CARTONS, bedrukt met Te Koop. Te Huur. Gesloten. Tabaksvergunning. Plaatselijk Nieuws Voetbalsport. Land- en Tuinbouw. het batig saldo dus f 1112.85 is ge stegen. Hiertegenover staat evenwel, dat de kapitaaldienst een tekort heeft van f 1200, was dit bedrag dus in een jaar op den gewonen dienst ge bracht, dan zou het batig saldo dus slechts f739.87 hebben bedragen, al- zoo een geringe achteruitgang, met saldo waarmede het dienstjaar is aan gevangen. Spr. wijst op het feit, dat niettegenstaande de gemeente Gies- sen de laatste drie jaren uit den ge wonen dienst een gemeentehuis heeft gebouwd, een motorspuit heeft aan geschaft en een straat heeft aange legd, de uitgaven door de ontvang sten werden gedekt. Spr. deelt ver volgens mede dat er geen achterstal lige posten zijn en alle pachten en belastingen betaald zijn. Wijziging verorden, vergunnings recht. Deze wijziging, waarop door Ged. St. wordt aangedrongen, houdt ver band met de wijziging der drankwet. De heer v. IIerwijnen vraagt of de caféhouders voordeel van de voorgestelde wijziging zullen genie ten. De Voorzitter antwoordt ontken nend, deze hebben daarvan geen voor- of nadeel, omdat de gemeen te gehouden is aan-het minimum van f40. Met algem. st. worden de nieu we heffings- en invorderingsverorde ning inzake het vergunningsrecht vastgesteld. Onderzoek geloofsbrieven. De heeren C. M. Verhoeven en J. v. Herwijnen worden aangewezen voor het onderzoek der geloofsbrie ven van de leden H. A. Kant, H. v. d. Schuit, O. v. Vugt en J. Junge rius; de heeren J. Jungerius en II. A. Kant worden aangewezen voor het onderzoek der geloofsbrieven van de leden G. Hak, C. M. Verhoeven en A. Roza. Alles wordt in orde bevonden, zoodat tot toelating wordt geadviseerd. Dienovereenkomstig wordt beslo ten; de betrokken raadsleden ont hielden zich van medestemmen, wan neer het hun eigen geloofsbrieven betrof. De verordening op besmettelijke ziektegelden, die volgens den Voor zitter reeds herhaaldelijk ter tafel is geweest, is opnieuw met een kleine bemerking van Ged. St. terugontvan gen- Voorgesteld wordt als tarief aan te geven, die van de gemeente Boxtel. In dien zin wordt de verordening ge wijzigd. De verordening op de personeele belasting wordt gewijzigd in dien zin, dat de belasting op de biljarten op de helft komt. Besloten wordt verder medewer king te verleenen voor de verstrek king van een Tbouwvoorschot van f1800.ter verkrijging van een plaatsje ingevolge de Landarbeiders- wet. De heer Kant dringt aan, hierbij spoed te betrachten. De Voorzitter zegt zulks toe. Rondvraag. De lieer Kant zegt dat de gemeente wel een motorspuit bezit, doch als er in de kom van de gemeente brand komt, is er geen water. Spr. acht het dringend noodzakelijk, dat er een brandput wordt aangelegd. Hij is niet gerust voor deze er is. De heer Jungerius vraagt of één brandput voldoende is. De lieer v. Herwijnen meent van wel, als deze komt in de omgeving van de garage Elsliout. Het is juist dit gedeelte waar geen water is te krijgen, in de andere gedeelten van de gemeente is dit wel het geval. Er is reeds meermalen over deze kwestie gesproken, doch daar blijft het bij. Met algemeene stemmen worden B. en W. gemachtigd de noodige stappen te doen voor het doen aan leggen van een brandput en te in- formeeren naar de kosten. Indien deze niet de schatting van den raad te boven gaat, wordt het college tevens gemachtigd de noodige werk zaamheden hiervoor