Plaatselijk Nieuws. Uit het dagelijksch leven. V eilingberichten. Binnenland, men. Wat zij wel kan doen, is dit verlies beperken door verlaging' van Öe vaste lasten. In verband met de aanpassing aan een lager kostenpeil blijft verlaging van de vaste lasten dus dringend geboden. Zulks geldt niet alleen voor de bestaande woningen, die door de starheid vair de vaste lasten met ver lies moeten worden geëxploiteerd; het geldt in bijzondere mate voor de nieuw te bouwen goedkoope wonin gen, waarvoor de overheid zich thans bij uitstek interesseert. Deze wonin gen toch moeten tegen lage huren kunnen worden verhuurd. Aanbouw van goedkoope woningen is noodza kelijk, omdat nog vele gezinnen met geringe inkomens boven hun draag kracht gehuisvest zijn. Het gaat hier om woningen, die werkelijk van een eenvoudig type zijn en getuigen van een ernistigen wil Itot aanpassing aan een lager peil, Aangezien deze woningen gebouwd zullen worden voor een bepaalde ca tegorie van geringe draagkracht, is deze versobering, met behoud van bepaalde eischen in het belang der hygiëne en moraliteit, volkomen ge motiveerd. Deze woningen zullen dan uitslui tend moeten worden toegewezen aan gezinnen van geringe draagkracht, die een goedkoope woning werkelijk noo- dig hebben. Aan de verleening van voorschotten uit 's Rijks kas zal daar toe de voorwaarde moeten worden verbonden, dat de woningen in de eerste plaats zullen worden toegewe zen aan gezinnen, wier inkomen niet meer bedraagt dan vier maal de huur, .vervolgens vijf maal de huur en eerst daarna aan gezinnen met grootere in komens. Indien de bouw van goedkoope woningen op deze wijze zal worden bevorderd, zullen vele gezinnen in deze moeilijke tijden kunnen worden geholpen aan eene goede woning, waarvan zij de huur zullen kunnen betalen. AALST. ANDEL. De lijsten van candiclaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing zijn als volgt genummerd: 1. D. Millenaar. 2. P. Hoesen. 3. P. van Houwelingen. 4. J. O. Schouten. Door den Commissaris der Ko ningin is met ingang van 1 Juli a.s. aan den heer J. Fondse eervol ontslag ver leend ais gemeente-veldwachter. Mej. B. Bonis alhier, slaagde met lof voor het diploma algemeene ont wikkeling van het bekende Instituut. Asso te Arnhem. f «KAKEL. De heer W. van der Veer al hier is door Geel. Staten benoemd tót poldermeester van den buiten polder Het Monnikenland. BOMMELEKWAARI). De aardbeienpluk komt dit ja,ar ver achter vorige jaren. Vorig jaar begon men ongeveer 25 Mei van den kóiuden grond af te leveren, doch nu is er nog geen kijk op, wanneer men er aan zal kunnen beginnen. Waar schijnlijk loopt het nog wel een week of drie aan. De verwachting lijkt mooi. Ze bloeien prachtig en staan over het algemeen goed. "Van uit de bakken gaat er ook nog niet veel weg, wat wordt toegeschre ven aan gebrek aan zon. Wat het gras betreft, groeit er wei nig, liet hooiland is over het alge meen schraal, zoodat de verwachting niet groot is."Voor den veestapel wordt het ook schraal, er is weinig te eten. Het te veld staande koren, b.v. tar we, heeft wellicht door de aanhoudende kou veel geleden. Suikerbieten begin nen druk voor den dag te komen. De meeste gewassen staan aan den lichten kant. Aardappelen blijven op vele plaatsen wel voor één derde weg. Bij onder zoek is gebleken, dat de wegblijvers ai heel kleine vruchten hebben gezet, doch niet verder komen en er dus niets van te wachten is. Niemand heugt het ,dat zooiets voorkwam. Vooral Eer steling en Blauwputten zijn daar het ergste van. Wat het fruit aangaat, dat beloofd nogal bevredigend te zullen zijn, al thans voorloopig. CAPELLE. DUSSEN. Naar we vernemen zal het be kende 'café „Het Bruine Paard," dat onlangs door brand werd verwoest, niet meer worden opgebouwd. Wel zal ter plaatse een boerderii met woning verrijzen. - In de gehouden vergadering van het R. K. Kruisverbond afd. Hank (gem. Dussenl werd tot nieuw bestuurslid gekozen de heer J. van Velthoven. Men