PRIJSRAADSEL. Binnenlandsch weekoverzicht. Y eilingberichten. Een der geredde passagiers vertelt. Hier volgt het relaas van den Zweed- schen passagier Treschaw. In totaal zaten twintig personen in het toestel n.l. vijf leden der bemanning en vi-f- tien passagiers. Van de bemanning heeft alleen de hofmeester Haberer er het levend afgebracht, terwijl twee En- gelsche passagiers zijn gedood. Wij spraken een der geredde passa giers, den heer Treschaw uit Zweden. Hij was, zooals te begrijpen is, zeer onder den indruk van het gebeurde. „Ik zat, zoo vertelde hij, in de nabij heid van de buitendeur, dus achter in hest toestel. Wij waren normaal opge stegen, doch even na den start moest er iets niet in orde zijn. Het toestel verloor hoogte en de piloot draaide. Nog hadden we geen oogenblik de ge dachte dat er zop snel een ramp zou gebeuren. Plotseling voelde ik een zwa- ren schok, ik greep mij vast aan de leuning van de stoel en op hetzelfde oogenblik zag ik, dat de cabinedeur openzwaaide en de steward naar buiten sprong. Ik volgde hem en wist gelukkig buiten te komen. Wat er precies ver der gebeurde, kan ik niet zeggen. On der de passagiers was een paniek ont staan. Ieder poogde zich in veiligheid te stellen. Wat ik hier vertel, speelde zich in luttele seconden af. Een ex plosie volgde en een steekvlam sloeg naar buiten. De passagiers lagen voor het grootste gedeelte buiten het toestel op den grond. Er speelden zich in dit korte oogenbük vreeselijke toonee- len af. Over den aard der verwondin gen kon de heer Treschpw niets tnede- deelen. Ik zelf ben er goed .afgeko men, zoo besloot hij zijn verhaal. De omgekomen bemanning. De piloot H. Siilberstein, is twee jaar in diienst van de K.L.M. geweest. Daar voor was hij vier jaar bij de Deutsche Luft Hansa werkzaam geweest. Hét was een zeer bekwaam piloot. Hij had vier tochten naar Nederiandsch-Indië .achter den rug. De radiotelegrafist G. F. Nieboer is in 1905 te Veendam geboren. Hij was 11 jaren in dienst bij de Maatschappij Radio-Holland, en kwam in 1934 bij de K.L.M. De werktuigkundige G. Brom was in 1905 geboren. Brom was gehuwd, doch had geen kinderen. De leerling-werktuigkundige L. J. van Dijk in 1897 geboren. Gehuwd zijnde, was hij' vader van twee kinderen. o BIT HET BADEN i VERDRONKEN. In de Waalhaven te Rotterdam is de 11-jarige J. Westenborg bii het ba den verdronken. In het zwembad te Scheemda is de 15-jarige jongen J. K. uit Win schoten bij het duiken van de spring plank verdronken. Verder zijn bij1 het baden verdron ken bij Oldenzaal de 30-jarige on gehuwde Ter Luun uit Hengelo (O.) te Vaassen de 18-jarige D Boste [Beerta de 23jarige gehuwde Huizin- ga uit Winschotente Drumpt de 23jarige J. v. Uden uit Tielte .Overschie de 16-jarige W. v. Rijn. Te Warnsfeld in de 45jarige Notlen uit Zutfen in den IJssei ver dronken. DEi VERDUISTERING TE WOR MER VEER. De dader te Parijs aangehouden. Nog enkele duizenden gulden in zijn bezit. De voortvluchtige bankier L. Schaap, die gezocht werd wegens ver duistering op groote schaal, is Vrij dag te Parijs aangehouden. De commissaris van politie te Wor- merveer de heer F. W. de Groot had aanwijzingen gekregen, dat de voortvluchtige zich aldaar moest be vinden, Woensdag heeft de heer de Groot zich naar Parijs begeven en Vrijdagavond slaagde hij er in den heer L. Schaap aan te houden. 