k 5546 Vrijdag 14 Juni PRIJS-VERMINDERING bij GORINCHEM. De Grootmoeder. TWEEDE BLAD Het NIEUWSBLAD van Heusden'' voor het Land Tan Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. DIE IS LEKKERGEÜR1GNIET DÜÜRENMEN ONTVANGT ER FLINKE GELDBEDRAGEN MEE FEUILLETON. HET BLAD Uit het dagelijksch leven. It echtzaken. BEHOQRENDE BIJ HET is voor het Land van Heusden en Altena en zijn omgeving Het heeft in de dorpen Doeveren, Heesbeen, Aalburg Wijk, Veen, Andel, Giessen, Rijswijk, Uitwijk, Waardhuizen, de Werken en Sleeu- wijk, Werkendam, Nieuwendijk, Alm- kerk, Dussen, Meeuwen, Eethen, Drongelen, B.-Broek, Sprang-Capelle, Aalst en Poederoijen zijn eigen agenten en bezorgers In geen blad vindt men zulke1 Uitvoerige berichten en verslagen uit genoemde plaatsen. Om deze te kunnen geven, worden kosten noch moeiten gespaard Dat de bewoners dit waardeeren, blijkt uit het groot aantal abonné's in iedere plaats Ben aantal, d«t ondanks de slechte tijdsomstandigheden nog geregeld stijgt I HF* Ce nieuwe abonné's ontvangen de tot 1 JULI| a s. verschijnende nummers GRATIS. WIERINGERMEER. ONDERHANDSCHE VERPACH TING VAN 52 BOERDERIJEN. De waarheid van deze enkele rege len, waarmede de excursiegids 1935 van de Wieringermeer besluit, vindt haar bevestiging ook weer in de voortvarendheid, waarmede met de •uitgifte van boerderijen in den nieu wen polder wordt voortgegaan. Nauwelijks hebben de eerste 46 pachters hun bedrijf betrokken, of op nieuw wordt een aantal boerderijen in dit nieuwe landbouwgebied in pacht aangeboden. Het is wel een unieke gebeurtenis in de agrarische geschiedenis van ons land, dat ge lijktijdig 52 boerderijen, met een to taal oppervlak van circa 2000 h.a., aan de markt worden gebracht. Fei telijk is het aantal, dat dit jaar voor uitgifte in aanmerking komt nog grooter, want ruim 20 bedrijven kon den reeds in pacht worden toegewe zen aan landbouwers, die bij het in cultuurbrengen van de jonge polder- gronden als bedrijfleider of anders zins waren ingeschakeld en die thans den tijd gekomen achten zich als zelf standig ondernemer op het nieuwe land te vestigen. Een bewijs, dat deze landbouwers, die reeds geruimen tijd de ontwikkeling van den bodem en de daarop verbouwde gewassen van nabij hebben kunnen volgen, ver trouwen stellen in deze jonge gron den. De ervaring bij de vorige verpach tingen in de Wieringermeer opge daan, heeft aangetoond, dat er in ons land nog groote behoefte aan boer derijen bestaat. Aanbieding van be drijven in zoo grooten getale als thans plaats beeft, verschaft dan ook ongetwijfeld aan vele landbouwers, die de laatste jaren tevergeefs naar een hun passend bedrijf hebben uitge zien, een welkome gelegenheid hun wenschen thans te kunnen bevredi gen. tiet belangrijke aantal beschik bare hoeven stelt in staat „elck wat wils" te bieden. Groote, zoowel als middelgroote en kleinere bedrijven treft men er aan, terwijl de grond soort uiteenloopt van zware klei tot zand. De grondsoort bepaalt in hoofd zaak de bedrijfsrichting. Zoo zijn er 13 geschikt voor het zuivere akker bouwbedrijf, 20 voor gemengd be drijf en 19 voor weidebedrijf. Van de weidebedrijven mag als regel hoogstens een derde gedeelte als bouwland worden geëxploiteerd. Bij deze verpachting is het begin sel van verdeeling van het econo misch risico aanvaard. De grond- pachtsommen zijn voor elk bedrijf afzonderlijk vastgesteld en houden verband met grondsoort en cultuur toestand van den bodem. Zij variëe- ren van f25 tot f35 in het eerste en tweede pachtjaar tot f 45 a f 80 in het vijfde en zesde pachtjaar. Overi gens is de werkelijke pacht, behou dens een minimum en een maximum, ZIE ETALAGES. ZIE ETALAGES. afhankelijk van een conjunctuur- indexcijfer, dat voor het grasland den melkprijs en voor het akkerbouwge- deelte