GRIJP NU DE KANS H. Klumpers winkel te Waalwijk. REK MET WORSTEN OMQEVAL- -LEN. Zes personen gewond. Vrijdagmiddag is op de expeditie-af- deeling van de N.V. Hartog's fabrieken te Oss een ernstig ongeluk gebeurd, dat nog vrij goed is afgeloopen. Bij het verplaatsen van een rek, waarop de worsten hingen, die gedroogd moes ten worden, zijn eenige latten in dit rek gebroken, met het gevolg- dat het ging overhellen en neerkwam op eenige fn de nabijheid staande personen. Hierbij liep de bedrijfschef, de heer L-, een lichte hersenschudding op. Een chef van den technischen dienst, de heer P., bekwam lichte kneuzingen; een fabriekschef kreeg beenwonden. Drie andere personen liepen verwondin gen op. Vijf personen zijn naar het St. Anna- ziekenhuis overgebracht. Hun toestand £s niet ernstig. VRACHTAUTO TEGEN GOOI- SCHE TRAM GEBOTST. Zaterdagmiddag is te Huizen (N.- Holl.) een kaasauto tegen een uit Hil versum komende Gooische tram ge botst. De botsing was zeer hevig en van de drie inzittenden van de vracht auto werden er twee gewond. J. Kos, die naast den chauffeur zat, werd door de voorruit geslingerd. In bedenkelijken toestand is hij naar het ziekenhuis over gebracht. De chauffeur D. Kos, zijn neef, liep een bloedende hoofdwonde op. o AUTOBOTSING TE WASSENAAR. Zondagavond is een auto, die met een snelheid van 80 a 90 K.M. op den Rijksstraatweg te Wassenaar reed, in botsing gekomen met een auto, be stuurd door den heer H. S. uit Voor schoten en komende uit de Ouder- meulenlaan. De eerste auto, bestuurd door den heer A. C. M. de J. uit Zeist sloeg om. De bestuurder is er goed afgekomen, maar de vijf andere inzit tenden werden zwaar gewond. De 16-jarige J. M., die een schedel basis-fractuur had bekomen, is kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. IN WASCHKETEL VERDRONKEN. Een driejarig jongetje, eenig kind van de familie H. J. Fukkink te Aaliten (Geld.), is Zaterdag voorover in een waschketel gevallen en verdronken. o MOTORRIJDER GEDOOD. De 23-jarige H. v. Veen, rijwielher steller te Beilen (Dr.) is op den weg fusschen Assen en Beilen in botsing gekomen met een auto. De motorrij der was op slag dood. VERDRONKEN. Te Bergambacht viel een bal van den zesjarigen Deelen in een sloot. Toen de jongen den bal uit het water wilde halen, is hij in de sloot gevallen en hoewel hij spoedig werd gered, was het leven reeds geweken. O MOTORRIJWIEL TEGEN LAN TAARNPAAL Zaterdagnacht omstreeks twee uur reed de 32-jarige timmerman A. H. van Akkeren met een vaart van circa 70 K.M. met zijn motorrijwiel over den Stadhoudersweg bij de Bergpoldcrbrug ie Rotterdam. Bij het passeeren van een auto is hij toen vermoedelijk jets te ver naar links uitgeweken, waardoor de carter van zijn motor een trottoirband raakte, hij' .het stuur over zijn rijwiel kwijt geraakte en in botsing kwam met een lantaarnpaal. Deze vloog in stuk ken. Van Akkeren en zijn duopassagier, de 27-jarige behanger A. W. Perné, werden van het motorrijwiel geslingerd. Van Akkeren bekwam een schedelbasis- fractuur en een gebroken linkerbeen; Perné, die eenige malen over den kop was geslagen, bleek een hersenschud ding te hebben opgeloopen. Beiden werden per auto van den Ge neeskundigen Dienst naar het zieken huis aan den Bergweg vervoerd. Een uur na aankomst is Van Akkeren daar aan de bekomen verwondingen overle den. Perné werd, na te zijn verbonden op zijn verzoek naar zijn woning ver voerd. T\ COCAÏNESMOKKELAARS AAN GEHOUDEN. Te Sclzaette in België zijn drie per sonen aangehouden, verdacht van het smokkelen van cocaïne van Nederland door België naar Frankrijk. HEIDEBRAND Bij BARNEVELD. Vrijdagavond is te Hoog-Buurlo on der de gemeente Barneveld 3 H.A. hei de, toebehoorende aan mr. Cladder. door brand verwoest. De oorzaak van den brand is onbekend. o LIJK IN DE HEIDE GEVONDEN. Vrijdagavond werd in de heide achter de Batafabriek te Best tusschen de spoorlijn en het Eindhovensche kanaal het lijk gevonden van den bejaarden H. Vereijken uit Eindhoven. V. is waar schijnlijk van uitputting gestorven. Het lijk is naar het R.K. ziekenhuis te Best vervoerd. V. hield den laatsten tijd verblijf in liet R.K. ziekenhuis te Eind hoven. NEDERLANDER TE ANTWERPEN De rechterlijke dienst de Antwerpen heeft den 39-jarigen H. H., afkomstig uit 's Gravenhage, in de buurt van het Centraal Station te Antwerpen gear resteerd. De Ncderlandsche justitie had zijn opsporing en voorgeleiding gevraagd wegens een op 12 Mei te 's Gravenhage gepïeegden juweelendiefstal, ten bedra ge van omstreeks f 15.030. In afwach ting van liet verzoek om uitlevering is de rnan opgesloten. OP EEN GROEP"KINDEREN IN GEREDEN. Zondagmiddag om één uur is op den Hazelingerweg te Driehuis, ge meente Velsen, een zeer ernstig ver keersongeval geschied. Als gevolg van dit ongeval is één doode te betreuren en moesten vier zwaargewonden naar het ziekenhuis worden gebracht. Uit de richting Velsen kwam met een snelheid, die volgens ooggetuigen ca. 80 K.M. bedroeg, de motorrijder Jacobs uit IJmuiden met zijn vrouw op de duo. Door de grotoe snelheid raakte de motorrijder, toen hij uit een bocht kwam de macht over het stuur kwijt, waardoor hij op een groep kinderen, leden van de afdee'ing Santpoort van den Nederlandsche Arbeiders Sportbond inreed, welke kinderen onder geleide van eenige volwassenen van een wan deling terugkeerden. De gevolgen waren ontzettend. Het eerste slachtoffer was de leider Hand- graaf uit Santpoort, die tegen den grond werd geslingerd. Hetzelfde lot onderging de tienjarige jongen Ooster waal en het negenjarig meisje Schoon, dat onder den motor geraakte. De duorijdster vloog van de duo*en kwam, evenals haar man, aan den kant van den weg neer. De tienjarige Oosterwaal is tijdens het transport naar het ziekenhuis over leden. o HOTELBRAND IN DEN HELDER. Zondagavond is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in het in het centrum van Den Helder gelegen ho- te. Bellevue. De brand liet zich, aan vankelijk ernstig aanzien. De politie rukte met den slangen wagen uit en geassisteerd door per soneel van de Marine werd de brand met vier stralen op de waterleiding bedwongen, ontstaan op de bo- van het uit drie eta- en kom met Hemelvaartsdag even naar WAALWIJK, GROTE STRAAT 252 tegenover het fabriek van Spapens. H. Klumpers kledingmagazijn is geopend tot 4 uur. Wij hebben tegen de Pinksteren onze voorraad costuums opnieuw aangevuld. Groter sortering vindt ge nergens. Wij brengen U een costuum van f 6-25, ijzersterk, mooi donker dessin. Verder brengen wij costuums van f 7. f 8.50, f 10.enz., en costuums van de beste stof en eerste afwerking met paardenhaar bewerkt voor slechts f 20.voor de grootste en dikste personen ze zijn om te stelen Grijp daarom nü de kans en ga een kijkje nemen in Wij VERWACHTEN U MET HEMELVAARTSDAG. na ruim een uur De brand was venste verdieping qes bestaande