Plaatselijk Nieuws. meeuwen. veen. werkendam. veiling brakel. ningen mede te bevorderen. Krotwo ningen zijn hier reeds genoeg en dat de bouwkosten door deze bepalingen be langrijk verhoogd zouden worden, kan spr. niet inzien. De heer v. d. Zouwen meent, dat de bestaande bouwverordening reeds genoeg bezwarende bepalingen bevat. Dee heer v. Dijk gelooft dat hier een heele discussie wordt opgezet voor niets. Immers de bepaling van ander halve steensmuur geldt alleen voor kel ders en dan tot 20 c.m. boven den grond. De Voorzitter leest de betreffende bepaling nogmaals voor, waaruit blijkt dat dit juist is. Met algemeene stemmen worden hier op de verlangde wijzigingen aange bracht. Van den Commissaris der Koningin in deze provincie is een schrijven in gekomen, waarin wordt aangedrogen om het afgraven van den Rommegat- schen dijk in werkverschaffing, nog maals aan de orde te stellen. Een honderdtal werkloozen uit de gemeente heeft zich hiertoe met een adres tot den Commissaris gewend. In dit adres wordt aangevoerd, dat er de gemeente nog steeds veel werk loozen zijn en diat er van geregelde werkverschaffing hier nog steeds geen sprake is, niettegenstaande hiermede veel verbeteringen waren tot stand te brengen. Een werkverschaffing is, zoo als de Voorzitter in een vorige verga dering ook terecht zeide, beter dan dat de werkloozen de hand moeten ophouden voor een aalmoes, die hen in den vorm van steun wordt uitge reikt. Afgraving van den Rommegat- schen dijk zou zeer veel bijdragen om den toestand in de gemeente te ver beteren en daardoor zou een mooien verkeersweg worden verkregen. Door dat sommige raadsleden de werking van het werkloosheid-subsidie fonds niet goed hebben begrepen, is de uit voering van dit werk door den raad verworpen. Hierdoor is het uitzicht van werk voor de werkloozen verloren ge gaan. De raad kan blijkbaar de kosten niet goed overzien. Adressanten ver zoeken den Commissaris zijn bemid deling te willen verleenen, om den raad alsnog tot de uitvoering van dit werk te doen besluiten. Dee eerste onderteekenaars van het adres zijn C. de Ronde en A. Colijn. De Voorzitter licht een en ander nogmaals toe en zegt, dat het afgra ven van den dijk en brengen van den grond op de Molenweide is ge raamd op f 16700 aan arbeidsloon en f 10.000 aan andere kosten, waar in is begrepen f 4000, materiaal voor verharding van den weg en f 1200 voor het aanbrengen van een teer- bedekking. Dit laatste bedrag kan echter wel vervallen meent spreker de gemeente heeft nog geen enke le geteerde weg, dus dit kan ook bij dezen nieuwen weg achterwege blij ven, terwijl op het materiaal voor de verharding ook wel te bezuinigen zou zijn. De heer Van der Zouwen begrijpt niet, dat dit punt niet op de agenda, is geplaatst. De Voorzitter merkt op, dat het hier gaat over een schrijven van leien Commissaris, dit is een ingekomen stuk. De heer Van der Zouwen zegt, dat er 100 handteekeningen op het adres voorkomen, terwijl er in Dussen nooit geen 100 werkeloozen zijn ge weest. De Voorzitter meent, dat men de zaken niet bezwaarlijker moet maken dan ze reeds zijn, men moet niet met spitsvondigheid beginnen en het daardoor de werkeloozen het nog moeilijker maken dan zij het reeds hebben, men moet het waardeeren, dat zij willen werken. Spreker vindt in het belang van de gemeente als dit werk wordt uitgevoerd. De heer Jongbloets zegt, den vo- rigen keer te hebben tegen gestemd, omdat de raad niet wist hoeveel percent het rijk zou bijdragen, men was niet voldoende ingelicht. De Voorzitter antwoordt, dat niet precies is te zeggen hoeveel het rijk zal bijdragen. Die f 16700 kan men echter gevoeglijk buiten beschpuwing laten de gemeente moet anders dit bedrag toch uitbetalen aan steun. Het loopt dus alleen over de bijkomende kosten. De heer Koekkoek vindt het be drag van f 1200 voor het teren van