Marktberichten. Y eilingberichten. Voetbalsport. Rivierberichten. GORINCHEM, 5 Aug. Veemarkt. Aangevoerd: 61 runderen, 188 varkens en 454 biggen. Prijzen per stuk Zware kaifkoeien f 130170. Melkkoeien f 90120. Kalfvaarzen f 100130. Guiste vaarzen f Vaarkoeien f Guiste koeien f Pinken f Stieren f Graskalveren f Nuchtere Fokkalveren f710. Idem voor export f 25. Drachtige varkens f 45 80. Natte zeugen 3050 Landvarkens f1824. Biggen f 1218 Schapen met lammeren f Lammeren f Oude schapen f GORINCHEM, 5 Aug. Boter en Eieren. Aangevoerd 33.810 eieren. Prijzen per 100 stuks: Kippeneieren f 3.203.40 Eendeneieren f 2.502.60 Kalkoeneieren f 3.50. Op de weekmarkt golden de eieren f3.003.50 per 100 stuks. Goêboter f 1.70; margarine f 1.10 beide per K.G. GORINCHEM, 5 Aug. Pluimveemarkt. Prjjzen per stuk Oude kippen f 0.40 f 0.65 jonge hanen 20 50 oude hanen 40 65; jonge hennen 75—1.00 jonge konijntjes 1525; exportkonijnen f 0.70 0.85.jonge ganzen ct. GORINCHEM, 5 Aug. Boonen. Snijboonen 10 ct. Princessen 18 ct. tuinboonen boterboontjes 8 ct.siaak- princessen z. draad ct. Alles per K.G. GORINCHEM, 5 Aug. Fruit. Oomskinderen I 1013, II 67. Sui kerperen 56, II 2ys4. Janbazen 35. Yellow transparant 1418, II 710. Zure appelen 6 8. Kruitperen 3ys Pruimen 1630. Kroosjes 20 25. Roode bessen 1623. Zwarte bessen 1622, alles per K.G. ROTTERDAM, 5 Aug. Aanvoer 475 varkens. Prijzen per K.G. (levend gewicht) le kw. 2e kw. 3e kw. 40 39 38 s HAAGSCHE VEILING. 3 Augustus. Roode bessen 1018 ct. Zwarte bessen 1118 ct. Frambozen 2040 ct. Morellen 818 ct. Eld. blauwe pruimen 1222 ct. Reine Claude pruimen 1925 ct. Wijnpruimen 2428 ct. Rogkrozen 814; Lichte id. 1923 ct. lYellow-Transparant appelen I 1022 ct.; II 59 ct. Early Victoria I 1321 ct. Early Victoria II 410 ct. Kruideniersperen I 1218 ct. Kruideniersperen II 58 ct. 'Beurré de Merode peren 58 ct. ON. H. Suikerperen 47 ct. Zwaanhalzen 26 ct. Alles p. kg. 5 Augustus. Roode bessen 1518 ct. Kruisbessen 712 ct. Boschbessen en Preisselbessen p. chip 60 ct. Eld. Blauwe pruimen 11217, II 69 ct. Abricoospruimen 20 24 ct. Blauwe pruimen 9—15 ct. "Witte pruimen 1824 ct. Eng. krozen 1519. Yellow Transparant appelen I 10—16, II 6—8 ct. Tulpappel 610 ct. Perzikappel I 811, II 35 ct. Early Victoria appel 12 16 ct. Kruideniersperen I 1016, II 68 ct. N. H. Suikerperen I 5 8, II 23 ct. Presentpeer 56 ct. Keizerinnen 46 ct. Zwanenhalzen 46 ct. Oomskinderen 411 ct. Frambozen 3238 ct., alles per K.G. HEUSDEN. Zondag speelde Juliana (versterkt) de uitgenoodigde revanche-wedstrjjd tegen Salvator (Tilburg). Het was een mooie wedstrijd, waarin de Oranje-Witten dit maal met 2—1 konden zegevieren. De Tilburgers hebben dus ook ditmaal niet kunnen winnen. SPRANG. Zaterdag speelde de voetbalclub N.E.O. op eigen terrein een wedstrijd tegen Wil- helmina uit Wijk. Uitslag 23 in het voordeel van Wilhelmina. S.D.O. speelde op eigen terrein een wedstrijd tegen S.V.W. uit Werkendam. S.V.W. won met 20. o Op 6 Aug. in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 1.96 val 9 Nieuwe schutsluis te Engelen (Dieze) 1.95 val 9 Engelen (Maas) 0.05 val 13 Crèvecoeur (Dieze) 1.94 val 8 Cièvecoeur (Maas) 0.03 val 13 Keulen 1.39 val 5 Lith 0.26 was 4 Vergadering van den raad der ge meente SPRANG-CAPELLE op Vrijdag 2 Augustus n.m. 3 uur. Voorz.: Ed.Achtb. Heer A.Smits. Secretaris: WelEd. Heer J. v. d. Berg. Afwezig wethouder Middelkoop en de leden de Bas, Kerst en Vos. Na opening worden de notulen der vorige vergadering onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken: Bericht van den Voorzitter van het Centraal Stembureau meldende de namen van de benoemd verklaar de raadsleden, idem van den heer J. v. d. Hoeven en J. A. Verheijden, dat zij hunne benoeming tot lid der schattingscommissie aanvaarden. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot verkoop school huis in Vrijhoeve, idem wijziging begrooting 1934, idem der verorde ning op het vergunningsrecht. Ged. St. hebben echter een kleine opmerking ten opzichte van de rei nigingsverordening. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan deze opmerking tege moet te komen. Op de vraag van den heer Michaël hoeveel aangeslotenen er zijn, ant woordt de Voorzitter van 17. Schrijven van den Burgemeester der gemeente Tilburg waarin wordt medegedeeld, dat aldaar een verga dering is gehouden van verschillende burgemeesters met het doel het ver krijgen van een vliegveld voor mid den West-Brabant, tevens wordt ge vraagd een aandeel te nemen voor de oprichting in een maatschappij. Het voorstel van B. en W. om hier op niet in te gaan, wordt met alge- meene stemmen aangenomen. Verslag van de Waterleiding Mij. West-Noord-Brabant. De heer Michaël zegt de raadsver- slagen van Geertruidenberg en Was pik te hebben gelezen, waaruit hem is gebleken, dat de raadsleden van deze gemeenten scherpe critiek heb ben uitgeoefend op het beheer van genoemde Maatschappij. Spr. wil op hetgeen daar gesproken is, niet ver der ingaan, maar voor de gemeente Sprang-Capelle zou hij iets anders naar voren willen brengen en zou hij in de eerste plaats willen vragen, hoe staat het met de financiëele ver houding ten opzichte van het Land van Heusden en Altena. Bij de voor geschiedenis van de kwestie van aansluting van dit gedeelte heeft spr. de vraag gesteld of Sprang-Capelle zou moeten meebetalen in deze aan sluiting. Er is daarnaar toen een on derzoek ingesteld en er is gezegd van neen, dat dit een apart finanti ëel beheer zou krijgen. Uit de ant woorden die de Voorzitters van de raden van Waspik en Geertruiden berg op gestelde vragen gaven, meent spr. de conclusie te moeten trekken, dat het Land van Heusden en Al tena. geen afzonderlijk beheer heelt gekregen en Sprang-Capelle dus moet meebetalen in den strop die de Wa terleiding Maatschappij daar haalt. Spr. zou gaarne zien, dat de verte genwoordiger van de gem. Sprang- Capelle, deze kwestie eens grondig onderzocht, als hij een vergadering van aandeelhouders meemaakt, op dat hij in een raadsvergadering kan meedeelen, hoe of het met de finan- tiëele verhouding tusschen de aan- deelgerechtigde gemeenten en het Land van Heusden en Altena staat. Dan is er nog iets anders, dat vol gens spr. niet door den beugel kan, n.l. de kwestie van aansluiting bij nieuwbouw. De aannemer betaalde vroeger f 10 om het te bouwen per ceel aan te sluiten. Zonder eenige kennisgeving, van verhooging krijgt hij nu een briefje van f 17.50, waar door de aannemer een strop van f7.50 wordt bezorgd. Er is niemand die er iets van weet, men verandert maar op eigen houtje; de gemeente, die aandeelhouder is, weet er ook niets van. De heer Verheijden heeft deraads- verslagen van Geertruidenberg en Waspik ook gelezen, maar heeft niets gelezen over de hoe grootheid van het aandeelenkapitaal van de ge meenten ten Zuiden en ten Noorden der Bergsche Maas. Kan de Voor zitter daarover ook inlichtingen ge ven De Voorzitter verklaart dit niet te weten. De Secretaris licht toe, dat het aandeelenkapitaal voor de gemeen ten ten Zuiden der Bergsche Maas, berekend is naar het zielenaantal van iedere aangesloten gemeente. De heer Verheijden zegt dat men in Geertruidenberg en Waspik wel een grooten boom heeft opgezet, doch spr. heeft er indertijd op ge wezen, dat het niet goed kon gaan. Het electrisch licht en ook de wa terleiding zijn tot stand gekomen in een tijd, dat ijzer en koper aan de hoogste marktprijs stonden en de loonen het hoogst waren, een reus achtig kapitaal is op die manier in den grond gestopt. Was het een par ticuliere maatschappij geweest dan had deze het nooit kunnen volhou den en was al op de flesch geweest. Spr. is het niet eens met de opmer king van den heer Michaël ten op zichte van de aansluiting van het Land van Heusden en Altena. Als allen daar aansluiten, zal de kost prijs dalen en zal men daarvan ook hier profiteeren en zal deze