'Hij trof hem aan het station Pa rijs-Noord, waarheen hij zich had be geven, omdat hij vermoedde daar de Vluchteling te zullen treffen. De hr. de Groot was niet vergezeld van po litie. Toen hij den heer Schaap aan sprak en hem voor gearresteerd ver klaarde, pleegde de arrestant geen enkel verzet, integendeel verklaarde hij zich bereid onmiddellijk met den commissaris naar Nederland terug te keeren. Hierdoor werd een verzoek t,ot uitlevering aan de Fransche auto riteiten overbodig. Met den nacht trein zijn de heer de Groot en zijn arrestant teruggekeerd. Na aankomst in Nederland begaven zij zich recht streeks naar Wormerveer waar men Zaterdagmiddag arriveerde. De heer Schaap was bij zijn aanhouding nog in het bezit van eenige duizenden guldens. Tot nu toe'heeft hii voor zco ver ons bekend geen inlichtingen verstrekt, omtrent zijn plannen, welke hil bii niet-arrestatie had. Men heeft den indruk dat hij al den tijd dat hii werd gezocht in Parijs zonder een bepaald doel heeft rondgedoold. VERKEERSONGELUKKEN. Te IJsselmonde had een botsing pJLaats tusschen een auto en een mo torrijwiel, dat ernstig gehavend werd. De motorrijder de heer S. uit Den Haag, werd aan het gelaat ernstig gewond de autobestuurder de hr. V. werd niet gewond. Te Apeldoorn is de militaire mo torrijder P. K. in botsing met een auto gekomen. K. werd ernstig ge wond en zijn motorrijwiel is vrijwel vernield. Bij Groningen is de kellner K. N. met zijn motorrijwiel tegen een elec- trische tram gereden en zwaar ge wond. Een der beenen was verbrij zeld en moest geamputeerd worden. De rechterarm is gebroken. Te Amsterdam had op den Nieu- wendammerdijk een botsing plaats tusschen een motorrijwiel en een auto. De motorrijder werd niet ern stig gewond, maar een 30jarig meis je, dat op de duo zat, bekwam een hersenschudding. Te Blaricum is de 30-jarige R. W. B., een Indisch verlofganger, door een tram gegrepen. Hij werd zooda nig gewond dat hem een been moest geamputeerd worden. Te Heemskerk is de wielrijder H. Wintersdijk door een auto tegen den grond gesmakt. Bii Naarden is de motorrijder J. M. uit Utrecht door een auto aan gereden. Hij werd evenals zijn vrouw licht gewond. Te Linne reed een auto, die een vaart van 100 K.M. had, door het springen van een band tegen een boom. Alle vier inzittenden werden uit de auto geslingerd. De heer En gel kwam eenige meters van den wagen af op den weg neer met een zware hoofdwonde en inwendige kneuzingen. De drie andere inzitten den vlogen in een boog ongeveer 20 M. ver weg. Mevrouw Minne be kwam wonder boven wonder slechts enkele kwetsuren, terwijl de heer P. H. Minne een gecompliceerde linker beenfractuur opliep en een enkel voudige rechterbeenbreuk, benevens een zware hoofdwonde. De vierde in zittenden mej. Gertrudis Birke brak beide beenen en werd eveneens zwaar aan het hoofd gewond. De heer Engels is inmiddels reeds overleden. Te Horst is een taxi uit Helmond tegen een boom gebotst en in elkaar gedrukt. De chauffeur werd slechts onbeduidend gewond. Erger was de passagier er aan toe, de heer van D. uit Helmond. Met een ernstige 'hoofd wonde en een bovenbeenfractuur werd hij uit de auto bevrijd. Hier volgt een prijsraadsel waar voor een actieve firma te Waalwijk als prijzen heeft beschikbaar gesteld: een eiken parapluie bak, een ets. Oplossingen worden ingewacht tot 25 Juli aan ons blad. 12—4 ligt in de straat 7 8—910 11 12 vindt men in elke bewoonde kamer. 13-14—15-16-17-18 19 strekt tot welvaart der plaats 23—24—25—26-27—28—29—30-31 is een windstreek. 204 3 heeft een vis om te zwemmen. 