Nieuwsblad Nd. 5542 Vrijdag 31 Hei Onze wigvoGrzieig in 193b, B. E. S WILLEM DE BRUIN RAVENSWAAY'8 POLIS-KOFFIE EN POLIS-THEE De Grootmoeder. EEIUISÏ UltTAIIT Officieele Reisgids Nederl. Spoorwegen Het ideaal van elke Huisvrouw Veilig - Snel Goedkoop. TWEEDE BLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. g consulent Alléén verkrijgbaar in den Ijzerhandel GORINCHEM - Tel. Int. 840. DIE IS LEKKERGEURIGNIET DUURENMEN ONTVANGT ER FLINKE GELDBEDRAGEN MEE FEUILLETON. pehedectianclschejcM^^ BEHOORENDE BIJ HET Een paar weken geleden verscheen het verslag' van den hoofdinspecteur van de volkshuisvesting over het jaar 1934 en als gewoonlijk bevat het weer vele belangrijke gegevens van oeconomischen en socialen aard, die een uitnemend inzicht geven in den stand der woningvoorziening. De hoofdinspecteur wijdt in de eer ste plaats aandacht aan de groote ac tiviteit van het bouwbedrijf juist in de crisisdagen. Het bedrijf wordt ge voed door braakliggende kapitalen van elders en de hierdoor veroorzaak te vergrooting van den woningvoor raad, die boven de toeneming van de behoefte uitgaat, maakt het bezit van huizen zeer precair. De aanbouw van woningen wordt mede sterk bevorderd door de groote daling van de bouwkosten, welke slechts 20 procent boven die van 1914 liggen. Deze daling vindt voor een deel haar oorzaak in de vermindering der prijzen van de materialen, voor een ander deel in eene verdere ver laging van de loonen der bouwvakar beiders, en voorts in de daling van den rentevoet, waardoor de post ren te en aflossing voor nieuwgebouwde woningen thans dikwijls 40 procent lager is dan in 1930. Echter is de exploitatie nog steeds belast met de hooge vaste lasten, die aan de over heidskassen verschuldigd zijn. Verlaging daarvan is dan ook meer dan noodzakelijk, omdat de huren de daling der bouwkosten slechts voor een deel hebben kunnen meemaken. Mede om de verliezen uit bestaand huizenbezit met hun verderfelijken in vloed op de inkomsten der overheids kassen te beperken, is de verlaging noodig. Bovenal evenwel om den aanbouw van goedkoope woningen met lage huren aan te wakkeren. De hiermede nagestreefde aanpassing zal evenwel vooral moeten worden bereikt door woningen van een een voudig type te bouwen. Dit is in het kort de strekking van de zeer belangrijke beschouwin gen, die de hoofdinspecteur in zijn jaarverslag heeft neergelegd. De be langrijkste punten willen we wat ver duidelijken. Het aantal nieuw gebouwde wonin gen zonder herbouw of vernieuwing bedroeg in 1934 52,600, een aantal dat in geen enkel der voorafgaande jaren werd bereikt. Ook in de thans lieerschende cri sis heeft zich weer het verschijnsel voorgedaan dat vroegere crisisperio den kenmerkte t.w. bloei van de bouw nijverheid in een tijd van inzinking van handel en industrie. Zulks is evenwel zeer goed verklaarbaar. Door de slapte in het bedrijfsleven is er slechts weinig vraag naar kapi taal. Daardoor liggen groote bedra gen renteloos, die geen emplooi kun nen vinden, en die door de bezitters gaarne ter beschikking van de bouw nijverheid worden gesteld. Ook in het verleden heeft het beschikbaar zijn van veel geld tegen matige rente immer geleid tot groote bouwbedrij- vighcid met als gevolg overproductie, waardoor het product dan weinig ren dabel was. Het particuliere bouwbedrijf is dan ook altijd een bedrijf geweest van zeer bijzonderen aard. In tegenstelling ge UNICtACCOUNTANiy L EI DEN Hoogewoe rd l?3.Tel. 1371 BDKAdTOOR: ZALT BOMMEL Stationsweg 30 _Tel. 146 Balansen. Rapporten. Regeling van de Belastingaangiften. ende gezinnen steeds stijgende is. Dit verschijnsel van inkrimping van 1 de betaalkrachtige vraag moet ten- I gevolge hebben dat liet werkelijk aan- tal