Plaatselijk Nieuws. misch-geiografisch één. geheel en heeft sinds 1922 haar bestaansrecht en be staansmogelijkheid ten volle bewezen. De in den lande van ongetwijfeld groo- te beteekenis zijnde schoen- en leder industrie is voor een zeer groot en zeer voornaam1 deel gevestigd binnen het gebied der Langstraatsche Kamer en heeft haar daardoor een zeer bij zonder cachet gegeven, tengevolge waarvan de Kamer niet alleen in Neder land, maar ver buiten de landsgrenzen bekendheid als zoodanig heeft gekre gen. De schoen- en lederindustrie zou ongetwijfeld ernstige schade ondervin den van de opheffing van deze voor haar van groote beteekenis zijnde Ka mer. 'Dat de Kamer voor het econo misch leven van haar gebied groote waarde heeft, blijkt nog wel ten over vloede uit de. belangrijke rol, die zij in deze voor handel en industrie zoo bij uitstek moeilijke tijdsomstandighe den vervult. Hare bemoiiingen o.a. met crisismaatregelen als contingenteering bewijzen dit wel zeer sterk; door ,het Bureau der Kamer werden in 1934 afgegeven 3738 invoervergunningen (waarvan 3388 ten behoeve der schoen industrie), waarvoor aan consentgeld f 9895.32 werd geind. Hierme kwam de Kamer in de rij! der 36 Kamers op respectievelijk de 11e en 9e plaats. s Ook geografisch is de indeeling van het gebied der bestaande Kamer zeer juist waren, wat o.a. glashelder be wezen wordt door bemoeiingen, die de Kamer zich getroost heeft voor de verbetering van den waterstaatkundigen toestand van haar gebied. Het in 1934 door haar initiatief verschenen rapport over de afsluiting van Donge en Oude Maasje ,en gelijktijdige indijking van den Biesbosch en van de gronden ten Zuiden van den Amer beschrijft der waterstaatkundigen toestand van vrij wel 'geheet haar gebied niet alleen, maar toont aan, dat dit gebied econo- misch-geografisch slechts als één ge heel is te beschouwen. Trouwens, het waterstaatkundige probleem, in dat rap port verhandeld, kan slechts worden opgelost, door dat gebied als één ge heel te behandelen. De Kamer was van gevoelen, dat haar bestaan dan ook niet in gevaar mag worden gebracht en dat zelfsi, al zouden de inkomsten tengevolge van teruggang van jaarlijksche bijdragen be duidend verminderen, de Kamer toch behouden moet blijven. Tenslotte besprak de Kamer het voor- loopige plan van den Minister, om1 de gebïeoen van de Kamers van 's Herto genbosch en van de Langstraat samen te' voegen. Algemeen was men van ge voelen, dat dit voor handel en industrie van de Langstraat een ramp zou zijn. Daardoor zou een gebied ontstaan, dat de uiterste Oost- en Westgrenzen van Brabant zou raken en derhalve een op geen enkelen grond gemotiveerde uit gestrektheid zou hebben. Het contact met de Kamer en haar Bureau ,zou zeer veel tijd', geld en moeite eischen en geen enkel voordeel "meer bieden. Daarenboven heeft het gebied van de Langstraat, met uitzondering misschien van een enkele gemeente in het Oos ten ,geen enkel contact met het ge bied van de Kamer van 's Hertogen bosch. De Schoen- en Lederindustrie ten slotte, die zich thans dank zij1 het spe ciale cachet der Langstraatsche Kamer van een speciale belangen-behartiging verzekerd voelt, zou onderdeel "worden van het gebied eener Kamer, die ,als economisch geheel iedere beteekenis zou missen. Besloten werd den Ministi te ver zoeken de Langstraatsche Kamer in ieder geval1 te behouden, ook dan. ,al zou dit dan op meer bescheiden voet moeten zijn. Mocht opheffing der Ka mer onvermijdelijk zijn, dan zal 'de Kamer zich met hand en Tand ver zetten tegen indeeling van haar gebied bij dat van 's Hertogenbosch. Intusschen acht de Kamer het van het grootste belang, dat ook uit kringen van handel en industrie pogingen aan gewend worden tot behoud der Kamer en zoo noodiig tot een meer rationee- le voeging van haar gebied bij een an dere Kamer. Ook de steun van de be sturen der binnen het gebied der .Ka mer gelegen gemeenten is in deze on ontbeerlijk. Vergadering van clen raad der ge meente VEEN op Donderdag 23 M des nam. half drie. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris (wnd.)WelEd. Lieer J. Verbeek. Afwezig de heer Joh. v. Balle- gooijen, als de Voorzitter de verga dering opent. De Secretaris leest het formuliergebed, daarna de notulen der vorige vergadering die onveran derd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Proces-verbaal van kasopneming bij der Gemeente-ontvanger op 24 April door het Verificatiebureau van de vereen, van Ned. Gemeenten, waar uit blijkt, dat alles in behoorlijke or de is bevonden. Proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeente-ontvanger op 16 Mei door B. en W. waarbij eveneens alles ir orde was bevonden. Beide stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Wijziging gemeentebegrooting '34. De Voorzitter leest de verschillende punten voor en zegt dat zoo goed als alle wijzigingen slechts van admi nistratieven aard zijn. De heer 't Lam acht het moeilijk voor den raad om hierover zoo maar zonder meer een besluit te nemen, hij zou dit dan ook willen aanhou den tot de volgende vergadering. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar, acht het evenwel voor alles toch beter dat in deze vergadering een beslissing genomen wordt. Hij stelt daarom voor de verschillende wijzigingen post voor post te behan delen, waarmede de raad accoord gaat. Bij de wijziging van den post te lefoonkosten, die van f75 op f117 moet worden gebracht, zegt de heer 'tLam dit bedrag overdreven hoog te beschouwen. Eveneens den post reis- en verblijf kosten voor het gemeentebestuur die met f 50 is overschreden. De heer 'tLam en v. Andel kun nen zich met deze wijzigingen dan ook niet vereenigen. De heer v. d. Pol vindt de posten ook hoog en adviseert voor de toe komst de zuinigheid in deze te be trachten. De Voorzitter merkt op dat dit reeds gebeurt. De heer Schreuders vindt het vreemd, moet er een uitgaaf van 10 of 15 gulden plaats vinden, clan moet de Minister daarvoor eerst toestem ming verleenen, deze posten worden overschreden, zonder dat daarop aan merking wordt gemaakt. Spr. wil de zaken evenwel niet tegenhouden en zal daarom voorstemmen, doch dringt ook hij aan om in deze de zuinigheid te betrachten. De lieer Timmermans wenscht bui ten stemming te blijven, op alles moet bezuinigd worden, waarom deze pos ten dan zooveel overschreden Met 3 tegen 2 stemmen en één blanco worden de voorgestelde wij zigingen hierop goedgekeurd. Begrootingswijziging 1935. Ged. St. wenschen de hondenbelas ting geraamd te zien op f 5 voor hon den die in de eerste klasse en f 2.50 voor honden die in cle tweede klasse vallen; de derde klasse van f 1 kan vervallen. De begrootingspost is hier mede in overeenstemming te brengen. Onder de eerste klasse vallen honden die als plezierhonden worden ge houden, oncler de tweede klasse trek en waakhonden. De heer 't Lam vraagt, wat onder een plezierhond wordt verstaan. De heer v. Andel zegt dat alle hon den daaronder vallen, plezierhonden mogen n.l. vrij rondloopen, trek- en waakhonden moeten worden vastge houden. Tegenwoordig loopen alle honden los, er wordt geen uitvoering gegeven aan cle bestaande verorde ning. Op een vraag van den heer 't Lam hoeveel honden op het kohier voorko men antwoordt de Secretaris van 87 waarvan slechts 2 plezierhonden. De heer v. d. Pol is het met den heer v. Andel eens, zoo goed als alle honden vallen onder de rubriek los- loopende honden. De heer v. Andel acht f2.50 voor menschen die met hun hond den kost moeten verdienen hoog. De heer Schreuder zou, honden die moeten vastliggen en 2 maal losloo pend worden aangetroffen, willen gaan rangschikken onder de rubriek plezierhonden. De Voorzitter acht dit moeilijk door te voeren. De Voorzitter zal het voorstel van Ged. St. om 2 klassen in het leven te roepen n.l. een van f 5 en een van f2.50 in omvraag brengen. Met op 1 11a algemeene stemmen wordt dit voorstel verworpen, de heer v. Wijk bleef buiten stemming. De heer v. Andel stelt hierop voor het tarief voor losloopende honden te stellen op f 5 en voor vastliggende op f 1.50. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Ged. St. stellen vervolgens voor op het salaris van den gemeentebode en den gemeentegeneesheer een kor ting van 5 pCt. toe te passen. De heer 't Lam verklaart zich tegen verlaging van de jaarwedde van den gemeentegeneesheer. Dit bedraagt slechts f 330 en hij moet daarvoor heel wat meer patiënten gratis behan delen als vroeger. De geneesheer heeft over het afgeloopen jaar daar voor zeker 1000 visite's moeten ma-' ken. De andere heeren zijn het daar mede eens, zoodat met algemeenei stemmen wordt besloten niet met del voorgestelde vermindering accoord te gaan. Eveneens is men tegen verla ging van de jaarwedde voor den ge meentebode die slechts f50 bedraagt. De heer Timmermans vraagt zich af, waar zoekt men het toch, daar waar het niet te vinden is. Op voorstel van B. en W. wordt verder besloten niet accoord te gaan met verlaging van den post verwar ming en verlichting van het gemeen tehuis die Ged. St. van f 80 op f 50 wenschen gebracht te zien. Niet ac coord te gaan met de voorgestelde verlaging van den post onderhoud van wegen en voetpaden. Met de verlaging van een aantal andere posten wordt besloten accoord te gaan. De post voor den plaatselijken deurwaarder willen Ged. St. van f25 teruggebracht zien op f 15. De heer v. Andel meent, dat deze wel lieelemaal geschrapt kan worden. De jaarwedde wordt genoten zonder dat er iets voor wordt gedaan. De andere heeren zijn het daarmede eens. De Voorzitter zegt dat de man dan verzocht zou kunnen worden zijn ont slag te vragen. Met algem. stemmen wordt beslo ten met de voorgestelde verlaging jaarwedde plaatselijk deurwaarder ac coord te gaan. De post voor schoolgeld wenschen Ged. St. van f 250 op f 500 gebracht te zien. De heer Timmermans vraagt hoe veel aanslagen voor schoolgeld er tegenwoordig zijn, waarop de Voor zitter antwoordt van 19. De heer Timmermans acht deze verhooging onmogelijk. Ged. St. wil len zeker iedereen aan den steun hebben. De Voorzitter merkt op dat de door Ged. St. gestelde norm geldt voor alle kleine gemeenten. B. en W. hebben gedaan wat zij konden, echter zonder resultaat. De heer 'tLam acht verdubbeling van schoolgeld voor de menschen onbetaalbaar. Met algemeene stem men wordt ook deze verhooging af gewezen. De Voorzitter deelt mede gisteren in den Haag te zijn geweest en daar heeft men hem medegedeeld dat de Minister spoedig een beslissing zal nemen over de voorgestelde veree- niging Veen en Wijk. Vermoedelijk zal deze beslissing binnen 14 dagen afkomen. In verband met een inge komen motie van de raadsleden v. Andel, 't Lam, Timmermans en Schreuder zou spr. willen adviseeren deze motie zoolang aan te houden. De heer 't Lam gelooft niet dat de raad daar veel voor voelt. De heer Timmermans merkt op, dat al wil men in den Haag wach ten, de raad dat nog niet behoeft te doen. De Voorzitter merkt op dat de Mi nister heeft geschreven, dat nog niet tot benoeming van vast gemeenteper- soneel mag worden overgegaan, zoo lang de kwestie van een eventueele vereeniging nog niet van de baan is. De heer 'tLam verzoekt den Voor zitter de motie van de raadsleden maar voor te lezen. De Voorzitter wil dit met alle pleizier doen, doch B. en W. zul len aan de daarin aangegeven op dracht geen gevolg geven het col lege hééft zich paar de voorschriften