BELANE1RIJK 15.25 21.00 27.25 P. A. DE GSAAG Mrax-BczBifligingsbericht WONDERNIEUWS Massief Eiken Dressoir Eiken geschilderd Slaap kamer Ameublementje Prachtige massief eiken Linnenkast 2 Fauteuils, 4 Stoelen 14.95 Alrax-ArliRglen I Gf/OOTE WEDSTRIJD A ANDEN LA N O ENDE VOORDEELEN PARREJ Burgstraat W 62 HEUSDEN. Buitenlandse!) weekoverzicht. bezitten, die een zeer diepe niuziielcken- mis heeft en daarbij de noodigc eigen schappen bezit om een goed en be kwaam1 directeur te zijn. De orkestdirecteur is de man, die den tot een orkest behoorende muzi kanten de maat en de voordracht van een muziekstuk aangeeft en er het ware gevoel in moet weten te leggen. Kan hij een en ander niet, dan behoort hij niet op te treden als' directeur, want zelf wordt hij dan op den een of ande ren dag aan den dijk gezet, waardoor hij zijn naam kwijt is, terwiijl aan de vereeniging onnoemelijke schade is toe gebracht. In een concours voor liefhebberij muziekcorpsen ligt iets eigenaardigs. In eene spanning, die uitgaat van de Verschillende besturen, directeuren en zeer begrijpelijk overgaat op werkende l'eden ,deelen in meerdere of mindere mat'e alle aanwezigen, behalve de ju ryleden mede; zij alleen blijven kalm, streng afzijdig en laten zich door mooie vaandels, zoomin als wellicht begeeste rende, doch soms vrij onaesthetische be wegingen van directeuren, complimenten Van besturen, van hun stuk brengen oftewel influenceeren. Zij oordeelen ïiaar gegevens, alleen strookende met de eischen der kunst én wekken, zeer natuurlijk, zoo doende wel eens den wrevel op bij enkelen, want sympathie, antipathie, de onzinnige jaloerschheid en afgunst spelen hélaas een groote rol in de wereld en blijven bij con coursen ook niet achterwege; velen zijn ook vatbaar voor ietwat platte, goed- koope indrukken en onderwerpen zich niet aan het oordeel der jury. Jammer dat er altijd vereenigingen zijn, die, dikwijls met zeer geringe sterkte, zich toch aan werken wagen boven hun krachten, welke zoodoende niet behoorlijk tot hun recht kunnen komen. Dit is niet goed te keuren en bij een concours nimmer aan te raden. Laat men toch om raad vragen en vooral aan bekwame vakman nen, welke muzieknummers men zal ïnstudeeren en hun verzoeken, die re- petitiën eens te komen bijwonen. Men kan voortreffelijk kunstenaar zijn, zonder verstand te hebben van harmonie-orkest, en die zijn er vele. Verschillende muzikale autoriteiten heb ben mij bekend, geen verstand te heb ben van harmonie-, noch fanfaremu ziek; daarom directeuren, gaat te rade bij mannen, die er wel verstand van hebben, en verrijkt daar uw kennis mede. Frans Dunkier zeide: harmonie orkest heeft iets geheel apparts en staat geheel zelfstandig en is veel moeilij ker dan symphonie-orkest. Muzikale kennis en beschaafde ooren moet een directeur hebben, die met zijn vereeni ging naar een wedstrijd gaat om een prijs te winnen; gelukkig zijn er tegen woordig zulke directeuren in Holland aanwezig. En dan noem ik uit den aard dei- zaak in de eerste plaats den Directeur van Onderling Genoegen, den heer Ba selaar, een man die de vereeniging met hart en ziel leidt, er zijn geheele „kunnen" aan geeft en door zijn bij zondere talenten én als musicus én als dirigent zoo begeesterend op zijn muzikanten weet in te werken. Want de heer Baselaar is groot én als mu ziekkenner én als directeur. Hij bezit de voor beide vereischte bekwaamhe den in zoo hooge mate als maar hoogst zelden wordt aangetroffen. Den lof trompet blazen ovqr zoodanig man, grenst, als ik als bijzonder kleine figuur in de muziekwereld zulks doe, bijna aan het belachelijke en daarom wil ik er niet zoo heel veel meer van zeggen. Toch een enkel woord en wei dit: J.l. Donderdag Hemelvaartsdag be reikte de - Wellenaren het bericht, dat de muziekvereeniging „O. B. K." al