Een paar japonnen voor oudere dames. GEBORDUURDE LINNEN IS DE GROOTE MODE Opgeruimdheid. EENVOUDIGE REGELS VOOR HET INMAKEN VAN JAM OP MODERNE WIJZE WELKE KLEUREN ZUL LEN WIJ KIEZEN? VOOR IEDEREN DAG. wordt gemaakt van soepel zijden crepe met ruime mouwen en lijfje en van onderen wijd uitloopende, gedeeltelijk geknoopte rok. Het blousende lijfje is met een afsteken de kleur gevoerd en heeft een aangeknipte scarï die los om de hals kan worden gesla gen. Het visite-toilet no. 20248, een japon die zeer goed zonder mantel gedragen kan wor den, werd gedacht van georgette. De breede revers zijn afgewerkt met een plisseetje van dezelfde stof. Het vest en de voering van de wijde driekwart mouw die wordt in- geknipt en omgeslagen, zijn van zijde in een mooi bijpassende tint. Prijs der patronen 0.60. Y ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Onze lezeressen kunnen aan onderstaand adres de in deze rubriek genummerde mo dellen van damesjaponnen en -mantels tegen tegen den prijs van 58 ct. bestellen. De modellen worden geleverd in de meest gangbare maten. (42 tot 50). De bestelling kan geschieden per brief (met bijgesloten postzegels), per postwissel of per giro. Men zende de aanvrage aan de Redactrice Da mesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag. De gevraagde modellen worden U binnen enkele dagen geleverd. Het lijkt wel een beetje vreemd, in de zen tijd te durven schrijven over opge ruimdheid. Weten wij eigenlijk nog wel, wat dat is? Kunnen, durven en mogen wij nog wel opgeruimd zijn, terwijl wij zoo veel sombere gezichten om ons heen zien, en terwijl wellicht 't ook in ons eigen le ven en ons eigen gezin allerminst voor spoedig gaat? Is een hartelijke, oprechte lach nog wel mogelijk? Bestaan er nog opgeruimde menschen? 1 Met het omschrijven van een stemming, die helaas! steeds algemeener gevonden wordt, heb ik tevens een groot gevaar ge kenschetst. Want het is een gevaar voor onze omgeving, voor de maatschappij, voor ons leven, wanneer de gulle lach niet meer gehoord wordt. Er is vooral in dezen tijd geen herlij- ker geluid dan dat van lachende men schen. „Van alle deugden", heeft iemand eens gezegd, „is vroolijkheid die, waarvan wij het meeste voordeel trekken. Terwijl an dere deugden den dag der betaling uit stellen, betaalt vroolijkheid contant. Ze is een schoonheid bevorderend middel, dat een leelijk gelaat bevallig en innemend maakt. Zij bevordert de gezondheid en maakt den geest helder en krachtig". 1 Die opgeruimdheid wil zich ook uiten in onze kleeding. Nu de zomer weer in 't land is, gaan ook de vrouwen, uitzien naar frissche, vroolijke, lichte kleuren. 1 Het is niet alleen een innerlijke drang, die ons daartoe aanzet, maar ook een plicht tegenover de wereld, waarin wij leven, tegenover onze huisgenooten, te genover onze vrienden en kennissen. Laten wij eens probeeren, er wat nieuws bij te maken, iets lichts, iets blij's, iets fleurigs. Het kost meer toewijding en werk, dan geld, als wij het doen naar een model uit „Het Practisch Modeblad" (dat kosteloos voor lezeressen verkrijgbaar is bij onze moderedactrice Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag tegen inzending van 10 cent porto. En daarom draagt het maken van eigen kleeren zijn belooning in zichzelf, zooals alles wat wij met opgewektheid doen Het is, nu eens geen noodlottige, maar een zeer voorspoedige cirkel. Wie met een op geruimd gemoed een vroolijke jurk maakt, voor die zal het dragen daarvan telkens opnieuw een vreugde zijn. Omdat dit bla-* daartoe opwekt en er alle aanwijzingen voor geeft, is het van zoo groot nut vooral in dezen tijd. Hebt ge wel eens opgelet, hoe een der gelijk werk als 't naaien van een leuk toiletje opgeruimd stemt, en omgekeerd dit werk .net een vroo.ijk hart