te doen uitvoe ren. De Voorzitter wil, waar geen der heeren iets meer voor de rondvraag heeft, alvorens deze vermoedelijk laatste vergadering van dezen raad te sluiten, een woord van dank bren gen aan den heer v. Herwijnen die niet in het nieuwe college terugkomt. Spr. dankt de heer v. Herwijnen voor de prettige samenwerking en voor alles wat deze in het belang van de gemeente heeft gedaan. JJe heer v. Herwijnen dankt den Voorzitter voer diens waardeerende woorden en hoopt dat zijn opvolger de belangen der gemeente nog lie ter zal behartigen dan spr. heeft gedaan. De vergadering wordt hierop door den Voorzitter gesloten. ANDEL. In de Donderdagmiddag gehouden raadsvergadering, legde de heer v. Eeten, de nieuwbenoemde gemeente-ontvanger de vereischte eeden af. De heer v. Eeten zal 1 September in dienst treden. De gemeente-rekening werd voorloopig vast gesteld, met een ontvangst van f 59883 23 een uitgaaf van f 57514.59 voor den gewonen dienst, voor den kapitaal in ont vangst op f 54.07 en een uitgaaf van f 4804 07. Het uitgestoten bedrag op deze rekening bedraagt f 4750.De rekening van het G. E. B. werd vastgesteld met een batig saldo van f912.20 welk batig saldo naar de gemeente-rekening werd overgebracht. Als correspondent vopr de arbeidsbe middeling werd benoemd de gemeente opzichter M Versteeg. In de ontstane vacature door het overlijden van den heer A. van Andel, in de commissie tot wering van schoolverzuim, werd benoemd de heer M. van Rijswijk. (volledig verslag volgend nummer). ALMKEItK. Nog slechts een paar dagen en de muziekvereen. „Nooit Gedacht" alhier zal deelnemen aan het groot Nationaal muziek- en zangconcours te Nieuw Brugge a. d. Rijn. Er is flink gestudeerd, geen moeite is te veel geweest, voor de leden dezer vereeniging, daarom willen wij hopen dat zij op Woensdag 14 Aug. a.s. evenals in voorgaande jaren, gelauwerd uit den strijd mogen terug komen. En zijn wij goed ingelicht, dan staat bovengenoemde ver eeniging (onvoorziene omstandigheden voor behouden) er zeer goed voor, om hun oude traditie getrouw te blijven. Ook de concerten getuigden hiervan dezen zomer dat bedoelde vereeniging op muzikaal ge bied in het Land van Altena zeer hoog staat aangeschreven. Ten slotte nog dit wij spreken deD wensch uit, dat fortuna directeur en leden a.s. Woensdag hun mocht begeleiden. NÏEUWENDIJK. Naar we vernemen heeft het bestuur der Chr. School besloten om 31 Augustus a.s. een schoolfeestje te organiseeren ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Lexmond. is benoemd de heer B. Koekkoek Kzn., thans onder wijzer aan de Chr. School alhier. Naar men ons mededeelde zul len het Chr. Dubbelmannen kwartet „Excelsior" en het Chr. Fanfarecorps „Crescendo," benevens het Chr. Kin derkoor „Advendo" alhier, deelne men aan het concours uitgeschreven door het mannenkoor „Onderling Ge noegen" alhier op 23 Augustus a.s. Bij de gehoud.en aanbesteding voor den bovenbouw van een graan- pakhuis voor rekening van de Gebr. Walraven, was de laagste inschrijfster de firma de Later, timmerbedrijf al hier voor de som van f 6680. Het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Rijksstraatweg al hier, voor rekening van den heer L. van Drunen te Sleeuwijk is op gedragen aan den heer H. v. d. Heu vel. Het zoontje van den heer A. H. geraakte spelenderwijs in den z.g.n. „Berm" te water. Op het hulpgeroep snelde de jongeheer M. O. toe. die zich géén oogenblik be