Ho. 5558 Vrijdag 26 Juli Snijboonen-molens 2-gaats. WILLEM DE BRUIN. RAVENSWAAY'8 P0LIS-K0FFIE EN POLIS-THEE. De Grootmoeder. TWEEDE BLAD Prima Kwaliteit. Prachtige Snijdikte. Lichte uitvoering. Zware uitvoering. f 1.00. f 1.15. IJZERHANDEL - Tel. Int. 840. - GORINCHEM. voor het Laiid van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. DIE IS LEKKERGEURIGNIET DUUREN MEN ONTVANGT ER FLINKE GELDBEDRAGEN MEE FEUILLETON. Buitenlandsch weekoverzicht. Plaatselijk Nieuws. Daverende woorden van Mus solini en Haile Selassie. Maai of zij zoo ernstig gemeend zijn? De Volkenbond in moeilijkhe den. De Fransche bezuinigings decreten. Wanneer de woordenstrijd, die thans tusschen Mussolini en den negus ge voerd wordt, de maatstaf moet aange ven voor de heftigheid van den strijd met de wapenen, die straks misschien gestreden zal worden, dan kan het er in Abessinië, wanneer aan de regen periode een einde is gekomen, warm toegaan. Mussolini heeft verklaard, dat het incident van Wal Wal niet anders dan met de wapenen uit de wereld te helpen is. De negus op zijn beurt heeft daar geen gras over laten groeien, en al even krijgshaftige woorden ge sproken. Of deze intusschen wel zoo gemeend waren, betwijfelen wij ten zeerste. De negus kent maar al te goed de moderne uitvindingen op oorlogsge bied, en het is niet aan te nemen, dat hij er nu zoo op gebrand is, ook zijn volksgenooten met deze nieuwste aan winsten der beschaving kennis te la ten maken! Veel meer waarde moet men dan ook hechten aan de verkla ringen, die hij heeft afgelegd tegenover een correspondent van de Times. Daar bij gaf hij toe, dat Abessinië zeer zeker bereid was een gedeelte van het land en wel de provincie Ogaden aan Ita lië af te staan, indien Abessinië daar voor in ruil de havenplaats Zeiia van Engeland zou krijgen! Over een spoor wegconcessie aan Italië zou nog wel te praten vallen. Nu heeft Mussolini reeds te kennen gegeven, dat hij voor een dergelijke ruiling van gebied niets voelt. Hoogstwaarschijnlijk zal men dus naar een andere oplossing moeten zoe ken ,die aan Italië een volwaardige be taling garandeert. Men mag in dit ver band niet vergeten, dat Mussolini reeds miUioenen en millioenen in zijn Afri- kaansch avontuur heeft gestoken en hij zich daaruit dus niet eerder zal te rugtrekken, alvorens men hem een flin ke rente van dit geïnvesteerde kapi taal verzekerd heeft. Vindt men een dergelijke oplossing niet, dan is het zeker, dat binnenkort de oorlog wer kelijkheid zal zijn geworden. De situatie van den Volkenbond, en meer speciaal nog Engeland en Frank rijk zich bevinden, wordt door dit alles uiterst precair. Dit blijkt wel het beste uit het zenuwachtig heen en weer trek ken van de eene Europeesche hoofd stad naar de andere van den secretaris van het Geneefs.che Instituut Joseph Avenol. Nu eenige weken geleden de arbi trage-commissie door de houding der Italianen onverrichterzake naar huis moest terugkeeren, staat de Volken bond thans voor de noodzakelijkheid vijf scheidsrechters te benoemen. Waar schijnlijk zal voorzitter Litwinoff de leden tegen 29 Juli te Genève ontbie den. Van deze zitting behoeft men in tusschen nog geen sensationeele ge beurtenissen te verwachten. De leden zullen zich wel bepalen tot het aanwij zen der scheidsrechters, om dan zoo spoedig mogelijk naar huis terug te keeren. De