ATHMER-MARTENS Mantel-Costumes, f 6.E2 tot 23.- Kinder-Mantels, Zie Etalages GORINCHEM Zie Etalages MITAMT ERIUISI g consulent Vragen op rechtskundig gebied BLOUSES EN COSTUUMROKKEN. Buitenland. Binnenland. Rechtzaken. Marktberichten. werken, men stuit hier op oneindig- veel tegenstand. De rentestand1 is wel naar beneden gegaan, doch deze is in de gedevalueerde landen niet hooger. Een 3Vs pCt. Engelsche staatsleening no teert ver boven pari. In- ons land is de schuldenlast, on danks de waardevermindering der ob jecten waarop de schuld rust, gelijk gebleven, zoodat de verhouding van bezit en schuld zeer ongunstig is ge worden. In de gedevalueerde landen is zulks anders. Om den toestand te krij gen zooals b.v. in Engeland en Skan dinavië, zouden door rechtstreeksche maatregelen ook het bedrag der schuld vorderingen moeten verminderd wor den. Nu is zulk een ingrijpen in parti culiere verhoudingen onder regeerings- druk bijna onmogelijk, waarom terecht oud-Minister de Geer zegt, dat deva luatie te verkiezen; is boven dergelijk ingrijpen. In Engeland en Skandinavië zijn de loonen tengevolge der devaluatie met 40 pCt. verlaagd. In Zweden en Dene marken hebben de socialistische regee ringen deze verlaging bewerkt. Loonsverlaging bij devaluatie heeft echter een ander resultaat dan langs rechtstreekschen weg. Bij devaluatie da len loonen en traktementen gelijktijdig. De eene arbeider betaalt tenslotte de andere arbeider en bij' devaluatie be hoeft de arbeider met het gedaalde loon, ook minder aan zijn collega te betalen. Arbeid en kapitaal eischen min der voor zich op en laten iets vallen van hun crisiswinsten, waardoor de in goud uitgedrukte prijzen der levensbe hoeften dalen. Van 1929 tot 1934 daalden de kos ten van levensonderhoud, in goud uit gedrukt, in Engeland met 47 pCt. in de Ver. Staten met 53 pCt., in Zweden met 47 pCt., in Denemarken met 52 pCt., in Noorwegen met 50 pCt. en in Neder land met zijn gaven gulden met slechts 16 pCt. Hieruit volgt, dat de arbeider in Engeland en Skandinavië met zijn gedevalueerd loon nagenoeg evenveel kan koopen als de Nederlandsche ar beider voor zijn loon. Maar de onder nemer in die landen, die minder loon heeft te betalen dan zijn Nederlandsche concurrent, drukt deze van de markt. Een gelijktijdige rechtstreeksche loonsverlaging over de geheele linie, met gelijktijdige verlaging van rente en schulden is niet door te voeren en daarom kiest men in andere landen den weg der devaluatie die hetzelfde ef fect heeft. Men denke zich eens in, waar de regeering de prijzen der land bouwproducten wil statiiiseeren aan een peil als in de jaren 19101914, als ook eens rechtstreeks alle loonen, salaris sen, renten en schulden aan dat peil gebracht werden. Wanneer in het grootste deel der wereld de waarde van de munt worclt verlaagd dan dalen overal de pro ductiekosten. Zoo is de daling der gioudwaarde van het pond sterling, niet gepaard gegaan met prijsstii- ging der goederen. De indexcijfers in Engeland wijzen zulks. uit. Deva luatie had daar plaats in 1931. De indexcijfers van de groothandelsprij- zen der goederen waren daar in Dec. 1930 68.7, in Dec. 1931 65.8, in Dec. 1932:61.1, in Dec. 1933:63.6. en in Dec. 1934:65:7. Men heeft dus voor en na devaluatie evenveel goederen voor het pond sterling kunnen koo pen zoodat aan niemand is tekort gedaan. Hieruit volgt dus dat men alleen voor een zekere hoeveelheid goud meer goederen kan koopen dan voor heen, want het pond sterling verte genwoordigt een lagere goudwaarde. Men heeft dus eigenlijk 'te doen met eene stijging van de waarde van het goud. Én met het goud is ook de munt gestegen die aan het goud is gekoppeld. Zoo ook steeg de waar de van de gulden. Door devaluatie van de gulden tot een begrensd bedrag zou men dus niets anders bereiken dan dat de Igulden weer dezelfde goederenwaar- de kreeg als vóór den val der an dere valuta's. Zij die geprofiteerd hebben door de stijging van de waar de van den gulden, zouden dat voor deel weer moeten missen en afstaan. De goederen zouden