M arkt berichten. Burgerlijke Stand. Binnenlandsch weekoverzicht, Vaarwel JAN FONDSE NIEUWENDIJK. De 29 jarige schipper J. Colija al hier, varende op het motorschip Wilhel- mina van de firma Huisman en Lankhuizen te Raamsdonksveer, is Zaterdagavond in de haven van Antwerpen over boord ge slagen en verdronken. GORINCHEM, 1 Juli. Veemarkt. Aangevoerd: 28 runderen, 1 nuchtere kalveren, 258 biggen, 1 varkens en 35 landvarkens, 2 schapen en lammeren. Prijz^) per stuk Zware kalfkoeien f 150190. Melkkoeien f 120150. Kalfvaarzen f 110150. Guiste vaarzen f Vaarkoeien f Guiste koeien f - Pinken f Stieren f Graskalveren f - Nuchtere Fokkalveren f812. Idem voor export f 35. Drachtige varkens f 30 70. Natte zeugen 2540 Landvarkens f1222. Biggen f1016 Schapen met lammeren f Lammeren f Oude schapen f10 12. GORINCHEM, 1 Juli. Eierveiling. Aangevoerd 42.616 stuks. Prijzen per 100 stuks: Kippeneieren f 1.902.35 Eendeneieren f 2.202.25 Kalkoeneieren f 300.f 3.50 Ganzen eieren f Op de weekmarkt golden de eieren 2 k 2Ys ct. per stuk. Goeboter f 1.60—1.70 margarine fl.10 1.20 beide per K.G. GORINCHEM, 1 Juli. Pluimveemarkt. Prijzen per stuk Oude kippen f 0.40 f 0.65 jonge hanen 20 50 oude hanen 40—65; jonge hennen jonge konijntjes 2045 exportkonijnen f 0.75 —1.25. GORINCHEM, 1 Juli. Boonen. Snijboonen 30 ct. Princessen 30 ct. doperwten krombekken 1113 ct.peu len 78 tuinboonen 12 ct., alles per K.G. ROTTERDAM, 1 Juli. Aanvoer 445 varkens. Prijzen per K.G. (levend gewicht) le kw. 2e kw. 3e kw. 62 52 30—40 Gejbjoren: Cornelia, di. v. A. W. Campenhout en C. Hoogendoorn. Getrouwd: A. P. Kuijpers 25 j. ien A. C. van Muilekom 20 j. G. J. van dër Wens 33 j. en A. M. van Sprang, 35 j. Mi. Vos 29 j. en N. Kolf 20 j. Overleden: J. Bruijsters, 74 j. E. M. C. Berghuis, 74 j. Roode winst bij de gemeente- raadsverkiezingen Kranige marechaussees onderscheiden. I 1 Goud genoeg in Nederland. In den loop van deze week heb ben opnieuw verkiezingen plaats ge had voor een aantal gemeenteraden in ons land. waarvan het resultaat voor een groot gedeelte een niet on belangrijke verschuiving naar links is geweest. In Amsterdam en Rotter dam b.v. vertoont de raad een abso luut roode meerderheid. Te Rotter dam en Arnhem ging de S.D.A.P. met een winst van 5 zetels schuiven. Het zijn weder vooral de Vrijheids bond en de Vrijzinnig-democraten, die het gelag hebben moeten beta- betalen, zelfs in zoodanige mate. dat de laatsten in Rotterdam en Arnhem in het geheel niet meer vertegen woordigd zullen zijn. In Amsterdam's raad bedraagt het aantal zetels, door de roode partijen bezet, 25, tegen 20 van de andere par tijen. Deze gemeenteraadsverkiezingen zijn daarom van zoo groot belang, wijl zij een duidelijk inzicht geven van de algemeene gezindheid der kie zers, welke op zeer overtuigende wij ze is gebleken. Zij geven als het ware een voorproefje van wat de volgen de kamerverkiezingen te zien zullen geven tenzij er in dien tusschentijd en onverwachte wijziging in den al- gemeenen toestand mocht komen. Wii zullen nu maar moeten af wachten of de nieuwe raadsleden een even hooge opvatting van hun taak zullen hebben en die tot een even goed einde zullen weten te brengen, als de kranige brigade van de Ko ninklijke Marechaussee uit Oss, die, naar men weet, zulk buitengewoon verdienstelijk werk heeft gedaan door grondige opruiming te houden onder de misdadige elementen in deze daar door terecht berucht geworden plaats. Daaraan hebben zij dan ook de welverdiende onderscheiding te dan ken, dat zii te Apeldoorn zijn gehul digd in tegenwoordigheid van H.M. ;de Koningin en Prinses Juliana. De Koningin heeft aan deze huldiging een werkzaam aandeel genomen, door den troep persoonlijk toe te spreken en haar waardeering te uiten voor de door deze