hier op dien middag gehouden Groot Nationaal Concours, uitgaande van de R.K. Harmonie ^St. Michaël" te Rot terdam in de hooge eere-afdeeling den eersten prijs met lof der jury had ver worven met een ruimschoots aantal van 400 punten. Een succes, dat men niet verwacht had, omdat de vereeniging met nog zoovele jonge krachten moest uitkomen, die nog nooit in het vuur geweest waren. Dit succes is dan ook wederom te danken aan den eminenten directeur den heer P. Baselaar. Voor directeur en leden een prachtige pres tatie die de naam van hunne vereen, en van de gemeente wederom hebben hoog gehouden, ver over de Gclder- sche grenzen. De rapporten waren zon der de minste opmerkingen en ver meldden: „Beschaafd in pianossiino's, keurig de crescendo's. Voordracht fijn, hulde voor zoo'n keurige vertolking, de kapelmeester heeft een zeer goede op vatting, terwijl de sax.-sopraan in zang thema schitterend was, bravo". En wat een successen, welke triom- phen heeft de heer B. mer O. G. be reikt. In 5 jaren tijds heeft hij de ver eeniging tot de afd. Uitmuntendheid weten op te voeren. 4 eerste prijzen en 1 tweede prijs werden in die 5 ja ren haar deel. En dat is toch een suc ces waarop men met trotsch kan weer zien. Aan deze successen heeft de heer Jan van Hemert, saxofonist, zeer zeker het zijne bijgedragen. Van Hemert, de secondant van den heer Baselaar, die hem reeds 25 jaar lang heeft gevolgd. Heeren Juryleden. Welkom in ons midden! Een oprecht welkom, om dat we er van overtuigd zijn, dat gij als juryleden de rechte mannen op de rechte plaats zijt. Het feit, dat de heer Callenbach in liet Land van H. en A. bij zoo goed als elk concours gevraagd wordt in de jury zifting te willen ne men, spreekt voldoende voor zich zelf; Wie hem zijn taak als jurylid wel eens meer van nabij heeft zien vervullen, weet, met welk 'n groot muziekkenner en consciëntieus beoordeelaar wij te doen hebben. Ook de heer Kwakernaat is geen on bekende in onze omgeving en menig maal heb ik ook zijn lof hooren ver kondigen én als muziekkenner én als jurylid. Van harte verheugen wij ons er dan ook over, dat we hem heden op ons terrein als lid der jury mogen verwelkomen. De Heer de Nobel is, als ik mij niet vergis, voor ons nog betrekkelijk onbe kend, doch hetgeen we omtrent hem elders wel eens hebben hooren ver luiden, doet de allerbeste verwachtin gen koesteren, dat ook hij als jurylid in hooge mate zal worden gewaardeerd. Juryleden ik wensc'h U toe een aan gename vervulling uwer taak, doch te vens eene hoogst moeilijke, want dan doorleven de luisteraars uren van hoog muzikaal genot en daar is het toch maar om te doen. Heeren Hoofdbestuurs- en Bestuurs leden, ik maak U mijn compliment, dat de vereeniging onder uwe leiding reeds na 5 jareh eene plaats onder hare zus teren inneemt, die zeker niet de minst eervolle is. Ik zou willen zeggen, dat de promoties, welke O. G. in 5 ja ren tijds heeft gemaakt, voor een groot deel aan uw juist inzicht en juisten tact zijn te danken. Niet aan ieder lid van het bestuur kan ik apart een woord wijden, maar twee uitzonderin gen moet ik toch maken. En dat betreft dan in de eerste plaats den voorzitter den heer C. van Loon, die gedurende het geheele eerste lus trum den voorzitterszetel heeft inge nomen en daarbij de meest doorslaande blijken heeft gegeven van de eigen schappen te bezitten, die een goed voorzitter van een muziekvereeniging behooren te sieren. Als onder-directeur heeft hij getoond muziekkenner te zijn en als voorzitter heeft hij getoond te kunnen leiden en de leiding in de juiste banen te hebben kunnen houden. Moge het O. G. gegeven zijn den moreelen en daadwerkelijken steun van haren tegenwioordigen voorzitter nog lange jaren te genieten, want dan kan zij1 er zeker van zijn, dat in de toekomst nog