VETiEV hebben GEWACHT eijk Stufkens Buitenland. Op de Opruiming Welnu! deze begint a.s. Zaterdag 22 Juni. Binnenland. Plaatselijk Nieuws Bezoekt nu^ Zaterdag en volgende dagen Gorcumsch oudste en meest gesorteerde Kleedinghuis voor iederen stand en leeftijd. onderwijs is. Nu zegt de heer v. Wijk wel, dat als; men. de noodzakelijkheid in den Haag inzag, dat er een onder wijzer meer werd aangesteld, deze er ook wel zo>u komen, doch deze bewe ring- gaat niet op. Het eene jaar zegt men in den Haag, een klas van 30 leer lingen is groot genoeg, een volgend jaar is 50 nog niet te veel. De heer v. d. Velden acht het hier hetzelfde geval, als toen onderwijzer Sluijmers uit Heusden aan dezelfde school les heeft gegeven en toen daar voor een gratificatie heeft ontvangen, waarvoor ook de heer v. Wijk toen heeft gestemd. Spr. acht het verkeerd, dat op deze wijze bezuinigd wordt, de jeugd wordt daarvan de dupe. Als een onderwijzer voor 2 klassen staat, kan de kinderen niet worden geleèrd, als wanneer deze slechts een klas voor zijn rekening heeft. De Voorzitter merkt op, dat in de tijd van de waarneming door Roza, de onderwijzeres van den Heuvel ook een tijd ziek is geweest en hij daar voor dienst heeft gedaan. De heer v. Wijk zegt, dat door dit laatste de zaak veranderd, dan is hij niet tegen het verleenen der gratificatie. ■Zeker heeft hij indertijd voor de grati ficatie van Sluijmers gestemd, doch als men later tot de overtuiging komt, dat iets verkeerd is, behoeft men daarmede niet voort te gaan. De heer Bouman is het bekend, dat Roza een goed onderwijzer is en hij is er dan ook niet tegen, dat hem een subsidie wordt toegekend, kan deze echter biet op f25.worden gesteld? De Voorzitter acht f40.werkelijk al laag genoeg. Met algemeene stemmen wordt be sloten een subsidie van f40.— toe te kennen. Verzoek van het sub-comité van het nationaal crisiscomité voor steun- verleening B., om een bedrag van f2.10 per werklooze beschikbaar te willen stellen voor hulpverleening aan werkeloozen met groote gezinnen. Het rijk betaalt hierin 79 pCt. bij. B. en W. stellen voor het bedrag beschikbaar te stellen, het is in het belang van de werkeloozen met een groot gezin. Met algemeene stem men hecht ook hier de raad zijn goedkeuring aan. Vastgesteld wordt de heffings- en invorderingsverordening voor vergun ningsrecht voor sterken drank. Het bedrag wordt gesteld op f 40 per jaar. De Voorzitter schorst thans de vergadering voor de verpachting van het hooigras van de gemeente. Opbrengst vorig jaar Groot Korenzand f 257 f411 Klein Korenzand f 100 f 150 vWei d'Ulven f 47, f 69 Dorpsbosch f 71 f141 De Kuyper f 36 f 76 Ebbe .Waardje Totaal f511 f363 f 71 f347, f729 f 93 Totaal f 434 f 822 Het verpachte wordt den pachters gegund. De begrooting van het electrisch bedrijf wordt gewijzigd conform het voorstel van B. en W. Hetzelfde geschiedt met de ge- meentebcgrooting 1934 en 1935. B. en W. stellen verder voor de huur der Ebswoningeri met ingang van 1 Juli a.s. te verlagen, van f3. op f2.50 per week. Met algem. stemmen wordt hier aan goedkeuring gehecht. De heer Mans zegt het voorstel van B. en W. toe te juichen. Het vorig jaar heeft spr. hierop al aan gedrongen, doch toen was verlaging nog niet mogelijk. Rondvraag. De heer v. d. Mooren vraagt of het rapport over het electriciteitsbe- drijf nog niet binnen is, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. De heer v. cl. Mooren dringt ver der aan op het reeds toegezegde doen uitgraven der slooten langs den Hoogen Maasdijk. De Voorzitter zegt dat dit thans spoedig zal gebeuren. De heer v. d. Mooren vestigt ver der de aandacht op het inlaatsluisje van het Noorder afwateringskanaal voor deze slooten. Het water vloeit er even spoedig door weg als het er invloeit. Dit sluisje kan gevoeglijk vervallen, een schuifje bij den z.g. hekkendam was voldoende en veel doelmatiger. Een der bewoners langs den dijk wil zich gaarne belasten met de zorg van dezen duiker. De Voorzitter zal zich voor een en ander in verbinding stellen met het bestuur van het Noorder-afwate ringskanaal. De heer v. d. Mooren dringt ver der aan op het herstellen van den duiker nabij mevr. de W.ed, Vos. De Voorzitter zegt toe ook hier voor zorg te zullen dragen. De heer v. Wijk