Het is e Wees niet dom, en stel de proef op de som. Uit het dagelijksch leven. INGEZONDEN. opengebroken, en dat daaruit 17 jas sen, 2 jekkers en 1 mantel, welke aan de arbeiders toebehoorden wa ren ontvreemd. Om de sporen van zijn misdrijf te verbergen, heeft de dief vervolgens dë keet in brand gestoken. Doordat de arbeiders, echter in alle vroegte op hun werk verschenen werd deze poging verijdeld. De marechaussée's stellen een uit gebreid onderzoek in. o MENSCHENROOF AAN DE DUITSCHE GRENS. Gutzeit 'keert niet terug. De Duitsche beeldhouwer Gutzeit uit Hengelo, die op 4 Februari j.l. werd ontvoerd en wiens ontvoerder a.si. Dinsdag te Almelo- zal terecht staan, is Zaterdagmorgen bii Glaner- br.ug in de gelegenheid gesteld naar Nederland terug te keeren. Om on bekende reden heeft hii geweigerd daaraan gevolg te geven en is hii naar de gevangenis te Detmold terug gebracht. AUTO IN HET IJSSELMEER GEREDËN. Inzittenden niet gevonden. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is een bii de Hoornsche Auto- mobielmaatschappii gehuurde perso nenauto omstreeks half drie van den zeedijk bij De Nek onder de ge meente Schellinkhout (N.-Holl.) in het IJsselmeer gestort. Een der om wonenden heeft om dien tiid een plons gehoord. De wagen is Zaterdagochtend op gehaald, doch inzittenden werden niet gevonden. Ook in de directe om geving in het IJsselmeer werden geen slachtoffers ontdekt. Men vermoedt, dat zekere Z. uit 'Hoorn de auto heeft gehuurd. SPOORWEGONGELUK BIJ BUITENZORG. Een doode en een gewonde. Vrijdagavond heeft zich achter de nieuw gebouwde Good Year-fabriek te Buitenzorg een ernstig spoorweg ongeluk voorgedaan. Hierbii zijn 22 goederenwagens omgeslagen. Een in- heemsch remmer werd gedood en één gewond. De oorzaak van het ongeluk is, volgens een Aneta—telegram, een ver schuiving van de spoorwegbaan ten gevolge van zware regens. Het spoor wegverkeer kan doorgaan, doch de reizigers moeten op de plaats van de verschuiving overstappen. De opruimingswerkzaamheden zul len ongeveer vier nemen. dat de Drukkerij VEERMAN te Heusden ook IJw aangewezen adres is voor het vervaardigen van Uw flandelsdrnkwerken. Zij verzekert U keurige afwerking en billijke prijsberekening. Firma L. J. VEERMAN Electrische Drukkerij Binderij Tel. 19 HEUSDEN weest en had dezer dagen vernomen dat zijn ziekte ongeneeslijk was. Dit moet het echtpaar tot de wanhoops daad hebben gebracht. Op tafel heeft het echtpaar een briefje achtergelaten, waarin het af scheid van de familie nam. o WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN. Tusschen Alkmaar en Koedijk is de 18-jarige Van Houten uit Alkmaar door een auto aangereden en gedood. SCHEPENVERKOOP NAAR RUSLAND. Naar de Tijd verneemt, bevinden de onderhandelingen, gevoerd over den verkoop- van het s.s. ,,Patria" naar Rusland, zich in een verge- De inkomsten ten bate van het Verkeersfonds leverden de vorige maand f 5.333.595 op. OUDSTE TWEELING VAN NEDER LAND. Heden Woensdag viert het oudste twee ling van Nederland, Cornelis en Hendrik van Harten, wonende in de buurtschap Blokland te Mijdrecht, hun 90e verjaardag. DE HEDENDAAGSCHE JEUGD. Het maatschappelijk beeld der te genwoordige jeugd bestaat hierin, dat er een aangro-eiïng is van steeds vorderd stadium. Verwacht wordt, dichte en breeder wordende rijen dat het contract deze week geteekend dagen in beslag van jongeren, waarvoor geen plaats 9686 ton. Het schin ligt reeds gedurende ruim drie jaar als oplegger in de Rotterdamsche haven. o BEPERKING VAN DE MELKPRODUCTIE. Wij vernemen, dat. in tegenstel- ling met daaromtrent loopende ge ld ET 750-JARIG BES I AAN VAN ruchten, de voorgenomen regeling 's-HERTOGENBOSCH De tentoonstelling voor Kath. religieuze kunst. Het Secretariaat der Tentoonstel ling voor Kath. Religieuze Kunst te 's-PIertogenbosch, Oranje Nassaulaan 18, verzoekt ons mede te d-eelen, dat het den termijn van opgave voor in zending heeft verlengd tot 30 Mei. CONTINGENTEER ING VAN ZOETWATERVISCH