WAAR DE VROUW BELANG IN STELT ZEER GOEDKOOPE PATRONEN RECEPTEN. De slanke lijn. SPECIAAL VOOR ONZE LEZERESSEN. m Gezondheid en huidkleur. WE GAAN OP REIS. Rust en ontspanning. Lebbe all8n t0Ch Gen gev0€l van vrii°zijn Beweging en dieet zijn de eerste voor waarden. Energiek volhouden! De natuur heeft, althans van het stand- mnt der moderne mode bezien, vele vrou- ?en stiefmoederlijk bedeeld. Vroeger pas en, hij een geheel andere kleeding breede leupen, doch thans nu de rechte lijn zege- riert, zouden velen onzer zich zeer geluk- üg gevoelen, indien juist de heupen maar xiet zoo breed waren, hoewel deze vorm de ïatuurlijke voor een vrouw het meest be nadert. De bouw van mannen is weer geheel an- iers, daar deze over het algemeen hoogere £n smallere heupen hebben, j Toch zou de hedendaagsche vrouw niet gaarne weer met een Rubens-figuur rond lopen, aangezien het een potsierlijk aan- sien aan de hedendaagsche japonnen zou geven en wij ons tevens niet meer zóó zou den kunnen en willen insnoeren als des tijds het geval was. Waar wij aan den vorm van ons bekken biets kunnen veranderen, is dit iets anders □tiet de onnoodige vetlagen, waar de heup- eenderen van vele vrouwen mede bedekt n. Met energie is hier nog veel te bereiken 'en te verbeteren, daar vet zich vooral aan- éet aan die deelen, welke weinig in be weging komen en waar geen voldoende 'circulatie van het bloed plaats vindt. I Een eerste eisch is dus: veel beweging! iWelk gymnastiek systeem wij ook volgen j-bij onze oefeningen is vrijwel gelijk, ide speciale aandacht moet echter besteed (worden aan oefeningen voor heupen, dijen en buik. Sport is eveneens buitengewoon aan te bevelen, zoowel tennissen, zwemmen als [Wandelen, doch paard rijden zal weer min der nuttig effect hebben. Naast deze natuurlijke middelen zijn er ;nog een groot aantal hulpmiddelen, die de spieren tot meerdere werkzaamheid bren- jgen, 1$ de eerste plaats ook massage. Hier- j noor* wordt een betere stofwisseling en krachtiger bloedcirculatie verkregen, doch enkel en alleen slechts dan bereiken wij eenig resultaat, indien wij met kracht en energie doorzetten. Niet als wij oefeningen ■doen of masseeren, indien wij er eens toe vallig aan denken. i, De slanke lijn wordt door twee factoren .tegengewerkt, n.l. door lang in bed liggen jen in liggende houding op den divan lezen ,of uren lang in een ligstoel zonne- of lucht- baden nemen. i De voeding speelt eveneens een groote Irol; de beste voorschriften en de meeste lenergie zijn nutteloos, indien het dieet niet met zorg wordt samengesteld. Vrouwen met zware figuren kunnen niet onder een goed passend corset, waaronder ij verstaan een model, dat noch te hoog och te laag is, doch evenmin te nauw aansluitend. Is dit laatste het geval, dan komt boven het corset een vetrand, die het figuur niet mooier maakt. Zelfs vrouwen, die een slank figuur hebben, moeten een heupband dragen, waardoor de japonnen trouwens veel mooier vallen. Het meest ideale corset is dat, hetwelk naar maat vervaardigd wordt en zich geheel aan het figuur aanpast. Elastieken banden of heupcorsetten zijn uit- "een hygiënisch oogpunt slechts dan goed, wanneer zij poreus zijn, zoodat zij de luchtlaag niet geheel en al afsluiten. De uitwaseming der huid moet onbelem merd plaats vinden en draagt men nu een jgummi corset, dat absoluut afsluit, dan zal de huid op den duur geïrriteerd worden. Over het algemeen zijn corsetten, zonder iVeter aan den rug, doch poreus elastiek aan rug of zijkanten het meest aan te be velen, evenals de zijsluiting met haken en oogen. Wij voorkomen met deze modellen het onaangename drukken tegen de maag van de z.g. knippen. Ten slotte nog een kleine wenk, welke er