DE LAATSTE OOGENBLIKKEN VAN MARIA STUART Drie geestige modellen van zomerjajonnen. i m t' Zomermanteljes voor de meisjes^ I i Tl-924 B3i3 gereeoscnap is rei naive wem DE BEUL DEED ZIJN WERK SLECHT Een handige speelgoed bergplaats. HYGIENE IN DE „CRITIEKE" JAREN. Drinknappen van menschenschedels. EEN LESJE VAN NATHAN ROTHSCHILD T7:qlt> ALS DE ZON NU MAAR WIL. fc I EENVOUDIGE TWEEDROK, cit is een spreekwoord, dat óók in onze Da- ir.s::::hr-er: te pas komt! Want, heeft men een goedpassend patroon, dan is het halve werk reeds achter den rug en U kunt ervan verzekerd zijn, dat U succes heeft met uw werk. Vraag dus vóór alles een goedzittend model aan, zoodat U geen risico 'loopt bij het knippen en naaien bedrogen uit te komen. Bestelt daarom nog vandaag een van onze keurige, onderstaande patronen, welke in alle maten verkrijgbaar zijn. Zend 36 6 ct. (voor porti) op aan de Redactrice Damesrubriek, L. v. Meerder- voort 45a, Den Haag. De bestelling kan ook geschieden per giro (125025) of per post wissel. Binnen enkele dagen is het gevraag de in Uw bezit. Negen uur had het geslagen, toen de Ko ningin van Schotland, Maria Stuart, die op bevel van de wreede vorstin van Engeland, Elisabeth, naar het schavot zou worden ge leid, het doodsvertrek bin nentrad. De zaal, waar de doodsvoltrekking zou plaats vinden, was geheel behan gen met zwart laken. De koningin was eveneens in het zwart. Langzaam, ma jestueus schreed zij de zaal binnèn, waar haar hofda mes en enkele harer intie me vrienden zich reeds hadden geschaard in een hoek van het groote ver trek. Even lichtte de vorstin haar sluier op en op haar gelaat straalde de hoop, welke niet meer tot deze wereld behoort. Zij hield een rozenkrans en een kruis in de handen en nam terstond plaats op den armstoel. Het vonnis, waarbij zij als schuldig aan 'n samen zwering tegen het leven van Elisabeth ter dood was veroordeeld en dat door het parle ment was bekrachtigd, hoorde zij met groote standvastigheid en gelatenheid aan. Vóórdat 't vonnis werd voltrokken, hield Koningin Maria Stuart een korte toespraak tot de aanwezigen, die nauwelijks him tra nen konden oedwingen. „Milords", zoo begon de dappere vrouw, „ik ben als Koningin van Schotland gebo ren. ik ben Koningin van Frankrijk ge weest en zou recht hebben op den troon van Engeland. Men heeft mij gevangen ge houden. Ik heb beleedigimgen moeten ver duren, ondanks mijn rechten en mijn ti tels. Ik acht mij thans gelukkig te mogen sterven en te verklaren, dat ik onschuldig ben aan elke samenzwering tegen het leven van Elisabeth". Den beul, die haar haar sluier wilde af nemen, stiet zij terug en sprak: „Ik ben niet gewoon mij door zulke kamerdienaars te laten bedienen". Hierop riep zij Johanna Kennethy en Elisabeth Curie, haar kame niers, die haar al schreiende en biddende hielpen bij h^t ontblooten van den hals en die haar vervolgens een hermelijnen man tel orn de schouders wierpen. Het kruis en de rozenkrans hield Maria Stuart in de handen en zoo zette zij zich neer om het hoofd op het blok te doen vallen. Haar laatste woorden w"aren tot Hem, Die haar bijstand en genade moest verleu nen en Dien zij om vergeving vroeg. De beul bracht haar den eersten slag toe, doch inplaats van haar in het halsgewricht te treffen, trof hij de ongelukkige vrouw in den nek. De koningin stiet een rauwen gil uit, die door het gekerm der aanwezigen werd beantwoord. De beul, onthutst