het algemeen indexcijfer voor akkerbouwproducten, zooals dit door de Directie van den Landbouw wordt gepubliceerd, tot grondslag heeft. De behuizing van de bedrijven is gedeeltelijk reeds aanwezig, voor een ander deel moet zijn nog worden ge sticht. Uiterlijk 1 Mei 1936 zal zij evenwel op alle bedrijven gereed zijn. Er wordt naar gestreefd den boe renstand in de Wieringermeer tot zoo hoog mogelijk peil op te voeren, doch tevens wordt de vestiging van een gemengden boerenstand in den polder zooveel mogelijk bevorderd. Dit brengt mede, dat bepaalde ves- tigingseischen moesten worden ge- j steld. Als pachter kunnen dan ook alleen in aanmerking komen dege nen, die: 1. landbouwtechnisch voldoende geschikt worden bevonden om een hun toe te wijzen bedrijf te exploi- j teeren en Met inachtneming van deze beide factoren kunnen als pacht in aanmer king worden gebracht: a. degenen, die persoonlijk over voldoende middelen beschikken; b. boeren en boerenzoons, wier ouders of verwanten in staat en be reid zijn, hen aan het benoodigde be drijfskapitaal te helpen; c. zij, die, hoewel zelf over een deelte van het benoodigde bedrijfska pitaal beschikkende, voor het restee- rende gedeelte door verwanten wor den geholpen, wanneer op grond van hun antecedenten overigens voldoen de vaststaat, dat zij, eventueel met inwonende kinderen, door noeste vlijt in staat geacht kunnen worden, het gewenschte bedrijf naar behooren te exploiteeren. De pacht voor de cultuurgronden van de thans aangeboden boerderijen gaat 1 November a.s. in en duurt 6 jaren. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat de aanmelding als pachter voor landbouwers uit alle streken van ons land open staat. Degenen, die voor deZe verpach ting belangstelling koesteren kunnen schen mensch en mensch, tusschen ar- gratis een prospectus bekomen, aan beider en gezagdrager, \tusschen te vragen bij het Domeinkantoor van hoog-menschelijke wetten era praat- de Directie van den Wieringermeer- s^PPh- Laat ons meestnideA m dit polder te Slootdorp. SCHAKELS TUSSCHEN OUD EN NIEUW. In den ernstigen, maar evenzeer belangwekkenden tijd die wii door leven, zijn we de schakels tusschen oud en nieuw, tusschen datgene wat wegzinkt in den schoot van den tijd en dat. wat zich gestalte gaat ge ven, in nieuwe vormen en nieuwe verhoudingen. Maatschappelijke visies raken af gedaan, oeconomische toestanden her scheppen zich, geheel andere distan ties worden geboren in het schuch tere licht van een nieuwen tiid. Wat oud en onbruikbaar blijkt te zijn voor het sociale leven zien wii terugglijden in de vergetelheid wii zullen de dra gers worden voor de grondslagen eener andere toekomst. Dat nieuwe, dat zich-wijzigen van het beeld der wereld voltrekt zich niet in één ruk. Wii groeien, langs vele ondeugde lijke stelsels en vergeefsche gedach ten, naar het nieuwe verschiet. Een sociale ommekeer, ten goede, ont staat geleidelijk. Doch wij, die de gedachten en de goede ideeën mee krijgen voor den opbouw van wat komen zal, wij hebben den plicht ons daaraan te geven en mede te arbeiden aan het welslagen der maat schappelijke opstanding. Hoe schoon wij, van ons stand punt, het voorbije dan ook vonden, wij dienen als kinderen van dezen buitengewoon-interessanten tijd oude ideeën en vooroordeel en te laten va ren en ons aan-te-passen aan wereld en mensehen. Wii allen zijn verantwoordelijk, ie der in eigen kring en stand, voor ver betering van het heden en voor een goed-gefundeerde toekomst. Wii moe ten den tiidklank leeren verstaan en daarnaar luisteren onze oogen ope nen voor het nieuwe, en ons. leven en wereldbeschouwing daarnaar rich ten. Schakels zijnde tusschen oud en nieuw, leggen wii het oude af en dragen het nieuwe uit voor de ko mende geslachten. Daar groeit een verbroedering