groote moeilijkheden voor den Volkenbond zouden pas beginnen, wan neer een oorlog zou vast staan. In dit geval zouden er twee dingen kunnen gebeuren, waarvan het ons goeddunkt er even de aandacht op te vestigen. In de eerste plaats zouden alle le den van den Volkenbond een dergelijk optreden van Italië af kunnen keu ren, waarna Italië uit den Volkenbond 7.ou moeten treden. Dit zou tengevolge hebben, dat de Volkenbond wezenlijk verzwakt werd, maar haar faam als in stelling des vredes behouden zou. In de tweede plaats is het moge lijk, dat er geen overeenstemming te dien opzichte tusschen de leden zou kunnen worden verkregen men den- ke maar eens aan de moeilijkheid voor Frankrijk, dat Italië onder alle omstan digheden te vriend moet houden, maar cok de Volkenbond niet in den steek kan laten! In dit geval zou Italië zijn gang kunnen gaan. Maar het prestige van en het vertrouwen in den Volken bond zou er door tot nul gereduceerd worden. Mocht het dan ook onverhoopt zoo ver komen, dan is het aan te nemen,, dat alle staten aan de eerste mogelijk- lijkheid de voorkeur zouden geven. De moeilijkheden van Lava!, minister van buitenlandsche zaken en tevens minister president, bevinden zich heusch niet enkel en alleen op het ge bied der buitenlandsche politiek! Even als in ons land moet er pok in Frank rijk, dat zich ook op het standpunt eener deflatiepolitiek heeft gesteld, drastisch bezuinigd worden. Evenmin als bij minister Colijn gaat daarbij het pad van Laval over rozen. Bij bezuinigingen moet nu eenmaal een ieder een veer laten, en zeer zeker bij een bezuiniging zooals die door Laval gedecreteerd werd en die bijna een kwart van de be grooving vertegen woordigt. Dat hij daarbij groote be volkingsgroepen tegen zich in het har nas heeft gejaagd, valt te begrijpen. Vooral de links georiënteerde pers heeft het aan scherpe aanvallen niet laten ontbreken. Intusschen is het Fransche kabinet in het bezit van volmachten, die een volledige uitvoering van de ge nomen besluiten mogelijk maken. Maar of 'in November, wanneer de Kamer weer bijeenkomt, het ministerie zich het leven zal weten te redden, is reeds, nu twijfelachtig geworden. Daladier, de radicaal-socialist, bereidt zich er in elk geval reeds op voor, het stuur van het schip van staat in den winter van dit jaar over te nemen. (Nadruk verboden). AMMERZODEN. Dezer dagen slaagde onze dorps- genoote mej. Dien Goesten, voor het gehouden examen le gedeelte krank zinnigenverpleging. ANDEL. BABILONIëNBROEK. CAPELLE. De leerlingen uit de hoogste klassen der O.L. school maakten j.l. Vrijdag onder leiding van het onderwijzend personeel hun jaarlijksch schoolreisje, dezen keer naar België. De postduivenvereniging ,,De Luchtvaart", gevestigd in het café van mej. wed. A. van der Haart aan de "Nieuwevaart, hield met jonge duiven een wedvlucht vanaf Vilvoorden met den volgenden uitslag: C. Verhagen, 1, 2, 36 en 38; W„Man- demakers 3, 21 en 22; Adr. Bakkeren 4, 12 en 34; H. Dekkers 5; C. Rosen- brand 6, 29, 33 en 48; J. van Doornik 7 en32; Adr. /Versteeg 8 en 27; G. Vos 9, 16, 03, 28, 37 en 43; W. Ver- steeg 11 en >25; Adr. Blom 13 en 31; 1 A. de Jong '14; H. Dalmaijer 15 en 44; Hf Rosenbrand 17, 46 en 47; Adr. 1 Klootwijk 18, 24 /en 26; P. Nieuwen- 1 huizen 19, 42; /F. Raaymakers 20 en 1 30; J. Meter 35 en 45; J. Versteeg 39 en 40; C. ;Broeks 41. 