dacht en pardoes te water sprong, waarna hij de kleine na eenige moei te van een wissen dood wist te red den. J.l. Woensdag behaalde de Chr. Gem. Zangvereeniging „Oefe ning Kweekt Kunst" directeur de WelEd. Heer N. Snijers te Raams- donksveer, op het concours te de Bildt, een eerste prijs in de 1ste afdeeling met 335 punten, benevens de derde prijs in de Eere-wedstrijd. Directeur en leden onze gelukwen- schen voor zulk een behaald succes. VLIJMEN. Donderdagmorgen omstreeks 11 uur liep de ongeveer 35-jarige Mej. Merks met een kindje van den heer B. van Ooijen over den weg al hier, toen er een vrachtauto naderde. Het kind dreigde in aanraking te komen met de auto en toen de moedige vrouw dit zag, bedacht zij zich geen oogenblik om met ge vaar voor zich zelf liet kind in vei ligheid te brengen. Zij slaagde daar in maar werd zelf aangereden en ernstig gewond aan den hals en aan het been. Dr. Wijers verleende on middellijk geneeskundige hulp en deed haar naar haar dichtbij gelegen woning vervoeren. De politie was spoedig aanwezig en onderzocht de toedracht van het ongeval. H. v. Seventer, Yught f 12.610 VEEN. Zondag had het 8-jarig zoontje van M. Honcoop het ongeluk van de pont te vallen, met gevolg dat hij in de rivier terecht kwam, welke daar ter plaatse zeer diep is. Het 11 jarig zoontje van A. Honcoop, welke het ongeluk zag ge beuren, nam het kordaat besluit om zijn neefje na te springen. Nadat deze reeds tweemaal onder geweest was. wist hij hem vast te grijpen. Doordat hij met haast de kabel van de pont wist te grijpen, gelukte het hem om boven water te blijven, tot toegeschoten hulp, hun beiden van een wissen dood wist te redden. Deze week werd onze gemeente bezocht door een variaté-gezelschap, het welk Woensdag- en Donderdagavond voorstellingen gaf nabij de aanlegplaats. Er werden sterke staaltjes van goochel kunst te zien gegeven, terwijl datgene wat op het gebied van acrobatiek ge presteerd werd, verbluffend was. Bijzonder aantrekkelijk was de buiten gewone krachtprestatie van een der spelende, f De publieke belangstelling was beide avonden zeer groot. B V. B. Uitslagen van 27 Juli. Afdeeling 1. Wilhelmina L.O.N G.A. 10. D.E.V.O.—S.V.W. 4—0. W.V.V —Sparta (Capelle) 3—0. N.E.O.Stormvogels 42. Afdeeling 2. Sparta (Andel)Wilhelmina II 50. S.V.W. II—D.E.V.O. II 1—3. AchillesStormvogels II 61. Blauw Wit—W.V.V II 1—1 N.Y. De GeruLschlooze Weg, Heemstede f 12.120 G. .1. Vissers, Drunen f12.392 N.Y. Moderne Wegenbouw, Heerlen f 12.390 N.Y. Bitumenweg, Utrecht f12,360 N.Y. Brusse, Tee uw en Co., Den Haag f 12.240 MOTORONGELUK. Woensdagavond Ls in de Soester- bergerstr. bij het Sanatorium Zon negloren te Soest een motorongeluk gebeurd, dat aan den 19-jarigen J. A. Veldhuizen uit Deventer hét le- Afdeeling 3. Titaan - D.V.O.- -Juliana -G.V.V. 6—1. 1—5. ITALIAANS Cl1 MINISTER BIJ 'N V LIEGR A M P O M GEKOMEN. Het Italiaansche vliegtuig, dat op weg was van Rome naar Massaua in Eritrea, en sedert de opstijging uil Cairo werd vermist, is op 12 mijl ten Oosten van Heliopolis neerge stort. Aan boord bevonden zich 1 leden der bemanning en drie passa giers, onder wie de Italiaansche mi nister van Openbare Werken, Luigi Razza en de Italiaansche multi-mil- lionnair Raimondo Eranchetti. Al len zijn om het leven gekomen. Be stuurder was majoor Rafaelc Bo- slani. door den ertogenbosch AANBESTEDING. .Woensdag werd Rijkswaterstaat Ie 's-II aanbesteed Bestek no. 171: het