h 5551. Woensdag 3 DERDE BLAD BEHOORENDE BIJ HET tent deze benoeming te doen de gemeenten Herpt en Hedikhuizen zijn in dezen raad niet vertegenwoordigc en verder is de voordracht in strijd met de wet. Spreker kan den Voor- i zitter dan ook niet anders advisee- I ren, dan deze voordracht terug te men. Wordt de heer Van Delft be- noemd dan zal de belasting met 10 pCt. moeten worden verhoogd en I spreker gelooft niet, dat de ingeze- Vergadering van den raad der ge- j tenen daar erg over te spreken zul- meente HEUSDEN op Donder- len zijn. Spreker heeft niets tegen da.g 27 des n.m. 8 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer W. J. N. Wijs. Secretaris: WelEd. Heer A. v. Delft. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, de Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, op de vraag van den Voorzitter of een der heeren op- of aanmerkingen op de gelezen notulen heeft, zegt de heer de Haan, dat hij naast de motie om voor de rioolbelasting tot een maximum van f7.50 per aanslag te gaan, over welk voorstel de stemmen staakten, ook heeft voorgesteld een tarief vast te stellen volgens de grondbelas ting van f 1.voor een huurwaarde tot f 100.van f 1.50 van f 100. tot f150.van f2.van f150. f 200.enz., wat met algemeene stemmen is goedgekeurd. De Voorzitter verzoekt den secre taris de notulen van de voorlaatste vergadering even op te slaan, want de opmerking van de heer de Haan, heeft voor wat het tweede gedeelte betreft, betrekking op één vergade ring vroeger. Uit de voorlezing blijkt, dat dit ook zoo is. De Voorzitter merkt op, dat de gelezen notulen dus het verhandelde juist weer geven. De notulen worden hierop goedge keurd. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot waarborging van de leening der Godshuizen, bij de Bank van de vereeniging van Nederl. Gemeenten. de heer Van Delft ,doch hij zou een vaste benoeming nog een jaar willen aanzien. Hij acht het verder ook jammer, dat geen sollicitanten zijn opgeroepen. De heer Meijer wil een kleine aan- voegd. Spr. persoonlijke meening is, dat het niet gewenscht is, dat de burgemeester tevens secretaris is, om dat hij daardoor minder objectief komt te staan. De secretaris verdient thans f 2188. de Haan. Is dit na de vergrooting der gemeente? Voorzitter. Wanneer is de vereeni ging tot stand gekomen? 1 Mei niet waar. Wij schrijven thans 27 Juni. van de concurrentie van de autosko ter die aanwezig was. Spr. verzoekt hem eenige reductie te willen verlee- nen op de pachtsom. De Voorzitter zegt, dat B. en W. deze kwestie hebben bekeken, doch meenen afwijzend te moeten advi- seeren, omdat men een precedent gaat scheppen. De heer Meijer acht het wel op zijn plaats, als op het verzoek wordt Als ik dus spreek van thans, is het 1 ingegaan en eenige reductie wordt na de vereeniging. Wordt de secre- gegeven. Toen adressant het accoord aris tot ontvanger benoemd, dan komt met de gemeente aanging kwamen er zijn jaarwedde op f 2704.05. Wordt een afzonderlijk gemeente-ontvanger be noemd, dan komt dit de gemeente f 425 duurder uit. Alles is er voor, de be noeming thans blijvend te doen zijn. merking maken op hetgeen de heer Het rapport van den accountant over de Haan heeft gezegd over het be- zuinigings-ontwerp. Wordt de heer Van Delft tot ontvanger benoemd dan handelt de raad juist in deri geest van dit bezuinigings-ontwerp* Dan zou spr. ook niet telkens tot tij delijke benoeming willen overgaan, de heer Van Delft heeft eerst, voor wijlen dhr. Zonneveld, daarna reeds twee jaar, de functie tijdelijk waar genomen. Hij heeft nu ook alle mooie baantjes van de buitengemeenten op te knappen, spreker