mede toe bijdraagt het overtollige vet te verwijderen, n.l het rollen op den grond, waartoe men zijwaarts gaat liggen en om en om rolt en rlit iederen avond minstens 20 keer herhaalt. i Beweging en nogmaals beweging en een .passend dieet! lezeressen en o-sgetwijfeld 'zult gij na korten tijd reeds de resultaten bemerken. b' <-v - -o gfl Nr. 1504 Overall voor de vacantie. (4, 8 en 10 jaar) Nr. 1489 Manteljapon (maat 42 en 46). Uitsluitend voor lezeressen verkrijgbaar voor slechts 35 cent. Nr. 1514 Zomerjapoii (maat 44 en 48). Speciaal ten gerieve van onze lezeressen geven wij hier bij wijze van proef enkele zeer goede modellen, waarvan wij fraaie patronen beschikbaar stellen voor slechts 0.35 verkrijgbaar bij den patronendienst, Roelofsstraat 109, Den Haag. De betaling kan in postzegels geschieden of door storting op Giro 62626 t.n. van den patronen- dienst te 's-Gravenhage. Een beschrijving der patronen wordt bijgevoegd. Dames, die behalve een der patronen, ook nog een exemplaar van het Juni-nummer van „Het Practisch Modeblad" wenschen te ontvangen, wordt dit toegezonden na inzending van 10 cent porto extra. Wij vertrouwen gaarne, dat wij tallooze lezeressen met het verkrijgbaar stellen van deze goedkoope patronen een plezier hebben gedaan. Veel succes ermee! ONS JUM-MODEBLAD BRENGT VEEL NIEUWS. De uitbreiding van ons modeblad is zeer goed door de lezeressen ontvangen, zóó goed zelfs, dat de administratie nauwelijks In staat was de groote toevloed van nieuwe abonné's te verwerken. Tot slot kunnen wij U mededeelen, dat wij een eigen coupeuse en ontwerpsters aan ons blad verbonden hebben, die gaarne voor U tegen den kostenden prijs elk gewenscht patroon, dat U wenscht te ontvangen, ge heel volgens Uw aanwijzingen zal maken. Behalve de reeds genoemde voordeelen zijn er nog vele andere. „Het Practisch Modeblad" is niet alleen practisch, het is ook prachtig enhet brengt de abonné's heel wat voordeel: een schat van lectuur, bespreking van de nieuwste mode, tal van goede en practische raadgevingen, die U laten zien hoe U bezuinigen kunt; schitte rende modellen, een kosteloos knippatroon met fraaie coupe, andere knippatronen voor weinig geld, aantrekkelijke prijsvragen, enz. enz. U kimt het fraaie Juni-nummer aan vragen bij de mode-redactie van het blad, Roelofsstraat 109, Den Haag, na inzending van slechts 10 cent porto (Giro 62626 t. n. v. Modedienst). WENKEN VOOR DE HUISVROUW. De poederkwast. Is poederkwast vuil Levorden. dan be hoeft men deze niet weg te gooien, doch lost wat zeepvlokken in lauw water op en haalt de kwast hierin eenige malen op en neer, totdat hij geheel en al schoon is. De Men drcogt hem luchtig met een handdoek en houdt hem daarna vcor de warme oven of boven een electrisch apparaat, totdat hij geheel droog is. De kwast moet echter altijd in een afgesloten doos bewaard worden, daar alle stofjes van buiten af er gauw in blijven hangen. Dikke voetknokken. Vrouwen, die den midelbaren leeftijd be reiken en veel staan of loopen moeten, krijgen vaak hinder van dikke knokken aan de voeten, waardoo" het dragen van gewoon schoeisel hinderlijk wordt. Zij moe ten de knokken van den grooten teen af naar den enkel toe masseeren met oli."