No. 5552. Vrijdag 5 Juli lij Zonnebrand, egens verbouwing ZEER V00RDEEL1G. OPGERUIMD. M. N0RT, Gorinchem, De Grootmoeder. TWEEDE BLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Alle in vo^raad zijnde Monturen worden tot dfc^Laagste prijzen Zusterhuis 6 Gediplomeerd Opticien. DIE IS LEKKERGEÜR1GNIET DUUREN MEN ONTVANGT ER F FEUILLETON. LDBEDRAGEN MEE Zomersproeten BEHOORENDE BIJ HET doorzittenxWj wiebijden en stukgeloopen huid, of wannee*. U last hebt van pijnlijke, branderige, of stukgeloopen voeten, zijn Purol en Purol poeder de meest afdoende middelen\ daarvoor. Purol in doozen vanaf 30 ct. met gratis busje Purolpoeder tehkennismaking. Verkrijgb. bij Apothekers\en Drogisten. Vervolg raadsverslac DE WERKEN EN SLEEÜWIJK. Na een opmerking door den heer Dekker over 't verbod, om op 'n voer tuig zittend meer dan een niet aan gespannen paard te geleiden, wordt deze bepaling van een veranderd in twee. De verordening wordt vervolgens in zijn geheel vastgesteld. De begrooting 1934 van de ge meente wordt vervolgens gewijzigd, overeenkomstig bet voorstel van B. en W. Onderzoek geloofsbrieven, nieuw benoemde raadsleden. De Voorzitter wijst de heferen: Sigmond, Van Driel en de Boon aan als commissieleden, om deze geloofs brieven te onderzoeken en schorst tijdens dit onderzoek de openbare vergadering. Na heropening verklaart de heer Sigmond namens deze commissie, dat alle stukken in orde zijn bevonden en de commissie derhalve tot toe lating adviseert. Met algemeene stemmen wordt hiertoe' besloten. De raad besluit verder den nieuwen weg vanaf den straatweg tot aan de school Vijverlaan te noemen en van de school tot den dijk No tenlaan. De Voorzitter deelt mede, dat toen Van Drunen met zijn groot gezin aan de Vijcie uit zijn woning kwam, hij de woning huurde van C. Ver laat, die naar Gorinchem was ver trokken. Deze is echter teruggekomen en wenscl\t zijn eigen woning weer te betrekken. Van Drunen zit thans weer voor dezelfde moeilijkheid, als aan de Vijcie, hij kan geen woning gehuurd krijgen. B. en W. zouden een wo ning willen doen bouwen aan de Vij cie, die Van Drunen dan van de gemeente kan huren. De heer Van Driel vreest, dat de gemeente zich op gevaarlijk terrein gaat begeven en gevaar loopt om veel aanvragen te krijgen voor het bouwen van een woning. Spreker is er tegen, dat de gemeente zich op dit terrein gaat begeven, het bouwen van woningen moet aan het parti culier initiatief worden overgelaten. De Voorzitter zegt, dat wat de heer Van Driel zegt juist is, maar de raad heeft indertijd toch ook be sloten tot den bouw van 6 blokken elk van 2 woningen, aan Transvaal. In een B. en W. vergadering is daarna besproken om vanaf de school een zijweg te maken en Transvaal te gebruiken voor den bouw van arbeiderswoningen en aan den te ma ken zijweg, de door de gemeente te bouwen middenstandswoningen. De minister heeft daaraan zijn goedkeu ring gehecht. De bedoeling is, dat de gemeente daar een begin maakt, opdat particulieren zullen volgen. Men zou Van Drunen een van deze woningen kunnen geven, doch B. en W. achten het beter, dat hij aan de Vijcie woont. Verder zouden B. en W. den naam Transvaal voor dat ge deelte willen handhaven. De raad gaat met dit laatste ac- coord. De heer Van Rosmalenonder schrijft geheel wat de heer Van Driel heeft gezegd. Dat de gemeente hier aan de Uitbreiding eenige woningen bouwt juicht spreker toe, maar het gaat toch niet aan om als iemand zijn woning moet verlaten, de gemeente voor hem dan maar een woning gaat bouwen, op de plaats waar de be trokkene het liefst wpont. Als hier een blok huizen wordt gebouwd en Van Drunen wordt er een van ver huurd, dan vindt spreker dat goed. De heer Van 't Sant is het er ook mede eens, dat de gemeente zich op gevaarlijk ijs begeeft, wat de ge meente hier aan de Uitbreiding doet is iets anders, dat is pioniersarbeid. De heer Dekker is het met den heer Van Rosmalen eens, dat beter een van de woningen hier aan de Uitbreiding beschikbaar gesteld kan worden. De Voorzitter meent, dat het per slot toch hetzelfde blijft of hier een woning aan Van Drunen wordt ver huurd of aan de Vijcie, daar woont de man echter goedkooper. Wethouder Van Straten