Voetbalsport. Rechtzaken. Landbouw Burgerlijke Stand, Marktberichten. 3-jarige vos, v. Domburg van A. C. L. Kjamp, beiden te Waspik. Te Almkerkeen 10-jarige, van onbekende afstamming van P. Nieu- wenhuizen te Giessen en een 3-ja- rige, v. Rolandszoon van A. Z. Snoek te Almkerk. Te Nieuwendijk een 3-jarige zwar te, v. Prins Rheinfürst van W. Snoek te Nieuwendijk. Te Meeuwen een 3-jarige donker bruine, v. Prins Rheinfürst van A. D. van Buuren te Meeuwen, een 3- jarige zwarte, v. Matadorus en een 8-jarige zwarte, v. Domburg beiden van A. J. H. van Plonsewijk te Dius- sen, een 3-jarige donkerbruine, v. Prins Rheinfürst van W. G. J. Bran derhorst te Eethen, een 3-jarige don kerbruine, v. Erbgraf van M. van Mersbergen te Drongelen, een 3-ja- rige, v. Florivier van W. J. van Cam- pen te Sprang, een 5-jarige bruine, v. Justico van C. J. van Beek te Klein-Dongen, een 3-jarige donker bruine, v. Prins Rheinfürst van G. H. Straver te Babyloniënbroek, een 3-jarige donkerbruine, v. Prins Rhein fürst van Gebr. Branderhorst te Ee then, en een 3-jarige bruinbonte. vader Peterhead van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen. Te Genderen een 5-jarige vos, v. Robert van Di. van Wijk te Aalburg. Te Heusden een 3jarige v. Prins Rheinfürst van C. H. van Everdingen te Heesbeen, en een 3-jarige. v. Prins Rheinfürst van G. J. Hartgers te Doeveren. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur ontlaste zich boven deze gemeen te en zijn omgeving een hevig onwe- der, gepaard met hagel en een ge weldigen slagregen. Deze laatste was zoo hevig, dat de dakgoten, het water niet konden verzwelgen en verschil lende woningen werden overstroomd. De straten stonden blank, zoodat de bewoners hun woning niet dan met moeite konden bereiken. Verder liep alles zonder ongelukken af. Alleen tusschen het voormalig fort Oud huisden en Elshout werden een zestal telefoonpalen door den blik sem getroffen en vernield. ALMKEllK. Op 27 dezer waren alhier, bii de correspondent der Arbeidsbemid deling 49 werkloozen ingeschreven waarvan er 18 werden geplaatst aan de werkverschaffing. Onder zeer groote belangstel ling werd j.l. Donderdag 30 Mei al hier, vanwege de Herv. Jongvereen. Ring j.Altena" op het weiland van den Heer Van Dis de 10de Landdag gehouden. Te ongeveer 2.30 opende de Ring-Voorzitter de beer Bronk- horst na het zingen van Psalm 47 en Gebed, dezen Landdag. Na deze openingsrede verkreeg Ds. Graven- meijer van 's-Gravenhage allereerst het woord, welke rede onder stille aandacht werd gevolgd. Nadat met begeleiding van de muziekvereen. „Nooit Gedacht" alhier gezongen was gezang, 495 werd het woorcl gege ven aan Ds. Krop van Rotterdam, welke propagandarede ev'eneensi met belangstelling werd gevolgd. Nadat gepauzeerd was; en Psalm 19 was gespeeld en gezongen, verkreeg Ds. Remmc van Amsterdam, het woord, deze bcpaafde spreker wist eveneens zooals zijn collega's de aanwezige door zijn onderwerp te trekken. Na dat hierna nog een slotwoord gespro ken wasi door den Ring-Voorzitter en gezamelijk het Bondslied gezon gen was sloot Ds. Remme, deze 10e Landdag met dankgebed. RAAMSDONKSVEER. Naar we vernemen werd bij loting de volgorde der candidatenlijst voor den Gemeenteraad als volgt vastgesteld 1. C. Hl en A. R. Gemeenschap!- pelijke lijst. 