- of amandelolie, zcowel 's morgens na het op staan als 's avonds voor het naar bed gaan en de voeten daarna met een stevig ver band omwikkelen ('s avonds). Zet men deze behandeling regelmatig voort, dan zal men de goede resultaten reeds betrekkelijk sp odig bemerken. Ook dan blijft men ech ter regelmatig met de massage voortgaan. Indien de hoeken van kleeden omkrullen, dan naait men aan den achterkant drie hoekjes van linnen, waartusschen men een plat stukje lood schuift. Men kan in be hangerszaken echter ook speciaal voor dit doel bestemde reepen of driehoekjes koo- pen, die er met enkele steken aan gehecht worden. MEDISCHE WENKEN. Bleekheid door uitputting. Een actueel vraagstuk, door Dr. S. J. FREDERIKS. De eerste hulp kan men iemand, die een flauwte heeft, geven, als men haar of hem, plat laat liggen, doch de voeten hooger, waardoor het bloed naar de hersenen kan stroomen. Het gezicht, doch voornamelijk de slapen met koud water betten, azijn of Het is een gewoonte om, wanneer we eau de cologne, iemand tegenkomen, direct te zeggen: „O, Men druppelt een weinig wijngeest, la- wat zie jij er goed uit", of om te dénken: vendel essence of eau de cologne op een „wat zie jij er slécht uit", terwijl wij in zakdoek en houdt dit onder den neus van dat geval zéggen, dat de vriend of vriendin de persoon in quaestie. er wat moe, niet zoo érg goed uitziet. j Frissche lucht is noodig en als hij (zij) Onze reisgarderobe een héél voornaam ding! is in orde, en met een gerust hart daaromtrent, kunnen we op reis gaan. Het doet er niet toe, hóé we reizen of het nu per auto is of per trein: we zijn in ieder geval doelmatig gekleed. We dragen géén teer zijden ja ponnetje, neen, we hebben de gelijke reiskleeren aan: die stof en wind en kou en regen verdragen. We dragen een rok- broek zóó gemakkelijk bij het maken van „dé mooiste wandelingen in den omtrek"! we kunnen onze mantels en jasjes hóóg sluiten, zoodat geen venijnige wind tot op merg en been kan doordringen; en ver der hebben we gróóte zakken. En niet alleen gróóte zakken, maar ook véél zakken. Zak ken: -.cornaam punt bij reis- kleeding. En het staat niet leelijk kijk U maar naar het linker model op onze afbeel ding. Het onderste paar wordt door knoopen gesloten iets, wat heel aardig staat. We zien er dus heel degelijk uit; stevig en niet-voor-een- kleintje-vervaard. Maar daarbij hebben we'onze goede smaak niet uit het oog verlofen. We hebben bijvoorbeeld om nu maar eens iets te noemen, niet net een kleur natuurlijk van een donkere tint gekozen die ons niet staat. En nu gaan we op reis, met een heerlijk gevoelNiet enkel en alléén omdat onze reiskleeding meer dan in orde is weer bij komt, laat men hem (haar) iets drinken. Nooit tracht men deze zieken te laten drinken, indien zij het bewustzijn niet geheel en al hebben herkregen. In ieder geval voelt een ieder zich geroe pen uit de veranderde huidkleur op te ma ken of 't slachtoffer al of niet gezond is. Dat is „slecht uitzien"? Er zijn kernge zonde bleeke menschen en zieken die er uitzien als 's lands welvaart. Diverse men schen kunnen van spierwit plotseling vuur- Alle open wonden heelen minder goed rood blozen. wanneer zij aan de kou zijn blootgesteld; Het zou ons te ver voeren om het heele bet is dus noodig, dat men ze warm houdt! kleurengamma na te gaan, dat voor de Kinderen hebben vaak neusbloedingen, arts zoo vaak een belangrijk hulpmiddel is men legt ze eenvoudig languit op den rug bij de diagnose. J op den grond en vult de neusgaten met Er zijn bijzondere huidvlekken en ver- propjes watten, kleuringen, die op bepaalde tijden optre- I den, soms in verbinding met hevige jeuk; verkleuringen die blauwachtig of rood zijn PRACTISCHE WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Zooien van schoenen houden langer stand, indien men ze, nog nieuw zijnde met gekookte lijnolie bestrijkt, waardoor ze te vens waterdicht worden. Men moet echter zorgen, dat de olie niet in aanraking komt met het bovenleer. Indien men schilderijen tegen vochtige wanden heeft hangen, moet men met kleine nageltjes stukjes kurk tegen den muur be- vestigen, waardoor zij niet in aanraking i komen met den muur, doch er onmerkbaar