Buitenlandsch weekoverzicht. Binnenland, Y eilingberichten. Rechtzaken. Bpuit smerig tegen elkaar geplakt op hangen. De Voorzitter zegt. dat deze goed droog ophangen, van het andere heeft spreker niets gemerkt. De heer v. d. Wal zegt. hoe schoo ner de slangen zijn, hoe eerder zii droog zijn. Ook informeert de heer v. Leeu wen of de gemeente Gorinchem voor 'de 2de keer is aangeschreven, om de veerboot met de marktdagen 1 uur vroeger te laten varen. De Voorzitter antwoordt bevesti gend. Tenslotte deelt de heer v. Leeuwen mede, dat zijn broer graag water eou willen ontvangen. De Voorzitter meent, dat dit te kostbaar zal zijn, vanwege den af stand. De heer de Jong deelt een en ander mede omtrent de normen van den loonlijst van den arbeider in het boerenbedrijf. De heer Koekkoek zou, voor dat «men met verbouwing aan den nieu wen weg te Nieuwendijk begint, teerst aldaar eens een kijkje willen nemen. Voorzitter. Een excursie misschien? Daar niemand meer het woord ver langt, sluit de Voorzitter de verga dering. INGEZONDEN (Buiten verantwoording der Red.). Maandag 17 Juni was het voor de bekende boezemvrienden Wim en Kees, weer een blijde dag. De algemeene siemplicht riep hun, evenals de an dere gemeentenaren, samen, om hun sfem uit te brengen op een van de candidaten, die hiervoor waren ge steld. Wim had voor deze gelegen heid een paar dagen verlof genomen, Om zoodoende zijn plicht in de ge boorteplaats te vervullen. Al heel vroeg ontmoetten deze twee vrienden elkaar onder aan de trap van het gemeente huis; nadat zij elkaar de hand ge drukt hadden, volgden zooals vanouds, vragen en antwoorden elkaar voort durend pp. Kees. Zoo, Wim, kom je ook weer leens in je geboorteplaats kijken? Wim. Ja jongen, zoo u ziet.mer hetgeen hier vandaag afspeelt, zou ik pk nie graag willen missen, da be- grep te. Kees. Of ik het snap, Wim; daar hangt de veul van af, hé, en da kun je een ander mer nie wijs maken. Wim. O. es de gij het mer begrept, dan behoeven we hier nie veul woor den over vuil te maken; mer het is uitkijken vandaag jongen, om precies de goeie te nemen. Kees. Zeg da wel.mer wa ik is vragen wó.het d'hern al rood we zen maken, of moet je nog naar bo ven. Wim. AI de tijd Kees, het is hier zoo gezellig aan de trap, de eene auto komt en de andere gaat; ook worden er nog per rijtuig aangevoerd. Kees. Ja jó, oud en jong is op de been, om ons aan mienschen te helpen, die ons zullen besturen; alles is welkom vandaag en een ieder die stemgerech tigd is, mag meedoen, of da ze jong men, -es ze mis gevallen zijn. Wim. Zeg Kees, kek ze is lachen f en knikken tegen jou, ze weten zeker dat gij nog moet kiezen. Kees. Vandaag buigen ze net es 'n koekeroe, mer je moet morgen is kom men, es ze msi gevallen zijn. Wim. En wa zijn ze behulpzaam, hé; kek toch is, ze dragen ze bijna naar boven, dat oudje daar. Kees. Zeg Wim, wij moesten ons eigen ook naar boven laten sjouwen. Wim. Kerel;, hou stil, het is om van te huilen. Kees. Kek toch is aan.diejen hals, wa is ze afgetopt. Wim. Ze zouden er in blijven,, eer ze er mee thuis zijn. (Kees. En toch stemmen, war jó mer wa denkt er van, Wim, zouden ter vandaag nog oude vroede vaderen vallen? Wim. kgeleuf het nie, Kees..J het zou jammer zijn ok, de menschen heb ben al jaren hun best gedaan, en alle veranderingen zijn geen verbeteringen, zegt het spreekwoord. Kees. Je kan het nooit weten, Wim, Sk zij' er nie gerust op, heur. Wim. Es ik de waarheid zeg.ik pk nie. Mier daar is niks aan de doen. Kees. Kom, Wim, dan gaan we eerst eten, en straks gaan we naar debus lichten kijken, en we zullen maar ho pen op 'n goeie uitslag. Wim. 