lingen bii het lager onderwijs zal door een minder krasse regeling wor den vervangen. Ook de Standaard bevestigt dat de regeering een tegemoetkomende houding zal aannemen tegenover de verschillende bezwaren, in hetVoor- loopig Verslag over het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uit gaven te berde gebracht. Niet het minst geld dit ten aan zien van het belangrijke hoofdstuk Onderwijs, waartegen in het Voor- loopig Verslag ernstige bezwaren tot uiting zijn gekomen, o. a. ten aanzien van het instituut der kweekelingen, de concentratie van bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs en de voorgestelde tijdelijke stopzetting van "de kweekschoolopleiding. Het blad verneemt, dat de minister met een dusdanige gewijzigde rege ling zal komen, dat een niet onbe langrijk deel der bezwaren wordt on dervangen. De openbare behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer is spoe dig te verwachten. REGELING VROEGE AARD APPELEN. Bii de uitvoering der Landbouw- crisiswet, inzake vroege aardappelen, is door de Nederlandsche Groenten- en Fruit-Centrale bepaald, dat alle voor 1 Augustus gerooide aardappe len over de veilingen moeten wor den verkocht. Aan z.g. markttuinders kan worden toegestaan, dat deze hun geteelde aardappelen administratief veilen. De heffing die door koopers moet worden betaald, bedraagt thans f 0.80 per 100 K.G. Op vertoon van teeltvergunning kan men aan de vei ling: waar men is aangesloten, een rooi vergunning bekomen. Voor Eigenheimers zal men met nader bekend te maken datum op vertoon van lidmaatschap der L.C.O. een rooivergunning kunnen krijgen. Thans is echter het rooien van Ei genheimers nog niet toegestaan. Voor richtige uitvoering der wet, zijn controleurs voor veldcontrole aangesteld. o VOETBALLER KON NIET MEER LOOPEN. Kreupel door rheumatische pijnen. Verbetering was „wonderbaarlijk". Deze sportenthousiast leed zoo he vig aan rheumatische pijnen, dat hij ternauwernood meer kon loopen. Ten einde raad besloot hij een proef met Kruschen Salts te nemen. Hij .zegt, het resultaat was „wonderbaarlijk". Lees slechts zijn brief „Vijf jaar geleden leed ik aan vree- Selij'ke rheumatische pijnen in al mijn gewrichten. Ik was toen pas 27 jaar oud. Ik kon niet meer voetballen, want ik kon ternauwernood meer loo pen, laat staan hard loopen. Nu en dan gingen de pijnen tot aan mijn schouders en waren dan ondragelijk. Dit duurde zoo twee jaren. Al dien tijd had ik mijn geld uitgegeven aan verschillende medicijnen en behande lingen, ipaar niets hielp. Tenslotte, nu ongeveer drie jaar geleden, be sloot ik een proef met Kruschen Salts te nemen en ik moet zeggen de verbetering was „wonderbaarlijk". A. E. B. te B. Kruschen Salts bestaat uit zes zou ten, d.w.z. minerale, zouten, zooals deze voorkomen in de minerale bron nen, die sedert eeuwen door rheuma- tieklijders worden bezocht. Deze zou ten sporen lever, nieren en ingewan den, in het kort de afvoerorganen, aan tot krachtiger werking, waardoor urinezuur en andere opgehoopte af valstoffen, die de oorzaak zijn van rheumatiek, jicht en ischias, langs den natuurlijken weg volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Met het verdwijnen der oorzaak verdwijnt tevens als vanzelf de pijn. Maarniet alleen de rheumatiek verdwijnt, de geheele gezondheid wordt beter, men voelt zich frisscher, energieker en krachtiger. Kruschen Salts geeft U een stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, 'dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschap- pii Amsterdam voorkomt. Adv. VERDRONKEN?"0"" In de gemeente Appeltern is het doch tertje van een jaar van de familie J. in een sloot gevallen. Toen men het kindje na eenigen tijd uit het water haalde, waren de levensgeesten reeds geweken. Sinds Zaterdag werd te Helmond de 8 jarige zoon van de familie Van de W. vermist. Woensdagochtend is uit de Zuid- Willemsvaart onder de gemeente Mierloo zijn lijk opgehaald. o GIFTEN EN LEGATEN. In de Geref. Kloppersingelkerk te Haar lem is een gift van f 5000 gecollecteerd, waarvan f3500 voor de kerk en f1500 voor de diaconie. o ACHTERHUIS AFGEBRAND. De bliksem is ingeslagen in het huis van M. v. d. Steen in de wijk Keer te den Dungen, waardoor het achterhuis ge heel is afgebrand. De brandweer was spoedig ter plaatse en belette een verder uitbreiden. De verzekering dekt de schade die een paar duizend gulden zal bedragen. VERDUISTERING"^AN PLAATSBEWIJ ZEN VOOR VOETBALWEDSTRIJD. Amsterdamsch koopman in hooger beroep veroordeeld. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft een door de Rechtbank gewezen vonnis bevestigd, waarbij een Amsterdamsch koop man wegens verduistering van twee plaats bewijzen voor den voetbalwedstrijd Neder landIerland tot negen maanden gevan genisstraf is veroordeeld. VROUW VAN DERDE VERDIEPING GEVALLEN. In een perceel aan de Sarphatistraat te Amsterdam is een vrouw uit de derde verdieping op straat gevallen. Zij kwam op een zonnescherm neer, dat door den val werd vernield en viel daarna op straat. Met zware inwendige kneuzingen is het slachtoffer in bewusteloozen toestand naar een ziekenhuis overgebracht, waar zij kor ten tyd later overleed. VROUW TE OSS^GEARRESTEERD. Verdacht van brandstichting. De gemeentepolitie van Oss heeft de ongeveer 30 jarige vrouw van R. geb. Van der E., gearresteerd. Zij wordt er van verdacht in 1934 brand te hebben gesticht. Tijdens een streng verhoor, waaraan zy op het politiebureau onderworpen werd, bekende zij het haar ten laste gelegde. Zy zal ter beschikking van den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch worden gesteld. FRAUDEEREND RECHTSKUNDIGE. De Officier van Justitie te Roermond eischte tegen den in het Huis van Bewa ring aldaar gedetineerden H. M. L. van B., houder van een rechtskundig bureau te Blerick wegens verduistering van een bedrag van ruim f 300.dat hem was toevertrouwd, 3 jaar gevangenisstraf. O—" DE HANDELSBESPREKINGEN MET ITALIË MISLUKT. De Nederlandsche delegatie, die te Rome over een handelsverdrag met Italië onder handelde, is naar Nederland teruggekomen. Het is inderdaad niet gelukt tot overeen stemming te geraken. OVERREDEN. Te Averhorn is een woonwagenbewoner door een auto uit Hoorn overreden en gedood. o VERMINDERING VASTE LASTEN. Tweede wetsontwerp wordt spoedig ingediend. Waar vermindering van de vaste lasten, economisch en ook politiek urgent is, zal naar de „Telegraaf" verneemt, het tweede aangekondigde ontwerp tot verlaging van renten, pachten en huren, thans spoedig worden ingediend. De voorbereiding is echter niet zoo eenvoudig als blijkbaar wel wordt gedacht. Deze verlagingen acht de regeering, zooals men weet, noodzakelijk als com plement van de aanpassing op de gebieden waar deze vastloopt op verplichtingen uit privaatrechtelijke overeenkomsten. Aantasting van hoofdsommen ligt niet in het voornemen der regeering. o WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Dordrecht geeft belanghebbenden in overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens handelsrelaties aan te knoopen met Adriaan Bart van Dongen, geboren te Dordrecht 31 October 4912, thans wonende Grootekerkbuurt 42rood te Dordrecht, die zaken doet onder den naamHandels onderneming A. van Dongen Co. of Agentuur- en Commissiehandel A. van Dongen. o EEN PRACHTIG COMPLIMENT VOOR DE MARECHAUSSEES TE OSS EN UDEN. Persoonlijke erkenning door H. M. de Koningin. Naar wij vernemen zal het voltallige korps der brigade Oss van de Koninklijke Marechaussee onder leiding van opper wachtmeester Mintjes heden Vrijdagmid dag naar Het Loo vertrekken om op het Paleis van H. M. de Koningin te worden ontvangen. De brigade zal door den districtskapitein de heer Bonvier uit Nijmegen aan Hare Majesteit worden voorgesteld, waarna H. M. persoonlijk het korps zal toespreken. Vervolgens zal zij de brigade inspecteeren. Na afloop zal het korps defileeren voor de Koningin. Tevens zal behalve de brigade der Kon. Marechaussee te Oss hieraan ook deel nemen de opperwachtmeester der brigade Kon. Marechaussee te Uden, de heer v. d. Beek. o— BEKENDMAKING. De Nederlandsche Staatscourant van 17 Juni 1935 bevat de beschikking van den Minister van Economische Zaken, waarbij