Plaatselijk Nieuws Voetbalsport. Marktberichten. sluit niet wil terugnemen. Spr. wil dit wel 3 keer per dag doen als hem blijkt dat zijn besluit verkeerd is ge weest. Spr. heeft de overtuiging dat de raad den vorigen keer zijn besluit niet goed overzien heeft. De lieer de Haan zegt dat de Voor zitter heeft beweerd, dat zijn voorstel overijld gedaan is. Dit is een mis plaatste bewering, immers in Augus tus van het vorig jaar heeft spr. de kwestie reeds besproken, maar de Voorzitter heeft ze laten zitten. Ja, wel is er enkele malen in de verga dering van B. en W. over gespro ken, maar daar is het bij gebleven. U wilt niet, aldus spr., U zegt men krijgt moeilijkheden, dit is best mo gelijk, maar die moeilijkheden zijn te overwinnen, als 2 perceelen op een nummer zijn geschat, kan toch split sing worden aangevraagd, dit is geen beletsel. De belasting is al jaren ten onrechte geheven. Er is reeds meer- malen op wijziging aangedrongen, reeds 8 jaar geleden door den heer Schmiehusen en Metselaar. Spr. heeft aangedrongen om het bedrag op de begrooting voor deze belasting lager te ramen, doch dit is niet gebeurd. De Voorz. merkt op, dat dhr. de Haan hier een onjuistheid spreekt. De be lasting heeft geregeld f 1000 opge bracht, om dus aan het bezwaar van den heer de Haan tegemoet te ko men is op de begrooting voor dit jaar een bedrag van f 800 geraamd. Met diens voorstel komt men nog niet eens aan dit bedrag en nu komt men nog met een nieuw voorstel, dat nie- mahd hooger dan f 5 mag komen. Wil men een her schat ting, dan ko men 40 perceelen in aanmerking daarvoor. De heer Meijer kan mis schien wel even zeggen of dat wei nig zal kosten. De heer Meijer antwoordt dat e^n herschatting der huurwaarden zeer veel kosten meebrengt. De Voorzitter vreest dat dit meer zal kosten als het bedrag waarover men praat. De heer Meijer heeft spr. verklaard dat de voorgestelde pro gressie zeer veel moeilijkheden zal opleveren, met wat voor de een goed is, wordt een ander dubbel bena deeld. De heer de Haan blijft er bij dat een herschatting niet zooveel zal kos ten en als er perceelen zijn die voor splitsing in aanmerking komen, dan zal daarvoor toch herschatting plaats moeten vinden voor de waterleiding. De Voorzitter merkt op dat de ge meente niets met de waterleiding te maken heeft, een herschatting is voor rekening van de Waterl. Mij. zelf. De heer Meijer zegt, dat de her schatting door de waterleiding een heel andere kwestie is, de Maatschap pij doet dit voor zichzelf, de huur waarde op het kadaster veranderd er niet door. De heer Schmiehusen is bevreesd, dat als op het voorstel van de meer derheid van het college van B. en W. wordt ingegaan, de tegenwoordi ge raad niet meer in de gelegenheid zal zijn, de onbillijke belasting te wij zigen. Nu is er een meerderheid voor, met den nieuwen raad zou dit wel anders het geval kunnen zijn. De Voorzitter zegt dat deze woor den wantrouwen inhouden ten op zichte van B. en W. Spr. geeft de verzekering dat het besluit van den raad zal worden uitgevoerd, hoe of dit ook uitvalt. Hij kan niet zien, dat het eenig verschil zal uitmaken of deze of gene raad over deze kwes tie moet beslissen. Men mag toch verwachten dat ook de nieuwe raad, alleen het algemeen belang zal beoo gen. Spr. zal thans het voorstel van de meerderheid van B. en W. om de belasting voor dit jaar te hand haven zooals ze thans is, en voor de behandeling der begrooting 1936, de ze belasting te herzien, in omvraag brengen. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen. De heeren Ver- schure en Meijer stemden voor, de andere heeren tegen. De Voorzitter verzoekt thans van de tegenstemmers een juiste formu leering te geven hoe of het nu moet. De heer de Haan zegt dat dit reeds in de vorige vergadering is gezegd. Huurwaarden beneden f 100 f 1 be lasting, van f 100 tot f 150 twee gul den enz. De Voorzitter merkt op, dat er dan perceelen zijn die van f3 op f 17 komen. Gaat men daarbij een maxi mum stellen van f 5, zooals de heer de Haan dat voorstelt, dan komt men niet aan het uitgetrokken bedrag. De heer Meenhorst acht een maxi mum van f 5 te laag en zou dit op f 10 stellen. De Voorzitter vraagt of de heer Meijer een weg weet aan te wijzen. De heer Meijer zegt dit de taak van de tegenstemmers te achten. De heer de Haan acht f 1 o te hoog en zou het op f7.50 willen brengen, de heer Stap steunt dit voorstel. De Voorzitter brengt het in om vraag. De heeren Verschure, Meijer en Meenhorst stemmen tegen, de an dere heeren voor, zoodat de stemmen staken en het in de volgende vergadering opnieuw in stemming zal worden gebracht. Op voorstel van B. en W. worden de gemeentebegrootingen 1934 en 1935 gewijzigd. In verband met de gewijzigde drankwet wordt op voorstel van B. en W. de verordening regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein gewijzigd. Aanwijzing van vertegenwoordigers der gemeente voor uitoefening stem recht in vergaderingen van water schappen. De Voorzitter zegt dat de gemeen te door de vereeniging 50 bunder land heeft bijgekregen van de voor malige gemeente Hedikhuizen, die tusschen Heusden en Vlijmen ver deeld worden. Binnenkort vindt er een vergadering van het waterschap plaats en dan is het gewenscht dat voor de gemeente Heusden het stem recht uitgeoefend kan worden. B. en W. stellen voor daarvoor de Burge meester aan te wijzen. De raad gaat hiermede accoord. Reclames hondenbelasting zullen in besloten vergadering worden be handeld. De Voorzitter zou aan de agenda nog een punt willen toevoegen. N.l. vaststelling bedrag vergoeding inge volge art. 101 der L.O.-wet voor 1933 en voorschot voor 1935 voor de school te Hedikhuizen. Het bedrag wordt gesteld op f 6.04 per leerling voor 1933, het voorschot voor 1935 wordt bepaald op 80 pCt. van dit bedrag, dus op f 4.83 per leerling. Rondvraag De heer Stap vraagt wat wordt gedaan met de menschen die met hard werken in de werkverschaffing slechts aan f5 k f6 p. week komen, krijgen die geen extra ondersteuning? De menschen zijn het werk niet ge woon en kunnen niet aan den norm die voor het loon gesteld is, komen. De Voorzitter antwoordt, dat de norm die voor het loon gesteld is, redelijk is, een gedeelte van de wer keloozen komt niet aan het bere kende loon, een ander gedeelte wel. Waar men nu mede bezig is, is an der werk, als het werk aan het fort. Het is voor sommigen vreemd als zii het echter een paar weken ver richt hebben komen zii wel aan het bedrag. Steun en werkverschaffing zijn nu eenmaal een trieste oplossing voor de huidige crisis, maar er is nu eenmaal geen andere. Er wordt door het Gemeentebestuur ge daan wat mogelijk is. Daarbii om te kunnen oordeelen moet men fei ten noemen. Laatst was spreker op de werkverschaffing en toen kwam er een raadslid die beweerde, dat het schandelijk was, dat de menschen niet aan het gestelde loon konden komen en wat bleek toen, dat de menschen waarover het ging het loon wel verdienden. Spreker geeft de ver zekering, dat deze kwestie een van de ernstigste is voor B. en W. Met in gang van i.l. Maandag is het loon van 22 op 24 cent gebracht. De heer Meenhorst vraagt wie de loonen vaststelt. De Voorzitter antwoordt, dat dit geschiedt door de Heide-Maatschap- pij, die haar deskundigen er over raadpleegd. De heer Meenhorst vraagt of de menschen die niet volwaardig