RAVENSWAAY'8 POLIS-KOFFIE EN POLIS-THEE JKienwsblad do. 5540 Vrijdag 24 Mei Gediplomeerd Opticien. BRUIN De Grootmoeder. TWEEDE BLAD Hoofdpijn, Kiespijn. OfEcieele Reisgids Nederl. Spoorwegen M. NORT, Gorinchem, B. E. S Het ideaal van elke Huisvrouw Veilig - Snel Goedkoop. DIE IS LEKKERGEURIGNIET DUUREN MEN ONTVANGT ER FLINKE GELDBEDRAGEN MEE voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Binnenland. ♦Alle nummers Zeiss-Punctal glazen, Alle modellen Zeiss Monturen. Alléén verkrijgbaar in den Ijzerhandel nnDTMnnii'M FEUILLETON. Uit het dageljjksch leven. BEHOORENDE BIJ HET ZELFOVERWINNING. Al wat U noodig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Zomerdienst 1935. INGAANDE 15 MEI. Kleine uitgave 15 cent' Groote uitgave 50 cent. ZUSTERHUIS 6 Steeds in voorraad WORMSTEKIGHEID. Branden op géén katoenen pit, dus reuk, walm en roet uitgesloten i Geen ontploffingsgevaar Absoluut gevaarloos Enorm warmte vermogen Verbruiken 1 cent per uur. WORDEN OP VOLLE PROEF GELEVERD. Tol Tn+ «ao 166. Griidcr bemerkte spoedig, dat hij de markiezin boeide, dat zij heel aange daan was en aan zijn lippen hing. Hij vervolgde: Vijf of zes jaar geleden, toen ik een reis in het zuiden van Frankrijk deed, maakte ik kennis met een reizi ger, een braven tnan, Drivot genaamd, die vroeger met zijn vrouw te Mar seille heeft gewoond. Sinds dien tijd is hij zich te Parijs komen vestigen. Ik bewees mijnheer Drivot eenige kleine diensten, waarvoor hij heel dank baar was. Bij mijn terugkomst te Parijs ging ik weldra een bezoek bij Drivot enzijn vrouw afleggen en bij een mooi jong meisje, dat toen zestien of zeventien jaar oud kon zijn en Laurence heette. De markiezin beefde. Laurence was de naam der moeder van den markies de Saulien. Gij zegt Laurence, mijnheer? zeide de markiezin. Ja, mevrouw. Natuurlijk maakte ik den echtelieden Drivot mijn komp'Jment o ver de schoonheid en bevalligheid van juffrouw Laurence, die, zooals ik toen dacht, hun dochter was. ,,Zij is slechts ons aangenomen kind'', zeide Drivot. En hij verhaalde mij, dat te Marseille, ongeveer zeventien jaar geleden, een hun onbekende vrouw, die alle teekenen droeg van krankzin nigheid, een meisje van twee jaar in de armen vim mevrouw Drivot had gelegd, roepende: „Neem haar, ik geef haar u; ik kan niet meer leven, ik moet sterven! De markiezin sprong op. Zij beefde en was bleek, maar haar oogen schit terden en zij riep uit: Te Parijs, mevrouw. Maar waar? O! gij moet mij hun adres geven! Daarvoor ben ik hier gekomen. Zij zeeg weer op haar stoel heer. Haar oogen schoten vol tranen. Ik maakte toen slechts twee of drie visites bij de familie Drivot, ging Grüder voort en sinds dien tijd heb ik hen volkomen uit het oog ver loren. Nadat ik een gedeelte der ge schiedenis van uw dochter had ge hoord, die volkomen overeenkwam met die, welke mevrouw Drivot mij ver haalde, onderzocht ik, wat er van de Drivots was geworden. Ik ging naar de rue de Lancry, waar zij zes jaar geleden woonden; maar daar vernam ik, dat zij tegenwoordig in de rue de Laval 18 wonen. O! rue de Laval 18! zeide de markiezin. En zij schreef het adres op een stuk je papier en vroeg: En het jonge meisjejuffrouw Laurence? Haar heb ik ook gezien, mevrouw, maar wat een verandering had zij on dergaan: zij is nu nog honderdmaal mooier, eleganter, bevalliger! Hebt ge haar van mij gesproken? Neen, mevrouw, ik dacht, dat het het beste was te zwijgen; want het kon eens zijn, dat ik mij had vergist. Gij moet zelf zien. en oordeelcn. De grootmoeder was heel opgewon den en riep uit: O, mijnheer! zij is het, zij is mijn kleindochter! Dat wensch ik van ganscher harte, mevrouw de markiezin. Eensklaps herinnerde de markiezin zich, dat haar vriend, de markies de Prémorin, haar had gezegd: „Heb nog