stijgen tot een iets hooger niveau en er zou voor landbouw, handel nijverheid, scheep vaart weer concurrentie op voet van gelijkheid met andere landen kun nen zijn. Evenals dr. Oortwijn Bot jes kunnen wij in een streven naar devaluatie niets onrechtvaardigs zien. Dat onder de huidige omstandighe den devaluatie diefstal zou zijn zoo als we eens gehoord hebben is zeer ten onrechte uitgedrukt. Of is het misschien rechtvaardig te noemen, dat onder het huidige stelsel zoovele duizenden van een nijvere bevolking v.n.l. van kleine landbouwers, pach ters en hypotheekboeren, benevens ook uit andere bedrijfstakken, in en kele jaren tijds tot het hemd zijn uitgekleed, of geheel afgeslacht. De consumenten die in de goud landen hebben geprofiteerd van de verlaagde goederenprijzen, zullen van dit profijt weer iets moeten afstaan aan den producent, die met het bui tenland moet concurreeren, om hem het levten mogelijk te maken. Hetgeen ze moeten afstaan is veel minder dan ze vroeger hebben ontvangen. Ook hierin niets onrechtvaardigs. Devaluatie werkt als een invoer recht en een uitvoerpremie geheven ten opzichte van de niet gedevalueer de landen. Devaluatie in een goud land heft deze premies op. De heer P. Dijkhuis te Groningen schrijft o.m. nog in het bovenge noemd weekblad. ,,Het is bittere noodzaak geweest van de bijna 50 goudlanden dat zij den gouden stan daard hebben verlaten, evenals het noodzaak zal zijn, binnen kortoren of langeren tijd voor ons land daar toe over te gaan. Ik meen reeds teekenen te zien die er op wijzen, dat die tijd niet ver meer is. Er is een gewrongenheid en gezochtheid in de argumenten die gebruikt wor den bii de verdediging van het ten allen prijs handhaven van den gou den standaard en ook de argumenten die dag aan dag in de groote pers naar voren worden gebracht doen een steeds groeiend aantal inwoners, in ons land zoo wee aan, dat velen zich afvragen of dan nimmer het ge zond verstand in ons land eens zal doorbreken. Of meent men dat de tallooze landen, die den gouden stan daard hebben losgelaten dwazen zijn en dat wil alleen in Nederland de wijsheid in pacht hebben? Een der gelijk zelfgenoegzaam standpunt is wel heel gevaarlijk en verwerpelijk." Met dank voor de plaatsruimte. Uw abonné. JAC. v. d. POL'. Veen, 7 Mei 1935. Probeer ze ....en ook Gij zult zege De ?fadac(hndsclv2 Janclfiasia, is onbetwistbaar de beste. (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Door de Burgemeester is aan het raads lid v. D. alhier opgedragen (reeds meer dan een jaar geleden) de controle, de administratie en het gelddelyk beheer van de z.g. ongemengde crisis-margarine en het z.g. busvleesch, hetwelk aan werk- loozen en andere armlastigen wordt ver strekt. Mijn vragen zijn nu 4. Mag een Burgemeester dit werk, waaraan verbonden een niet onbelangrijke belooning in den vorm van provisie, aan een raadslid, opdragen, of behoort het tot de bevoegdheid van den Raad hiervoor een persoon te kiezen 2. Kan en mag een raadslid deze werk zaamheden verrichten voor de gemeente tegen provisie (belooning), zonder te han delen in strijd met Wet, eed of belofte 3. Wanneer een raadslid dit niet mag, tot wien moet men zich dan wenden om aan deze ongewenschte toestand een einde te maken en welke gevolgen kan dit voor het betrokken raadslid hebben Een abonné te D. Een raadslid mag niet zijn ambtenaar met het ontvangen of uitgeven der gelden van de gemeente belast of aan eenige aan het gemeentebestuur ondergeschikte ad ministratie rekenplichtig. Het raadslid moet dus ambtenaar zijn en ambtenaar wordt hij niet door eene opdracht door den Burgemeester als door u in uwe vraag bedoeld. We zullen nu uwe vragen een voor een beantwoorden. 4. Ware het raadslid als gemeente ambtenaar aan te merken dan zou hij zeker door den Raad moeten worden aan gesteld. Nu dit echter niet het geval is en meerdere crisis-voorschriften de aan stelling van tijdelijke functionarissen als door u bedoeld aan den Burgemeester laten, daar is de aanwijzing van het raads lid door den Burgemeester niet als onjuist te beschouwen. 