Ktcnwsblad Ho. 5532 Vrijdag 26 April M. N0RT, Gorinchem, Gediplomeerd Opticien. HOUBARAN, ANTI-WROET AP PARATEN. RAVENSWAAY'8 POLIS-KOFFIE EN POLIS-THEE De Grootmoeder. TWEEDE BLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Plaatselijk Nieuws. Alle nummers Zeiss-Punctal glazen. Allé modellen Zeiss Monturen. IJZERHANDEL WILLEM DE BRUIN. FEUILLETON. Staat ter dekking Stal Timmermans, Het Wonder voor den Varkenshouder!! DIE IS LEKKERGEURIGNIET DUUREN MEN ONTVANGT ER FLINKE GELDBEDRAGEN MEE BEHOORENDE BIJ HET HEUSDKN. Op de eerste Zondag van de Meimaand zal door de wandelclub Leo XIII, onder-afdeeling der R.K.W.V., worden deelgenomen aan de bedevaart naar Elshout gezamenlijk met de R.K. W.V., de H. Familie en hare Fanfare. ALM KERK. Tot Voorzitter van den Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw-, Zuivel- en Veenbedrijf is gekozen de heer J. de Witt alhier. ANDEL. De heer A. W. van der Nat, heeft bedankt als directeur van het kinderkoor „Het Vinkje" alhier. Op 20 Juni a.s., zal alhier, de stemming voor de gemeenteraad wor den gehouden. Met ingang van 1 Juli a.s., is door den heer J. Fondse ontslag gevraagd als Gemeente-veldwachter alhier. Een landbouwer alhier, had reeds geruimen tijd geleden een per ceel aardappelen gepoot. Thans kwam hij tot de ontdekking, dat de ze als het ware verglaasd in den grond zaten, vermoedelijk door de koude en vocht. De Plantenziekten- kundigen dienst adviseerde de aard appelen te verwijderen, aangezien ze geen kiemkracht meer hadden en er niets meer van terecht komt. AMMERZODEN. Onze dorpsgenoote, Mej. T. v. Run, behaalde te Oss het diploma kantoorstenografie in de Nederland- sche taal. Zij genoot haar opleiding bij de Eerw. Zusters Franciscanes sen pensionaat „Catharinenberg" te Oisterwijk. CAPELLE. De postduivenvereen. „De Lucht vaart", gevestigd in het café van Mej. Wed. A. van der Haart aan. de Nieuwe- Vaart, hield j.l. Zondag een wedvlucht met oude duiven vanuit Lier met den volgenden uitslag: H. Dalmeyer 1; W. Versteeg 2, 14, 39 en 41; Adr. Kootwijk 3, 21 en 29; J. de Jong '4, ,18 en 35; A. Bakkeren 5, 9, 10, 36 en 37; J. Versteeg 6, 17, 26 en 33; A. de Jong 7; C. Verhagen 8, 22 en 40; Q. Treffers 11 en 42; P. Nieuwenhuizen 12; Q. Vos 13, 20, 27 en 38; P. de Roon 15, 19 en 23; B. Hart man 16; Adr. Blom 23 en 24; Adr. Ver steeg 25; G. Stam 30; C. Rosenbrand 31 en 32; F. Raaymakers 34. Aangetoonde duiven: C. Verhagen, A. Bakkeren en, G. Vos. De extra prijs, een tulband, werd gewonnen door Adr. Klootwijk. Op 2en Paaschdag namen een tweetal solisten en een kwartet van het muziekgezelschap' „Kunst na Ar beid" deel "aan het door de harmonie „Kunstliefde vermag Alles" te Oss ge houden Internationaal Muziekconcours. De heer P. .Sterrenburg behaalde in de 3e afdeeting met 62 punten een 2e prijs; het kwartet „Kunst na Arbeid'', ge vormd door de heeren C. Quirijns, P. Sprangers, P. Spuijbroek en L. Rosen brand, het geheel onder leiding van den directeur, den heer Alb. Christ, met 74 punten in de 2e afdeeting een 2en prijs en de heer W. van Zeist met 72 punten in de ,1e afdeeting eveneens een 2en prijs. De solisten werden begeleid door den pianist, den heer Adr. van der Lin de. De in de Ned. Herv. Kerk ge houden extra collecte voor instandhou ding van den Eeredienst heeft ruim f170.opgebracht. Door den tuinder A. Dekkers aan den Stationsweg, werden deze week de eerste rijpe aardbeien geplukt en naar de veiling gezonden. Naar we vernemen werd in een der gewone collecten tijdens de gods dienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk alhier gedurende de Paaschdagen, zoo wel voor de armen als voor den Eere dienst een gift van f 103.gevonden. De 2e Paaschdag dit jaar is voor den heer A. L. Sneep en zijn zoon, den heer