Marktberichten. Buitenlandsch weekoverzicht. V eilingberichten. GORINCHEM, 12 Aug. Veemarkt. Aangevoerd: 81 runderen, 114 varkens en 427 biggen. Prijzen per stuk Zware kalfkoeien f 120—150. Melkkoeien f 90—110. Kalfvaarzen f 80120. Guiste vaarzen f Vaar koeien f Guiste koeien f Pinken f Stierent Graskalveren f 15—30. Nuchtere Fokkalveren f 710. Idem voor export f 25. Drachtige varkens f 50— 80. Natte' zeugen 3050 Landvarkens f1224. Biggen f1218 Schapen met lammeren f Lammeren f Oude schapen f GORINCHEM, 12 Aug. Boter en Eieren. Aangevoerd 32.966 eieren. Prijzen per 100 stuksKippeneieren f 2.453.10 Eendeneieren f 2.55—2.65 Kalkoeneieren f 3.00. Op de weekmarkt golden de eieren f3.003.50 per 100 stuks. Goêboter f 1.70; margarine f 1.10 beide per K.G. GORINCHEM, 12 Aug. Pluimveemarkt. Prjjzen per stuk Oude kippen f 0.40— f0.65; jonge hanen 20 50; oude hanen 40 65; jonge hennen jonge konijntjes 2045 exportkonijnen f 0.75 —1.25.jonge ganzen ct. GORINCHEM, 12 Aug. Boonen. Staakprincesen 10 ct. Stamprincessen 48 ct.Snijboonen 810 ct. Alles per K.G. GORINCHEM, 12 Aug. Fruit. Bloemkool I 812, II 15. Roode kool 15. Savoijekool 1Y2 21/s* Kom kommers geel I 1l1/,, li 1, groene 1. Meloenen 10—28, alles per stuk. Stam- snijboonen 45. Staaksnyboonen 6Y2 8. Staakprincessen 7 9. Enkele stam 67. Dubbele stam 46. Augurken 217. Tomaten 48, alles per K.G. Andijvie f 0.502.00. Sla f 0.502.20, alles per 100 stuks. Boskroten f 1.50 2.00. Bospeen f 2.002.80, alles per 100 bos. Blauwputten f 3.003.70. Ei genheimers f 3.003.50, alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 12 Aug. Aanvoer 616 varkens. Prijzen per K.G. (levend gewicht) le kw. 2e kw. 3e kw. 40 39 38 j| Muiterijen in Fransche oor- logshavens. De roode hand j in het spel. Een heetgeba kerde leeraar. Duistere hand langers van Moskou. Haalt de Fransche regeering bakzeil? Versch kanonnenvleesch in Ita lië. De dubbeltjeskwestie be- j gint lastig te worden. Er zijn deze laatste dagen in het oude Europa dingen voorgevallen, die voor een oogenblik de aandacht afgeleid van het Zwarte Werelddeel, dat reeds zoo lang onze belangstel ling in beslag neemt. Wij doelen hier op de buitengewoon ernstige onlusten, waarvan enkele Fransche havensteden het tooneel zijn geweest en wel voornamelijk Toulon en Brest. De beteekenis van de oproerige be wegingen springt te meer in het oog, wanneer men bedenkt, dat dit de twee grootste Fransche oorlogsha vens zijn, met reusachtige arsenalen en marinewerven. Het heet, dat de onlusten wel ke in verschillende Fransche bladen met den onheilspellenden naam van „muiterij" zijn betiteld zijn ont staan naar aanleiding van de door de regeering afgekondigde korting van io pCt. op de loonen. Dit is dan ook inderdaad misschien de eer ste aanleiding geweest; doch het verdere verloop van de gebeurtenis sen heeft duidelijk aangetoond, dat achter deze beweging meer stak dan een loonkwestie. "Men heeft aanwij zingen te over, dat de Roode Hand hier in het spel is geweest. De so- cialistisch-communistische fusie heeft zonder eenigen twijfel tot de betreu renswaardige excessen geleid, die met geweld zijn onderdrukt, na aan weerszijden weder een aantal men- schenlevens te hebben gekost. De duistere elementen, die men vooral in havensteden in groote me nigte aantreft, houden het oog ge richt op Moskou, dat roof, moord en plundering als iets doodgewoons pleegt te beschouwen, ja, deze mid delen zelfs openlijk aanbeveelt ter bestrijding