meldt uit Dussen: Met den thans te velde staanden oogst blijkt het niet zoo goed af te loopen als vorige jaren. Alhier komen aardappelen, die reeds meer dan twee maanden in den grond zitten, nog niet of slechts schaarsch te voorschijn. En kele landbouwers hebben ze reeds om geploegd en nieuwe geplant. Ook het koren staat niet best. Op zeer vele plaatsen is het geel en dor. Op den „Steenpolder" heeft men niet minder dan 6 H.A. tarwe omgeploegd. Aldus geen goede vooruitzichten. In een gehouden vergadering van het Hoofdstembureau, heeft de nummering der candidaatlijsten plaats gehad voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing en deze Zijn genummerd als volgt: 1. Lijst H. T. van Daal. 2. Lijst Joh. van Balkom. 3. Lijst B. Koekkoek. 4. Lijst J. van Etten. 5. Lijst J. H. Jongbloets. 6. Lijst J. van Bergen. 7. Lijst Th. Hanegraaf. S. Lijst M. Millenaar. 9. Lijst G. van Rijswijk. De stemming heeft alhier plaats op 12 Juni a.s. EETHEN De collecte, ten bate van de Nationale reclasseering, in deze ge meente toevertrouwd aan de goede zorg van Mej. Donken te Drongelen, heeft f 17.opgebracht, met welk be drag de collectante zeer zeker tevre den kan zijn. De nummering der ingeleverde candidatenlijsten voor de op 19 Juni a.s., te houden stemming voor leden van den gemeenteraad had plaats, op Dinsdag 28 Mei j.l. De uitslag was alsvolgt No. 1. A. van Enkhuizen. No. 2. C. H. van Everdingen. No. 3. J. A. van der Schans. No. 4. C. iMj. Donken. No. 5. H. van den Heuvel Jzn. LAND VAN ALTENA. Vrij zeker tengevolge van het gure weer, trekken cle prijzen zich eenigszins aan en bestaat er veel vraag naar consumptie aardappelen. Voor Bravo's betaalde met 2.00 2,25 gulden, voor Bevelanders 1.25— 1.40 gulden per IEL. Binnen enkele dagen zal de heffing op cle aardappelenoogst 1934 komen te vervallen. De regeling voor de vervoer bewijzen blijft vermoedelijk tot 15 Juni geldig. SPRANG. TerwijL de kaashandelaar v. d. M. per fiets met een emmer eieren aan de hand den straatweg overreed werd hij door een fietser komende uit de Dijkstraat aangereden, waar door hii van zijn fiets viel en een groote partii eieren braken. Persoon lijk kwam hii met den schrik vrij. Zekeren Van V. werd door den metselaar Van P. uit Sprang-Capelle toen deze met zijn motor in dolle vaart passeerde aangereden, waardoor hii viel en een bloeduitstorting in zijn been opliep. Minder goed liep het met v. P. af, deze slingerde van den motor en kreeg een diepe vleeschwond aan zijn been ook aan zijn hoofd en enkel liep hii kwet suren op. Toen Zaterdagavond het 5-ja- rig zoontje van J. W. plotseling den Straatweg wilde oversteken, wercl hij door een juist per fiets passeert! meisje tegen den Straatweg gesmakt. In bewustelodzen toestand werd hii bii zijn ouders binnengedragen. Het kind bloedde uit zijn oortje. Dr. W. die spoedig ter plaatse was consta teerde hersenschudding. De agencle voor het op Zater dag 8, Maandag 10 en Zaterdag 15 Juni e.k. te Sprang te houden Mu ziek- en Zangconcours is als volgt samengesteld Zaterdag 8 Juni 's avonds ope ningsconcert te geven door „Excel sior," (de jubileerende vereenigingl „Het Rozenknopje" en het muziek gezelschap „K.N.A." Maandag 10 Juni opening door burgemeester Smit, 's avonds concer ten door „Concordia" uit Loon op Zand. Zaterdag 15 opening, voortzetting concoursconcerten, 's avonds concert te geven door „K.N.A." gecombi neerd met Euterpe" uit 's-Graveri- moer. Bii gunstige weersgesteldheid belooft dit een heele drukte te wor den. VEEN. Vrijdagavond j.l. werd door de actie tot steun voor den kleinen boe ren, tuinders en middenstanders, in de zaal van J. v. d. Velden een open bare vergadering gehouden. De heer M. Timmermans, welke deze verga dering opende, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen en zei dat het doel van deze vergadering was om te spreken over de belangen van den middenstand, de menschen die in de verdrukking zijn, de stief kinderen van het