NAAR FRANKRIJK. De Nederlandsche Visscherijccntra- le brengt ter kennis van belangheb bende exporteurs- van zoetwatervisch (zalm, spiering en hou ting) (versch en bevroren), dat de invoer van deze visehsoorten in Frankrijk met ingang van het 2e kwartaal 1935 is; gecon- tingcnteerd -en dat uitvoer naar dat land zonder uitvocrcentificaat niet meer is toegestaan. Aan bélanghebbenden wordt aan geraden met Spoed opgave te doen van de door hen voor eigen reke ning en risico- naar Frankrijk uitge voerde hoeveelheden van bovenge noemde vischso-orten in de jaren 1932, 1933 en 1934 in kg. bruto. Tevens zal in deze -opgave zijn te vermelden, hoeveel reeds sedert 1 April 1935 is uitgevoerd. Opgaven in te zenden aan de Ne derlandsche Viss-cherijoentrale, Julia na van Stolbergplein 3—4, 's-Graven- liagc. AFSCHUWELIJK DRAMA TE ROTTERDAM- Echtpaar met afgesneden hals gevonden. Zaterdagmorgen om 10 uur heeft een broer van de familie de Wolf die aan de Veemarkt Zuidzijde no. 7 woont in de woning die op de eerste verdieping is gelegen zijn br-oer en schoonzuster cloocl aangetroffen. Beide lagen met afgesneden hals te bed. Politie en parket stelden een on derzoek in. Vast is komen te staan dat het drama zeer vroeg in den ochtend is geschiedt. Buren hebben om 5 uur gerucht gehoord, zijn gaan bellen, doch kregen geen gehoor. Om 10 uur zijn de buren nog eens gaan bellen doch ook nu tevergeefs. Men heeft zich toen naar de broer begeven, bii wien naar men wist een kind cler familie was ondergebracht. Ook deze kreeg aan de deur geen gehoor, waarna men met een ladder de eerste verdieping inklom, waar men toen man en vrouw dood heeft aangetroffen. Het onderzoek wees uit dat de vermoedelijke oorzaak gezocht m-oet worden in ziekte van den man. zal zijn. I te vinden is op de groote arbeids- De Mi a.tri3. net oucistG p3.ssa.- nicirkt die leven heet Iedere giers- en posts-chip van den Rotter- schoolvacantie'kevert nieuwe en tot clamschen Ll-oyd, werd in 1919 ge-1 ledigheid gedoemde krachten: ieder bouwd en meet bruter 9686 register jaar is een vermeerdering tevens van de zoo jammerlijke jeugdwerkloos heid. Behalve de geestelijke armoede van onzen tijd, innerlijk zoo leeg en uiter lijk zoo dwaas, staat een uitzichtlooze toekomst vóór de hedendaagsche jeugd. Dat is het juist wat ons ge slacht tot radeloosheid brengt en een wanhoopsstemming uitgiet in vele jonge harten. De jeugd ziet de zieke maatschap- pi' en beschouwt het sombere ver schiet. Drang tot prestaties en lust tot energie-ontplooiing kloppen in al die jeugdige harten. Maar de bit- tire klacht luidt,,Daar is geen plaats voor ons. Waarheen?" Waar moet de jeugcl heen? Als zij niet in goede banen geleid wordt, niet deskundig wordt voorge licht, als er geen hoop en moed le vend blijven in de jonge gemoederen dan is al wat thans jeugcl heet, red deloos verloren voor godsdienst en leven en maatschappij. Een verbitterd, teleurgesteld, jong gemoed verleert zoo gemakkelijk de plichten van zijn geloof. Een ideaal- looze jeugd gelooft niet meer aan cle mooiheid en het nut van dit leven, der beperking van den melksteun 1 Juni a.s, zal ingaan. Inlichtingen hieromtrent zijn te be komen bii de Provinciale Landbouw- Crisis-Organisaties, alsmede bii de af- deelingen Zuivelcontröle der Crisis- Zuivel-Centrale, als hoedanig de Bo ter- en Kaascontrölestations fungee- ren. PIET ONTSLAG VAN MR. MARCHANT. Naar wii vernemen is bii Koninklijk besluit van 17 Mei aan minister Mr. H. P. Marchant eervol ontslag ver leend als minister van onderwijs kun sten en wetenschappen, met dank betuiging voor cle vele en gewich tige diensten door hem aan den lande bewezen -en is het beheer van het de partement van O. K. en W. ad in terim opgedragen aan den minister voor sociale zaken Prof. Slotemaker cle Bruine. DE KOUDE MAAND MEI. In Friesland gaan cle koeien weer op- stal en ligt er 2 m.M. ijs in de slooten. Men schrijft uit Friesland aan de N.R.C. In zuivelfabrieken in Friesland, die langer dan 40 jaar bestaan, heeft men nog nooit een maand Mei meege maakt, zooals deze. Door cle aanhoudende koucle is cle melkopbrengst minder clan ooit te voren. Het gras groeit niet en het vee lijdt lichamelijk door het koucle weer, zoodat veehouders hier en daar hun melkvee weer op- stal hebben gezet. Het heeft in den Zuicl-Oost-hoék van Friesland flink gevroren. In de buurt van Heerenveen lag in de sloo ten een laag ijs van ongeveer 2 m.M. dikte. Veel vroegrijpende aardappe len en bloeiende appelboomen zijn bevroren. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben in de maand April opgebracht f 28.916.914, hetgeen f41/2 millioen minder is clan de raming, doch f 2.130.000 meer clan cle opbrengst over April van het vorige jaar. De inkomstenbelasting is met f 1.572.947 achteruitgegaan, daarin na gevolgd door de vermogensbelasting met f 290.796 en cle verdedigingsbelas- ting met f190.111. De belasting van cle doode hand, die geacht werd drie millioen op te zullen brengen, bracht het tot dusver pas tot f 189.203. De opbrengst over de eerste vier maanden van dit jaar was f 119.990.540 of f 12.726.126 minder clan de raming, doch f 19.255.865 meer clan over fa- Deze is- namelijk vrii ernstig ziek ge- nuari—April 1934. omdat zii jgian alle geluk twijfelt. Een werklooze jeugcl gelooft óók niet aan maatschappij en orde, om dat zij, in cle kracht harer jaren, niet aanvaard wordt. Daarom Geef de jeugd haar rel i- gieuse, haar levens- en maatschappe lijke idealen! Geen moedeloosheid en vertwijfeling. Daar is vreugde op de wereld eerstens cle vreugde om het Ideaal. De jeugcl moet gelooven in de toe komst en gelooven aan cle waarde van dit leven. Wii moeten er het hart van overtuigen dat na iederen feilen strijd een overwinning wacht. Dat ook achter de wolken cle zon schijnt en dat dezelfde hooge berg, nu zoo kommervol en vermoeiend be stegen, een triomfantelijk en schoon iuitzicht zal bieden aan den top... Volhardend hopen, jonge men- schen Jullie hebben cle goddelijkste gave van dit mensch zijn cle roe ping een zóó groot mensch te worden, naar cle grootte uwer huidige Idealen. HARRY POLL. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Beleefd verzoek ik eenige plaatsruim te in Uw blad omt eens te reageeren op het ingezonden stuk van den lieer Jac. v. d. Pol te Veen, dato 17 Mei. Geachte heer van der Pol, ik ben en blijf eene geheel andere meening toegedaan inzake devaluatie van den gulden en wensch daarom u te over tuigen, dat U zich vergist, met alle respect voor uwe ideeën. Tot'heden meende ik, dat Veen. even- vieeschexport zit zonder deviezen op als Capelle, vroeger behoorde tot de dit moment!! oude Provincie Zuid-Holland. Het blijktNu zouden de devaluisten de gulden evenwel naar uwe redeneering, dat het j loslaten, wat dus slechts eene tijdelijke tot de Generaliteitslanden" behoorde, j opleving zoude geven. De voorbeelden U schijnt in de ,,klei" ook al besmet liggen voor het grijpen. te zijn door den ,.devaIuaficbaciP' uit de oude Generaliteitslanden". Ik ben in deze streken goed bekend en .al- In 'tlaatste gedeelte van uw epistel wordt beweerd, dat als bijna alle landen den gouden standaard loslaten, Neder- daar geen onbekende, daar ik met de land, Frankrijk en Zwitserland de vvijs- geheele lederindustrie in contact was en I beid alleen in pacht zouden hebben. bleef omreden wij groote importeurs waren van exotische huiden, die aan de leerlooierijen op crediet werden ver kocht, daarbij zelve nog een destijds Zulke beweringen komen op ander ge bied meer voor! Een jaar na den groo- ten oorlog met zijn onzinnige, ja krank zinnige prijzen voor grondstoffen en belangrijke looierij hadden. Uit denaard j afgewerkte producten vroeg ik mijzelve dezer zaken ben ik dus ook goed be-1 af, die de na-oorlogsjaren van 1870 kend op de internationale valutamarkt". J meemaakte en dus levenservaring op- U spreekt in uw ingezonden stuk over dr. J. Oortwijn Botjes te Oost- wold. Ik