JficuwsMail 1.5556 Vrijdag 19 Juli Gedurende de pleele maand Juli M. NORT, Gorinchem, I i Snijboonen-molens 2-gaats. fTM fïÜT DE BRUIN. RAVENSWAAY'8 P0LIS-K0FFIE EN POLIS-THEE De Grootmoeder. TWEEDE BLAD Prima Kwaliteit. Prachtige Snijdikte. Lichte uitvoering. Zware uitvoering. IJZERHANDEL - Tel. Int. 840. - GORINCHEM. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. PRIJSRAADSEL. ontvangt ieder die een BRIL koopt een zeer te waardeeren geschenk. DIE IS LEKKERGEOR1GNIET DUURENMEN ONTVANGT ER FLINKE GELDBEDRAGEN MEE FEUILLETON. Uit het dagelijksch leven. Binnenlandsch weekoverzicht. GEDIPLOMEERD OPTICIEN. BEHOORENDE BIJ HET Hier volgt een prijsraadsel waar voor een actieve firma te Waalwijk als prijzen heeft beschikbaar gesteld een eiken parapluie bak, een ets. Oplossingen worden ingewacht tot 25 Juli aan ons blad. 12—4 ligt in de straat 7—8—910 11—12 vindt men in elke bewoonde kamer. 13—14-15-16—17-18 19 strekt tot welvaart der plaats 23—24—25—26-27—28—29—30-31 is een windstreek. 204—3 heeft een vis om te zwemmen. 5 4-20-2122 een meubel om te rusten dat toch een sieraad kan zijn 6—4 komt van de vogels 5—6 moeten met een zeer grote hoofdletter worden geschreven. DE MIDDAGHOOGTE. Als de fraziele lente met haar bloe sems en eerste, schuchtere bloemen aan ons voorbij gegaan is, zien wij ons geplaatst in de weelderige volheid van den zomer. In het groote, open land davert de hitte; het uitbundige, glorierijke zon nelicht viert feest over velden en wei den; de bosschen hebben hun blauwe schaduwen en de verre einders tri len van witte zonne-schittering. Het groen krijgt zijn diepte; de wuivende boo menkruinen hun lommerrijke zwaarte. Rijke schakeeringen van kleuren boeien onze oogen. Heel de feestelijke, zo- mersche aarde ligt voor ons open. Schoonheid noodigt ons tot stille be wondering; de overdadige veelheid der natuur spreekt tót ons in een goed heid ,die ontroert. Het is de middaghoogte van den zomer: vreugde, arbeid, pracht overal! We moeten deze uren en dagen van zon en gezondheid grijpen, met beide j handen. Geniet ervan, nu het bij ons is! Zomer-voilheid is gelijk aan de vol- heid, de middaghoogte van ons merisch- zijn. Krachten zijn er in ons gerijpt en vragen om uiting van levensdaden, Ons innerlijk kwam langs de lente 1 onzer jeugd tot de volheid' dezer man nelijke jaren. Hart en verstand en wil: alles zomert in ons, wanneer wij zijn qp de middaghoogte van ons leven. Nu hebben wij de taak ons te geven, zooals de heerlijke zomer zich geeft aan ons. Ons geven in arbeid en da den. in liefde en toewijding. Met de zomerprachten in ons, moeten wij ook een stralenden levenszomer vermen. I Daarna komt de herfst en de afda.mg in kracht. En dan de herinnering aan het gedane werk Gij die staat op de middaghoogte: laat het zomer zijn, in U en rondom U! H. POLL. R.K. HOOGERE BURGERSCHOOL EN HOOGERE HANDELSSCHOOL WAALWIJK. Uitslagen van de eindexamens toe latingsexamens en overgangsexamens 1935. Eindexamen H.B.S. 3-j. c. Geslaagd: A. Dicks, J. v. Kempen, J. Klijberg, J. Langermans, P. Rüttchen, J. v. Son en J. Wildeman te Waalwijk; F. Boelen te Drunen; A. v. Bommel te Hedikhuizen; P. Konings te Raams- donk; W. Oerlemans te Heusden en P. Speetjens te Geertruidenberg. Herexamen 1. Afgewezen 4. Toelatingsexamen tot de le klas H. B.S. 3-j. c. Geslaagd: H. Broos, P. Broos, H. v. Heesbeen, P. v. Heesbeen, A. de Kort, D. v. Liempt, P. v. d. Mee, R. v. Mil, C. Pullens, A. Schaap (vcorw.), A. Schoemans, A. Sevenster, H. Se- venster, H. Spijkerman, J. Spijkerman, Th. de Vaan, J. Verhoef en N. v. Wel te Waalwijk; C. Berkelmans, A. Brokx,, J. Brokx en C. de Wit te Was pik; A. Peters en K. Veltman te Dru nen; C. v. Alphen en P. de Nijs te Kaatsheuvel; R. v. Drongelen en M. Dijkstra te Sprang-Capelle en H. Ver- wiel te