Jfieuwsblad No. 5559 Woensdag 31 Juli PR AI IK KONI GIN. TWEEDE BLAD Radio-programma. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Depressie-Gedachten. Rechtzaken. BEHOORENDE BIJ HET Men schrijft ons: Men kan zich moeilijk voorstellen, dat de mensch zoo dorstig is, dat hij, wetende, dat een glas water vergif tigd is, dit water toch opdrinkt. Lie ver met inspanning van zijn laatste krachten den naastbijzijnden bron be reiken, dan zijn toekomst met ondeug delijk drinkwater voorgoed te vernie tigen. De volkeren echter het werd op de groote vergadering van de Inter nationale Kamer van Koophandel nog eens met nadruk verklaard gaan voort het vergif tot zich te nemen, waarmede de internationale handelsbe trekkingen thans zijn doortrokken, na melijk het protectionisme. ,,Neen", zal men tegenwerpen, „het zijn niet de volkeren, die dat doen, maar de regeeringen'V Volkomen waar, maar elk volk heeft nu eenmaal de regeering, die het ver dient en een staat is tenslotte niets anders dan hetgeen zijn gezamenlijke burgers er van maken. Aile groepen van de samenleving roepen om het hardst om den steun van den staat, die nu in schier alle geledingen van het bedrijfsleven den boventoon begint te voeren. Dat is het logische gevolg van elk ingrijpen, zelfs in het particu liere leven ziet men dat. Immers, wan neer wij onzen buurman in onze zaken te hulp roepen, hem zelfs in verre gaande mate om financieëlen steun vragen, dan zal hij1 dien steun alleen verfeenen, indien hij ook eenige mede zeggenschap verkrijgt. Een duidelijk voorbeeld hiervan le vert de met behulp van den staat in gevoerde rubberrestrictie. Die restric tie heeft tot veler tevredenheid ge werkt en zoodra de staat de gunstige resultaten waarnam, begon hij op mid delen te zinnen om daarvan zijn aan deel op te eischen en wel in den vorm van een uitvoerrecht op rubber. Luide protesten van de rubberprodu centen, dat dit nu geen manier is. Eerst helpt de staat en als wij, rub- berprcducenten, dan net even beginnen te herademen, komt de regeering een spaak in het wiel steken door een ontwerp tot heffing van een uitvoer recht. Op die manier raken wij van den wal in de sloot". Zoo is het inderdaad, maar men had toch moeilijk anders kunnen verwach ten. Leven en laten leven, dat geldt ook voor den staat. Alleen is het beden kelijke hiervan, dat, als de staat een maal zijn rechten gaat opeischen, de gevolgen daarvan niet meer zijn te overzien. Met de eerste beschermende maat regelen heeft men aanvankelijk het on schuldige gevoel, dat daarmede nog niet aanstonds van den rechten weg wordt afgeweken. Spoedig echter be merkt men, dat zacht wordt toegegeven aan den drang tot verhooging van de bescherming, want al etende komt de honger. In onzen hoogsten nood verwachten alles van de regeering, ver.iezen wij het vertrouwen in eigen kracht en ver antwoordelijkheid. Vanwaar die alge- meene vertwijfeling? Is het een alge- meene verzwakking van het individu of hebben wij hier slechts te maken met een psychisch verschijnsel in de pressietijden? Wij zijn geneigd het laat ste aan te nemen. De mensch heeft nu eenmaal de neiging om een gevoel van machteloosheid, dat hij onder be paalde omstandigheden ondervindt, op zijn geheele levensbestaan te laten drukken, zijn zelfvertrouwen te verlie zen en nog slechts uitkomst te ver wachten van een overheid, die zelf echter weer geheel afhankelijk is van den wil en weerstandkracht harer bur gers. ,,Aan zich zelf twijfelt de regeering niet", heeft Minister Colijn in zijn de zer dagen gehouden Kammerrede ge zegd. Men meene echter niet, dat de thans bestaande moeilijkheden met bin- nenlandsche maatregelen alleen, die meerendeels immers slechts tijdelijke leniging kunnen brengen, zouden zijh op te lossen. 