veel goeds voor haar is weggelegd. Ook moet ik nog noemen den naam van den heer C. J. van Wijk, den vol- ijverigen secretaris, een man die, wat maar in zijn vermogen is voor de belan gen der vereeniging doet. Waar zijn woonplaats elders is heeft hij er groote reizen voor over niet alleen om als werkend lid de repetities wekelijks me de te maken, maar ook thuis is hij met zijn vaardige pen telkens in de weel waar hij maar de belangen van O. G. kan dienen. Voor dat al brengen wij den heer v. W. gaarne onze warme hulde. Leden van O. G. Gij hebt besloten tot het houden van dit concours, na tuurlijk in de hoop, dat het zou slagen. Voor dat slagen zijn meerdere factoren noodig, waarvan een paar voorname zijn: groote deelname, mooi weer en eenige gepaste vermakelijkheden. En nu doet liet mij' zoo'n groot genoegen dat deze factoren aanwezig zijn.- AI is dat mot de vermakelijkheden niet zoo het geval, als men dit hier gewend is. Ik zeide reeds zoo straks, dat ik uw moed en uw voortvarendheid met het oog op de benarde tijdsomstandighe den bewonder en inderdaad doe ik dat in hooge mate. Mogen die moed en durf en die voortvarendheid hunne belooning vinden in het slagen van uw concours op eene wijze, die aller ver wachtingen overtreft. Zusterverenigingen en deelnemende gezelschappen, hier aanwezig, U roep ik een hartelijk welkom1 toe. Van har te hoop ik, dat de moeiten en ijver die uwe leden zich hebben getroost por alhier lieden den door U gewenschten prijs te verwerven, met het beste suc ces mogen worden bekroond. Dames en Heeren, Ik heb reeds te veel van uw geduld geverg en daar voor mijne verontschuldigingen. Ik ein dig dan ook met dezen wensch: dat O. G. tot in lengte van dagen moge groeien en bloeien! Op deze rede volgde een luid applaus. (Zie verder 1ste blad). edere week zal onze reclame- afdbeling gedurende de maanden Junj en Juli een wedstrijd houden voor, het aardigste reclame-gedicht of reclame-zin (slagzin). Iedereen kan mee doen. Als U\ kunt dichten maakt U een aardig gedichtje, echter niet langer dan\ 6 of 8 regels, bijv. „Op den duur zegt iedereen Het Wondermerk is nummer één". Maar hefat U geen dichterlijke ader niets geen bezwaar. Dan bedenkt p een aardige slagzin, bijv. „Geef my maar Wonder-artikelen" of Wondér-artikelen voorde zuinige huisvrouw". Iedere week 1 groote prijs. Ja, iedere week maakt U een groote kans Doet goed Uw best 1 Iedere week is er een prijswinnaar of winnares, die zijn (haar) moeite beloond ziet met een fraai ge schenk. Men kan hiervoor uit lijst \an speciaal daar- een voor uitgezochte geschenken een keuze ihaken. Om U enkele voorbeelden te noemen rookstel len, aktetasschen, damestasschen, siertafels, enz. enz. Wedstrijd reglement. De jury/beslistover beslissin gen wordt geen correspondentie gevoerd. Inzendingen, met Uw juiste adres vooral erbij, tot en met Zaterdag opgezonden, worden reeds de daaraan volgende week in dit blad bekend ge maakt, Inleveren Via Uw winkelier of per post aan p RECLAME^ AFDEELING WONDER SPAARSYSTEEM WOUDEfICHEM. En vergeet U vooral niet, een heele Wonder-Spaarbon bij te voegen, anders i^ de inzending ongeldig. WONDER-ARTIKELEN EN U GENIET Aangifte nieuwe leerlingen voor 15 Juli TOELATINGSEX/yMEN 17 Juli van 83/a^2 uur. Het Hoofd der School, D. DE JONG. VrucSit- en Laanboomen. Hoog^tam Appel f 0 90 Hoogsïhsi Peer f 1.00 Verder alle sodrten Leiboom- Struikvorm in stkande en lig gende snoeren. Prijzen op aanvr Aanbevdi «Toli. LankhaaiSJohz. O PO B.