door de algemeene opschudding en zich scha mend over zijn onhandigheid, bracht haar nu een doodelijken slag toe en scheidde het hoofd van het lichaam. Nu greep hij het bloedend hoofd, dat zoo even nog zoo schoon was, bij de haren en, terwijl hij het voor de verzamelde edelen in de hoogte hield om het daarna voor het venster aan het volk te toonen, riep hij herhaaldelijk uit „Leve Koningin Elisabeth", „Dat alle vijan den van deze koningin aldus sterven!" her haalde de Deken van Peterborough, een der grootste aanhangers van het nieuwe geloof in Engeland. De overigen in de sterfkamer waren stom vam afgrijzen en ontzetting en dit stilzwij gen werd slechts door het smeeken en jammeren van Maria's dienaren verbroken. Zoodanig was het treurig einde van een der schoonste vorstinnen van Europa, die bijna de helft van haar leven in den kerker heeft doorgebracht. Zij stierf op 18 Februari 1587 in den ouderdom van 45 jaar. Behalve haar eenigen zoon, naderhand Koning aii Engeland, Jacob I, liet zij van haar derden gemaal, Bothwell, een dochter na, die den sluier in Notre Dame van Sois- sons aannam. Haar gehechtheid aan het Katholicisme en haar eerlijke aanspraak op den troon van Engeland waren in de oogen van Elisabeth, de eerzuchtige, haar hoofd misdaden. Maria Stuart stierf om de eerzucht van Elisabeth te bevredigen. V Voor onze kleintjes hebben wij ditmaal een handige speelgoedbergplaats, welke toch geen slordigen indruk geeft, zooals meestal het geval is bij speelgoedkastjes. Het speelgoedkastje, dat wij hierbij af beelden is bijzonder praktisch niet alleen, maar een handig knutselaar kan het meu belstuk zelf vervaardigen. Nu kan de kleine tenminste al haar schatten in het oog hou den en men kan haar tevens leeren, alles netjes te rangschikken en er zuinig op te zijn. Oi zal zij, wat meer waarschijnlijk lijkt, er een rommelplaats van maken waar pop pen en dieren, doozen en blokken, alle on dersteboven in worden gestopt? Doe er dan een leuk cretonnen gordijntje voor en de rommel is aan het oog onttrokken! De kastplanken kunnen, inspringend met een verschil in breedte van 2 of 3 centime ter, worden vervaardigd en plaatst men aan den binnenkant, achter het trapsge wijze, gebroken front, een gordijntje van frisch gekleurde stof dan maakt het gehee! een aardigen indruk, De tijd rondom het vijftigste levensjaar van de vrouw is een niet te onderschatten periode. Deze tijd immers brengt voor de vrouw een gansche ommekeer in het or ganisme van het lichaam en het ligt aan de leefwijze hoe zij dezen tijd doorbrengt. De artsen, vooral de specialisten, weten wat het vijftigste levensjaar voor de vrouw beduidt. Psychische invloeden zijn dikwijls van een groot belang in deze periode der wisseljaren. De meeste bezwaren der wisseljaren lig gen in de storingen, welke optreden in den kringloop en der bloedvaten. Het is van het grootste belang alle storende omstandig heden te vermijden, welke dezen kringloop en den bloedsomloop kunnen schaden. Uit ervaring weet ieder arts, dat de nicotine en de coffeine een belangrijke rol spelen in dezen moeilijken tijd. De nicotine en de coffeine immers werken nadeelig op het toch reeds nerveuze lichaam, dat op alles, zelfs op de kleinste storingen reageert. Ook de polsslag, de hartklopping en de slaap ondergaan dezen slechten invloed. Voor een arts is het meestal niet moeilijk zijn patiënte te verbieden het overmatig rooken te