INGEZONDEN Marktberichten Binnenland 'dat dit niet zoo was. Het is een drei gement van den Bosch en den Haag. Door naladgheid van het rijk moe ten de ingezetenen nu f6900.— op brengen, daaraan heeft noch de raad, noch B. en W. meegewerkt. Spr. zou adviseeren om met grof geschut tegenover het rijk te beginnen. Het is immers de schuld van het rijk dat een dag te laat het uitgestoten be drag overmaakte en daarvoor een aanmaning had moeten ontvangen. Het bedrag kwam op 1 Juli 1934 binnen, was het een dag vroeger, dus op 30 Juni ontvangen, 'dan was de zaak in orde geweest, nu is het bedrag door een bureaucratie in den Haag, voor den dienst 1933 weggecijferd en komen daardoor B. en W. en de gemeente met hun be- gr.ooting 1935 in den knel en begint men maar op eigen houtje met het heffen van 200 opcenten. Spr. heeft hen, die hem er over aanhielden ge adviseerd om niet te betalen. De heer Kraak zegt, dat het met 'die menschen dan net zal gaan als •met hen, die weigerden aan te sluiten aan de waterleiding, zii worden dan v.ervolgd en moeten toch betalen. De heer de Bas onderschrijft ge heel wat de heer Michael heeft ge zegd, alleen zijn advies acht hii ver keerd. Wel is er alles voor, de zaak nogeens persoonlijk met den minister te gaan bespreken. Zoo is het te gek, 'de Inspecteur heeft meer macht dan de gemeenteraad. De persoon, die aan het departement den Burgemees ter en Secretaris te woord stond, heeft het gelijk van de gemeente er kend en heeft den indruk gegeven, alsof het in orde zou komen. De heer v. Willigenburg merkt op, 'dat men wel 200 opcenten kan gaan heffen, maar wat komt er binnen? De heer Michael zegt, dat die f 6900.weg zijn, nu wil men hebben, 'dat ze nogeens opgebracht worden. Hoe staat het dit jaar? De Voorzitter antwoordt, dat het bedrag voor den dienst 1934 heden op 28 Juni is ontvangen. Spr. acht het advies van den heer Michael, om niet te betalen, verkeerd. De betrok kenen zullen daarvan alleen narig heid ondervinden. B. en W. worden gemachtigd als nog al het mogelijke te doen, om in 'deze kwestie het gelijk aan de ge meente te krijgen. De Voorzitter zegt, dat de raad bij besluit van 24 Mei in zoover aan het verlangen van Ged. Staten, om het bedrag per leerilng voor het O.L. onderwijs van f 3.op f 2.te bren gen, heeft voldaan, door het bedrag te stellen op f 2.50 jner leerling. G„ed. Staten handhaven echter hun eisch en drineen noemaals aan. -het bedrag op f 2.te brengen. B. en W. zijn echter van oordeel, dat dit niet kan. Voor 300 leerlingen een bedrag van f 600.— kan niet. De heer de Bas zou dit gelijk met 'de andere kwestie zien af te werken. De heer Michael vraagt of als er samenwerking werd gezocht tusschen openbaar en bijzonder onderwijs in 'de gemeente, voor gezamenlijke in koop, dit niet voordeeliger zou uitko men. De Voorzitter gelooft niet, dat daar veel van kan komen. De Voorzitter deelt mede, dat hii de raadsleden schriftelijk de vraag heeft voorgelegd, voor den verbouw van de woning van den gemeente bode. Alle raadsleden gingen daar mede accoord, behalve de heer Ver heijden. De heer Verheijden heeft zich er tegen verklaard, opidat hii toen reeds voelde aankomen, dat het oude ge meentehuis voor 2 gezinnen te ver bouwen, niet mogelijk was. Het was beter geweest, als het oude school huis wat was verbouwd. Spr. is er ook tegen geweest, het huis hier te genover voor f 2.50 te verhuren. Het heeft hem plezier gedaan, dat Ged. Staten hun beslissing inzake den ver koop van het schoolhuis verdagen. De heer de Bas acht het een vraag of de gemeentebode daar zou willen wonen. De