't Is te hopen, jongen. 1 Kes. O ja, Wim, da zou ik nog vergeten.wa zegde van/ onze nieu we dorpssraat. Wim. Wel, da heel het dorp er mee opgeknapt is zulke karweitjes moesten er meer uitgevoerd worden. Kees. Zeg da welWim, dan zouden er niet zooveel werkloozen zijn. Wim. Toch geloof ik, Kees, eer we drie maanden verder zijn, dat de au to's je weer onder spatten, j Kees. Daar geloof is niks van jon gen, ze is veel te solied gemaakt, van kuilen en gaten is in de eerste tien jaar geen sprake. Wim. Zeg, Kees, we zullen hier nie veul woorden over zeggen, de tijd zal het leeren, dat beloof ik je. Kees. Het is best mogelijk, mer nou ga ik naar huis; tot straks hé. Wim. Da beloof ik je jongen. WIM EN KEES. Almkerk, 1935. Het front van Stresa tot histo rie geworden Londen en Parijs verschillen van inzicht De breuk tusschen Engeland en Italië wordt steeds breeder. Welwillende hou ding van Berlijn. Het is den charmanten Sir Antho ny Eden, Engelsch minister zonder por tefeuille, ondanks al zijn beminnelijk heid en diplomatieke waardigheid niet mogen gelukken, de geschillen- die tus schen zijn land en Frankrijk en Italië waren gerezen, naar aanleiding van het Engelsch-Duitsche vlootverdrag, uit de wereld te helpen. Wel wordt nog met klem aan den naam Front van Stresa" vastgehouden, wat tot gevolg heeft, dat optimisten de Engelsch-Fransche en Engelsch-Italiaansche ruzie als een storm in een glas water beschouwen, maar dat is volkomen onjuist. Het front van Stresa is niet meer. Reeds voor het afsluiten van het Londensche vloot- pact, had het een zwaren klap gekregen door Engelands houding tegenover het Italiaansch-Abessijnsche conflict; wij hebben daar in een van onze vorige overzichten al eens uitdrukkelijk op ge wezen. En nu de opvattingen van de Engelsche en Fransche regeering ten opzichte van de uitvoeringen van het programma van 3 Februari zoo hemels breed blijken te verschillen, is het front van Stresa tot historie, en dan nog niet eens een zeer roemrijke, gewor den. Deze Fransch-Engelsche meenings- verschillen zijn zeer diepgaand. Parijs wijst alle afzonderlijke afspraken met Duitschland af, ook al zouden deze ten aanzien van het geheel voordee- lig zijn en blijft op het standpunt staan, dat de antwapenigsprobleme, Ooste lijk pact, het Locarno" voor de lucht, enz. gezamenlijk moeten worden be handeld, zooals indertijd dan ook af gesproken was. Zulks is echter door Berlijn, hetwelk op het standpunt staat, dat al deze groote projecten veel beter stuk voor stuk en naar de omstandig heden van het oogenblik kunnen wor den behandeld, nadrukkelijk afgewezen. Daardoor werden aan' de oorspron kelijke afspraak tusschen Engeland1, Frankrijk en Italië moeilijkheden in den weg gelegd, die echter betrekkelijk ge- ^-nakkelijkuit de wereld konden worden geholpen, door zich bij het standpunt van Hitier, dat zeer zeker ook zijn voordeelen had, neer te leggen. Engeland heeft dit nu, zooals ook reeds uit het vlootpact blijkt, gedaan. Dit is misschien weinig conseqent, maar in ieder geval