HIERVAN Marktberichten Biimeniand. Rechtzaken. IT. van Heukelom 3e pr.T. Lievaart '4e pr.G. Kant Johzn. 5e priis. Zaterdagavond i.l. werd al hier door de muzlekvereen. Kunst en Vriendschap" met medewerking van de Gem. Zangvereen. ,,De Lof- stem" het kinderkoor „Het Rozeknop- je" en de muziekvereen. „Juliana'' van Uitwijk een goed geslaagd con cert gegeven. Jammer, dat de weer gesteldheid niet mede werkte, zoo dat de opkomst van het publiek niet zoo heel groot was. De opbrengst bedroeg ruim f 34. Bii de gehouden klasse wed strijd der B.V.L. afd. Giessen—Rijs wijk zijn overgegaan naar de klasse scherpschutters de heeren G. J. G. Bron en P. Westerlaken Wzn. Bii de gehouden jaarliiksche onderlinge wedstrijd was de uitslag als volgt Schutter le en 2e klasse. Ie. prijs G. Kant Bzn. 2e. D. v. Heukelom. 3e. prijs F. Baks. 4e. prijs A. Verdoorn. 5e. prijs P. Smits. Klasse scherpschutter. Ie. prijs A. Kramer. 2e. prijs P. Westerlaken Wzn. 3e. prijs T. van Heukelom. j 4e. prijs T. Lievaart. 1 5e. prijs G. Kant Jzn. SPRANG. Onze vroegere dorpsgenoot, de milicien B. L. Dalmaijer, thans korporaal by de S.D O.A. te Middelburg, slaagde voor het examen Administrateur-Onder officier. Thans is hij overgeplaatst bij het Reg. Genietroepen te Utrecht. Onder leiding van de heeren Tim mermans, v. d. Ham en Drost, werd per autobus door de Knapenvereen. „Samuël" j j.l. Zaterdag een bezoek gebracht aan Den Haag en Scheveningen. In vroolijke stemming, druk napratend over het vele dat men gezien en genoten had, keerde men om ruim 10 uur alhier terug. SLEEUWIJX. Op den Sleeuwijkschen dijk ter hoogte van de woning van de Wed. Koppelaar had een aanrijding plaats tusschen een auto van de Fa. de Gruijter en de melkwagen van den heer Walraven alhier. Door de aanrijding geraakten paard en wagen van den dijk. De inhoud van den wagen, bestaande uit melk. pap. enz. ging verloren. Het paard liep geen letsel op, doch de wagen daarentegen bekwam nog al wat materieele scha de. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De politie heeft de zaak in Onderzoek. Onder leiding van het perso neel der school en met eenige leden van het schoolbestuur vergezeld van hun dames, maakten de leerlingen van de hoogste klassen der Chr. school alhier, een reisje per autobus naar den Plaag en Scheveningen. Me de in verband met het mooie weer, was het voor de kinderen een dag van vreugde en genot. Des avonds keerden allen in goede orde alhier terug. De werkzaamheden bestaande in het aanleggen van een rijwielpad aan beide zijden van den Rijksstraat weg alhier, vorderen snel. Thans is men nabij het gemeentehuis bezig. Waar op dit drukke traject het auto verkeer steeds toeneemt, beteekent de aanleg van deze rijwielpaden een groote verbetering voorN de veilig heid van de wielrijders. Door de dames M. v. Hees en E. v. d. Linden alhier, werd op de te Utrecht gehouden examens voor machineschrijven en stenogra fie, voor beide vakken het diploma behaald. Van gemeentewege werd bii inschrijving aanbesteed de vernieu wing van de plafonds en het schil deren en behangen van het gemeente huis. De laagste inschrijver voor het timmerwerk was C. F. van Wendel de Joode en voor het schilderen en behangen C. Duizer alhier. VLIJMEN. Zaterdag had de aanbesteding plaats van de boerderij met woon huis van den heer Lambert Vuchts te Bokhoven. Arch. J. Luijben, Vlijmen. Inschrijvingen waren als volgt: C. v. Wijk, lAalburg f7669 J. Goesten, Ammerzoden f7337 M. Merkx, Ammerzoden f7159 Joh. Blonkers, Nieuwk'jk f7C03 