hotel en woedde vooral den linkervleugel. Het bovengedeel- van het hotel brandde voor het ft in te grootste gedeelte uit. Het gedeelte, dat niet door het vuur aangetast was, be kwam groote waterschade. Het vele beddegoed leverde bij de blussching groote moeilijkheden op en geruimen tijd was men nog bezig met de nablussching. De schade die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Vergadering van den raad der Ge meente SPRANG-CAPELLE, op Vrijdag 24 Mei, des n.m. half drie. Voorzitter EdelAchtb. Heer Smit. Secretaris WelEdcl. 1 leer J. v. d. Berg. Afwezig Wethouder Middelkoop, als de Voorzitter, de vergadering opent. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken Bericht van Ged. Staten, dat bii Kon. Besluit van 5 Januari de ver- ordering op de benoembaarheid en bezoldiging der Gemeente-veldwach ter is goedgekeurd. Procesverbaal van Kasopname bii Gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in orde is bevonden. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot huurvcrlaging der woning van P. v. Drunen, het raads besluit tot het aangaan eencr kasgeld- leening van liet Burg. Armbestuur van Sprang-Capclle. Idem overdracht eigendom school, Heistraat. Idem overdracht Zuiderlokaal te Capelle. Idem aangaan 'kasgeldleening van f 30.000. Bericht van Ged. Staten met toe zending Kon. Besluit, waarbij goed keuring wordt gehecht aan de hef fing van opcenten op de gemeente fondsbelasting. Bericht van Geel. Staten, wijziging verordening Keuringsdienst. Bericht van Ged. Staten, goedkeu ring rechtstoestand, regeling Amb tenaren Burgerlijken Stand. Bericht van Ged. Staten, waarbij toestemming wordt verleend om zoo lang de begrooting niet is goedge keurd, de noodzakelijke uitgaven te doen. Aanmerkingen op. de Gemeente- begrooting 1935. De Voorzitter zegt, dat als aan de aangegeven aanmerkingen wordt voldaan de begrooting niet meer slui tend is. De gemeente heeft over 1933, van het rijk te vorderen f 6700. Nu heeft het rijk dit bedrag eerst na 1 Juli 1934 toegezonden toen de dienst 1933 dus afgesloten moest zijn. Dit eenvoudige feit van een paar dagen te laat betalen door het rijk brengt de begrooting voor 1935 in de war en de gemeente zou er een grooten strop door lijden, omdat dit bedrag als batig saldo is geraamd. Op de dienst 1934 kwam als uitge stoten bedrag voor f 11.500. Het rijk trekt daarvan nu de f 6700 af, zoodat de gemeente slechts f 5000 zou ont vangen. In opdracht van B. en W. is de secretaris en spreker in den Bosch geweest, om op het onbillijke te wijzen, doch daar kon niets wor den bereikt, daarna is men naar het departement gegaan. De aanvan kelijke overtuiging daar opgedaan is, dat cle gemeente wel succes zal heb ben. Zou geen succes bereikt worden clan zouden de opcenten op de per- soneele belasting verhoogd moeten worden, zou een belasting op open bare vermakelijkheden ingevoerd moeten worden, zou de hondenbe lasting en heffing van schoolgeld ver hoogd moeten worden, enz. B. en W. stellen voor, óm als de f 6700 niet mogen worden aangewend, daarmede niet accoorcl te gaan. De heer Michael vindt dit voorstel prachtig. De heer Verheijdcn kan er zich ook goed mede vereenigen, maar nu blijkt wel hoe de zaken in de war zijn geloopen. De heer Van Willigenburg acht deze bewering niet juist, het is iets waaraan de gemeente niets kan doen. Met algemeene stemmen wordt met het voorstel van B. en VV. accoord gegaan. De heer Kerst