geduld, zij. die er belang bij hadden,, zich van Darasse te bevrijden, zullen weldra bij u komen en u zeggen, op welke voorwaarden zij u juffrouw de Mérulle zullen doen terugvinden; laat u niet te spoedig meeskepen". O! hoe gaarne zou zij haar ouden vriend op dat oogenblik bij zich ge had hebben; maar hij1 was er niet, zij kon hem zelfs niet waarschuwen, want de markies was sedert eenige dagen op reis en zou niet binnen de veertien dagen terugkomen. Maar de markiezin had nagedacht; zij wilde niet geheel aan de ingevingen van haar hart gehoor geven, en vroeg daarom, een onderzoekenden blik op Grüder werpende: Kent gij Pierre Darasse, mijnheer de graaf? De spion was in het minst niet ont roerd; integendeel, zijn oogen toonden groote verwondering aan. Hij begreep het niet en zeide: Ik ken mijnheer Pierre Darasse niet, mevrouw de markiezin; ik hoor zijn naam voor het eerst. Mevrouw de Saulien bleef een oogen blik in gedachten en vroeg zichzelf af, of de waarschuwing van den ge- hcimzinnigen kruier geen betrekking had pp de ontdekking, die men haar nu kwam doen. En toch dacht zij steeds aan hetgeen mijnheer de Prémorin haar had ge zegd; en het verwonderde haar, dat men haar zedie, waar haar kleindoch ter was, zonder vooraf de voorwaar den bepaald ie hebben. Daarom zeide zij Mijnheer de graaf, gij bewijst mij ecu dienst, die men eigenlijk slechts door diepe erkentelijkheid kan beloo- nen. Maair toch moet gij weten, dat ik rijk, heel rijk, eti dat ik edelmoedig kan zijn O! mevrouw, viel Grüder haar in de rede belcedig mij' niet door mij te spreken, van een belooning, wan neer ik doe, hetgeen ik mijn plicht acht. Laat ons dan niet meer daarvan spreken, mijnheer, hernam de mar kiezin en vergeef mij mijn verkeerde gedachten; de vreugde maakt mij ee- nigszins verward. Indien ik mij niet vergist heb, antwoordde hij indien ik u ,uw kleindochter heb doen terugvinden, zal dat mijn belooning zijn. Hij was opgestaan; hij nam1 afscheid van de oude dame en ging met groota waardigheid de kamer uit. Had de markiezin niet eigenlijk moe ten nadenken over de groote edelmoe digheid van dien graaf Grüder? Maai; zij had daarvoor geen tijd en was niet daartoe in staat. Zij had wel aaii iets anders te denken. Zij riep Dorothea bij zich en be gon haar dadelijk te verhalen, wat tfl te doen was. i Als het mijn kleindochter werke lijk is, zal ik haar van avond meebren gen. j Constant moest dadelijk haar rijtuig laten voorkomen. XIV. i MADAME DRIVOT. De markiezin de Saulien kwam in de rue Laval aan. Is mijnheer Drivot thuis? vroeg zij aan de concierge. Mijnheer Drivot was niet thuis, maan wel zijn vrouw. De markiezin besteeg dus de trappen en schelde aan de aan gewezen deur. pms geenszins loonencl voor cle i\e- JU", A 1ovx vsjlujl./wv \j> zula-jaka. jl ox. jl.aj.ij, derlandsche visschers. i De weg tot het innerlijk geluk is reeds lang gevonden de ware vrede van het gemoed kan bezit zijn van ieder weldenkend wezen. De wijsbe geerte der oude philosofen hield zich met dit beginsel bezig, en zij heeft ook de kern dezer innerlijke aange legenheid bereikt. Bij haar zien wii het streven naar ontvluchting van het leege wereld-rumoer, doch daarnaast ook het loslaten van het eigen indi vidu, van egoïsme, zelfzuchtige be geerten. Toen Socrates over een markt liep waar vele en velerlei dingen ten toon gespreid lagen en ten gerieve dei- burgers werden aangeboden, zei hii glimlachend, terwijl hii die verschei denheid van voorwerpen beschouwde „Wat is er toch veel op de wereld, dat een mensch niet noodig heeft om waarlijk gelukkig mensch te zijn." En wij allen kennen de geschiedenis van Diogenes. Hij liet de wereld en de menschen voor wat zii waren en wendde er zich van af naar zijn eenig beziteen sobere ton. En toen ko ning Alexander hem