4 ,,Wie Uwer", aldus de Premier tot de verzamelde Kamerleden, „kan bij benadering gissen, hoe de regeer.'ng worstelt eiken dag en een groot deel van den nacht erbij, opdat van de volkshuishouding gered worde, wat daarvan te redden valt? Wie Uwer heeft begrip van de ontzettende moei lijkheden bij de onderhandelingen met het buitenland, om onzen uitvoer te behouden; wie heeft begrip van de moeilijkheden om de betaling van den export te verzekeren?" Duidelijker dan iets anders demcn- streeren deze woorden de machteloos heid ook van de regeering, die immers op precies dezelfde wijze tegenover de moeilijkheden staat als elk huisvader, die door tegenslag in zaken, menig nacht wakend doorbrengt om te zinnen op middelen, die uitkomst uit den nood zulJen brengen. Eeuwig kan de verdwazing van de wereld niet duren", heeft Dr. Colijn gezegd. Eenmaal zal er een einde aan de verwording van het wereldverkeer moeten komen. Meer dan een ver zachten van de gevolgen dier verwor ding, kan de regeering niet doen". Zoo is het inderdaad. Plannen en recepten, och ,zij zijn zoo gemakkelijk te maken. Een fabrikant, die zijn bin- nenlandsche afzetgebied ziet verloren gaan, meent, dat invoering van be schermende rechten hem kan redden en een schuldenaar, die onder den last van zijn schulden dreigt te bezwijken, verwacht uitkomst van devaluatie. Zoo wel het eene als het andere kan ons echter slechts nog dieper in den put helpen, zonder den toestand ook maar iets te verbeteren. ,,Wat geeft het een boer", aldus Minister Colijn, „voor de verlichting van zijn hypotheeklasten, als wij eens gingen devalueeren met 25 pCt. In het gunstigste geval zou hij voor zijn tarwe, die intusschen toch niet kan worden uitgevoerd, inplaats van 4y2 gulden, op de wereldmarkt 6 gulden krijgen; maar in het binnenland krijgt hij nu al tien gulden." Neen, dan begrijpt de Maatschappij tot Exploitatie van den Johannes Kerk- hovenpolder het beter. Dit boerenbe drijf schreef ronduit in zijn jaarver slag, dat de exploitatie over 1934/ een bevredigend resultaat had opgeleverd en dat men dezen voorspoed hoofd zakelijk te danken had aan een steun regeling, waaraan vroeg of laat een einde moet komen. Critiek op het re- geeringsbcleid wilde het bestuur ech ter niet oefenen, omdat men van een afnemer, die tien gulden voor een H.L. tarwe betaalt alles moet kunnen verdragen". Eerlijk en welgemeend, zeker, maar droevig tevens, dat zoo openlijk gecon stateerd wordt, hoe sommige groepen in onze samenleving nog profiteeren van' de crisisellende. Ook onze rubberproducenten had den wel iets dankbaarder mo gen zijn, in plaats van aanstonds te mopperen, zoodra de regeering haar aandeel in de voordeelen van de rub berbeperking gaat opeischen. Lazen wij niet onlangs in het verslag eener rub bermaatschappij, dat» de brutowinst het was maar een klein maatschappijtje elf mille had bedragen, maar dat men de voor eigen export niet gebruik te uitvoervergunningen had verkocht met een netto-provenu van 24 millet, zoodat men per saldo toch nog een winst van 36 mille had gemaakt! De groote toovermeester, wie is hij? Hij bestaat niet en hij zal ook nooit be staan; die overdracht van productie recht is niet anders dan een uitwas van de bescherming, die in laatste instan tie altijd door andere groepen moet worden opgebracht. Bescherming is nooit anders dan overtappen van bloed uit het sterke naar het zwakke lichaam, in dit geval betaalt de sterke rubber- producent, om het lieve leven van den zwakken broeder te rekken. Veel be- DONDERDAG 1 AUGUSTUS. HILVERSUM 1875 M. (A.V.R.O.) 8.00 Gramofoonmuziek. 9.40 Carillonbespe ing van den toren der Groote Kerk te Den Brie!. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Het orkest van het Rembrandt- Theater te Amsterdam. In de pauze voordracht. 12.30 Het ensemble Francis Keth. 2.00 Voordracht door Adr v. d. Horst. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Concert: Viool en piano. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Halfuur voor zieken en ouden van dagen. Ant. v. Dijk. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor grootere kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.40 De AVRO-Decibels. 6.30 Sportpraatje doer H. Hollander. 7.00 Concert: Tenor en erge!. 7.30 Radiovolkszang. 8.00 Nieuwsberichten. 8.05 Gevarieerd programma m.m.v. Kovacs Lajos en zijn orkest, m. de AVRO-Girls; Denis Gonet, de 14-jarige tenor; Maria Ro land met het jodel-ensemble enz. 9.45 Studio-opvoering van ,,De Ar restatie", hoorspel. 10.05 Gramofoonmuziek. 11.00 Nieuwsberichten. 11.10 The Ramblers. HUIZEN 301,5 M. (K.R.O.) 8.00 Morgenconcert. (N.C.R.V.) 10.00 Leger des Heilskwartierlje. 10.15 Morgendienst door Ds. K. v. d. Veen. 10.45 Gramofoonmuziek. (K.R.O.) 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Politieberichten. 12.15 De KRO-Boys. (N.C.R.V.) 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwenhaifuurtje. 3.30 Gramofoonplaten. 3.45 Verzorging zender. 4.50 Bijbellezing door Ds. J. F. Lijsen. Zang en orgel. 5.00 Cursus handenarbeid. 5.30 Het Stichts Salon-orkest. 6.43 C.N.V.-kwartiertje. 7.00 Politieberichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Weekoverzicht. C. A. Crayé. 8.00 Weer- en nieuwsberichten. 8.05 Kerkconcert uit de Westerkerk te Enkhuizen. 9.15 Spreker: Ds. J. I. v. Schaick. denkelijker wordt het echter nog, wan neer men een geheel volk laat bloeden om het leven van enkele groepen te veraangenamen. ,,Wie nog nieuwe ideën mocht heb ben", zoo ongeveer zeide Dr. Colijn, ,,hij kome er mee voor den dag. „Mén verlange echter niet van de regeering, dat zij haar beleid inricht volgens denkbeelden, die niet de hare zijn, want dat zou neerkomen op de han deling van iemand, die geld uitgeeft, dat hij niet bezit. GERECHTSHOF 's BOSCH. Meineed. Door cle gemeentepolitie uit Kerk wijk werd voor den heer Officier van Justitie alhier geleid: D. A. v. Z., 22 jaar, arbeider te Delwijnen. 9.45 Gramofoonmuziek. 9.55 Nieuwsberichten. 10.00 Het Arnhemsch Strijkkwartet. 11.00 Gramofoonmuziek. VRIJDAG ~2°AUGUSTUS. HILVERSUM 1875 M. (V.A.R.A.) 8.00 Gramofoonmuziek. (V.P.R.O.) 10.00 Morgenwijding. (V.A.R.A.) 10.15 Ad. Bouwmeester draagt voer. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.00 Ad. Bouwmeester draagt voer. 11.20 Gramofoonmuziek. (A.V.R.O.) 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.00 Vioolvoordracht. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.50 Pianosyncopations. 3.00 De AVRO-Decibels. (V.A.R.A.) 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Loe Cohen en zijn orkest. 6.00 Ben Groeneveld draagt voor. 6.20 Loe Cohen en zijn orkest. 7.00 Spreker: J. C. C. Kayser. 7.20 Loe Cohen en zijn orkest. 7.50 Nieuwsberichten A.N.P. 7.58 Herhaling S.O.S.-berichten. (V.P.R.O.) 8.00 Met de microfoon op stap in een jongenskamp te Leersum. (A.V.R.O.) 8.30 Aansluiting met het Kurhaus te Scheven ngen. Re iden ie-erke-t. Pauzevulling door den V.P.R.O. (V.A.R.A.) 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN 301,5 M. (N.C.R.V.) 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst door Ds. C. C. H. de Loos. 11.00 Cello-recital door J. Blazer. 12.00 Politieberichten. 12.15 Leger des Heils-kwartiertje. 12.30 Het ensemble van der Horst. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Lezen van Chr. lectuur. 3.00 Zangrecital. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Orgelbespeling. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Concert: Piano, viool, altviool en cello. 6.30 Spreker: A. J. Htrwig. 7.00 Politie- en Persberichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Literair halfuurtje. 8.00 Weer- e,n nieuwsberichten. 