Voorzitter noemt het ook een gemak, dat de gemeentebode hier recht tegenover het gemeentehuis woont en wat de verdaging door Ged. Staten van hun beslissing aangaat, 'dit is een heel gewoon geval. I De heer Michael merkt op, dat wat de heer Verheijden zegt over het maken van 2 woningen van het oude gemeentehuis, dat dit zijn huur steeds goed heeft opgebracht. Als men weet, dat voor 1 kamer en 1 keuken tje f 3.per week wordt betaald, 'dan zegt spr., wat nu gebeurd is, is geen weggegooid geld. Wat de ver koop van het oude schoolhuis betreft, 'dit was een vervallen boeltje, dat ta melijk goed geld heeft opgebracht. Deze f 875.—, de kosten van verbou wing der woning van den gemeente bode, is geen weggegooid geld. Wat 'de heer Verheijden bedoelt met zijn bewering, dat hij verheugd is dat Ged. Staten het raadsbesluit tot ver koop van het schoolhuis nog niet hebben goedgekeurd, begrijpt spr. niet. De Voorzitter deelt mede, dat de [Minister van Sociale Zaken, nader heeft bericht over het geval Mout- haan, tegen opneming in de steunre geling bestaat geen bezwaar. In het schrijven van den Minister wordt te vens te kennen gegeven, dat bii de controle is gebleken, dat het gemeen tebestuur er naar streeft, de steunre geling^ zoo goed mogelijk uit te voe ren. Spr. deelt verder mede, dat steuntrekkers die een jachtacte aan vragen wordt medegedeeld, dat voor het bezit van een jachtacte, tijdens de opening van den jachttijd f 3.50 per week wordt afgehouden van hun steunbedrag. Spr. kan verder mee- deelen, dat B. en W. op het spoor zijn gekomen van enkele steuntrekkers, die toch maar weer een belangrijk bedrag £an inkomsten hebben ver zwegen. B. en W. hebben deze steun trekkers niet alleen uitgesloten, maar hebben deze gevallen tevens in han den der politie gesteld, die tegen hen procesverbaal heeft ongemaakt. Op deze manier willen B. en W. hen tot voorbeeld doen strekken. Het gaat niet aan, om de gemeenschap maar ongestraft te benadeelen. De heer Michael acht zich ver plicht het college van B. en W. har telijk dank te brengen, voor de inge stelde achtervolging van deze mis- steuntrekkers. Indertijd is er gezegd, dat er een geheim agent moest wor den aangesteld om overtreders van de steunregeling te vangen, omdat al gemeen bekend was, dat de bepalin gen herhaaldelijk overtreden en ver diende bedragen werden verzwegen. Het verheugt spr., dat thans enkele achtervolgingen zijn ingesteld, om tot voorbeeld te strekken voor anderen. Het inhouden van steun schijnt niet geholpen te hebben. Maar, vraagt spr., zal nu ook werkelijk een vervol ging worden ingesteld. De Voorzitter antwoordt, dat dit zeer zeker zal geschieden, er wordt geen pardon gegeven. De heer Michael vraagt, wat wordt afgetrokken voor een vischacte. De Voorzitter antwoordt, voor een kleine vischacte 50 ct„ voor een groo- te vischacte f 1.per week. De heer Michael zegt, dat er steun trekkers zijn, die met visschen 6 en 7 gulden verdienen, doch deze ver dienste niet opgeven. De Voorzitter is dit niet bekend, weet de heer Michael namen te noe men, dan zal spr. ieder geval gaarne onderzoeken. De heer Kraak merkt op, dat deze menschen voor hun vischacte f 52. in een jaar wordt afgehouden van hun steun en nu kan het goed waar zijn, dat zii wel eens een week mee maken, dat zii 6 off 7 gulden verdie nen met visschen, maar dit zijn slechts enkele weken, de overige is het niets. De heer de Bas acht een bedrag van f 1.