2. Ja, hiertegen bestaat geen wettelijk bezwaar, daar niet gehandeld wordt in strijd met wet of eed. 3. Het antwoord op deze vraag volgt uit de antwoorden op vragen 4 en 2. Wy voor ons vinden eene opdracht aan een raadslid als door u bedoeld, ook min der gewenscht. Immers geeft het den schijn van een pogen van den Burge meester om met het raadslid goede vriend jes te blyven door dezen een geldelijk voordeel te bezorgen, terwyl er voor het raadslid zelf moeielijkheden van verschil lenden aard uit kunnen voortvloeien. Als abonné uwer courant had ik een vraag, die ik gaarne beantwoord zag. Ik ben vanaj 1913 kolenhandelaar. Wij hebben de prijscourant vanaf 1' April tot en met het volgende jaar jaar Maart ontvangen en vernamen, dat de prijzen niet duurder zijn dan verle den jaar. Nu stuurt ons de Gewestel. Prijzencomimissie Gelderland II, Secre tariaat Emmalaan b, Nijmegen, een prijsopgaaf, die in deze omstandighe- Hitten f Biggen f Nuchtere slachtkalv. f id. fokkalv. f Schapen f Lammeren f 65 4 f 95 af 44f 6 7 a f 14 8 U 46 7 H 13 Wat een sorteering-Schitterend in één woord, gracieuse modellen, prachtige stoffen en de prijzen Daarover ben ik nog het meest verrukt,'* ongelooflijk, zoo weinig als die pracht-modellen kosten. Manfolc |Engelsche twee(I en fantasie stoffen, j C 90 39- IVlaHield, Jonberispelijk van coupe en pasvorm van 1 *J.= 0£~. lanntinPtl in mattinS' perletta, flamisol, mouseline, f 1 90 OA japonnen, zand-crêpe, enz. de nieuwste modellen van t." vlotte sport-modellen X 90 19 - prima stof van 1 iC.,' UITGEBREIDE SORTEERING IN Biggen per week f ét f MIJNRAMP IN CHINA. 400 dooden. In een mijn bij Tsetsjwan aan de zijtak van de Tsjantoeng spoorweg naar Bcsjan, ongeveer 80 K.M. ten Oosten Sinankoe, heeft een ontzettende ca tastrofe plaats gehad. Het water drong in de mijn waardoor 400 Chineest he mijnwerkers en een Japansch ingenieur verdronken. Het water steeg in de schachten met een snelheid van 1 me ter per seconde. Het werk moest na 40 minuten wor den opgegeven daar de pompen en lif ten door het optreden van kortsluiting defect raakten. Men meende dat alle in de mijn werkzame arbeiders 600 in totaal verloren waren, doch gelukkig- gelukte het nog 200 te redden. De betreffende mijn is het eigen dom van een Chineesch-Japansche maat schappij. 200 HUIZEN AFGEBRAND. Een geweldige brand in de stad Ka- mo, in de prefectuur Niegata, heeft niet minder dan ruim 200 huizen in de asch gelegd. den de perken te buiten gaat. Ben ik f 3 subs. 1 w. ts. E. v. d. K. te Alm- nu verplicht, mij aan de door hen kerk, f3 subs. 3 d. h. vastgestelde prijzen te onderwerpen, of mogen wij op redelijke winst vrijen handel handhaven? Wij zijn in geen handelaarsbond of organisatie ingeschreven en er is ook nooit iemand geweest, om te teekenen voor de een of andere vereeniging. X. Indien U zich nilet houdt aan de voorschriften dier Gewestelijke Prijzen- commissie, kunt U in lieelijke moeilijk heden komen. Immers wanneer U geen lid wordt van den Bond van Steen- kolenhandlelaren, mag niemand1 U meer levferen. Levert men U dan toch, dan verbeurt uw leverancier eene hooge boete. Verkoopt U tegen hoogere of lagere prijzen dan de commissie vast stelde, dan wordt U beboet. De prij zen door de commissie vastgesteld1, gel den tot 1 October a.s. Indien U nog- in het bezit bent van voldoenden voorraad1 tot 1 October a.s., dan kunt U dezen nog wel verkoopen tegen zelf bepaalde prijzen, d'aar U bij geen bond is aangesloten. Is uvv voorraad echter niet groot meer, dan doet U toch het best, om1 U zoo spoe dig doenlijk bij den Bond aan te slui ten om niet van voorraad verstoken te zij'n. Natuurlijk moet U zich dan houden aan de door de 'Prijzencommissie be paalde prijzen en moogt U niet ver koopen tegen hoogere of lagere prijzen. KANTONGERECHT GORINCHEM. Uitspraken. Overtreding Landbouw-Crisis-WetL. D. te Werkendam, f5 subs. 5 d. h. G. C. v. U. te Almkerk, f9 subs. 9 d. h. Baggeren zonder vergunningC. S. te Sleeuwijk, f 4 subs. 4 d. h. BaldadigheidH. J. R. en