leegstaande woningen in het ge- heele land meer dan 100,000 be draagt, zoodat eene woningreserve van meer dan 5 procent aanwezig moet zijn. De waardedaling van het huizenbe zit is door het groot aantal leegstaan de woningen in hooge mate ver scherpt. In alle huurgroepen is clan ook eene luiurdaling ingetreden, wel ke voor sommigen zeer groote afme tingen aanneemt. Deze huurdaling is echter eenigermate blijven steken in de groep van woningen naar welke de meeste vraag bestaat. In de groo te steden is dat de groep tot f 6, per week. De vraag naar woningen van f 5.00 en f 6.00 is zoo groot om- j dat eenerzijds velen uit duurdere wo ningen naar deze woningen moeten afdalen, terwijl anderzijds bepaalde groepen der gesteunde werkloozen deze woningen wenschcn, omdat zij tengevolge van de huurbijslagen er slechts weinig belang bij hebben eene goedkoopere woning te zoeken. In- tusschen moet ook voor deze wonin gen het einde eener onvermijdelijke huurdaling zijn en dat deze reeds aan den gang is blijkt uit gegevens om trent leegstaande woningen in de la gere liuurklassen. Deze doorwerkende huurdaling zal zich zonder twijfel nog verder voortzetten en daardoor leiden tot ruïne voor tal van betrokken ei genaren. Indien geen bijzondere omstandig heden intreden, welke den aanbouw stremmen, is het te verwachten, dat deze inderdaad nog zal blijven voort gaan. De particuliere bouwer toch, die de nieuwe woningen bouwt, is in het algemeen niet dezelfde persoon als de exploitant van oude woningen, die zijn bezit met verlies moet verhu ren. Ware dit wel het geval, dan zou wellicht de drang tot zelfbehoud den aanbouw kunnen doen staken. Dit echter is niet het geval. Er is dan ook geen enkel verschijnsel, dat op een belangrijke vermindering van een met andere bedrijven kent men daar in geen regelmatigheid in de produc tie. Bouwwoede en stilstand wisselen elkaar periodiek af. Het gevolg hiervan is, dat van de particuliere bouwers zonder twijfel 'n aantal welvarend wordt, doch vele anderen maatschappelijk ondergaan. De hoofdinsp. berekent dan, dat de netto-vermeerdering v. d. woningvoor raad in de laatste 4 j. biina 172.000 wo ningen heeft bedragen, terwijl de be rekende behoefte een toeneming met 120.000 woningen eischte. Dit te veel van 50.000 is het aantal leegstaande woningen (50.000 eind 1930) met een gelijk getal komen vermeerderen, zoodat er thans 100.000 woningen leeg zouden staan. Dan neemt men echter aan, dat de relatieve vraag dezelfde is gebleven. En dit laatste is niet het geval want het is ons be kend dat het aantal niet-woningvra- Zomerdienst 1935. INGAANDE 15 MEI. Kleine uitgave 15 cent1 Groote uitgave 50 cent. - BOEKHANDEL - Fa. L. VEERMAN - HEUSDEN. aanbouw wijst. Indien het voor den bouw benoodigde kapitaal ook in de toekomst beschikbaar wordt gesteld, zal de aanbouw van nieuwe woningen blijven uitgaan boven de toeneming- der behoefte en dit kapitaal zal ver moedelijk niet op zich laten wachten. De voortgang van den aanbouw van woningen wordt ook bevorderd door de aanmerkelijke daling der bouwkosten, welke sedert het intre den van de crisis heeft plaats gevon den. Ook in 1934 heeft deze daling zich nog voortgezet, niettegenstaande de invoering van de omzetbelasting het tegendeel zoude doen verwachten. Het indexcijfer van de bouwkosten, vergeleken bij 1914 bedraagt thans 120, terwijl het in 1931 nog op 155 stond. Deze daling komt voor een deel voor rekening van de bouwmate rialen, van welke vele beneden vóór- oorlogsche prijzen worden geleverd. En ook de loonen van de bouwvak arbeiders zijn verder gedaald. De rentevoet is ook naar beneden geloopen. Vergelijkt men de exploi tatiekosten van gelijkwaardige wonin gen gebouwd in 1930 en thans, dan kan