V eilingberichten. Voetbalsport. gedaan. Een auto, die gedeeltelijk op het fietspad reed, kwam in aanraking met den fietser A. B. uit Best. De fietser viel voor de auto. De auto reed na de aan rijding 30 meter docy en kwam toen pas tot stilstand. B. die gedeeltelijk was mee gesleurd, was op slag dood. 70 000 MARK VERDUISTERD. De Arnhemsche politie heeft een ge wezen gérant gearresteerd, die van iemand uit Praag een aantal eflecten in bewaring had ontvangen ter gezamenlijke waarde van 100.000 mark en waarvan hij een gedeelte ten eigen bate heeft aangewend. By zijn aanhouding bleek de man nog slechts in het bezit van 30.000 mark te zijn. Hoewel hy ontkent, zich aan verduis tering te hebben schuldig gemaakt, is hij in het huis van bewaring opgesloten. BEROOFD. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een Haagsch koopman te Rotterdam die aldaar verschillende panden op den Schiedamschedijk en Ged. Binnenrotte hac bezocht, beroofd van een portefeuille met f 11.000. DE ARRESTATIES TE WEZEP. In verband met de arrestaties te We zep bij Zwolle, waar reeds een tienta arrestaties plaats vonden, verneemt de „Msb." nog, dat, ofschoon de autoriteiten het diepste stilzwijgen omtrent de werk zaamheden van de bende bewaren, het vrijwel vast staat, dat nu reeds meer dan 40 personen zijn gearresteerd. Deze personen zijn opgeborgen in de marechausseekarzerne te Wezep, het ge meentehuis van Oldebroek en het Huis van Bewaring te Zwolle. Steeds weer worden nieuwe delicten opgehelderd. Kindermoord? Van personen die nauw met het onder zoek in verband staan vernamen wij, dat de bende zich ook schuldig heeft gemaakt aan kindermoord. Twee pasgeboren kinderen nl. van een familie te Oosterwolde gemeente Olde broek, zijn in de omgeving van het woon huis dier familie vermoord gevonden. De lijkjes waren ieder in een zak geduwd en daarna begraven achter het huis en om allen schijn weg te nemen plantte men boonen en bloemen op de aarde boven de lijkjes. Deze kindermoord moet ongeveer verleden jaar gepleegd zijn. Ook moet het niet uitgesloten geacht worden, dat de bende debet is aan de vele branden welke de laatste jaren in Wezep en omgeving woedden. Hiernaar wordt nog een diepgaand onderzoek in gesteld. Naar men verneemt zijn nog meer dere arrestaties te wachten. o ONGEVALLENWET. Naar de „Standaard" van bevoegde zijde verneemt, zal de vervanging van het premiestelsel der Ongevallenwet door een omslagheffing hoogstwaarschijnlijk 1 Juli a.s. ingaan. Het zwaartepunt van deze verkiezing lag in het stemdistrict te Meeuwen, en mede door politieke agitatie, waardoor een „Christelijke" arbeiderslijst in het leven werd geroepen, is het mogelijk ge- worden, dat lijst IV zich niet heeft kun nen handhaven op het oude zetelgetal. Lyst 2 bevatte candidaten van zelfs zeer verschillende pluimage nl. no. 1 een V. B., no. 2 een A. R. en no. 3 een a la Marchant. Wanneer no. 1 van lyst 2 zijn belofte had gehouden, nl. door no. 3 te gaan staan op lijst 4, zou de verkiezing een heel ander verloop hebben gehad is no. 3 van lijst 2 hieraan soms debet? Mede daardoor is het mogelijk geworden dat er momenteel 6 A.R. vertegenwoor digd zijn en is het, evenals in Neder ïemert gebeurd is, mogelijk geworden, dat de heer W. van Buuren met 51 stemmen niet is herkozen, terwijl de heer v. d. Stelt met 5 stemmen zich een zetel ziet toegewezen. Overigens kan men con- stateeren, dat de kiezer er zich nog zoo weinig rekenschap van geeft, wat achter de politieke coulissen gaande is en zich niet realiseert op welke wyze hun uit te brengen stem de meeste kans van slagen biedt. Een kiezer uit de gemeente Eethen. KONINGSKINDEREN IN ONS LAND. Tegen de duinhelling onmiddellijk gren zend aan het Zuiderbad te Noordwijk aan Zee, wordt een speciaal strand ver blijf voor de Belgische koningskinderen gebouwd. Het gebouwtje werd ontworpen door den gemeente architect te Noordwijk aan Zee, den heer C. van Vliet. INGEZOHDEN (Buiten verantwoording der Red.). Nadere preciseering der uitgebrachte stemmen bij de jongste verkiezing van leden van den raad van Eethen. Lyst 1. HAAGSCHE VEILING. 