zijn niet een toeslag kan worden verleend. De Voorzitter antwoordt, dat elk geval hiervoor afzonderlijk behandeld moet worden, er zijn gevallen, dat men het wel aan het Joon kan komen, maar het niet doet. De heer Stap zou zulke menschen wegjagen, als ze niet werken willen. De Voorzitter zegt, dat ze dan in de steun gebracht zouden moeten wor den. Maar zoo eenvoudig is het niet, om te zeggen of iemand wil of niet. De heer Stap gelooft dat B. en W. zich veel meer storen aan de Heide Maatschappij dan aan den raad. De Voorzitter vraagt hoe de heer Stap tot deze bewering komt. De heer Stap zegt, geruimen tijd geleden reeds aangedrongen te heb ben op een loods, die is er nu pas gekomen en wat voor een loods. De Voorzitter antwoordt, te hebben toegezegd, dat hii voor een zeer pri mitieve loods zou zorgen en dat is geschied. Spreker wil met de be perkte middelen van de gemeente zoo zuinig mogelijk zijn om de werkeloo zen zoolang mogelijk te kunnen steu nen. Met genoegen hoort spreker, dat de heeren belangstelling toonen voor de werkeloozen, maar die be langstelling is niet minder aanwezig bii B. en W. De heer Smiehusen vraagt of de Heide Maatsehappii met de werkver schaffing winst mag maken. De Voorzitter antwoordt Ontken nend. De Heide Maatsehappii schiet er niets mede op, of de werkeloozen een uurloon van 24 of van 50 cent ontvangen. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, waarop de raad overgaat in geheime zitting. SPRANG. Morgen, Zaterdag wordt in de gemeente Sprang-Capelle ook de col lecte gehouden ten behoeve van de reclasseering. In het comité van aanbeveling hebben zitting genomen Burgemeester en Wethouders, Pre dikanten, Hoofden van Scholen, Art sen, Industrieelen. De collecte wordt gehouden om te steunen den arbeid onder de ont slagen gevangenen of voorwaardelijk veroordeelden. Men verblijde niet al leen het comité, maar ook de ijverige collectanten met een gift. Doordat de heer G. J. van Willigenburg zich niet meer herkies baar stelde voor bestuurslid van de Chr. Schoolvereen. alhier, is in diens plaats gekozen de heer J. Timmermans. Op 35-jarigen leeftijd overleed te Tilburg de lieer W. J. H. Helm- sing, Hoofd der Chr. School aldaar. Na eenigen tijd volontair aan de Chr. School te Giesendam te zijn geweest begon de heer Helmsing zijn onder wijzersloopbaan aan de Chr. School alhier. Naast den schoolarbeid gaf de overledene zich ,aan allerlei Chr. Arbeid, zoo was hij o.a. leider der Geref. Knapenvereen. bestuurslid der J. V. op G. G„ secretaris der A. R. Kiesvereeniging, waardoor hii een groep van vrienden om zich heen zag en bleef zijn arbeid bii vele in aan gename herinnering voortleven. Zaterdag 8 Juni zal op het concours-terrein door den Voorzitter van het uitvoerend comité de heer C. B. Timmermans dit concours ge opend worden. Door het muziekge zelschap „Kunst na Arbeid" de zang- vereeniging „Het Rozenknopje" en de jubileerende vereeniging „Excel sior" zal hierna een concert gegeven worden. De officieele opening zal Maan dag 10 Juni door Burgemeester Smit plaats hebben. VEEN. Donderdag 9 Mei werd door de Coöp. Boerenleenbank ,,Veen" hare jaarlijksche algemeene ledenvergadeiing gehouden in het café van Gez. Vos. Nadat door den voorzitter, den lieer J. Blankers, de vergadering met een woord van welkom geopend had, be noemde deze tot secretaris voor deze vergadering den kassier J. v. d. Pol. De notulen van de vorige vergadering werden hierna gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde was rekening en balans over 1934. De secretaris leest deze voor, terwijl een paar leden de be trekkelijke bescheiden (uittreksels uit de grootboeken) nazien en de cijfers controleeren. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten rekening en balans goed te keuren. Uit de voorgelezen rekening en balans vermelden we de volgende cijfers: De rekening sluit met een be drag in ontvangsten en uitgaaf van f 107819.89. De balans in actief en pas sief met f72300.18. Het netto winstcijfer over het afge- loopen jaar bedroeg f317.16, waarom trent besloten werd om dit bedrag bij het reservefonds te voegen. Aan spaargelden werd ingelegd f38169.20, aan opgevorderde spaargel den werd betaald f21905.34. Alzoo een vooruitgang van f 16263.86. Aan voor schotten werd verleend f3510.Van terugbetaalde voorschotten werd ont vangen f4094.40. De ontvangsten in loopende rekening bedroegen f 25343.95, uitbetaald in loopende rekening f 22445.26. Van de Centrale Bank te Utrecht werd ontvangen f33995.88. Terugbe taald1 aan de Centr. Bank f53562.99. Het ledental bedroeg op 1 Jan. 1935 114, twee nieuwe leden traden in 1934 toe, terwijl 1 lid door overlijden ont viel, terwijl 8 nieuwe spaarders in het afgeloopen jaar werden ingeschreven. Bovenstaande memoreerende kunnen we zeggen, dat het vertrouwen in de Boerenleenbank nog steeds toeneemt. Ondanks de crisis kwamen nog geen kwade posten voor. Bij de gehouden verkiezing voor een bestuurslid werd het aftredende lid M. Smits met meer derheid van stemmen herkozen. Als lid van den raad van toezicht werd gekozen H. van Helden, in de plaats van G. van Ballegooijen, welke voor geen herbenoeming meer in aanmer king wenschte te komen. Beide namen hunne benoeming aan. Tot plaatsver vangend bestuurslid werd eveneens ge kozen H. van Helden. Nadat in de rondvraag breedvoerig het valuta vraagstuk besproken was, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. Bij de Dinsdag 14 Mei gehouden candidaatstell'ing voor de te houden stemming voor leden van den gemeen teraad werden 5 lijsten ingeleverd, wel ke we hier laten volgen: 1. J. v. d. Pol, M. Honcoop. P. van Helden, T. D. A. Schouten, G. Ver beek, G. L. van Helden. 2. J. A. van Andel, Ant. 't Lam, J. Verbeek, W. den Dekker, J. G. Vos. 3. M. G. Timmermans. 4. J. Timmermans, W. F. Colet. 5. J. G. N. Schreuders, M. Smits, J. den Dekker, H. van Wijgerden, C. Schreuders. WASPIK. Voor rekening van den heer P. Pruissers alhier, werd door architect C. Roovers aanbesteed het bouwen van een landbouwschuur. Ingeschreven werd als volgt W. Nieuwenhuizen, Sprang, f 2825. Gebr. Boom, Raamsdonk, f 2790. C. Savelcouls, Waspik f 2770. L. Fitters, Waspik, f 2740. A. H. WiLlemz, Sprang, f 2680. J. v. d. Broek, Waspik. f 2594. Gebr. de Grauw, Waspik. f 2548. Gebr. Spierings, Capelle. f 2548. Het werk is bii loting gegund aan Gebr. de Grauw, Waspik. Bij de gehouden keuring van ingeschrevenen voor den dienstplicht der lichting 1936 werden 9perso nen ongeschikt en 3 geschikt ver klaard. Bii den Voorzitter van het Hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad werden ingeleverd de navolgende lijsten van canclidaten F. J. RubbensiA. P. BrokxW. B. VerschurenJ. Schaapsmeerders en A. G. van Gorp. A. G. Vloeimans M. van Dongen Jac. J. Smits en C. A. A. Langer- werf Thzn. D. C. van der Rijken; Savel- kouls B. de Bont en J. C. Besters. J. H. SmitsM. A. Mateijsen L. H. TimmersP. Vervoort en C. L. Schellekens. G. W. ZijlmansJ. A. van H00- ren A. van Kuijk en M. Schoenma kers. W. Pruijssen A. P. Verhoeven; L. Vercluijn P.Azn.M. van Ierse! en J. Verduijn. H. M. KramerP. J. Kantcrs en D. Rosenbrand. WERKENDAM. De Werkendamsche Burger wacht zal voortaan weer, zooals ge woonlijk in het Zomerseizoen, haar wekelijksche schietoefeningen houden op het fort aan de Rijksstraatweg (nabij de Tol). De