Ho. 5550 Vrijdag 28 Juni Ysor Geriactiem en Omstreken alléén verkrijgbaar in den Ijzerhandel WILLEM DE BRUIN. De Grootmoeder. TWEEDE BLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. PUROL X BinneiilaltHjl Vertrouw Uw groenten en vruchten om in te maken alléén toe aan een inmaakglas, dat U de grootst mogelijke zekerheid biedt, dat Uw werk zal gelukken. Vergelijk een REX-glas met een ander mmaak- glas en Uw keus kan niet moeilijk zijn* KWALITEIT ONOVERTROFFEN PRIJZEN OPNIEUW VERLAAGD Tel. Int. 840. DIE IS LEKKERGE0R1GNIET DUUREN MEN ONTVANGT ER FLINKE GELDBEDRAGEN MEE FEUILLETON. BEHOORENDE BIJ HET Vervolg raadsverslag ANDEL. Vaststelling vergoeding 1935 voor het Bijzonder Lager Onderwijs, inge volge art. 101 der L.O. wet. Wordt vastgesteld op f 7.20 per leerling. 80 pCt. van het uit te kee- ren bedrag zijnde f 840.96, zal aan het schoolbestuur worden uitbetaald als voorschot. Voorziening kasgeld. De Voorzitter deelt mede, dat de Heide Maatschappij een vrij groot bedrag heeft voorgeschoten, waarvan wel een groot gedeelte van het rijk wordt terugontvangen, doch dat uit betaald moet worden. Verder heeft het schoolbestuur recht op f 1600. waarvan nog geen cent is uitbetaald. De Burgemeester heeft sedert een jaar geen tractement ontvangen. De bedragen van het vorig jaar» moe ten voor 1 Juli worden uitbetaald. Ér is minstens f 6000 noodig, welk bedrag vermoedelijk in rekening-cou rant is te krijgen van de Bank van de vereeniging van Nederl. Gemeen ten. De bank eischt evenwel, dat niet bij een andere bank is geleend. Door het groote bedrag uitgekeerd voor werkloosheid, is het uitgetrok ken bedrag op f 5000 gekomen en zijn alle reserves opgeteerd. Spr. heeft alle hoop, dat eind 1935 alles weer glad gemaakt zal zijn, hoewel het voordeel van het salaris van den gemeenteveldwachter nog slechts voor een half jaar tot uiting komt. De gemeente is te royaal geweest ten opzichte van de werkverschaffing. Spr. heeft daar geen spijt van en hoopt weer spoedig met de werk verschaffing te kunnen beginnen. Wanneer de gemeente geen uitgesto ten bedrag heeft, wil genoemde bank f 10.000 leenen tegen een rente van 6 3/4 pCt. De schuld die de gemeen te op het oogenblik heeft, bedraagt slechts f 500 meer. Nu heeft de ge meente echter wel een uitgestoten bedrag en moet afgewacht worden of de Bank nu toch wil leenen. B. en W. hebben bericht, dat met f 6000 volstaan kan worden. Het college zou willen probeeren dit bedrag el ders te leenen tegen een lagere rente. B. en W. vragen daarom den raad het besluit te nemen tot het aan gaan van een geldleening groot f 6000 rentende ten hoogste 51 pCt. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De verordening voor het vergun ningsrecht wordt gewijzigd in ver band met de wijziging der drank wet. Deze wijziging is slechts van geringe beteekenis en van admini stratieven aard. Vaststelling maximum aantal ver gunningen. Wordt gesteld op 2, zooals het thans ook is. De gemeentebegrooting 1934 en 1935 en de begrooting van het G.E. B. worden gewijzigd overeenkomstig het voorstel van B. en W. De Voorzitter stelt vervolgens voor, den gemeenteveldwachter, die met 1 Juli de gemeente gaat verlaten, een klein aandenken te geven. Het kan niet veel lijden, de gemeentekas laat dit niet toe, maar de man heeft steeds naar zijn beste weten de gemeente trouw en eerlijk gediend, steeds stond hij klaar als spr. hem het een of an der opdroeg. Om hem een blijk van waardeering te geven voor zijn werk, stellen B. en W. voor, een bedrag van f $5 ter hunner beschikking te bij IV ie Ir ijikn Doorzitten N j Zonnebrand stellen en in verband daarmede de begrooting te wijzigen. De heer Dibbits onthield zich"\an stemmen, de andere heeren stemd voor dit voorstel. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. besloten hebben, de verpach ting van het bouwland voor 3 jaar te doen geschieden. Spr. ziet als ob ject voor Werkverschaffing alleen het omleggen van griendland in bouw land, waarvoor werkzaamheden noo dig zijn als afwatering enz., zoodat het bouwland kan blijven. Spr. heeft ook nog eenige mededeelingen te doen in besloten vergadering. Kwestie werkverschaffing. De Voorzitter deelt mede dat de werkverschaffing in December is voortgezet, wat zakelijk niet mogelijk was, omdat de begrootingspost was opgebruikt. Het is evenwel gebeurd in het belang der werkeloozen. De belasting had in 1934 iets hooger moeten zijn, dat dit niet heeft plaats gehad is de schuld van den Voor zitter, is de schuld van de wethou ders, is ook de schuld van de raads leden. De heer Hoesen zegt, dat het fout is geloopen omdat Andel zooveel heeft mee en betalen aan de centrale werkverschaffing. De Voorzitter antwoordt, dat men op een gegeven oogenblik ten ein de was met de werkverschaffing. Toen zijn nog 10 werkeloozen tewerk gesteld bij L. A. v. Eeten, doch de ze zei, ik schei er mede uit. toen is mijnheer Naaijen gekomen, die land had liggen in Sleeuwijk en Gies-sen en de eenigste weg was, de men- schen daar aan het werk te krijgen, de heer Naaijen stelde echter den eisoh, dat het niet veel mocht kos ten. De heer Hoesen stelt het voor, alsof het zit in de menschen van buiten, dit is echter niet juist. De heer Hoesen verklaart, niet te gen werkverschaffing te zijn, als hier uit voor de gemeente niet te zware lasten voortvloeien, zoodat alles in den hoogsten top moet worden op gevoerd. Wat het zwaarste weegt, moet het zwaarste wegen. Als- werk verschaffing te duur wordt, kan be ter steun worden gegeven. Zeker, B. en W. hebben het met de beste be doelingen gedaan, spr. erkent dit gaarne, doch de gemeente gaat op die manier den afgrond in. De Voorzitter hoopt, dat de heer Hoesen zal begrijpen, dat de cen trale werkverschaffing het niet heeft gedaan. Waar moet het heen, als de menschen van den steun moeten le ven, dan brengt men groote armoede in de gemeente. De heer v. Houwelingen vraagt of het van B. en Wi niet verstandi ger was geweest, toen al dat geld voor de werkverschaffing werd uitge geven, dat zii teen eerst een raads vergadering hadden belegd. Als spr. wethouder was geweest, zou hij dit zeker gedaan hebben en hij zou heb ben gezegd, ik wil de verantwoor ding daarvoor niet dragen. De heer Schouten merkt op, dat bij de begrooting toch was vastge legd, hoeveel kon worden uitgege- ven, de commissie van onderzoek en de raad heeft daaraan toch goed keuring gehecht. Rondvraag. De heer Millenaar vraagt of de Voorzitter ook inlichtingen kan ge ven over de regeling voor den dok ter. De Voorzitter antwoordt, dat hier van ouds de armenpraktijk aan den ge meente-geneesheer is opgedragen, j Vroeger was dit dokter Giesberts uit Woudrichem, sedert eenige jaren \jokter v. Oostrom. Deze heeft een lilSt. van ingezetenen, die vrii dok teren genieten. Tengevolge der tijds omstandigheden, is de toestand in deze enorm gewijzigd. Het is nog wel niet zoo erg, als de oud-gemeen tesecretaris zei, toen dokter van Oostrom zich hier kwam vestigen, deze beweerde n.l. dat eer we 3 ja ren verder waren, er in Andel geen 3 menschen meer zouden zijn, die zelf den dokter nog kunnen beta len. Wel gaat het er aardig naar toe. Als nu iemand om vrii dokteren vraagt, wordt er een grief van ge maakt, als dit niet direct wordt toe gestaan, maar men vergeet, dat de dokter niet is aangesteld, om men schen, die op een gegeven oogenblik zelf de rekening niet kunnen betalen, vrij geneeskundige hulp te verschaf fen. Het is goed riemen snijden van een andermans leer. De openbare vergadering wordt hierop geschorst. Na heropening wordt besloten, op verlangen van Ged. Staten, in de salarisregeling voor den gemeen- schappelijken veldwachter voor de gemeenten Andel, Giessen en Rijs wijk een kleine wijziging te brengen van redactioneelen