Kieuwsblad Snijboonen-molens 2-gaats fTÏK WILLEM DE BRUIN. JUBILEUM-GESCHENK GRATIS De Grootmoeder. TWEEDE BLAD 80.5562 Vrijdag 9 Aug. Prima Kwaliteit Prachtige Snijdikte. Lichte uitvoering. flM Zware uitvoering. IJZERHANDEL - Tel. Int. 840. - GORINCHENL 1760 1935 Veilingberiehten. Burgerlijke Stand. EEN PRACHT VLEK- VR1JE LEPEL en VORK voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Binnenland. FEUILLETON. BEHOORENDE BIJ HET INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur, In uw blad van Woensdag 31 Juli j.l. kwam een artikel voor getiteld: „Depressie-Gedachten". Naar aanleiding der zinsnede: „omdat men van een af nemer die tien gulden voor een H.L. tarwe betaald alles moet kunnen ver dragen", uit genoemd artikel, verzoekt ondergeteekende eene kleine plaatsruim te in uw blad, teneinde het onjuiste dier bewering te weerleggen en naar waarheid te corrigeeren. De afnemer daar genoemd is de re geering, oftewel de Gewestelijke Tar- weorganisatie's. De richtprijs voor de tarweoogst 1934 was elf gulden per 100 K.G. Dan moest de tarwe voldoen aan een vastgesteld standaardmonster en bewaard worden zoolang de orga nisatie zulks noodig oordeelde. Vele boeren (verreweg de meeste) hebben hun tarwe reeds in de maanden Sept. Oct. en November geleverd, omreden zij meer behoeften hadden aan contanten dan dat eenig bewaarloon hun die tar we meerdere maanden zou kunnen doen bewaren en in den nawinter dorschen en leveren. Als kassier der boerenleenbank heeft ondergeteekênde diverse uitbetalingen van tarwegelden gedaan en heeft kun nen constateeren, dat, in genoemde maanden is geleverd geworden tegen een prijs varieerende van f 6.70 tot 1 9.85 per 100 KG. Het gemiddelde zal zeker niet hooger zijn geweest dan f9.25 per 100 K.G. dat is 0.75 maal 19.25 is f6.94 per H.L. Hierbij kan na verloop van een jaar of anderhalf jaar in het gunstigste geval nog f0.75 nabetaling per H.L. volgen, dan wordt het f7.69 per H.L., een prijs die reeds betaald werd in den tijd toen de pro ductiekosten de helft waren van te genwoordig en nog geen sociale wet geving loodzwaar op het boerenbedrijf drukte. tntusschen heeft de regeering, zeer ongemotiveerd, de richtprijs voor den oogst 1935 met fl.per 100 K.G. verlaagd, wat hierop neerkomt, dat het meerendeel der boeren dit najaar in de maanden Sept., Oct. en Nov. wel niet meer dan f6.25 per H.L. voor hun tarwe zullen ontvangen, een prijs die ook, in de, voor den landbouw zoo be droevende, tachtiger en negentiger ja ren in den vrijen handel betaald werd. Na deze uiteenzetting zal wel duide lijk zijn, dat onder die sommige groe pen die in onze samenleving (en zeer zeker zijn er die) nog profiteeren van de crisisellende" toch zeker niet de boeren die tarwe verbouwen kunnen gerekend worden. Wij hebben meer malen beweerd: van de crisislandbouw- wetten is de tarwewet de beste, en zulks zouden we nog kunnen zeggen, als de regeering de richtprijs zooals in de jaren 1932 en 1933 op f 12.per 100 K.G. had blijven handhaven. Met vriendelijken dank voor de plaats ruimte. Uw abonné JAC. v. d. POL. Veen, 3 Aug. 1935. VEILING DRUNEN. Jellouw Jellouw II Ërly Vict Oogstappel Somerappel Grenadiers Charlemouski Oomskinderen Oomskinderen II N. H. Suikerperen N. H. Suikerperen II Boterpeer Langhalze Janbaas Kroosjes Pruimen Druiven Frambozen Roode bessen Zwarte bessen Witte bessen Kruisbessen Kruis rood Tomaten Spinazie Augurken Rabarber Juin Sjalotten Zilveruitjes Zilveruitjes Snijboonen Snijboonen II Princes Princes zonder draad Wagenaars Boterboon Dubb. princes Sperzieboon Ratte keutels tuinboon Krombekken Erwten Breekpeen 1-3 Alles per K.G. Bloemkool Bloemkool II j Bloemkool III Roode kool Savoie kool Spits kool Komkommers Meloenen Meloenen II Andijvie 1/2-1 1/2 Sia Alles per stuk. 2_3 Kroten j -j Selderij ;_4 Peen Alles per bos. IIAAGSCHE VEILING. Veiling van 6 Aug., 1935. Morellen 1°15 Roode bessen 1018 Boschbessen 4359 Kruisbessen 1215 Frambozen 2431 Eld. Blauwe 612 Enkele en Dubbele Witte 1524 Abrikoospruimen 2528 Perzikpruimen 2225 Wijnpruimen 1926 Wijnpruimen II 1215 Lentsche Witte 2024 Reine Claude 2025 Rogkrozen 710 Engels Krozen 1418 Yellow Transp. 