vraagt hoe of het zit met de watervoorziening hier in de kom van de gemeente. De Voorzitter antwoordt, dat dit een zaak van den polder is. Het pol derbestuur is bezig de zaak tot een einde te brengen, het zal echter wel uitloopen op onteigening. De heer Mans vraagt hoe of het staat met de vereeniging Veen en Wijk, laatst is in de raadsvergade ring van Veen gezegd, clat in den loop van 14 dagen in deze door den Minister een beslissing zou worden genomen en men hoort nog steeds niets, hebben B. en W. reeds een audiëntie bij den Minister aange vraagd De Voorzitter zegt dat over de vereeniging nog niets nader bekend is. De verwachting was werkelijk dat de Minister in den loop van 14 dagen een besluit zou nemen. De audiëntie is aangevraagd. B. en W. zitten in deze ook niet stil. De vergadering wordt hierop door den Voorzitter gesloten. SPOORWEGONGELUK. Op het station Bruck an der Mer in Stiermarken, waar het emplacement ver legd wordt naar aanleiding van het in gebruik nemen van een nieuwe brug over de Mur is een boemeltrein op een stil- staanden sneltrein gereden. Naar de direc tie van de Oostenrijksche bondsspoorwegen meedeelt, zijn by dit ongeluk 65 passa giers uit beide treinen licht gewond. Het spoorwegverkeer ondervond slechts geringe vertraging. -Q— DOODELIJK ONGEVAL. Tijdens schietoefeningen van de Itali- aansche vloot in de Golf van Gaeta zijn door het ontijdig afgaan van een schot op de torpedoboot „Borea" twee matrozen gedood en vier licht gewond. LIEFELIJKE OUDERS. In een dorp in de buurt van Warschau hadden automobielisten bij herhaling de verbazingwekkende ervaring, dat kinderen blijkbaar opzettelijk hun wagen tegemoet liepen, om zich te laten overrijden. Toen het aantal van dergelijke gevallen steeds talrijker bij de automobielclub werd aan gemeld, stelde men voorzichtig een on derzoek in en thans bleek, dat de ouders in vele gevallen hun kinderen dwongen, te probeeren zich te laten overrijden. Eenigen tijd geleden was een kind over reden en aan de ouders was een scha deloosstelling van 20.000 zloty toegekend. Een reeks andere ouders waren daarop jaloersch geworden en probeerden op deze wijze thans ook aan een schadeloosstelling te komen. EEN KOSTBARE MUNT. Op het land van een arme familie te Szeged (Hongarije) heeft men een goud stuk uit den Napoleontischen tijd aange troffen, dat een waarde van meer dan 360.000 gulden vertegenwoordigt. Er zijn indertijd slechts tien van deze munten geslagen, daar door een vergis sing op de eene zijde de woorden „Répu- blique Fran$aise" voorkomen en op de andere zijde „Napoleon Empereur." Het goudstuk zal thans in Engeland worden verkocht. TUNNEL DOOR DEN MONT BLANC. Te Courmayeur in Piemonte zijn dezer dagen uitvoerige Fransch-Italiaansche be sprekingen gehouden inzake den tunnel bouw door den Mont-Blanc. 'Het ligt in de bedoeling thans weldra een aanvang te maken met dezen gigan- tischen arbeid, welke een zeer groote ver betering zal beteekenen ten aanzien van de verbinding ParijsRome. Men heeft thans vastgesteld, dat de tunnel een lengte van 12.800 M. zal heb ben. De tunnels door den Simplon, den Mont-Cenis en den St. Goshard zijn res pectievelijk 49.800, 13.500 en 15.700 M. lang. De breedte van den tunnel, die met gewapend beton ter dikte van 1.50 M. zal worden bekleed, zal 8 M. bedragen. De kosten worden op 250 millioen Lire geraamd, waarvan Frankrijk en Italië gelijke deelen zullen bydragen. Er zullen 5 a 6000 arbeiders bij den tunnelbouw te werk gesteld worden, en men heeft berekend, dat het werk op deze wyze in vyf jaren voltooid kan zijn. van een mooi COSTUME, JONGENSPAK of REGEN JAS zéér voordeelig te koopen. DE MOORD TE WILDÉRVANK. Drie personen gearresteerd. Aan het einde van de vorige week is uit het Oosterdiep te Wildervank opgehaald het lijk van den alleenwo- nenden 69-jarigen heer Kroeze. Het lichaam was gebonden en verzwaard met een stuk ijzer. Bovendien was de brandkast in" de woning van den heer K. geforceerd, terwijl verder al les in het huis overhoop was gehaald. Het onderzoek, ingesteld door Ge meente- en Rijkspolitie te Wilder vank, is zoo ver gevorderd, dat kon worden overgegaan tot de arrestatie van drie personen, kooplieden van beroep, van wie men aanneemt, dat zij bij het misdrijf