vaderland. Hierna werd mededeeling gedaan van een van clen Minister van Binnen- landsche Zaken ontvangen schrijven als antwoord op een gezonden re quest, bevattende een io-tal punten, (welke we reeds eerder in dit blad vermelden). Uit het antwoord bleek, dat ver schillende punten de aandacht der regeering heeft, of reeds in bewer king zijn. Andere, zooals invoerver bod voor buitenlandsch fruit, zullen niet doorgevoerd kunnen worden. Hierna deelde de heer Timmer mans nog mede dat het ledental van de plaatselijke vereeniging gestegen was tot ioo leden. Hierna verkreeg het woord een der leiders van deze actie de heer Bouman van Puiflijk. Spreker begon met er op te wijzen, dat de actie door moet gaan, net zoo lang totdat er ook bij den middenstander geld in 'tlaadje komt. De gehouden land dag te Huissen bij Arnhem was door meer dan io.ooo menschen bezocht, en zeer goed geslaagd. Spr. noem de het een gunstig teeken, dat de persverslagen niet onverdeeld gun stig waren, dit als gevolg dat vele bladen nog op de hand van de groo te lieeren waren. Verschillende ma len komt het voor dat eenvoudige berichtjes aangaande een te houden vergadering uit de bladen geweerd worden. Mocht dit te dezer plaatse ook zoo zijn, dan adviseerde spr. om eenparig het abonnement onmiddel lijk op te zeggen. Hierna werd aangedrongen om bij de komende hooigras verpachtingen gezamelijk overleg te plegen. Het is den kleinen boer zijn eigen schuld, zoo hij doodgedrukt wordt, hij is het sterkst in aantal, n.l. 75 pCt. van de boerenbedrijven. Uitvoerig werd hierna stilgestaan bij de komende gemeenteraadsverkiezingen. Door den spr. werden verschillende scherpe uit drukkingen gedaan. Met kracht werd aangedroingen om eigen menschen te kiezen en zich niet langer meer te laten misleiden. Ook als deze actie straks noodgedwongen zich zelf op het politieke pad zal moeten begeven laten dan de kleine boeren schouder aan schouder gaan staan en hun ei gen mannen kiezen. Hierna werd besproken, wat door de actie reeds verkregen is. Velen zijn zich aaneen gaan sluiten, de bla den zijn er artikelen over gaan schrij ven en verschillende wetten zijn door den drang van de actie ontstaan. Maar nog steeds wordt doorgegaan de groote bedrijven te steunen, ten koste van den middenstand. Als dit zoo door blijft gaan, dan zullen wij straks eischen opheffing van alle cri sismaatregelen. Waren er geen crisis maatregelen geweest, dan zouden er niet zoo veel kleine bedrijven te gron de gegaan zijn, van de grooten ech ter zeker 50 pCt. Nogmaals werd aangedrongen om bij de a.s. raads verkiezingen eigen menschen te kie zen en te zorgen dat de groote liee ren geen roet meer in het eten kun nen gooien. Verschillende punten werden nog behandeld, welke echter veelal een herlialing waren van wat op de vorige vergadering gesproken is. Na beëin diging van zijn rede gaf spreker ge legenheid tot vragen stellen, of even- tueele opmerkingen te doen. Allereerst werd het woord gevoerd door den correspondent van dit blad, welke er op wees, dat van moedwil lig niet plaatsen van een bericht, bij de Red. van het „Nieuwsblad" in geen enkel opzicht sprake is. Dat dit van deze vergadering niet gebeurd is berust op een vergissing. Verschillen de malen zijn door dit blad reeds artikelen gegeven, betrekking heb bende op den nood van den midden stand, ook werd van de vorige ver gadering een volledig verslag ge plaatst. Enkele vragen die nog ge steld werden, werden beantwoord. Te ruim 10 uur werd de vergade ring gesloten. WASPIK. Op den 2en Pinksterdag zal de processie van Waspik naar Ulicoten plaats hebben. De reis zal geschieden met autobussen. WOUDRICHEM. In de Zaterdag j.l. gehouden algemeene ledenvergadering van de Coop. Boerenleenbank alhier werd de heer Joh. Daim herkozen als be stuurslid en de heer Abr. van Hoven als lid van den Raad van Toezicht. In de vacature van bestuurslid we gens het overlijden van wijlen den heer F. C. Huijser werd gekozen het plaatsvervangend bestuurslid, de heer Y. M. Kende, terwijl in diens plaats tot plaatsvervangend bestuurslid werd gekozen de heer Dr. M. A. Egberts. WERKENDAM. Naar wij vernemen zijn de huishuren der woningen afd. Uitbrei ding (Werkend. Woning'bouwvereen.) als volgt verlaagd: 1 woning van f 3.00 op f 2.50 p. w. 2 woningen f3.00 op f2.50 3 f3.10 op f2,60 14 f3.25 op f2.70 14 f3.40 op f2.80 6 f4.00 op f3.50 6 f3-75 OP f 3-25 6 f3.50 op f3.00 VEILING DRUNEN. 