vraagt welke conse quentie er voor de gemeente aan dit besluit vastzetten. De Voorzitter meent van alleen de ze, dat er dan alsnog wel een weg tot een oplossing zal worden gevon den. Verslag 1934 van de Commissie van Toezicht op het Lager Onder wijs. Adres van de Nederl. Brouwerijen, over verloven A. Aangezien de gemeente nog niet aan het maximum is ten opzichte van verloven A, wordt liet schrijven voor kennisgeving aangenomen. Adres van verschillende aannemers in cle gemeente, waarin deze de aan merking maken, dat cle verbetering van cle haven te Capelle wordt op gedragen aan de Heide-Maatschappij eil daardoor de particuliere aanne mers worden uitgeschakeld. Deze laatsten kunnen het werk evengoed uitvoeren, terwijl, het bovendien in werkverschaffing uitgevoerd, ook duurder wordt. De heer Michaël zegt, dat van den Minister een aanschrijving is geko men, dat cle aannemers bii het uit voeren van werkzaamheden in werk verschaffing ingeschakeld kunnen worden en nu lijkt het spreker, dat dit werk al bijzonder geschikt daar voor is. De Heidemaatschappij heeft wel de begrooting gemaakt, dit behoeft even wel geen bezwaar fc vormen en als het werk door een aannemer wordt uit gevoerd met werkeloozen, dan geeft liet rijk ook subsidie. Het heeft van verschillende zijden verbazing gewekt, dat alle aannemers in het rijk voor 8 millioen werk hebben uitgevoerd, ter wijl de Heide Mij. voor 22 millioen heeft uitgevoerd. De Heide Mij. heeft opzichters die f35.per week ver dienen, als een aannemer met de uit voering van het werk f 30.per week kan verdienen, klapt hij in zijn handen. De heer Timmermans sluit zich aan bij wat de heer Michael heeft ge zegd. Spr. zou B. en W. willen ver zoeken de richting van het inschakelen van particuliere aannemers, in te gaan. De heer Kerst merkt op, dat de kwestie afhangt van de subsidie van het rijk, wordt die ook verkregen, als een particulier aannemer Tnet de uit keer ting voering wordt belast. De Voorzitter zegt, dat B. en W. van oordeel zijn, dat de voorbereiding van dit werk reeds in een te ver sta dium is gekomen, om daarin nog wij ziging te gaan brengen. Bovendien, geen der aannemers in de gemeente o heeft ondervinding op het gebied van dit werk, de Heide Maatschappij wel. B. en W. willen wel toezeggen, dat zij bij verdere voorkomende gevallen, met dit schrijven rekening willen hou den. De heer Michaël merkt op, dat liet werk nog piet in zoo'n ver stadium is, dat het werk is begonnen, met wat goeden wil is dit nog' wel te veran deren. Het is een werk van f 1700.— waarin het rijk f 500 bijdraagt en cle overige 1200 voor de helft door cle gemeente, voor de andere helft door den Binnenpolder zal worden gedra gen. Wat clit laatste betreft op de vergadering van het Waterschap is tot deze uitgaaf niet besloten. Dhr. de Bas kan zich goed met het voorstel van B. en W. vereen., om dit werk nog cloor cle Heide-Maat- schappii te doen uitvoeren, omdat het reeds in een te ver gevorderd stadium is gekomen. Wat de kwestie van den polder betreft, daar staat cle gemeente buiten. De heer Verheijden kan wat door cle aannemers wordt gevraagd vol komen begrijpen. Er wordt echter ge vraagd het werk door een der Sprang-Capelsclie aannemers te doen uitvoeren. Men krijgt dus niet alleen rijksautarchie, doch ook reeds ge meentelijke autarchie, daarmede is spreker het niet eens. De heer Michaël zegt, dat liet niet de bedoeling van de aannemers ge