tus- waardevol proces. HARRY POLL. GERECHTSHOF 's-BOSCH. SMOKKELEN. H. J. de W., koopman te Wijk bii Heusden, uit anderen hoofde ge detineerd, moest zich verantwoorden ter zakedat hij op 5 Febr. 1934 te Venlo G. H. van Rijn heeft uit gelokt zonder document 2200 K.G. suiker te vervoeren, tegen een be looning van f 25. De Rijksadvocaat wees er op, dat het moeilijk was geweest verdachte, de aanvoerder van een bende smok kelaars te pakken te krijgen. Hii' moet nu maar eens de straf heb ben, die hem toekomst. Het O. M. memoreerde de straf zaak die tegen verdachte gaande ia geweest. Hii is ook de leider van een complot autodieven en hande laars in valsche nationaliteitsbewii- zen. 1 De eisch luidde 6 maanden ge vangenisstraf. RECHTBANK DORDRECHT. POLITIERECHTER. j Zitting van Vriidag 7 Juni. Mishandeling. M. K., arbeider, wonende te Die Werken en Sleeuwijk, had op 9 April E. Koek in het gelaat geslagen. Getuige Engel Koek zeide, dat zijn broer had gezegd Engel, je bent een groote waiï- welaar en je krijgt te veel steun. Dat was zelfs voor een „engel" te veel geweesthii had wat „pittigs" teruggezegd, waar op broer gerepli ceerd had met een 'klap in het gezicht. Verdachte zeide, dat de ander herni eerst geslagen had en dat hii uit zelf verdediging gehandeld had hii had er spijt van. Engel zeide, dat hii de klacht later had ingetrokken, doch1 daaraan was blijkbaar geen gevolg gegeven. De Officier eis'chte f 5 boete subs'. 172. De jonge vrouw ontving de drie jonge dames heel hartelijk, en bood hun alles, wat zij' had', aan. Geneviève en haar leerlingen, die door de groote wandeling honger hadden gekregen, na men gaarne melk en brood aan. Terwijl1 de twee zusters den landelij- lijken maaltijd eer aandeden, keek Ge neviève aandachtig het vertrek rond, dat een smaak aan den dag legde, dien men zelden bij boeren ziet. Zij kon niet nalaten de boerin haar verwondering te kennen te geven en haar eenige complimenten te maken ever dé netheid harer woning. De jonge vrouw glimlachte en ant woordde: Vroeger was het zoo niet bij ons; sedert Pa lotte bij ons is gekomen, is hier alles veranderd. Ziet u, juffrouw, la Palotte heeft ons geluk aangebracht; sedert zij hier is gekomen, nu acht jaar geleden, is alles ons ineegeloopen. Heet zij la Palotte? Daar de goede ziel volkomen het geheugen mist, en zij' ons nooit heeft kunnen zeggen, hoe zij' heette, hebben wij haar maar Palotte gedoopt, en in den geheel en omtrek is zij onder dien naam bekend. Gij moet nu niet denken, dat zij hier ondergeschikt is, hoewel zij zoo wat van alles in de huishouding doet, en on ze geiten en schapen hoedt... O! neen. Wij houden te veel van haar; zij is hier als een familielid; voor mij is zij een oudere zuster, voor mijne kinderen een tweede moeder. Wij spreken haar nooit tegen, zij doet wat zij wil, en zij hoedt onze kudden slechts voor haar pleizier. La Palotte is zeker de vrouw, die ik zooeven bij den Druïdensteen heb hooren zingen, zeide Geneviè ve bij zichzelf. Zie dat werk eens, zeide de boerin en liet Geneviève een borduur werk zien, dat als antimakasser diende. Het jonge meisje bekeek het werk en zeide: Het is prachtig gedaan. Niet waar, juffrouw? Welnu, onze Palotte heeft dat gemaakt. O! zij is be paald niet in een hut geboren. Mijn arme moeder, zaliger nagedachtenis, heeft altijd gezegd: ,,Zie je, Marguerite, 1» Palotte is bepaald de dochter van den een of anderen grooten heer." Dat zeide mijnheer de graaf de Mauriënne ook. En gij zijt nooit te weten geko men, waar de arme vrouw vandaan kwam? Nooit. Maar luister, juffrouw, luis ter naar hetgeen ik u zal vertellen, 't Is nu acht jaar geleden, ik was toen negentien jaar, en wist wel, dat ik er nog al goed uitzag. Jean Sou lis se, een jong mensch uit het dorp, maakte mij het hof; hij