27 Mei, 1935. Aardbeien 4055 cent. Asperges 18—24 cent. Asperges II 1017 cent. Spinazie 25 cent. Postelijn 35 cent. Juin 3—5 cent. Peulen 7080 cent. Tomaten 3542 cent. Rabarber 12 ceqt. Alles per K.G. Bloemkool 916 cent. Bloemkool II 4—8 cent. Savoien 34 cent. Witte komkommers 57 1/2 cent. Witte komkommers II 35 cent. Groene komkommers 45 1/2 cent. Groene komkommers II 24 cent. Sla 1—3 1/2 cent. Andijvie 24 cent. Alles per stuk. Radijs 1—2 cent. Keelen 1/31 cent. Seldery 1/31 cent. Rabarber 14 cent. Alles per bos. CHR. NATIONAAL ZENDINGS- FEEST. Op het Chr. Nationaal Zendings- feest, dat op Woensdag 3 Juli te Soestdijk wordt gehouden, zal ook de tweehonderdjarige werkzaamheid der Ev. Broedergemeente in Suri name worden herdacht. Dit zal geschieden door Dr. A. A'. L. Rutgers, Oud-Gouverneur van Su riname, thans lid der Tweede Kamer, des namiddags 2 uur op spreek plaats I. Deze zal spreken over „Pio niersarbeid in Suriname." VOLLEDIGE DISTILLEER-IN- STALLATIE IN BESLAG GENOMEN. De Centrale Recherche heeft in de werkplaats van den garagehouder H. W. aan de Brielschelaan te Rotterdam; een volledige distilleer-installatie in be slag genomen, benevens eenige liters gedistilleerd. Na het verhoor van W. werd een inval gedaan in een pand aan de Wol- phaertsbocht, waar in de woning van den schipper G. v. d. W. een aantal flesschen alcohol in beslag werden ge nomen, welke in het bij W. in beslag genomen toestel was vervaardigd. Bij het verhoor van den schipper kwam uit, dat hij het toestel aan den garagehouder had verkocht. Tegen bei den is proces-verbaal opgemaakt. o FRAUDULEUST „MARGARINE FA BRICAGE" TE ROTTERDAM. Voor eenige dagen kregen recher cheurs van de afdeeüng Crisis-dienst van de Centrale Recherche een pakje margarine in handen, dat gewikkeld was in geheel blanco papier. Bij het hierop ingestelde onderzoek werd Za terdagmorgen een inval gedaan in een pand aan den Bloemhof, waar een vol ledige installatie voor het vervaardigen van margarine werd aangetroffen. De voorraad margarine, bestaande uit: een kist en 3 doozen met pakjes, een kneed hak, een flesch boterkleursel en een hoeveelheid wikkelpapieren werden in beslag genomen. Zondagmorgen volgde een tweede inval, nu in een pand aan de Wester beekstraat. Hier was het bedrijf in vollen gang. Een aantal voor aflevering gereedgemaakte pakjes, drie teilen met 35 K.G. margarine, een kneedhak, pak- jesvormen en een snijapparaat werden in beslag genomen. Tegen beide mar garinefabrikanten in proces-verbaal op^ gemaakt. o BEKENDMAKING. De Nederl. Zuivelcentrale deelt me de, dat haar is gebleken, dat door vele belanghebbenden nog niet is voldaan aan het vermelde in het op 8 April 1.1. gepubliceerde, dat bij den melkhandel betrokkenen een aanvrage om erken ning moeten indienen bij genoemde Centrale. Grossiers in melk, melkslijters, melk inrichtingen, melkhandelaren, z.g. par levinkers; zij die melkproductien ver handelen als nevenbedrijf, zooa/s b.v. kruideniers; melkrijders, die ook voor consumptie bestemde melk vervoeren; melkveehouders, die zelf melk venten of op hun boerderij verkoopen; vee houders, die voor consumptie bestemde melk leveren aan grossiers of slijters, w.o. ook zij die op regeeringscontract verkoopen, worden allen, in hun eigen belang aangeraden, om, voor zoover zij dit niet reeds gedaan mochten heb ben, of reeds een aanvragformulier ter invulling ontvangen hebben, alsnog ten spoedigste erkenning aan te vragen. Betrokkenen wonende in de provin cies Groningen of