J. M. v. Veluw, Haarsteeg f6910 Martin Siegers en P. Groffen, Haarsteeg f6836 J. Merkx, Hedel f6623 v, Heek en v. Drunen, Engelen f 5993 Gunning volgens bestek. De uitslag van de gemeente raadsverkiezingen is als volgt: Aantal geldige stemmen 2995. Lijst 1 M. Ver boord (R.K.) 129 stemmen; Lijst 2 M. J. Sieveking (R.K.j 183 stem men, gekozen C. W. van Sprang Lijst 3 J. van Heivoort (R.K.) 210 stemmen, gekozen J. W. van Hei voort; Lijst 4 P. W. van Buul (R.K.j 730 stemmen, herkozen P. W. van Buul, A. J. Boom, J. G. Wagenberg. A. H. M. van den Meerendonk Lijst 5 Th. J. M. van den Besse- laar (R.K.j 402 stemmen, gekozen Th. J. M. van den Besselaar, Nieuw- kuijk-Vlij men, M. C. van Engelen. Haarsteeg-Vlijmen Lijst 6 L. van de Griend (R.K.j 452 stemmen, herko zen L. van de Griend, gekozen J. VerschurenLijst 7 A. M. A. van Hetvoort 157 stemmenLijst 8 W. Heivoort 157 stemmenLijst 8 W. Lijst 9 Joh. C. Wilgers (R.K.j 173 stemmen, gekozen Joh. C. Wilgers. NieuwkuijkLijst 10 A. W. van En gelen (R.K.j 63 stemmen; Lijst 11 A. P. F. van den Dobbelsteen, Haar steeg, 164 stemmen, gekozenLijst 12 Martinus van de Water, Haar steeg, 185 stemmen, gekozen. De oude Raad bestond uit elf le den en nu het Groot-Vlijmen is ge worden voortaan uit 13 leden. WELL. Zaterdagavond trok de muziek vereen. ,,0. B. K." onder het spelen van een vroolijke marsch naar het be nedeneind van het dorp, naar het café de Lelie bij W. van Genderen, om den lauwerskrans af te halen, behaald op het concours te Rotterdam in de Eere-afdeeling. Na een toespraak van den voorzitter tot den directeur, werd de lauwerkrans aan het vaandel beves tigd. Hierna bleef men nog een tijd bij café de Lelie vertoeven, wahrna men onder het spelen van een piarsch naar het vereenigingsgebouw trok. WASPIK. Onze dorpsgenoot, d~ Weleerw. Heer Leo van Son, die op 14 Juli 1.1. te Mill-Hill de H. Priesterwijding had ontvangen, droeg 1.1. Zondag in de parochiekerk zijq, eerste plechtige H. Mis op. Werd een dergelijke plech tigheid voorheen alleen slechts ker kelijk gevierd, thans werd ook buiten het kerkgebouw aan deze verheven plechtigheid grootsche luister bijgezet. Van vele woningen wapperde de natio nale driekleur, terwijl op het kerkplein een passende versiering was aange bracht. Om kwart voor tien werd de jonge Priester met zijn famile met bruidjes, getooid met witte bloemen en geel witte linten, aan de ouderlijke woning afgehaald en naar de parochiekerk ge leid. Ter weerszijde van den weg ston den de mannelijke katholieke jeugd- vcr.eenigingen, de Jonge Wacht en Jon ge Werkman, met hunne banieren op gesteld, 'terwijl in de kerk de K.J.V. en K.J.M. een eerewacht vormden. Aan het rijk versierde hoogaltaar nam om tien de plechtige H. Mis een aanvang. De Neomist werd geas sisteerd door zijn oom den Zeereerw. Heer de Raad, Pastoor te Boekei ,als presbyter assistent, door zijn neef den Weleerw. Heer Pijnenburg, kapelaan te 's Hertogenbosch als diaken, den Weleerw. Heer G. Broekmans, theo logant aan het St. Jozefstudiehuis te Mill-Hill als subdiaken en den Weleerw. Heer kapelaan van Houtert als cere- monarius. 