-Broek. Bij L. Dussen en KOOP: PALEN en ITERSTOKKEN. S, Tel. 13, te H. AMANKHAAR Johz.. G 67, Babiloniënbroek. wanneer gij U de/moeite getroost even een bezoek te brengen^ het verplicht U tot niets. met ingebouwde theemeubel en opstand met geslepen Spiegel 12 pers. Ledikant, 4 tVaschtafel, 1 Nachtkastje, 1 Tafel/ 2 Stoelen met 2 stuks geslepen/ spiegels, mooie uitgewerkte kuif en laden 'loerbedekking (Zeil) èt 39 ct. Kapok 65 en 39 ct. per pond. \BALATUM met schriftelijk garantie bewijs. Eiken geschilderd ledikant f 4.85 waschtafel f 3.95 nachtkastje f 3.45 Bijzet-tafel fl.85 en f2 15 Verder alle soorten MEUBELEN, IEDDEN, MATRASSEN,, ZEIL, COCOS en MATTEN tegen de 1 a g s t e prijzen. Alles uit voorraad te leveren Alles franco thuis.. Iedere vooraanstaande winkelier kan U deze aanduiding leveren zijn niet duurder (geldig tot eo met Zaterdag 15 Jani) 1 GROTE FLES AZIJM LACON MOSTERD SAMËÏTVÖOR 15 CENT wel voord e r. Dit jaar geen komkommer tijd. Talrijke kwesties be hoeven een dringende oplos sing. Het Italiaansch-Abes- sijnsche conflict verschuift de machtsverhoudingen in Euro pa. Berlijn krijgt zijn vloot. Wanneer de Pinksterdagen een maal gepasseerd zijn, nadert onaf wendbaar de tijd, dien wit komkom mertijd plegen te noemen. Staats lieden, eerzame klerken, directeuren en bedienden, kortom werkgevers en werknemers, trekken er tusschen uit om in den vreemde of in eigen land de ontspanning te zoeken, die men na een jaar van hard werken noodig heeft. Gevolg, dat in dien tijd alom een rustige rust heerscht, een rust. die voor den dagbladschrijver, die komkommertijd of geen komkommer tijd zijn blad moet vullen en in teressant moet houden, echter lang geen pretje is. Dagbladmenschen zijn echter lieden, die van wanten weten en gebeurt er niets, wel dan laat men wat gebeuren. Een van de meest dankbare onderwerpen om den le zer door de verveling van den kom kommertijd heen te halen is de zee slang, welk monster er dan ook trouw elk jaar met de haren wordt bijge sleept. Een beestje dus, dat goud waard is voor den journalist met ge brek aan copie. Maar als de teéke- nen ons niet bedriegen zal dit jaar de prijs van het gedrocht geducht dalen er zal weinig vraag naar bestaan Staatslieden en met hun de jour nalisten, die hun werkzaamheden moeten verslaan, zijn in deze tijden weinig te benijden lieden, waarvoor dezen zomer geen vacantie schijnt weggelegd te zijn. Er liggen te veel problemen opgestapeld, die dringend een oplossing behoeven. Wanneer wii dezer dagen na het Pinksterfeest eens in de wereld rondkijken, wijst er dan oiok niets op een paar maanden van naderende rust. Overal is men druk in de weerIn China versterkt Japan doelbewust en met een verbluffende regelmatigheid zijn machtspositie het nieuwe Fransche ministerie La- val heeft naast de vele binnenland- sche moeilijkheden, waarbij de red ding van den franc vooraan staat, zich nog met talrijke buitenlandsche kwesties bezig te houden, en met liet nieuwe Engelsche kabinet Baldwin is het al niet anders in Zuid-Amerika hebben Bolivia en Paraguav thans eindelijk vrede gesloten, zoodat aan den bloedigen strijd in den Chaco een einde is gekomen, wat evenwel niet weg neem, da de vredesonder handelingen veel tijd en veel moeite voor zich op zullen eischenin de Vereenigde Staten zal Roosevelt het onmogelijke moeten doen om zijn plannen, die na het vonnis van het federale gerechthof in het water zijn gevallen, van den verdrinkingsdood te redden in Londen onderhandelen Engelschen en Duitschers nog over de vlootkwestiedeze en tallooze andere problemen zullen maanden werk voor zich opeischen. Hebben wii te veel gezegd, dat er dit jaar voor monsters van Loch Ness weinig belangstelling zal bestaan? Nemen wij thans na deze alge- meene inleiding eens enkele actueele kwesties wat nader onder de loupe, en wel in de eerste plaats het Abes- sijnsche conflict, dat op het oogen- blik van alle huidige kwesties verre weg de belangrijkste is, daar het in de verdeeling der krachten in Europa een zeer groote verandering dreigt aan te brengen, zulks in de eerste plaats door Engelands toedoen. En geland zweert bii de drie-eenheid „Volkenbond, collectieve veiligheid en ontwapening," en zelfs wanneer het ziet, dat daar op het oogenblik niets mede te bereiken valt Duitschland is noch voor den Vol kenbond, noch voor collectieve vei ligheid te vinden, liet meent, dat de oplossing langs andere wegen moet worden gevonden lioudt het daar aan star vast. 