practisch. Frankrijk nu neemt dit Engeland zeer kwalijk, het verwijt de regeering te Londen in strijd met de logica te handelen en al heeft het daar ook wel eenigszins gelijk in, het is in ieder geval een egoïstisch standpunt. De Fransche regeering heeft nu eenmaal het geluk gehad, dat de desbetreffende afspraak voor haar zoo gunstig geformuleerd was, dat zij zon der met de bepalingen daarvan in strijd te geraken, haar verdrag met Rusland en haar luchtpact met Italië kon af sluiten. Nu weet men in Parijs zeer goed, dat het voor Londen van zeer veel belang is, om in ieder geval zoo spoedig mogelijk het lucht-Locarno af te sluiten, daar dit Engeland tegen aan vallen uit de lucht zou beschermen. Doch Frankrijk blijft halsstarrig en toont al zeer weinig begrip voor die vitale Engelsche belangen. Het valt nog niet te bezien, waartoe deze wrijving tusschen Engeland en Frankrijk zal lei den. Hoogstwaarschijnlijk zullen de bei de regeeringen voorshands ieder een eigen koers gaan volgen. Toch zou men verkeerd doen, daaruit te conclu- deeren, dat er nu een onoverbrugbare kloof, in de goede betrekkingen- die de landen steeds met elkaar hebben on derhouden, zou zijn gekomen. Als eind doel wenschen zoowel Londen als Pa rijs ten slotte hetzelfde, nl. de ver wezenlijking van de projecten, opge worpen bij het communiqué van Lon den. Slechts over de wegen, die moe ten worden bewandeld om tot dit doel te geraken, schijnt men op het oogen blik niet eens te kunnen worden. Maar dit wil geenszins zeggen, dat er nu zooiets als en vijandschap tusschen de beide landen zou moeten ontstaan. In tegendeel, ook al gaat ieder zijn eigen weg. de goede betrekkingen zullen wor den gehandhaafd, daar staan de ge meenschappelijke belangen, die Londen en Parijs onafscheidenlijk aan elkaar verbanden, borg voo,r. Een werkelijk diepe breuk vormt zich op het oogenblik meer en meer tus schen Engeland en Italië, een breuk die zijn oorzaken vindt in het Itali aansch-Abessijnsche conflict en tot een algeheele scheuring zal leiden, indien Mussolini inderdaad tot een oorlog in Afrika zou besluiten. De posiiie, die Frankrijk daartusschen inneemt, is verre van benijdenswaardig. Men toont te Parijs veel begrip voor Mussolini's wen schen en zou dan ook het liefst Ita lië maar zijn gang laten gaan, temeer daar de Franschen dit land in hun politieke programma niet kunnen mis sen. Anderzijds is Frankrijk een fana tiek voorvechter van den Volkenbond en neemt in dit instituut een leidende positie in, wat den heeren te Parijs niet gemakkelijk maakt voor de pro testen van Addis Abeba doof te blij ven, hoe gaarne ze dit ook zouden wil len. Men vindt te Parijs dan ook maar het verstandigst in deze kwestie een afwachtende houding aan te nemen, in de hoop, dat de zaken zich nog ten goede zullen keeren zonder al te veel Fransche inmenging. De gedachte, dat men misschien reeds binnenkort voor de keus zal worden gesteld: En geland en Volkenbond of Italië, zet men te Parijs liefst maar zoo ver moge lijk van zich af. De keuze zou dan ook niet gemakkelijk vallen. Frankrijk heeft zoowel de beide mogendheden, als het instituut te Geneve even hard noodig. Het zal dan ook wel al zijn best doen de een ;niet voor den ander behoeven te verliezen. Of dit aan Parijs zal geluk ken? De houding die Berlijn te midden van dit alles inneemt, is