meent, dat deze raad wel degelijk competent is voor deze benoeming. De heer Smiehusen zegt, dat als de heer de Haan gelijk zou hebben en deze benoeming in conflict zou komen met het bezuinigingsontwerp, Ged. Staten een raadsbesluit tot benoeming ook wel zullen vernietigen de werkzaamheden van den heer van Delft en de persoonlijke ervaringen, welke ik heb opgedaan daarover, too- nen, welke kracht wij in dezen ambte naar hebben. Deze raad is wel degelijk bevoegd tot benoeming, omdat ook hij weet, wat men aan den heer van Delft heeft. Wat de heer Meenhorst heeft gezegd e ver de verdeeling der kosten, dat Vlij men en Drunen daarin zeker twee der den zullen moeten bijdragen, daarop kan spr. thans geen antwoord geven, het zal er echter niet zoo heel ver naast zijn. De heer de Haan zegt, dat hij wet allemaal over de baten heeft hooren spreken, doch hij heeft niets over de lasten vernomen. De gemeente Hedik huizen heeft ontzettend veel schuld. De Voorzitter zegt wel, dat als de heer van De heer Meenhorst heeft mijnheer Delft benoemd wordt, f425 wordt be de Haan hooren spreken over de vele spaard, wordt echter een wachtgelder wachtgelders die de gemeente Heusden benoemd, dan gaat het salaris van het voor zijn rekening krijgt en het groote I wachtgeld af en is de bezuiniging dus bedrag dat daarvoor opgebracht zal groot er. moeten worden. Spr. gelooft evenwel heer Meenhorst vraagt, of er dat de gemeenten Vlijmen en Drunen geen wachtgelders bij zijn, die met tweederden in dit bedrag zullen moe- vervroegd pensioen kunnen gaan. ten betalen. De Voorzitter antwoordt: On ge- geen groote inrichtingen op de ker mis. Nu is dit wel het geval ge weest en heeft adressant, daardoor veel concurrentie ondervonden. De Voorzitter heeft er geen be zwaar tegen, als de raad het ge voelen van den heer Meijer deelt en eenige reductie, b.v. van f 30.toe wil staan. De heer Stap acht het zich be- rechtigd. Besloten wordt, dat indien de ver ordening daartoe de gelegenheid biedt, de heer de Haan ambtshalve, het bedrag van f3.zijnde de niet- verjaarde rioolbelasting zal worden terug betaald. Stemming over het voorstel van den heer de Haan, over hetwelk in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. Zooals bekend gaat het hier over het stellen van een maximum van f 7,50, voor de heffing van rioolbelasting. De heeren de Haan, Stap en Smiehusen stemmen voor dit voorstel, de heeren Verschure, Meijer, Meenhorst en Ver hoeven tegen, zoodat het voorstel is verworpen. De Voorzitter zou thans gaarne ver nemen hoe of 'het nu moet. De heer de Haan zou thans een maximum van f5,stellen. De heer Meijer heeft een'ander voor geven op gevaarlijk terrein. Het is stel. Hij zou willen voorstellen,, if oor waar dat de groote inrichtingen en 1935 de bestaande belastingverordening vooral ook de bioscoop, die iederen le handhaven en voor het volgend jaar avond vol zit, met het meeste geld i een progressieve heffing te ontwerpen. gaan strijken. De heer Smiehusen vraagt hoeveel de autoskoter aan pacht heeft be taald. De secretaris meent van f 150. De heer Smiehusen acht dit geen verhouding, de autoskoter krijgt het geld binnen met 25 cent, de zweef molen met hoogstens 5 cent. De heeren Verhoeven en Meenhorst wenschen dit voorstel' te steunen. De heer de Haan zegt, dat dit voor stel niet in stemming kan worden ge bracht, het is reeds tweemaal verwor pen. De Voorzitter zal het niettemin in omvraag brengen. Tegen dit voorstel stemmen de heeren de Haan en Stap spr. thans geen inlichtingen geven. De en vanzelf komt daarvan ook een gedeelte voor rekening van de gemeente Heus den. Er zullen ook zorgen en lasten zijn, men krijgt niet alleen de lusten, maar spr. en ook een der wethouders 1935- uj. j a lukkig niet. Wat de schulden van de De Voorz., de spr. beantwoordende, s zegt. dat mijnheer de Haan in de aller^ ande" gemeenten betreft, daarover kan eerste plaats heeft gezegd, dat de ktves- sPr' Bee" «-lichtingen geven. 