Drente of in het gedeelte van Limburg ten Zuiden van de gemeenten Roosteren-Susteren, moe-, ten voor het verkrijgen van een aan vraagformulier tot erkenning zich wen den tot de Groninger Crisis-Melk-Com- missie, Hcerenewg 21, Groningen, Drentsche Crisis-Melk-CoinmissieHer tenkamp 5, Assen en Zuid-Limburgsche Cr i s i s-M el k- C om m is s ie te Voerend aal; de overigen dienen hun aanvrage te richten tot de Nederlandsche Zuivel centrale, Laan van Meerdervoort 84 te 's Gravenhage. Er wordt met den meesten nadruk op gewezen, dat degenen, die uiterlijk 25 Mei e.k. dc ingevulde aanvraagfor mulieren niet hebben ingezonden, de kans beloopen, na 31 Mei e.k. hun be drijf niet te mogen voortzetten en zich derhalve aan groot nadeel 'blootstellen. AARDAPPELENVERVOERREGE- LING. I11 verband met het feit, dat de aard- appelvervoerregeling, bedoeld in de ar tikelen 11 en volgende van het Crisis- Akkerbouwbesluit 1934, met ingang van 15 Juni 1935, dus te middernacht tus- schen 14 en 15 Juni 1935, zal vervab len wordt hiermede ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat erkende aardappelhandelaren, die op voornoemd tijdstip nog tenminste 10.000 Kg. aard appelen in eigen opslagplaats in voor raad hebben, waarvoor door hen hef fing is betaald, moeten zorgen dat daar- Toen de heer J. v. d. V. uit Zuili- chem Zondag op weg was naar zijn meisje, reed hij over een been dat op den dijk lag, waardoor hij de macht over zijn stuur kwijt raakte, en pardoes tegen L. D. aan reed, die voor zijn huisje op de trappen tegen de leuning stond. D. trachtte v. d. V. nog te keeren, maar dit mislukte. De leuning brak af, en beiden tuimelden van den dijk. Het mag een wonder heeten, dat geen van beiden door den val op de bazaltsieenen opliepen. Ook aan de fiets mankeerde niets, zoodat v. d. V. na het grootste stof van zijn kleeren te hebben afgeslagen, zijn reis kon voort zetten. Slechts de „gevelde" leuning herinnerde nog aan het ongeluk. Bij het uithalen van vogelnestjes, had het zoontje van v. d. M. het ongeluk uit een boom te vallen met het noodlottig gevolg dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Naar we vernemen constateerde Dr. R. beenbreuk en achtte deze overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. De postduivenvereeniging „De Luchtvaart", gevestigd in het café van Mej. Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwe- vaart, hield met oude duiven een wedvlucht vanaf Corbeill met den volgenden uitslag C. Rozenbraod, le, 7e, 46e en 33e F. Raaijmakers, 2e, 19e en extra-prijs, een tulband G. Vos, 3e, 4e en 13e Adr. Klootwijk, 5e, 22e, 25e, 28e en 32eJ. Versteeg, 6e; Adr. Blom, 8e, 15e en 29e Am. de Jong, 9e; C. Verhagen, 10eH Dalmeijer, 11e en 18 A. Bakkeren, 12e en 20e; W. Versteeg, 14e en 30e; J. de Jong, 17eP. de Roon, 23e Adr. Ver steeg, 24e M. de Jong, 26e H. Dekkers 27e en E. Haverhals, 31e. Een New-Yorksche diamanthandelaar, H. Winston, heeft den grootsten, niet- gekloofden diamant ter wereld de Jonker diamant, voor 140.000 pond sterling ge kocht. VOOR EEN STEEN Moet het geen verbittering wekken Nu in dezen zorgen tijd Zóóveel geld nog wordt geboden In zóó groote kwistigheid Zooveel dollars voor een voorwerp, Voor een dergelijken steen Kijken wij niet even peinzend, Stil-nadenkend voor ons heen Eenerzijds een groep van menschen Kwistig, tergend-zorgeloos. Anderzijds millioenen tobbers, Zonder werk, haast broodeloos. Hoeveel nood, ten top gestegen, En hoeveel maatschappelijk leed Werd verholpen, als zoo'c geldsom Beter, edeler was besteed In hoe talloos-veel gezinnen Werd een sprankel vreugd gebracht Als die rijke dollar koning Eens wat menschelijker dacht 't Staat ons allen vrij te handelen Met ons eigen geld en goed Doch daar zijn sociale plichten Waarmee ieder rekenen moet. Plicht is onze oogen openen Voor de wereld om ons heen. Verantwoording onzer daden, Mensch-zijn geldt voor iederéén H. POLL.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 6