de termijn voor denaturatie van aardap pelen door handelaren is verlengd tot 16 Juli 1935. Zij die van deze gelegenheid tot denaturatie gebruik willen maken, moeten zorgen dat daarvan tijdig, d.i. ten minste 3 volle dagen voordat zij tot de denaturatie willen overgaan, dus uiterlijk op 12 Juli a.s., mededeeling is ingekomen bij de Landbouw-Crisis-Organisatie van het gewest, waarin de aardappelen zijn op geslagen Eene zelfde regeling zal binnenkort wor den getroffen ten aanzien van de dena turatie van aardappelen door telers. Openbare vergadering van den Raad der gemeente POEDEROIJEN, op Donderdag 20 Juni 1935, des voor middags 10 uur. Voorzitter: J. W. Brienen, wethouder, loco-burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. De Voorzitter stelt voor, op ver zoek van den heer van Westreenen, Hoofd der O.L. school alhier, om aller eerst de kwestie aangaande toelating van leerlingen uit de gemeente Zuili- chem op de O.L. scholen alhier, te behandelen. De Voorzitter leest nogmaals den brief van B. en W. van Zuilichem voor. Spr. deelt mede, dat er een tweetal ouders zijn, welke de kosten zelf wil len betalen. Gaarne willen wij deze menschen ter wille zijn. Spr. vraagt het gevoelen van den raad. De heer van Ooijen is van mee ning, dat B. en W. in deze aangelegen heid al langen tijd in gebreke zijn ge bleven. Zuilichem moest eigenlijk al lang betalen. De Voorzitter antwoordt, dat wat verkeerd was, in orde gemaakt kan worden. Er is nu gelegenheid voor. De heer Bok zou deze aangelegen heid liefst zoo willen schikken, dat deze menschen geholpen worden. Laat men probeeren met Zuilichem te schik ken. De menschen voelen zich veel meer tot Poederoijen, dan tot Zuili chem aangetrokken. De heer van Ooijen vraagt, waar om een dergelijke regeling in Neder- hemert wel kan, maar te Zuilichem niet. De Secretaris deelt mede, dat Zui lichem noodlijdend is en het niet zeker is dat de hoogere goedkeuring zal wor den verkregen. De heer Bok stelt voor, de kinde ren op de O. L. school alhier toe te laten. De heer Opstelten vindt het beter nog geen beslissing te nemen, voor al niet, om Zuilichem niet te laten betalen. Dit zou ten opzichte van Ne- derhemert niet juist gehandeld zijn. Laat daarom alles een paar maanden op zijn beloop en laten we afwach ten wat ze te Zuilichem doen. Spr. is evenwel van meening dat we de toelating niet mogen weigeren, maar er moet worden betaald. Met algemeene stemmen wordt be sloten af te wachten, wat Zuilichem zal doen. De Voorzitter verzoekt vervolgens de notulen der beide vorige vergaderin gen te lezen, welke worden goedge keurd. De heer van Ooijen vraagt, waar om op het stembureau te Aalst 4 per sonen zaten, waar er toch slechts 3 waren benoemd. De Weerd heeft daar den geheelen dag gezeten. De heer Hasselman vraagt, waarom op het stembureau te Poederoijen Van Giessen vervangen heeft, daar hij toch eigenlijk eerste vervanger was. De Voorzitter deelt mede, dat De Weerd geen deel uitmaakte van het stembureau, maar slechts aanwezig was voor administratieve aangelegenheden. Wat betreft de vervanging door van Giessen, merkt hij op, dat het van weinig belang is wie er vervangt. De heer Bok maakt een opmerking omtrent de uitvoering van de Land- arbeiderswet, speciaal in het geval van Giessen. Het duurt alles zoo lang. En nu de man naar den Haag gaat, is alles zoo in órde. eD Voorzitter deelt mede, dat Van Giessen alle medewerking van de zijde van het gemeentebestuur heeft gehad. Hij is dan ook met een brief van B. en W. naar het Departement geweest. De Secretaris deelt mede, dat hij de aanvrage van Van Giessen ten halve afgewerkt heeft gevonden. Er is zeer eigenaardig in deze zaak gehandeld. Dit is niet bevordelijk voor de vlugge afwerking. De heer Bok heeft den indruk dat het tusschen de opzichters Verkuil en en Honcoop en de architect van Van Giessen niet richtig is. De heer Opstelten beaamt dit. De Voorzitter is van meening, dat Verkuil zich te veel met de zaken be moeit. De heer Bok geeft den Voorzitter in overweging Verkuil op zijn num mer te zetten. De heer Hasselman zou Verkuil wil len ontslaan. Verschillende heeren ontraden dit. Ingekomen stukken. Een proces-verbaal van kasopname bij den administrateur van den Vleesch- keuringsdienst Kerkwijk. In kas bevond zich f 8063.0712. Een schrijven van B. en W. van Kerkwijk dat van de f 5000 van het reservefonds, de gemeente Poederoijen ontvangt f494.12. Een dankbetuiging van P. van Wij nen, benoemd onderwijzer te Poede roijen. Een dankbetuiging van mevr. de wed. S. van Dalen voor het bewijs van deel neming bij het overlijden van haar echtgenoot. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Een brief van de A. N. W. B., hou dende verzoek om op den Andelschen afsluitdijk naar Brakel eenrichtingsver keer in te voeren. De heer Bok vraagt wat de bedoeling is. De Voorzitter antwoordt, dat bedoeld wordt dat de dijk in de eene richting mag worden bereden en de z.g. Ka veling in de andere richting. De Voorzitter stelt voor om in be ginsel te besluiten aan het verzoek te voldoen en B. en W. op te dragen eene n ander met de gemeente Bra kel en de wegbeheerders te bespre ken en daarna met ;eten voorstel te kernen. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. Een verzoek is ontvangen van P. Straver, gewezen onderwijzer aan de school te Poederoijen om zijn pensi oensgrondslagen over de laatste drie jaren vast te stellen. Besloten wordt deze alsnog vast te stellen respectievelijk op f1863, f1956, f1761, en f1844 Vervolgens wordt besloten B. en W. te machtigen in het vervolg de pen sioensgrondslagen van de gemeente ambtenaren vast te stellen of te wij zigen. Voorstel van B. en W. om de keur loonen van vee en vleesch te verla gen. Voorgesteld wordt de keurloonen als volgt vast te stellen: Een eenhoevig dier, ouder dan een jaar f 6, idem niet ouder dan een jaar f3; rund uitgezonderd een kalf f6, kalf, ouder dan een jaar f4.50, idem niet ouder dan een jaar f 3, nuchter kalf f 1, varken f3, schaap fl, geit 11.— Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Tevens wordt besloten aan de cen trumgemeente te verzoeken met een voorstel te komen om de keurloonen voor noodslachtingen op de helft te bepalen. Verder wordt besloten de belasting bedragen, genoemd in artikel 31 der op de personeele belasting 1895 te ver vangen als volgt: f20 wordt vervangen door f 10 f 50 wordt vervangen door f 25. f35 wordt vervangen door f 17.50. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de be zoldiging van de veldwachters der ge meente Poederoijen. De Voorzitter deelt mede, dat naar hij meent in een vorige vergadering is besloten, dat de gemeente-veldwach ter voor zijn woning een zekere huur moest betalen, aangezien hij ook de inkomsten genoot van het schoonma ken der school. Dit geschiedt tegen woordig door een dochter van G. ten Hagen. Spr. deelt» voorts mede, dat de bedragen in de verordening ge noemd, niet hooger zijn dan zijn oude salaris. Het gaat bij den veldwachter niet om een hooger salaris, maar aan gezien hij heeft te kennen gegeven, dat hij vermoedelijk over 3 of 4 jaar met pensioen gaat, is hem veel meer gelegen aan een redelijken pensioens grondslag Spr. gelooft niet, dat het de begoeling van den raad is, den veldwachter alleen te treffen. De heer Bok antwoordt, dat dit ze ker de bedoeling niet is. Het is niet billijk, dat het salaris van den veld wachter alleen wordt verlaagd. Beter ware het, als alle salarissen omhoog gingen. De heer Opstelten is van meening dat de kosten van de politie in de gemeente te hoog. De Voorzitter zegt, dat de regeling met het Rijk inzake den rijksveldwach ter te Aalst tegenvalt. De heer Opstelten zegt, dat het niet de bedoeling van den raad is geweest van den raad om f 1000 per jaar bij te dragen. De heer Bok stelt voor, dat de Voor zitter met den heer Opstelten samen deze aangelegenheid te Arnhem gaan bespreken. Met algemeene stemmen wordt dit goed gevonden. De verordening wordt conform het voorstel van B. en W. vastgesteld. De heer Opstelten wil nog even zeg gen, dat zijn bezwaren nier den per- sopn van den veldwachter betreffen. Het is voor hem slechts een finan- cieele kwestie en ook hij is van mee ning, dat Aalst niet zonder politie kan zijn. De Voorzitter brengt nogmaals het schoonmaken der school ter sprake. Spr. wil later niet het verwijt hooren, je laat de school schoonmaken zonder pu blieke inschrijving en dat de gemeente door deze onderhandsche opdracht mis schien wat te duur uit is. De raad draagt er kennis van. Wijziging begrooting 1934. De Secretaris licht het voorstel vaa B. en W. toe. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Ter tafel komt een verzoekschrift van W. van Dijk, caféhouder te Aalst om ook van zijn k>caliteit gebruik te ma ken voor de raadsvergaderingen en ver gaderingen van B. en W. De heer Opstelten vraagt, wie er nu nog meer zullen komen met dat verzoek. Spr heeft ook een geschikte plaats en nog meerderen.Daarenboven vindt hij de localiteit niet zeer ge schikt. Men moet of door de herberg of door de achterdeur. De heer Bok is van meening dat we beiden wel konden missen. We hebben een schoolhuis, laten we daar een kamer inrichten, dan is de gemeente ook goedkooper uit. De heer Maas kan zich hiermede wel vereenigen als het mogelijk is. De heer Opstelten zegt, dat we voor zichtig moeten zijn. Schaap heeft het huis in gebruik. De heer Bok stelt voor om op het verzoek van Van Dijk niet in te gaan, maar het schoolhuis in gebruik te ne men. De heer Opstelten is van meening, dat omtrent het in gebruik nemen van het schoolhuis niet direct kan worden beslist, aangezien eerst met Schaap moet worden overlegd. De Voorzitter zegt, dat Schaap in dertijd slechts heeft gevraagd het on derhuis te mogen huren. De moge lijkheid is er dus wel om in de voor kamer van het schoolhuis te vergade ren. Met algemeene stemmen wordt be sloten op het adres van Van Dijk af wijzend te beschikken en voorts te doen onderzoeken of het mogelijk is om een kamer in het schoolhuis voor raadsvergaderingen enz. in gebruik te nemen. De heer Maas vraagt of het te Aalst ook niet mogelijk is evenals te Poe deroijen om in werkverschaffing het kerkhof op te hoogen. De heer Opstelten meent dat dit niet mogelijk is. Maar wil de gemeente de zaak in werkverschaffing opknappen, laat ze zich dan tot de kerkvoogden wenden. Maar misschien was. het van meer nut indien eens overlegd werd om de grind bij Ruger te vergraven, in werkverschaffing. De Voorzitter stelt voor om de Al gemeene Politieverordening aan te vul len met een verbodsbepaling inzake het venten en voetballen. Aldus wordt besloten. De Voorzitter doet nog mededeeling van de opbrengst van de pomp, welke publiek is verkocht en in eigendom van de gemeente was. De opbrengst was f 12.50. Aan de orde komt de benoeming van een provisor van het Manhuis- tends te Poederoijen. Met 4 tegen 3 stemmen wordt benoemd H. van Wes treenen als zoodanig. Vervolgens worden nog eenige ver zoeken om vrijstelling van hondenbe lasting behandeld, waarna de Voorzit ter de vergadering sluit. INGEZONDEN (Buiten verantwoording der Red.). M. de Red. Beleefd verzoek ik U onderstaand schry- ven in Uw blad te willen opnemen. Sinds eenige dagen heeft de zomer zijn intrede gedaan. Als men de dag en weekbladen leest, is het overal watersport. Ook in onze gemeente wordt hiervan een druk gebruik gemaakt. Bij den z.g.n. Strekdam" zijn dagelijks honderden bezig zich te vermaken met zwemmen en baden, zeilen en kanovaren in de haven. Gelukkig dat daar voor de kinderen en ook voor de ouderen nog gelegenheid is zich te verfrisschen, want op de stroo- mende rivier is en blijft het gevaarlijk. Jammer is echter, dat de vernielzucht daar hoogtij viert. Eigenaars van roei- booten, zeilbooten, kano's, enz. die daar hun vaartuigen gemeerd hebben, zijn haast verplicht hierbij steeds de wacht te hou den kan men dat niet, dan reken er maar op, dat men aan het sloopen gaat. Het zou jammer zijn, als men er toe moest overgaan om te verbieden, dat men daar de watersport kan uitoefenen. Daar om doe ik een beroep op de kinderen om dergelijke vernielzucht achterwege te laten en niet in het minst aan de ouders om hun kinderen te waarschuwen tegen dit vandalisme.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 6