1 r.1& c ze zullen nader verdeeld worden tie gaat over tijdelijke of blijvende benoeming. Spr. onderschrijft geheel j wat de heer Meijer daarover heeft ge- Idem van het raadsbesluit tot het zegd, alles is er voor deze benoeming in erfpacht geven van een stukje blijvend te doen plaats vinden, deze grond aan H. v. Strien. raad is daarvoor bij uitstek competent, i Idem van de raadsbesluiten, tot omdat die de werkzaamheden van den zien zeer vee ie pun en. e las wijziging der begrootingen 1934 en heer van Deflt heeft meegemaakt en ,en oor cz.e enoeminS zu cn ^or- t0-2 c Hiis hrnnrrWlen bn wa+ mPn in Hp,, Jen beïnvloed, kan spr. niet aanvoelen. Geen der raadsleden verklaart prijs te stellen op een besloten vergadering voor de bespreking der wachtgelders, zoodat tot stemmen wordt overge gaan. Zes stemmen werden op den heer van Delft, een stem in blanco uitgebracht. De Voorzitter wil in de eerste plaats een woord van dank brengen aan den raad omdat hij meent, dat door deze benoeming hét belang van de gemeente werd gediend en in de toekomst zal blijken, dat deze benoeming een goede benoeming is geweest. Spreker wenscht den heer Van Delft hierop geluk met zijn be noeming, niet zoo zeer voor die be noeming op zich zelf als wel, dat daaruit blijkt, waardeering voor het werk door hem verricht. Hij hoopt, dat dit werk ten goede zal komen aan de gemeente Heusden. De heer de Haan zegt, dat hij zich het recht voorbehoudt deze be noeming aan de Kroon ter vernieti ging voor te dragen. De heer Van Delft dankt hier op de leden van den raad voor het Al deze stukken worden op voor- heer van Delft voor een ambtenaar stel van B. en W. voor kennisgeving heeft. Wat de" heer de Haan over be- aangenomen. zuiniging heeft gezegd, dat klinkt spr. Benoeming Gemeente-ontvanger te- onaangenaam in de ooren. Hij1 wil daar- vens Administrateur Vleeschkeurings- om eenige cijfers noemen, die verrnoe- bedrijf. deiijk wel niet geheel juist zullen Aanbevolen worden: zijn, doch die de werkelijkheid heel ie. candidaat A. van Delft, tijde- dicht benaderen. Over 1935 zat er aan lijk ontvanger. wachtgeld uitbetaald moeten worden 2e. candidaat P. J. Bruijsten, f6681.48, waarvan evenwel aan uitkee- ambtenaar ter secretarie. 1 ringen terug ontvangen wordt f 5619.15, De Voorzitter zegt, dat deze voor- zcodat theoretisch gesproken, de wacht- dracht de meening weergeeft van de gelders op ongeveer f 1000 zullen ko- meerderheid van B. en W. men. Een bedrag van f 2696 zal wor- De heer de Haan merkt op, dat den ontvangen aan personeele belas- het gaat over de kwestie of dezej ting, waarbij nog komt de extra in- benoeming tijdelijk of blijvend zal komsten van de grondbelasting, hoe zijn. Geschiedt ze tijdelijk voor één hoog deze belasting zal zijn, dit kan jaar, dan gaat spreker accoord met spr. thans niet zeggen, doch hij is de voordracht, is ze blijvend dan ten opzichte daarvan zeer hoopvol. Dan maakt spreker bezwaar. Immers het zijn er ook nog de inkomsten,, die voort- is een feit, dat de vereeniging tot; vloeien uit de landerijen die de gemeen- stand gekomen is, uit bezuinigings- te krijgt. Van de vijf wachtgelders zijn oogpunt, om een flinke draagkrach- er vier bij die volgens de heer de tige gemeente te krijgen. Drie of Haan in aanmerking zouden komen vier keer hebben B. en W. deze