weest is, 't uitsluitend aan 'n plaatse lijk aannemer op te dragen. Zii heb ben alleen de bedoeling particuliere aannemers in te schakelen. Spreker zou willen voorstellen met cle. Heide- Maatschappii overleg te plegen, om dit werk alsnog aan een particulier aannemer op te dragen. De heeren Timmermans en Kraak steunen clit voorstel. Het voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 3 tegen 7 stemmen. Alleen cle heeren Michaël, Kraak en Timmermans stemden voor. Schrijven van het plaatselijk crisis- comité, waarin te kennen wordt gege ven, dat dit comité zich gegriefd ge voelt over cle uitlatingen ten opzichte van dit comité, cloor leden van den raad in cle vorige vergadering ge daan. Het comité geeft cle raadsle den in overweging zich bii haar op cle hoogte te komen stellen, liet is overtuigd, dat clan dergelijke uitla tingen achterwege zullen blijven. De heer Verheijden zegt, dat de klap linia-recta op hem neerkomt. Hij neemt echter geen woord terug van wat hij heeft gezegd. Spreker wil er alleen bijvoegen, dat het niet gemakkelijk' is, de lijn te trek ken, wie crisis-werkeloozen zijn en wie niet. De Voorzitter merkt op in dc vo rige vergadering reeds te hebben gezegd, dat bet beter is dergelijke uit drukkingen niet te bezigen in een vergadering, waarbii de betrokkenen niet tegenwoordig zijn. De heer Kraak heeft hooren le zen, dat cle leden van liet crisis- comité al het werk geheel belan geloos doen, is dat zoo? De Voorz. antwoordt, clta voor zoo ver hem bekend is, liet werk belan geloos wordt verricht. De heer Kraak vraagt of dit wel. juist is, liii hoort zulke rare zaken. De heer de Bas zegt, dat lid zijn van het crisis-comité nu niet een der prettigste baantjes is. De uitdrukking van het bevoordeelen van vriendjes is wel sterk uitgedrukt. Men zou zoo iets moeten kunnen bewijzen. Spre ker is het met den Voorzitter eens, dat men zich beter eerst tot liet cri siscomité kan wenden. De heer v. Willigenburg zegt, dat het gevaarlijk is op alle praatjes af te gaan. Men moet in de eerste plaats weten hoe of het crisis-comité werkt, dat naar een vast systeem te werk gaat. Het kan best zijn, dat iemand eens niet geholpen is, doch dan zijn claar reden voor aanwezig. Het verheugt spreker, dat toen cle de Bas werd gevraagd om zit- te nemen in het crisis-comité hii dit heeft willen aannemen. Vroeger kwamen leden van liet crisis-comité alleen voort uit zekere kringen, om dat anderen bedankten, daarom vindt spreker het'zoo prettig, dat de heer cle Bas een ander standpunt heeft ingenomen. Laat men voorzichtig zijn, met zijn kritiek, allen die zich op. publiek terrein bewegen staan aan kritiek bloot. De heer Verheijden zegt, dat hii al in zeer veel vereenigingen heeft gezeten en dus heel goed weet, wat kritiek is, niettemin blijft bii bh wat hii heeft gezegd. In besloten ver gadering wil hij daarover nog wel wat nader zeggen. Een aclres om ontheffing van straatbelasting zal in besloten ver gadering worden behandeld. Adres van den Chr. Bestuurders- bond van Sprang-Capelle, waarin wordt verzocht, dat de gemeente een gedeelte van de premie voor cle ziek teverzekering van werkelooze leden voor hare rekening zal nemen. B. en W. stellen voor de helft der premie voor rekening van de gem. te nemen, alleen voor die werkeloo zen, die op 1 April aangesloten waren bii de ver. voor ziekteverzekering en verder voor hen die aangesloten zijn en werkeloos worden. Met