J. Ph. W. Sneep, beiden direc teur der N.V. Meelfabriek „De Hoop'', voorheen A. L. Sneep Co., alsmede voor hun familie en het personeel der N.V. tot een dag geworden, welke in de meest aangename herinnering zal blijven voortleven. Dezen dag was het 50 jaar 'geleden, dat de heer A. L. Sneep door het oprichten van een op bescheiden wijze ingerichte grutters- en graanzaak te dezer plaatse den grond slag legde, voor het tegenwoordige goed 'ingerichte en flink van orders voorziene bedrijf, rpet uitgebreide ge bouwencomplexen, zoowel aan de Oost als aan de Westzijde der Capelsche ha ven, waarin talrijke werknemers volop werkgelegenheid vinden. Reeds j.l. Zaterdag werden tal van bloemstukken bezorgd en deze stroom zette zich Maandag d.a.v. voort, aan gevuld door talrijke schriftelijke ge- lukwenschen in den vorm van kaartjes en telegrammen, terwijl zeer velen de directeuren en hun familieleden per soonlijk kwamen complimenteeren met dit gouden jubileum. Het was den ge- heelen dag een voortdurend gaan en komen van belangstellenden en het moet voor hen wel aangenaam ge weest zijn zoovele bewijzen van waar deering en achting, zoowel uit de ge meente als van daar buiten, te mogen ondervinden. 's Avonds had' in de oude raadszaal van het voormalig raadhuis1 de huldi ging van directeuren en familieleden plaats door het gezamenlijk personeel. Voor deze gelegenheid! was deze zaal prachtig versierd en dank zij' de mede werking van de besturen der gemeng de zangvereeniging ,,'t Rozeknopje" en het muziekgezelschap „Kunst na Ar beid", beschikte men over een Link tooneel. Bij het .binnentreden der direc teuren en de familie werden zij door het personeel begroet met een wel komstlied, waarna de vertegenwoordi ger der N.V., de heer K. Kooter, de beide directeuren in hartelijke bewoor dingen gelukwenschte en de goede ver standhouding schetste. Spr. bracht dank voor de werkgelegenheid1, welke de N.V. zoovelen verschaft en hij sprak de hoop 'uit, dat dei zaak moge blijven groeien en bloeien. Hierna bood' hij namens het gezamenlijk personeel den heer A. L. Sneep zijn geschilderd por tret in gouden lijst en den heer J. Ph. W. Sneep-, een schilderij, even eens in gouden lijst en voorstellende de Dalempoort te Gorinchem, aan. Zicht baar onder d'en indruk brachten beide directeuren hun personeel in welge kozen hartelijke bewoordingen dank. Na deze huldiging werd door het personeel een uitgelezen met zorg sa mengesteld1 programma van zang, voor dracht en tooneel afgewerkt, waarbij de verschillende nummers uitstekend ver tolkt werden en zeer in den smaak vielen. Dit gedeelte van het programma werd geopend met een berijmd verslag van den levensloop der fabriek, voor gedragen door den boekhouder der N.V., den heer Kruijff, waarna een tweetal tooneelstukjes, afgewisseld met zang en voordracht, volgden. De heer v. d. Bijl, schoonzoon van den oudsten directeur, vergastte de aan wezigen nog op een oorkonde over de 50 jaren van hlet bestaan der zaak. Van begin tot het einde heerschte een ZlSTERIIlllS 0 Steeds iij voorraad Ju opgewekte stemming, waartoe de gulle tractatie natuurlijk niet weinig bijdroeg. Het 'middernachtelijk uur was reeds ge passeerd, toen dit feestelijk samenzijn besloten werd. Bij de vele gelukwenschen, welke de directeuren dezen dag in ontvangst hebben mogen nemen, voegen wij ook de onze en we hopen, dat de N.V. Meelfabriek „De Hoop" onder de ener gieke leiding van haar directeuren moge blijven groeien, dan zal de vol gende mijlpaal ongetwijfeld' met nog grooter vreugde herdacht kunnen wor den. Ingevolge art. 13, tweede lid der Onteigeningswet is ter Gemeen tesecretarie van Sprang-Capelle ter inzage neergelegd het plan van aan leg en verbetering van een gedeelte van den weg Waalwijk—Waspik, on der de