1116 Yellow Transp. 59 Early Victoria 915 Perzikappel 710 Kruideniers 1018 Kruideniers II 69 Claps Favorite 1618 Presentpeer 47 N. H. Suikerpeer 58 N. H. Suikerpeer II 3—4 Alle prijzen per K.G. WOUDKICIIEM. Over Tic maand Juli 1935. Geboren: Jozienus, z. van T. v. Dijk-v. Til borg; Magdalena, d. van W. v. Straten-Baks: Adriana, d.van J. Smits-ViveenAlbertus J., z. van R. Viveen-Hartman. Getrouwd: Gerrit Kwetters, 24 j. en Adriaantje P. Wester!aken 18 j. Overleden: Albertus Hartman 78 j., wedn. van C. v. d. Vliet; Gerrit Ottevanger, 8 m.; Bernardus Mat- theüs Borg, 68 echtgenoote van J. A. W. v. Puffelen. NEDE1UIEMERT. Over de maand Juli 1935. Geboren: Gerrit, 2;. van J. Do- ruiter-v. d. Haart. Overleden: Hermina Biesheu vel 3 mnd.; Judith v. Kapel 28 j., echtgenoote van J. IIv. Heems kerk. SPRANG CAPELLE. Over de maand Juli 1935. Geboren: Corrie, z. van A. Roo- senbrand-Burghout; Adriaan, z. van L. Waarts-VoulonAryana, d. van J. Ophorst-de RooijLucia, d. van IJ. M. v. d. Schans-Verhoeven; Elsje K., d. van J. A. Maris-v. d. Werff; Arie J., z. van J. C. Varossiean-v. Dongen; Cornelis, z. van D. v. Peer- v. d. Schans; Adriana D., d. van A. v. d. Schans-Stam; Ammerentia, d. van A. Waarts-Burghout. Getrouwd: P. A. Heurter, 27 j. en J. Versteeg, 24 j.; A. Hommel, 27 j. en B. Koenen, 24 j.; A. Duijster, 33 j. en J. A. Tactor, 26 j.; M. G. Paans, 25 j. en J. C. Ophorst, 28 j. Overleden: P. v. Drongelen, 75 j., echtgenoot van A. v. Diemen; A. A. v. Beek, 61 j., echtgenoote van M. Nieuwenhuizen; J. L. Jansen, 72 j.; G. v. Beek, 84 j. ZUILICHEM. Geboren: Marinus, z. van W. Murray en B. van der Linden Metje. d. van K. van Brakel en M. Verzijl. Getrouwd: G. A. van Tuijl. 27 jaar met A. van der Linden. 25 j. ANDEL. Over de maand Juli. 1935. Geboren: Alida d. van C. Biesheuvel en A. Verhoeven Johan na, d. van C. van Duist en H. Klop. WASPIK. Over de maand Juli. 1935. Geboren: Petrus H.. z. van P. C. de WTit en P. Schellek ensCor nelis J., z. van A. M. Akkerman en I P. A. van Deurden Antonia C. d. van C. Kemmere en G. A. van Boxel Cornelia G., d. van J. A. Fijneman en P. H. van StrienPetronella J. I Th., d. van N. B. van der Plas en P. M. J. Vingerhoets. j Getrouwd: A. G. Boom. 28 i. en C. E. van Strien, 25 j.J. N. Steenbergen. 30 j. en C. M. de Bont. I 28 j. I Overleden: Johanna M. van Werff echtgenoote van Adrianus de Groot. 61 j. Antonie Rekkers, echt genoot van Adriana Mallant 71 j. DE TOMATENEXPORT. Het Westland blijft tot nu toe pro fiteeren van de regeling, onlangs door Duitschland toegestaan, waarbij een gedeelte van de tomaten voor 100 pCt. naar dat land mag worden uit- gevoerd. Weliswaar zijn de prijzen niet bii- zonder hoog, omdat slechts f 1.87 per bak van 12 1/2 K.G. mag worden ge factureerd en aan de veilingen dus niet veel meer dan hoogstens f 1.20 kan worden betaald, doch er blijven thans vrijwel geen tomaten onver kocht. De meeste tomaten worden voor Duitschland gekochtnaar Engeland minder in verband met de 'hooge invoerrechten. MODERN SNELVERVOER. De avonturen van een stoomtram. De bestuurder van de tram naar Bergen, die om