H. den D. te Werkendam, ieder I 3 subs. 3 d. h. Eieren zoeken van wild W. V. en A. v. D. te DeWerken c.a., ieder f4 subs. 4 d. h. Rijwiel zonder licht besturen J. v. B. te DeWerken c.a., f4 subs. 4 w. ts. T. den H. te Werkendam, f 2 subs. 2 d. h. Verkeersveiligheid in gevaar brengen C. v. 0. en J. H. te Werkendam, ieder Motorrijtuig zonder goede remmen be sturen G. V. te Almkerk, f3 subs. 3d. h. Bij verandering van richting dit niet tijdig doen blijken A. W. B. te Rijswijk, f2 subs. 2 d. h. UNIUACCQUNTANT/ LEIDEN Hoogewoerdl23.Tel.l57) BUKAHTOOR: ZALT BOMMEL Stations weg 30 _Tel. 146 Balansen. Rapporten. Regeling van de Belastingaangiften. ROTTERDAM, 44 Mei. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 244 paarden, 0 veulens, 987 magere en 865 vette runderen, 474 vette kalveren, 405 Graskalv., 4443 nuchtere kalveren, 246 Schapen en lammeren, 24 bokken o/ geiten, varkens. Per K.G. 4 e kw. 2e kw. 3e kw. Koeien 52— 46— 30—36 Ossen 48443540 Stieren 47403436 Vette kalveren 70— 60— 40—45 Schapen 37 33 30 Lammeren 39 34 30 Per stuk Melkkoeien f 400 4 f200 Kalf koeien f 85 a f485 Stieren f430 4 f225 Pinken f 50 f 70 Graskalveren f 30 4 f 50 Vaarzen f 60 4 f400 Werkpaarden f 90 4 f 230 Slachtpaarden f 90 4 f475 Veulens f430 4 f225 CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST. Op het Chr. Nationaal Zendings- feest op Woensdag. 3 Juli te Soest- dijk wordt een groote Jeugddienst georganiseerd, des namiddags half drie op spreekplaats II. Als sprekers zullen optreden zen deling O. E. van der Brug van Bandoeng, die daar veel op het ge bied van jeugddiensten gedaan heeft, en Dr. E. Verwiebe, de leider van het jeugdwerk in de Bataklanden. Het fanfarecorps van de leerlin- ger der Ned. Zendingsschool zal de liederen begeleiden en enkele muziek nummers ten gehoore brengen. In verband met de goedkoope reisgelegenheid zijn naar verschillen de steden en dorpen, aan spoorlijnen gelegen, speciale circulaires met aan wijzingen verzonden. o DUBBELE MOORDAANSLAG TE ASSEN. Twee zwaar gewonden. Te Assen is een moordaanslag ge pleegd, waarbij twee personen ernstig werden gewond. Omstreeks twaalf uur reed de opperwachtmeester van de marechaussée La Croix met zijn auto langs het Noord-Willemskanaal. Ter hoogte van de Asser-silo zag hii een man in nachtgewaad loopen. Het bleek J. K. te zijn, die daar met zijn woonschip lag. J. K. ver telde den opperwachtmeester, dat in zijn woonschip een dubbele moord aanslag was gepleegd. Zekere K. V., gedomicilieerd te Meppel, was terwijl de bewoners sliepen het schip binnengedron gen eri had J. IC, en de bii hem wonende vrouw C. v. S. uit Rotter dam, met een mes bewerkt. De vrouw kreeg daarbij diepe sniiwon- den in den hals. J. K. liep sne den over liet gezicht en diepe hals- wonden op. Voorts was zijn duim vrij wel geheel afgesneden. Beide slacht offers zijn naar het Wilhelmina-Gast huis te Assen vervoerd. MOLESTATIE VAN WERK WILLIGEN. De Rechtbank te Alkmaar heeft den bouwvakarbeider P. A. F. te Alkmaar, die er van beschuldigd is tijdens een staking steenen te hebben gegooid naar een auto met werk willigen overeenkomstig den eisch veroordeeld tot tien maanden gevan genisstraf. o AMOKMAKER -DOODT DRIE PERSONEN. Vier gewonden. In het landschap Balangnipa op Celebes heeft zekere Koera amok ge maakt. Hii doodde drie personen. Drie anderen werden zwaar gewond. Een is lichtgewond. De amokmaker, die gewapend was met een speer en een kris, is bii een aanval op de politie door een mantripolitie doodgeschoten, aldus een Aneta-te- legram. KLACHT TEGEN DR. HENRI POLAK. Wegens opruiing tot moord. Namens Ir. A. A. Mussert, alge meen leider van de nationaal-socia- listische beweging in Nederland, is bii den Officier van Justitie te Am sterdam een klacht ingediend tegen den heer Henri Polak, waarin ver zocht wordt tegen den heer Polak vervolging in te stellen wegens de strafbare feiten, door dezen gepleegd door de publicatie van een artikel in „Het Volk" van 13 April 1935.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 6