'Het zangkoor voerde, onder leiding van den heer H. van Iersel de meerstemmige Mis van Franssen op. De predikatie werd gehouden door den Zeereerw. Heer Pastoor Huijbers, die in gloedvolle woorden den Jongen Priester en diens familie ge'.ukwenschte met zijn verheven roeping en de groo- te 'waardigheid van het priesterschap nader uiteenzette. Op het einde der Mis voerde het Zangkoor het Tantum Ergo op van Diepenbrock. Na deze plechtigheid zong het zang koor de cantate ,.De Priester" van Franssen, waarna in dezelfde volgorde als bij het binnenkomen in de kerk, de stoet huiswaarts trok. Bij aankomst aan de ouderlijke wo ning werd door een bruidje een lief gedichtje opgezegd, waarna het woord werd gevoerd door den heer J. Kuijs- ters, namens de buurtcommissie. Als blijk van aandenken aan dezen dag, bood spreker, namens de buurt den jongen Priester, een paar prachtige altaarbellen aan. Om twaalt uur bracht de Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak" den Neo mist een serenade, waarbij hij werd gelukwenscht door den voorzitter, den heer van Schijndel. De Eerw. Heer van Son dankte ver volgens allen, zeer onder den indruk, die hem dien dag tot een onvergete- lijken hadden gemaakt en gaf vervol gens zijn priesterlijken zegen. Met een plechtige Lof met assisten tie ,werd in den namiddag deze plech tigheid gesloten. Van Zaterdagmiddag tot Maan dagavond zal in het parochiehuis een missietentoonstelling worden gehouden. WAARDHUIZEN. Zondagavond kwam het 3-jarig zoontje van C. van Vugt zoodanig van een stoel te vallen, dat de hulp van Dr. Schripsema ingeroepen moest worden, welke een lichte hersenschudding con stateerde. WOUDRICIIEM. Op de werkverschaffing in den polder Bruinhoekschewaard in den Bies- bosch zijn thans een 50-tal werkloozen uit deze gemeente te werk gesteld. i Op 30 Juli a.s. herdenken de echtelieden 'C. van de Water en M. Borg alhier, hunne 25-jarige echtver- eeniging. Tot leden der Commissie voor de plaatsing van arbeiders b'j land en tuinbouwers met steun van de re geering zijn in deze gemeente aange wezen 'de heeren A. B. Holster, C. M. Schaap en A. van der Wiel. Gemelde commissie zal op Maandag 29 Juli a.s., des nam. 8 uur zitting hou den in de voormalige openbare school te Oudendijk, alwaar gelegenheid zal bestaan tot het indienen van aanvragen om voor deze steunverleening in aan merking te komen. Van de lichting 1936 dezer ge meente zijn tot gewoon dienstplichtige bestemd de ingeschrevenen Abr. van Andel, Jac. Hartman, H. de Lorm, U. A. Suer, J. Venderbos, M. Vink en J. C. Viveen. De zalmvisscherij levert voor de visschers dezer gemeente nog zeer slechte resultaten op. Zoo nu en dan wordt slechts een zalm gevangen. In vroeger jaren was deze visscherij het hoofdmiddel van bestaan voor het mee- rendeel der visschers dezer gemeente. 's HERTOGENBOSCH, 24 Juli. Op de markt van heden waren aange- voert 1G37 stuks: 959 stuks hoornvee, 556 biggen, 32 zeugen, 32 schapen of lammeren, 58 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van tl00 tot f 200 per stuk Kapvaarzen 70 130 Magere Ossen en Koeien 70 140 Vette Ossen en) 4e kw. 2425 p. pond Koeien 2e 1922 Slachtstieren Pinken van f60.tot f180.— p. st. Zeugen 60.— 85.— Biggen 125 1.35 w. Visschen in binnenwater zonder akte: M. K., Werkendam, f2 of 2 dagen. Aardappelen vervoeren zonder ge'ei- debiljet: J. K., De Werken c.a., f60 ot 2 mnd. TEGEN VENTVERBODEN. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de colleges van Ged. Staten een schrijven gezonden, waarin hij zegt, dat hem gebleken is, dat de bepa'ingen inzake ven.vergunning en, welke voornamelijk bedoeld zijn als maatregel van politie ter wering van vermomde bedelarij, worden aangewend om. veelal op aandrang van den plaat selijken winkeliersstand, bonafide ven ters, die elders wonen, uit de gemeente te houden. Aldus worden bedoelde voorschrif ten aangewend in het belang van plaat selijke protectie, waartegen bij de Re