veel beter vlot Jan in een sombere stemming.' ,Daar waar de menschen zingen kunt ge u rustig neerzetten", heeft een dichter gezegd, „slechte menschen zingen niet". Men zou hetzelfde kunnen zeggen van de vrouwen, die haar eigen kleeren aan het maken zijn. Laten wij, vrouwen, toch goed beseffen, dat, ook al zijn onze mannen voor een groot deel werkloos, wij dat nimmer be hoeven te zijn. Moeheid is in dezen tijd een zegen, als ze veroorzaakt wordt door nuttig werk voor onszelf en onze kinde ren. En laten wij bovenal zorgen, dat on danks vele moeilijkheden in ons gezin de opgeruimde toon blijft heerschen. Wij zul len dan onze zorgen gemakkelijker de baas worden. Als wij eens anders kaars aansteken, aan de kaars van onze opgewektheid, zal de onze er waarlijk niet minder door wor den! I DE ZON EN ONS UITERLIJK. Schoonheid en zonnestralen. Het zomerseizoen is in volle gang, en de zon is het wel bijzonder goed gezind. Laten we toch ee:r ruim gebruik maken van die kostelijke medicijn: zon! Maar zonnebaden is nog niet ieders werk we moeten voor 't zonnebad worden opge voed, hoe vreemd dit ook mag klinken. De stadsbewoner, die snakt naar wat zon newarmte, gaat als een bleekneus naar bui ten, wil na één dag mooi bruin terugkomen en gaat in de félle zon liggen. De huid moet langzamerhand aan de zon wennen en getraind worden. Eerst een paar minuten in de zon, dan langer en langer, eindelijk schaadt de felste zon niet meer. Maar natuurlijk is 't voor een stadsbewoner wel heel moeilijk zoo geregeld te zonnebaden, en behalve dat waar kan hij ongezien, ongestoord in de zon liggen? De Hanauer hoogtezin is wel iedaal, als voorbereiding op de echte zonnestralen. Dagelijks een „licht-douche" en als de tijd van 't zonnebad komt, zijn we er kant en klaar voor. En hoe heilzaam is de werking: huidziek ten genezen, de hardnekkigste kwaaltjes verdwijnen. Gebruik bij het maken van jam altijc gave, goed rijpe vruchten, maak deze schoon, wasch ze en laat het overtollige vocht wegvloeien. Stamp de vruchten met een stamper of een houten lepel tot gelei, strooi er de Pen-Jel over en laat de masse één minuut flink doorkoken. Voeg suikei bij volgens opgave recepten, breng ze weer aan de kook en laat voor één pond vruchten de pulp 4 a minuten flink hard roerende doorkoken. Het schoonmaken van de potten vereischt groote zindelijkheid. Deze worden eerst mei héét sodawater schoongemaakt, daarna eenige malen met héét water nagespoeld en liefst omgekeerd gedroogd b.v. in een lek- bak of op een draadrek. De potten worden vóór het vullen met de heete jam op een vochtige vaatdoek ge plaatst, daarna geheel tot de rond gevuld en onmiddellijk afgesloten met hetPen- Jel inmaakvlies. Men plaatst nu een scho teltje op het vlies en keert jampot en scho tel om, met de afsluiting naar beneden en laat dit eenige uren staan. Men rekent voor het maken van 500 gr. vruchten (tenzij dit voor speciale soorten anders is aangegeven), 1 pakje Pen-Jel en 450 gr. suiker Bij grootere hoeveelheden b.v. 3 pond vruchten (netto gewicht) gebruikt men 3 pakjes Pen-Jel en 3 maal 4 1/2 ons is 13 1/2 ons suiker, doch laat de jam 8 a 9 minuten flink doorkoken. Erge zoete vruchten worden veel smake lijker indien hieraan citroensap naar smaak toegevoegd wordt en dit natuurlijk even eens meekookt. Bij sommige jams o.a. ra barber voegt men op één pond een mes punt gemberpoeder toe. Dat is inderdaad een belangrijk punt. Het is het minst moeilijk voor vrouwen en meisjes, wier gelaatskleur door sport en buitenleven gebruind is; zij hoeven niet met zooveel zorg te kiezen en kunnen vrij wel alles dragen, wat de mode biedt. Dames met een bleeke, grijze huidskleur moeten voor een vroolijke, levendige noot in hun costuum zorgen, om den indruk: van somberheid en verveling