No. 5560 Vrijdag 2 Aug. De vacantie's sijn begonnen M. NORT, Gorinchem, I Snijboonen-molens 2-gaats. FTM WILLEM DE BRUIN. RAVENSWAAY'8 P0LIS-K0FFIE EN POLIS-THEE De Grootmoeder. TWEEDE BLAD Prima Kwaliteit. Prachtige Snijdikte. Lichte uitvoering. Zware uitvoering. TüË IJZERHANDEL - Tel. Int. 840. - GORINCHEM. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Plaatselijk Nieuws DIE IS LEKKERGEÜR1GNIET DUUREN MEN ONTVANGT ER FLINKE GELDBEDRAGEN MEE FEUILLETON. Uit het dagelijksch leven. GEDIPLOMEERD OPTICIEN. BEHOORENDE BIJ HET HET RECHT OVERWINT. Bij het lezen in de kranten hoe mis- dadigersbenden worden uitgeroeid, hoe na moeizamen en volhardenden arbeid van de zijde der justitie eindelijk de hand gelegd kon worden op individuen die een schrik en jarenlange terreur om zich heen wisten te spreiden, schenkt ons déze erkenning een zekere voldoening: dat het recht uiteindelijk Triomfeert. Het recht: volgens hetwelk deze brandstichters, en moordenaars en die ven geoordeeld zullen worden; het recht: dat hun de rechtvaardige straf fen zal opleggen. Het is maandenlang, jarenlang goed gegaan: dit sinistere spel dezer lie den. De gewetenloosheid vierde hoog tij, de misdaad ging vrijuit. Er werd gelachen om de onmacht der weer- looze medemenschen, om het onzeke re tasten en zoeken der poli tie. Ge vangenis? Wat zou het! Doch het einde is plotseling geko men aan dit vlegelachtig bedrijf, zoo als aan alle wandaden ten slotte een einde komt. Overzien wij de historie: het groo- te wereldgebeuren der eeuwen. Han denwringend hebben gemartelde en ge slagen menschen geroepen hoe het bij God mogelijk was: zóóveel onrecht zóóveel bedrog en leugen. Doch liet verdere verloop der geschiedenis toont ons aan dat ook hier in laatste in stantie het recht en de waarheid ze gevierden. Laten wij dit alles toepassen op ons particuliere leven. We moeten iets kun nen dulden en niet bij alle onrechtvaar digheid direct uitzien naar wraak. De ontplooiing der dingen zal het goede en ware en het gerechtige ten slotte doen zegevieren. Laten wij ook zelf geen onrecht doen, daar wij immers vroeg of 'laat toch in het ongelijke gesteld zullen worden. Alle gedragin gen komen ten slotte tot openbaarheid, hetzij wij misdrijven in stilte, hetzij wij lijden en duldzaam zijn in stilte HARRY POLL. ALMKERK. Op Woensdag 7 Augustus j a.s. hoopt de Meisjes Naaivereeniging alhier, onder leiding van Mej. v. d. Water per boot een plezierreisje te maken naar den Hoek van Holland. br a It el. In de maand Juli 1935 werden ten gemeentehuize voor de vieeschkeu- ring aangegeven 17 varkens, 17 scha pen en 3 koeien. De muziekvereen. O.B.K. gaf Za terdag 27 Juli 1.1., onder leiding van den heer van Berkel uit Ammerzoden. een goed geslaagd concert. c a belle. Op initiatief der Chr. Oranje vereniging alhier, is er een comité ge vormd uit enkele verenigingen hier ter plaatse, voor het organiseeren van een Koninginnefeest, op D.V. 31 Augustus e.k. Getracht zal worden op dien na middag volksspelen te doen plaats heb ben, terwijl des avonds door een mu ziek- en drie zangvereenigingen een concert gegeven zal worden. dessen. De commissie voor den „B"- steun is alhier als volgt samengesteld: Voorzitter burgemeester Snijders; Se cretaris A. van Moergestel; gemeente raadsleden, de heeren Van Rijswijk en Van der Zonnen en verder de heeren Verbunt en de Wit van den R.K. Land- arbeidersbond, Nederveen (Chr. Land- arb. Bond) en Kolijn (Ned. Land- en Tuinbouwbond). In de in het patronaatsgebouw alhier gehouden ledenvergadering van den R.K. Landarbeidersbond St. Deu- sedit, werd besloten dit jaar den Pa troonsdag (St. Deusedit) feestelijk te vieren. Op 15 Augustus a.s. zal des morgens een H. Mis worden opgedra gen, met algemeene H. Communie der leden. Daarna in 't patronaat gezamen lijk ontbijt, terwijl des middags te drie uur een groote propagandavergadering zal worden gehouden, waarop een spre ker zal optreden. Wederom zijn een vijftiental ar beiders uit deze gemeente bij het vlas- plukken tewerk gesteld. Zij zijn thans vertrokken naar den Nieuwen Bies- bosch bij Dordrecht. denderen. Op 5 Sept. a.s. zal de Oranje- vereen. te Genderen een Oranjefeest organiseeren. 