2. R. K. lijst Dorp. 3. R. K. lijst Veer. SPRANG. Woensdagmiddag ongeveer half vijf heeft boven de gemeente Sprang een ernstig onweer gewoed. Op verscheidene plaatsen is de blik sem' ingeslagen en in het groote landbouwershuis van en bewoond door den landbouwer M. Kuysten en de gezinnen van h. d. Schans en Kamermans veroorzaakte de bliksem brand. Het met riet bedekte zeer groote gebouw stond in een oogwenk in lichte laaie, zoodat van de in boedels niets kon worden gered. De brandweer heeft de belendende gebouwen voor het vuur bespaard, waarin men is geslaagd. Naar wii vernemen zijn de inboedels alsmede het huis tegen brandschade verze kerd, echter zeer laag. Twee kinderen van de familie v. d. S, zijn door de bliksem getroffen, doch liepen geen ernstig letsel op. Onder vele blijken van belang stelling herdachten de echtelieden A. Komings en D. Snijders hunne 25-ja rige echtvereeniging. Dinsdagmorgen vond men den 77-jarigen T. B. in zijn leunstoel dood zitten. De ontboden geneesheer con stateerde hartverlamming. Voor 14 dagen mocht de overledene onder groote belangstelling zijn gouden hu- wel ij ksf e est her denken De familie W. v. Dam-Vugts wonende op den hoek der Sprang- schestraat (Kaatsheuvel) vierde j.l. Woensdag onder groote belangstel ling haar gouden huwelijksfeest. Voor de woning was een prachti ge versiering aangebracht. Door de Harmonie werd een serenade bracht. SLEEUW1JK. Tot predikant der Ger. Kerk te Boven-Hardingsveld is beroepen de heer J. J. Beukenkamp, candidaat alhier. De uitslag van de door het Hoofdstembureau gehouden loting voor de nummering der ingediende Candida tenlij sten is als volgt Lijst 1. Ant. Rev. (de Werken). Lijst 2. Ant. Rev. (Sleeuwijk). Lijst 3. S.D.A.P. Lijst 4. Chr. Historisch. Lijst 5. Ant. Rev. Killej. Lijst 6. Staatk. Geref. Lijst 7. Vrijheidsbond. Het frauwleUspPervoeren van aardappelen scmpït in^^ra: streken weer hand over hand .rft nemen. Bii een gehouden visitatie eener vrachtauto, geleden met 2500 K.G. aardappelen, werden door den Rijks- en Gemeenteveldwachter te Werken dam, onder deze gemeente niet min der dan 700 K.G. aardappelen aange troffen, waarvoor niet het vereischte vervoerbiljet aanwezig was. De niet door een terzake betref fend document vervoerde aardappelen waren onder de wel van de noodige papieren voorziene aardappelen ge borgen en alzoo aan het gezicht ont trokken. De politieambtenaren ont dekten evenwel al spoedig, dat de zaak niet in orde was. Gevolgpro ces-verbaal tegen den vervoerder, een zekeren d. H. te Werkendam, als mede inbeslagname van de 700 K.G. niet gedekte aardappelen. VL'IJMEN. Boven deze gemeente was het onweer zoo hevig, dat de bewoners zich nauwelijks kunnen herinneren ooit een dergelijk noodweer te heb ben meegemaakt. De bliksem is in de boerderij van den landbouwer H. van Dal ingeslagen. In korten tijd stond de geheele woning in vlammen. Zij brandde geheel af en ook de in de nabijheid staande schuur werd een prooi der vlammen. Van den in boedel kon niets worden gered. Ge lukkig bevond zich het vee in de weide. VEEN. Woensdag 5 Juni 's avonds 6.30 (Oude tijd) hoopt voor de Geref. Gemeente alhier op te treden Ds. Hofman van Krabben dijke. WIJK EN AALBURG. De alhier gehouden collecte voor het Chr. Dioofstommeninstituut Effatha te Voorburg, heeft opge bracht de som van f 40,84. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur barste boven deze gemeente een hevig ^nweder los. Boven de Veldslraat kwamen twee buien te gen elkaar in. Het huis Eikestein ge naamd werd tweemaal door den blik sem getroffen. Gelukkig ontstond er geen brand, daar de bliksem het huis door een openstaande deur weer had verlaten. Schade werd niet aange richt. In een wei aan de Wijksche- steeg werd een paard van de Weel. Vos dooclelijk door den bliksem ge troffen. Bii A. v. B.. in de Polstraat werd de schoorsteen getroffen, terwijl het hemelvuur, meermalen op het lichtnet sloeg. Bii Dekker in de Rie- velsteeg, werd een hekkenpost voor de woning versplinterd. Alles lie]) zonder persoonlijke ongelukken af. WIJK. Bii G. V. in de Kerkstraat ont stond Donderdagmorgen een begin van brand, terwijl de bewoner naar de kerk wasi. Een buurman bemerk te het ongeval bijtijds en wist maat regelen te nemen, waardoor erger werd voorkomen. De brand was ver oorzaakt door een petroleumstel. WERKENDAM. Dinsdag a.s. des nam. 7 uur komt de raad onzer gemeente in ver gadering bijeen. O.m. is aan de orde installatie nieuwbenoemd raadslid de lieer J. L. Kodde (Vrijh. Bond) en benoeming brugwachter. De heer J. G. v. O. alhier reed met z'n auto zoodanig tegen een paal, dat één der spatborden werd vernield en de voorwagen ern stig gehavend. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Zaterdag 25 Mei organiseer de de Poistd.ver. „Tot Weerziens", een wedvlucht van Noyon (Frankrijk) 282 KM. Loslating half elf. voorm. Aankomst eerste duif 4.55.01 en laatste 6.30.14. Door tegenwind en onweersbuien werd de vlucht zeer vertraagd. Uitslag als volgt: Koog-de Koter 1, 9 en 16; C. A. Decnik 2; Visser-v. Berchum 3Bies- heuvcl-Visser-Pruissen 4 en 19; Bras 5, 8, 17 en 18; J. Zwets 6; PI. Groe ne veld 7 en 20; B. Groeneveld 10 en 12; H. Admiraal ir; J. de Ko ning 13 en 21; Vos-Koman 14; T. de Klerk 15. Op 't Kruispunt Visscliersdijk- Hoogstraat kwamen twee fietsrijders zoodanig met hun rijwielen in bot sing dat van één der fietsen het voorwiel totaal in elkaar werd ge drukt, zoodat hiervoor een nieuw in de plaats moest komen. Persoonlijk kwamen beide rijders er met den schrik af. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen In deze rubriek GRATIS vragen stellen). 1. Als een meisje 33 jaar oud is hebben hare ouders bii wie ze nog inwoont nog zeggenschap over haar doen en laten? 2. Wanneer bedoeld meisje wil trouwen kunnen haar ouders dat ver hinderen en zoo ja, hoe lang? 3. Kunnen zulke ouders zoon meisje (dat haar volle verstand heeft) en daar niets van te zeggen is tegen haar wil in een gesticht doen op sluiten A. A. 1. Het meisje is vrij .om te doen en te laten wat zij wil. Stoort zii zich niet aan hetgeen hare ouders zeggen dan is het eenige middel haar het ouderlijk huis ontzeggen. 2. Het meisje is ouder dan 30 jaren, dus hebben hare ouders met een eventueel huwelijk van haar niets te maken en kunnen het derhalve ook niet verhinderen. 3. De mogelijkheid om het meisje, dat haar volle verstand heeft, in een gesticht te doen opsluiten, bestaat niet. PROEFTUIN GORINCHEM. Niet alleen uit de serres, maar ook uit het warenhuis is de bloemkool, die dit jaar ook weer uitsluitend van eerste kwaliteit was, opgeruimd. De prijzen bleven beneden de verwach ting. De tomaten 111 het warenhuis groeien uitstekend. De druiven in een der serres beginnen reeds met een enkele tros te kleuren. In zijn geheel genomen beloofd het gewas in beide serres zeer groot en prachtig van stuk te worden. De serres komen dit jaar bijna op volle kracht te staan. Dit is nog een jaar eerder dan ver wacht werd. Plet jonge fruitgewas heeft zoo goed als niets van de vorst geleden. Hoewel de boomen nog maar vier jaar geleden gepoot zijn beloven meerderen al een goede op brengst. De grond blijkt voor fruit teelt zeer geschikt te zijn. Meerdere groenten hebben op den kouden grond zwaar van het koude voorjaar geleden. De aardbeien hielden zich ondanks dat zeer goed. Flierover la