. Enkele r ingrediënten van Kruschen Salts drijven het overtollig urinezuur, de oorzaak der rheumatiek, uit het lichaam. Andere zouten in Kruschen voorko men dat dit kwaadaardig zuur zich ooit weer in Uw organisme kan ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voor komt. Adv. o DE VERLAGING DER TELEFOON TARIEVEN. Naar de Msb. verneemt, is 'tde be doeling dat de in de begrooting der Posterijen aangekondigde verlaging der telefoontarieven zoowel de locale als de interlocale tarieven zal betreffen, terwijl deze verlagingen vermoedelijk reeds de volgende maand zullen ingaan. o TELEGRAAF-TARIEVEN VER LAAGD. De directeur-generaal der P. T. T. maakt bekend, dat met ingang van 1 Oct. a.s. het rijkstelegraafreglement '34 is gewijzigd, waarbij o.m.: a. de tarieven voor huur- en uur- lijnen zijn verlaagd; b. het tarief voor binnenlandsche te legrammen, welke minder dan tien woorden bevatten, als volgt is samen gesteld; voor zeven woorden of minder 35 ct.; voor lokale telegrammen 25 ct. voor acht woorden of minder 40 ct.; voor lokale telegrammen 30 ct.; voor negen woorden of minder 45 ct.; voor lokale telegrammen 35 ct. Het tarief voor binnenlandsche telegrammen met tien of meer dan tien woorden blijft ongewijzigd; c. het recht voor fotografie van een telegram van f2.50 is verlaagd tot fl.50; d. het gebruik van treintelegrammen wordt definitief ingevoerd. EEN HERVORMD ANTI-REV. PARTIJ? Aan het Hbld. wordt geschreven, dat in verscheidene gemeenten ontevreden heid heerscht in groepen hervormde kiezers van orthodoxe richting over het beleid der anti-revolutionnaire partij, speciaal over de benoemingen der laatste jaren, waarbij volgens hen voor het overgroote deel leden der ge reformeerde kerken zijn voorgetrokken. Binnenkort zal "te Utrecht een vergade ring gehouden worden. Omtrent de leiding der nieuwe partij die Hervormd Anti-Rev. Partij zou heeten, doet het gerucht de ronde, dat daarin prof. Hugo Visscher en prof. Severijn een belangrijke plaats zullen innemen. r> RIJWIELBELASTINGPLAATJES. Moeten vanaf 1 November aan de fietsen bevestigd zijn. De minister van Financiën vestigt er de aandacht van het publiek op, dat in gevolge de bestaande bepalingen het rijwielbelastingmerk naar alle zijden goed zichtbaar aan het rijwiel moet zijn bevestigd. Een wielrijder, die het rij wielbelastingmerk in de zak, in de beurs of op eenige wijze aan zijn kleeding bevestigd mededraagt of wiens rijwiel belastingmerk niet goed zichtbaar aan het rijwiel is bevestigd bevindt zich derhalve in overtreding van de wette lijke voorschriften. In zoodanige gevallen is tot dusverre in een aantal gemeenten volstaan met het geven van een waarschuwing. Aan gezien het bezwaarlijk is gebleken na te gaan, wie te voren reeds is gewaar schuwd, blijft in vele gevallen ook bij herhaling het instellen van bekeuring achterwege, hetgeen tot uitbreiding van de gewoonte, het rijwielbelastingmerk op de bovenvermelde wijze mede te voeren, heeft geleid. Het belang van een eenvoudig en doeltreffend toezicht op de naleving van de rijwielbelastingwet noopt ertoe, voortaan aan de betreffende voorschrif ten nauwkeurig de hand te houden. Van 1 November a.s. af zal dan ook in bo venomschreven gevallen, zonder vooraf gaande waarschuwing, bekeuring wor den ingesteld. o DE RAMP TE HILVERSUM. !Een der slachtoffers overleden. In den loop van Maandag zijn ver schillende kinderen, die thuis ver pleegd werden omdat hun toestand aan vankelijk minder ernstig liet aanzien, naar de R.K. Ziekenhuisverpleging over gebracht. Daar worden momenteel ver pleegd zestien meisjes, behalve pater Buys. In de Diaconesseninrichting zijn vier kinderen opgenomen. Een van de ze vier meisjes, de 6-jarige Beppie Hil- horst, is aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleden. Bij informatie naar den toestand van de drie meisjes, die gewond werden bij den filmbrand van en die nog in het Diaconessenhuis te Hilversum ver pleegd worden, vernamen wij, dat de toestand van de lljarige Corrie Koper draad iets beter was geworden, hoe wel zij zorgwekkend blijft. De toestand der beide andere kinderen blijft bevre digend. O ONEERLIJKE ONTVANGERSKLERK, Een bedrag van f3000 verduisterd. De politie van Heereiiveen heeft aan gehouden als verdacht van verduistering in dienstbetrekking H. W. v. d. V., klerk bij den gemeente-ontvanger te Heerenveen. Hij wordt er van beschul digd, dat hij eenigen tijd geleden van een bank geden tot een bedrag van f 3000.had ontvangen en niet afge dragen. Toen ging men argwaan koe steren. Verdachte, die vroeger ook tij delijk ontvanger van de voormalige ge meente Schoterland is geweest, zal ter beschikking van de justitie gesteld wor den. o HET LIEFDESDRAMA TE KOOG AAN DE ZAAN. De ouders hebben met den moordenaar gesproken. Zaterdagmiddag heeft dr. Hulst uit Leiden sectie verricht op het lijk van het vermoorde meisje te Zaandam. Daarna is het lijk gekist en verzegeld in afwachting van de vrijlating door de justitie voor de teraardebestelling. Wij vernemen nog, dat de ouders van het meisje, hoewel diep bedroefd over het verlies van hun kind, ook met het lot van den dader zeer begaan zijn. Eenige uren na den moord arriveer den uit Amsterdam de ouders en ver dere familieleden yan het meisje in Zaandam aan het politiebureau. Zij wer den voor het pijnlijk weerzien van hun

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 6