's Morgens zullen wed strijden worden gehouden voor de schoolkinderen, 's middags optocht van versierde rijtuigen, rijwielen en nog geheim gehouden voorstellingen, verder volksspelen, 's Avonds waar schijnlijk concert. Alles zal plaats heb ben op het terrein achter de boerderij van den heer G. v. d. Beek LGzn. nederiiemert. Zaterdagavond zal de fanfare „Excelsior" uit Genderen, directeur de heer B. Roza uit Wijk, in den Speeltuin alhier een concert geven. Wanneer het weer gunstig is zullen zeer zeker weer velen zich opmaken om te genieten van de landelijke om geving en muziek. Wij spreken den wensch uit, dat dan ook dit alleen de bezoekers aanspoort te komen en dat iedereen mee zal helpen om wanordelijkheden te voor komen. Zaterdagavond gaf de mond harmonicaver. „Concordia" uit Zalt- bommel onder leiding van den heer I Runge, een concert in de theetuin van den heer Boeren. Een talrijk pu bliek was opgekomen en het applaus, dat na elk nummer werd gehoord, was wel een bewijs dat het publiek de mooie muziek wist te waardeeren. Het scheen ons dan ook toe, dat deze muziek onder het dichte geboomte nog beter tot zijn recht komt dan op open plein. Wanneer de heer Runge met zijn corps in den tuin nog eens optreedt, twijfelen we niet of hij kan j weer op een groot publiek rekenen. Jammer was het echter, dat na de pauze en vooral na afloop van het concert een groep jongelui blijk gaf van al te groote luidruchtigheid. Laat men toch vooral zorgen, en dit is ook in het belang van den café houder, dat dergelijke concerten geen dronkemanspartijen worden. Dan zou den de gemeentelijke autoriteiten hier tegen op moeten treden en het ge volg zou zijn dat de concerten geheel werden verboden. poederoijen. In de maand Juli j.l. werden in deze gemeente 20 schapen en 4 varkens ter vleeschkeuring aangegeven. RIJSWIJK. Tot bestuurslid van het Groene Kruis, afd. Woudrichem e.o., is voor deze gemeente gekozen, de heer J. van Someren, in de plaats van den heer B. van Herpen, die als zoodanig heeft bedankt. De gem. zangvereeniging „De Lofstem" alhier, is voornemens op Woensdag 7 Aug. a.s. per boot een tochtje te maken naar Hoek van Hol land. sprang capelle. Vergadering van den Raad dezer gemeente, te houden op Vrijdag 2 Au gustus 1935, des nam. drie uur. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 28 Juni 1935. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde leden van den gemeenteraad. 4. Goedkeuring wijziging begrootin gen Burgerlijke Armbesturen. 5. Goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur Sprang over 1934. 6. Voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling van gelden voor ver bouw der voormalige openbare lagere school aan de Nieuwstraat te Capeile. 7. Vaststelling staat van oninbare en nog te verhalen posten dienst 1934. 8. Mededeélingen. woudrichem. De openbare vergadering van den raad dezer gemeente is belegd tegen Vrijdagmiddag a.s. om 3 uur. Gedurende de maand Juli wer den voor den Vleeschkeuringsdienst ter keuring aangegeven 7 koeien, 26 var- -jg|N Dadelijk gaan Uw kleinen weer naar school, laat das tijdig hun oogen onderzoeken en, zoonoodig, schaf U een BRIL aan van Zusterhuis 6 kensi, 4 kalveren, 8 schapen en 3 nuch tere kalveren. De aandacht van belanghebben den wordt er op gevestigd, dat ten gémeentehuize verkrijgbaar zijn jacht akten voor het dienstjaar 1935'35. De visscherij