22 Juni. Aardbeien: (Natuur) Dutch Evern I 11—18, II 7—10. Kersen Vroege Duitsche I 1722, II 1015. Meikersen 1418 Druiven Gross Colman 3545 per pond. Dagelijks veiling om half 5 's morgens VEILING WOUDIÏICHEM. 24 Juni. Schoolmeesters f 4.60 per H.L. Poters 5y2 ct. per K.G. VEILING VEEN. 24 Juni. Schoolmeesters f9.10f 13. Poters f7.00 f 10. Vanaf heden eiken dag veiling. VEILING DRUNEN. 20 Juni. Asperges 2736. Idem II, 1623. Idem bl., 1019. Kassnijboon 3546. Dubb. boon 3643. Wagenaars 2536. Tuinboon 7—10. Stamsnijboon 2032. Peulen 1118. Erwten 73l/a. Spinazie 26. Postelijn 27. Kruisbessen 2 2. Aardbeien 2033. Idem II, 1018. Idem voor 't vat, 26. Rabarber 1l1/^. Alles per K.G. Blóemkool 59. Idem II, 24. Savoye kool 31/2. Spitskool 13. Andijvie 13y4. Witte komkommer 2y241/y Idem If, 1 2. Groene komkommer 1 l1/6. Sla Va13/4. Meloenen 2528. Alles per stuk. Rabarber 1—2x/2. Selderij V3— 2. Pe terselie V8 y3. Peen 25y3. Alles per bos. A. van Enkhuizen 91 D. Colet 7 P. Stockhart 1 99 Lijst 2. C. van E verdingen 44 A. Vos 97 A. D. van Buuren 42 183 Lijst 3. J. v. d. Schans 241 W. Lankhaar 77 J. v. d. Stelt 5 M. de Feijter 44 A. de Graaf Cz. 2 P. Scherf 2 371 Lijst 4. C. Donken 108 "W. van Buuren 51 A. Bos 18 P. Boll 13 Jac. v. d. Mooren 8 198 Lijst 5. H. v. d. Heuvel 78 E. v. d. Beek 146 G. v. d. Beek 82 J. v. d. Beek 6 Meiresonne 1 313 HEUSDEN. Zondag speelde Juliana I een vriend schappelijke wedstrijd thuis tegen Ekster I uit 's Bosch, de kampioenen van le klasse afd. 4 B. V.B. Oranje-Witten speelden een prachtigen wedstrijd en wisten met 31 van de kampioenen te winnen. Zondag a s. vervolgt Juliana hare vriend schappelijke wedstrijden tegen St. Michiels gestel I (2e klasse I.V.C.B.) Vergadering van den Raad der ge meente EETHEN, op Vrijdag 21 Juni, des v.m. half elf. Voorzitter: Edelachtb. Heer D. F. Brune. Secretaris: Weled. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest het formuliergebed, daarna de notulen der vorige vergade ring, die onveranderd worden vastge steld. Ingekomen stukken: Schrijven van Ged. Staten van 12 Juni, waarin wordt aangedrongen, om in de instructie van den gemeente-ont vanger een kleine wijziging te brengen. In de door den raad vastgestelde ter mijn voor het indienen door den ont vanger der rekening over het afgeloo- pen dienstjaar is gesteld de datum van 1 Augustus. Hierdoor zullen B. en W. zich niet kunnen houden aan het bepaalde in de gemeentewet. B. en W. stellen in verband met dit schrijven vcor, de datum van 1 Augustus te wij zigen in 20 Juli. De raad hecht hieraan zijn goedkeu ring. In verband met de wijziging der drankwet, wordt een kleine wijziging gebracht in de heffings- en invorde- ringsverordening voor het vergunnings recht. Circulaire van het Nationaal Crisis comité over extra hulp aan werkeloo- zen met groote gezinnen. Indien de ge meente een bedrag van f2.10 per wer- kelooze beschikbaar stelt, wordt door het rijk f7.90 bijgepast, zoodat per werkelooze een bedrag van 110. wordt verkregen. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten, aangezien er gemiddeld 61 werkeloozen zijn ge\\;eest, komt het voor de gemeente neer op een uitgaaf van 61 maal f2.10 is f 123.10. De heer Donken vraagt, welken da tum op de circulaire staat aangegeven, waarop de Voorzitter antwoordt van 30 Maart. De heer Donken zegt, dat in andere gemeenten reeds lang deze circulaire is behandeld. Spr. heeft den Voor zitter destijds gevraagd, of dit schrij ven ook hier was ontvangen en kreeg daarop een ontkennend antwoord. De Voorzitter merkt op, dat het schrijven mogelijk een tijdje zoek is geweest, het hindert echter niet, want 1 Juli staat als uiterste datum van bericht aangegeven. Met algemeene stemmen wordt be sloten het door B. en W. voorgestelde bedrag beschikbaar te stellen. Schrijven van Ged. Staten van 14 Juni over de samenstelling van de Commissie tot Wering van Schoolver zuim. De commissie bestaat op het cogenblik uit de heeren Blom, hoofd der Bijz. school te Genderen, Haase, hoofd der O.L. school te Drongelen, P. W. de Raad, N. v. Wijk en A. L. de Graaff. Deze heeren zijn alle af tredend, doch herkiesbaar. De heer A. L. de Graaff is de laatste jaren op geen enkele vergadering geweest, zoo dat voorgesteld wordt in zijn plaats te benoemen, den heer A. Vos. Met algemeene stemmen worden de aftredenden herbenoemd en de heer Vos benoemd. Aangaan geldleening. De Voorzitter deelt mede, dat dit punt op de agenda is geplaatst, omdat het altijd nog tobben is, om het be drag van f35200.geleend te krij gen. De hulp van Ged. Staten is in geroepen en op advies van dit college hebben B. en W. zich gewend tot een bankiersfirma in den Haag. Een beslissing is door deze firma nog niet genomen. 'B. en W. vragen hen te machtigen om pogingen te doen, om met «den meesten spoed tegen de laagst mogelijke rente een leening tot ge noemd bedrag te sluiten. De heer Donken meent, dat het moei lijk zal gaan om het bedrag geleend te krijgen, dat zal nergens gaan, zoo lang er zoo met het geld der gemeente gegooid wordt. Spr. gelooft, dat de ge meente op den rand van het faillisse ment staat. Dee heer v. Buuren vraagt, waar B. en W. denken het bedrag te leenen. De Voorzitter zegt, dit niet te we ten. Men heeft nu een adres van Ged. Staten, 'lukt het bij dit adres nier, dan geven Ged. Staten misschien wel weer een ander adres. Met algemeene stemmen wofdt B. en W. de verlangde machtiging ver leend. De gemeentebegrooting 1934 wordt gewijzigd conform het voorstel van B. en W. Werkverschaffing. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. nog steeds druk bezig zijn werk- objecten te zoeken, er moet getracht worden de menschen zoo lang moge lijk aan het werk te houden. Het is beter 'dat zij werken, dan dat zij een paar keer per dag moeten komen stem pelen, niettemin is het evenwel ge- wenscht een steunregeling in het leven te roepen, om op alles voorbereid te zijn. B. en W. hebben in den Haag geïnformeerd en stellen in verband daarmede voor, eenzelfde steunrege ling "in het leven te roepen, zooals die voor de gemeente Wijk is goedgekeurd. Gehuwde georganiseerden krijgen daar f 7.per week, plus 50 ct. toeslag voor ieder gezinslid boven de 2 personen, georganiseerde kostgangers f5.50 per week. Ongeorganiseerden en uitgetrokkenen 1 6150 per week, plus 50 ct. toeslag voor ieder gezinslid boven de 2 personen, kostgangers f5.per week. De heer G. v. d. Beek kan hieraan zijn stem wel geven, doch zou de menschen zoolang mogelijk laten wer ken. Er moet dus zoolang mogelijk naar werkobjecten worden gezocht. Steunverleenen mag slechts als uiterste maatregel worden toegepast. De provincie Utrecht en Gelderland komen evenals de noordelijke provin cie's in aanmerking om werkeloozen bij boeren te werk te steüen. Voor de zuidelijke provincie's is dit bij de re geering in overweging, spr. zou B. en W. willen adviseeren het in die rich ting te zoeken. De Voorzitter antwoordt, dat ook B. en W. van gevoelen zijn, dat het verleenen van steun alleen in het uiter ste geval mag geschieden. Wat de ver dere opmerking van den heer v. d. Beek betreft, deze heeft de volle aan dacht van