den weg wel overbodig. Maar de verharding is wel noodig. Maar er is ook een bedrag van f 360 uitgetrok ken voor het afgraven van den zool van de Molenheide, om deze later weder op den nieuwen grond te brengen. Spreker acht dit overbo dig, die oude zool kan gevoeglijk blij ven zitten. Wordt de grond direct gebruikt als bouwterrein is het niet noodig en wil men er weer wei land van maken kan men veel voor- deeliger graszaad inzaaien. De Voorzitter merkt op, dat het hier slechts over een begrooting gaat, het wil niet zeggen, dat het ook zoo zal worden uitgevoerd. Als wij ziging om de een of andere reden noodig en gewenscht is, is er niets tegen. De heer Van Dijk meent, dat men de finesses gevoeglijk achterwege kan laten, deze zijn nader met de Heide- Maatschappij te regelen. De heer Van Rijswijk heeft de zaak van alle zijden bekeken, en is groot voorstander, omdat de kosten nu te overzien zijn. Den vorigen keer be schikte de raad niet over voldoende inlichtingen en daarom is het in de vorige vergadering verworpen. Spr. zou over de onderdeelen nog iets willen zeggen. Het vervoer per spoor zou spreker liever veranderd zien in vervoer per vrachtauto, wat desnoods onder ingezetenen aanbe steed zou kunnen worden. De kos ten zullen daarvoor ook belangrijk da len en ook deze menschen hebben het hard te verantwoorden. De Voorzitter zegt, dat indertijd besloten is tot vervoer per kipkar retjes omdat dit geheel door de werkeloozen kan geschieden, doch spreker voelt thans ook wel iets voor het idee van den heer Van Rijswijk, omdat het vervoer per rail thans ook moeilijkheden oplevert. De heer Van Dijk merkt nogmaals op, dat men niet in finesses moet afdalen het komt op het oogenblik nog slechts op het eindresultaat aan. De Voorzitter zegt dat een en ander nader besproken kan worden met den uitvoerder van de Heide-Maatschappij. De verharding kan, zooals deze heeft geezegd, reeds goedkooper worden. Wethouder M. v. d. Pluijm vraagt, hoeveel de kosten voor de gemeente zullen zijn voor de woningen. Als dit moet gaan, als in Drongelen. weet men niet, waar men blijft. De heer v. Rijswijk vraagt, of het niet gewenscht is dat een commissie wordt benoemd, die met B.e n W. en den deskundige van de Heide-Maat schappij de plannen nader uitwerken. De Voorzitter acht dit een goede gedachte. De heeren v. Rijswijk, Koekkoek en y. Daal worden aangewezen als leden dezer commissie. Nog zijn er een paar rekeningen in gekomen voor toeslag in verband met art. 13 der L. O. wet, voor het ver voer van kinderen naar scholen buiten de gemeente. Besloten wordt deze re keningen af te handelen volgens de bestaande regeling. Onderzoek geloofsbrieven nieuwe le den van den raad. De heeren Joingbloets, v. Rijswijk en v. Dijk worden aangewezen deze ge loofsbrieven te onderzoeken, waarvoor de openbare vergadering wordt ge schorst. Na heropening verklaart de heer Jongbloets, dat een en ander in orde is bevonden en derhalve tot toe lating wordt geadviseerd. Met algemee ne stemmen wordt hiertoe besloten. Vaststelling voorschot ex art. 101 der L. O. wet. Wordt gesteld op 80 pCt. en op f7.64 per leerling, het be drag waarop de vergoeding voor 1934 is bepaald. Afrekening scholen ex art. 101 der xL. O. wet. Volgens de afrekeningen over 1931, '32 en'33 komt de R. K. Lagere meis jesschool in wijk C een bedrag toe van f232.01; de jongensschool f525.63; de R. K. jongensschool in wijk C f555.06; idem in wijk B f442.79; de Bijzondere Lagere school f 160.53 Deze bedragen worden goedgekeurd. Wijziging begrooting 1934. De Voorzitter zegt, dat het een lijstje is van aanmerkingen die van admini stratieven aard zijn. Met algemeene stemmen wordt tot de voorgestelde wijzigingen besloten. Nota van aanmerkingen van Ged. Sta ten op de begrooting 1935. De aan merkingen betreffen het verhaal der kosten voor ziekenhuisverpleging. De