levert voor de visschers dezer gemeente nog slechte resultaten op. Zalmen worden er zoo goed als geen door de visschers van hier gevangen, terwijl de prijzen van de overige vischsoorten aan de lagen kant zijn. De visschers maken een slechten tijd mee. Volgens het verslag van den Warenkeuringsdienst over 1934 wer den gedurende dat jaar uit deze ge meente 104 monsters onderzocht en 90 inspecties gehouden in winkels en dergelijke. Er werden uit deze ge meente 5 partijen waren afgekeurd. De heer W. Baks Bzn. alhier heeft bedankt als Secretaris der Coop. Visscherijvereen. „De Hoop" alhier, welke functie hij 31 jaren heeft ver vuld. Op de Rijks H. B. S. te Go rinchem werd bevorderd van de 4e naar de 5e klas de jongeheer F. M. Kooyman alhier en toegelaten tot de eerste klasse Mej. L. Suer alhier. WIJK EN AALBURG. Begunstigd door goed weer, werd alhier het aangekondigde concours-hippique op het Noad terrein gehouden. De belang stelling was niet groot, naar schatting hebben een 300 tal personen het concours bezocht. De uitslagen van de verschillende nummers zijn als volgt 1. Indiv. Dressuurproef: le prijs M. van Campen, 76/6 punt; 2e pr. J. C. v; Beest, 72/s punt3e pr. J. v. Bruchem, 7 2/6 punt4e pr. J. v. d. Stelt, 64/s puntnr, 5 C. Vogelaar, 67/10 punt nr. 6 Ch. v. Wijk, 6S/10 punt; nr. 7 J. Kool, 6 nr. 8 A. v. d. Berg, 59/io punt; nr. 9 G. H. van Mersbergen, 5ys punt nr. 40 W. v. Schijndel, 5 p. 2. Beste landbouw rijpaard. Open klasse4e prijs M. v. Campen te Dron- gelen met Ralberta2e pr. C. Vogelaar te Dalem met Parkietje 3e pr. P. v. d. Schans te Drongelen met Maline eervolle vermelding aan G. H. v. Merbergen te Drongelen met Ulina. 3. Eenspannen, type landbouwtuigpaard 4e prijs P. Smulders te Tilburg met Nancy 2a pr. D. Millenaar te Andel met Rinata; 3e pr. J. v. Beest te Spijk met Odante 4e pr. P. d. Dekker te Sleeuwijk met Polanda. 4. Handicap springconcours4e prijs 186. Ik dank u voor die goede idee, mijnheer. Welnu, ik zal een rijtuig laten bestellen, en dan zullen wij gaan. Een oude vrouw als ik heeft geen langen tijd noodig, om zich te kieeden; bin nen eenige minuten ben ik klaar. Ik moet u echter om nog één uur geduld verzoeken. Waarom? Als gij eens wist, mijn heer, in welke opgewondenheid ik .ver keer: den geheelen nacht heb ik geen oog geloken; begrijpt gij dat, mijn heer? Ja, mevrouw, ik begrijp u. Maar eigenlijk kwam ik hier, om .u te zeg gen, dat gij spoedig een bezoek van een commissaris van politie zult ^rij gen. Een commissaris van politie? Ja, mevrouw. AVat komt die hier doen? Met u spreken; de justitie wenscht inlichtingen over de handelingen van den gewaanden baron de Verboise ,van tl te ontvangen. O, dat is waar... Maar die on gelukkige, die ik hier gevangen houd, wil ik sparen. Dat kunt ge misschien, mevrouw, als de justitie er in toestemt, den Ita liaan Paolo slechts wegens moord te veroordeelen. Dan zullen de gewaande Laurence en de echtelieden Drivot .vrij blijven; maar dat moet gij u niet voor stellen, want zij zijn schuldig en zul len voor het gerecht rekenschap van hun daden moeten afleggen. De' markiezin zuchtte. Zij gevoelde, dat zij gedwongen ,zou zijn, als een der voornaamste getuigen in dat proces op te treden. Indien gij het goed vindt, .me vrouw, hernam de kruier blijf ik bij u, om u te helpen, den magistraat te antwoorden. O, ja, gaarne! De kruier verhaalde de mafkiezin, wat er den vori^en dag te Nogent- sur-Marne was voorgevallen. Juist toen hij zijn verhaal had ge ëindigd, kwam Jean den commissaris van politie aanmelden, die dadelijk daarna binnentrad; dezelfde, die bij ,het onderzoek aan de Marne tegenwoordig was geweest. Na de markiezin gegroet te hebben, zeide hij tot den kruier: ;Mijnheer de substituut heeft u van morgen een brief aan ,uw woon plaats in de