k 5544 Vrijdag 1 Juni Wegens verbouwing ZEER VOORDEELTö. OPGERUIMD. Grooie sorteering Uitsluitend Deste Kwaliteiten - Lage prijzen! De Grootmoeder. TWEEDE BLAD Het NIEUWSBLAD van Heusden'' voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. HET BLAD Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. Landbouw VDECTÜ Plaatselijk Nieuws. Alle in voorraad zijnde Montnfen worden tot de laagste prrijzen Zusterhuis 6 Gediplomeerd Opticiën. DIE IS LEKKERGEURIGNIET DUURENMEN ONTVANGT ER FLINKE GELDBEDRAGEN MEE FEUILLETON. BEHOORENDE BIJ HET is voor het Land van Heusden en Altena en zijn omgeving Het heeft in de dorpen Doeveren, Heesbeen, Aalburg. Wijk, Veen, Andel, Giessen, Rijswijk, Uitwijk, Waardhuizen, de Werken en Sleeu- wijk, Werkendam, Nieuwendijk, Alm- kerk, Dussen, Meeuwen, Eethen, Drongelen, B.-Broek, Sprang-Capelle, Aalst en Poederoijen z Ij n eigen agenten en bezorgers In geen blad vindt men zulke nitvoerlge berichten en verslagen uit genoemde plaatsen. Om deze te kunnen geven, worden kosten noch moeiten gespaard Dat de bewoners dit waardeeren, blijkt uit het groot aantal abonné's in iedere plaats Ben aantal, dat ondanks de slechte tijdsomstandigheden nog geregeld «tijgt I De nieuwe abonnees ontvangen de tot 1 JULI a.s. verschijnende nummers GRATIS. Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 et. DE BETEKENIS VAN HET NATRIUM IN CHIL1-SALPETER. II. In een vorig artikel bespraken we o.a. de betekenis van het element bo rium in chili-salpeter. Thans willen we het element natrium even nader be schouwen. Ir. J. O. Maschhaupt schreef daar over o.a. een artikel in het Groninger Landbouwblad, naar aanleiding van ver schijnselen van kaligebrek op enige proefvelden. Naast elkaar Jagen daar perceelen, al' ruim 20 jaar bemest met resp. chili-salpeter, kalksalpeter en zwa velzure ammoniak. Op de perceelen be mest met chilisalpeter was de lo.of- ontwikkeling en de opbrengst steeds het best. Kaligebrek kwam, in tegen stelling met de andere perc., op het chili-perceel niet voor. Uit die waarnemingen bleek, dat het chili-salp. als meststof bijzondere ei genschappen bezit, niet alleen ten op zichte van Z. A., maar ook van K. S,, dat de stikstof eveneens in nitraat- vorm bevat, maar waarbij het salp, zuur gebonden is aan kalk inplaats van aan natrium. De gunstige wer king van het chili-salp. met duos toege schreven worden aan het natrium, dat dus ten dele de functie's van het ka lium kan overnemen. Deze proeven zijn ook van bete kenis voor onze rivierkleigronden, die op vele plaatsen verschijnselen van ka ligebrek vertonen. Daar zal in vele ge vallen ,bij de keuze van een stikstof meststof (behalve om andere, reeds ge noemde redenen) aan 't chi.isalpeter de voorkeur moeten worden gegeven. Ir. Maschhaupt meende de aandacht op die proeven te moeten vestigen, om dat het z.i. verkeerd zou zijn, als de goede stikst. mestst., die de industrie tegenwoordig levert, ons het chili-sal peter uit het oog zouden doen verlie zen. Deze meststof toch bezit eigen schappen, die het onder bepaalde om standigheden de voorrang verlenen bo ven andere stikstofmeststoffen. De betekenis van het natrium is ook op de voorgrond geschoven o.a. door proeven betreffende de ontkal- kende werking van verschillende stik stofmeststoffen. Bij een bemesting met chili-salpeter (natrium nitraat) wordt de stikstof door de planten opgenomen in de nitraatvorm. Het natrium