van de gehate „bourge- geoisie" en het verfoeide kapitalisme. Dat overigens ook menschen, bij wie men meer gezond verstand zou ver wachten, zich soms laten medeslee- pen door de uitbarstingen van woe de van de laagste lagen, bewijst het feit, dat zich onder de arrestanten teen 35-jarig leeraar van het lyceum VEILING DRUNEN. HAAGSCHE VEILING. Frambozen 814 ct. per kilo. Abrikezen f 0.60f 2.50 p. honderd. Pruimen Eld. Blauwe 4—9 ct. per kilo. Abrikoospruim 1418 ct. per kilo. Enkele Witte 1220 ct. per kilo. Dubbele Witte 1425 ct. per kilo. Wijnpruimen I 1625 ct. per kilo. Wijnpruimen II 714 ct. per kilo. Washingtons 1218 ct. per kilo. Reine Claude d'Ouillens 621 p. k. Perzikpruimen 2327 ct. per kilo. Lentsche Witte 1517 ct. per kilo. Czaarpruimen 1020 ct. per kilo. Belle de Lcuvain 1121 ct. per kilo. Pond Seedling 1217 ct. per kilo. Bleu ren 1012 ct. per kilo. Rogkrozen 610 ct. per kilo. Schutkrczen 1012 ct. per kilo. Engelsche Krozen 1019 ct. p. k. Appels Yellow Transparant I 815 ct. p. k. Yellow Transparant II 37 ct. p. k. Earlv Victoria I 1014 ct. per kilo. Early Victoria II 57 ct. per kilo. Keswich 611 ct. per kilo. Glasappels 47 ct. per kilo. Sweden 715 ct. per kilo. Rozenblaadjes 1721 ct. per kilo. Peren Peren van Asch 35 ct. per kilo. Beurré Blanc 710 ct. per kilo. Goudperen 24 ct. per kilo. Presentperen 46 ct. per kilo. Baddezooijen 46 ct. per kilo. VEILING ZALTBOMMEL. Op de 12 Aug. gehouden vei ling werd besteed voor: Deutsch Evern I 1731 per pond. Aanvoer aardbeien 1840 pond. Rcode bessen 13 per kilo. Belle de Louvain 1318 per kilo. Reine Victoria 12 per kilo. Dubb. Witte 19—23 per kilo. Witte pruimen 1120 per kilo. Reine Claude 18 per kilo. Eldensche Blauwe 515 per kilo. Krozen 1013 per kilo. Blauwe pruimen 6—8 per kilo. Zoete Kwetsen 12 per kilo. Amerikaansche Bramen 1619 p. kilo. Abrikozen 140—152 per 100 stuks. Abrikoospruim 15 per kilo. Washingtons 1820 per kilo. NetmelOenen 9—11 per stuk. Tomaten A 12 per kilo. Cl'app's Favorite 713 per kilo. Peren van As 5 per kilo. Precose de Trevoux 8—9 per kilo. Rookensperen 34 per kilo. Suikerperen 21/23l/2 per kilo. Zwaanhalzen 3 per kilo. Bismarck 10 per kilo. Calville 49 per kilo. Gamersch zuur 813 per kilo. Glasappelen 8 per kilo. Keswick 7 per kilo. Yellow Transparant 1425 per kilo. Augurken I 1016 per kilo. Augurken II 36 per kilo. Witte komkommers 1 per stuk. Staaksnijboonen 4y28 per kilo. Stamsnijboonen 4y27 per kilo. Staakprincessen 10y212 per kilo. Stamprincessen 410 per kilo. Spercieboonen 99y2 per kilo. Roodekool 2y24y2 per stuk. Savoijekool 3y27y2 per stuk. Bloemkool 46 per stuk. Kreten 1—2 per bos. Zilveruitjes 6y27 per kilo. Pootuien 23 per kilo. Blauwpitten 420460 per 100 kilo. Eigenheimers 250280 per 100 kilo. Koh i Nors 370 per 100 kilo. Bevelanders 340 per 100 kilo. Aanvoer pruimen 1470 kilo. WIJK. Zooals gemeld nam de fanfare „Oefening en Uitspanning" alhier, Zater dag deel aan het groot muziekconcours, dat te Amsterdam werd gehouden en waaraan door 85 vereenigingen, over 8 dagen verdeeld, werd deelgenomen. Er was weer ijverig gestudeerd, zoodat met goede verwachtingen de reis werd aanvaard. Deze verwachtingen werden niet teleurgesteld, want „O. en U." behaalde in de superieure aldeeling fanfare met 319 punten een eerste prijs, het hoogst aantal punten dat in deze afdeeling werd behaald. Als men weet dat, om driehon derd punten, juist een eerste prijs, te behalen, ieder jury-lid behalve niets dan achten vier