zou nog veel meer namen kunnen noemen w.o. vele Professoren deed, hoewel niet te vergelijken met deze crisis: ,,Heb ik nu alleenstaande de wijsheid in pacht en is de geheele wereld nu stapelgek" óf omgekeerd? van Hooge Handelsscholen, die inzake Ik trok mij uit zaken terug, bleef even- devaluatie elkander lijnrecht tegenspre-j wel op de vlakte en wat zag ik in ken en bestrijden. Ik heb alle respect plm. 1922'23? De geheele exotische, voor alle Hooggjeleerdc Heeren in de i huidenhandel bestaande uit ,,Onge- Staathuishoudkunde, doch noem dit j kroonde Koninkjes", in alle West-Eu- theorie", daar de „praktijk'" zeer dik- ropeesche havenplaatsen tegen de vlak- wij'ls hiermede in conflict komt. te en straatarm! Of ik hiermede nu Mij dunkt, dat wij nu toch genoeg de wijsheid in pacht had, dit durf, beleefd hebben. De zaken met een ik niet beweren, want voor kapitaal nuchteren koopmansb ik beschouwende moet andere plaatsing gevonden war en over voldoend bedrijfskapitaal be- den. De klap in de landerijen en hui- schikkende, moeten wij tot de conclusie zen is nog op komst mijns inziens komen, dat devaluatie van de munt niet j en wanneer devaluatie plaats heeft, gebracht heeft, wat men er van ver- j waar blijven wij dan op de prima pri- wachtte, behalve misschien", ik her- ma hypotheek en obligatiemarkt? Op haal „misschien", in het Britsche lm- finantieel gebied staat de geheele vve- perium (Rijk). In Engeland heeft be- j reld te beven!! Geachte Heer van der trekkelijk geen stijging plaats gevonden Pol, ik ken U niet, doet ook niets na de val van het pond sterling, om- j ter zake, maar ik geef U in ernstige dat 'Engeland al zijn grondstoffen in overweging alsmede de abonné's van Engelsche ponden koopt in zijn groot dit blad, niet te veel acht te slaan op koloniaal bezit. Dit is eene uitzonde- hooggeleerde betoogen, doch in deze ringspositie. Ik vraag, gaat het in de zaak, de handhaving van den gouden Vereenigde Staten van Amerika na den standaard, in vol vertrouwen te blij- val van den dollar zooveel beier? Ik ven staan achter onze twee Ministers, hoor of zie er niets van. Mocht het de Heeren Dr. H. Colijn en Oud en den hier of daar iets beter gaan, dan komt president der Nederlandsche Bank, de' dit waarschijnlijk door uitgifte van veel heer Trip. Al moge men op politiek, papier. Zijn de oude green-backs daar gebied het met deze knappe Neder- weer op komst, die waardeloos werden evenals de Hollandsche assignaten? landsche kopstukken niet eens zijn, mijns inziens moeten deze heeren, die Lest heugt best! Neem België. Wie niet alleen Staatslieden, doch mannen' zijn daar nu betel' geworden door het j van de praktijk en geen theorie zijn,. loslaten 'van den gouden standaard? gesteund worden!! 1 Dit zijn degenen, die groote schul- Ik geloof beslist, dat de tijd spoediger den aan de banken hadden te betalen. aanbreekt, dan men wel vermoedt, ook at De Katholieke en Sociaal Democrati- j staat Nederland geheel alleen, dat onze. sche banken zaten vast door de bevro- j Minister-President, de Heer Colijn met ren credieten, verleend aan handel en j den 'Heer Trip de wijsheid in deze industrie. Men heeft in onze oude Ge-j zaak in pacht hebben!! Ik sprak hier. neraliteitslanden zoowel als in België j met 'eene practische levenservaring- te veel expansie aan de industrie ge- j Toch 'heb ik tevens studie gemaakt geven met als gevolg opjagen der j van „Oeconomie" uit louter liefheb- grondstoffen, huiden, wol, katoen etc. berij, taaier dan de diepzinnigste ortho- Eene totaal verarmde wereld door den oorlog was spoedig verzadigd en de prijzen der veel te hoog opgeschroefde productie storten als een kaartenhuis ineen. Men beweert hier te lande wel, dat het door het buitenland komt, dat niet meer afneemt of wil afnemen, doch vergeet zijn hand in eigen boezem te steken. Onze tuinbouw, zuivel en in dustrie hebben een te groote expansie gekregen. Laten wij daarbij voegen, dat wij op sociaal gebied aan de spits staan in de geheele wereld. Door alle sociale wetten is ons productieproces veel te duur geworden, temeer omdat wij alle grondstoffen uit het buitenland doxe preek. Ten slotte, wat is devaluatie? Het is sterk uitgedrukt, ik noem het politiek gekonkel en zwendel. Met dank voor de verleende plaats ruimte Hoogachtend, Uw abbonné A. M. VERHEIJDEN ADRSzn. 