Heesbeen. Afgewezen geen. Toelatingsexamen tot de 3de klas H.B.S. 3-j. c. Voorwaardelijk toegelaten: N. v. Loon te Waalwijk. Overgangsexamens. Bevorderd van klas I naar klas II: J. Bank, P. Bertels, H. Both, J. v. Delft, H. v. Haren, F. Hceben, J. Lombarts, F. Hoffmans, W. Marinus, M. de Rooy, P. de Rooy, A. Schalken, V. Wijers en P. v. Zeist te Waalijk; A. v. Boxel, P. Hochstenbach, B., Speetjens en P. Stal te Geertruiden berg; A. Boelen, B. v. Drunen en J. IJpelaar te Drunen; R. v. d. Schans en J. Colijn te Eethen; A. Koolsi en A. v. Yelthoven te Waspik; L. Broeder en J. v. d. Schans te Sprang-Capelle; A. Snijers te Raamsdonksveer en G. v. d. Linden te Kaatsheuvel. Herexamens 4. Niet bevorderd 10. Bevorderd van klas II naar klas III: j. Eibers, Jos. de Folter, J. de Folter, E. v. d. Hammen, A. v. d. Heuvel, A. Hornman (voorw.), J. Kemperman, J. de Kort, F. v. Liempt, J. Muskes, J. Pullens, D. Roxs, A. Spitters en J. Spijkerman te Waalwijk; R. Bakker en L. Merk te Geertruidenberg; F. Boelen, J. v. Delft en H. Petersi te Drunen; P. v. Boxtel en A. de Bruin te Kaats heuvel en A. Gijsman te Waspik. Herexamen 1. Niet bevorderd 3. Bevorderd van klas IV naar klas V: J. v. d. Dungen, G. Maas, B. Mombers en C. Spitters te Waalwijk; A. v. Laar hoven. P. Leenaarts en F. Tuerlings te Kaatsheuvel en D. Verhagen te Sprang- Capelle. Niet bevorderd geen. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Als iemand geld te goed heeft, dat men niet aan heeft gegeven vo rig jaar, omdat men meende, dat de schuldenaar toch niet zou kun nen betalen. Nu blijkt later, dat de schuldenaar wel kon betalen. Indien nu de schuldenaar aangesproken wordt tot betaling, hoe gaat het dan met het Rijk? Wordt er dan boete toegepast of is dat ook bii de wet geregeld? Uw schuldenaar had U geleend geld terug te betalen. Het vorig iaar heeft hit dit niet gedaan en nu wilt U den schuldenaar gerechtelijk aan spreken. Hoe zit nu de zaak? U hebt uwen schuldenaar geld ge leend öf uit uw vermogen öf uit uwe inkomsten. Is het van uw ver mogen afgegaan en komt het thans terug dan in U in de toekomst wat meer vermogensbelasting verschul digd en hebt U het van uw inkomen gedaan dan hebt U er zeer waar schijnlijk reeds belasting voor be taald over het jaar, waarin het door U geleend werd en behoeft U er nu bii terugontvangst natuurlijk niet als nieuwe inkomst voor te betalen. Boete kan door den fiscus niet op U worden toegepast, 't Levert dus geen fiscaal bezwaar voor U op in- i dien U het aan U verschuldigde ge rechtelijk invordert. Van iemand, die destijds geld ge leend heeft aan een persoon, doch dit vermogen voor den fiscus verzwe gen heeft, daar toen het geld niet verhaalbaar was, doch- momenteel gemakkelijk te verhalen is op dien perscon, nog in moeilijkheden ko men met den belastingambtenaar, als de schuldeischer het geld thans op vordert? H. H, Zie antwoord hierboven. Welke tijdregelmg krijgen wij? Regeeringssteun aan de scheepvaart. Het verloren schaap uit Wormerveer terecht. Vorderingen op vreemde sta ten. Een directeur uit het land van Kokanje. De nieu we spelling wil er niet in. Tijd is geld. Daar zijn wij het over eens. Waar wij het echter nog altijd niet over eens zijn, is de vorm, waarin wij dien tijd zullen gieten. Schier on telbare malen is in moties, in initiatief- ontwerpen en bij de behandeling der Rijksbegrooting uiting gegeven aan, dikwijls sterk uiteenlcopende, verlan gens ojp het gebied der tijdregeling. Zusterhuis 6 Thans is de kwestie weder aan de orde, door het verschijnen van de Me morie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag aan de Eerste Kamer ever het wetsontwerp tot herziening van den wettelijken tijd. Met het oog op het internationale verkeer is aansluiting gezocht bij de wereldtijdindeeling, daarbij