negens moest geven, beseft men dat werkeljjk schitterend werk is geleverd. De fanfare „Oranje" uit Barra- deel (Friesl.) bracht het in dezelfde af deeling tot een eerste prjjs met 307 pun ten, de andere vereenigingen konden slechts een 2e prijs behalen. Ook in de superi eure afdeeling Harmonie wist geen ver- eeniging het hooger te brengen dan 319 punten niettegenstaande de beste veree nigingen van ons land daarin uitkwamen. De bekende Harmoniekapel Meijerbeer uit den Haag bracht het tot 315 punten. Het is te begrijpen dat in opgewekte stemming over Baarn, Bussum, de Bilt, een der mooiste gedeelten van ons land, de terugreis werd gemaakt. Niet zoodra was het heugelijke nieuws in Wijk bekend, of ijverig toog men aan het werk om de vereeniging een feeste lijke thuiskomst te bereiden. Rappe han den maakten in allerijl met vlaggen, groen en lampions een eereboog bij het café v. d. Maaden, terwijl het café zelf met groeD, guirlandes en bloemen in een feest zaal werd herschapen. Om 41 uur 's avonds arriveerden de 3 mooie bussen, waarmede de reis was gemaakt, in de gemeente, opgewacht door een groote menschen- menigte. Onder de eereboog maakte 0. en U. een marscb, waarna men in de zaal werd verwelkomd met een tweetal kransen, waarvan een van de familie Schouten. De vereeniging werd toegespro ken door den heer N. v. d. Maaden, die directeur, bestuur en leden gelukwenschte met het behaalde succes, hulde bracht aan den heer Hermans, de heer B. Roza, 2de directeur, die het reuzenaandeel van het werk beeft geleverd en aan de leden voor hun ijverige studie. Hy spoorde de leden aan zich trouw te blijven scharen onder de leiding van den heer Hermans en om de gebroeders Roza, die de leden zoo uitstekend en eensgezind bijeen weten te houden. De heer K. v. d. Velden sprak vervol gens een woord van warme en oprechte hulde, waarna de voorzitter der vereeni ging de sprekers en het talrijke publiek dankte voor de hartelijke en feestelijke ontvangst die de vereeniging was bereid. De heer J. 'Hagens Jr. muziekcriticus voor Telegraaf en Courant, schrijft in de Courant van Maandag 12 Augustus: „Zoowel het verplichte werk Marche aux Flambeaux van Meijerbeer, bewerking Canivez, als het vrije nummer Michel Servet, dramatische ouverture van J. Buisson, voldeden aan de hooge eischen, welke men in een dei gelijke afdeeling stellen mag. Het detailwerk, technische en muzikale standing, moeten hier supe rieur zijn en qua beheersching en artistiek samenspel was de uitvoering in orde. De eerste prijs met 319 punten was verdiend. De heer Anton Terstegen, muziek recensent voor de Maasbode schrijft „De eer van dezen achtermiddag werd glansrijk opgehouden in de superieure- eere-afdeeling door „Oefening en Uit spanning" onder aanvoering van den heer J. J. Hermans. De M&rche aux Flambeaux no. 3 Meyer beer-Canivez met goed geblazen piston en saxophoon soli, voortreffelijk terugge houden begeleiding werd gevolgd, door het zeer zware stuk Michel Servet, ouver ture dramatique van J. Buisson. Uit de fraaie getemperde klanken van den aanvang bloeide op een schoon samen spel. Deze Brabanders toonden heel wat mans te zyn en wisten uit de noten schoone muziek te halen. De technische voorbereiding van dit korps is uitmuntend, het voortreffelijk uitkomen der figuratieve gedeelten be- wyst, het gedegen vakmanschap van den leider. Dit interessant resultaat wordt morgen de opvolgende gezelschappen ter voortzetting aanbevolen". Naar wjj