— dat wordt afgehouden zeer billijk. De heer Michael merkt op, de be doeling te hebben gehad, hierover een kleine discussie uit te lokken, op dat op een en ander eens een goed licht wordt geworpen en wat hier be sproken is, eens naar buiten klinkt. Wat de heer Kraak heeft gezegd is volkomen waar. Met de jachtacten is het een heel ander geval, dat is een seizoengeschiedenis. De Voorzitter wil aan het gespro kene nog toevoegen, dat B. en W. in het begin heel soepel zijn geweest, er is door het college gezegd, om overtreders gedurende een week uit te sluiten. De werkeloozen lachten daarom. Spreker wil thans echter nogeens nadrukkelijk verklaren, dat zij, die verdiensten verzwijgen, wor den uitgesloten en onverbiddelijk ver volgd, er is geen pardon meer. De heer Verheijden betreurt het, dat niet bij het eerste geval het beste onmiddeliik is ingegrepen en tot ver volgen is overgegaan. Juist omdat men toen wat door de vingers heeft gezien, is men gaan denken, men doet toch niets. De heer Kraak kan niet, als de heer Michael, toejuichen, dat de men schen achtervolgd worden, hii be treurt het, dat dit noodig is. De heer Michael merkt op, dat ook hii dit betreurt. De heer Verheijden zegt hierop Blijkbaar heeft het gemeente bestuur geen afschrift ontvangen van Ged. Staten noch van de Kroon, al waar ik in beroep ging tegen het be kende raadsbesluit onzer gemeente, inzake vervreemding (schenking) van gemeentelijke eigendommen aan het Bestuur der Heistraatsche Christelij ke school. Dit raadsbesluit is in bei de instanties goedgekeurd, wat ik verwacht heb, doch wii hebben in ieder geval gevochten tot het bittere einde. Pijnlijk heeft het mij getroffen, dat noch Gedeputeerden noch de Kroon (Minister de Wilde) mii niet persoonlijk als eerst ondergeteekende hebben willen hooren. De heer Kraak maakt een opmer king over den weg aan de Nieuwe Vaart. Een honderd meter is verbe terd en begrint en toen is men er me de opgehouden, omdat volgens de bewering van de wegwerkers het er te nat voor was. De heer Michael zegt, dat dit wer kelijk het geval is, daarom was het beter bij de wegwerkers een paar werkeloozen te zetten, het werk schiet dan beter op. De heer Verheijden is er voor, dat alles zoo zuinig mogelijk gebeurd, maar moet er iets gebeuren, laat men het dan ook goed doen. Als er iets is tegengevallen, zijn het de wegen aan de Capelsche en aan de Nieuwe Vaart. Het zou zeker aanbe veling verdienen, dat voor z.g. secun daire wegen, waarover veel provin ciaal autoverkeer gaat, uit het wegen fonds een behoorlijke uitkeering werd genoten. Hier moet de gemeente ze onderhouden, maar daar komt ook iets in den vorm van straatbelasting terug. Het is onbillijk, dat voor de eerstgenoemde wegen niets wordt ontvangen. Spr. geeft in overweging, dit de bevoegde autoriteiten eens on der de oogen te brengen. De Voorzitter zegt toe, een en an der in de vergadering van B. en W., die morgenochtend wordt gehouden, te zullen bespreken. De heer Michael vraagt, hoe of het staat met de verlichting van den Capelschen dijk, is daarover al iets binnen? De Voorzitter antwoordt ontkeh- nend. De heer Michael vraagt hoe of het staat met de binnenhaven te Ca- pelle. De Voorzitter zegt, dat de plannen hiervoor nog niet van den Minister zijn terug ontvangen. Daar geen der heeren verder iets voor de rondvraag heeft, sluit de Voorzitter de vergadering. (Buiten verantwoording der Red.). ROND EEN BENOEMING TE HEUSDEN. Geachte Redactie! Tijdens de discussies, die in de laatste raadsvergadering de vaste be noeming van den gemeente-ontvan ger voorafgingen is één belangrijk punt geheel onbesproken gebleven. Het is n.l. uit een oogpunt van ge zond financieel beheer beslist on- gewenscht, dat de functie van secre taris