1) RUN EN. De uitslag van de Gemeen teraadsverkiezing voor Groot Drunen is als volgt: Aantal geldige stemmen 1922, van onwaarde 41. Lijst 1 R.K. Chr. M. Muskens 402 stemmen, ge kozen Chr. M. Muskens en Laureritius J. van HerptLijst 2 R. K. W. van de Wiel, 292 stemmen, gekozen W. v. d. Wiel en M. H. van Oers Lijst 3 C. Vesters, 117 stemmen, ge kozen geen Lijst 4 M. C. v. Helder, 419 stemmen, gekozen M. C. v. Hel der, J. J. Klijn en vermoedelijk P. de Rooii of A. C. Vesters (lijst 3) Lijst 5 F.'A. J. v.Liempt, 295 stem men, gekozen F. A. J. v. Liempt en H. L. v. d. Wijs Lijst 6 R. v. Drunen, 312 stemmen, gekozen R. v. Drunen', J. C. VuchtsLijst 7 H. P. Lommers 31 stemmen Lijst 8 H. v. Mook 54 stemmen. BUSSEN. Het telefoonnet alhier, voor zoover dit nog uit 'n bovengrondsche leiding bestaat, zal geheel door een ondergrondschen kabel worden ver vangen. Ook uit onze gemeente vin den enkele werkloozen hierbii werk. Bij de schietwedstrijden der Eussensche Burgerwacht op den Ka- naa'dijk, werden in het algemeen minder punten behaald dan gewoon, hetwelk zijn .oorzaak had in den vrii hevigen wind. Als no. 1 en 2 plaat sen zich resp. de heeren J. Ansems en G. Ramakers, beide alhier. NIEUWENDIJK. OUDENDIJK. Na een rustpoos van enkele ja ren ,laat de Oranjevereeniging weer eens iets van zich hooren. Bij genoeg zame deelname hoopt men den verjaar dag van H. M. de Koningin, feestelijk te herdenken. De contributie bedraagt thans f0.50 per jaar, zoodat het wel voor niemand een bezwaar zal zijn, de ze vereeniging te steunen. De muziekvereen. Kunst na- Strijd", directeur de heer P. C. v. d. Wiel alhier, hoopt Zaterdag 27 Juli a.s., des avonds 8 uur, op het voet balveld van W.V.V. te Werkendam, ecrc concert te geven. POEDEROIJEN. De heer H. v. Westrenen al hier is door den Raad der Gemeente benoemd als Provisor van het alhicc bestaande Manhuisfonds. Van ter zijde zijn wü te wetexï gekomen, alsdat j.l. Woensdag 17 Juli de heer J. W. Brienen alhier, zijn 40- jarig jubileum herdacht als opzich ter der Heerlijksheidslanderiien. We gens een kortelings geleden sterfge val is dien dag in alle stilte voorbij gegaan. Als een bijzonderheid zii nog vermeld, dat wijlen zijn vader en grootvader meer dan 1Ó0 jaren die zelfde functie hebben waargenomen- Binnen korten tijd, naar wij vernemen' in December zal genoemde heer Brie nen de Ned. Herv. Kerk in dubbele kwaliteit 40 jaren hebben gediend. De heer heer Brienen heeft tal van diverse functie's al jaren geheel be langloos gediend. Wii spreken ookl. hierbij den wensch uit, dat het hem!' moge worden gegeven, nog tal vart jaren al die functies te vervullen. RIJSWIJK. De afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm alhier hield een schietwed strijd. De volgende plaatsingen had den plaats: Afd. scherpschutters le en 2de klasseG. Kant, le pr.D. van Heukelom 2e pr. F. Baks, 3e pr. A. Verdoorn 4e pr.P. Smits 5e priis. Afd. scherpschutters A. Kra mer le pr.P. Westerlaken 2e pr. 2 De stem en de oogen der markiezin verrieden een bijtende ironie. Het jonge meisje was geheel ver ward. Maar grootmoeder, stamelde zij wij beminnen elkander. Gij hem, dat geloof ik; maar hij is niet zoo op u verzot, als gij' wel denkt en het komt mij voor, dat hij hier de eene of andere comedie speelt. Die woorden deden het jonge meisje beven en zij