5-4- 20-2122 een meubel om te rusten dat toch een sieraad kan zijn 6—4 komt van de vogels 5—6 moeten met een zeer grote hoofdletter worden geschreven. AUTOBUS-ONGELUK. Te Vorden is een autobus tegen een boom te pletter gereden. De bestuur der werd zeer ernstig en twee passa giers licht gewond. Alle drie werden per ziekenauto naar het Zutphensche ziekenhuis vervoerd. o STEEDS MEER ONHEILSTOKERS DE DOOS IN. Thans een verzekeringsagent achter slot. Opnieuw is door de Kon. Mare chaussee te Oss een nieuwe arestatie verricht. Thans is gearresteerd zekere S. N. Schnabel uit Nijmegen, inspec teur van een verzekeringsmaatschap pij. Toen in de voorgaande jaren te Oss bijna dagelijksch de roode haan kraaide, vermoedde de mare- chaussée reeds, dat hier de verzeke ringsagenten in het spel waren. Het zelfde gold voor de zeer belangrijke kippendiefstallen. Voor eenigen tijd werd reeds ge arresteerd zekere Kooien uit Tilburg, die de bendeleden inlichtingen zou hebben verstrekt, waar een slag viel te slaan. Hij zelf streek dan het per centage op, dat hij ontving voor het uitkeeren van het verzekerd bedrag. Het is cok voorgekomen, dat hij de leden van het millieu op de hoogte stelde, als hii een verzekeringssom had uitbetaald, waarop dan 's nachts een inbraak of overval volgde. Reeds lang had men zware verden king tegen S. uit Nijmegen, die zeer dikwijls in gezelschap vertoefde van genoemde K. Uit getuigenverklaringen is thans korrien vast te staan, dat hii even eens relaties onderhield met de ben deleden. Op verzoek van den brigade-com- mandqnt te Oss werd hii te Nijme gen gearresteerd en naar Oss overge bracht. Tot nu toe ontkent hij alle schuld, doch de aanwijzingen zijn zoo sterk tegen hem dat hii in arrest zal wor den gehouden en op transport naar den Bosch wordt gesteld. Maandagmorgen is door de Kon. Marechaussée te Oss gearresteerd de 2C-jarige A. v. d. Wielen, bijgenaamd de slappe Toon van Mieneke de Soep, een neef dus van den dikken Toon de Soep. Hii wordt er van verdacht zich in het vorig jaar aan een inbraak te hebben schuldig gemaakt. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. Door Gedeputeerde Staten is aan B. en W. der gemeenten Geertrui- denberg Raamsdonk en Waspik een schrijven gericht, waarin wordt me degedeeld, dat overwogen wordt om deze gemeenten samen te voegen tot één groote gemeente. De gemeente besturen worden uitgenoodigd om vóór 1 Augustus hun gevoelens ten aanzien van dit voornemen kenbaar te maken. VERDUISTERING. Naar de Tijd verneemt, heeft de assistent-kassier B. van de Handels- vereeniging „Amsterdam" ten nadee- de van deze vereeniging een bedrag van ongeveer f 10.000 verduisterd. B. werd bii de jongste verkiezingen voor den gemeenteraad te Hilversum gekozen op de lijst der A. R. Partij. Hij heeft zijn raadszetel ter beschik- gésteld en is op staanden voet bii de H.V.A. ontslagen. o BRAND. Zaterdagmorgen ontstond brand in de boerderij van den landbouwer Huijbregts aan de Beemdstraat te Rijs bergen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat na eenige oogenblikken, zoowel het woonhuis als de bijge bouwen in lichter laaie stonden. De boerderij brandde tot den grond af. VILLABRAND. Zaterdagmorgen ontstond brand in een villa aan de Frisolaan te Apel doorn. Tijdens laschwerk aan de bui zen van de centrale verwarming vatte het rieten dak der villa vlam. Aange wakkerd door den N.O. wind stond het pand weldra in lichterlaaie. De villa brandde tot den grond af. Deze zou over enkele dagen betrokken worden door Dr. E. W. Remmelt. De brandweer slaagde er met veel moei te in een aangrenzende villa voor het vuur te