aard. De vergoe ding voor het gebruik van een rijwiel wordt van f 40.teruggebracht op f30.Verder wordt bepaling op genomen, dat na overlijden van den veldwachter nog gedurende 3 maan den diens salaris zal worden uitbe taald aan zijn weduwe of kinderen. De zinsnede over het verlof wordt ge schrapt, omdat de regeling daarover bil den Commissaris der Koningin berust en niet bij den raad. Voor vrije woning wordt een bedrag van f 150 toegestaan, te betalen door de 3 gemeenten in verhouding van het salaris door iedere gemeente te be talen. Van de gemeente Giessen kan de veldwachter een woning voor dit bedrag huren. Met algemeene stemmen worden B. en W. gemachtigd, van den Staat der Nederlanden een stfook grond langs de rivier nabij de Rib in erf pacht te nemen, met uitzondering van het gedeelte, dat de wed. Roza-Bou- man reeds in erfpacht heeft. De Voorzitter sluit hierop de ver gadering. Al wat U noodig heeft om deze is een Mijnhardt's k 8 ct.doos 45 ct. pijnen te verc poeder. Per Bij Uw Drogist. HET BEZUINIGINGSONT- WERP. Naar volgens de Tijd verluidt zal de regeering in de memorie van ant woord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer in zake het Bezuini- gingsontwerp, die. zooals gemeld, binnen niet al te langen .tijd te wach ten is, verklaren aan haar politiek beleid te willen vasthouden, doch haar voorstellen in gunstigen zin voor de uitgeoefende critiek te willen wij zigen. De memorie van antwoord zal, naar de N. R. C. verneemt, nog wel even uitblijven, al was ze in concept reeds enkele dagen gereed. Er zijn nog moeilijkheden gerezen. Intusschen zal het uitstel niet lang duren. De memorie van antwoord zal o.a: t.a.v. 3 punten concessies bevatten. 1. De machtigingen aan de regee ring zullen aanzienlijk beperkt wor den. 2. T. a. v. van de pensioenen zal een minder harde regeling worden getroffen. 3. De regelingen van de kweeke- Vraagt gratis prijscourant, het zal U nimmer berouwen. 176. Ja, omdat ik u liefhad, zooals ten vader zijn dochter, omdat ik bij u wilde zijn, omdat ik u voor allerlei gevaren wilde bewaren, heb ik mijn standplaats eenige maanden geleden in den faubourg Saint-Antoine genomen. Vader Anselme, ik heb mij dik wijls afgevraagd, waarom gij zooveel van mij houdt. O! waarom, waarom? Daarover zou ik u veel kunnen vertellen, maar nu niet. Maar laat ons nu eens over uzelf spreken. Ik heb een lang onder houd met mijnheer Lionnet over u gehad; ik weet, waarom en hoe gij het huis van uw pleegvader hebt ver laten. Arm kind! Mevrouw Lionnet heeft van de afwezigheid van haar man gebruik gemaakt en u vreeselijk beleedigd en mishandeld. 1 Ja, vader Anselme, zij heeft mij "weggejaagd en ik ben dus gegaan. En nu ben ik slechts een ongelukkige, alleen op de wereld, zonder naam: ik weet niet waar ik ben geboren en wiens dochter ik ben; ik weet zelfs niet of ik wel bij den burgerlijken stand sta ingeschreven. Maar geloof dat toch niet! Helaas! dat moet ik wel geloo- ven. Ik ben niets meer en verwacht niets meer van de toekomst. Ik leef omdat ik moet; binnen veertien dagen vertrek ik naar 'Rusland en kom dan nooit weer in 'Frankrijk terug. Vader Anselme greep de hand van het jonge meisje en zeide ernstig ;en streng: Gij gaat niet weg; gij blijft te Parijs! Neen, neen, ik moet weg. Ik wil niet, dat gij weggaat! Maar Gij weet niet waar gij zijt gebo ren en wiens dochter gij zijt, maar ük wel; gij zijt geen ongelukkige zon der naam en familie! Luister Geneviè- ve; mijn reis heb ik voor u gedaan. Voor mij! riep zij verwonderd uit. Ja. Ik ben naar Marseille gegaan en daar heb ik gehoord, wiens doch ter gij zijt. 