betrokken zijn. zijn. Twee hunner zijn te Groningen aangehouden de derde is; te Pekela gearresteerd. De gearresteerde G. en L. uit Gro- gen en K. uit Oude Pekela zijn te Wildervank aan een verhoor onder worpen. Zii zijn tusschen twintig en dertig jaar oud. De Officier van Justitie heeft 300 gulden uitgeloofd voor wie inlichtingen kan verschaf fen, welke leiden tot de ontdekking van dader of daders. Het verhoor van de drie verdachten heeft den geheelen avond voortgeduurd. Een van de verdachten is. in den loop van den avond weer op vrije voeten gesteld. —o FELLE BRAND IN ROTTERDAM. Woensdagmorgen is een felle brand uitgebroken in de zakklenstop- perii van W. Smaal in de Diikstraat 137. Het pand stond weldra in lichter laaie en de omliggende huizen van de Diikstraat en den Lage Oostzee- diik begonnen ernstig gevaar te loe pen. De Brandweer tastte, het vuur van alle kanten aan. Niet minder dan 20 stralen van motorspuiten en slangenwagens werden door de hui zen en over het open terrein van de voormalige gasfabriek geleid. Na ongeveer anderhalf uur hard werken was men het vuur meester. De zakkenstopperii was geheel uit gebrand. Een zwartgeblakerde ruïne bleef slechts over. INBRAAK TE ZWAMMERDAM. Te Zwammerdam is ingebroken in het kantoor van den houthandel G. Hoogendijk en Zoon. De ongenoodc gasten hebben zich tot het gebouw toegang verschaft door het forcee- ren van twee deuren. In het kantoor werd alles overhoop gehaald. Ver schillende laden en kasten werden opengebroken. Hoewel tot dusver nog niet met zekerheid kon worden nagegaan, wat er vermist wordt, staat het wel vast, dat een bedrag aan geld, alsmede een hoeveelheid post- en plak zegels zijn ontvreemd. Dit is thans reeds de derde maal, dat in het kantoor der firma Hoo gendijk wordt ingebroken. NOODLANDING BIJ ESSEN. Een Belgisch passagiersvliiegtuig heeft een noodlanding moeten maken op een zeer ongunstig gelegen terrein op 2 K.M. ten Zuidwesten van Essen. Vijf passagiers werden licht gewond, terwijl de vijf an deren ongedeerd bleven. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben over de maand Mei opgebracht f30.537.934. Daarmede zijn zij f 2.641.232 beneden de raming gebleven en slechts f 240.650' boven de opbrengst van Mei 1934 uit gekomen. De opbrengst over de eerste vijf maanden van 1935 was f 150.528.474 cf f 19.496.513 meer dan over hetzelf de tijdvak van het vorige jaar, maar bleet f 15.367.358 beneden de raming. De opbrengst van de inkomsten ten bate van het Verkeersfonds bedroeg de vorige maand f2.244064. Aan directe belastingen f 1.749.946.03 minder ontvangen dan in dé overeen komstige periode in het vorige jaar. Deze daling komt vooral door den achteruitgang van de inkomstenbelas ting, die thans reeds f 1.837.375.03 min der heeft opgebracht dan in 1934. De Omzetbelasting, waarvan de op brengst per maand op f6.791.666.67 is geraamd, bracht het in de afgeloo- pen maand tot f5.619.284.65 tegen f5.310.716.81 in Mei 1934. VERKEERSONGELUK TE AMSTERDAM. Motorrijder zwaar' gewond. Op| de Nassaukade te Amsterdam is de motorrijder J. Krijgsman, die eenigen tijd achter drie auto's had gereden, bii het passeeren in botsing- gekomen met een driewieler, die op dat moment den weg overstak. De motorrijder kwam in zoo hevige aan raking met den driewieler, dat hii het bewustzijn verloor. De Genees kundige Dienst heeft hem met een zware hersenschudding, een schedel breuk en een gebroken arm naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. SCHOENFABRIEK TE DONGEN AFGEBRAND. De schoenfabriek van de firma J. Lourijsen aan de Laagstraat te Don gen (N.-Brab.j is door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. De brand is ontstaan in het woon huis, dat met riet bedekt was. Die fabriek is: het vorig iaar uitgebreid. Ook de nieuwbouw is tot aan den grond toe afgebrand. De brandweer uit Dongen stond machteloos bii ge brek aan water. Alleen de kantoor- bescheiden konden tiidig ha veilig heid worden gebracht. Verzekering dekt geheel de schade. o— DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL TE OI STER W I JK. Te Oisterwijk bii Tilburg geraakte de 18-jarige metselaar G. van Aven- donk bii het plaatsen van een zwa- ren betonnen put ring tusschen dezen en een muur bekneld, waardoor