Gemeenten Waalwijk en Sprang-Capelle. Ieder kan ten zijnen koste af schrift nemen van het proces-ver baal der mondeling ingebrachte klachten en van het bezwaarschrift alsmede van het advies der Commis sie, benoemd tot het aanhooren vam bezwaren tegen het plan. Op Dinsdag 30 April a.s., deS namiddags 2 uur zal in het Stations- koffiëhuisi van den heer L. F. vaiï Dongen alhier, een vergadering van stemgerechtigde ingelanden van hetj waterschap „Ten Westen der Capel sche Vaart en het Veerpad worden gehouden. Aan de orde komt 1. Mededeeling van het pr.ooesJ verbaal van kasopneming bii den penningmeester en ingekomen stuk ken. 2. Vaststelling der rekeningen' over het dienstjaar, aangevangen 1 Juli 1935 en geëindigd 30 Juni 1934. 3. Vaststelling der begrootingen voor het dienstjaar, dat aanvangt 1 Juli 1935 en eindigt 30 Juni 1936. 4. Bepaling van het bedrag dexj omslagen. 5. Voorstel het Dagelijksch Be stuur te machtigen tot uitvoering dei! werken in eigen beheer. 6. Benoeming van een vertegen woordiger en een plaatsvervangend vertegenwoordiger voor de vergade- De zuiver Arabische Volbloedhengst Goudbruin, Weathersby's Gen. Stud. Book XXV. Arab. HorseStud. Book III41. Volbloed Register. Konink. Ned. Harddr. en Ren- verg. 4155. Volle broers en Zusters van Houbaran waren Kampioen vol bloed Arabier van Engeland. Afstammelingen van Houbaran kunnen worden getoond en zijn billijk te koop. DEKGELD f20 Merries van leden der N.F.v.L.F. en die, welke reeds geveulend heb ben f5.reductie. WAALWIJK. (Door de Nederl. Wet beschermd onder No. 66842) Wroeten en verbijten is absoluut uitgesloten. De Varkens groeien als kool, want ze zijn rustig. Zweren of uitscheuren der ring bestaat niet meer. Eenmaal in hun leven ringen is voldoende. Beton in de hokken is overbodig. Stuurt Uwe Varkens gerust de weide maar in, ze kunnen niets meer vernielen* Te GORINCHEM alleen verkrijgbaar in den Tel. Int 840. 158. Mijnheer, ik wilde weten, waarom juifrouw Geneviève uw huis heeft ver laten? De fabrikant sprong op met som beren blik en antwoordde: Gij gaat te ver; men zou wezenlijk lijk zeggen, dat gij rechter van instruc tie zijt; met welk recht veroorlooft gij u die vragen? Ik zal het u dadelijk zeggen, mijn heer, en gij zult zien om welke redenen ik mij tegenover u zoo zonderling ge draag. Ik begrijp, dat mijnheer Lionnet, een man met een groot edel hart, mij niet gaarne antwoordt. Welnu, ik zal u die beproeving niet opleggen en zal u zeg gen, wat ik denk. IX. DE TWEE VADERS. Na een korte stilte hernam vafter Anselme: Gij hebt juffrouw Geneviève lief, mijnheer, maar mevrouw Lionnet houdt niet van haar, ja, zij haat haar. Maarsprak de fabrikant. Zij haatte haar, mijnheer, ging de kruier voort en zij heeft haar zeker gezegd: Je bent onze dochter niet, je bent slechts een vreemde in mijn huis; als je eergevoel hadt, zou je hier vandaan gaan; buitendien kan ik je niet meer zien, ga weg! Mijnheer Lionnet sprong op en riep: Hebt gij dat geraden? Ja, mijnheer, antwoordde vader Anselme op vasten toon; heb ik mij vergist? De toon, waarop de oude man sprak, boezemde mijnheer Lionnet ontzag in. De eene sterke wil' stond tegenover den anderen. Het is waar, zeide hij dat het arme kind is vertrokken na een scene, die zij1 met mijn vrouw heeft gehad. Maar gij zijt mij een raadsel, vader Anselme. Geduld, mijnheer Lionnet, er staan u nog andere verrassingen te wachten; eens zag ik te Nogent-sur-Marne, juf frouw Geneviève, die ik toen nog niet kende, en, van dien dag af, veronder stelde ik, dat zij uw dochter niet was; maar dat was nog slechts onzeker heid; nu moest ik nog zeker van mijn zaak worden. Maar waarom, waarom? Wacht een beetje, mijnheer. In dien tijd was ik kruier in een andere wijk van Parijs; maar ik ging mij in