van den Minister te gedragen. Spre ker leest hierop de motie van de vier raadsleden voor, deze motie houdt in dat aangezien geen uitvoe rig door B. en W. is gegeven aan de motie van deze raadsleden, om binnen drie weken met een aanbeve ling bij den raad te komen, voor de vaste benoeming van een Gemeen te-Ontvanger, de raad thans besluit B. en W- op te dragen binnen acht dagen met een dergelijke voordracht bii den raad te komen. De heer Schreuders acht het een wantoestand zooals het thans gesteld is, men houdt de zaak maar aan het lijntje in Den Haag, Schuilt daar misschien politiek achter De heer v. Andel meent, dat men op die manier geen raad meer noo- dig heeft. De heer 't Lam is het daarmede eens, de raadsleden hebben niets te zeggen. B. en W. staan niet naast of achter den raad, zii laten zich te veel beïnvloeden door de regee ring, er wordt niet recht gehandeld. De Voorzitter merkt op, dat als de heeren over het beleid van B. en W. niet tevreden zijn, zij zich tot den Commisssaris der Koningin moe ten wenden. De heer v. d. Pol zegt, dat B. en W. handelen in opdracht van de re geering, wordt door B. en W. niet recht gehandeld, dan handelt dus ook de regeering niet recht. De heer v. Andel merkt op, dat Schouten reeds als tijdelijk ontvanger was aangesteld, voordat de minister met zijn eisch van het bezit van diplo ma's kwam, trouwens ook Ged. Staten hebben zijn benoeming toen goed gekeurd. Ten opzichte van Schouten wordt van B. en W. geen medewer king ontvangen. De Voorzitter blijft er bii dat B. en W. zich aan de voorschriften der regeering «moeten houden. De heer Timmermans vraagt het bewijs te toonen, dat werkelijk vol gens voorschrift van den Minister door B. en W. wordt gehandeld. De heer v. d. Pol zegt dat het schrijven van den Minister dat niet tot benoeming van vast personeel mag worden overgegaan, in het archief berust. Rondvraag De heer v. Andel zou B. en W. willen uitnoodigen om wijziging te brengen in het stempelen door de werkeloozen. Dit moet nu twee keer per dag geschieden en men moet zijn kinderen die reeds arbeid kunnen verrichten, daarbij meebrengen. Spr. zou het stempelen willen terugbren gen op een keer per dag en de be zwarende bepaling van het meebren gen van de volwassen kinderen, wil len laten vervallen. Spr. zou verder een half uur gelegenheid willen geven om te stempelen. De Voorzitter belooft deze kwestie met de wethouders te zullen bekijken. Deze bepalingen zijn in het leven ge roepen omdat men de gezinsinkom- sten niet goed opgaf. De heer v. Andel acht dit mogelijk, op die manier wordt het de gezinnen echter heelemaal onmogelijk gemaakt iets te verdienen. Gesteld dat een ge zin twee volwassen jongens heeft, die uitvliegen om nog wat te ver dienen en laat men aannemen dat de ze f 8 met hun beiden in een week thuis brengen en daarvan slechts f 5 als inkomsten wordt opgegeven, dan heeft aan het einde de gemeente toch nog het voordeel van f 5. De Voorzitter belooft een en ander nog eens goed te zullen bezien. De heer Timmermans vraagt een tweede gemeente te noemen, waar zoo iets plaats vindt. Het is niets als het volk prikkelen. Spr. vraagt waar om zijn broer die reeds 3 weken ge stempeld heeft, nog geen enkele uit- keering heeft ontvangen. De Voorzitter antwoordt dat dit een gevolg is van de regeling; de be trokkene weigert zijn gezinsleden me de te brengen. De heer Timmermans zou deze re geling dan zoo spoedig mogelijk her zien. Spr. vraagt hoe of het met den wegwerker zit. De Voorzitter antwoordt dat die ondersteuning geniet. De heer Timmermans zegt, dat hier alles loopt over bezuinigen, maar waar om heeft dan de gemeente-secretaris, die tijdens de ziekte van den waarne mend gemeente-ontvanger, diens functie heeft waargenomen, voor die 5 maan den f 225 ontvangen. De Voorzitter antwoordt, omdat deze daar recht op had. De heer Timmermans zegt, dat de raadsleden ïn de meening verkeerden, dat de secretaris de betrekking belan geloos waarnam voor Schouten. De heer 't Lam vraagt of de heer Verbeek ook een borgstelling heeft ge geven en deze had toch ook beëedigd moeten worden. Waarom is de raad met een en ander niet in kennis ge steld? De heer Timmermans zegt, dat hier ongeveer 100' rijksdaalders weggegooid zijn, dat had anders gekund. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Verbeek een notarieele borgstel ling heeft gegeven, zijn beëediging is zuimd. De heer v. Andel zegt, dat alwcei drie bestekken naar Wijk zijn ge gaan ook hier zijn wel bouwkundigen De Voorzitter vraagt wie of dit De heer Van Andel noemt de 1 ren D. Schouten, G. v. Helden Hazeleger en G. v. Rijswijk. De heer Schreuders noemt een moeilijk punt. De Voorzitter is het daarmede eens, waarom neemt de gemeente Almkerk een bouwkundige uit Wen? De heer Timmermans heeft sp iets voor de besloten vergadt/u V zoodat de Voorzitter de openbare M. gadering sluit. HELISDEN. Woensdag kwam het crisiscomité in het patronaatsgebouw bijeen, met de dames en heeren, die medewerking- hadden verleend aan den oliebollendag. De Voorzitter van het comité, Bur gemeester Wijs, wees op het mooie re sultaat dat was bereikt en dat ,was te danken aan de medewerking die van alle zijden werd ontvangen. Arm en rijk, groot en klein, heeft tot het berei ken van dit resultaat meegewc rkt. Voor deze mooie samen werking- bracht spr. dank. Hij dankte de dames en de heeren, in het bijzonder de 2 raadsleden, die van 's morgens 8 tot 's avonds 8 hebben staan bakken, de verschillende leveranciers, de nering doenden in de gemeente, die de ,be- noodigdheden ter beschikking hebben gesteld: Hij dankte de beide muziekgezel schappen voor de verleende medewer king verder allen die tot het wel slagen van deze dagen hebben mee gewerkt. i De heer Van Laarhoven lid van het crisiscomité, zeide verheugd te zijn, over de mooie samenwerking die is bereikt, hij achtte zich gelukkig, dat Lrii op zijn ouden dag, de samen werking, zooals die voor 60 jaren hier bestond, weer zag herleven. Aan het slot van de bijeenkomst werd een permanente commissie aan gewezen, die op zich nam, de belan gen van het crisiscomité te blijven behartigen. Besloten werd in den na zomer een bazar te organiseeren, om cle kas van het crisiscomité voor de dan a.s. wintermaanden aan te vullen. WASPIK. Woensdagmiddag had in deze gemeente een ernstig auto-ongeval plaats. Het 10-jarig zoontje van den heer V. uit Capelle kwam met zijn rijwiel uit een zijweg nabij1 het café „Het Middenhuis" gereden, toen het tegen een passeerende auto opbotste. Met een hersenschudding werd het knaapje opgenomen en bii den heer v. d. W. binnengebracht. De heere Dr. Wijffels! alhier en Dr. Roos rit Capelle waren spoedig ter plaat Door den Weleerwaarden Heer Ka pelaan van Houtert werd het LI. Olie sel toegediend. Uit een uitgebreid onderzoek is1 gebleken, dat cle be stuurder van de auto, in het geheel geen schuld heeft. WOUDRICHEM. —Bii gehouden verpachting van het grasgewas langs de Gemeente wegen bedroeg de totale opbrengst f41.—. Bii de gehouden keuring van trekhonden werden alle ter keuring voorgebrachte honden goedgekeurd. In de op 25 Mei a.s. te houden algemeene vergadering van cle Cpöp. Boerenleenbank alhier, zal een ver kiezing yan een bestuurslid plaats hebben wegens' periodieke aftreding van den heer J. Daim en in de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer F. C. Huijser. Tevens heeft verkiezing plaats van een lid van den Raad van Toezicht wegens periodieke aftreding van den heer Abr. van Hoven. t >r tgename sa ri e. De }v te-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 10