laten, daar vrouwen op boven- genoemden leeftijd zich zelden zoo ver slaafd aan het rooken maken, dat het wer kelijk een penetentie moet worden ge noemd, het doktersvoorschrift te volgen. Wel echter brengt het verbod van koffie- gebruik moeilijkheden mee, want nietwaar, welke vrouw zou gaarne haar dagelij ksche kopjes geurige koffie willen missen? Zelf vrouwen, die alles voor haar kostbare ge zondheid over hebben, laten zich ongaarne het koffiegebruik verbieden. De moderne geneesheeren hebben even wel uitkomst gevonden. Zij weten, dat het gebruik van de coffeinevrije koffie Hag niet kan schaden, zelfs niet bij overmatig i gebruik, omdat nerveusiteit, innerlijke or- ganische storingen, e.d. door het gebruik hiervan niet kunnen optreden. Algemeene voorschriften voor diëet bij vrouwen, die den kritieken leeftijd gaan bereiken, zijn feitelijk moeilijk te geven. Bij de een is meer rust, bij de ander meer be weging aan te bevelen, dit ligt geheel aan het persoonlijk gestel. De eene arts zal zijn patiënte veel fruit laten eten, de andere geneesheer zal groentegebruik warm aanbe velen. Doch iedere geneesheer is het er ech ter over eens, dat de vrouw, die den kri tieken leeftijd bereikt, haar lichaam goed zal doen bij het gebruik van camillenbaden bij avond. Ook koolzuur- en zuurstofbaden zijn bevorderlijk voor de goede functio neering van de innerlijke organen. Verder zijn voor iedere vrouw aan te bevelen de dagelijksch'e warmwaterbaden, de dage lij ksche lichte massages. Sterk af te raden zijn echter de vele z.g. hulpmiddelen, welke voor de vrouwen in den handel zijn en toch helaas nog zoo dik wijls worden gebruikt. Deze hulpmiddelen bestaan vooral in de aanwending van slaapmiddeltjes, waaraan men zoo spoedig gewoon raakt, zoodat men er tenslotte on mogelijk meer buiten zou kunnen. Voetbaden, vooral wissel-voetbaden zijn echter weer aanbevelenswaardig. Men hoedde zich verder voor koude en kleedde zich warm. Een bijzonder aanbevelenswaar dig middel tegen vingerkrampen is voorts het gebruik van nitroglycerine. Huidjeuk kan verdwijnen door regelmatige Menthol- zoutbaden vóór het slapen gaan. Massage en warme baden zijn de beste behoeders tegen rheumathiek en gewrichtspijnen. Bij de aanwending van elk hulpmiddel neme men echter steeds op de eerste plaats een volkomen lichamelijke en geestelijke rust in acht! Deze zijn bij de inboorlingen van Zuid- Australië in gebruik. Professor Owen wist een dergelijk voorwerp te bemachtigen en zond het naar den gouverneur Grey naar Engeland. Nadat de schedels van de aange zichtsbeenderen, enz. bevrij dzijn, hangt men ze in een soort van net en draagt ze aan banden. Het lekken door de beender- naden wordt door bepekken en bedekken daarvan met parelmoerstrepen verhinderd. Dit barbaarsche kunstwerk is door het da- gelijksche gebruik geheel glad geworden en de uitsteeksels en andere scheve punten zijn afgesleten, iets, dat zich voornamelijk aan de uitsteeksels van de binnenhoeken der oogholten laat waarnemen. Deze drink nappen schijnen bij de inboorlingen van Zuid-Australië sinds onheugelijke tijden in gebruik te zijn. Elke huisvrouw vervaardigt zulk een vat, haalt daarin haar water uit de naaste bron en hangt het in den hut of aan een boomtak op. Van pottebakkerij hebben die wilden geen kennis en van vaatwerk uit het plantenrijk, als meer be gunstigde landen in de kalebassen, kokos- nootschalen, enz., bezitten, heeft