den faubourg Saint-Antoine vestigen, om dicht bij uw huis en vooral bij juf frouw Geneviève te zijn, als het noo- dig mocht zijn over haar te waken en haar te beschermen. Gij ziet dus, mijn heer, welk belang zij mij had ingeboe zemd, hoewel ik nog, evenals iedereen, meende, dat zij' uw dochter was. Maar ik vernam hoe hard zij' door mevrouw Lionnet werd behandeld', en dat bracht mij tot nadenkenIk zeide tot mij zelf: een moeder, aan wie de hemel zulk een dochter heeft geschonken, en die haar kind zóó behandelt, is onna tuurlijk. Ik lette alles op, ik won inlichtingen in, waardoor ik natuurlijk niet van mijn veronderstelling werd afgebracht. Heel geduldig zette ik mijn onderzoek voort, en langzamerhand werd mijn twijfel ze kerheid. Maar dat was mij nog niet ge noeg. Ik vernam dan, dat juffrouw Gene viève te Marseille geboren moest zijn gedurende uw verblijf daar. Ik begaf mij dus naar Marseille, vanwaar ik eerst vandaag ben teruggekeerd. Mijnheer Lionnet luisterde met de grootste belangstelling. Ik had juffrouw Geneviève ge vraagd, ging vader Anselme voort voor den goeden uitslag van mijn reis te bidden. God' heeft haar gebed ver hoord, want ik ben buiten alle ver wachting geslaagd. Ik deed' ontdekkin gen, die mijn hart met de grootste vreugde vervulden. O! ik ging niet naar Marseille om mij te overtuigen, dat juffrouw Gene viève uw dochter ,niet was, maar om zeker te zijn, dat zij het kind was van een arme moeder, die zich, zooals men üacht, in den. nacht van 10 op 11 Maart 1867 in zee heeft gestort. Mijnheer Lionnet's hart klopte. Nu? verder? vroeg hij. Welnu, mijnheer; de eerste ont dekking, die ik deed, was deze: in den nacht van 10 ,op 11 Maart heeft die arme moeder u .haar kind gebracht. Den dag daarop ,hebt gij' u naar Algiers ingescheept en de kleine met u mee genomen, die toen Laurence heette, maar wie gij den naam Geneviève hebt gegeven. God, hebt gij de ongelukkige moe der gekend? Ja, mijnheer. En de vader van Geneviève? Een ellendeling, een speler, een lafaard, die het ongeluk van zijn vrouw heeft berokkend... O! hij heeft zijn kwaad duur moeten betalen. Maar laat ons daarover niet spreken. Maar wie zijt gij dan toch? Wie ik ben? Welnu, ik zal het u zeggen: die ellendeling, die speler, die lafaard, die het ongeluk van zijn vrouw en zijn kind heeft berokkend, ben ik! Gij, gij? Ik ben de vader van Geneviève! Maar haar vader is door de smok kelaars vermoord. De kruier opende zijn jas, zijn vest, zijn hemd en liet zijn borst zien. Zie, mijnheer, zeide hij hier is het mes van den smokkelaar door gedrongen. Mijnheer Lionnet was verbaasd. Te Marseille heette ik Téraudl, hernam vader Anselme ik was. een ellendeling, die de liefde van d>e beste vrouw ter wereld niet waard was. Maar gij hebt haar gekend, mijn heer, gij hebt haar gekend, mijn ar me Gabrielle. Twintig jaren lang hebl ik voor de misdaden van mijn verle den geboet. Vroeger dronk ik absint, nu drink ik water. Vroeger hield ik van luxe, van een goed leventje, nu leef ik arm; ik eet droog brood, be sproei het dikwijls ,met mijn tranen! O! ik beklaag (mij' niet, het is een boe tedoening! j Te Parijs verberg jk, evenals te Mar seille, mijn waren paam. Maar waarom? Ten eerste omdat een kruier eert naam als de ;mijne moeilijk zlou kun nen dragen en ,ten tweede, omdat ik dien niet waard ben. Mijnheer Lion net, kan ik hier door niemand gehoond worden? Wij' zijn alleen, piemand kan ons hooren. Welnu, u alleen, u, die de vad'en van Geneviève zijt, wil ik niets ver bergen. Ik vraag ,u slechts, de ges- heimen, die ik ,u zal toevertrouwen^, voor uzelf te bewaren. Ik geef u ,mijn woord' van eer, dat ik 'niets zal vertellen. Dank u. Ik ,heet Ernst de Mérullö en ben vioomte. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5