met die van ontvanger veree- nigd wordt. Men kan hiervoor o.a. aanvoeren de controleerende functie, die de eerste ten opzichte van den laatste heeft, doch. beter dan welke theoretische beschouwing ook, toont de praktijk aan, dat het principieel onjuist is de beide functies in één persoon te vereenigen. Ook uit onze onmiddellijke omgeving kent ieder een een betrekkelijk groot aantal ge vallen van fraude of onnauwkeurig heid, die in de hand gewerkt zijn door de combinatie van beide amb ten. Uit de nu reeds sinds jaar en dag over geheel Nederland opgedane er varing, had de conclusie getrokken moeten worden de gemeente-ontvan ger geheel los van de secretarie. Een geval van recente datum uit Koe- vorden toont aan, dat een ambtenaar ter secretarie, die benoemd wordt tot gemeente—ontvanger zijn eerste functie niet mag blijven vervullen. Uitdrukkelijk wordt hier verklaard, dat de persoon van den nieuwbe- noemden functionaris boven iedere verdenking staat, dat zijn correctheid niet in het minst in twijfel getrok ken wordt, dat het hier uitsluitend en alleen gaat over een algemeen beginsel, dat al lang erkend had moe ten zijn over geheel Nederland. Iets dat meer speciaal op Heusden slaat is echter het aantal bijbaantjes, dat de secretaris heeft. Tot goed be grip volgt hier een misschien niet volledige opsomming. Hij is dan le. gemeente-secretaris, daarmede annex 2e. ambtenaar v. d. burg. stand 3e. gemeente-ontvanger 4e. administrateur v. h. vleesch- keuringsbedrijf 5e. agent der arbeidsbemidde ling 6e. schatter der vergunningsloka liteiten. Enkele dezer emolumenten zijn wellicht niet begrepen in het door den burgemeester genoemde salaris- cijfer. In den aard van deze functies ligt, dat zij in 't algemeen tijdens de se cretarie-uren worden waargenomen, daardoor kan de gemeente-secretaris zich niet volledig aan zijn eerste plicht geven. Dientengevolge moest nü al de noodzakelijkheid van een tweede ambtenaar bepleit worden! Zoodat de belastingbetalers door het te groo- te aantal functies van den secretaris een extra opcentje zullen mogen op brengen. Terwille van een besparing de twee functies in één persoon ver eenigen en dan als rechtstreeksch ge volg salaris aan een 2e ambtenaar betalen, is absurd. Ten slotteWanneer nu op de allereerste plaats het algemeen be lang gediend moet worden, had dan de definitieve benoeming niet beter aan den nieuwen Raad overgelaten kunnen worden, met het oog op de goede verstandhouding met de nieu we Heusdenaren? Geachte Redactie, mijn dank voor de plaatsruimte. men liever voor de ingezetenen ver borgen wil houden, in een onderonsje afhandelen. Mogelijk, dat onze nieuwe raads leden hierin verbetering zullen bren gen. Dan nog iets. Hoe is het mogelijk, dat het bijzonder onderwijs in onze gemeente zoo ontzettend duur is? Had het niet op den weg van een onzer vertegenwoordigers gelegen, daarover iets te vragen, opdat de be lastingbetalers weten waar hun belas tingpenningen blijven? mijnheer de Redacteur, beleefd dankend voor de verleende plaats ruimte. Nederhemert. Een abonné. 's HERTOGENBOSCH, 3 Juli. Op de markt van heden waren aange- voert 1462 stuks: 799 stuks hoornvee, 542 biggen, 21 zeugen, 34 schapen of lammeren, 66 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalf koeien van f120 tot f190 per stuk Kalfvaarzen 100 140 Magere Ossen en Koeien,, 70 140 Vette Ossen en) le kw. 2327 p. pond Koeien 2e 1822 Slachtstieren 1722 Pinken van f60.tot f80.p. st. Zeugen 60.— 90.— Biggen 140 1.60 w. Schapen st. Lammeren 's HERTOGENBOSCH, 2 Juli. Boter. Aanvoer 15.250 K G. Hoogste prijs f 1.49 Laagste fl.42 Middel fl.4 per K.G. Heusden, Juni 1935. X. Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling lees is geregeld de raadsverslagen in uw blad en het heeft reeds lang mijn verwondering gewekt, dat de openbare raadsverga deringen in onze gemeente geregeld gevolgd worden door een geheime, zoo ook weer. bij de laatst gehouden vergadering. In andere gemeenten, komt dit slechts nu en dan en zeker niet bii iedere vergadering voor. Het wekt den indruk, dat de heeren. zaken die PIJN IN DE RUG EN STIJFHEID. Verdwenen en.voor goed. Drie jaren hadden de pijnen geduurd, dan weer meer, dan weer minder, maar altijd waren de pijnen er. Nu na twee jaar Kruschen Salts gebruikt te heb ben, kan deze dankbare patiënt met het volste recht verklaren, dat hij ze voor goed kwijt is. Hij schrijft ons: ,.Drie jaren lang leed ik aan pij nen in het laagste deel van mijn rug. Ik probeerde alle mogelijke middelen zonder eenig succes. Wanneer mijnbee- nen te lang in dezelfde houding ble ven (bijv. wanneer ik sliep) waren zij zoo stijf, dat het bewegen mij tot een marteling was. Nu en dan waren de pijnen wat minder, maar dat was de eenige verbetering, die ik kon bespeu ren. Tenslotte raadde een vriend van mij aan het eens met Kruschen Salts te probeeren. Tot mijn groote verras sing verdwenen de pijnen. Twee jaren lang heb ik nu regelmatig Kruschen Salts genomen; ik ben nu volkomen vrij van pijn, maar toch neem ik nog iederen morgen de kleine dagelijksehe dosis" in mijn eerste kop thee of kof fie. Ik ben nu een goede vijftiger en doe weer zonder eenig bezwaar mijn werk. Ik ben U inderdaad zeer dank baar voor dit uiterst werkzame en een voudige middel. Steeds zal ik aan mijn vrienden vertellen hoe enorm veel goed Kruschen Salts mij gedaan heeft." A. W. te L. Rheumatische pijnen en pijnlijke stijf heid welke laatste maar al te dikwijls een voorbode van rheumatiek is, vin den bijna altijd hun oorzaak in opge hoopte afvalstoffen en een daardoor voorkomen van overtollig urinezuur in het bloed. Kruschen Salts bestaat uit zes verschillende zouten, die lever, nie ren en ingewanden aansporen tot krach tiger werking, waardoor de giftige af valstoffen volkomen worden verwijderd- De pijnen nemen af, terwijl tegelijker tijd de algemeene gezondheidstoestand enorm verbetert. Zoo zult ge door re gelmatig gebruik van Kruschen Salts niet alleen gevrijwaard zijn tegen rheu matiek, maar ge zult U ook frisscher, krachtiger en energieker gevoeien. Kruschen Salts stralende gezond heid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en f 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel afs op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voor komt. Adv. NA HET EERSTE HALFJAAR. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (postr. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende Vandaag 1 Juli, de helft van het jaar is voorbij. Al leven wij bij den dag, toch geeft dez;e dag bijzondere aanleiding den stand van zaken op te maken, waarbij nauwkeurigheid tot op een cent natuurlijk nog niet te berei ken is. Maar afgezien daarvan blijkt het rasultaat verrassend in zooverre, dat er in het eerste halfjaar, precies zooveel is ontvangen als in de eerste helft van 1934, nl. f 316.000. Maar er was f450.000 noodig. De achterstand is dus f 134.000. Dat is f25.000 minder dan op 1 Juli 1934, omdat toen de begrooting over het geheele jaar i 50.000 hooger was. Als wij bedenken, hoe verleden jaar de eindstand is geweest, die is gevolgd na het tweede halfjaar, besluipt wet eenige zorg ons hart. Maar de actie van het Landelijk