van verwijderd worden. i i Wanneer de mensch zes dagen van de week ingespannen werkt, dan vragen lichaam en geest een dag om zich volko men te kunnen ontspannen. Zoodra het vöorjaar in het land is, krijgt het weekend dubbele bekoring en krijgt men een gevoel, dat men de stad moet ontvluchten om te genieten van de heer lijke rust, die de natuur biedt. Zoo'n vrije dag ziet men vaak heele gezinnen uittrek ken, gedeeltelijk wordt de reis per tram, ge deeltelijk te voet of wel per fiets gedaan, terwijl de talrijke auto's eveneens vele na tuurliefhebbers naar buiten vervoeren, die hierdoor het groote voordeel hebben, dat zij veel minder beperkt zijn, in het uitkiezen der rustige plekjes. v ..Indien men in de nabijheid van water woont, dan kunnen velen, die een boot heb ben, roei- of zeilsport beoefenen en wan neer het water zich zacht kabbelend om de boot heen en weer beweegt, eerst dan wor den alle dagelijksche zorgen ook vergeten en het één en al genieten. w et gansche geheim der volkomen ont- Bp: ing bestaat dan ook in net op zijde n van alle moeiten en zorgen, hetgeen £o l vcor de huisvrouw als voor alle ge- feit weden geldt. Niet denken aan werk, dat tie nende week zal geven noch aan zaken, of ,t het ook zij, doch zorgeloos genieten Var et geen de vrije dag biedt. I- probleem, hoe men den vrijen dag dot kan brengen, is niet zoo moeilijk op te ssen, vooral niet als men zich op ge- ma iijke wijze kan verplaatsen. Het woord vR - acl" heeft voor velen een bijzondere be. ems verkregen, omdat men den tijd aa; zich heeft om te doen wat men wil. huisvrouwen kunnen het zich gemak- maken dien dag, daar niet meer dan hoog nocdige werkjes verricht en ka" j|n°otendeels vooraf klaar gemaakt Is ït weer zóó, dat van uitgaan geen sp.a - kan zijn, dan wordt de dag in den fim; J ken kring doorgebracht en smaakt het- geurige kopje koffie dubbel zoo goed. of een gele tint aannemen; dit alles vormt een studie op zichzelf. Maar meestal is het toch zoo dat een slappe, grauwe, slecht uitziende huid het bewijs is van een slechte gezondheidstoestand en maar al te vaak ook van psychische afmatting. De oogleden zijn óf iets gezwollen óf ze hangen slap en vormen de beruchte wallen of kringen. Aan de huid is 't nu eenmaal het meest te zien, wat zich in 't innerlijk afspeelt en hoe 't met de gezondheid gesteld is. We kunnen de huid ook oefenen, we kunnen een huid-training beginnen om ze weer normaal te doen reageeren. Voor deze training maken we gebruik van de Hanauer hoogtezon, die, mits goed gebruikt, een zeer heilzaam effect heeft op de werking van de huid en een gezonde bruine tint geeft, zooals die andere verkre gen wordt door een verblijf aan zee of in de bergen. Natuurlijk is de beste manier om weer fit te worden, de oorzaak van slapte en af matting weg te nemen, maar voor wie zorgen hebben, is dat makkelijker gezegd dan gedaan. Maar ook voor hén is de hoogtezon een heerlijk iets: wat gezondheid en levensmoed worden tenminste in de huid gebracht en geeft dat het h e el e lichaam niet meer kracht?! WAAROM KUNT GIJ NIET INSLAPEN? De klachten over slapeloosheid zijn vrij groot en vele menschen beweren, dat zij 's zomers na een warmen dag nog slechter slapen, dan in den regel het geval is. An deren kunnen weer niet in een ander bed slapen en zijn zij op reis, dan moeten zij zich eerst eenige dagen aan bed en hoofd- kussen gewennen. Het laatste is vooral van gsooten invloed op nerveuse menschen. Een uitstekend middel tegen deze storin- i gen is het afsponzen van het lichaam met lauw warm water, waaraan men een weinig eau de cologne of brandewijn toegevoegd - heeft.. Veelal helpt het reeds indien men de voeten wat hooger plaatst bij het slapen