tien uur uit Alkmaar vertrok, kwam langs den Heldersche- weg tot de ontdekking, dat een ge deelte van de tram door het breken van een koppeling was blijven staan. Met spoed werd naar Alkmaar terug gereden. om het achtergebleven ge deelte weer aan te koppelen. Het trammetje pufte daarna weer naar Bergen, doch spoedig ontdekte de machinist, dat ditmaal de conducteur van de tram vergeten was. Hierop werd weer gestopt, om den achter de tram aanhollenden conduc teur gelegenheid te geven, zijn plaats weer in te nemen. Zonder verdere stoornis kon hierop naar Bergen worden doorgereden, waar men zich er zeer over verheug de. dat men er, endanks deze struk- belingen, in geslaagd was de bad plaats te bereiken. CENTRAAL NOORD-BRABANTSCH MUSEUM. De loterij. Ten overstaan van de door de wet veieischte autoriteiten heeft op 6 Au gustus in de hal van het Museum de trekking der loterij, verbonden aan de op 1 Augustus gesloten schilderij ententoonstelling plaats gehad. Op no. 677 is gevallen het Stilleven van Jan Bogaerts. Op no. 417 is gevallen Heeze's inte rieur van Arthur Briët. Op nou 5 is gevallen Rust van Frans Oerder. Op no. 22$ is gevallen Mijn gids uit Santa Cruz van Herman Moerkerk. BESTEL DUS SNEL (j X 3. t 1 S Bij aankoop van een pond RAVENSWAAY's bekende Groenmerk-Koffie a 30 ct. per half pond geven wij tijdelijk SLECHTS BEPERKTE VOORRAAD OVERAL VERKRIJGBAAR DEZE KOFFIE IS BIJZONDER FIJN VAN SMAAK EN GEURIG Ja, ja, antwoordde de markiezin laat ons een sluier over het verleden dekken. Zij keerde het hoofd om en zag Laurence, die haar lieve kopje op den schouder van den kruier liet rusten, die met betraande oogen moeder en dochter had gadegeslagen. Verwonderd over de houding van het jonge meisje, riep de markiezin beven de uit: Gabrielle, Laurence! wie is die man toch? Grootmoeder, antwoordde het jcnge meisje op zachten, doch door dringenden toon die man is een on gelukkige, die ook veel heeft geleden; hij heeft de fouten van zijn verleden hard moeten boeten; de hemel heeft hem vergiffenis geschonken, mijn moe der eveneens; hij heeft nog slechts uw vergiffenis noodig en die vraag ik u voor mijn vader! Uw vader! Groote God! De vicomte viel voor zijn schoon moeder op de knieën en zeide: Mevrouw de markiezin, ik ben de vicomte de Mérulle. v Gij» g'j! O! God! Mijnheer de Mérulle, ging zij be vende voort gij hebt mij mijn dochter ontnomen, maar heden geeft gij mij twee terug!... Mijn zoon, kom in mijn armen! O! nu is de hemel voor mij ge opend! riep de vicomte uit en viel in de armen der markiezin. Een oogenblik daarna nam het gezel schap plaats in de kamer van Gabrielle en deed de vicomte zijn geschiedenis. Gij hebt mij allen veel te vertel len, zeide de markiezin maar daarvoor is het hier de plaats niet. Gaat met mij mee naar de oude woning van de familie Saulien. Daar zullen wij nog menig gezellig uurtje slijten. Ik verzoek u, mevrouwbe gon de vicomte. Waarom noemt gij mij mevrouw? Ik noem u mijn zoon, noemt gij mij dus moeder! Welnu, moeder, ik moet u ver zoeken, nog een oogenblikje te wach ten; er zullen 'twee personen hier ko men; de eerste, de pleegvader van Lau rence, zal niet lang meer uitblijven. O! zeide de markiezin de pleegvader mijner kleindochterGij hebt aan hem gedacht en ik had hem nog wel vergeten; o! wij zijn hem eeu wige dankbaarheid verschuldigd. Hoe heet die brave man? Gij hebt zijn naam wel gehoord; hij is een van de grootste meubelfa- biikanfen van den faubourg Saint An- toine.. Mijnheer Lionnet? Ja, grootmoeder, zeide het jon ge meisje hij heeft mij opgevoed, als of ik zijn dochter was. O! dan moet hij je ook wel lief gehad hebben. Een