er een van groote welwillendheid. Nog eenigentijd tijd geleden nam men daar, wadr men meende recht op te hebben, maar niet van de mogendheden van Versailles geschonken kon krijgen. Thans is men er van zins veel meer te schenken, dan men ontvangen wil. De ondertee- kening van het protocol van 1930, waar bij aan den duikbootoorlog, speciaal ten opzichte van handelsschepen, vele beperkingen worden opgelegd, levert daar onder meer het bewijs van. Duitschland is op het oogenblik be reid tot samenwerking met Engeland, Italië en zelfs met Frankrijk, indien het land daartoe bereid is. Zelfs de Duitsch-Russische verhouding is, ten minste voor wat het economisch ge deelte betreft;, niet anders dan gun stig te noemen. Wanneer men dus maar wil, valt er met Berlijn wel voordeellig zaken te doen. Engeland heeft dit reeds ondervonden. Zullen thans de anderen ook eens een poging daartoe willen ondernemen? (Nadruk verboden!. GRAND PRIX VERLEEND AAN DE PHILIPS FABRIEKEN. Naar wij vernemen heeft de jury van de Wereldtentoonstelling te Brussel voor de groep „Verlichting" een Grand Prix aan de Philips-fabrieken te Eindhoven toe gekend. NOTEERING VAN VLASLINT. Ten vervolge op de reeds eerder ge publiceerde richtlijnen voor de steunrege ling voor vlas van den oogst 4935, deelt de Regeeringscommissaris voor den Akker bouw en de Veehouderij mede, dat de noteering van vlaslint in het tijdvak voor 13 Juni zoodanig is geweest, dat aan de telers, die met inachtneming van de in het vorige persbericht genoemde voor schriften, in dat tijdvak reeds vlas oogst 1935 hebben verkocht, een teeltpremie zal worden uitgekeerd overeenkomende met een bedrag van gemiddeld f 87 50 per H.A. o HEFFING INVOER AAL EN PALING. Naar wy vernemen is binnenkort de afkondiging van het Crisis-Aal eD Paling- besluit 1935 I te verwachten, waarbij de invoer van aal en paling slechts zal zijn toegestaan aan hen, die als georganiseer- den bij de Nederlandsche Visscherijcentrale zijn aangesloten. Tevens zal bij invoer van deze vischsoorten een bedrag van ll/a cent per K.G, netto worden geheven, ter- wyl bepaald zal worden, dat het uitlossen uit de per schip ingevoerde partyen slechts zal kunnen geschieden in één der volgende controleplaatsen Hoek van Holland, Rot terdam, Oud-Beierland, Moerdijk, Woudri- chem, Terneuzen, IJmuiden, Spaarndam, Amsterdam, Akersloot, Den Helder, Gaast- meer, Stavoren en Monnikendam. Degenen, die voor toelating als impor teur van aal en paling by de Nederland sche Visscherijcentrale in aanmerking wen schen te komen en nog niet in het bezit zijn van de daartoe vereischte formulieren, kunnen zich ter verkrijging hiervan schrif telijk wenden tot de Nederlandsche Vis scherijcentrale, Juliana van Stolbergplein 3—4 te 's Gravenhage. STEEKPARTIJ TE HOLWERD. Zaterdagavond kregen te Holwerd bij Dokkum twee jongelieden, vermoedelijk doordat zij onder invloed van alcohol ver keerden, twist. Onverwachts trok de 18 jarige R. B. uit Driesen een schoen makersmes en stak den 30 jarigen F. de G. uit Holwert in de zijde. Het mes drong in de maag en veroorzaakte levensgevaar lijke verwondingen. De dader, die niet gunstig bekend staat, is naar Leeuwarden overgebracht o— 1000 GULDEN VERDUISTERD. Toen dezer dagen de leden van een ontspanningsvereeniging te Amsterdam met een autobus een dag naar buiten