worden aangenomen dat ten ge volge van de daling van den rente voet en van de bouwkosten de post rente en aflossing van het bouwkapi- taal met dikwijls 40 procent is ge daald. Dit beteekent echter niet dat de huren thans een dergelijk percen tage lager zouden kunnen zijn dan in 1930. Immers bestaan de exploitatie kosten van woningen voor een groot deel uit vaste lasten aan de over heid (grondbelasting, straatbelasting, brandverzekering, waterleiding enz.) en de vaste lasten aan de overheid zijn in vrijwel alle gemeenten onver anderd gebleven. Intusschen beteekent het handha ven van cle overheidslasten op het be staande peil niet, dat voor de open bare kassen geen vermindering van inkomsten uit het huizenbezit te duch ten zou zijn. Immers, indien mede ten gevolge van de starheid der over heidslasten de exploitatie van een groot deel van den woningvoorraad verlies gaat opleveren, beteekent dit niet alleen nadeel voor de betrokken eigenaren, die een groot deel van hun bezit zien verloren gaan, doelt ook nadeel voor den fiscus, clie ten gevolge van de inkomsten- en ver mogensvermindering van vele belas tingbetalers belangrijke inkomsten gaat derven. Een groot deel van het nationaal vermogen toch is belegd, in onroerend goed. Het bedrag aan hypotheken reeds beloopt 6 milliard. In de groote steden, waar het vraag stuk der lage huren het meest nijpend is, vormen de vaste lasten een zoo danig deel van de exploitatiekosten, dat een verlaging" van den post rente en aflossing als sedert 1930 heeft plaats gehad, slechts tengevolge heeft, dat de huren van nieuwgebouwde w o ningen niet meer dan 20 pCt. lager kunnen zijn dan die van vóór de crisis gebouwde. Deze huren worden uiteindelijk maatgevend ook voor de huren van de oude woningen. Het be hoeft clan ook niet te verwonderen, dat op vele van deze aanmerkelijke verliezen worden geleden. De over heid kan dit verlies niet op zich ne- ZEEPPOEDER Branden op géén katoenen pit, dus reuk, walm en roet uitgesloten I Geen ontploffingsgevaar Absoluut gevaarloos Enorm warmte vermogen Verbruiken 1 cent per uur. WORDEN OP VOLLE PROEF GELEVERD. De vrouw hield haar zakdoek voor de oogen, weende en zeide: Ja, mevrouw de markiezin- het leven heeft vele teleurstellingen; ik kan u uw kleindochter niet weigeren..v O! de beproeving is hard... Maar ik moet mij er aan önderwerpen. Buitendien, mevrouw Drivot, vervolgde de markiezin, die medelijden kreeg met het valsche schepsel' gij zult haar niet geheel en al missen, gij zult haar dikwijls zien. O! ik ken haar, ik weet, ,dat zij vader en moeder Drivot niet zal ver geten. Is zij thuis? vroeg de markiezin met bevende stem. Ja, zij is in haar kamer, bezig een hoed op te maken. O, dan zal ik haar spoedig zien, riep mevrouw de Saulien uit. Laat haar dadelijk hier komen. De vrouw wischte haar roode oogen af, zuchtte en zeide: Ja, het moet wel! Daarna ging zij langzaam naar de deur, en riep: Laurence, Laurence! Een oogenblik later verscheen het jonge meisje. Zij deed, alsof zij Jheel verwonderd was en groette mevrouw Saulien op bevallige wijze. Kindlief, zeide haar moeder, die dame is mevrouw de markiezin de Sau lien, die een oogenblikje met je vvenscht te spreken. Het jonge meisje boog voor de groo te dame, en haar gelaat drukte ppnieuw groote verwondering uit. Mevrouw de Saulien verslond Laurence met de oo gen. Eindelijk was de lang verwachte dag dan gekomen! Het kind, waarom zij God zooi lang had gesmeekt, stond eindelijk vóór haar! Maar hoe vreemd was het, dat zij niet hetzelfde gevoelde, als toen zij Geneviève voor het eerst aanschouwde. Ja, de grootmoeder verweet zich, dat zij Laurence, die zij toch zoo innig moest liefhebben voortdurend met Ge neviève vergeleek. Hevig