rekening hcudende met den wensch van eenheid van tijd gedurende het geheele jaar, daar dit voert tot aansluiting bij den Midden-Europeeschen tijd, met overeen stemming tevens ten opzichte van Bel gië, Frankrijk en Engeland in de pe- ricde van zomertijd in die landen. Een stemmigheid kan men in deze materie bezwaarlijk verwachten, zeide de mi nister, het ontwerp verdedigende, doch men doet aan de souplesse en het aanpassingsvermogen van ons maat schappelijk verkeer tekort, wanneer men van „onoverkomelijke bezwaren'' ge waagt. Wij zullen moeten afwachten, of er nu ditmaal een besluit valt. Het afnemen van de tonnemaat on zer koopvaardijvloot door verkoop van tal van schepen naar het buitenland is een verontrustend verschijnsel, dat ook de Regeering heeft bezig gehou den. Zij wil trachten, hulp te bieden cm dit euvel tegen te gaan, al is zij' zich er wel van bewust, dat de te ver- leenen steun niet van dien aard zal kunnen zijn, dat er van een afdoenden maatregel zal kunnen worden gesprc»* ken. Zij is voornemens,, volgens eed nader vast te stellen schema steun bedragen uit te keeren aan vracht- ed passagiersschepen, gedurende den tijdj dat deze in de vaart zijn. Ook wil zij gaarne een vrachtlijn van Amsterdainj op Zuid-Amerika behouden zien, wa&r*? toe een onderzoek gaande is. Voorts hoopt zij nog steeds tot overeenstem ming te zullen komen met de Holland* Amerika-lijn, betreffende den bouw vad een nieuw, groot, modern passagiers-, schip voor deze scheepvaartmaatschap pij- Voorts heeft de minister van Sociale Zaken een schrijven gericht aan het gemeentebestuur van Den Haag, waar in hij in overweging geeft het aldaar geldende systeem van tewerkstelling van steuntrekkenden te vervangen door een werkverschaffing volgens de rijks regeling, daar de minister van inee- ning is, dat de Haagsche werkverschaf fing duurder is dan andere, terwijl de prestaties geringer zijn. In verband hier mede hebben B. en W. van de resi dentie een nauwkeurig onderzoek ge last. Het verloren schaap is terecht; .dei spoorloos verdwenen kassier Schaap 182. Die portefeuille, mijnheer, was het eigendom van Gabrielle de Saulien, en bevat een stuk van een brief, aien ik aan mijn dochter heb geschreven. Wel nu, die portefeuille is in de kleeren van de kleine Laurence gevonden, toen haar moeder haar had verlaten. Dat heeft men u verteld, mevrouw de markiezin. Maar ik zeg: die porte feuille is de vicomtesse de Mérulle ont stolen Mijnheer, pas op Ik behoef niet op te passen, ik heb niets te vreezen. Kent gij den baron de Verboise, mevrouw? Ja, mijnheer, hij is de verloofde mijner kleindochter. O! daar was ik zeker van! riep de kruier uit eindelijk, einde lijk!... nu heb ik hem! Ik kan hem du9 ontmaskeren! Zijn gelaat had een vreeselijke uit drukking; zijn oogen schoten vlammen. Mevrouw de Saulien zag hem ver bluft aan. Mevrouw, hernam hij op doffen toon, de baron de Verboise is uw ergste vijand; hij is de bedrijver van het .schandelijk complot en het ellen dige meisje, dat hier voor Laurence de Mérulle doorgaat, is een der mede plichtigen van den baron. O, hoe knap is mijnheer de baron de Verboise! Met welk een genie heeft hij zijn plan beraamd! Hij Iaat u uw kleindochter terugvinden, hij trouwt haar en komt op die wijze in het bezit van het fortuin der grootmoeder..,. O! ik ken zijn bedrijf! Mijnheer de baron .speelt dat spelletje voor de .tweede maal... Ja, maar hij' rekende niet op den ouden kruier; ik roep den baron de Verboise toe: Halt, ellende ling, tot hiertoe en niet verder! De op lossing van zijn spel zal ik hem be zorgen J Ik zeg u nogmaals, mevrouw, gij zijt door stoutmoedige schurken schandelijk bedrogen; gij kunt veront waardigd zijn, maar moet u tegelijker tijd verheugen!... Ik heb u volmaakt geluk beloofd en gij zult het