mannen aan den dag geleg de energie doorzettingsvermogen en plichtsbetrachting, waardoor zii zoo krachtdadig hebben bijgedragen tot het herstel van rust en orde in en om Oss. Vervolgens werd het woord ge voerd door Kapitein Phaff, die me dedeelde, dat het H.M. had behaagd, aan den opperwachtmeester der ma rechaussee Mintjes, alsmede aan den wachtmeester der marechaussee de Gier, uit Oss, de gouden eeremedaille van de Orde van Oranje-Nassau met de Zwaarden tce te kennen. Hierop overhandigde spreker beiden de ver sierselen der orde. Het is jammer, dat men geen ge bruik maakt van den erkenden speur zin van deze marechaussee, om eens te trachten te weten te komen, waar de Wormerveersche bankier zich ei genlijk schuil houdt. Nu zii er in ge- slaag zijn, zooveel gevaarlijke indivi duen onschadelijk te maken, moet het voor hen toch een kleinigheid zijn. om een Schaap de baas te wor den. Gelukkig hebben de bedenkelijke manipulaties van dezen eigenaardigen bankier geen nadeel toegebracht aan de algemeene landsmiddelen. want wii lezen dat de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank in de week van 17 tot 24 Juni is vermeerderd met ruim 7 milïioen gulden, waaruit men de gevolgtrekking kan maken, dat de gulden voorloopig nog geen gevaar loopt. Bovendien verwachten wij, dat de Duitschers. die nu weer heel wat meer contanten mogen meenemen, als ze over de Nederlandsche grens komen, daarvan een ruim gebruik zullen maken en dus ook het geld in het land en in het laatje zullen brengen. De desbetreffende overeen komst met Duitschland zal een dezer dagen in werking treden. Zulke vreemdelingen zien wii in elk geval liever in ons land. dan de buitenlanders, die de beruchte In terbank in Den Haag hadden opge richt, die zich bezig hield met aller lei financieele zwendelpraktijken. De uit buitenlands bestaande directie van deze „bank" bleek te ziin gevlo gen. toen de politie een onderzoek kwam instellen naar aanleiding van de ingekomen klachten. Inmiddels is de politie te Weenen erin geslaagd, de hand te leggen op een hunner, zeke ren Siegmund Baum. Bii een her nieuwden inval in het kantoor te Den Haag arresteerde de politie een Duitscher en een in België geves tigd Nederlander. Vermoedelijk is hiermede nu wel voorgoed een ein de gekomen aan de praktijken van deze buitenlandsche gasten, die wii liever zien gaan dan komen. i Vergadering van den raad der gemeente SPRANG-CAPELLE op Vrijdag 28 Juni des nam. 4 uur. Voorzitter: EdelAchtb. heer Smit. SecretarisWelEd. heer van den Berg. Afwezig wethouder Middelkoop en de heeren Timmermans en de Boer. Nadat de vergadering door den Voor zitter geopend is, wijdt deze eenige woor den aan de nagedachtenis van oud- burgemeester Meijer^ waarbij alle leden zich van hun zetels verheffen. De Voorzitter sprak hierbij als volgt: Mijne Heeren, Alvorens 'wij1 overgaan tot de behan deling van de agenda, is het mij een behoefte om enkele woorden te wij den aan de nagedachtenis van den man, dien gij nu, twee dagen geleden, hebt begeleid op zijn laatsten gang door de gemeente, nl'. uwen oud-burgemee- ter en mij[n ambtsvoorganger. De soberheid; welke de overledene wenschte bij zijn begrafenis, nopen mij ook in deze vergadering daarover sober te rijn, doch zonder een enkel woord van gedachtenis wilde, noch mocht ik deze vergadering laten passeeren. Niet minder dan 34 jaren heeft hij het ambt van burgemeester vervuld; van 1900 tot 1923 van de voormalige gemeente Sprang en daarna van de vereenigde gemeente Sprang-Capelle. De moeilijkheden, welke in de kinder jaren van de nieuwe gemeente te over winnen waren, zal ik natuurlijk niet opsommen, doch wel memoreeren hoe uw vorige Voorzitter de dikwijls moei lijke vergaderingen op voortreffelijke wijze leidde en ten slotte