vernemen ligt het in de be doeling, de vereeniging op een later tijd stip te huldigen. Veragdering van den Raad der ge meente ANDEL, op Donderdag 8 Augustus, des nam. half drie. Voorzitter: Edelachtb. Heer A. D. v. d. Schans. Secretaris: WelEd. Heer M. v. Rijs wijk. Afwezig de heer Milenaar, als de Voorzitter de vergadering met het for muliergebed opent. De Secretaris leest de notulen der 2 vorige vergaderingen, die worden goedgekeurd. Dhr. Hoesen merkt op, dat betreffen de 't verzoek der Wed. Roza-Bouman, voor verlaging der pers. bei. voor hare biljart, B. en W. toch eerst zouden infer- biljart, wat de voordeeligste weg was voor adressante, de bel. op de helft Terugbrengen of de café's voor de per- soneele belasting rangschikken onder winkels. De Voorzitter zegt, dat naar de mee ning van B. en W. het voor adressante voordeeliger is, dat de belasting tot op de helft wordt teruggebracht. De Voorzitter merkt nog op, dat hij bij de onaangename geschiedenis der benoeming gemeente-ontv. niet heeft gezegd, dat hij de kwestie aan de hoo- gere autoriteiten zou voorleggen, doch dat hij het adviesi der hoogere autori teiten zou vragen. De heer Millenaar komt ter vergade ring. De Voorzitter zegt over de pijnlijke •geschiedenis van de gemeenteontvac- gersbenoeming nog een korte mededee- ling te willen verstrekken. Voor deze, vooral voor de betrokken personen pijn lijke kwestie, heeft spr. het advies ge vraagd van de hoogere autoriteiten. Spr. heeft zich daarbij1, mede op uit drukkelijk vèrlangen van belanghebben den, die door de vergissing zoo zeer zijn gedupeerd, alleen bepaald tot de vraag of als een dergelijke vergissing heeft plaats gevonden, de stemming nietig verklaard zcu kunnen worden. Spr. heeft niet gesproken over andere we gen, die misschien gevonden hadden kunnen wordeen, om de benoeming on wettig te doen verklaren. In het sta dium, waarin de kwestie met het slui ten der raadsvergadering kwam, kon niemand meer wijziging brengen, dan alleen H. M. de Koningin, die het besluit kan vernietigen. Spr. had ver schillende wegen kunnen volgen, hij had het besluit b.v. tot vernietiging aan de Kroon kunnen voordragen, als strijdig met het algemeen belang, cok Ged. Staten hadden dit kunnen doen, doch dit is niet gebeurd, zoodat men het er thans over eens is, dat de heer v. Eeten als ontvanger is aangewezen. Do tijd van overgave was echter met het oog op de gemeente-rekening zeer on gunstig. Bij onderlinge afspraak tus schen partijen met B. en W. is b-^paald,. dat de heer v. Eeten op 1 September a.s, zijn ambt zal aanvaarden., de thans tijdelijk gemeente-ontvanger heeft dan. de rekening opgemaakt. Spr meent, dat wel geen der heeren meer het woord over deze kwestie zal verlangen en hij daarom kan overgaan tot beëediging van den heer v. Eeten. De heer Hoesen wil er toch wel iets aan toevoegen n.l. dat het hem verwondert, dat deze beëediging niet op de agenda staat. De Voorzitter merkt op, dat dit geen punt van behandeling is, de raad heeft met de beëediging zelf niets te maken, het is een kwestie tusschen den Voor-? zitter en den ontvanger. De zaak is van 21 Juni af hangende, als men dus meende in deze maatregelen te moe* ten nemen, dan heeft men daartoe tijd genoeg gehad. De heer Hoesen legt er zich bij neer, dat het voor den raad geen punt vair behandeling uitmaakt, doch had het zijns inziens aanbeveling verdient, als deze beëediging officieel had plaats ge vonden en er dus op de agenda melding van