oefeningen worden gehouden des Donderdagavonds te 7 uur. Af geloopen winter werden de avonden alhier, goed bezocht. Zaterdag a.s., zal in onze ge meente een collecte worden gehouden voor de Ned. Reclasseeringsarbcid (voor alle gezindten). Wii bevelen deze collecte van harte aan. Naar wij vernemen is onze vroegere dorpsgenoot de heer Jac. v. Driel Wzn., thans te Den Haag welke daar was aangesteld met 1 jaar proeftijd, geslaagd voor het po litie-» li pi oma. W OU 1IlICHEM Aan den dienstplichtige J. f. van Hoven der lichting 1935 is door den Minister van Defensie 1 jaar uit stel van opkomst in militairen dienst verleend wegens studiebelangen. Bii het fintenvisschen op de Bergsche Maas werden van den vis- seher C. Viveen alhier, de netten door een sleepboot stuk gevaren, het geen een belangrijke schadepost be- teekent. Voor 'de verkiezing van leden van den Gemeenteraad zijn de vol gende candidatenlijsten ingediend Chr. Historische Partij 1. A. B. Holster: 2. A. C. Ha- velaar 3. L. Vennink4. A. Vink Lzn. 5. B. van Straten Bzn. 6. W. M. Kentie7. C. W. S. van der Nat8. A. Kant Jzn.9. A. C. Vink Hzn. 10. W. Baks Bzn. Vrijheidsbond 1. C. M. Schaap 2. H. de Lorm 3. S. M. de Leng 4. J. Daim 5. M. H. Benjamins 6. P. van Vugt. Anti Rev. Partij 1. M. de van Wendel de Joode 2. J. Spiering 3. B. Viveen J. Czn. 4. Aart Vink Czn.5. M. Versteeg 6. J. G. van Hoven. Vrijz. Dem. Bond 1. Arie van der Wiel 2. T. Blok land 3. L. A. van der Giessen 4. Jan Viveen jzn. jr. 5. A. van Vugt Aertzn. S.D.A.P. 1. W. Viveen Janzn. 2. Joh. Kuijpers 3. C. Groeneveld Mzn. 4. A. Pellikaan Lzn. 5. A. Bakker6. F. Broekhuizen Flzn. 7. Y. de Joode Lzn. Op een ledenvergadering der Coöp. Visscherii Vereeniging is door het lot de firma Van Straten en Berm aangewezen tot vervoerder van de finten naar den afslag. Door de melkslijters is Maan dag 1.1. de consumptie-melkprijs ver laagd van 8 cent tot 6 cent per liter. Voor onze huisvrouwen een verblij dend bericht. 's-GRAVENMOER. Door het bedanken van den heer C. Moutliaan als raadslid, is de opvolger op de lijst K. van Raamsdonk. b. y. b. Programma voor 18 Mei. Afdeeling I. D.E.V.O. I—S.D.O. N.E.O.—Sparta (C) S.V.W. IStormvogels I. L.O.N.G.A.W.V.V. I. Afdeeling II. Stormvogels II—Sparta (A) W.V.V. II—N.O.A.D. II Blavw-Wit—D.E.V.O. II. De wedstrijden vangen aan 4.30 (Z.T.) Uitslagen van Zaterdag 4 Mei. Afdeeling I. S. V. W. I—Wilhelmina I. 3—3 D. E. V. O. IStormvogels I. 21 N. 0. A. D. I—W. V. V. I. 1-3 N. E. 0.—S. D. O. 2—2 L 0. N. G. A.—Sparta (C.) 4—0 Afdeeling II. Wilhelmina II—S. V. W. II. 5—0 Sparta (A.)D.E.V.O. 2. 2—0 Stormvogels IIN. 0. A. D. II. 130 W. V. V. II—Achilles. 3—2 HEUSDEN. Zondag a.s. is er op het Juliana- terrein wederom een spannenden en mooien wedstrijd te wachten. De 3de klasser K.N.V.B.er „Z.B.V.V. Sparta I" uit Zalt- bommel komt n.l. op bezoek en speelt een vriendschappelyken wedstryd tegen Juliana I. De wedstryd vangt aan om half drie (Z. T.) Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van Juliana om dezen zomer tegen verschillende 3de klassers te spelen. 's HERTOGENBOSCH, 15 Mei. Op de markt van heden waren aange- voert 2259 stuks1304 stuks hoornvee, 725 biggen, 30 zuegen, 162 schapen of lammeren, 38 kalveren. De pryzen waren als volgt Kalf koeien van f110 tot f200 per stuk Kalfvaarzen 90 180 Magere Ossen en Koeien 70 130 Vette Ossen en) le kw. 2326 p. pond Koeien 2e 22—24 Pinken van f60.tot f120.p. st. Zeugen 70.— 90.— Biggen 1,35 1.40 w. Schapen 6.14.st. Lammeren 6.14. 's HERTOGENBOSCH, 14 Mei. Boter. Aanvoer 22.000 K.G. Hoogste prys fl.45 Laagste fl.38 Middel fl.42, J7 79

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 10