de vreugde heeft gesmaakt, dat de stormen, wel ke de gemoederen beroerden, gestild zijn. Wat onter zijn bewind in de ge meente is tot stand gebracht, werd in de afscheidsvergadering van het vo rige jaar uitvoering in herinnering ge bracht door verschillende sprekers en zal u allen nog wel bekend zijn. Zijn nagedachtenis moge in Sprang- Capelle door u en door meerderen in eere worden gehouden. Er is een dag om te beginnen. Vol van moed en hoop en trouw. Een strijd om 't dageliiks brood te [winnen Tot steun voor huis en kind en vrouw, Doch ook een uur van 't neer te leggen, Plaats dan voor een jongere kracht, Heil den mensch die dan kan zeggen Ik heb mijn taak en plicht volbracht. Reeds ten jare negentien-zeven Toog hii naarstig aan het werk, „De Raad" was hem steeds zeer [genegen Vooral, Burgervader „Van [„Ouwerkerk". En vanaf de mobilisatie Kreeg ziin leven steeds meer glans, Sedert genoot hii de sympathie Van Burgemeester „Van der Schans". Fondse was een der getrouwen Waar men steeds op rekenen mocht, Een dier menschen van vertrouwen Die men graag om raad verzocht. Bijna acht en twintig jaren Zag men hem langs weg en straat, Om de orde te bewaren Met veel takt en steeds paraat. 'n Flinke brave goede wachter, Degelijk stoer politie-agent, Eerlijk trouwe plichtsbetrachter, Eenvoudige gulle ronde vent. 'n Kerel die zich onderscheidde, Steeds handelde met overleg, Die de menschen wist te leiden Langs de gulden middenweg. En thans is de tijd gekomen Dat hij op pensioen zal gaan, Graag ^ou hii in „Zeeland" wonen Daar heeft ook zijn wieg gestaan. Ook zijn vrouw hoort thuis op [„Schouwen" Beide ziin dus 't doel bewust, Vol van moed hoop en vertouwen Verlangend naar verdiende rust. Vaarwel! Jan Fondse, 'tgaat Ugoed! Nog tal van schoone jaren! Geniet van 't leven blijgemoed Dat God U lang beware Dank! voor 'tgeen ge voor ons deedt Tijdens uw levenswandel, Gij deeldet met ons lief en leed, Dank! namens het volk van ANDEL. ASPESLACH. Juli 1935. Vergadering van den raad der ge meente DE WERKEN EN SLEEUWIJK op Woensdag dag 26 Juni des n.m. 2 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer W. Beukenkamp. Secretaris: WelEd. Heer A. Knoot. Afwezig de heeren Van Burgel, Kramer en Van der Stelt, als de Voorzitter met het formuliegebed opent. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Ingekomen stukken Proces-verbaal van kasopneming, waaruit blijkt, dat alles in behoor lijke orde in bevonden. Verzoek van de Blindenzorgveree- niging St. Antonius van Padua, om subsidie. Op voorstel van B. en W. wordt met het oog op den financieelen toe stand der gemeente, afwijzend op dit verzoek beschikt. Schrijven van Ged. Staten, waarin wordt aangedrongen om ingevolge Art. 23 der Drankwet, de verorde ning voor het vergunningsrecht te wijzigen. Aan dit verzoek wordt voldaan. Verzoek van G. Visser Gzn. tot afkoop van de erfpacht van het per ceel, aansluitende aan perceel 1203. Spreker stelt voor deze erfpacht af te koopen voor een bedrag van f 46.80. De Voorzitter deelt mede ,dat het erfpacht thans f3.bedraagt, zoo dat het bedrag van 15 maal dit be drag B. en W. te laag voorkomt, het college meent, dat dit 20 maal dit bedrag behoort te zijn, wat ge lijk staat met een rente van 3 pCt. De heer Sigmond vraagt of er geen riolen in dit terrein liggen. De Voorzitter antwoordt, dat dit werkelijk het geval is, maar het ser vituut hiervoor blijft op den grond rusten, dit zal in het contract wor den opgenomen. De heer Van Driel acht 20 maal het erfpachtrecht te veel. Een erf pacht van 10 cent per M2. is voor dezen grond te veel, dit zou f 1000 per H.A. worden. Het is 31,20 M2. groot, zoodat een bedrag van f 46.80 neer komt op fi.50 per M2. tegen dit bedrag koopt men den grond hier aan de Uitbreiding. Spreker