aanbrengen van een tussclienlaag ep een slijl- laag van teerslakken of teersteenslag op den Rijksweg door den voorma- ligen Baardwijkschen Overlaat en op brug no. 7 over het afwateringska naal van Den Bosch naar Dronge- Len, het maken van een rijwielpad van tegels, benevens het uitvoeren van bijkomende werken. Raming f 14.300. Ingeschreven werd door: fa. F. H. v. d. Pluijm, Ros malen f 14.200 H. Verheul, Woerden f13.879 J. H. Reef, Oldenzaal f13.750 fa. Gebr. Hellendoorn, Zwolle f 13.537 fa C. Verwater en Co., Beteringen f 13.440 fa. L. v. Drunen en Zn., Den Bosch f 13.400 N.V. v.li. J. Heijmans, Den Bosch f 13.340 N.V. H. Boezewinkel, Nij megen f 13.290 N.V. Homawewa, Voorburg f13.100 P. v. Oort, Raamsdonk f 12.989 H. v. d. Pas, Hintham f12.950 Gebr. Slark, Eindhoven f 12.892 ven heeft gekost. TEGEN MIEREN. In dezen tijd komen de klach ten over mieren weer los, binnens huis en buitenshuis. Er worden mid deltjes genoeg" aangeraden, maar in vele gevallen blijft het moei lijk de mierenplaag met succes te bestrijden. Kan men het nest opsporen, wat lang niet altoos gelukt, dan kan men succes hebben door de uitgangen, zooveel mogelijk te sluiten op één na, en in deze laatste petroleum of benzine te gieten. Weet men het nest niet te vinden, dan zijn er verschil lende middelen, die, naar gelang van de omstandigheden, met meer of min der goed resultaat kunnen worden toegepast, 'tzii dat de mieren daar door worden gedood of wel verdre ven. Hoe lastig kunnen de mieren zijn bijv. in provisiekast, op de recht bank en andere plaatsen in huis. Soms. is het de lucht of geur. die de mie ren verdrijft; zoo gelukte het ons ze verjagen van eep buitenmuur en om geving door Goudsbloemen daartegen te zaaien. Een mengsel van borax met suiker kan voorts worden aan gewend een pond borax met water tot een papje gemengd, roert men door, een dikke .oplossing van een half pond bruine suiker in water, en dit zalfje smeert men op de kleine plantjes of spaanders, die men neer legt op door de mieren bezochte plaatsen. 'Er zijn ook bestrijdingsmid delen in den handel, als Rodax en Paradicbloorbenzol. Wie hieromtrent en omtrent meerdere middelen wil worden ingelicht, wende zich tot den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, die bereid wordt gevon den om een lijstje van bestrijdings middelen toe te zenden. o „BIETENBORAX." Al eerder deelden we onzen lezers mee, dat gebrek in den grond aan borium als oorzaak is vastgesteld van het bartrot der bieten de ont dekking daarvan hebben we te dan ken aan Dr. Brandenburg van het Suikerbieteninstituut te Bergen op Zoom. Derhalve lag het middel ter bestrijding van hartrot voor de hand: toevoeging van borax. De meststof of Chilisalpeter bevat borax, maar in zoodanige geringe hoeveelheid, dat. men daarvan geen groote verwach tingen mag koesteren, of mogelijk eerst na jaren, als zich borium in den grond heeft opgehoopt. Om zeker te gaan, strooide men borax uit. In den Haarlemmermeerpolder nam men proeven, waaruit bleek, dat door bo rax of boorzuur het hartrot afdoende werd tegengegaan, en dat in de mee ste gevallen zoowel de opbrengst als het gehalte steeg. Evenweleenige voorzichtigheid is bij de aanwending geboden, de uitstrooiïng mag maar niet luk-raak geschieden. Men gaf 15 a 20 K.G. per Hectaregrootere giften gaven soms nadeel. Ook de navrucht kan zeer gevoelig zijn voor borium! 