Co mité, die in de tweede week van deze maand plaats zal hebben, kan nog veel goed maken, als zij helpt voorzien in het tekort van verleden jaar. WEER EEN ARRESTATIE TE OSS. In verband met moord in 1925 De gemeentepolitie van Oss, heeft den ruim 30-jarigen W. gearresteerd. Hoe a el van officieele zijde niet kon worden medegedeeld, in welk verband W. is gearresteerd, doen hardnekkige geruch ten de ronde, dat de arrestatie nog in verband zou staan met een moord, gepleegd in den avond van 5 December 1925 op den ruim 20 jarigen J. Hartogs. O TWEE PERSONEN TE HOOGKERK GEARRESTEERD. Verdacht van oplichting en brandstichting. In den nacht van 13 op 14 Juni is brand uitgebroken in twee woningen van de Nederduitsch Hervormde Diaconie Hoogkerk in Groningen. De bewoners moesten in nachtgewaad vluchten. Beide woningen werden een prooi der vlammen. In verband met dezen brand zyn de bewoners van een der woningen, R. K. en zijn vrouw A. van V., in arrest ge steld, mede wegens poging tot oplichting. Zij zijn ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Groningen. AMOK AAN BOORD VAN SCHIP. Drie dooden, twee gewonden. Aan boord van een motorschip Mastoer, op weg naar Posso, heeft op de reede van Tobolombang een passagier amok gemaakt. Hij doodde drie menschen en verwonde er twee. De moordenaar sprong over boord, wist aan land te komen en ontsnapte. VERDRONKEN. Te Maasbracht in Limburg is de 21-jarige monteur Bakker uit Zwolle, bjj het grijpen naar een flesch koolzuur, welke over boord van het vaartuig, waarop hij zich bevond, viel, te water geraakt. Aangezien de man niet kon zwemmen verdween hij in de diepte. Na tjen minuten werd hij levenloos opge haald. DE WERKING VAN AZIJN-EXTRACT. Toen mej. T. van H. te Steenbergen een flesch azijn-extract opende begon dit vocht te werken met gevolg, dat zij een gedeelte in het aangezicht kreeg. Zij liep op genoemd lichaamsdeel zware brand wonden op, waarvoor onmiddellijk genees kundige hulp moest verleend worden, VECHTPARTIJ KERMIS, GOIRLE. Drie gewonden. Op de kermis te Goirle is een ernstige vechtpartij ontstaan. Toen de eigenaar van café de Twem zijn zaak wilde sluiten, weigerden eenige personen weg te gaan. De hulp der marechaussee werd ingeroe pen en toen deze verscheen werden de bezoekers verwijderd. Hierop ontstond een vechtpartij. Een der manschappen van de marechaussee, zekere Machtelberg uit Tilburg, werd door een messteek onder den rechterschouder getroflen. Zijn col lega's losten hierop eenige schoten waarop de daders de vlucht namen. Twee der vluchtelingen werden door sabelhouwen licht gewond. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse en de drie gewonden werden naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Hun toestand is niet ernstig. Een nader onderzoek wordt ingesteld. OVERREDEN. De groentenhandelaar v. d. V. te Breda had het ongeluk zijn 2 jarig dochtertje met zijn paard en kar aan te rijden. De kleine kwam naar hem toegeloopen en geraakte onder het wiel van de kar. Deer- lijk gewond werd het kind naar het zieken huis vervoerd, waar het aan de gevolgen is overleden. ZIEKTE VAN WEIL. By een kind van de familie Smit te Klundert, dat vorige week in een modder sloot is gevallen, is thans de ziekte van Weil geconstateerd. o BOSoHBRAND. Te Mill zyn bij een boschbrand 3 H.A. bosch en heide een prooi der vlammen geworden. o LIJKJE OPGEHAALD. Uit de Lanegracht te Leiden is opge haald het lijkje van den 8 jarigen C. A. Bouwman, die sedert Zondag uit de ouder- lijke woning werd vermist. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 6