maakt de opmerking, dat er woningverruiming komt, als hier zes woningen komen, er zullen dan andere woningen vrij komen, misschien dat Van Drunen dan een van die woningen kan hu ren. Met algemeene stemmen wordt besloten het verzoek voor den bouw van een woning-af ite wijzen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. den opzichter de kosten heb ben doen berekenen voor het be hangen van de secretarie en het aan brengen van triplex in het plafond. De raad besluit voor deze werk zaamheden een inschrijving open te stellen. De heer Van Rosmalen zou ook het meubilair van de raadzaal ver nieuwen. De Voorzitter acht dit goed. Met algemeene stemmen hecht d raad ook hieraan zijn goedkeuring. Rondvraag. De heer v. Driel vestigt nogmaals de aandacht op den onhoudbaren toe stand aan de Kruisstraat. De Voorzitter zegt, dat er gedaan wordt wat kan, om den toestand ver beterd te krijgen. De heer v. Rosmalen zou bij de Waterleiding-Maatschappij willen aan dringen op verbetering van den Ki dijk. De Voorzitter belooft, zich hiervoor tot genoemde maatschappij te zullen wenden. De heer v. Rosmalen zegt, dat de ingezetenen er over klagen, dat de ta rieven van de waterleiding-maatschappij zoo hoog zijn. Er is indertijd gezegd, dat voor een arbeiderswoning 20 a 25 ets. per week betaald zou moeten werden en nu is het 30 a 36 cent. De heer v. Driel gelooft, dat het de meeste menschen aan de Kil is meegevallen, de meeste betalen 29 a 30 ets., er loopen er zelfs door van 20 ets. Bovendien, voor de aansluiting werd gemaakt, wist men wat men zou mceten betalen. Als e,r reclames zijn, werden die onderzocht en aan bi.lijke en gerechtvaardigde bezwaren wordt te gemoet gekomen. De heer v. Rosmalen zegt, dat in Wcudrichem de geheele gemeente is herschat, kan dat ook hier niet? Spr. neemt een geval van iemand, die 56 ct. per week moet betalen. De heer v. Driel antwoordt, dat deze persoon vooruit wist, dat hij 56 ets. per week zou moeten betalen, inmid dels is het bedrag op 48 ct. terug gebracht. De Voorzitter belooft, dat zoodra de schattingsstaat van de Waterleiding maatschappij is ontvangen, B. en W. ernstig zullen nagaan of er wanver houdingen zijn. Spr. geeft hierna een kort overzicht van de tarieven van de waterleiding-maatschappij aangezien die reeds meerdere malen in ons blad zijn opgenomen, laten wij deze achter wege. De heer v. Rosmalen zegt, dat de raad niet heeft geweten ,dat de kada strale huurwaarde hier zoo hoog was. De Voorzitter heeft nog niemand ge hoord, die het water weer zou wiilen missen, getracht zal worden eventu- eele excessen weg te krijgen. De heer v. Rosmalen merkt op, dat het water op het oogenbiik tengevolge van de tijdsomstandigheden voor de ingezetenen te duur is, het is echter wel een gulden per week waard. De Voorzitter acht het een geluk dat het er gekomen is, door de tijds omstandigheden zou het nu vermoede lijk niet gebeurd zijn. De heer v. Rosmalen vraagt, of aan de Kille niet een publieke telefoon cel gevestigd zou kunnen worden. Als het verzoek van B. en W. uitgaat, meent spr. dat de posterijen daartoe wel zullen overgaan. De geschikste gelegenheid is bij de Zandsteeg of het z.g. ,,pad". De Voorzitter belooft hiernaar infor matie te zullen instellen, i De openbare vergadering wordt hier- op gesloten, de raad gaat over in ge heime zitting ter behandeling reclames schoolgeld. ver- dwijnen in korten tijd geheel door Spputol. sBij alle Drogisten. Vervolg raadsvtrslag SPRANG-CAPELLE. ergadering :rd vastge- ïmans, dat Be notulen der vorige worden hierop onverand steld. Ingekomen stukken Bericht van Mej. Oer] zii hare benoeming tot onderwijzeres aan de O.L. school te Capelle onder dankzegging aanneemt. Schrijven van Ged. S/taten, waarin wordt bericht, dat de goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop schoolgebouw in de Heistraat, wordt verdaagd. Kon. Besluit, waarbij goedkeuring wordt verleend aan de heffing van besmettelijke ziektegelden. Bericht van Ged. Staten, dat de wijziging van de verordening voor opcenten op de grondbelasting niet is goedgekeurd. Idem van hetzelfde college, dat de heffing voor de straatbelasting Avel is goedgekeurd. De heer Michael vraagt of de ge meente nu geld beurt of niet. De Voorzitter antwoordt, dat de gemeente van de P.N.E.M. geen straatbelasting ontvangt. Bericht van Ged. Staten, waarbii goedgekeurd wordt het raadsbesluit tot het aangaan eener kasgeldleening. Verzoek van de Vereeniging voor blindenzorg St. Antonius van Padua, om subsidie. Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend op dit verzoek beschikt. Afschrift van de proc. verb, der gehouden stemming voor den ge meenteraad. Benoeming Schattingscomm. voor de Riiksinkomstenbelasting. Herbe noemd worden de heeren Kerst, P. H. v. d. Hoeven en J. A. Verheijden. In de plaats van den overleden oud- burgemeester; wordt benoemd burge meester Smit. Wijziging begrooting 1934. De Voorzitter deelt mede, dat het de gewone jaarlijksche eindwijzigin- gen betreft. Met algemeene stemmen wordt be sloten, de door B. en W. aangegeven; wijzigingen aan te brengen. De Voorzitter deelt vervolgens me de, dat de gemeentebegrooting 1935 nog niet is goedgekeurd. De vorige; keer is de begrooting terug ontvan gen met de bemerking, dat een be paald bedrag ondergebracht moest! worden onder hoofdstuk 6, daaraan isl voldaan en nu verlangt men hetzelfde bedrag ondergebracht te zien onder, hoofdstuk 7. De heer Michael merkt op, dat dit! zeker de bedoeling heeft v. werkver schaffing voor de heeren in Den Bosch of Den Haag. Schrijven van den Minister over, het uitgestoten bedrag. Op de be grooting moet hiervoor een wijzigingl aangebracht worden. De regeering geeft daarvoor een renteloos voor schot, in verband daarmede moet het bedrag van den dienst 1934 overge bracht worden op 1935. Het betreft de kwestie waarvoor spr. met den Secratris naar den Haag is geweest. Bii hun terugkeer waren zii enthou siast, omdat men meende gedaan te krijgen, wat was gevraagd. Men er kende, dat de fout niet bii de gemeen te lag. Niettegenstaande dit is de be- grooting 1935 echter niet goedge keurd. De heer Michael wil vragen of de raad besloten heef, tot het heffen van 200 openten op de personeele belasting, zooals op de uitgere;kte be lastingbiljetten staat aangegeven. De Voorzitter antwoordt, dat de raad aan geen enkele voorwaarde, die werd gesteld heeft voldaan, dus! ock niet aan die voor de heffing van 200 opcenten op de personeele be lasting. De Inspecteur voor de be lastingen, die moest afweiken heeft dit gedaan, vermoedelijk in opdracht van den Haag, doch zonder dat door den raad daartoe is besloten. Wordt de gemeente in het gelijk gesteld, dan krijgen zij, die te veel betaalden, het te veel betaalde terug, zii die nog betalen moeten, wordt het van hun: biljet afgeschreven. De heer Verheijden stelt zich van dit laatste niet veel voor, hii zou de menschen dan ock niet blij maken met een doode musch. Nu stellen B. en W. voor, alsnog te trachten de begrooting goedge keurd te krijgen. De heer Michael verklaart over de ze kwestie te zijn begonnen, omdat er ingezetenen zijn die meenen, dat de raad het besluit heeft genomen om 200 opcenten te heffen. Spr. heeft hen, die hem er over spr; ken gezegd. 178. Die dame was heel verwonderd en bedroefd, dat het jonge meisje haar moest verlaten, maar verheugde zich tegelijkertijd in haar geluk. Zoodra de vicomte de Meruile het huis van prins Melikoff had verlaten, begaf hij zich naar den faubourg Saint- Antoine bij mijnheer Lionnet. De fa brikant was alleen. Wat nieuws vroeg hij en stak den vicomte de hand toe. Laurence de Meruile is gisteravond te Parijs teruggekomen. O, eindelijk, maar hoe weet gij dat? Zij heeft mij geschreven. Zoo! En van morgen heb ik haar gespro ken. Gij hebt haar gesproken? En wan neer zal ik dan haar zien? Van avond. Waar? Aan het station de .Lyon. Wat, zeide mijnheer Lionnet, aan het station de Lyon? Omdat mijn dochter en ik van avond om negen uur Parijs verlaten. En waar gaat hij heen? Naar Dauphiné. Maar zeg dan toch waarom. Om mijn vrouw te zoeken. De vicomte verhaalde aan mijnheer Lionnet de ontmoeting met Geneviève met la Palotte, kortom, de geheele ge schiedenis van Geneviève nadat zij het huis van haar pleegvader had verla ten. Mijnheer Lionnet stond verstomd en riep uit: Hoe wonderlijk zijn Gods wegen! Er heerschte een oogenbiik van