's Greveld.-Capelle, 18 Mei 1935. o Geachte Redactie, mag ik een plaatsje moeten betrekken, wat in goud betaald j in Uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn wordt. Tot België als voorbeeld te rugkomend, wil ik eens een sprekend voorbeeld iMustreeren, wat twee mijner vrienden kort geleden is overkomen. De eene is een Hollander, de andere dank. Ik zou gaarne willen rechtzetten wat in het Raadsverslag van Vrijdag 17 dezer voorkomt, en wel mijn eerste verzoek aart den Raad der gemeente Heusden. Het een Belg. Het was mij bekend, dat de tweede verzoek wil ik mogelyk ook her- Belg een groot importeur en specu- j stellen, doch wil hiermee even wachten, la'nt in huiden en wol was. Het hokte get eerste verzoek wil ik even kenbaaar rond Nieuwjaar reeds in Antwerpen. maken, van het begin af tot op heden. Ik neem van iemand een volkstuintje over, waarop een grooten boom staat, wiens takken c.a. 5 meter over 't land hangen. Ik was voor 't eerst op dit land, toen de Stadsopzichter v. IC. langs kwam, welke ik vroeg of die takken (5 of 6) niet ver wijderd zouden kunnen worden, waarop hij mij bevestigend antwoordde, doch te kennen gaf het eerst aan den EdelAchtb. Heer Burgemeester te vragen. Direct heb ik die aanvraag gedaan en Z Ed. zeide my toe het te zullen onder zoeken, 8 dagen later ter audiëntie, ver klaarde mij ZijnEd. verwonderd te zyn dat de takken nog niet verwyderd waren, doch hij zou zorg dragen, 't was Vrijdags, dat die des Maandags d.a.v. zouden wor den verwyderd. In plaats van takken verwyderen krijg ik des Woensdag de Bode mij thuis met de boodschap niet aan den boom te komen, aangezien de Burge- gemeester eerst met de Wethouders moet confereeren. en thans na c.a. 5 maanden heb ik een verzoek gericht tot den Raad, om aan bovenstaand een einde te krijgen. Mijn verzoek is in behandeling geweest, daarbij zijn groote onwaarheden gezegd. Ten eerste vraag ik mij af, hoe kan een deskundige adviseeren, de takken niet te verwyderen, waar ik veel nadeel van heb en de stad geen voordeel. Ten tweede, een lid van den raad is het niet eens met een ander lid die de takken, ja zelfs den boom wil verwijderen, doch het eerste raadslid wil de volks- De Nationale Bank zegde de groote bovengenoemde banken de credieten op en deze wederom' de credieten aan handelaars, zoodat groote faillissemen ten voor de deur stonden. De Regee ring greep in en devalueerde den franc. Nu ontmoet ik een paar dagen later beide vrienden, De ge-emigreerde Hol lander die zonder bankkapitaal werkte, hopeloos, omdat zijn goudgulden tot één dubbeltje was ineengeschrompeld en de Belg, die met groote geschonken credieten werkte, in de wolkenNu was hij gered en in bonus, het bankroet heeft voor de deur gestaan! Ziehier nu in een kort ooigenblik. twee men- schen, waarvan het Fransche spreek woord zegt: ,,,Un qui pleure et Un qui rit!" (De eene schreit, de andere lacht). De prijzen zijn natuurlijk, wat te voor zien was, onmiddellijk gestegen. Loor nen en salarissen niet. De mijnwer kers staken nu reeds in de Borinage. Werkgevers en werknemers profiteeren dus geen van beiden. Hoe lang blijft eene staking! in de Antwerpsche haven nog achterwege? De Borinage zal aan stekelijk werken, indien mén toegeeft. Engeland wenschte na devaluatie in voerrechten van staalplaten te verhoo- gen. Wat heeft men nu gewonnen? Gaat het in de Noorschc landen on dank hunne devaluatie zooveel beter? Denemarken met zijn groote zuivel- en ri r* f* l-\ 4- /-i v\ ft-r* rl r\ rw t T.r* i r /v 4- x~\ I w r I Mijnheer de Redacteur!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 2