geering overwegend bezwaar bestaat. Ook tegen de hooge iegesbedragen heeft de min. bezwaar en hij verzoekt die bezwaren te ondervangen. Aan per sonen, die het venten als normaal be roep uitoefenen is een ventvergunning te verleenen met een zoo min mogelijk beperkten geldigheidsduur en de voor die vergunningen te heffen leges die nen te worden gesteld op een bedrag, hetwelk de kosten, aan de uitreiking van die vergunning verbonden, niet zal overtreffen. Deze nieuwe Organisaties, welke in Stichtingsvorm zullen worden op gericht en welker statuten door den Minister van Economische Zaken zijn goedgekeurd, zullen als crisisorgani satie worden aangewezen, waardoor zij, anders dan tot dusverre de Veree- nigingen Gewestelijke Tarweorganisa- ties, rechtstreeks onder genoemden Minister komen te staan, aan wien in de statuten dezelfde verstrekken de bevoegdheden zijn toegekend als de Minister ten aanzien van de reeds bestaande crisisorganisaties bezit. De oprichting dezer Nieuwe Or ganisaties houdt verband met de re organisatie van de tarweregeling wel ke tegen 1 Augustus a.s. haar beslag zal krijgen. De reorganisatie houdt in, dat de Tarwewet 1931 wordt ingetrokken en alle voorschriften betreffende de teelt, aflevering, prijsregeling, ver werking etc. der tarwe gebaseerd worden op de Landbouw-Crisiswet 1933. l/dlldlMHlW Schapen Lammeren 8 6 14.— 9. st. ZALTBOMMEL, 23 Juli. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 38 Diggen, prijs van f 13. f 17. 18.000 eieren, prijs per lOOstuks f2 75—f3.700 K.G. boter prijs per V, K.G. roomboter f 0.871/,,, boerenboter f0.87V2. KANTONGERECHT GORINCHEM. Straatschenderij: A. K., De Werken c.a., f5 of 5 dagen hechtenis. In verboden tijd laten arbeiden: D. v. d. H„ Werkendam, f4 of 4 dagen. Overtreding Crisis Rundveebesluit: A. V.,j De Werken c.a., voorwaardelijk f15 of 15 dagen. Loopen op verboden grond: J. C. v. W., Poederoijen en E. G., Wou- drichem, ieder f2 of 2 dagen. RHEUMATISCHE PIJN IN BEIDE BEENEN. Alle pijnen nu geheel verdwenen. Deze dame uit het noorden van ons land had deze hevige pijnen in de. bei de beenen; na gebruik van twee flacons Kruschen Salts waren de pijnen totaal verdwenen. Lees slechts haar brief: Begin Juli kreeg ik plotseling veel pijn in beide beenen, zoo ze'.fs, dat ik soms geen vijf passen kon loopen. Verschillende middelen heb ik gepro beerd, o.a. smeersels, een natuurlijke geneeswijze en verder in Augustus veel zonnebaden. Toen werkelijk teneinde raad, heb ik een potje Kruschen Salts gekocht en geregeld volgens voorschrift gebruikt. Nu kan ik U, na nog geen I twee flacons te hebben gebruikt, laten weten, dat alle 'pijn absoluut verdwe nen is. Zeer gaarne zend ik U dan ook dit schrijven, om ook anderen te over tuigen, dat Kruschen Salts schitterend is". Mevr. S. te W. Stijfheid, rheumatiek, ischias, enz., vinden bijna altijd 'hun oorzaak in een min of meer sterke onzuiverheid van het bloed door opgehoopte afvalstof fen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen nieren en ingewanden aan tot krachtiger wer king, waardoor urinezuur en andere onzuiverheden worden verwijderd en aldus de oorzaak van het lijden wordt weggenomen. Binnen korten tijd zul len de pijnen verdwenen zijn, en voor goed, want de „kleine dagelijksche do sis" Kruschen is het natuurlijk recept voor een volkomen inwendige zuiver heid. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkr'jg- baar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en f 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. Adv. NIEUWE GEWESTELITKE TARWE-ORGANISATÏE. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, kan een dezer dagen de oprichting van de nieuwe Ge wekte ijke Tarweorganisaties tegemoet worden gezien, welke in de" plaats zullen treden van de thans bestaande Vereenigingen Gewestelijke Tarweor ganisaties. Er zullen 7 Gewestelijke Organi saties in het leven worden geroepen, n.l. 1 voor Groningen en "Drenthe, gevestigd te Groningen, 1 voor Fries land, gevestigd te Leeuwarden. 1 voor Overijssel, Gelderland en Utrecht, gevestigd te Arnhem, 1 voor Noord- en Zuid-Holland, gevestigd te 's-Gravenhage, 1 voor Zeeland, ge vestigd te Goes, 1 voor Noord-Bra bant gevestigd te Tilburg en 1 voor Limburg, gevestigd te Roermond. DE KALIPROEFVELDEN. Het deed ons een groot genoegen van de N.V. Vereenigde Kalimaatschap pij te Amsterdam een boekje te ont vangen over de kaliproefvelden. Hier uit blijkt, dat, over het geheele land verspreid, een groot aantal dezer proef velden zijn aangelegd. Wij kunnen de ze proefvelden in twee groepen ver- deelen, n.l. deze welke slechts een jaar, en die welke over een aantal jaren wor den gehouden. Deze laatste, de perma nente velden dus, zijn het leerzaamste. Van deze proefvelden ligt er in de Provincie Groningen één en wel te Wehe op zavelgrond met 18 gewassen- In Friesland eveneens één te Finkum, zavelgrond 16 gewassen. In Gelderland drie n.l. te Ammerzoden, kleigrond 8 gewassen, Hedel zavelgrond 16 gewas sen en Groenlo, zandgrond 12 gewas sen. Verder één in de Provincie Noord- Holland te Obdam, kleigrond 7 gewas sen, in de Provincie Zeeland één te Westdorpe kleigrond 10 gewassen, in Noordbrabant twee, te Kruisland, zavel grond 10 gewassen en te Raamsdonk, kleigrond 10 gewassen en eindelijk in Limburg nog één te Guttecoven lös- grond 13 gewassen. Nu is het de tijd voor het bezoeken dezer proefvelden! Het is van het aller grootste belang, dat de landbouwers met de verschijnselen van kaligebrek bij de verschillende cultuurgewassen vertrouwd geraken en deze verschijn selen kan men hier bestudeeren. Daarom geven wij nogmaals den raad, zoo het eenigszins mogelijk is, be zoekt een of meerdere dezer proefvel den. welke zoo nuttig en leerzaam zijn. De kalimij. boven genoemd is gaarne bereid verdere inlichtingen te verstrek ken en gezamenlijke tochtèn naar de Centrale Proefvelden te helpen rege len. Op bovenstaande proefvelden is men voor enkele jaren begonnen met proe ven te nemen of het ook van invloed is of men zaad- of plantengroei neemt van gewassen welke men volledig be mest, ot van die welke geen kali ont vangen hadden. Men ging van de verondersteïlig uit, dat zaad- en plantengoed van gewassen, welke een volledige bemesting ontvan- dus van meet af volledig gevoed, veel i krachtiger moest zijn dan in het tegen- I overgestelde geval. Dat zulk zaad- en plantgoed toch een vee' sterker nage slacht moet geven. En dit is juist ge bleken. Kiemproeven maakten reeds uit, dat zaden van volledig bemeste per- ceelen niet alleen veel betere kiem- kracht bezaten, maar dat ook de kiem- energie verhoogd werd. Op het nabouw-proefveld te Hedel Gldl. tracht men deze nawerking der kalibemesting bij een groot aantal ge wassen te demonstree>~en. De werking is bij de verschillende gewassen zeer uiteenloopend. Ten deele zijn er reeds mooie verschillen, zoodat een bezich^" tiging van het proefterrein alleszins zaam is. Nogmaals bevelen wij een bezoek aan deze proefvelden ten zeerste aan! WIJ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 6