was gemaakt. De Voorzitter blijft er bij, dat zoo iets niet noodig is, de beëediging moet alleen geschieden in een raadsvergade ring, al zijn bij die beëediging slechts 2 raadsleden tegenwoordig, dan is dit een vergadering en kan beëediging plaats vinden, waartoe spr. dan ook thans zal overgaan. Wil een der raads-t leden daartegen bezwaar maken, dan kan men dit elders doen. De heer v. Eeten legt hierop in ham den van den Voorzitter de vereischte eeden af. De Voorzitter wil aan deze beëedfc ging niet veeli meer toevoegen, er fis iets pijnlijks in gelegen. Spr. hoopt ah leen, dat het den heer v. Eeten gege-f ven zal zijn, de zware taak in het ber lang der gemeente te mogen verrichten. De heer v. Eeten dankt ooor deze woorden. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten is opnieuw terug ontvangen de verordening cp de heffing van besmettelijke ziektenge'den. De Voorzitter merkt op, dat deze ver ordening reeds meermalen in behande ling is geweest. In de thans terug-* ontvangen verordening was verwezen naar de tarieven van 's Hertogenbosch, doch de gemeente 's Hertogenbsoch had geen tarief, daarom adviseeren Ged. Staten te verwijzen naar de tarieven van de gemeente Boxtel. Het betreft het verhaal van de kosten van ontsmeb ting bij besmettelijke ziekten, op de b el a n g h ebb e n den Met algemeene stemmen wordt be sloten de verlangde wijzigingen aan te brengen. Van Ged. Staten is verder ontvam gen de goedkeuring van het raadsbe- sluti tot het aangaan eener kasgeld-- leening. Idem idem tot het aangaan van een rekening-courantovereenkomst met de Bank van de Vereeniging van Nederl1. gemeenten tot een bedrag van f 10.000. De heer v. Wijgerden vraagt of dit de voordeeligste weg voor de gemeente was, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit op het oogenblki, dat de over-; eenkomst werd aangegaan, werkelijk de voordeeligste weg was. Spr. voegt tiï aan toe, dat tot heden gelukkig van de overeenkomst geen gebruik gemaakt is behoeven te worden. Spr. deelt ver volgens mede, dat het G.E.B. over het afgeloopen jaar een winst van f912.22 heeft opgeleverd. Met goedvinden van Ged. Staten is deze winst voor ditmaal in de ge-* meentekas gestort. Wel' wordt er op gewezen, dat voor het vervolg deze winst ten voordeele van het bedrijf moet worden gebruikt. De begrootings-- wijziging hiervoor noodig, is door Ged. Staten goedgekeurd, met hiervoor aam gegeven opmerking. Verder is door Ged. Staten goed-* keuring gehecht aan het raadsbesluit tot vaststelling van de borgtocht voor den gemeente-ontvanger op f1500. [I (Wordt vervolgd). te Marseille bevindt, die zijn liefde voor Moskou niet beter wist te de- montstreeren dan door een politie agent een flesch naar het hoofd te slingeren. Misschien dat de straf, die hem hiervoor wacht, hem tot andere en betere gedachten zal brengen. Het hoofdaandeel aan de oproerige bewegingen evenwel heeft, zooals in den regel, het schuim uit de achter buurten gehad, leegloopers van het laagste allooi, die trachten bij zulke gelegenheden hun slag te slaan. Vandaar dan ook, dat in vele ge vallen de ruiten van winkels werden verbrijzeld, waarna de misdadige ben de aan het plunderen sloeg. Een karakteristieke bijzonderheid vormt het feit, dat van een 70-tal te Toulon gearresteerde manifestanten ongeveer 50 den leeftijd van 20 jaar nog niet hadden bereikt. Men heeft zelfs een knaap van 13 jaar bij de kraag gepakt op het oogenblik, dat hij deelnam aan een aanval