ontroerd zeide zij tot het jon ge meisje, dat met neergeslagen oogen voor de groote dame stond: Kindlief, ge weet toch, dat mijn heer en mevrouw Drivot uw ouders niet zijn? Ja, mevrouw de markiezin, maar ik heb hen toch even lief. Ja, gij moet hun eeuwig dank baar zijn, voor al het goed, dat zij voor 11 gedaan hebben. Gij waart nog heel jong, toen gij door een ongelukkige moeder aan mijn heer en mevrouw Drivot werd1 over gegeven. Later hebt gij vernomen, dat gij slechts hun pleegkind zijt, hebt gij wel eens aan uw; vader en moeder ge dacht? O! dikwijls mevrouw,, ik dacht, dat zij dood waren en heb daarom voor hen gebeden. Is het u nooit in gedachten ge komen, dat gij tot een rijke familie zoudt kunnen behooren? Neen, nooit; ik was heel geluk kig. Goed; maar als men u eens zei de: Uw vader en uw moeder zijn dood, maar gij hebt nog een .oude grootmoeder, die ,heel rijk is, en al haar geld zaï ,u toebehooren; wat zoudt gij dan antwoorden? Mijn God, maar waarom zegt gij mij dat?... 'tZou mij een droom toe schijnen. Neen kind, dat is geen droom; die grootmoeder bestaat en het geld cok. In den faubourg Saint-Germain, rue de Varennes staat een oud huis, dat sedert twee eeuwen het eigendom van onze familie was, en dat huis is de plaats, die u wacht. XV. JUFFROUW LAURENCE. Het jonge meisje was als verslagen; hare betraande oogen waren op het gelaat van mevrouw Drivot gericht. Beste Laurence, zeide zij wij hebben altijdi gedacht, dat ge aan een groote en edele familie toebehoor de; ge hebt dan gelachen; maar ge ziet, dat wij ons niet vergist hebben... O! 1111 moeten wij scheiden; uw plaats is voortaan bij1 uw grootmoeder. Mijn God', mijn God! prevelde Laurence. Daarna zeide zij droevig: Ik ben geheel verward'; ik 'kan niet zeggen, wat er in mij' omgaat; ik ben blij en bedroefd tegelijk. Moeder, als ik u niet meer zag, u niet meer mocht liefhebbendat zou ik niet willen Zij zweeg; tranen verstikten haar stem. Neen, kind, neen, zeide de mar kiezin haastig dat zal ik niet van u verlangen. Gij' zult uw pleegouders nog dikwijls bezoeken en hen blijven lief hebben. Moet ik hen vandaag nog ver laten? vroeg liet jonge meisje ver legen. Ja, kindlief, ik neem je mee. Juffrouw Laurence sloeg de oogen neer. Maar. begon zij1. Wat is er, mijn kind, zeg? Zij aarzelde. Kom', zeg het mij, wat scheelt er aan? hernam de markiezin. Het jonge meisje wendde zich tot haar pleegmoeder en zeide: Moeder Drivot, hebt ge aan me vrouw de markiezin gezegd, dat ik ver loofd 'ben. Neen. Je begrijpt, dat ik nog geen tijd daarvoor had. O! zijt ge verloofd? vroeg de markiezin verwonderd. Ja, dat komt bij uw jaren te pas. Nu, vertel mij dan wat van uw verloofde. Ja, ik mag u niets verzwijgen,- mevrouw de markiezin. Ik bemin een jong mensch, en wordt door hem be mind. Het toeval heeft ons elkaar doen ontmoeten. Hij heeft mij eens op straat van een groot ongeluk gered; ik had' op hem zoo'n levendigen indruk ge maakt, dat hij ons 's avonds weer is komen bezoeken, en sedert dien tijd be minnen wij elkaar. Hoewel hij in een veel 'grooteren stand leeft- dan i'k, is hij toch steeds nederig en eenvoudig geweest. Hij is niet rijk, daar zijn familie haafl geld heeft verloren; maar hij is edel door zijn naam en zijn hart. Benige) dagen geleden heeft hijl om mijn hand! gevraagd. O! dat maakt mij zoo gen lukkig! Hoe heet hij? 1 Baron de Verboise. i De markiezin bleef een oogenblik in gedachten. Ik heb de familie de Verboise1 niet gekend, zeide zij maar ik her inner mij den naam. Hoe oud is de baron I Twee en dertig jaar. Is hij den naam dien hij draagt,, waardig? j O! dat zou ik denken! (Wordt vervolgd). J 1 DOOS 20 CT.- TUBE AO en 60 CT. 168.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5