algemeene stemmen gaat de raad hiermede accoord. Met algemeene stemmen wordt ver der goedkeuring gehecht aan cle wij ziging der begrooting voor het Bur gerlijk Armbestuur te Sprang. Wordt de verordening op cle hef fing van het vergunningsrecht gewij zigd in verband met cle gewijzigde drankwet. De verordeningen op de heffing en invordering ^an reinigingsrechten worden gewijzigd conform het voor stel van B. en W. Het bedrag yan f 5.per jaar zal worden geind per drie maanden, dus is f 1.25 per kwar taal. De heer Michaël zegt, dat het toch slechts een proef geldt, zou blijken, dat de reinigingsdienst voor de ge meente een strop wordt, dan wordt er toch zeker mede opgehouden. De Voorzitter antwoordt, dat dit van zelfsprekend is. Benoeming onderwijzeres O. L. School te Capelle (Kom). B. en W. bevelen ter benoeming aan Mej. J. P. Oerlemans alhier, Mej. W. K. Benjaminse alhier. Mej. Oerlemans, tijdelijk onderwij- i zeres aan genoemde school wordt met algemeene stemmen benoemd. Voorstel van B. en W. tot verkoop van gemeente eigendommen (verkoop school en schoolhuis, Vrijhoeve'-Ca- pelle). Dé Voorzitter zegt, dat zooals de heeren bekend is voor een en ander f 2700 is geboden. B. en W. stellen voor dit bod te accepteeren, waarmede de raad ac coorcl gaat, alleen cle heeren Kraak en Verheijden stemden tegen. Het kohier voor de straatbelasting wordt vastgesteld op f 5482.50. Als gemachtigde voor het bijwo nen der vergaderingen van stemge rechtigde ingelanden wordt aangewe zen cle Burgemeester. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. cle kwestie van de uitweg, waarover in cle vorige vergadering gesproken is, hebben onderzocht en dat hen is gebleken, dat het hier een voetpad betreft waarover de ge meente niets te zeggen heeft, daarom zijn vanzelf ook geen maatregelen ge nomen. De heer Michaël zou 13. en W. willen verzoeken, maatregelen te ne men, opdat er een uitweg komt. De Voorzitter gelooft niet, dat en W. daarvoor te vinden zullen zijn. De heer Michaël is van oordeel, dat de menschen die cle woningen claar bewonen, dan ook geen straatbelas- ting behoeven te betalen en men deze dusi gevoeglijk van liet kohier kan schrappen. De heer Verheijden merkt op, dat toen cle wegen zijn aanbesteed, de lieer Michaël wethouder was, deze had toen hierop moeten wijzen, toen n.l. cle invorderingsverordening werd ontworpen. De heer Michaël wil zijn onwe tendheid wel bekennen. De kwestie van den uitweg is echter niet door spreker, doch door de heer Kraak naar voren gebracht. De Voorzitter vraagt B. en W. te machtigen om cle onbruikbare school banken en meubelen van cle opge heven school in cle Heistraat te vcr- koopen. De raad verleent deze machtiging. De heer Kraak vestigt cle aandacht op den slechten toestand van den weg Nieuwe Vaart, Willekes Vaart en Mo- lensteeg, het is er kuil op kuil. De Voorzitter deelt mede, dat er iemand is geweest van cle Maat schappij voor Wegenbouw uit Utrecht die de wegen heeft nagezien eii voqjf zoover noodig heeft verbeterd, wat geheel gratis is geschj&Lvily gen prestatie voor cle menwerking met de wegwerkers zijn claar geregeld bij ge weest, om voortaan die kleine ver beteringen zelf te kunnen verrichten, nu ze daarmede klaar zijn kunnen de genoemde wegen een beurt krij gen- f De heer cle Bas vraagt of niet een paar werkeloozen daaraan kunnen mede werken. B. -getomnL,.,), j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 2