vermoedde eenig gevaar. De vrees beving haar, zij werd doods bleek. Mevrouw, prevelde zij. Waarom noemt gij mij niet groot moeder? Ik weet niet; gij spreekt zoo koelgij' ziet er zoo streng uit Óude menschen mogen wel eens wat ongeduldig zijn. Maar dat doet er nu niet toe. Het jonge meisje was vaalbleek ge worden, te meer, daar zij bemerkte, dat de kruier hier als een soort van rech ter tegenwoordig was. Eindelijk boog zij het hoofd onder den onverbiddelijken blik, dien de mar kiezin op haar vestigde. Kom ,kom, hernam de groote dame verachtelijk val nu maar niet flauw, dat is een hulpmiddel voor alle schuldigen, die zich aan vragen willen onttrekken. Maar ik behoef u niets te vragen, ik weet, welke schandelijke rol gij hier hebt gespeeld. De ellendelinge wierp zich op de knieën en riep: Vergiffenis, mevrouw, ik zal u al les zeggen. Dat zult ge wel moeten, maar niet hier. Vergiffenis, vergiffenis! Goed, juffrouw, zeide de mar kiezin koel, ga naar uw kamer, en als gij aanspraak wilt maken op toege vendheid, moet gij u zonder morren on derwerpen. Gij zijt niet de meest schul dige; gij zijt slechts het werktuig ge weest. Ga naar uw kamer en blijf daar. Later zult ge wel te weten komen, wat er met u gebeurt. De markiezin riep Dorothea en be val haar, de valsche Laurence naar haar kamer te brengen en haar daar op te sluiten. Het jonge meisje volgde Dorothea en de markiezin bevond zich nogmaals alleen met den kruier. Mijnheer, zeide zij wanneer zal ik mijn dochter en mijn kleindoch ter zien? Wilt gij hen nu niet in hun hotel laten rusten? Zij hebben doorgereisd en zijn vermoeid. Maar ik brand van ongeduld! Gij hebt uw geduld reeds zoo lang moeten oefetien. Dat is waar, zuchtte zij. Morgen dan? Ja, mevrouw. En nu moet ik weg; ik heb vandaag nog veel te doen; mijn werk moet ik voltooien. Goed, maar nog één woord. Gij geeft mij mijn kinderen terug. Gij maakt mij met het bedrog van dien ellendi- gen, valschen baron de Verboise be kend. Zeg mij, mijnheer, hoe kan ik u mijn dankbaarheid toon en? Dat behoeft gij niet te doen, me vrouw, ik ben reeds genoeg beloond, als ik u gelukkig zie. Mevrouw de Saulien zag hem on derzoekend aan en zeide: Mijnheer Anselme, gij draagt wel een kruierspak, maar dat past u niet. Zeg mij, wie gij zijt. Ik ben uw onderdanige dienaar. Maar waarom? Omdat ik zoo'n diepe sympathie en eerbied voor u gevoel en om de liefde, die ik dadelijk voor Geneviève had, zelfs toen ik nog niet wist, dat zij juffrouw! Laurence de Mérolle was. Hoe hebt gij dat ontdekt? Dat is een lange geschiedenis, die ik u later wel eens zal meedelen. Laat het u voldoende zijn, te weten, dat zij uw kleindochter is. Gij zijt een braaf man, gaf zij hem eenvoudig ten antwoord en stak hem haar hand toe. Hij nam die en drukte haar eerbiedig aan zijn lippen. Daarna ging hij naar de deuT. Tot morgen dan, mijnheer An selme? Ja, mevrouw, tot morgen. VI. I AANGEKLAAGD. De kruier en vrouw Darasse begaven zich dadelijk naar de rechtbank en vroe gen den rechter te spreken. Maar die magistraat was afwezig en zij werden dus dadelijk door een substituut ont vangen. Deze was een jongeman van vijf endertig jaar, met een verstandig ge laat en gedistingeerde manieren. Hij liet de bezoekers plaats nemen en verzocht hen te beginnen. Mijnheer, zeide vader Anselme eerst moet ik u bedanken, dat gij zoo