zouden gaan, bleek dat de penningmeester nergens te vinden was en dat ook de kas die 1000 moest bevatten was verdwenen. De penningmeester heeft zich kort na zijn vlucht bij de politie aangemeld en zijn misdaad bekend. Het verduisterde bedrag is door familie leden aangezuiverd. IN EEN WASCHKETEL VERDRON KEN. Te Weert is het il/3 jarig zoontje van den coiffeur J. H. in een waschketel ver dronken. VERDRONKEN. Zondagmiddag is de remmer der Ned. Spoorwegen L. A. Hendriks uit 's Bosch, bij het baden in de rivier de Smalle Aa op 't Hoogveld onder de gemeente Ros malen verdronken. Zondagmiddag omstreeks 5 uur is de 18 jarige P. v. A. uit Eindhoven, die te Zaltbommel bij een zuster logeerde, bij het baden in de Waal verdronken. Het slachtoffer kon niet zwemmen. Vrijdagmiddag na schafttijd werd ont dekt, dat de 44 jarige A. v. Kluiver niet op zijn werk terugkeerde aan de meel fabriek „De Blauwe Molen" te Rotterdam. Men ging na een poosje een onderzoek instellen en vond al spoedig zijn kleeren op den wal van het Buizengat. Op ver moeden, dat de man tijdens zijn schafttijd was gaan zwemmen en daarbij verdronken, is men aan het dreggen gegaan. Na eenigen tijd slaagde men er in zijn lijk op te halen. LIJK OPGEHAALD. Uit het kanaal te Borger in Drenthe is het lijk opgehaald van een Duitscher van ongeveer 25 jarigen leeftijd. NA AANRIJDINCM)VERLEDEN. De koopman S. N. Bakker uit Alkmaar, die op den kanaaldijk onder Bergen fiet sende, door een auto werd aangereden, waardoor hij zwaar werd gewond, is aan de gevolgen daarvan overleden. KASTEKORT. Bij controle is gebleken, dat uit de kas van den penningmeester B. van de afd. Bergen op Zoom van de Ned. R.K. Me taal be werkersbond een bedrag van ongeveer f2400 ontbrak. Het afdeelingsbestuur heeft namens het hoofdbestuur den pen ningmeester geschorst. Hij heeft zich bij de politie aangemeld. o SLACHTOFFER VAN DE WARMTE, Zondag is de 61 jarige aannemer J. A. K. uit Amsterdam in het Kooipark te Leiden, waar hij een aantal huizen in aanbouw heeft, vermoedelijk door de warm te bevangen op straat in elkaar gezakt en overleden. o NADER ONDERZOEK betreffende kleeding en uitrusting van de groot verlofgangers. Het nader onderzoek betreffende de kleeding en uitrusting van de groot ver- lofsgangers der lichtingen 4923 en 4926 zal, voor wat betreft het indeelingsdistrict Den Bosch gehouden worden als volgt Te Raamsdonksveer op 10 Juli voor de gemeenten Raamsdonk, Dongen, Loon op Zand, Made c.a., Sprang-Capelle, Geer- truïdenberg, Waspik, Werkendam en de Werken c. a. Te Waalwijk op 10 Juli voor de ge meenten Waalwijk, E9then, Heusden. Dru- nen en Rijswijk. EEN WOEST RIJDER. Tijdens een muzikale rondwandeling te Dreumel, waarbij een groote menschen- menigte meeliep, reed plotseling een auto mobilist met groote vaart op het pabliek in. Iedereen trachtte den woesteling te ontvluchten, doch twee kinderen werden door de auto een eind weegs meegesleurd. De 12jarige W, van Leur kreeg eender wielen over het lichaam, waarbij hij zware verwondingen opliep. De 12 jarige Th van Teeffelen werd ongeveer 15 meter meegesleurd, waarbij ook deze verschil lende verwondingen opliep. De roekelooze rijder, den boomkweeker De J. uit Dreumel, bekommerde zich niets om het geval en trachtte in volle vaart door te rijden, hetwelk hem evenwel door de woedende menigte