heer v. Rijswijk vraagt, wat er gebeurt, als de menschen niet betalen kunnen. f 800f 1000, f 1000f 1200, f1200f1500, f1500f1800, De Voorzitter antwoordt, dit in zoon geval de gemeente betaalt. Verder willen Ged. Staten een le ges-verordening voor het verleenen van bouwvergunningen, een belasting op tooneelvoorstell ingen en wel 20 o-'o van de entree-prijzen. De Voorzitter deelt mede, dat de vereeniging van Burgemeesters in het Land van Heusden en Altena er me de bezig zijn een uniforme regeling te ontwerpen voor het geheele Land van Heusden en Altena. Over de andere voorstellen zullen B. en W. hunne gedachten nogeens laten gaan. Dan wenschen Ged. Staten een nieuwe regeling voor de heffing van schoolgeld. Het college wenscht de belasting reeds bij een inkomen van f600 te doen aanvangen inplaats van bij f 800. B. en W. stellen voor te heffen bij een inkomen van f 600f 800, 10 ets. p. leerling. 25 ets. p. leerling. 40 ets. p. leerling. 60 ets. p. leerling. 80 ets. p. leerling, f 1800f2100, 100 ets. p. leerling. f2100f2500, 125 ets. p. leerling. f2500f3000, 175 ets. p. leerling. f3000f4000, 225 ets. p. leerling. Boven de f 4000, 300 ets. p. leerling De overige aanmerkingen zijn van meer administratieven aard, doch ko men alle neer op geweldige bezuini ging. Alle subsidies moeten verlaagd worden, zoo o. a. voor de Harmonie met f 5. Met algemeene stemmen wordt be sloten de verlangde wijzigingen aan te brengen. Voorstel tot toekenning van een ver goeding aan den volontair ter secre tarie. B. en W. stellen voor, den jonge man, die werk in het belang der gemeente verricht, een tegemoetkoming van f 150 toe te kennen, zoodat hij daaruit zijn studiekosten kan betalen. De heer Koekkoek heeft geen be zwaar tegen de voorgestelde vergoe ding, maar had men voor een volon tair niet een jongmensch uit Dussen kunnen nemen? De Voorzitter antwoordt, dat er in de gemeente Dussen geen jongmensch was, die voor f150 het wilde doen En men dient toch iemand te hebben, die eenigszins met de gemeente-admi nistratie op de hoogte is. De Voorzitter deelt mede, van bur gemeester Egberts uit Huizen een schrijven te hebben ontvangen over de Gooische zijdeteeltvereen. en de oprichting van een nieuwe huisin dustrie. Dit is alleen te bereiken als alle gemeenten meewerken. Als men weet ,dat er per jaar voor een mil- lioen gulden aan zijde uit het buiten land wordt ingevoerd, dan begrijpt men, dat er op dit gebied nog wel iets te doen is. De vereeniging tracht dit te bereiken door de teelt van zijderupsen te bevorderen. De ge meente Huizen heeft hierbij het voor beeld gegeven, door het aanplanten van Moerbeziënboomen. Het lidmaat schap der vereeniging kost f 1.per jaar, terwijl een werkje door haar is uitgegeven, dat 75 cent kost, waar in een en ander over dezen tak van industrie nader wordt aangegeven. B. en W. stellen voor, als lid toe te treden en het werkje aan te schaffen dat ook ter inzage zal worden gege ven aan de tuindersvereeniging in de gemeente. De raad hecht hieraan zijn goed keuring. Reclames hondenbelasting. Een 44-tal reclames woraen juist bevonden en deze wordt een half jaar ontheffing verleend. Een tweetal wordt ongegrond verklaard. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt, zoodat de Voorzitter de openbare vergadering sluit en de raad overgaat in geheime zitting. NIEUWENDIJK. De secr. der L.C.O.N. de heer 0. Walraven zal zitting houden voor teelt- bewijzen voor late aardappelen a.s Zaterdag te Werkendam van 7-9 uur in café de Waal, en a.s. Maandag te Dussen van 7-9 uur in café Leemans. Het hulppostkantoor is met ingang van 1 Juli 1.1. voor de telefoondienst open gesteld op navolgende uren 8-43 44-17; 18-21 uur. Gistermidag had onder groote be langstelling de teraarde bestelling plaats van de zoo droevig om het leven geko men zijnde 29 jarige schipper Joh. Colyn. De vrouw van den heer D. van Andel had het ongeluk van een stoel te vallen, mer het gevolg dat zij een pols brak Woensdag 3 Juli j.l. werd alhier de jaarlijksche Fokpaardendag gehouden. De premiekeuriDgen voor 2:jarige, 3- jarige en 48-jarige merriën vanwege de Provinciale regelinga Commissie voor de Paardenfokkerij hadden plaats, benevens keuringen voor stamvaders met afstam melingen, M.C. keuringen en keuring voor 1-jarige merriën. De uitslag was alsvolgt: 2-JARIGE MERRIËN, aangegeven 12. Ie prijs f25,de zwarte Vicola, vader Prins Rheinfürst van G. de Jong te Almkerk. 