'Over de bedoelingen van Mussolini in Afrika zal wel geen meeningsverschil. bestaan. Zijn zen ding, de booze stamhoofden te tem men en aan de Slavernij in Etiopië een einde te maken, de bedreiging van den boozen Negus, in al deze leuzen steekt niet meer, maar ook niet minder waarheid dan in al die redenen, welke een of andere staat gebruikte, wanneer h'ii koloni ale veroveringen voorbereidde. iMus- solini nu wil. Abbesinië veroveren, wel is waar met hetzelfde recht, waarmede Vroeger andere stukken van het Zwarte Werelddeel veroverd werden, maar dan toch veroveren. En nu zegt het statuut van den Vol kenbond, dat zulks ongeoorloofd is, zoodat dit instituut verplicht en ge rechtigd is, zich tusschen Italië en Abessinië te werpen. Evenzeer is En geland verplicht er voor te zorgen, dat de Volkenbond dit ook doet. Nu is het niet bekend, dat de Volken bond op dit gebied ai vele triomfen heeft behaald. Voor zoover wii ons herinneren zit Polen in Wilna, Japan in Mantsjoekwo, en dat aan den oor log in 4en Chaco thans een einde gekomen is, is waarlijk de schuld van den Volkenbond niet. Is Engte- land misschien bereid geweest zulks te verhinderen, desnoods met de wa pens? En zal het dit in het Itali- aanschAbessijnsche geval wel doen? Laat ons geen grapjes maken! Des ondanks legt Engeland (Mussolini vele moeilijkheden in dén weg, die echten geenszins kunnen verhinderen, dat de ze zijn plannen toch ten uitvoer zal leggen. Nu Mussolini van deze zijde moeilijkheden ondervindt, sluit hii zich meer en meer aan bii de andere zijde Duitschland, Hongarije en wëL- licht Polen! Dat is politiek! Musso lini zag voor zich een Frankrijk, dat hem in Januari in Afrika carte blan che gegeven had, doch nu geheel onder Engelschen invloed bleek te staan. Plet „eenheidsfront" van Stre- sa ontpopte zich voor hem in een Engeland, dat anderen wel voor zich wil laten strijden, maar niets wil la ten verdienen en als een Frankrijk, dat militair met Italië, maar poli tiek met Engeland verbonden wenscht te zijn. Het front van Stresa is dan ook niet meer. Die gevolgen daarvan zien wij. Alles stokt plotseling. Die Donauconferentie is voor onbepiaal- den tijd verdaagd. De betere betrek kingen tusschen Italië en Zuid-S|la- vië zijn weer verbroken. Om 'het luchtpact Rome-Parijs is het stil ge worden. En nu naag LavaL wel pro- beeren bii Mussolini te bemiddelen, veel zal hem dat niet helpen. Enge land heeft Mussolini voor langen tijd van zich vervreemd, en Duitschland; kan in zijn vuistje lachen. De week voor Pinksteren is de Duitsche legatie, die te Londen on der leiding van Vbn Ribbentrop vloot- besprekingen heeft gevoerd in Duitschland teruggekeerd, om ech ter deze week de reis naar Londen weer te aanvaarden en de onderhan delingen voort te zetten. iMjen weet waar het om gaat. De Duitschers wil len zeer terecht trouwens ook op zee van geen Verdrag van Versail les weten. Zii wenschen een vloot, en wel een, die 35 pCt. van de En gelsche tonnenmaat zal bedragen. En naar de geruchten verluiden, zal het die krijgen ook. De Engelschen heb ben de Duitsche eisch tenminste al in beginsel, aanvaard, en wanneer de Engelschen toestemmen zullen ook andere mogendheden wel toestem men. Van den steun van Mussolini kan Berlijn op bet oogenblik zelfs wel verzekerd zijn! Duitschland beleeft een goede tijd in zijn buitenlandsche politiek! (Nadruk Verboden). VAN HET

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 7