ge looft dan ook, dat met het geboden bedrag, een behoorlijke prijs wordt betaald. De heer Van 't Sant verklaart op het oogenblik niet in staat te zijn een en ander te beoordeelen. De Voorzitter merkt op, dat de gemeente kosten heeft moeten maken, volgens de rente standaard zou op het oogenblik 25 maal het bedrag van erfpacht gerekend moeten wor den. B. en W. hebben de midden weg van 20 maal dit bedrag ge nomen. De heer Van 't Sant acht dit alles zins billijk. Met algemeene stemmen wordt hierop overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Verzoek van den heer Klootwijjk, die wegens overplaatsing naar Sleeu- wijk een voorschot vraagt voor den bouw van een woning aan de Uit breiding. B. en W. stellen voor een hypo theek van 85 pCt. toe te staan. Nu is het rijk genegen 50 pCt. als eer ste hypotheek toe te staan, zoodat de gemeente een bedrag van 35 pCt. als 2de hypotheek zou moeten ver- leenen. Nu lijkt het B. en W. be ter, dat de gem. een hypotheek geeft, tegen dezelfde rente en onder dezelfde voorwaarden als de gemeen te het bedrag kan leenen. De aflos sing is te stellen op 30 jaar. Zonder discussie gaat de raad met dit voorstel accoord. Van het Consultatie-bureau te Alm- kerk is een nota ingekomen, als aan deel voor de gemeente Sleeuwijk in de kosten over 1934 voor het Con sultatiebureau. B. en W. stellen voor dit bedrag uit te betalen. Er is door ingeze tenen gebruik gemaakt van het bu reau, het is dus billijk, dat deze kosten worden betaald. B. en W. zou den echter willen berichten, dat voor 1935, een dergelijk bedrag te hoog wordt geacht, zij meenen, dat de vervoerkosten door belanghebbenden moeten worden betaald. Uit de bij gevoegde exploitatierekening blijkt, dat de vervoerkosten in totaal f 876,60 hebben bedragen, waarvan terug is ontvangen f 523.zoodat voor het bureau een bedrag over blijft van f353, wat neerkomt op 33 cent per bezoek. De totale kos ten hebben bedragen f1198.73, gaat het rijloon eraf, dan blijven er dus f 322.23 of 24 cent per bezoek over. Gaat het rijloon er af, dan achten B. en W. de kosten niet onoverko melijk. De raad gaat accoord met het voor stel van B. en W. Adres van Ged. Staten, waar in wordt aangedrongen op ophef fing van de O. L. school te De Werken. Op 27 Maart werd deze school nog slechts door 28 leerlin gen bezocht, over de verschillende klassen verdeeld. Nu vertrokken op 1 Mei nog 6 kinderen. Door het verlaten der school aan het eind van het leerjaar, zal het aantal leerlingen vermoedelijk op 20 komen. Spreker leest hierop verschillende brieven van den Inspecteur en den Hoofd-Inspec- teur v. 't L. O. voor, op deze zaak be trekking hebbende. De leerlingen kun nen, als de ouders dit wenschen, hun kinderen zenden naar de O. L. school te Sleeuwijk of naar de O. L. school in den Biesbosch, de afstand naar beide scholen bedraagt echter meer dan 5 K.M. Het is te ver wachten ,dat alle kinderen dus over zullen gaan naar de Bijzondere school te Werkendam. Voor de gemeente zal de opheffing geen kostenbespa ring geven, juist het tegenover ge stelde is het geval, het zal de ge meente nadeel opleveren. Waar de school echter geregeld achter uit gaat, kunnen B. en W. evenwel niet anders dan adviseeren, de school op te heffen, op een nader door hen te bepalen datum, dit in overleg met het Hoofd van de school. Over tuigde voorstanders van openbaar on derwijs zenden thans reeds hun kin deren naar de Bijzondere school in Werkendam. Met algemeene stemmen besluit de raad tot opheffing van genoemde school, de datum hiervoor zal door B. en W. nader worden bepaald. Schrijven van het polderbestuur te De Werken over het aanleggen van een voetpad aan de Vijcie, waarin genoemd bestuur verklaart tegen de aanleg daarvan geen bezwaar te heb ben, onder