gaan of een warm voetbad neemt geduren de 10 minuten. HUIS- EN TUIN JAPONNETJES EN AN DERE KLEINE BIJKOMSTIGHEDEN. Hebben wij ons eigen lijk wel eens gereali seerd hoeveel gezellige en daarbij toch dood eenvoudige japonnen van simpel katoen we 's zomers dragen, die ons "vrijwel niets kosten en daarbij zoo aardig staan? Allerlei kleine bij komstigheden dragen er toe bij een kleurig geheel te vormen. We rekenen „natuur lijk" op een mooien zo mer, dat we veel bui ten kunnen zijn, in den tuin, op het strand, in bosch of duinen, het is allemaal hete ifde, als we maar het gevoel hebben, dat we ons aan de natuur kunnen over geven. Het zou dan ook al te dwaas zijn, indien wij in de vrije natuur janennen gin gen dragen, die niet uiterst eenvoudig en practisch zouden zijn. Voor de kosten behoe ven wij de aanschaf fing dezer japonnetjes niet achterwege te la ten, want we hebben wat meters katoen of linnen noodig, die thans uiterst goedkoop zijn. We zien beide afbeel dingen, waarvan de eerste japon van geruit katoenen rok en bolero is gemaakt, met een effen linnen blouse, terwijl de andere van linnen is gedacht met een bovenstuk van fantasie linnen en gekleurde biezen, welke al dan niet opge stikt kunnen worden. De blouse die we links zien afgebeeld heeft een garneering van uitgerafeld materiaal, terwijl het kleine lijfje op zij op een geruite 4apon gedragen kan worden of op een rok en blouse. De hoeden met franje aan de randen, die zoo uiterst laag in prijs zijn, worden bij zonnig weer in den tuin gedragen en zijn een heerlijke beschutting tegen felle zonnestralen, terwijl het kleine mutsje met een schuine reep Schotsche zijde is afgewerkt. Sokjes worden nog veel gedragen en zijn uiterst practisch, ook op wandeltochten; ze kunnen in vrije uurtjes gemakkelijk zelf gebreid worden. BLANC MANGER MET VRUCHTEN. 4 d.L. melk, 3 d.L. room, 70 gram. suiker, marasquin essence of d.L. likeur, 5 blaadjes gelatine (witte), 2 blaadjes gelatine (roode), blikje aardbeien, eenige sneedjes cake. We beginnen eenige sneedjes cake in een kristallen schaal als „fond" te leggen en hierop den inhoud van het blikje aardbeien, waarvan we eerst het vocht hebben afp»- goten. In een klein pannetje laten op koken. Per 1 d.L. vocht rekenen we veelal 1 blad roode gelatine en lossen dit hierin op, roeren van tijd tot tijd even en gieten de vloeistof over de aardbeien als deze wat dikker begint te worden en zetten de kom dan zoo koud mogelijk weg, opdat de vruch tensap stijf kan worden. De melk brengen wij aan de kook en in- tusschen weeken wij de blaadjes gelatine in ruim koud water. Kookt de melk, dan voegen we de suikèr erbij, de geweekte en op evn theezeefje gelekte blaadjes gelatine, da essence of likeur waarin we deze vloei stof laten afkoelen. Van tijd tot tijd klop pen we met de garde om te voorkomen dat de gelatine zakt. Zien wij, dat de massa dikker begint te worden, dan roeren we de stijfgeklopte room erdoor en gieten de puddingmassa op de vruchtensap. Opdienen met vanille-wafeitje. SMAKELIJKE HAPJES. Wijnschuim. Men roert 100 gr. suiker met 2 3 eieren. Schuimig voegt men er de sap en schil van één citroen bij en L. witte wijn, brengt dit kloppende aan de kook, neemt daarna de pan van het vuur en klopt de massa zeer luchtig. Broodpudding met chocolade. Men roert 60 gr. boter met 80 gr. suiker, vier eierdooiers en 40 gr. geraspte choco lade, voegt hierbij 125 gr. kruim van oud brood, 20 gr. amandelen, fijn gehakt en mengt alles door elkander, ten slotte het stijf geklopte eiwit en brengt deze massa over in een beboterde puddingvorm, *die afgesloten en 1£ uur in een warm water bad eekookt wordt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 8