sparen. OUD-MINISTER Mr. CORT VAN DER LINDEN f. In den ouderdom1 van 89 jaar is te Den Haag overleden de minister van staat Mr. P. W. A. Cort van der Linden. o VERSCHRIKKELI]KE DAAD VAN EEN WAANZINNIGE. Een verschrikkelijk drama heeft zich Zaterdagmorgen afgespeeld ten huize van de familie R. aan de Mo lenbelt te Deventer. De heer R., die zenuwpatiënt is, greep in een vlaag van razernij een bijl en sloeg daarmee zijn twaalf jarig zoontje op het achterhoofd. Met een ernstige wonde en hevig bloedend werd het ventje naar het ziekenhuis vervoerd, waar het spoe dig overleed. De vader is naar de Psychiatrische inrichting „Brinkgreven overge bracht. R. had reeds enkele malen te kén nen gegeven, dat hij er financieel slecht voorstond en dat er maar een einde aan moest komen. De waan zinnige moet reeds dagen te voren met moordplannen hebben rondge- loopen en meldde zich na zijn daad zelf bii de politie aan. Bij het verhoor op het politiebure au bleek reeds direct uit de opmer kingen, die hij maakte, dat hii vol slagen krankzinnig is. o LIJK OPGEHAALD. Uit het Wilhelminakanaal nabij den Dongenscheweg te Tilburg werd het lijk opgehaald van den 35-ja rigen J. C. uit Kaatsheuvel, die daar te water was geraakt. o SLACHTOFFERS VAN HET ZWEMMEN. De 18-jarige F. Tatenhoven te Strijp, had zich met eenige vrien den in het nieuwe kanaal bii het vliegveld te Eindhoven te water be geven. Blijkbaar kon hij niet goed zwemmen. Hii zonk plotseling in de diepte en verdronk. Kunstmatige ademhaling kon niet meer baten. Zondagmiddag is in de rivier de Maas bii Kerkclriel de 15-jarige B. Koers bij het zwemmen verdronken. Door eenige personen, die het onge val bemerkten, is de jongen even la ter opgehaald. Er werd nog kunst matige ademhaling toegepast, doch de levensgeesten bleken toen reeds te zijn geweken. SCHIPPER DOODGEBLEVEN. Bii een relletje op de Schippers- beurs te Gorinchem over een be vrachting kwam de 26-jarige G. Ver- heij te vallen en bleek op slag te zijn. Hulde aan de opvarenden van de K XVIII. De ramp van de „Kwikstaart" Na weeën van het Bezuinigings- ontwerp. Ir. Mussert zwijgt, maar „Toon de Soep" wordt spraakzaam. Het einde der z.g. uitverkcopen en opruimin gen in zicht. Gebrek aan ruimte in de gevangenissen. De grcote gebeurtenis van deze week is vcor ons, Nederlanders, zon der eenige tegenspraak de aankomst van den onderzeeër K XVIII te Soerabaja, na een reis van 131 (vaak dagen, waarbii niet minder dan 22.600 zeemijlen werden afgelegd. Op deze plaats past dan cok zeer zekér een eeresaluut aan de kranige be manning, van hoog tot laag, voor het vol-brengen van een prestatie, die in de annalen der marine van de geheele wereld tevergeefs haar we dergade zoekt. Des te meer is het te bejammeren, dat enkele dagen later zulk een zware schaduw over ons land is gevallen, door het ontzettende vliegongeluk op Schiphol, waar de „Kwikstaart", juist gestart voor de vlucht naar Malmö, nauwelijks enkele kilometers verder neerstortte en geheel in vlam men opging Bii de r.amp, de eer ste van dien omvang op Nederlandsch gebied, kwamen vier leden van de bemanning en twee passagiers van Engelsche nationaliteit om. Hoewel de oorzaken van het vreeselijke on geval nog niet geheel zijn vastgesteld, schijnt het minder goed functionnee- ren van de linkermotoren de onmid dellijke aanleiding te zijn geweest. Onze groote deelneming ,gaat uit naar de achtergelaten» betrekkingen van de slachtoffers dezer catastrophe, alsook naar de K.L.M. welke haar trotsche machine op $leze noodlottige