goed zijt, ons te willen aanhooren. Zie hier, wat ik u heb te zeggen. In het einde van September is de echt genoot van mevrouw hier, Pierre Da- rasse genaamd, plotseling verdwenen. Er is onderzoek gedaan, maar dat heeft tot niets geleid. En nu, mijnheer, komen wij u zeg gen, dat Pierre Darasse in een val werd gelokt en vermoord door een man, die zich van hem wilde ontdoen. Waar is dat gebeurd? Te Nogent-sur-Marne. Zijn er getuigen? Een getuige, een jong meisje, dat ondervraagd zou kunnen worden, als het noodig mocht zijn. Goed; maar waarom heeft dat jonge meisje de misdaad niet dadelijk aangegeven? Zij weet niet, dat Pierre Darasse in de val werd gelokt en gelooft nog altijd, dat de moordenaar haar verdedi ger is geweest en dat hij door den moord haar leven heeft gered. Dat alles is heel vreemd. Dat is het, mijnheer; maar alles zal voor de rechtbank wel duidelijk worden. Het jonge meisje heeft het stilzwijgen bewaard, omdat de moorde naar, wie zij het leven verschuldigd meende te zijn, haar de belofte heeft aigeperst. O! En ik, ging de kruier voort ben geen getuige geweest van de misdaad; maar naderhand heb ik den moordenaar en het lijk gezien. IWat! riep de substituut uit gij hebt den moordenaar en het lijk gezien, en gij hebt gezwegen. Ja, mijnheer, daarvoor had ik mij ne gegronde redenen. Ten eerste had ik geen voldoende bewijzen en kende den moordenaar niet; later ben ik eerst te weten gekomen, wie hij was. Wat is er met het lijk gebeurd? Nadat de misdadiger het met ver scheidene steenen had verzwaard, heeft hij het in de Marne laten zinken, op een plaats, die ik zal aanwijzen. j. (Wordt vervolgd), j BEHOORENDE BIJ HET Kicnwsblad Door B. en W. is de bepaling ge maakt, dat personen, die zich van buiten de gemeente alhier vestigen, gedurende 6 maanden geen steun vanwege de ge meente zal worden verleend, terwijl ze evenmin in de werkverschaffing kunnen worden geplaatst. De zangvereeniging „Onderling Genoegen" alhier zal op 15 Augustus a.s. in de 4de afdeeling deelnemen aan het concours te Nieuwei brug. De zangvereeniging „Volharding® alhier, hoopt aan het in Augustus te houden concours te Nieuwendijk deel te nemen en zal dan uitkomen in de 4de afdeeling. Wij wenschen directeur en leden veel succes toe. Met een tweetal autobussen werd 's mor gens 6 uur de tocht begonnen en ging het over Tilburg naar het oude stadje Lier, waar een bezoek werd gebracht aan den Zimmertoren, waarna de reis werd voortgezet naar Antwerpen. In de mor genuren werd aldaar de dierentuin be zichtigd, terwijl na den middag met de Flandria een rondvaart door de havens dezer stad werd gemaakt. Nadat de kinderen de voetgangerstunnel onder de Schelde waren doorgewandeld, werden de autobussen weer opgezocht, waarna ze nog eenmaal onder de Schelde doorgingen, doch nu per bus, door den tunnel voor voertuigen. Ondertusschen was het lang zamerhand tijd geworden de terugreis te aanvaarden en over Breda werd huis waarts gereden. Deze prettige en tevens leerzame dag werd besloten met een be zoek aan den speeltuin langs den Ooster- houtschen weg en te ongeveer 10 uur arriveerde het gezelschap in de beste stemming bij de school. De busjes van de Ziekentelefoon der Geref. Kerk, hebben in het lste half jaar 1935 opgebracht de som van f360.922. 184.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5