hebben, mevrouw. Uw kleindochter, de ware Laurence de Mérulle, zal u teruggege ven worden, maar nog meer De kruier was genoodzaakt op te houden, want de aandoening schroefde hem de keel toe, en de markiezin zag groote tranen langs zijn wangen bigge len. Maar spoedig hernam hij weer: Maar gij kent uw kleindochter, mevrouw, gij hebt haar lief en hebt haar reeds in uw armen gesloten en aan uw liefderijk kloppend hart ge drukt. Wat zegt ge? riep de groot moeder uit. fik zeg, mevrouw de markiezin, dat de dochter van Gabrielle de Sau lien, onder den naam van Geneviève, acht en veertig uur bij u heeft ge woond, in het oude huis harer voor vaderen. Geneviève! Groote God! riep de markiezin uit. De kruier kon zijn tranen niet meer bedwingen en weende overluid. Mevrouw de Saulien ging haastig op hem toe, vatte zijn hand en zeide bevende: Wees bedaard, ik geloof nu aan de waarheid uwer woorden; o! ik bid u, mijnheer, ga voort; ik hoor u met heel mijn ziel aan. V. PAOLO. Na zijn tranen afgewischt te hebben, hernam de kruier: Geneviève heeft u reeds alles ver haald, wat haar is overkomen sedert het oogenblik, dat zij het huis harer pleegouders heeft verlaten. God heeft Laurence de Mérulle bijge< staan. Hij heeft gewild, dat zij haar grootmoeder zou verlaten, dat zij on derwijzeres der dames Melikoff zou worden en haar leerlingen naar de Dauphiné zou vergezellen, ik zal u zeggen, waarom Hij dat heeft gewild; maar bereid u op groote vreug de voor... O! gij zijt krachtig geweest tegenover het verdriet, wees nu ook krachtig tegenover de vreugde. God, wat zal ik hooren? prevel de mevrouw de Saulien en vouwde haar handen. Mevrouw de markiezin, ging vader Ajiselme voort in een afge legen hoekje van het gebergte der Isère vond uw kleindochter... haar moeder! Mevrouw de Saulien gaf een gil; zij werd bleek als een lijk, sloot baar oogen en wankelde. Vader Anselme had nog juist den tijd, haar in zijn armen op te vangen. Vrouw Darasse, schuif dadelijk die canapé .hierheen, riep de kruier. De weduwe gehoorzaamde. En terwijl vader Anselme de mar kiezin ,op de Canapé legde, ging vrouw Darasse Dorothea roepen, die dade lijk kwam toeschieten, om hare mees teres bij te staan. Weldra kwam de markiezin bij; zij opende de oogen. Gedurende eenige oogenb'.ikken zag zij verwonderd om zich heen, daarna kregen haar oogen weer de gewone uitdrukking en zweefde en een onver klaarbare glimlach op haar lippen. Zij zuchtte, stak den kruier haar hand toe en zeide: De aandoening was groot, maar gij moet mij nu ook zeggen, hoe mijne kleindochter haar moeder heeft gevon den. Vrees nu niet meer mij te schok ken; de vreugde is nu in mijn hart. Vader Anselme deed' het geheele ver* haal, en toen hij geëindigd bad, stond de markiezin weenende op en zeide: Waar zijn mijn dochter en mijn kleindochter? Sedert van morgen te Parijs. i Te Parijs! Waarom' zijn zij dani niet hier? Mevrouw de markiezin, de vicorn* tesse de Mérulle en haar dochter wil* den niet bijl u komen, voordat gij waarfc voorbereid. O! ja, ik begrijp dat! Ik kwam hier met de idéee, vt te zeggen: Binnen een uur zullen uwi' dochter en uw kleindochter in uw aiK men zijn. En zegt gij mij dit dan nu niet meer? De tegenwoordigheid der valschej Laurence de Mérulle belet het. Mevrouw de Saulien richtte zich woe* dend op en zeide: (Mijnheer, ik zal die ongelukkige in uw bijzijn ondervragen, haar heuiy misdaad doen bekennen, en haar daar* na wegjagen. Zij wendde zich haastig tot Doro* thea. om haar te zeggen, het jonge' meisje voor haar te brengen; maar de kruier hield haar terug, zeggende: Jn naam van Gabrielle en Lau* rence, bid ik u, niet te haastig te han* delen; bedwing u en houd, als het moet, nog twee dagen uw verontwaar* diging in u opgesloten. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5