te breken. Hun staat blauw en blauwgroen goed Ze- moeten geen dofzwarte stoffen zonder een opfleurende lichte garnituur dragen. Een klein beetje wit aan den hals laat den hals iets meer rose schijnen. Wie een geelroode gelaatskleur of haai- heeft, neme nooit rood. Wie een blauw achtig roode huidskleur bezit, kieze zoo veel mogelijk neutrale en bleeke tinten. Oudere dames met wit haar moeten voor zichtig zijn met het dragen van witte klee ren en witte garnituren, want zuiver wit. maakt, dat wit haar dikwijls een weinig geel lijkt. Zwart-wit echter zal haar uit stekend staan. Aangezien er in de mode over het alge meen geen zuivere gr<~ndkleuren voorko men, kan men, door voor een spiegel een stuk stof over beide schouders te leggen,, het best onderzoeken, of een bepaalde kleur goed staat of niet. Men beoordeele kleeren voor overdag bij daglicht, avondkleeren echter bij kunst licht. VULLING! De lappendoos is natuurlijk een bonte verzameling van resten van jaren her. Wie zoo nu en dan eens door een opruim beurt wordt bevangen, zal er nog allerlei bruik baars in vinden. Ninon, battist, organdië, zijn uitstekend geschikt voor kleine garnituren op japon nen, grootere lapjes voor jabots en ook om aardige driehoekige shawls van te maken, die zoo coquet staan op zomer japonnetjes. Heele kleine lapjes worden op regenachtige dagen door de kinderen aan zeer smalle reepjes geknipt en dienen als vulsel van kussens. Wellicht kan een combinatie van allerlei stukjes brocaat, satijn, fluweeL suède nog wel een overtrek voor een kus sen geven! Die gezellige eenvoudige jurkjes, die we dag in dag uit dragen, daar hebben we een bijzonder zwak voor; juist omdat we deze zoo dikwijls moeten dragen, hebben we van- alles verzonnen om ze zoo aardig mogelijk te maken. Er is een overvloed van stoffen en kunst- zijdjes waar we uit kunnen kiezen; voor huis- en kantoorkleeding, jurken voor in den tuin en voor onze week-end garderobe. Vroolijk bont gebloemd katoen, ruitjes,, moe zen Als garneering knoopen, ceintuurs van leer of faff ia of garnituurtjes van pique of batist. Het witte of naturel jurkje van zijde linnen heeft opgestikte raglanmou- wen en gestikte plooi midden voor, een rood leeren ceintuur en een rood-wit ge streepte strik. De bruin en wit gestreepte jurk daarnaast is apart door de manier waarop de streep is verwerkt, en door de bruine knoopen, wit pique opslagen, hals- garneering en ceintuur. Gemoesd mousseline wordt gegarneerd met een garnituur van wit batist met ruches langs de kanten. Gebloemde stoffen zijn nog steeds ge liefd en ze zijn zoo makkelijk: garneering is vrijwel overbodig. Een piqué vestje, een apart ingezette mouw, dat is vaak al genoeg. Het jurkje van kuntzijdert frotte heeft een geknoopt bovenstuk, diepe plooi in de rok, kleine zakken en tamelijk 'breede revers aan het van achteren opstaande kraaede. Linnen is altijd een heerlijke zomerstof geweest maar dezen zomer is 't wel bij zonder geliefd. We zien het in de mooiste tinten en aardig is het, dit grove weefsel te bewer ken met bonte kleuren. Geborduurd linnen is heel flatteus en het is geen oogenbeder- vend of saai werk wanneer we een kraag, pas of rand op onze jurken willen aan brengen. We kunnen ineens op de stof zelf beginnen of op stramien werken dat we dan later wegknippen. Links op de afbeelding een aardige zo merjurk met breede schouderkraag en pas van bloemen. Een nauwsluitende vest- blouse van hardblauw linnen werd ver sierd met gele en witte margrieten en na tuurlijk werd de modieuse driekwart jas niet vergeten: op een naturel kleur bor duurden we geometrische figuren in zwart en rood van onder tot boven. Een gezellig handwerkje, borduren op linnen, ook in de vacantie!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 8