ter meer nieuws. De vorige week werd de tuin bezocht door cle leer lingen van een der scholen, te Her- weijnen. Meerdere teelders hebben zich reeds tot den heer Kemperman gewend om inlichtingen over het ge bruik van nicotine tegen luis op de sla. Dit jaar bleef de sla volkomen luisvrij. Een hooge uitzondering is dat. IIEUSDEN. Gisteren (Hemelv.clag) speelden de Veteranen alhier een vriendschappe- 1 ij ken wedstrijd tegen de Herptsche Boys I, uit voormalig Herpt op het Julianaterrein. De oud-voetballers hebben nog laten zien, dat ze wel hebben kunnen voetballen en wisten met 1o te winnen. Het was dan ook een aange name wedstrijd. WERKENDAM. Alhier is opgericht een v.v. onder den naam „T.O.P." Alleen die jon gens kunnen lid worden, die lid J der Geref. Knapenvcreen. „Samuel Beide vereenigingen staan echter los van elkaar. Aanvankelijk sloten zich reeds 28 knapen aan. Bestuur is als volgt samengesteld: P. J. v. Berchem, Voorzitter; N. v. Zuiclam, Secretaris; C. B. Visser, Pen ningmeester; j. Hoeflak, Commissa ris. Aanvoerder eerste elftal W. Vis ser Wzn. en van 't tweede G. van Oord M.Jzn. GERECHTSHOF, 's-BOSCH. Uitspraken. P. J. H. de K., landarbeider, Gameren beschadiging 7 dagen gevangenisstraf. BOSSCHE RECHTBANK. Uitspraken. A. v. L., Vlijmen, M. en R. Regl., appèl Kgt. Den Bosch, vonnis bevestigd. STRAFZITTING VAN IIET KAN TONGERECHT TE 's-BOSCII. Van Maandag 27 Mei 1935. Straatschenderij: P. v. D., Dussen f 15.—. Motor zonder deugdelijke remmen: G. J. J. S„ Wijk f 5. Idem. H. K., Vlijmen f30. Veiligheid verkeer: P. v. E., Ga meren f 5. Idem. J. G. d. G., Drunen f 5. Verboden weg berijden: P. M. d. J., Eethen f 5. Wateren op verboden plaats: M. S., Oudheusden f3. Idem. B. S., Zaltbommel f3- Voetballen op publieke weg: J- d. V., Waalwijk f2.50. Van Woensdag 29 Mei 193 5. Strooperij: J. G. N. v. d. V., Poe der o-ijen, vrijspraak. Gespan onbeheerd: A. A. A„ Haar steeg f 5. Loopen op verboden grond: E. S., Zaltbommel f 2. Idem. C. T. P., Dussen, berisping. Idem. A. v. d. P., Dussen f 5. Veiligheid verkeer: A. B. Wijkf 10. Doorgang niet vrijlaten: A. A. K., Ammerzoden, vrijspraak. Geen richting aangeven: J. H. K., Waalwijk f 2. Idem. G. C. v. d.-L., Hedel f2. Idem. J. H. S., Zaltbommel f 5. Te zware lading: P. v. E., Ca- pelle f ro. Rijwiel zonder bel: J. B., Vlij men f 2. Rijwiel zonder reflector: M. P. v. B., Kaatsheuvel f 2. Rijwiel zonder licht: A. J. R., Sprang f 5. Idem. L. R., Sprang f3. Te hard rijden: C. P. S., Dongen f 6.—. Idem. B. v. E., Vlijmen f ro. Voetballen op publieke weg: C. M. V., Waalwijk, berisping. Venten: C. v. T., Waalwijk f5. ST IK S P O FBEiMESTING BIETEN. VAN Het koude weer der laatste we ken is niet bevorderlijk geweest voor opkomst en groei der suiker- en voe derbieten, die, tengevolge der lang durige regenpcriocle in de maand April, bovendien ook nog later zijn gezaaid dan andere jaren.- Om toch nog een goed gewas: te krijgen zal het noodig zijn dit jaar een extra stikstofbemesting te geven. Tot voor eenige jaren was, vooral voor cle bieten, chili-salpeter de meest gebruikte stikstofmeststof. Daarna is deze ©enigszins op de achtergrond ge raakt door het aan de markt komen van nieuwe, synthetische, stikstof- meststoffen, die evenals de zwavelzure ammoniak, tegen veel lagere prijzen werden aangeboden. iMaar de proeven der laatste ja ren op: bieten en andere gewassen hebben vele boeren weder doen te- rugkeeren tot het oude, beproefde nutuurproduct, 'chilisalpeter, vooral omdat het, naast de ruim 15 1/2 pCt. snelwerkende salpeterstikstof, nog