vroeg wat of hii nu in zijn eenzaamheid wel wenschte, gaf Diogenes ten ant woord „Ik had gaarne dat gii mh het zonlicht niet onderschepte, ko ning." Met andere woorden óók ko ning Alexander kon optrekkenhii stond Diogenes in den weg.. Wat die heidensche philosofen bii benadering leerden, dat heeft de A1- wijze Leeraar Christus ons in alle duidelijkheid geopenbaardstap af van u zelf, leg uw egoisme af en volg Mij. Dan is er blijheid en le vensgeluk. In het afstand doen van ons zelf, de verloochening van eigen ik ligt de hoogste wijsheid, omdat wii als Christenen daardoor ingaan in het leven van vrede en vreugde, innerlijke blijheid en voldoening. Hóe dichter we bii ons zelf staan, hoe meer beheerscht door eigen ge breken en hartstochten, hoe minder waarachtig zielsgeluk. Hoe meer wii het edele in ons opbouwen en de goede geest in ons wakker houden, hoe grootere vreug de de onze is en hoe meer nobele waarde ons leven verkrijgt. Actief in het goede. HARRY POLL. MOSSELCULTUUR EN MOSSELVlSSCHERI.j. I Naar wii vernemen zijn door den Minister van Economische Zaken bii de Centrale Commissie, bedoeld in artikel 27 der Landbouw-Crisiswet 1933 de volgende regelingen aanhan gig gemaakt. Ie. Mosselen. De huidige regeling ten behoeve van de Mosselcultuur en Mosselvis- scherij, welke voornamelijk een prijs zetting bij den uitvoer beoogt, blijkt in de practijk niet geheel te voldoen. Het handhaven van de minimumprij zen bij den uitvoer ondervindt groo- te bezwaren, zoodat thans wordt voor gesteld om over te gaan tot een ge heel ander stelsel, dat vele visschers reeds lang hebben gewenscht, n.l. het vestigen van een Centraal Ver koopkantoor voor Mosselen. Dit Centraal Verkoopkantoor zal tot taak hebben bemiddeling te ver- leenen bij den afzet van mosselen o- door kweekers en visschers aan den handel. Het in den handel brengen van mosselen zal alleen mogelijk zijn door bemiddeling van het Verkoop kantoor. Indien dus een handelaar mosselen noodig heeft, zal hii zich hebben te wenden tot dit kantoor. Dit verdeelt de ingekomen orders on der de kweekers. De aangewezen kweekers voeren de orders uit tegen minimumprijzen, welke door den Mi nister van Economische Zaken zul len worden bepaald. De exportver- vergunningen zullen worden gehand haafd met dien verstande echter, dat geen minimumprijzen bii export meer zullen worden voorgeschreven. Het ligt in de bedoeling het Ver koopkantoor te vestigen te Bergen op Zoom. 2e. Aal en Paling. De slechte bedrijfstoestand van de binnenvisscherij heeft ertoe geleid ook dezen tak van visscherii onder de Landbouw-Crisiswet 1933 te bren gen. Het ligt in de bedoeling door te treffen' maatregelen eenige verbete ring daarin te brengen. Binnenkort zal een Commissie voor de Zoetwa- tervisscherii en den Zoetwatervisch- handel worden ingesteld, welke bij de voorbereiding en uitvoering van de maatregelen van advies zal die nen. Als eerste maatregel is thans voor gesteld den invoer van aal en pa ling te belasten met een zeer matige heffing. Het is n.l. gebleken, dat met de contingenteering van aal en pa ling, geen voldoende verbetering voor deze visscherij, welke de kern vormt van onze binnenvisscherij, is verkregen. Wel is de invoer terug- geloópen, doch mede onder invloed van de groötere vangsten in het bin nenland o.a. in het IJsselmeer, is de Deze lage prijzen zijn grooten- deels te wijten aan de lage prijzen van het ingevoerde product, waar- bii vooral ook de depreciatie van de valuta in de Scandinavische landen een groote rol speelt. Teneinde het prijsniveau cenigs- zins op te voeren is voorgesteld den buitenlandschen invoer van aal en paling te belasten met een zeer ma tige heffing, welke echter geenszins de bedoeling heeft om invoerbelem- merend te werken. De uit deze hef fing verkregen gelden zullen worden aangewend ten behoeve van de bin nenvisscherij, o.m. door het beschik baarstellen van pootaal tegen een la gen prijs aan de binnenvisschers. 