't Is dus goed, proefsgewijs te werk te gaan. Om een zorgvul dige uitstrooiing te verkrijgen, is ver menging van borax met een ballast- stof bijv. droog zand, aan te beve len of wel een vermenging met een of andere kunstmeststof (liefst niet met kalkhoudende. opdat het bori um minder oplosbaar kan worden j. Er is „bietenborax" in den handel bii de speciale behandeling hiervan is gezorgd, dat geen ontmenging kan plaats vinden, welke na het zelf men gen door stootèn of schudden licht kan geschieden. Van „bietenborax" is ongeveer 100 K.G. per Hectare noo- dig't komt iets duurder. INTERESSANTE PROEFNEMING. We lezen in het „Friesch Lbld." van 8 Juni van een interessante proef neming op de Proefboerderii te Rii- perkerk. Akker 4 ontving de laatste jaren een zure bemesting, en wel naast kalizout: supperfosfaat en zw. ammoniak. Akker 5 naast kalizout een basische bemesting met Slak- kenmeel en kalksalpeter. De grond monsters zijn te Groningen onder zocht hii het monsternemen viel het op. dat de monsters van het bassische perceel in de boor minder aankleef den dan die van het zure perceel. Wat het grasgewas betreft, was de zode van het basische perceel merk baar beter. Begin Mei stond op den akker met zure bemesting het ge was schraler, terwijl het aantal min der goede gewassen grooter was. Daarentegen kwam op perceel 4 meer witte klaver voor. Hier waren meer dere plekken bedekt met verdord gras, los van den wortel. Het bleken vrijwel uitsluitend verdorde resten te zijn van ruwbeemdgras en meelraai. Op 4 Juni zij van beide akkers grasmonsters genomen. Alleen reke ning houdend met de aanwezige gras sen. was het resultaat als volgt Zure bemesting Fiorin 27 pCt. Reukgras 10 pCt. Zachte dravik (l) pCt. Kamgras 3 pCt. Beemdlangbloem 8 pCt. Rood Zwenkgras 3 pCt. Meelraai 20 pCt. Engelsch raai 12 pCt. Timothee sp. Veldbeemdgras (l) pCt. Ruwbeemdgras 15 pCt. Basische bemesting Fiorin 18 pCt. Reukgras 10 pCt. Zachte dravik (4j pCt. Kamgras 2 pCt. Beemdlandgras 12 pCt. Rood Zwenkgras 3 pCt. Meelraai 10.5 pCt. Engelsch raai 18 pCt. Timothee l pCt. Veldbeemdgras 4pCt. Ruwbeemdgras 17.5 p,Ct. De zure bemesting heeft blpkbaar het optreden van fiorin en van meel raai begunstigd. De basische bemesting daartegen heeft de toename van beemdlang bloem en Engelsch raaigras bevor derd. Het onderzoek wees dus inder daad uit, dat de zode van perceel 4 slechter was dan van perceel 5. ondanks dat in het eerste meer witte klaver aanwezig was. Op 6 Juni zijn de beide akkers ter groote van 400 M2 gemaaid. De opbrengst is direct gewogen. Op het oog leek het gewas van akker 5 grooter te zijn dan van akker 4. Dit laatste was geschikter voor stalvoer en is daarvoor ook gebruikt. De op brengst aan gras bedroeg bii akker 4 (zuur) 925 K.G., de andere akker leverde 1047 K.G. gras op. De proefneming wordt hiermee als geëndigd beschouwd. GELUKKIG ZWEDEN. Op het oogenblik telt Zweden 50.000 ingeschreven werkloozen te gen 100.000 op denzelfden datum van het vorig jaar. Het aantal werkloozen is sedert September 1931 niet zoo laag geweest. In bijna alle takken van bedrijf valt op het oogenblik een verrui ming van de werkgelegenheid waar te nemenin den landbouw is er zelfs een tekort aan arbeidskrachten, naar Reuter meldt. Ter vergelijking met Nederland diene. dat Zweden minder inwoners telt dan ons land, n.l. ongeveer 6 1/4 millioen. -O Wij houden steeds voorhanden, opschriften enz. enz. Fa. L. J. VEERMAN Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 10