8.05 Concert door ,.Het Haagsche Harmonie-orkest. '8.55 Spreker: Dr. B. H. Erné. 9.25 Het Haagsche Harmonie-orkest. als verdacht van meineed gepleegd voor het Gerechtshof alhier op 22 Juli 1935. Na door den heer rechter-commis- saris te zijn gehoord werd hij in gesloten in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch. Meineed. S. v. S. te Kerkwijk was veroor deeld wegens mishandeling op een politieman, dien hij een klap op het hoofd had gegeven. Verdachte ontkende en kwam daar om van zijn vonnis in hooger beroep. Bij een langdurig getuigenverhoor laakten de president en ook de advo caat-generaal ernstig de houding van onordelijke dorpsjongens tegen po litie. Het verhoor van een broer van verdachte, die volheid dat zijn broer niet geslagen had, gaf aanleiding het jongmensch te verdenken van mein eed en deswege rechtsingang te vor- 9.55 Nieuwsberichten. 10.00 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 3 AUGUSTUS. y HILVERSUM 1875 M. I (V.A.R.A.) 8.00 Gramofoonmuziek. (V.P.R.O.) 10.00 Morgenwijding. (V.A.R.A.) 10.15 Uitzending vcor de arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Harry Lew's Radio Three m* tuuschenspel v. gramof.muz. 2.00 Hoe de toonkunst groeide. i 2.20 Gramofoonmuziek. 2.45 Filmkwartiertje. 3.00 Gramofoonmuziek. 5.40 Letterkundig overzicht. 6.03 A b. de Bcoy zingt. r j 6.30 Esperanto-uitzending. i 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 Lezing. 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 Nieuwsberichten A.N.P. en varia, 8.12 Wij vragen uw aandacht voor.. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Opvoering van Standfilmpjes". 9.00 Dubbelmannenkwartet ,Precio- sa". 9.25 Sportuitzending. 9.50 Tine Labree zingt. 10.00 Tien minuten Hollywood. 10.10 De Bohemians. j 10.50 Fantasia. 11.30 Gramofoonmuziek. HUIZEN 301.5 M. (K.R.O.) 8.00 Morgënconcert. 10.00 Gramofoonmuziek. j. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Flower's Harmony Five. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Halfuur voor de rijpere jeugd. 2.30 Sporthalfuurtje. 3.00 Kinderuurtje. (H.I.R.O.) I 4.00 Uitzending voor de Ned. Ver, eeniging van Spiritisten. 4.30 Uitzending vcor de Nederland', sche Vakcentrale. (K.R.O.) 5.00 Het KRO-Orkest. 5.30 De KRO-Boys. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 De KRO-Boys. 7.00 Politieberichten. 7.15 Spreker: Pater M. Bogaartz SJ. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.30 De KRO-Boys. 9.00 Het Radiowonder", hoorspel» 9.20 Gramofoonmuziek. 9.50 De KRO-Boys. 10.30 Nieuwsberichten. 10.35 Gramofonomuziek. deren. De zaak tegen S. v. S. werd geschorst in verband met het on derzoek naar den vermoedelijken meineed van zijn broer. UITVINDING OP HET GEBIED VAN DE AUTOMOBIEL-TECHNIEK, D'e eerste luitenant der artillerie ir« P. H. van der Trappen, leeraar aan de Kon. Militaire Academie, heeft een. nieuwe constructie op automobielge- bied uitgevonden. Deze bestaat in een systeem,, dat van een vierwielige chassis, met twee aangedreven ,wielen, een zeswielige chassis .met vier aangedreven wielen gemaakt kan worden. Het practische nut van d'eze constructie is, dat toepasselijk is op alle merken vracht auto's. Deze uitvinding is door het departement van defensie aangekocht, daar zij zeer geschikt is voor mobiiisa- tiedoeleinden. 58. De krokodillen zagen er nog even ongastvrij uit als den vorigen dag en waren gereed om den overtocht over hun domein te verdedigen. Nick's vader wist echter raad. 59. Een groote boom aan den oever werd geveld. Het was een warm werkje, maar alle mannen hielpen mee en spoe dig begon de woudreus over te hellen. 60. Met donderend gekraak viel de boom juist over het water heen, en een stevige brug was gereed voor het ver keer. In de Jungle is men spoedig tevre den.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5