de natuur hen niet voorzien. In de Skandinavische dagen is sprake van krijgshelden, die hun drank uit de bskke- neelen hunner vijanden drinken, maar prof. Owen gelooft .dat dit het eerste voorbeeld is dat zulk vaatwerk bij een volk algemeen in gebruik is gevonden. Nathan Rothschild, de grondvester van het bekende bankiershuis van dien naam, schreef zijn geluk aan de volgende steire- I gels tce: „le. Ik verbond drie voordeelen aan el kaar; ik maakte de fabrikanten en hen, van wie ik kocht, beiden tot zijn klanten; dat wil zeggen, ik voorzag de fabrikan ten. van ruw materiaal en verfwaren, waar van ik mijn winst trok en nam daarvoor zijn manufacturen, waaraan ik eveneens verdiende en zoodoende trok ik drievou dig voordeel; 2e. Onderhandel niet lang, maar wees vaardig in het sluiten van een zaak; 3e. Neem geen enkelen raad aan, van iemand, dien het nooit voor de wind is ge gaan. Ais hij goeden raad weet, waaroi» past hij dien niet op zichzelf toe? 4e. Wees voorzichtig en toch weer onder nemend. Men most een ondernemingsgeest en met een voorzichtigheid aan den dag leg gen, wil men fortuin maken. En heeft men dit eenmaal verworven, verdubbel dan uw verstand, opdat anderen U Uw geld niet afhandig maken!" Twee modellen gaan hierbij, welke ge- i schikt zijn voor zomermanteltjes voor meis- i jes van resp. 68 jaar en 1012 jaar. Het eerste modelletje, een zomermanteltje, is gemaakt van zacht wollen stof, dat gemak kelijk te verwerken is, omdat er aan weers zijden van den mantel van voren, zoowel als van achteren, een paar inspringende plooitjes komen. Het jasje is 'hoog aan gesloten en krijgt aan den hals een half- opstaand kraagje. De sluiting wordt op zij gevonden en gecamoufleerd door een der knoopenrijtjes. Het manteltje (925) heeft een paar opge stikte zakjes met kleppen. De mouwen zijn gewoon recht en krijgen bij den pols een paar manchetten, welke niet te breed moe ten zijn, ongeveer zoo breed als de kleppen van de zakjes. Deze manchetten kunnen desgewenscht geheel worden doorgestikt, inplaats van er één lapje mantellinnen in te leggen. Ook de zakklepjas kunnen worden doorgestikt. Het tweede patroontje is, zooals wij bo ven reeds zeiden, geschikt voor kinderen van tien tot twaalf jaar. Het manteltje wordt gemaakt van zacht wollen tweed en gegarneerd met een lederen ceintuur plus de sportieve stiksels op kraag, revers en manchetten. De kraag bestaat uit twee deelen. De splitsing van dezen kraag zit precies in het midden op den rug. De mouwtjes zijn gewoon recht naar den pols toeloopend en eindigen in een vrij breede manchet. De overslagen van voren moeten tamelijk ruim zijn, terwijl de man tel „op den groei" dient te worden ge maakt, hetgeen bij een dergelijk modelletje al heel gemakkelijk gaat, daar een spor tieve mantel altijd een breeden zoom mag hebben. De ceintuur kan zoowel van leer, suède als van mantelstof worden vervaardigd, in welk laatste geval zij geheel kan worden doorgestikt, om stevigheid in de ceintuur te verkrijgen. Opgelegde zakken komen aan weerskan ten van de jas en behoeven geen kleppen te hebben. Drie geestige modellen van zomerjapon- nen ziet men haar bijeen. Het eerste model is gemaakt van Schotsche stof, half stof, half linnen, een kwaliteit, welke in den zo mer vaak wordt gedragen. De jurk is vrij eenvoudig en daarom gemakkelijk zelf te vervaardigen. Het lijfje is zoowei van voren als van achteren glad en valt