voorwaarde, dat het wa terschap niet in de kosten van aan leg behoeft bij te dragen. De kos ten komen geheel voor rekening van de gemeente. Ook de kosten voor onteigening. Bovendien moet alle per ceel en van het voetpad uitweg wor den verleend, verder moet ten ge- noege van het waterschap een sloot worden gegraven. De heer Van Arkel vraagt of door het polderbestuur ook een teekening in overgelegd, waarop de Voorzit ter ontkennend antwoordt. De heer de Boon vraagt of het niet beter is een nieuw voetpad over den sloot aan te leggen, dit zal voor de gemeente veel voordeeliger uitkomen. De Voorzitter acht dit een goede gedachte. Ook de raad is van hetzelfde ge voelen. De Heide-Maatschappij zal worden opgedragen een plan in dezen zin te ontwerpen. Uitvoering zal geschie den in werkverschaffing. Adres van de provinciale veree- niging het Groene Kruis, waarin wordt verzocht haar voor 1936 een subsidie van f 10. te willen ver- leenen voor de hygiene van het kind. Met algemeene stemmen wordt be sloten evenals vorig jaar een subsi die van f 10.te verleenen. Voorstel van B. en W. tot her ziening van de algemeene politie verordening. Deze verordening zal worden aan gevuld met de bepaling, dat bij het houden van een openbare vergade ring in een verfofs- of vergunnings lokaliteit, hiervoor minstens 3 maal 24 uren van te voren vergunning: moet worden gevraagd aan den Bur gemeester door den vergunninghou der. De heer Van Rosmalen vraagt ee nige inlichtingen, als b.v. Art. 23 wordt aangenomen, zal de gemeente dan geen waterplaatsen moeten ma ken? Het betreft het verbod van wa teren langs den openbaren weg. De Voorzitter antwoordt, dat het alleen de bedoeling is om uitwas sen tegen te gaan. De heer Van Rosmalen vraagt ver der of er ook openbare wegen zijn, waarover de gemeente niets heeft te zeggen. Aan den Kildijk staan langs den openbaren weg vlier- en doorn struiken die geheel over den weg hangen. De Voorzitter zegt, dat de polder hierop toezicht moet uitoefenen en als eigenaar verplicht is ze te doen opruimen. De heer Van Rosmalen vraagt wat in art. 43 als hinderlijk geluid moet worden verstaan. De Voorzitter zegt, dat hierop moeilijk een antwoord is te geven. Het is echter in zooverre nader om schreven, dat is bepaald, dat in een afgesloten ruimte geen geluid mag worden gemaakt, dat hinderlijk is voor de omgeving. De heer Dekker zou nu men toch over de politie-verordening bezig is, nogeens willen terugkomen op het visschen op Zondag. Spreker zou er een voorstel van willen maken om een bepaling op te nemen, waarbij dit wordt verboden. Spreker heeft hierop onlangs ai eens aangedrongen doch toen wilde de raad er niet aan. Hij wil het thans evenwel nog eens probeeren, want verschillende ingezetenen ergeren zich er aan. De Voorzitter hoopt, dat dit voor stel niet wordt gesteund. De wet laat het toe, zoolang de openbare orde of de zedelijkheid niet in het gedrang komt. De man die zit te visschen kan zeggen, ik doe minder kwaad als U, die aan de radio zit. Een dergelijke bepaling is eigen machtig en is den zedemeester spe len. De heer Dekker zegt, dat de be woners het niet doen, deze ergeren er zich juist aan. Het zijn meest Belgen of personen van buiten de gemeente. De Voorzitter merkt op, dat die menschen geen aanstoot geven, zij doen dit alleen aan hen, die er aan stoot aannemen. Spreker zelf zou ge wetensbezwaar maken het te verbie den. Het is best mogelijk, dat er personen zullen zijn, die zeggen, de burgemeester is geen goed anti-revo- lutiormair, maar hij is van meening, dat men niet den bekrompen kant uit moet gaan. De heer Van 't Sant zou deze kwes tie nogeens willen overwegen. HEUSDEN. (Wordt vervolgd). o Gemeente-veldwachter te Andel. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 4