kon worden belet. Intusschen was ook de politie verschenen die de auto in beslag nam en tegen den bestuurder, die niet in het bezit bleek te zijn van een rijbewijs, proces-verbaal opmaakte. MOTORRIJDER GEDOOD. De motorrijder L. T. uit Haarlem, met als duopassagier den heer De W. uit Haarlem, kwam onder Noordwijkerhout uit de Langelaan en stak het kruispunt over. Op hetzelfde oogenblik naderde uit de richting Noordwijkerhout een auto. Daar het uitzicht op dat kruispunt door houtgewas zeer belemmerd is, was een aanrijding onvermijdelijk. Het gevolg was dat de duopassagier over de straat werd geslingerd waardoor hij een wond aan het hoofd bekwam en zijn duim brak. De bestuurder van den motor sloeg tegen den weg en overleed enkele oogen- blikken later. VIER PERSONEN GEWOND. De heer J. van Waard uit Haarlem reed met zijn auto, waarin behalve zijn vrouw ook nog 4 kinderen waren gezeten, in de richtiDg van het station te Laren. Uit tegenover gestelde richting kwam een auto bestuurd door den heer D. uit Laren. De heer D zag doordat zijn aandacht wérd afgeleid door een wielrijder die aan den verkeerden kant van den weg reed de andere auto te laat en botste er met zijn wagen tegen. De auto van den heer v. W. werd tegen den muur gedrukt en geheel vernield. Mevr. v. W. kreeg een zware hersenschudding. Drie kinderen liepen ernstige verwondingen aan het ge laat op. Deze werden naar het zieken huis vervoerd. De heer v. W. en het vierde kind bleven vrijwel ongedeerd. VEILING DRÜNEN. 29 Juni. Kruisbessen f2 402 50 per 100 K.G. Erwten 4.905.30 Amezone voor 't vat 19 -19 60 Duitsch 7415. Madams 11.12. Aanvoer Doperwten 35000 K.G. Amazone 21000 ILAAGSCHE VEILING. 29 Juni. Aardbeien: Mad. Mathot I 1118, II 4—10. Kersen Vroege Duitsche 2040. Id. rood 510. Meikersen I 2235, II15 20, idem rood 813. Boskoopers 25—30. Frambozen 2530, alles per K.G. 1 Juli, Alle prijzen per K.G. Aardbeien: Mad. Mathot I 9—18, id. II 6—9. KersenVroege Duitsche I 2032, zwarte I 2030, id. II 812, Bos koopers I 2230, Meikersen I 1536, id. II 7—13, id. rood 313. Roode Bessen I 30—33. VEILING VEEN. 1 Juli. Per 100 K.G. Schoolmeesters f 6.20—8.70 Eerstelingen 6.40—7.00 Poters 4.205.50 VEILING WOUDRICHEM. j 1 Juli. Schoolmeesters f 4.506.10 per H.L. Drielingen 4y2 ct. per K.G. VEILING BRAKEL. Alles per 100 K.G. 29 Juni. Aanvoer 200 kisten. Schoolmeesters f 6.306.60 Eigenheimers 6.30 Blauwputten 9.70 1 Juli. Aanvoer 430 kisten. Schoolmeesters f 6.607.10 Eigenheimers 6.70—6.80 Blauwputten 10.00 Pooters 5.80 2 Juli. Aanvoer 800 kisten. Schoolmeesters 6.406.70 Eigenheimers 6 60 Blauwputten 9.30—9.40 Pooters 5.60 —5 70 STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE 's-BOSCH. Zitting' van Maandag 24 Juni. ArbeidswetG. L. F.. Drunen 2 maal f 4G. L. F.. Drunen f 4. Wapenwet: J. de W., Wijle, f5; Joh. van Engelen, Vlijmen, f 10. Als verkooper geen register hou den O. Q., Hedel, f 20. Gespan onbeheerd laten staanA. C., Waalwijk, f 3. L.o. afgesloten overwegW. A. P., Drunen, f 4. Onnoodig signaal gevenC. P. K., Wijk, f3. Verboden weg berijdenM- J- J. v. B., Ammerzoden, f 5. Auto z. lichtH. A. v. E.. Zalt bommel, 2 maal f 3. Rijwiel z. reflectorJ. A. v. V., Kaatsheuvel, f3 Adr. J. S., Drunen, berisping. Dronkenschap.H. M-, Sprang-Ca- pelle. f5, i ij —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 2