in het mid del slank in de schuine heupstukken, welke naar onderen toe wijd uitloopend, er voor zorgen, dat de rok de gewenschte ruimte verkerijgt. Om het middel behoeft geen ceintuur, wanneer de taille aan weerszijden een wei nig wordt ingehaald. De mouwen zijn gepoft en loopen tot aan den elleboog. Geen elastiek houdt de pof tegen, maar een niet te strak zittende band. Als halsgarneering is slechts een zeer smal wit kraagje gekozen, dat van achteren kan worden gesloten. Het tweede japonnetje, zacht geel van kleur, gegarneerd met blauw en wit, is gemaakt van zomerlinnen, de stof, welke dit zomerseizoen zeer veel zal wor den gedragen. De jurk heeft kor te, smalle mouwtjes en een hoog aan den hals gesloten kraagje, dat op de japon wordt gestikt, evenals de manchetten aan de korte mouwen. Om het middel komt ook weer bij dit model geen ceintuur, maa» de overtollige ruimte in het mid del wordt weggenomen door in- s'iksels, eenigszins weggewerkt 3or knoopjes, welke aan weers zijden komen te zitten. Indien noodig kan aan één een opening worden gemaakt. De rok wordt gegarneerd door van voren en van achteren een paar inspringende plooien te maken. Het derde patroon voor een zomerjurk is een wit linnen ja ponnetje. De garneering bestaat uit een pliseerrand aan kraag en manchetten, terwijl er verder u'.isèeranden komen aan de rok- oanen. De indeeling van deze japon is niet gemakkelijk en toch kan zij weer niet "achterwege blijven, omdat het juist de aardig inzet- sels zijn, welke aan deze japon iets bijzonders geven. De japon is verder versierd met een breede sjerp, in twee kleuren gemaakt, b.v. aan den eenen kant zacht groen en aan de andere zijde kersenrood. Een groote witte hoed zal bij dit zonnig toiletje zeker goed staan. Doe om den bol een zelfde lint als waarvan ge de japon- ceintuur maakte en u hebt een aardig ensemble. f b t v Het model van deze tweedrok (no. 924Ï is tamelijk eenvoudig, omdat het model sportief is en geen ingewikkelde plooien en inzetsels heeft. De rok bestaat uit één stuk, maar kan ook, indien gewenscht, of wanr.eer dit beter met de stof uitkomt, uit twee voorpandjes en één achterpand be - staan. Deze sportieve rok is bijzonder geschikt om te dragen ondeï sportieve zomerblou- ses of een effen jum per. Het eenigste wat men voor dezen rok nog noodig heeft zijn de knoopen, de gesp en de tailleband, wel ke goed sluitend om het middel moet zit ten, opdat afzakken niet mogelijk is. De voorpanden, wel ke wijd over elkaar heen moeten vallen, daar er in dit model geen plooien zitten, welke de vereischte ruimte geven, behoe ven niet gelijk te val len. De bovenste mag iets korter zijn, hei geen iets fleurigs aan het rokje geeft. NUTTIGE WENKEN. EMAILLE. Allerlei vlekken op emaille kunnen wor den weggenomen met een weinig keuken zout. Na dit op de vlek te hebben gewre ven, wordt het voorwerp in warm zeepsop afgespoeld, vervolgens in schoon water na gespoeld en gedroogd met een zachten doek. KORAAL. Koralen kettingen kunnen in zeepsop, waarin een beetje soda is opgelost, worden gereinigd. Koralen, die in ringen en bro ches zijn gezet, maakt men het best schoon met een zachte borstel en vervolgens met vloeipapier. Zijn de koralen echter zeer vuil, dan benandelt men ze als den ketting, doch zorgt bij uitstek voor goede droHn® daar anders de-Jcetür.g onder het bad te veel ludt. r*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 8