wijze verloor. Dit moge dan onze vreugde tem peren over de prestatie van de K XVIII, wij zijn niettemni rechtmatig trotsch op onze Jantjes, die na bij na acht maanden geleden het ruime sop te hebben gekozen, thans met voldoening kunnen terugzien op een record-reis, niet alleen wat betreft den enormen afgelegden afstand, maar ook wat betreft de regelmatig heid waarmede zij werd volbracht en het feit, dat dit alles zonder ongeval geschiedde. De koninklijke waardeering, die zich uitte in het decoréeren van ver schillende leden der bemanning, is dan cok zeer zeker verdiend. Dat deze waardeering zich eveneens uit strekt tot den eenigen burger aan boord. Prof. Vening Meinesz, die zijn sporen op dit gebied ook al heeft verdiend, spreekt wel vanzelf. Hii is de man van de wetenschap, die zich den reis opnieuw ten nutte heeft ge maakt, om belangrijke waarnemingen te doen. De reis van Ir. Mussert naar Ne derlandsch Indië (niet per onder zeeër H doet van tevoren al het noo- dige stof opwaaien. Zoo doet nu het gerucht de ronde in de Indische pers, dat de leider van de N.S.B., voorne mens zou zijn om tijdens zijn tournée door de Oost onder meer versterking te bepleiten van ons koloniaal bezit. Tevens zou hii den wensch koesteren, om Holiandsche dienstplichtigen in Indië te laten dienen, waar door de band met het moederland zou wor den versterkt. Deswege gepolst door Aneta-Hol- land deelde de heer Mussert mede, dat hij zich daarover niet kon uitla ten, aangezien hij er de voorkeur aan geeft om zijn plannen eerst kenbaar te maken als hii goed en wel in In dië is. Wij zullen cok moeten af wachten, of het waar is, wat de „Ja- vabode" weet te melden, namelijk, dat hii op 23 Juli door den Gou verneur-Generaal in audiëntie zal wor den ontvangen. Om nu weer terug te keeren tot binnen de grenzen van het Neder- landsche Rijk in Europahet Be- zuinigingsontwerp brengt heel wat ge moederen en dus ook pennen, in be weging. Thans hebben de Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, de Alg. Ned. politiebond en de Alg. Bond van Provinciaal Personeel in Neder land een adres aan de Tweede Kamer gezonden, naar aanleiding van dit veelbesproken ontwerp. Hierin ko men een aantal wenschen tot uiting en worden bezwaren geopperd, o.a. inzake de salarispolitiek van de re geering, de pensioenen, de wijziging van de beleggingswet, de rechtspo sitie, van gemeenten, de verplichte combinatie van burgemeester-secreta ris en secretaris-ontvanger in kleine gemeenten, het capitulanten-regle- ment en de warenwet. Wat enkele van deze punten be treft heeft het nader overleg met de commissie van voorbereiding er reeds toe geleid, dat de regeering de onderwijsparagraaf en de wijziging van de Warenwet uit het ontwerp heeft gelicht. Dit worden afzonder lijke wetsontwerpen. Nuttig werk heeft de regeering o.i. ook verricht, door het wetsonwerp betreffende de regeling van het uit- verkoopen en het opruimen in het winkelbedrijf, dat dcor de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming is aangenomen. Wij koesteren nu ten minste de hoop, dat deze wet inder daad zal kunnen leiden tot het maken van een einde aan de eeuwigdurende „opruimingen" en uitverkoopen,'' die wij in onze winkelstraten geregeld or de ruiten van bijna de helft der win kelzaken zien aangekondigd. Overi gens kan er geen twijfel aan bestaan of de minder bonafide handelaren len wel weer kans zien, om door de mazen van de nieuwe wet heen te kruipen. Het is van belang, dat de midden stand het zelf eens