eenige waardevolle elementen bevat als borium, jodium en natrium. Daar bij daalde de prijsi zoo sterk, dat deze ongeveer gelijk werd aan die van kaiksal'peter, ammonsalpeter etc. Het is niet te verwonderen, dat het ge bruik van chili-salpeter nu weer sterk toegenomen is. Van de „bijproducten" 'heeft voor onze streek het borium groote betee- kenis. We zien n.l. de laatste jaren op: vele plaatsen in sterke mate het hartrot in de bieten optreden. Deze ziekte veroorzaakte reeds groote scha de. Op sommige perceelen durf de men zelfs geen voederbieten meer te verbouwen tengevolge van het sterke optreden van het hartrot. Omtrent deze ziekte zijn in 1934 interessante proeven genomen. Dr. Brandenburg had reeds aangetoond, dat de hartrotziéktenversichijnseleri een gevolg zijn van een tekort aan borium. Een heel mooi proefveld za gen wii in Swartbroek (Limburg) bii S. Smolenaars (aangelegd in samen werking met het Instituut voor sui kerbieten te Bergen op Zoom) met Euréka-voeclerbieten. Naast proeven met verschillende giften borax, wer den aangelegd veldjes; bemest met chili-salpeter, kalksalpeter en natron salpeter. En nu bleek, dat op 23 Aug. het percent hartrot respectieve lijk bedroeg19,580 en 80, en op 28 Sept. 30, 82 en 81.5. Op de met kalk- en natronsalpeter bemeste veldjes was de aantasting dus zeer sterk (ruim 80 pCt.). Merkwaardig was wel het belang rijk tegengaan der ziekte door het chilisalpeter. Bii een geregeld ge bruik dezer meststof zal men geen last krijgen van het zooveel schade veroorzakende hartrot bii de bieten. De vraag is ook gewettigd, of het in de laatste jaren meer op de voor grond treden dezer ziekte niet herleid zou kunnen worden tot het toen ver minderd chilisalpeter gebruik. In verband met het bovenstaande lijkt het onsgoed toe de koopers van chilisalpeter er op te wijzen, dat de leveranciers van synthetische na- natronsalpeter hun product in ons land verkoopen als chilisalpeter. Het bevat echter niet de bovengenoemde elementen Hodium en Borium. Die producenten van het natuurproduct chili-salpeter hebben daarom liet ei genlijke chili-salpeter voorzien van loodjes en labels, als bewijzen van echtheid. In een volgend artikel zullen we nog eenige andere gunstige eigen schappen van chili-salpeter bespreken o.a. de beteekenis van liet element natrium. EETHEN. Over de maand April. Geboren: Johanna A. d. van G. A. Kramer en Corn. Roubos. Judith D. d. van Joh. v. Hoven en H. J. Burghout. Overleden: J. Schreuders 89 j., echtg. van M. Branderhorst. Corn. Ver- zijl 70 i., wed. van Joh. Lankhaar. J. M. Vos 78 j., echtg. van J. J. L. Hagen. A. Lankhaar 59 j. RAAMSDONKSVEER. Van 11 tot 17 Mei. Geboren: Joannes C. z. van P. J. de Groot en A. A. Kamp. Getrouwd: A. N. Kanters 25 j. en J. A. C. v. Leeuwen 28 j. C. A. Vreijsen 21 j. en A. A. Broeders 22 j. S. P. v. d. Weijer 25 j. en T. A. Dubbelman 26 j. Overleden: Jac. v. Strien 85 j., wedn. van H. Ryken. 's IIERTOGENBOSCH, 29 Mei. Op de markt van heden waren aange- voert 2349 stuks1140 stuks hoornvee, 885 biggen, 46 zeugen, 213 schapen of lammeren, 65 kalveren. De pry zen waren als volgt Kalfkoeien van f 110 tot f170 per stuk Kalfvaarzen 100 150 Magere Ossen en Koeien 70 110 Vette Ossen en) le kw. 2425 p. pond Koeien 2e 2224 Pinken van f60.tot f120.-— p. st. Zeugen 50.80. Biggen 1.30 1.35 w. st. Schapen Lammeren 4.— 4.— 14.- 14.- BIJBELS en KERKBOEKEN in verschillende prijzen voorhanden in den Boekhandel van de FIRMA L'. J. VEERMAN HEUSDEN. orp-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 10