3e. Tong. De regeling, getroffen met betrek king tot den uitvoer van tong naar die landen, welke den invoer daar van hebben gecontingenteerd, vol doet in de practijk niet. In den regel toch kan deze vischsoort hier aan den afslag tegen een veel te lagen - BOEKHANDEL - Fa. L. f. VEERMAN HEUSDEN. - prijs worden gekocht, terwijl de ex porteurs, die in het bezit zijn van uitvoerconsenten in verschillende lan den een hoogen prijs weten te be dingen. Het hierin gelegen voordeel komt op deze wijze geheel ten goede aan den exporteur, terwijl de produ cent zich met een geringen prijs te vreden moet stellen. Op grond hier van wordt het noodig geacht een maatregel te nemen, welke ertoe strekt den prijs van tong, welke voor uitvoer bestemd is, te richten. Voor gesteld is den uitvoer van tong te monopoliseeren .waarbij zal worden getracht via een monopoliewinst den producent een deel van de winst ten goede te doen komen. 4e. Garnalen. Evenals dit het geval was voor mosselen is ook bij de garnalenrege- ling gebleken, dat het stelsel van mi nimumprijzen voor den export en den handel in de practijk niet voldoet. Om aan de aan dit stelsel verbon den bezwaren tegemoet te komen, is thans een regeling voorgesteld, waar bij aan de visschers een minimumprijs wordt gegarandeerd. De aflevering van consumptiegar nalen door de visschers zal voortaan geschieden onder controle. De bin- nenlandsche handel zal geheel wor den vrijgelaten. De uitvoer zal, mede in verband met gerezen moeilijkheden, de con- tingenteering in het buitenland be treffende, worden gemonopoliseerd. Er zijn enkele insecten bekend, waarvan de larven in appels en pe ren leven, die het fruit dus z.g. wormstekig kunnen maken. Tegen twee van deze insecten kan men met bespuitingen uitstekende re sultaten bereiken, n.l. le. tegen de rups (larve) van een klein motvlindertje (Carpocap- sa pomonella). Deze rupsjes vreten zich voor het grootste deel door de kelkholte naar het klokhuis en veroorzaken de eigenlijke „wormstekigheid." Door een bespuiting met loodar- senaat (maagvergif) binnen 10 dagen na den bloei voorkomt men deze wormstekigheid in hooge mate. Gespoten moet worden met 3 gr. poedervormig of 5 gr. pasta vormig loodarsenaat per liter 1 pCt. kalkmelk of per liter verdunde Californisclie pap (1 op 80 of 100). Waar deze wormstekigheid veel voorkomt kan het aanbeveling verdienen ook de daaropvolgende bespuiting tegen schurft (3 weken later) loodarsenaat aan de Californische pap toe te voe- voegen. 2e. tegen de larven van zaagwes- p e n H oplocampa Deze bastaardrupsen dringen opj een willekeurige plaats het jonge vruchtje binnen. Bespuiting met loodarsenaat geeft ook tegen deze larven wel eenig re sultaat, doch betere uitkomsten ver krijgt men door een bespuiting bin nen een week na den bloei met een nicotine-oplossing (1 deel nicotine 9598 pCt. op 1000 deelen water) waaraan een uitvloeier is toegevoegd. Indien de aantasting sterk is, is een tweede bespuiting 7 a 10 da gen later, gewenscht. In Mededeeling 20 van den Plan- tenziektenkundigen Dienst „wormste kigheid" bii appel en peer (prijs f 0.25) is de levenswijze van deze in secten, de beschadiging, welke zii veroorzaken en de wijze waarop zi? bestreden kunnen worden, uitvoerig beschreven. Verdere inlichtingen worden koste loos verstrekt door den Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen, door de in verschillende plaatsen ge vestigde ambtenaren van dezen Dienst en door de Rijkstuinbouwconsulenten. -r- Waar woont die familie Drivot? i i (Wordt vervolgd), j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5