wordt slechts gedeeltelijk opgenomen. De rest van het natrium neutraliseert bodem- zuren. Prof. Dr. O. de Vries schreef in het Landbouwkundig Tijdschrift van October 1934 een artikel over de ont- kalkende werking van sommige stik stofmeststoffen. Uit proeven, door hem genomen, bleek ,dat kalksalpeter weinig veran dering teweeg bracht in de kalktoe- stand van de grond. Zwavelvure amm. 1 gaf een sterke daling, maar chi i-salpe- ter een verhoging van de kalktoestand. De elementen borium en natrium blij ken in de bemes ing dus t er vco rame rol te spelen. Daarom zal, vooral voor bieten en andere kali-vretende gewas sen, voor vele gronden het natuur product chili-salpeter de aangewezen stikstofmeststof zijn INGEZONDEN (Buiten verantwoording der Red.). Naar aanleiding van de adverten tie voorkomende in dit blad deell ik belanghebbende mede, dat ik voor uit reiking van de teelt-vergunningen voor late aardappelen oogst 1935 zitdagen zal houden op de volgende datums: Voor Andel op Zaterdag 8 Juni van 4 tolt 7 uur n.m. in de v.m. Openbare School te Andel. Voor Veen en Wijk en Aalburg op Dinsdag 11 Juni van 4 tot 9 uur n.m. in het café van de Gezusters Vos te Veen. Voor Wijk en Aalburg op Woensdag 12 Juni van 4 tot 9 uur n.m. in het lokaal van den Boerenbond te Aal burg. Voor Giessen op Donderdag 13 Juni van 5 tot 9 uur n.m. in het café de Lorm te Giessen. Voor Rijswijk op Vrijdag 14 Juni van 5 tof 9 uur n.m. in het Gemeente huis te Rijswijk. Alle uren zijn in zomertijd aange geven. De vergunningen moeten per soonlijk worden afgehaald en de hef fing bij het afhalen worden gestort, tenzij men een bedrijf heeft ,dat het mogelijk maakt de heffing te verre kenen met eventueel te ontvangen steun uit het Landbouw-Crisisfonds. Kleine bedragen van heffing moeten worden voldaan, daarvan is geen ver rekening met e.v. steun mogelijk. De zitdagen voor de gemeente Eethen zul len worden gehouden in de week van 17 tot 22 Juni en zullen nader bekend worden gemaakt in dit blad dat 14 Juni a.s. verschijnt. De Secr. van District, No. 44 der L. C. O. N. L. J. Vogelaar, Andel A. 19. CAPELLE. Een kind van C. S. in de Kieuw- straat had het ongeluk van een hek te valllen, met het noodlottig gevolg', dat het hek op zijn beentjes terecht kwam, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Dr. R. achtte over brenging naar het ziekenhuis te Raams- donksveer noodzakelijk. Tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Sprang-Capelle is benoemd de heer W. Heymans te Ede. DUSSEN. Bij 't vervoeren van een cementen regenputring geraakte het dochtertje vaD den hear P. Donkersloot tusschen deze en een muur bekneld, waardoor zij ernstige inwendige kneuzingen aan pols en onder arm opliep. IIERPT. Onder voorzitterschap van den heer Chr. A. J. v. Herpt vergaderden Stem gerechtigde Ingelanden van het Water schap Herpt en het Herptsche veld. De rekening 4933'34 werd zonder op of aanmerkingen vastgesteld op een bedrag van f3978.12 aan ontvangstenen f 3538.05 aan uitgaven, alzoo een batig slot van f 440.07. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van f 4063.46 aan inkomsten en uitgaven. Omtrent enkele posten werden door den voorzitter nadere inlichtingen gegeven. Hst Dagelijksch Bestuur werd machti ging verleend om het bouwland in het Bijltje onderhands te verhuren, alsmede tot uitvoering van werken in eigen beheer. RIJSWIJK. De schietoefeningen der Bij'z; Vrijw. Landstorm, afdeeling Giessen- Rijswijk zullen a.s. Zaterdag 8 Juni, des avonds 7 uur (Zomer Tijd) wede® een aanvang nemen. De eerste viet;. oefeningen zullen voor de klasse oefe ningen bestemd zijn, terwijl daarna de jaarlijksche wedstrijd zal worden ge houden waarvan bijzonderheden op de schietoefeningen zullen worden mede gedeeld. Het eerste schot zal a.s. Za terdag worden gelost door den heer P. v. d. Kaaden, Voorzitter der plaat- selijk-commissie. WASPIK. Voor den Vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 7 runderen, 27 varkens en 4 kalveren. Door de Christelijke Gemengde! Zangvereeniging „Oefening Kweekt Kunst" alhier, zal worden deelgeno men aan het groot Nationaal Muziek concours te Sprang. Op de kiosk voor >e kou uit de lucht, !n nu héél vlug, m nieuwe bank in den tuin, VJinWillem de Bruin. 170. Die arme markiezin, zij' heeft al les maar voor zoete koek aangenomen. Ja, zij wilde haar kleindochter hebben; welnu, zij heeft haar! Ja, Drivot; zij heeft haar; maar als zij eens te weten komt, wie Céline neen ik meen Lauren- haar hebben bedrogen? zeide Drivot schou- markiezin je, Céüne wezenlijk is ce, en dat wij Gekheid! derophalende de bude komt niets te weten; zie eens een groote dame was bestemd te worden. Zoo babbelden en redeneerden de echtelieden Drivot. Zij hadden geen berouw van hun schanddaden. De baron de Verboise schreef aan mevrouw de Saulien een langen brief, waarbij hij al zijn bekwaamheid aan den dag legde. De eerste akte van het stuk was prachtig gelukt, nu moest het nog verder afgespeeld worden. De baron had vier dagen gewacht met schrijven; hij had tijd gehad te overwegen, hetgeen hij zou doen en zeggen. De uitdrukkingen, de woorden van den brief waren duizendmaal ge wikt en gewogen. Hij was, schreef hij, nog onder den indruk van zijn groote verwondering, welke langzamer hand in een niet minder groote smart veranderde. Reeds heel jong moest hij als wees zijn weg alleen door de wereld zoe ken, en hetgeen hij steeds het meest had gemist was: de liefde eener moe der. Hij had vele 'teleurstellingen, vele tegenkantingen ondervonden; ook had hij smartelijk geleden, en toch was hij nog nooit zoo gelukkig geweest, als toen hij hadf vernomen, dat zij, die hij liefhad, die hij met al de kracht, die in hem' was, aanbad, de kleindoch ter der markiezin dé Saulien was. Ja, die onverwachte verandering in het leven van juffrouw Laurence was een nieuwe teleurstelling voor hem. Natuurlijk kon hij zich slechts ver heugen in het geluk van haar, die hij beminde; maar haar geluk maakte slechts zijn ongeluk uit. Hoe edel den naam, dien hij droeg, ook was, kon hij helaas! niet verge leken worden bij den naam de Saulien. En dan bezat de markiezin de Sau lien een groot fortuin, en hij was heel arm. Hij durfde nu niets meer hopen. Waarom had. hij juffrouw Laurence ontmoet. Hij had haar onbevreesd be mind, niets had hem daarbij in den weg gestaan; hij kon juffrouw Dri vot huwen, haar zijn naam geven. Maar nu... O! hij maakte zich nu geen illusies meer, hij gevoelde wel', dat de kleindochter der markiezin de Saulien boven hem stond. Maar het kwaad was helaas! geschied. Wat moest hij nu beginnen? Dat wist hij niet. Hij had geleden en moest zijn lijden nu vervolgen. De baron kende het karakter der markiezin, toen hij dien brief schreef en wist, welke uitwerking die brief op haar moest hebben. Hij wreef zich in de handen. Meer