stilte. Mijnheeer de Meruile, hernam de fa brikant, het zal voor mij een groote vreugde zijn, Geneviève weer te zien en haar te omhelzen. Ik zal van avond om half negen aan het station de Ly on zijn. Wij zullen vroeg komen. Maar laat ons nu van wat anders spreken. Ik luister. Eenige dagen geleden waart ge zoo edelmoedig mij uw beurs aan te bie den. Ik begrijp u. Men kan niet reizen zonder geld. Mijn reis naar Marseille heeft bijna al mijn geld verslonden. Mijnheer Lionnet stond op opende zijn secretaire en zeide: Hoeveel hebt gij noodig? Ik denk, dat duizend francs. Dat is niet genoeg, viel Mijnheer Lionnet hem in de rede, gij kunt niet weten, wat gij noodig zult hebben, en gij moet voorzorgsmaatregeten ne men. En hij overhandigde mijnheer de Me ruile drieduizend francs. Dienzelfden avond om half negen kwamen vader en dochter aan het sta tion en ontmoetten daar ook mijnheer Lionnet. Laurence wierp zich in de armen van haar pleegvader. O, nu ge voelden zij1, hoe lief zij elkander had den. Een half uur was spoedig verkro pen en weldra werden de reizigers op geroepen. Mijnheer Lionnet begeleidde den vi comte en Laurence naar de coupé; zij stapten in en weldra stoomde de tren voort. Laurence en vader Anselme praat ten over het verleden en de toekomst. Het jonge meisje wilde nog zoo veel weten, maar vader Anselma wilde niets meer vertellen. Vooral onderhielden zij zich overt Gabriellee. Zouden zij er in slagen, haar geest weer helder te maken? Zij hoopten het. In Lyon rustten zij eenige uren en namen daarna een trein, die hen door het departement der Isére voerde. Eindelijk stapten zij aan het station de Vizille, dicht bij Grenoble, uit; daar namen zij een rijtuig en lieten zich naar Noirans brengen. Wat een vermoeienis voor u, kind lief, zeide vader Anselme. O, gij moet niet denken, dat ik ver moeid ben; maar al was ik het, ik zou het toch niet zeggen, ik ga mijn moeder opzoeken! Ja, dat houdt u overeind. Voor mijn moeder zou ik naar het einde der wereld loopen. Is de boerderij ver van Noirans? Ongeveer veertig minuten. Laat ons dan gaan, zeide de grijs aard. God zij met ons. III. OP DE BOERDERIJ DES A4ELE- ZES. Het was ongeveer negen uur des morgens. De vicomte de Meruile en zijn dochter hadden den grooten weg verlaten en volgen een voetpad, dat rechtstreeks van Noirans naar de boer derij de Mélezes voerde. Het weer was verrukkelijk. Vrucht- bcomen, platanen- olmen, eiken en beu ken' wierpen een heerlijke schaduw cp den weg. De vogels zongen, de in secten gonsden, de beekjes kabbelden. De natuur verheugt zich met ons, zeide vader Anselme. Eensklaps hield het jonge meisje stil en zeide bewogen: Wij zijn er. Mijnheer da Meruile wankelde, als of hij duizelig was, maar hij herstel de zich dadelijk en zeide bij zichzelf: Dat is nu de laatste vreeselijke be proeving, ik moet nu sterker zijn dan ooit. Met langzame schreden kwamen zij door de geopende deur binnen. De boerin was alleen. Toen zij1 het jonge meisje zag, sprong zij op, hief hare armen ten hemel en riep uit: Gij, o wat een verrassing. Hebt gij Ia Palotte gezegd, dat gij zoudt terug komen Van morgen zeide mijn man nog: Die juffrouw is naar Parijs terug en misschien zie wij haar nooit weer. Dat was dus ook niet waar. Ik had la Palotte beloofd terug te komen. En hier ben ik dus. Zijt gij voor haar naar de boerderi/ gekomen, juffrouw? vroeg de boerin en zag de reizigers verwonderd aan, O. la Palotte zal blij zijn. Zij spreekt voortdurend van u en ik geloof, dat zij aan niemand anders denkt, dan aan u. Zij gaat niet ver meer van de boer derij weg en zegt steeds: Ik kan niet verder gaan, daar de juffrouw komt. Gij weet niet, juffrouw welk ,een ver andering la Palotte sedert uw bezoek! heeft ondergaan. Zij schijnt zich nu! weer veel te herinneren en spreekt nu weer van zichzelf. O, riep de vicomte uit, ik heb u wel gezegd, dat God ons zou bijstaan. Maar waar is la Palotte, waar is Ga- brielle? O. ik zal haar gaan roepen. De boerin nam een hoorn, ging buiten de deur staan en blies driemaal. Vijf minuten later verscheen de her derin. (Wordt vervolgd). JfieiiwsMail RAVENSWAAY'8 P0LIS-K0FFIE EN POLIS-THEE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5