is over bepaal de maatregelen. Hoe noodig het nieu we ontwerp is, bleek op het laatste middenstandscongres, waar verschil lende staaltjes van bestaande misbrui ken werden aangehaald. Tegen „vlie gende winkels" zou met vestigings- eischen moeten worden opgetreden. Op 26 Juli a.s. zullen de verkiezin gen plaats hebben van de leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal in de onderscheidene provincies is daarvoor thans de candidaatstelling geschied. Het Tweede Kamerlid de Visser had een aantal schriftelijke vragen gericht tot den minister van Justitie met betrekking tot de vanwege het justitie genomen maatregelen in ver- band met tegen den gewezen hoofd commissaris van Politie te Den Haag gerezen vermoedens van onrechtma tige handelingen (zooals ,men weet is deze aangelegenheid onderzocht dcor een eereraad, die tot de con clusie is gekomen, dat de Heer van 'tSant vrii uitgaat). In antwoord op bedoelde vragen heeft de minister van Justitie thans verklaard, dat het strafrechtelijk onderzoek ook na deze arbitrage-uitspraak wordt voortgezet. Wij hopen, in meer dan één op zicht, voor den betrokkene, dat hii' cok dan niet in de termen zal val len voor aanraking met den straf rechter, want onze gevangenissen zijn. volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek, zoo vol, dat er gebrek aan ruimte bestaat. In 1934 nam de man nelijke bevolking toe van 27.106 in 1933 tot 30.813, de vrouwelijke van 779 tot 849. De laatste jaren heeft het de aan dacht getrokken, dat zooveel tot geld boeten veroordeelden, welke boeten bij niet-betaling worden vervangen door hechtenis, aan deze laatste wij ze van kwijting van hun schuld tegen over de wet de voorkeur geven. Ook hierin is de invloed van de crisis niet te miskennen de menschen hebben geen geld meer om te beta len. Hoe groot hun aantal is, blijkt uit de volgende cijfers in 1931 wer den er in de huizen van bewaring opgenomen 7812, in 1932 reeds 10.638 terwijl in 1933 hun aantal steeg tot 13.853. Daarentegen loopt het aantal per sonen, dat „in de gijzeling wordt gezet" terugin 1932 waren het er 396, in 1933 slechts 96, het beste bewijs, dat dit verouderde dwang middel meer en meer uit de mode raakt, gelukkig. Verreweg het groot ste aantal gegijzelden werd ingeslo ten voor wisselschulden, namelijk 86. De verzekerde bewaring schijnt het geheugen te hebben opgefrischt van den ouden „Toon de Soep" uit Oss. die opzienbarende bekentenissen heeft afgelegd over roofovervallen, brandstichting en inbraak. Het ge heele zonderigister van de Ossche onderwereld wordt nu zoo langza merhand een open boek doch de lectuur ervan is verre van aangenaam. (Nadruk Verboden.) VEILING DRUNEN. 42 Juli. Kassnijboonen 3033. Dubb. boonen z.dr. 4821. Wagenaars 915. Boter- boon 814. Peulen 615. Krombek 414. Erwten 39. Tomaten 814. Aardbeien 820. Madams 620. Je- cundo 18—20. Kersen 1422. Roode bes 512. Witte bes 510. Aardap pelen 568/a» Poters 4 4y2. Tuin boon 2Y24, alles per K.G. Bloemkool iy38. Savoijekool 12. Meloenen 1526. Sla 1/32y2. An dijvie 3/4iy2, alles per stuk. Selderij 1/2l8/4. Rabarber 111/3. Peen 2—4, alles per bos. HAAGSCHE VEILING. 13 Juli. Aardbeien 2030. Meikersen I 18 24, II 6—12, rood 4—10. Volgers I 2125, II 510. Zwarte kersen 43 24. Oranjekersen 1218, Rouanen 15 21. Whjnkersen 1924. Variksche Zwarten 2023. Roode bessen 714. Kruisbessen 513. Zwarte bessen 24 26. Frambozen 2940, alles per K.G. 45 Juli. Aardbeien I 12-49, II 9—11. Mei- i o 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 2