aanslui ting voor Sprang-Capelle dus geen nadeel doch voordeel beteekenen. Dan is er nog iets, de Maatschappij heeft een andere directeur gekregen. Spr. noemt het een zuiver clericale benoeming. Er is geïnformeerd naar den directeur van 's Gravendeel, die daar een heele janboel heeft opge knapt, doch die moest men niet heb ben, dergelijke menscljen kan men blijkbaar in Noordbrabant niet ge bruiken. De heer Michaël blijft er bij, dat, als het Land v. Heusden en Altena geen zelfstandig finantiëel beheer heeft, de gemeenten ten Zuiden van de Bergsche Maas daar nadeel van ondervinden. De gemeente Sprang- Capelle heeft voor f 20000 aandeelen genomen waarvoor het rijk het be- noodigde bedrag tegen een rente van 6 procent heeft beschikbaar gesteld. Toen de rentestandaard tot 41/2 pCt. was gedaald, heeft men getracht ook de rente voor genoemde leening ver laagd te krijgen wat op het geheele aandeelenkapitaal een voordeel van f 55000 beteekende. De Minister wilde echter van verlaging niet weten. Dan is de herschatting die door Sprang- Capelle was aangevraagd, ook een wassen neus, hoe kan zoo iets ge schieden door één man, die voor een huis gaat staan en dan zegt dat kost zooveel. Als de president-commissa ris met één man dat doet, kan het niet goed gebeuren. De gemeente Sprang-Capelle staat als een etter tegenover de Waterlei ding Maatschappij bekend. De toe stand is zelfs zoo, dat de Voorzitter in den Bosch moest verklaren, dat het niet aansluiten aan onwil te wij ten was. Zooals de toestand thans is, is hij onhoudbaar. Spr. zou zich dan ook rechtstreeks tot de regee ring willen wenden en aandringen op een onderzoek naar het finantiëel beheer van de Waterleiding Maat schappij West-Brabant. De heer Verheijden zou niet aan de regeering schrijven, doch er zelf heen gaan. Men moet net doen als met de actie die op touw is gezet tegen de voorgestelde vereeniging van Geertruidenberg, Waspik en Raams- donk. De Voorzitter zegt op 'toogenblik niet met zekerheid te kunnen zeggen, of het Land v. Heusden en Altena een eigen finantiëel beheer heeft. Spr. gelooft echter wel dat het zoo is, immers op de vergaderingen van aan deelhouders, ziet men geen verte genwoordigers uit liet Land v. Heus den en Altena. Daar zijn de gemeen ten garant voor de rentabiliteit der exploitatie. Uit de aansluiting van dat gedeelte, kan, meent spr. voor Sprang-Capelle dus alleen voordeel voortspruiten. Wat de kosten voor de dienstlei dingen bij nieuwbouw betreft, deze komen voor rekening van den aan nemer, volgens regeling door de di rectie vastgesteld. Het schijnt dat deze regeling kort geleden is ver anderd. De heer Timmermans merkt op, dat de regeling niet veranderd is, het betrokken artikel is tot voor kort echter niet toegepast, om aansluitin gen te bevorderen, werd voor de dienstleiding slechts f10 berekend. Thans wordt echter het gewone ta rief toegepast. De Voorzitter zou deze kwestie hier niet verder bespreken; zijn er geschillen, dan zullen B. en W. die gaarne met de directie bespreken. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde leden van den gemeente raad. De Voorzitter wijst de heeren Kraak, Timmermans en Verheijden aan voor onderzoek en schorst de vergadering. Na heropening zegt de heer Verheijden dat de commissie al les in orde heeft bevonden en dus tot toelating adviseert. Persoonlijk wil spr. in verband hiermede iets zeggen. Hij wil n.l. verklaren, dat als de raadsleden za ken worden voorgelegd als deze. hij niet steeds kan beoordeelen of alles in orde is. Een geval zooals zich in een naburige gemeente heeft voorge daan noemt spr. meer dan treurig. De Voorzitter merkt op, dat dit niet aan de orde is, met wat er in een naburige gemeente plaats vindt, heeft men hier niet té maken. De heer Verheijden geeft dit toe, hij heeft er echter alleen mede te kennen willen geven, dat de raads leden vertrouwen behooren te kun nen stellen in Burgemeester en Se cretaris. Met