hem hoofd en borstkas op zoodanige wij ze werden ingedrukt, dat de jonge man onmiddellijk1 werd gedood. Het ongeluk geschiedde ten huize van den heer K. aan het Kerkplein. Het stof felijk overschot van het slachtoffer is naar het R. K. Gasthuis te Oister wijk overgebracht. DOODELIJKE AANRIJDING TE 'MAGELANG.' Zondagmiddag reed in de desa Pa- jaman bii Magelang een vrachtauto een fiets aan, waarop, volgens een Aneta-telegram. gezeten waren Louis Quelle, een 13jarige zoon van een ad judant-geweermaker en de Inlandsche jongen Sa.kir. Beiden werden levens gevaarlijk gewond opgenomen. Louisi Quelle is een uur later aan de be komen verwondingen overleden. o DE VERKIEZINGEN VOOR' DE EERSTE KAMER. De candidaatstelling voor de ver kiezingen van 25 leden der Eerste Ka mer zal op 9 Juli a.s., platas hebben. De verkiezingen in de betrokken Pro vinciale Staten zuilen Vrijdag 26 Ju li worden gehouden. AUTOBUS IN EEN SLOOT GEVALLEN. De chauffeur van een autobus, waar mede een veertigtal personen werden ver voerd, verloor onder de gemeente Erp wegens te groote snelheid de macht over het stuur waardoor de bus slipte en om gekeerd in een diepe sloot terechtkwam. Onder de inzittenden ontstond een paniek. Een oud vrouwtje bekwam inwendige kneuzingen en een beenbreuk. De andere inzittenden konden met een inmiddels gerequireerde autobus hun reis vervolgen. 6 JAAR GEVANGENISSTRAF. Tegen den gedetineerden timmerman A. B. te Wezep werd door de officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle een gevangenisstraf van 6 jaar geëischt, terzake dat hij opzettelijk brand heeft gesticht in zijn timmerwerkplaats, welke mede met 2 woonhuizen geheel in vlam men opging. DUIKER VERDRONKEN. Nabij de Noordpier te IJmuiden had een duiker zich te water begeven om te trachten uit een daar gestrand bottertje waarin zich nog een bedrag aan geld zou bevinden, op te sporen. Toen men boven water geen teeken van leven meer van hem kreeg, haalde men hem direct boven. Na hem van zijn duikerpak ontdaan te hebben, werd kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. VLEESCH EN GEHAKT IN BLIK. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een circulaire de gemeentebesturen er nogmaals met grooten nadruk op ge wezen, dat nauwlettend moet worden toe gezien, dal rundvleesch en gehakt in blik, hetwelk wordt gedistrubueerd, niet wordt verstrekt aan catagoriën, die daarvoor ingevolge de thans geldende voorschriften niet in aanmerking komen. Tevens wijst de minister nogmaals op de wenschelykheid om deze distributie, indien eenigszins mogelijk, te doen plaats vinden door bemiddeling van de slagers en de grossiers in de gemeente, vooral in de mijnstreek, waar de distributie van rundvleesch en gehakt in bussen op rui mer schaal geschiedt dan elders. Ten slotte brengt de minister onder de aandacht van de gemeentebesturen, dat het, behoudens in bijzondere gevallen, gewenscht geacht moet worden dat door de gemeente voor administratiekosten geen grooter bedrag wordt ingehouden dan 1 1V2 cent per bus, opdat aan de slagers die bij de distributie hun bemiddeling verleenen, een bedrag van 3y2 a 4 cent per bus ten goede komt. HEUSDEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Een rijwielbelastingmerk. Inlichtingen Brigade-Commandant Marechaussee, Heus- den. Naar wij vernemen zal op Zater dagavond in hotel Concordia de beroemde billardmeester Valkhof een billard-séance geven. Niet minder dan 350 carb. cadre worden door hem als voorgift gegeven op een partij van 500 carb. Wij twijfelen niet of vele billardlief- hebbers zullen dezen avond op hotel Con cordia aanwezig zyn om het spel van dezen kunstenaar gade te slaan. Morgen (Zaterdag) zal de meer malen. aangekondigde dam-seance op het plein aan de voorin. Muloi-schooll plaats hebben. Raman, welke in 1933 op zootn prachtige wijze den Natibnalen Titel behaalde en zoo juist het kampioen schap van Amsterdam in de wacht sleepte, zal den strijd aanbinden tegen 50 a 60 spelers uit Heusden en omstre ken. Laat de deelnemers er voor zor gen, dat Raman een zware strijd te strij den krijgt. De deelname bestaat uit: Heusden 22, Genderen 15, Heesbeen 8, Herpt l' Aimnerzjocfeu l. Qrongelen' 3 Qera

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 2