beminde mij, maar ik hem niet; ik had mij in het hoofd gezet een jongen man uit de stad te huwen, die allerlei goed altijd in ons dorp kwam verkoopen. Hij sprak goed en wist mij allerlei kompilimenten te maken. Wat zal ik u zeggen, ik was jong en de jeugd is dikwijls blind. Hem wilde iik dus trou wen; maar mijn moeder wilde daar niet van hooren; zliji wilde Jean Soulisse toe schoonzoon hebben. Eens ontstond er een hevige twist tusschen mijn moe der en mij daarover. Zij werd driftig- en bevende en bleek van woede voor spelde zij mij groot ongeluk. „Rampzalige", riep zij uit, „als je niet naar mijn waarschuwingen wilt luisteren, zal mijn vloek je treffen. De bedreiging was vreeselijk, maar mooi, maar buitengewoon mager en wit zij trof mij' jn. iet. Eensklaps verscheen een vrouw in den deurpost. Zij was nog jong en mooi, en buitengewoon mager en wit als een lelie. Haar kleeren waren ge scheurd' en haar schoenen, vol gaten, omsloten haar bebloede, kleine voetjes. Zij zag er verward' uit en mijn moe der en ik zagen dadelijk, dat zij idioot was. Wij wachtten, tot zij iets zou zeggen. Met een zachte, melancholieke stem zeide zij: „Mijn moeder heeft mij vervloekt en daarom ben ik altijd zoo ongelukkig geweest!" Ik kan u niet zeggen, wat er in mij omging. Toen vloog ik mijn moeder om den hals en riep uit: „Moeder, moeder, zoodra gij' wilt, zal ik de vrouw van Jean Soulisse worden!" Zij sloot mij in haar armen en kuste mij, daarna vatte zij de hand der sim pele, trok haar in de kamer en wij1 kusten haar. Sedert dien dag, juffrouw, heeft .onze geliefde Palotte ons niet meer verlaten en mijn moeder zeide; „De goede God heeft haar tot ons gezonden!" O! dat was wel waar! Door haar ben ik aan een groot ongeluk ontsnapt; want hij, dien ik lief had, i;s een door draaier; toen reeds gaf hij zich aan den drank over; met den dag is hij meer ontaard en ten laatste heeft hij uit el lende een einde aan zijn leven moeten maken. Sedert acht jaaj- ben ik de vrouw van Jean Soulisse; ik heb mijn nian liet en hij aanbidt mij. Wij komen goed vooruit en, zooals ik u reeds zeide, alles loopt ons mèe. God heeft ons twee kinderen geschonken en ik ben de gelukkigste vrouw en moeder op aarde. Welnu, juffrouw, mijn man en ik gel00ven vast, dat la Palotte ons zoo veel geluk heeft aangebracht. Dus is la Palotte krankzinnig? vroeg Geneviève. Krankzinnig is het woord niet, zij is alleen maar wat simpel. O! veel menschen, die zich verbeelden, heel wijs te zijn, hebben niet zoo'n goed) verstand' als zij! En toch ontbreekt haai] iets in haar hoofd. Haar geheugen is zij kwijt; zij kan zich niets van haar; verleden herinneren, volstrekt niets, j O, en zij zingt zoo mooi, dat iikl uren lang naar haar mooie, lieve, zachte) stem kan luisteren! Arme vrouw, zeide Geneviève treurig. Maar zij kan misschien gen nezen worden? Ja, misschien. Verleden jaar is een geleerde hier gekomen, om bloe men in ons gebergte te bestudeeren, en heeft eens een praatje met haar ge houden. Later zeide hij tot mij: „Die vrouw heeft zeker een groot ongeluk gehad, dat haar hersens heeft verward; een hevige ontroering, de een of andere sterke schok zou haar mis schien haar geheugen kunnen terug geven' Maar hoe zou zij zoo hevig ontroerd kunnen worden? Ons leven hier is zooi kalm; de eene dag gelijkt zoo op den anderen. Geneviève was aangedaan en vatte een groote sympathie voor de onge lukkige op, van wie met zoo'n warmte en zoo'n liefde werd gesproken. (Wordt vervolgd), j Jtienwsblad De polder groeit, staag, ongestoord De arbeid boeit, het werk gaat voort! DAMES CONFECTIE ATHMER- MARTENS 2. over voldoende bedrijfskapitaal kunnen beschikken om zoodanig be-1 drijf in stand te houden. RAVENSWAAY'8 POLIS-KOFFIE EN POLIS-THEE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5