2e prijs f 15.de zwarte Valine, vader Domburg, van Gebr. Oerlemans-van der Schans te Drongelen. 3e prijs f10.de Bruine Sea, vader Eichbaum van A. Z. Snoek te Almkerk. 4e prijs f 10.de Donkerbruine Vasta, vader van Richard III, van polder Stee nenmuur te Werkendam. Reserve de donkerbruine Vicota, vader Prins Rheinfürst, van G. H. Straver te Babiloniënbroek. 3-JARIGE MERRIËN, aangegeven 16. Ie prijs f25.de bruine Udinia, va der Prins Rheinfürst van W. G. J. Bran derhorst te Eethen. 2e prijs f 15.de donkerbruine Uro- landa, van Rolands zoon, van A. Z. Snoek te Almkerk. 3e prijs f10.de zwaite Ucota van Prins Rheinfürst van G. H. Straver te Babiloniënbroek. 4e prijs f 10.de donkerbruine Uliana van Erbgraf, van M. van Mersbergen te Drongelen. Reservesde zwarte Ursala van Prins Rheinfürst, van C. H. van Everdingen te Heesbeen. De zwartbruine Unnie. v. Ebert, van A. Vink te Woudrichem. 4-8-JARIGE MERRIËN, aangegeven 23. Ie prijs f 40.de 7-jarige zwarte Pastra, vader Ruthard IV, van G. P. Kistema- kers te Werkendam. 2e prijs f30.de 7-jarige goudvos Polone, vader Colonel, van Gebrs. Oer lemans-van der Schans te Drongelen. 3e prijs f25.de 5-jarige zwarte So- rena, vader Roland, van Gebr. Brander horst te Eethen, 4e prijs f20.de 5-jarige donkerbr. Sabina, vader Roland, van W. Snoek Azn. te Almkerk. 5e prijs flö.de 4-jarige donkerbr. Tomona, vader Domburg, van A. Schoen makers te Raamsdonk. 6e prijs f10.de 6-jarige Schimmel Rinata, vader David, van D. Millenaar te Andel. Reserves de 4-jarige zwartbruine Tie- neke, vader Ebert, van Gebr. Oerlemans- van der Schans te Drongelen. De 8- jarige vos Otella, vader Colonel van j. C. Wink te Wijk. EEN-JARIGE MERRIËN, aangegeven 21 De definitieve uitslag wordt eerst vast gesteld, als over de geheele provincie de keuringen zullen zijn afgeloopen. Voor de bekroning komen in aanmerking: 1. Wahine, vader Prins Rheinfürst, van G. H. Straver te Babyloniënbroek. 2. Wicala, vader Prins Rheinfürst, van A. de Jong te Almkerk. 3. Willina, vader Domburg, van W. G. J. Branderhorst te Eethen. 4. Wima, vader Eichbaum, van A. Z. Snoek te Almkerk. 5. Walene, vader Prins Rheinfürst, van G. H. Straver te Babiloniënbroek, 6. Wilada, vader Prins Rheinfürst, van Gebr. Oerlemans-van der Schans te Dron gelen. Reserves: Wadine, vader Prins Rhein fürst, van Gebr. Branderhorst te Eethen. Wilhelmine, vader Eichbaum van C. Kolf te Almkerk. STAMVADERS MET AF STAMMELINGEN. Bekroond werden met f 5.zes af stammelingen van den hengst Eichbaum van A. Z. Snoek te Almkerk, loebe- hoorende aan: A. Z. Snoek, 4 stuks, Gebrs. Smits te Waspik en C. Kolf Gzn te Almkerk., Een fokpremie van f 25 werd toe gekend aan Prins Rheinfürst van de Coop. Ver. tot verbetering van het Paardenras in het Land van Heusden en Altena te Meeuwen, terwijl 20 af stammelingen van hem elk een bedrag van f5.ontvangen, n.l. aan J. M. Blankers te Almkerk, 2 stuks; A. de Jong te Almkerk, 3 stuks; A. A. van Vugt te Dussen; C. Kolf te Alm kerk; G. H. Straver te B.-Broek, 3 stuks; D. Millenaar te Andel; P. de Waal te Werkendam Gebr. Bran- deerhorst te Eethen, 2 stuks A. de Graaff te B.