jongman, die ook een groot hart bezit, heeft mij dikwijls van hem gesproken en is aan hem zijn positie verschuldigd. Maar dan kent gij dien jongen man zeker ook, Lau rence? Het jonge meisje bloosde tot over de ooren. Ja, moeder, zeide de vicomte, die de verlegenheid zijner dochter be merkte uw kleindochter kent mijn heer Henri Merson. En tot het jonge meisje ging hij voort: Mijnheer Menri Merson Is de ar- chitekt van mevrouw de Saulien; hij heeft de werkzaamheden bij het bou wen van het asyl Gabrielle geleid. O, dat wist ik niet, stamelde het jonge meisje. Moeder, hernam de vicomte het is toch wel goed, dat ik u met de daden en het karakter van mijnheer Henri Merson bekend maak, want hij is de ander, dien ik hier heb ontboden. Laurence beefde en zag haar vader onthutst aan. Deze drukte de hand zijner dochter, die haar hoofd aan de borst harer moeder verborg, en deed het verhaal van het leven van Henri Merson, sedert den tijd, dat hij bij den heer Lionnet werkzaam is gewor den, van zijn groote edelmoedigheid en zelfopoffering, van zijn gesprek met vader Anselme, toen deze hem kwam verrellen, dat Geneviève een arm meis je zonder naam en familie was. Kortom hij prees den jongeling in de hoogste mate. Ja, ging de vicomte voort ik heb zoolang over hem gesproken, opdat gij zelf zoudt oordeelen, of de zoon van den jachtopzichter de klein dochter der markiezin de Saulien waar dig is. Geneviève is hem beloofd ge worden door mijnheer Lionnet, ook dcor den kruier van den faubourg; maar Laurence de Mérulle is Geneviè ve niet meer en de kleindochter der markiezin zal niet trouwen zonder de toestemming harer grootmoeder. En wat hebt gij te zeggen, Lau rence? vroeg de.markiezin. Niets,' grootmoeder. Bemint gij Henri Merson? Ja> grootmoeder, ik bemin hem. Goed, kindlief; dan zal Henri Mer son uw man worden. Het jonge meisje bracht de hand ha rer grootmoeder aan hare lippen. Ja, zeide de markiezin ik wil slechts vroolijke gezichten om mij heen zien. Maar, hernam zij weet mijn heer Henri Merson, wie zijn geliefde is? Hij weet nog niets, moeder. Dan moeten wij het hem zeggen, als hij komt. Maar in elk geval kun nen wij eerst ernstig over het huwelijk spreken, wanneer Frederik Lapret in zijn eer hersteld zal zijn. Daarover zal mijn oude vriend, de markies de Pré- mcrin wel met ons spreken. Mijnheer de markies is reeds ge durende drie dagen te Parijs terug? moeder. Hoe weet ge dat? Ik heb het van Henri Merson ge hoord, die gisteren een bezoek van hem heeft gehad. En ik heb hem nog niet gezien! O, als hij eens wist, wat hier al is voor gevallen! Mijnheer de Prémorin is bezig met de zaak van Frederik Lapret; maar hij zal wel gauw bij u komen. Er werd aan de deur geklopt. Dat is mijnheer Lionnet, zei de de vicomte. i. En hij ging, zelf open doen. De fabrikant trad binnen. Hij had een kistje van palissadenhout onderden arm en zette het op tafel neer. Hij was heel aangedaan, maar niet verwon derd, daar hij door den vicomte op de tegenwoordigheid van de markiezin de Saulien en de vicomtesse de Méru te was voorbereid. DC. j GROOT GELUK. De markiezin, haar dochter en haai; kleindochter waren opgestaan, om den pleegvader te ontvangen. Laurence trad vooruit en stak mijn heer Lionnet haar voorhoofd toe, die er een kus op drukte. (Wordt vervólgd), j 12—17 7—11 7—12 6—9 7—13 6—9 7—11 9—13 7—9 5—7 2—4 4—8 5—9 2—6 i 12—18 10—17 45—50 16—40 10—15 13—14 8—14 3—7 7—12 4—14 7—9 3—15 1—1 1/2 4—6 4—5 7—8 3—5 6—9 3—5 12—16 10—17 3—5 3—6 5—7 5—9 4-7 5—6 22—25 12—17 10—16 6—10 1 1/2—4 1 1/2—6 2—5 1—2 1 1 1/2 16—25 6—13 1/2—1 1/2 188. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5