'Geneviève, een vreeselijk ongeluk heeft uw moeder, die u ech ter hartelijk liefhad, gedwongen, u aan de zorgen van mijnheer Lionnet toe te vertrouwen. Later zult gij de gehee- le droevige geschiedenis uwer moeder te weten komen. Mijn God, mijn God! wat zegt gij? riep het meisje hijgende uit; maar wie was mijn moeder dan? De edelste aller vrouwen; de bes te aller moeders! Maar gij zult alles te weten komen. Luister: het ongeluk heeft uw vader en uw moeder hard getroffen; beiden zijn verdwenen; men zeide, dat zij dood waren, maar men vergiste zich. Leven mijn vader en moeder nog? Ik ben zeker, dat uw vader niet dood is, en, hoewel ik nog niet weet, wat er van uw moeder is geworden, ben ik overtuigd, dat zij nog leeft. Ik zou u uw vader kunnen teruggeven. Dat heb ik gezworen. Gij moet mij dus helpen uw moeder te zoeken en met Gods hulp zullen wij haar terug vinden. Mijnheer Lionnet zal u bij een lid uwer familie brengen, die u met open armen zal ontvangen. Wilt gij nu nog naar Rusland? Het meisje vouwde haar handen, hief haar oogen ten hemel en antwoordde: Gij spreekt van mijn vader, van mijn moeder, ik moet dus gehoorzamen. Goed. Maar zeg mij nu eens, hoe het u na uw vertrek uit het huis van mijnheer Lionnet is gegaan, en hoe gij bij prinses Melikoff in dienst zijt gekomen. Geneviève verhaalde hem alles. En gij hebt den nacht doorge bracht in het asyl Gabrielle! riep vader Anselme uit. Geneviève in het asyl Gabrielle! Hij deed alle moeite om het jonge meisje kalm aan te hooren en haar niet in de rede tic vallen. Maar een oogenblik, toen Geneviève van de mar kiezin de Saulien begon, kon hij zich niet weerhouden uit te roepen: Gij hebt mevrouw de Saulien ge zien, heeft zij met u gesproken? Ja, en zij stelde dadelijk belang in mij. O! rechtvaardige God! Gieneviève verhaalde zoo goed zij kon, haar gesprek met de markiezin en de liefdezuster. Vader Anselme was ten prooi aan ten buitengewone ontroering; hij luis terde verlangend toe; zijn oogen schit terden; zijn borst hijde en hij kon nauwelijks ademhalen. Maar toen het meisje verhaalde, hoe de markiezin haar mee naar huis geno men had, sprong hij op en riep: Wat! heeft de markiezin de Sau lien u bij zich gehad en u niet gehou den? Dat had zij gewild, antwoord de Geneviève want zij hield van mij. O, ja, ik zag 'wel, dat zij mij innig liefhad. Zij zeide mij, dat ik haar aan een kind herinnerde, dat zij had verlo ren. Arme vrouw! zij heeft een onher stelbaar verdriet geleden. Dikwijls heb ik haar een traan zien wegpinken. De vicomte de Mérulle barste in tranen uit. Waarom weent gij? vroeg Ge neviève. Dat komt u zonderling voor, dat kan ik begrijpen; maar mijn aandoening is toch heel natuurlijk. Maar goed, gij hebt u bij de markie zin bemind weten te maken; zij meen de in u haar kleindochter te zien; zij heeft u willen houden, en gij hebt haar verlaten. Ik moest. O! geloof mij, ik dacht,, dat imijn hart zou breken. Ik weet niet ,wat mij zoo sterk tot de markie zin de Saulien trok. Maar ik kon niet, ik kon mij in het hart der markiezin een plaats niet toeëigenen, die slechts aan haar kleindochter toekwam. O! o! zuchtte de kruier. Maar, hernam het jonge meiss je ik gevoel wel, dat gij een geheim-: zinnigen invloed op mij oefent. Ja, ik zal u gehoorzamen, ik zal alles doen wat gij zegt, omdat gij mij op die voor waarde mijn vader en moeder terug zult geven. Juffrouw Geneviève, antwoordt de de kruier, die alle mogelijke moeite deed, om zijn ontroering te verbergen, ik zal u zonder een enkele voorwaar de uw vader en uw moeder terugge ven en gij zult de plaats innemen, die u itoekomt. Alles doe ik voor uw ge-< luk! O! mijn geluk! zuchtte het jonge meisje. En zij dacht aan Henri Merson, en geloofde, dat het geluk wel voor altoos van haar was geweken. Maar, ging het jonge meisje voort, voordat mijnheer Lionnet mij met een lid mijner familie bekend maakt, moet ik eerst met de markiezin de Saulien spreken. Zoo! zeide de kruier glims lachende. (Wordt vervolgd). JKicnwsblaii It merk REX snuit II dezen waarborgj RAVENSWAAY'8 P0LIS-K0FFIE EN POLIS-THEE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5