-Broek; J. van den Heu vel te Genderen; C. H. van Everdingen te Heesbeen; W. G. J. Branderhorst te Eethen; Gebrs. Oerlemans van der Schans te Drongelen. Bij de keuring voor inschrijving van merriën in het Stamboek der Natio nale Vereen, tot bevordering der Paar denfokkerij werden 5 paarden aange boden, waarvan 4 werden ingeschre ven nl. een 3-jarige, een 5-jarige en een 7-jarige, alle drie van Adr. de Graaff Hzn. te B.-Broek en een 5-jari- ge van Abr. de Jong te Almkerk. Voor het Militair Certificaat werden 83 merriën aangeboden, waarvan 37 voorloopig werden goedgekeurd. De na men hiervan worden later bekend ge maakt. Men verzoekt ons mede te deelen dat aan het concert, dat Zaterdag avond door de muziekvereen. alhier ge geven zal worden in den kersenboom gaard te Meeuwen, ook zal medewerken de muziekvereen. aldaar. Het kinderkoor ,,Het Sijsje" heeft besloten om deel te nemen aan het op 23 Aug. te Nieuwendijk te houden nationaal concours. Het zal uitkomen in de 2e afd. De muziekvereen. ,.Wil- helmina" zal niet zooals gemeld, uit komen in de le afd., maar in de afd. Uitmuntendheid". De heer P. v. H. alhier, be haalde het diploma Practijk boekhou den (dubbel boekhouden) met 9 als waard eer ingscijfer. De heer W. de Klerk, ambte naar ter secretarie alhier, legde de zer dagen met goed gevolg het exa men af voor can didaat-gemeen te-se cretaris. En dit niet alleen, maar naar wij vernamen, was hij nummer één van alle geslaagden. Gaarna wen schen we hem hiermede van harte geluk en niet minder Mr. C. W. van Ommeren te Heusden, die hem heeft opgeleid. Inplaats van den heer D. ABrienen werd benoemd als lid van het plaatselijk crisis comité, de heer J. Nagelkerke. Gedurende de maand Juni passeerden de Rijksschutsluis alhier, van en naar de Nieuwe Merwede en Bakkerskil, in totaal 876 vaartuigen. Er heeft zich in deze gemeente een comité gevormd, bestaande uit de heeren D. A. Brienen, H. C. de Haan en A. Vos Sr., tot het organiseeren van een uitgangsdag voor oude van dagen. Binnen enkele dagen zal dit comité een rondgang door gemeente maken voor het inzamelen van gelden voor genoemd doel. Het comité hoopt dat de ingezetenen hen niet teleur zal stellen om de oude van dagen een gezelligen dag te bezorgen. De heer C. W. Deenik heeft wegens vertrek naar elders bedankt alsKerk voogd der Ned. Herv. Kerk, lid van het kiescollege der Herv. Kerk en lid van het Schoolbestuur der Herv. Chr. School. De heer H. Koman Sr. verwondde zich op het rijswerk dermate aan zijn rechteroog, dat dit teere lichaamsdeel ernstig werd benadeeld. Hiervoor moest hij zich onder geneeskundige behandeling stellen. Maandag in den loop van den dag bereikte ons dorp het treurige bericht, dat er een ernstig ongeluk was gebeurd met een Werkendamsche schipper in Duitschland. Nader kunnen wij [meldenDe byna 33-jarige Zw. Verheij was met zyn schip te Xante (Duitschland) om grint te laden aan een baggermolen. Een stortbak hier van is komen te vallen en kwam terecht op het hoofd en buik van den sehipper. Direct moest hij naar een ziekenhuis worden vervoerd voor operatief in te grijpen. Het mocht echter niet batendenzelfden dag nog is het slachtoffer overleden. De val van den bak was zoodanig, dat boven op zijn hoofd een groote diepe wond werd geslagen, de tanden finaal uit den mond, terwyl de buik inwending werd vernield. Yerhey, welke byna geheel het bewustzijn heeft gehouden, heeft zeer veel pijn geleden. Dinsdagnacht arriveerde het lijk met zijn schip te Werkendam. Begrafenis vindt plaats heden Vrijdagmiddag. Een jonge vrouw met een drietal kin deren blyven achter. Alles per 100 K.G. 3 Juli. Aanvoer 1500 kisten. Schoolmeesters f 6.006.20 Eigenheimers 6.50 Blauwputten 9,509.70 Pooters 5.605.70 4 Juli. Aanvoer 2C00 kisten. Schoolmeesters f 6.406.70 Eigenheimers 6.156.30 Blauwputten 9.709.80 Pooters 5.405.70 5 Juli. Aanvoer 3200 kisten. Schoolmeesters f 5.506.50 Eigenheimers 5.70 Blauwputten 8.509.00 Pooters 4.505,00 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 10