B. en W. Spr. heeft daarom het ministerie in den arm genomen en hij is vol goeden moed, dat, wanneer ook de zuidelijke provincie's aan de beurt komen, dan ook de gemeente Eethen in aanmerking zal komen, om werkeloozen bij boeren te werk te stel len. Met algemeene stemmen wordt de voorgestelde steunregeling goedge keurd, deze zal ter goedkeuring aan den minister worden toegezonden. De Voorzitter deelt mede, dat zich voor het schoolhuis te Heesbeen een huurder heeft aangemeld. De raad heeft indertijd besloten de woning te ver huren voor f150.per jaar. De ge gadigde van toen heeft zich evenwel teruggetrokken. Nu heeft zich iemand uit Waalwijk aangemeld, die vraagt de woning voorloopig voor 3 maanden te huren. Als de 3 maanden om zijn en het wonen daar valt niet tegen, is ge noemde huurder bereid, de woning/ voor eenige jaren te huren. 'Nu heeft deze huurder echter een zoontje, dat de Handelsschool te Waalwijk bezoekt. De gemeente zal daarvoor f 100.per jaar hebben te betalen, zoodat er vna de huur slechts f 50.per jaar over blijft. Ten slotte is overeengekomen, komen? De Voorzitter verklaart, dit niet te weten, misschien dat iemand in vroeger jaren het armbestuur een schenking heeft gedaan, met bepaling, dat dit i^" l'?11, gebruikt moest worden voor onder dat zoolang het zoontje genoemde Han- t_ o™ steuning van armlastigen van een be- delsschool bezoekt, een huur van f200 „qo1H per jaar zal betaald worden. Eindigt de huur na de 3 maanden, dan behoeft de gemeente niets aan de gemeente Waalwijk te betalen en blijven de kos ten voor rekening van den huurder. De heer G. v. d. Beek meent, dat dit laatste wel bij contract mag wor den vastgelegd. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. dit zeer zeker zullen doen. Met algemeene stemmen worden B. en W. gemachtigd met den betrokken huurder een overeenkomst tot verhu ring van de voormalige onderwijzers woning te Heesbeen aan te gaan. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat van het Burgerlijk Armbestuur het verzoek is ingekomen voor een subsidie groot f500. De heer Donken verklaart tegen sub- sidieverleeniing van de Burger!. Arm besturen te zijn, zoolang deze niet tot een vereenigd zijn. De heer v. Buuren zegt, ook wel één keer voor subsidie te hebben ge stemd, doch ook spr. kan dit thans niet meer doen. De heer G. v. d. Beek vertrouwt, dat B. en W. van de noodzakelijkheid van deze subsidie overtuigd zijn. Waar door is deze noodzakelijkheid ontstaan? De gemeente heeft een werkverschaf fing, waardoor de menschen geholpen worden, hoe komt dat nu? De Voorzitter antwoordt, dat de sub sidie hoofdzakelijk is ontstaan door zieken. Het armbestuur van Dronge len is in dit opzicht niet gelukkig ge weest. De menschen moeten er meer mede gaan rekenen, dat zij zich moeten verzekeren en de lijntjes door de bur gerlijke armbesturen strakker getrokken zullen worden. Het betrof hier echter gevallen, waar langer uitstel niet mo gelijk was en op advies van den dokter meest worden ingegrepen. In het ver volg zullen de menschen alleen ge holpen worden als zij verzekerd zijn, of als zij kunnen aantoonen, dat zij daarvoor moeite hebben gedaan, kun nen zij de premie niet betalen, dan moeten zij zich maar tot het armbestuur wenden. Doen zij het niet, dan moeten zij ook maar zelf daarvan de gevolgen dragen. De heer G. v. d. Beek is het bekend, dat de menschen die verzekerd zijn, fiasco leden toen zij van hun recht op hulp moesten egbruik maken. Deze maatschappij wil blijkbaar wel de pre mie innen, maar als het op uiitkeeren aankomt, zoekt men uitvluchten. De Voorzitter merkt op, dat de men schen als zij alles gedaan hebben om zich te verzekeren en zij worden dan de dupe door een onduidelijke om schrijving, zij dan van zelf wet wor den geholpen. Spr. heeft van een der gelijk geval echter nog niet gehoord, als de heer v. d. Beek zoo aanstonds teiten wil noemen, dan zal spr. deze zaak ernstig onderzoeken. De heer G. v. d. Beek zal voor de subsidie stemmen, spr. dringt ervenwel er op aan, dat B. en W. aan de door hem aangevoerde kwestie volle aan dacht schenken. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. dit zeker zullen doen. paald dorp. Dhr. Vos merkt op, dat het armbest. te B.-Broek vroeger 'n bedrag heeft ont vangen van een zekere Pluijm, met de bepaling, dat het alleen gebruikt mocht werden voor de armen van B.-Broek. De heer Donken vindt het zoo een ongezonden toestand, het was veel ge zonder, als de verschillende armbestu1- ren tot een werden vereenigd. De Voorzitter belooft dit nog eens ter provinciale griffie te zullen be spreken. Wethouder v. d. Schans zegt, dat een bepaald dorp op een gegeven oogen- blik door veel zieken in een ongunsti ge positie kan geraken. Zij dU met de toestanden in Drongelen op de hoogte zijn, weten heel goed, dat dit thans het geval is. Er zijn verschillende zieken geweest, die de kas berooid hebben. De Voorzitter zal thans de kwestie van de subsidie van f500.in om vraag brengen. Met 5 tegen 2 stemmen die van de heeren Donken en v. Buu ren,. wordt besloten, deze subsidie te verleenen. De heer Vos deelt mede, dat te B.-Broek op het oogenblik een jon gen rondloopt, die volgens den genees heer volgende week naar het zieken huis in Utrecht moet. Kan de raad daartoe machtiging verleenen, vraagt spreker. De heer G. v. d. Beek meent, dat diaconie en burgerlijk armbestuur in dezen behooren samen te werken. De Voorzitter antwoordt, dat dit meestal gebeurt. De heer Vos voegt er aan toe, dat dit in B.-Broek altijd gebeurt. De diaconie werkte mee, al was de betrokkene geen lidmaat. De heer v. d. Beek vraagt, wanneer het einde komt, de raad heeft indertijd! het besluit genomen, dat de ingezete nen zich tegen ziekte moesten ver zekeren. Zoo komt er van dat besluit niets terecht en kan men het beter in trekken. Natuurlijk kan het niet an ders of deze persoon moet geholpen worden, maar daaruit blijkt, dat de re geling in theorie heel mooi is, doch in de praktijk komt er niet veel van te recht. ,De Voorzitter zegt, dat dit hoofdza kelijk in het lijdelijk verzet van de bevolking zit, die maar denkt, mij over komt toch niets. Spr. erkent dat het een moeilijke kwestie is. De heer G. v. d. Beek vraagt of niet een anderen weg is te volgen. Verdient het geen aanbeveling alle in gezetenen per circulaire nog eens op de verplichting van zerzekeren wijzen. De Voorzitter wil gaarne met deze opmerking tekening houden. Wethouder v. d. Beek vraagt of het geen aanbeveling verdient, zich in ver binding te stellen met de heeren uiiit Heusden, die eenigen tijd geleden po- gingen tiebben gedaan, om een veree- niging voor ziekenhuisverpleging in het leven te roepen. De Voorzitter belooft ook dit te zullen 'doen. Met algemeene stemmen wordt het Burgerlijk Armbestuur van B.-Broek ge- De heer Donken merkt op, dat in machtigd, de betrokken persoon naar Drongelen geregeld tekorten zijn, in Eethen hoort men daar niet van. De Voorzitter zegt, dat ook het arm bestuur de B.-Broek een keer subsidie heeft ontvangen. Met Drongelen is dit voor de 2de maal het geval. De heer Donken zegt, dat de ge meente reeds nu geen leening meer ge sloten kan krijgen, straks zal dit nog moeilijker gaan. Hoe zijn de armbestu ren die overhouden aan dit geld ge- het ziekenhuis te Utrecht te zenden. Waar geen der heeren verder iets voor de vergadering heeft, wordt deze door den Voorzitte rgesloten. nar T!olro«hnie +A I Itrpphr ta 7otinom

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 2