dan ooit dansten hem de millioenen der markiezin voor de oogen. De oude dame ontving den brief van den baron. Zij was heel aangedaan en was dadelijk ingenomen met den aanstaande van haar kleindochter. Zij riep Laurence en liet haar liet aandoenlijke schrijven lezen. Het jon ge meisje veinsde groote ontroering. Zuchten, bevingen, niets ontbrak aan het spel der jonge dame. Zij was nu reeds de waardige leerlinge van den baron. Toen zij geëindigd had, gaf zij den brief zwijgend aan haar grootmoeder over en zag haar smeekend en met betraande oogen aan. Gij bemint den baron de Verboise cms? zeide de markiezin. O! ja! zuchtte Laurence. Welnu, mijn kind, vandaag nog zal ik hem antwoorden en hem ver zoeken hier te komen. Laurence vloog de markiezin om den hals en kuste haar. De markiezin was verheugd over die teederheid en zeide tot zichzelf: Dat is ten minste een begin. Een zoete glimlach speelde om hare lippen. Zooals wij weten, had de baron een mooi, knap voorkomen en kon, wan neer hij wilde, zelfs gedistingeerd zijn. Hij viel wel in den smaak van Lau rence; zij beminde hem wel niet, maar zij w'ilde wel met hem samenwerken, om de schatten der grootmoeder te- winnen. De baron ontving den brief der mar kiezin, las hem bevende van vreug de en twee uur later snelde hij naar het hotel de Saulien. Hij veinsde groote verlegenheid ,maar bewoog zich tege lijkertijd met zoo'n gemakkelijkheid, had zulke fijne manieren, dat hij reeds bij de eerste woorden de oude dame had ingepakt. Eerst werd er over koetjes en kalf jes gesproken en bijna niet over Lau rence. De markiezin wist heel handig liet gesprek op zijn familie te brengen en hij herhaalde het verhaal dat hij in den tuin van den bankier Lancastan aan mijnheer Lionnet had gedaan. Mijn 'grootvader, mevrouw, ging hij voort heeft den hertog de Tréville, uw vader, te Stutgart heel goed gekend. Ja, mijnheer, de hertog de Tréville heeft in Stutgart gewoond. Mijn grootvader was ook naar Duitschland' geweken en ontmoette daar mijnheer de Tréville en zij sloten onmiddellijk vriendschap. Vele mooie verhalen over de edel moedigheid van uw vader heb .k ge hoord. j Mevrouw de Saulien was aangedaan.. Zij was overwonnen. De baron had gelijk, toen hij zeide: de brutalen heb* ben de halve wereld. De markiezin zeide eenvoudig tot hem: Mijnheer de baron ,toen gij Lau rence hebt leeren kennen, dacht gij; dat zij de dochter van mijnheer en me vrouw Drivot was; zij was arm en' niettegenstaande dat ,hebt ge haar be mind en haar ten huwelijk gevraagd; uw verhouding tegenover mijn klein dochter blijft dezelfde; van nu af aan zal het huis der markiezin de Sau lien voor u geopend blijvenLau rence heeft u lief, gij zult dus haat) echtgenoot worden. O! mevrouw, mevrouw, sta melde hij ontroerd. Hij wlide voor de oude dame op cie knieën vallen; maar zij belette dit' en stak hein de hand toe, op welke hij eerbiedig een kus drukte. j De markiezin riep Laurence. De baron zag spioedig i in, dat del knapste topneelspeelster het Laurence niet zou nadoen. Een uur was onder heel aangenama gesprekken verloopen, toen de baron het noodig oordeelde, zijn bezoek niet langer te rekken en als een man van de wereld nami hij afscheid van groot moeder en kleindochter. (Wordt vervolgd), f Nieuwsblad Geachte Redactie, M. NORT, Gorinchem, WILLEM DEII-Sw- RAVENSWAAY's v P0LIS-K0FFIE EN POLIS-THEE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5