algemeene stemmen wordt besloten de nieuw benoemde raadsleden toe te laten. Hecht de raad vervolgens zijn goedkeuring aan de wijziging der begrootingen van de Burgerl. Arm besturen. Wordt de rekening 1934 van het Burgerlijk Armbestuur van Sprang vastgesteld met een nadeelig saldo van f 639.49. Voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van gelden voor ver bouw der voormalige openbare la gere school aan de Nieuwstraat te Capelle. De Voorzitter zegt, zooals de hee ren weten hiertoe reeds besloten is. Het is thans dan ook alleen slechts noodig het benoodigde bedrag te voteeren. Dit bedrag is alles inbe grepen f 740. De heer Verheijden zegt: „Alvorens hierop in te gaan, wenseh ik eerst eenige inlichtingen. Er loopen geruchten (geen tendentieuze) in Ca pelle, dat het schoolbestuur een ver langlijstje aan B. en W. hebben inge zonden, waarvan verschillende posten zijn geschrapt. Mag ik vernemen, wel ke verlangens dit waren, liefst indien mogelijk gespecificeerde. Nu de be'as- tingen aan het toppunt staan, behoort de raad te weten, hoe met de belasting- penningen wordt omgesprongen". De Voorzitter antwoordt, dat het een Casus non dadis is, d.w.z. een geval dat niet gebeurd is. Het is ook niet noodig, dat B. en W. verslag uitbrengen over besprekingen die zij hebben ge voerd met personen of besturen. Uit de door den heer Verheijden verno men geruchten en het voorstel van B. en W., kan deze zijn conclusies trek ken. B. en W. gaan zeer voorzichtig te werk en het coil. heeft slechts voorl. besprekingen met het schoolbestuur ge houden. Wil de heer v. Wi.ligenburg hierover nog iets nader zeggen, dan wil spr. hem daartoe gaarne de gele genheid geven. De heer v. Willigenburg verklaart zich volkomen te kunnen aansluiten bij de woorden door den Voorzitter gespro ken. Besprekingen die B. en W. met het schoolbestuur hebben gehouden worden niet aan den raad voorgelegd. Het schoolbestuur heeft geen eischen gesteld, doch slechts wenschen geuit Wat B. en W. niet noodig oordeelden is geschrapt. Verheijden. Er is dus geschrapt, ik dank U voor de inlichtingen. Wie is tegenwoordig Voorzitter van dit school bestuur? Voorzitter. De heer Kerst. De heer Verheijden verklaart stem ming te wenschen over het voorstel van B. en W., dit wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. De heeren Kraak en Verheijden stemden tegen. De vaststelling van den staat van oninbare en nog te verhalen'post dienst 1934 zal in besloten vergadering wor den behandeld. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat de Minister van Sociale Zaken goedkeu ring heeft gehecht aan het plan tot verbetering van de Binnenhaven te Capelle. De heer Michaël zegt, de kogel is dus door de kerk. Zal het werk nu door de Heidemaatschappij of dooreen particulier aannemer worden uitgevoerd zooals in de vorige vergadering is be sproken De Voorzitter antwoordt, dat het door de Heidemaatschappij zal geschieden. Een besluit, dat het door een parti culier aannemer moet gebeuren, is niet genomen. De Voorzitter deelt vervolgens me de, dat B. en W. een conferentie heb ben gehad met het bestuur van de woningbouwvereniging te Capelle. Ge bleken is daarbij, dat de woningen aan den kant van den Loonschendijk al geruimen tijd onverhuurd staan. Het bestuur zou daarom willen trachten de huurprijs van f3.50 op f3 per week te brengen, alleen uit het oogpunt van het belang der gemeente, zou het be stuur hiertoe willen overgaan. Nu de ze woningen geregeld leeg staan, heeft de gemeente daaraan een strop van f 1000.per jaar. Het bestuur ver trouwt, dat de woningen tengevolge van deze verlaging verhuurd zu.Ien wor den en daardoor de strop voor de ge meente belangrijk minder wordt. B. en W. hebben zich met dit voorstel ac eoord verklaard. De lieer Michaël vreest dat de ge meente zich op glad ijs begeeft. Nu krijgt men de voorkeur om voor f3- een royaler woning te betrekken, met gevolg dat andere