voor de benoeming van gemeente-ont- zaak onderzocht en telkens is er op vanger. Spr. wil zich daarover niet uit gewezen, dat de bezuiniging zeer twij- laten. Zou de raad hierover iets willen felachtig zal zijn. Daarom heeft het weten, dan wil hij gaarne de open- vorige college van B. en W. ook bare vergadering schorsen, om die in- gezegd we mogen geen vast per- lichtingen dan in besloten vergadering soneel aanstellen, omdat de ge- te geven. Dan heeft de heer de Haan meente 4 of 5 wachtgelders zal krij- het doen voorkómen dat de gemeente gen, waarvoor f 10800 opgebracht door de reorganisatie van het vleesch- zullen moeten worden, waarbij nog keuringsbedrijf een blok aan het been komt een wachtgelder voor het krijgt. Voor deze reorganisatie is echter vleeschkeuringsbedrijf, zoodat het een begrooting opgemaakt, waarbij be- bedrag voor wachtgeld komt op rekend is, dat het bedrijf zich zelf be- f 12000.Hierin zullen de ge- druipt. De gemeente zal er dus geen meente Vlijmen en Drunen en mis- blok aan het been door krijgen. Als schien ook Gedeputeerde Staten bij- de secretaris tot blijvend ontvanger dragen, doch het grootste cijfer wordt benoemd, zal hij er geen slag blijft voor de gemeente Heusden. Als werk meer door krijgen, dan hij thans men weet, dat de oude hoofdelijke heeft, want het maakt geen verschil omslag ongeveer 7200 tot 7400 gul- of de betrekking blijvend of tijdelijk •den opbracht dan gaat deze geheel wordt waargenomen. Dat het perso- weg aan wachtgeld. Als men weet neel in de toekomst uitgebreid zal moe hoe moeilijk de belasting tegenwoor- ten worden is in het college van B. dig opgebracht kan worden, dan en W. besproken. Spr. had in deze dient men zooveel mogelijk te be- j op discretie gerekend. Op 't oogen zuinigen. Wordt de heer v. Delf* blik, nu de bijgekomen gemeenten benoemd dan moet er een tweede in liquidatie zijn, is voor tijdelijk, te- De heer Meenhorst acht de groot- de heer Smiehusen blanco, de andere ste fout, dat de menschen het tegen- heeren voor, zoodat het voorstel is woordig alleen in de dansgelegenhe- i aangenomen ...den zoeken. In andere plaatsen wordt het dansen twee uur voor het sluiten verboden. De Voorzitter zegt, dat ook hier over met voorstellen bij den raad gekomen zal worden, waarin de ge- heele gemeente, ook de bijgekomen dorpen betrokken zullen worden. De heer Meijer zou trachten van de groote inrichtingen meer te krij gen. De heer Stap zou de bioscoop vooral meer laten betalen. De Voorzitter antwoordt, dat de ze inrichtingen dan wegblijven. De heeren Smiehusen en Meen horst zien daarin geen bezwaar ze blijven dan maar een jaar weg. De heer Stap zegt, dat men toch in de allereerste plaats zit voor de ingezetenen van Heusden, de café houders zijn er mee gebaat, als der gelijke inrichtingen weg blijven. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten aan H. Lindaart een vermindering van pacht toe te staan van f 30.—. Verzoek van den heer A. de Haan om restitutie van rioolbelasting over 1934- De Voorzitter zegt, dat het betreft het pand in de Ridderstraat, waar van de belasting werkelijk ten on rechte is geheven. Op het aanslag biljet staat echter aangegeven, dat de termijn van beroep met twee Raad weet, dat het Kroondomein maanden is verstreken, zoodat adres- een bedrag van f 15000. heeft ge- sant dan- ook niet ontvankelijk ver- vraagd, wat volgens de deskundigen klaard. kan worden. veel te hoog is. Een bedrag, dat ver- De heer Meijer vraagt of onthef- rnoedelijk ook door Ged. Staten niet fing niet ambtshalve verleend kan zou worden goedgekeurd. Er zijn meer De heer de Haan verklaart tegen dit besluit