op de politie. Voorloopig zal men dit veel belovende jongmensch wel niet meer in de gelegenheid stellen, om op deze wijze zijn haat tegen de „flics" (agenten) te demonstreeren. Indien men de zaak van overheids wege niet tracht te verdoezelen, mag het althans eenigszins geruststellend worden genoemd, dat zich onder de gearresteerde belhamels te Toulon, Brest en Marseille bijna geen enkele arbeider van de marinewerven be vindt, hetgeen er op zou wijzen, dat dezen inderdaad uitsluitend tegen de loonsverlaging hebben willen mani festeeren. Volgens de officiëele berichten heb ben practisch alle werklieden zich weder aan de werven gemeld voor hervatting van den arbeid. De beweging heeft zich voortge plant tot op de handelsvloot, zoodat het s.s. „Champlain" met aanzienlij ke vertraging naar New-York is ver trokken, omdat de bemanning zich aangesloten bij de protestbeweging tegen de loonsverlaging. Hier heeft de regeering zich laten verleiden om de korting terug te brengen van 10 pCt. tot 3 pCt., een buitengewoon gevaarlijk procédé. Men kan moeilijk inzien, waarom hier zooveel water in den kortingswijn is gedaan. Voor het oogenblik is de opstan dige beweging tot staan gebracht; doch de vrees is gewettigd, dat het vuur van het oproer is blijven smeu- en vandaag of morgen weder zal oplaaien misschien nog feller dan de vorige maal Frankrijk door leeft moeilijke dagen; en de loop, dien de politieke gebeurtenissen daar te lande zullen nemen, zal ongetwij feld invloed uitoefenen op den toe stand in de andere landen van Eu ropa. Van 12 Augustus. Witte druiven 5560 ct. per kilo. Blauwe druiven 4452 ct. per kilo. Aardbeien 4492 ct. per kilo. Witte pruimen 1319 ct. per kilo. Reine Victorie 1218 ct. per kilo. Blauwe pruimen 311 ct. per kilo. Kroosjes 410 ct. per kilo. Roode bessen 717 ct. per kilo. Yellow 1621 ct. per kilo. Yellow II 1015 ct. per kilo. Yellow III 610 ct. per kilo. Keswick 610 ct. per kilo. Grenadiers 611 ct. per kilo. Oogstappel 710 ct. per kilo. Schone v. Bath 914 ct. per kilo. Charlemouski 1016 ct. per kilo. Somerappel 913 ct. per kilo. Druiven zuur 610 ct. per kilo. Kruideniers 1014 ct. per kilo. Kruideniers II 69 ct. per kilo. N.H. Suikerpeer 24 ct. per kilo. N.H. Suikerpeer II 12 ct. per kilo. Klaps 813 ct. per kilo. Klaps II 47 ct. per kilo. Dirkjesperen 13 ct. per kilo. Boterperen 37 ct. per kilo. Langhalzen 58 ct. per kilo. Kruitpeer 35 ct. per kilo. Spinazie 411 ct. per 'kilo. Snijboonen 46 ct. per kilo. Snijboonen II 34 ct. per kilo. Dubbele boonen 37 ct. per kilo. Prinoesseboonen 611 ct. per kilo. Princesseboonen z. dr. 612 ct. per k. Spercieboonen 35 ct. per kilo. Boterboonen 35 ct. per kilo. Tomaten 310 ct. per kilo. Bloemkool 616 ct. per stuk. Bloemkool II 36 ct. per stuk. Savoijekool 25 ct. per stuk. Roodekool 1 1/25 ct. per stuk. Andijvie 1/21 1/2 ct. per stuk. Sla 1/21 1/2 ct. per stuk. Perziken 38 ct. per stuk. Meloenen 523 ct. per stuk. Selderie 1/21 ct. per bos. Peen 24 1/2 ct. per bos. Juin 11/22 1/2 ct. per kilo. Uitjes 69 ct. per kilo. Van 12 Augustus. Roode bessen 814 ct. per kilo. Zwarte bessen 1620 ct. per kilo. Boschbessem per chip 45 ct. Preisselbessen per chip 50 ct. Kruideniers I 715 ct. per kilo. Kruideniers II (met val) 36 ct. p. k'. N.H. Suikerperen 24 ct. per kilo. Claps Favorite 714 ct. per kilo. Précose de Trévouse I 713 ct. p. k. Précose de Trévouse II 46 ct. p. k. Tutteperen 57 ct. per kilo. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 4