gemcentewoningen daardoor leeg zullen komen te staan. Dat de woningen verhuurd zullen worden, daarvan gelooft spr. niets. Bovendien zullen de woningen in de- Heistraat ook in het gedrang komen. De Voorzitter antwoordt dat de bewoners dezer woningen, de voor keur wordt gegeven om de woningen die voorheen f 3.50 p. week af deden thans voor f3.te huren, daarmede achten B. en W. een verzoek om. verlaging van hun tegenwoordige wo ning den pas afgesneden. De heer Michaël zou liever maar in eens den grooten strop nemen en de woningen verkoopen. De heer Verheijden zou de andere heeren willen adviseeren dezen strop niet te accepteeren, men speelt een ander daarmede in diens kaart, n.l_ hen die ook woningen verhuren. De heer Michaël wil op het ge zegde van den heer Verheijden niet ingaan. Spr. blijft van meening dat de gemeente zich op glad ijs gaat begeven, als zij woningen van f 4.50 nu voor f 3 gaat verhuren. De wo ningen die thans f 3 per week afdoen,, zullen daardoor leeg komen te staan. De heer Kraak is het daarmede niet eens, het hangt er maar van af,, waar de woningen staan. Spr. stelt het op prijs, dat B. en W. met het voorstel van het bestuur accoord gaan. Dat de heer Michaël bezwaar maakt, kan spr. zich indenken, om dat de heer Michaël zelf ook wo ningen verhuurd. De heer Verheijden kan er zich eveneens mede vereenigen dat de strop der huurverlaging wordt ge nomen. De heer Michaël zegt dat een aan val op hem is gedaan er wordt be weerd, dat spr. uit eigen belang te gen het voorstel zou zijn. Spr. wil verklaren, dat daarvan absoluut geen sprake is. Spr. is de gemeente ten opzichte der huurverlaging reeds- voor geweest. In het voorjaar heeft hij reeds verlaging toegepast. Spr. is- echter overtuigd, dat de gemeente den grooten strop met deze wonin gen toch niet kan ontgaan, men zal de gevolgen zien. Spr. zal niet tegen stemmen, wat hem betreft, brengt men alle huren op f2.50. Maar, al dus spr., overweegt wat U doet en. bedenk dat de woningen gebouwd zijn met rijkssteun. De heer Verheijden vindt het treu rig dat de woningbouw te Capelle heeft gebouwd, zooals ze heeft ge daan, was het gedaan als in Sprang,, dan zou de gemeente geen strop heb ben gehad. Bij de rondvraag zegt de heer Mi chaël dat hij nog nooit iets gehoord heeft over de verlichting van den Capelschen dijk. De Voorzitter antwoordt dat de PNEM hierover reeds een paar maai is opgebeld, telkens beloofde men spoedige afwerking, doch tot lieden is nog niets binnengekomen. De heer Michaël zegt dat de Hei de Maatschappij werk heeft uitge voerd aan de haven. Tot tweemaaL toe is er een gedeelte van weggesla gen. Het werk is zeer onoordeelkun dig uitgevoerd, ieder aannemer had het beter kunnen doen. Wie moet de kosten betalen, die zijn ontstaan door liet wegslaan van een gedeelte? De Voorzitter antwoordt, dat de gemeente alleen het grondwerk be taalt, de buizen worden voor reke ning van den polder gelegd. Nu wordt wel den uitvoerder de schuld gege ven van het wegslaan, doch er zijn zeer veel aanwijzingen dat er kwaad willigheid in het spel is en die op vernieling wijzen. Er zijn stukken,, die er op wijzen, dat ze met een koevoet zijn bewerkt. De zaak is dan ook in handen van den Officier van Justitie gesteld. De heer Michaël blijft er bij dat het werk onoordeelkundig is uitge voerd. Spr. heeft dit zelf geconstateerd De opzichter van de Heide Maat schappij verklaarde wel, dat hij geen enkel raadslid behoefde toe te la ten, doch spr. antwoordde hem, je zet er mij niet af. Hier behoefde werkelijk geen sabotage in het spel te zijn, door den bovendruk is de zaak in elkaar gestort. De Voorzitter merkt op dat er wel degelijk aan sabotage wordt gedacht, de koevoet paste precies in het gat. Michaël. Wij zullen het onderzoek dan maar afwachten. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat over in geheime zitting. N Kruisbessen I 714; II 36 ct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 4