rue Chronne gezonden, om u te verzoeken, heden tusschen drie en vier uur aan zijn cabinet te ko men. Ik zal er zijn, antwoordde va der Anselme. De geneesheer, die het tijk heeft onderzocht, heeft geconstateerd, dat Pierre Darasse een dolksteek heeft ont vangen en sporen van verworging ,aan den hals had; er is dus geen twijfel meer, Pierre Darasse is vermoord ge worden. Maar voordat de justitie ,den moordenaar laat arrresteeren. wil mijn heer de substituut bewijzen hebben; die moet gij hem geven. Goed, mijnheer, ik zal mijnheer den substituut alles zeggen. En dan moet gij nog de verklaring van me vrouw de Saulien hooren. Mijnheer, zeide de markiezin mijnheer Anselme heeft mij .op uw bezoek voorbereid; ik weet, wat gij van mij verlangt en ik zal ii dan ook verhalen, welken poets men mij heeft willen spelen, om mijn fortuin in han den te krijgen. En de markiezin deed een volledig verhaal van de helsche bedoelingen harer vijanden. Ja, eindigde zij dit spel is zoo handig gespeeld, dat de beramer van het komplot binnen een maand de echtgenoot zou zijn geworden van haar, die ik voor mijn kleindochter hield. O! ik beef, als ik denk, welke gevolgen zoo'n huwelijk had kunnen hebben. De commissaris had heel aandach tig toegeluisterd. Zijn gelaat gaf nu eens zijn verbazing, dan weer zijn groote verontwaardiging te kennen en hij zeide: lederen dag kom ik met misda digers van allerlei slag in aanraking, en toch heb ik zooiets nooit gehoord. Die man is een van de grootste ellendelingen, die ik ooit heb ontmoet. Op zijn verzoek gaf de markiezin den commissaris de zwart lederen por tefeuille over. Dit voorwerp, zeide vader An selme pleit voor de verklaring van vrouw Darasse; het is naar alle waar schijnlijkheid aan de vicomtesse de Mérulle ontstolen en de dief kan nie mand anders zijn, dan de Italiaan Pao lo. Wij kunnen gemakkelijk te weten komen ot die Italiaan den naam en den titel van den baron de Verboise heeft aangenomen. De familie de Ver boise, die reeds jaren lang heeft be staan, is afkomstig uit het departe ment van de Ardennen en wij weten, dat in 1870 een baron de Verboise, die toen negentien jaar oud was, vrij willig dienst heeft genomen in een re giment van het leger. Dit jongtnensch is in het dorp Minville, .in het arron dissement Mézières geboren. Vandaag gaat een agent naar Minville. De jon ge baron is na de capitulatie van Metz gevangen genomen. Men moet dus onderzoeken, of hij in Duitschland is overleden, hetgeen den Italiaan Paolo dan in de gelegen heid zou gesteld hebben, zich zijn naam toe te eigenen. Maar nu moeten wij de medeplichtige van den baron ondervragen. Is die juf- trouw nog hier? Ja, mijnheer. Ik heb gedacht, dat het beter was, haar hier opgesloten te houden; het was veiliger. Uitstekend, mevrouw. Wilt gij zöq goed zijn, haar te laten hier komen? Mevrouw de Saulien schelde. Jean kwam binnen. Jean, zeide de markiezin Iaat Dorothea onze gevangene hie 1} brengen. Eenige minuten later werd de ge-i waande Laurence binnen geleid. Zij weende, was heel bleek en beef* de over al haar leden. Juffrouw, zeide de markiezin, terwijl zij haar een stoel aanwees mijnheer de commissaris van politie wenscht u te ondervragen. De ongelukkige zuchtte en viel pp den stoel neer. Juffrouw, zeide de commissa-i ris indien gij aanspraak maakt op toegevendheid, moet gij mij de volle waarheid antwoorden. Hoe heet ge? j Céline Baratot, mijnheer. Hoe oud 'zijt ge? Drie-en-twintig jaar. Waar zijt ge geboren? jZijt ge een wees? Ja, mijnheer. Mijn vader en inoe* der hebben mij niet kunnen erkennen; ik draag den naam mijner moeder, die Hortense Baratot heette. Ik was veer-i tien jaar, toen zij stierf; Jk was toen in de leer bij een modiste^ (Wordt vervolgd). Jtienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5