in beroep te zullen gaan. Zijn besluit tot vaststelling van een tarief volgens de grondbelasting is aan genomen. De Voorzitter heeft dit uit te voe ren of had het ter vernietiging aan de Kroon kunnen voordragen. De Voorzitter zal aan het pas geno men besluit vastkoppelen de vaststel ling van het kohier voor de rioolbe lasting. Wordt vastgesteld op een be drag van f1032.Tegen deze vast stelling verklaarden zich de heeren de Haan en Stap. Reclames hondenbelasting en school geld zullen in besloten vergadering worden behandeld. Rondvraag. De heer Meenhorst heeft in dle,Heus- densche Courant een bericht gelezen, over het zwemmen in de haven, wat denkt de Voorzitter in deze te doen? De Voorzitter zegt, zich hierover in een openbare vergadering niet te kun nen uitlaten, hij zal zoo aanstonds in besloten vergadering hierover iets zeg gen. De heer Meijer vraagt hoe of het staat met het bouwterrein aan het Burchtplein. Er zijn verschillende men schen, die daar zouden willen gaan bouwen. De Voorzitter zegt, dat er twee ern stige gegadigden zijn op 't oogenblik. worden. De Voorz. weet niet of dit gaat, staat dit in de belasting-verordening niet vermeldt, dan kan het ook niet. de ten onrechte betaalde belasting hem rechtens niet wordt terugbe taald hij ze rechterlijk zal terug vor deren. Niet spreker heeft de fout vertrouwen, dat zij in hem gesteld gemaakt, doch hier op het gemeen- hebben, den Voorzitter voor zijn waar- j tehuis, waardoor hij 16 jaar ten on- deerende woorden. Spreker hoopt in rechte deze belasting heeft betaald. De heer de Haan zegt, dat als P'annen voor uitbouw voor de geheele ambtenaar bij komen. De burgemees ter heeft laatst reeds gezegd, dat de secretaris het erg druk heeft, straks zal er dus een 2de ambtenaar moe ten bij komen als hij voor vast als Gemeente-ontvanger wordt benoemd. Dan vreest spreker, dat men door de benoeming van den heer Van Delft gevaar loopt, dat de gemeen te in conflict zal komen met het bezuinigings-ontwerp, dat bij de Tweede Kamer aanhangig is en dat beoogd samenvoeging van ambten in gemeenten beneden 5000 zielen, ook daarom is het beter de benoe ming tijdelijk te doen geschiedden, om af te wachten wat dit bezui nigingsplan zal brengen. Bovendien acht spreker dezen raad niet compel gen een klein salaris, een vertrouwd jongmensch aangesteld, die op de ge meente-secretarie in Elshout werk zaam is geweest. Voor de gemeente Herpt en Hedikhuizen kost dit niets. Als de gemeenten over een klein jaar zijn samengevloeid, zal blijken of er een kracht blij moet komen. Dat de benoeming in strijd zou zijn met het bezuinigings-ontwerp, dat nog niet eens is aangenomen, daarvoor is spr. niet bevreesd. Hij gelooft juist, dat daar door in den geest van het wetsont werp wordt gehandeld. Immers juist uit een oogpunt van bezuiniging kan in een gemeente beneden de 5000 zie len, het ambt van burgemeester met dat van secretaris en van secretaris met dat van ontvanger worden samenge- staat te mogen zijn deze functie vele jaren in het belang der gemeente waar te nemen. Begrootingen van de verschillen de instellingen der Godshuizen over 1935- Deze zijn onderzocht door een commissie bestaande uit de heeren Meenhorst en Smiehusen. Op verzoek van den Voorzitter brengt deze commissie bij monde van den 'heer Meenhorst rapport uit en verklaart deze, dat alles in behoor lijke orde is bevonden en er geen op- of aanmerkingen zijn. Genoemde begrootingen worden hierop met algemeene stemmen goed gekeurd. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der Gemeente-begrooting 1934 en der begrootingen 1934 van de voormalige gemeenten Herpt, Hedik huizen en Oudheusden. Deze begrootingen worden gewij zigd overeenkomstig het voorstel van B. en W. Op voorstel van B. en W. wordt vervolgens onbewoonbaar verklaard de woning, plaatselijk gemerkt wijk Z No. 151. Verzoek H. Lindaart om gedeel telijke teruggave van de pacht voor de staanplaats met zijn zweefmolen op de kermis 1935, met voorstel van B. en W. Adressant bericht, de staanplaats tot en met 1936 te hebben gepacht voor f 100.per jaar. De laatste kermis is bijzonder slechts voor hem geweest, tengevolge De Voorzitter zegt, dat de heer de Haan zelf moet weten of hij rech telijk zal terug gaan vorderen. Spre ker zou niettemin den raad advi- seeren niet op het verzoek in te gaan. Het gaat niet over het bedrag, dat j gaan bouwen. gemeente gereed zijn, waarbij dus ook met de bijgekomen gedeelten rekening wordt gehouden, zullen deze plannen aan den Raad worden voorgelegd. De ze kwestie heeft de volle aandacht van spr. en hij is er geregeld aan bezig. De heer Schmiehusen deelt mede, dat hii nog iemand kent, die er ook een dubbele woning zou willen bou wen. De Voorzitter merkt op, dat er nog meer zijn, doch van 2 is be kend, dat zii definitief zouden willen slechts over enkele guldens loopt. Heeft de heer de Haan ten onrechte de belasting betaald, dan heeft hij dit aan zich zelf te wijten en had hij tegen zijn aanslag moeten reclamee ren. De heer Meijer is het met den Voorzitter eens, heeft de heer de Haan ten onrechte betaald, dan heeft hij dit geheel aan zich zelf te wij ten. De heer de Haan zegt, dat hij de rdet-verjaarde belasting zal te rug vorderen. Redelijk, zedelijk en rechtelijk is de gemeente tot terug gave verplicht. De Voorzitter zegt, dat de gemeen te redelijk, zedelijk en rechtelijk ver plicht kan zijn, tot terug betalen, doch hij kan niet anders dan zijn standpunt handhaven. Waar de heer de Haan 52 huisjes heeft kan hij niet begrijpen dat hem dit is ont gaan. De heer Stap kan wel begrijpen, dat de heer de Haan zooiets ont gaan is. De heer Smiehusen kan niet zien, dat hier een precedent geschept zou worden. Was de belasting te hoog geweest dan was het iets anders, maar hier is dat niet het geval, hier was geen motief voor de belasting, de gemeente was er dus niet toe ge- De heer Smiehusen vraagt of op het Kroondomein geen pressie kan worden uitgeoefend. De Voorzitter zegt, dat dit niet mogelijk is. De heer Smiehusen vraagt, hoe groot het terrein is, waarop de Voor zitter antwoordt, van 2,2 H.A. Spr. heeft hoop, dat de 2 gegadigden ge holpen zullen worden voorloopig met erfpacht, de woningen zullen dan ko men naast de woning van den heer v. Delft. De heer Meenhorst vraagt of het terrein niet versnipperd wordt. De Voorzitter antwoordt, dat het ook in dit opzicht beter is, dat het eigendom der gemeente wordt. De heer Meenhorst zegt, dat in de vorige vergadering gesproken is over de tramrails aan de Oudheusdensche poort, deze zijn nog niet opgebroken. De V oorzitter zegt, dat de tram- maatschappii wel bereid is ze op te breken, maar de straat dan zoo laat liggen. Ook deze kwestie heeft spr. op zijn lijstje staan, er wachten dep raad een heele boel van deze dingen. De heer Meenhorst vestigt de aan dacht op de vuilnisbelt, men stort de vuilnis tegenwoordig weer, waar men wil. De Voorzitter wil ook hierop lie ver in besloten vergadering antwoord geven. De openbare vergadering wordt hierop gesloten. De raad gaat over in geheime zitting. jtimsbtad i gegadigden voor bouwterrein, maar spr. gelooft niet, dat deze de prijs zullen willen betalen, die de gemeente er voor zou moeten vragen. Als de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 9