WAT DE SPIEGEL VERTELD OITVIK&IDSEN DOOS VROUWEN. VOOR DE THEETAFEL SEIZOEN-WERK IN VERBAND MET DE KLEEDING DE VERZORGING VAN ONZE ARMEN. Elk werk heeft ander garen noodig I t Een goed verzorgde arm is tegenwoordig van groote beteekenis voor de moderne vrouw. Heel leelijk zij nte dikke, :naar eveneens te dunne armen, een roode huid op den bovenarm en ruwe ellebogen. Met geduld en volharding kan men heel wat bereiken, een voorwaarde is echter, dat men de „behandeling" niet reeds na eenige dagen dient op te geven, alleen een vol hardende, regelmatige toepassing is ook hier, evenals bij iedere schoonheidsverzor ging noodzakelijk, om tot het gewenschte- doel te komen. Een goed gevormde arm moet van boven dikker zijn en naar den pols toe iets dun ner worden. Is de arm te dik of te dun, dan moet men des morgens en des avonds gedu rende eenige minuten voor het geopende venster armbewegingen maken. Deze wor den gelijktijdig met beide armen uitge voerd. De armen worden zoo ver mogelijk naar achteren en naar voren gebracht. Men begint met deze beweging, eerst een minuut, daarna langer ,toe te passen. Na het omdraaien worden de armen flink geschud, waartoe men zich een weinig voorover moet buigen en den arm met een in warm water gedrenkte borstel van den pols naar den bovenarm, vervolgens met koud water. Door deze manipulatie worden dikke ar men dun en omgekeerd; bij dikke armen wordt door de steeds terugkeerende bewe ging het vet verwijderd en bij dunne ar- emn worden de spieren sterker. Het bleeken van een te roode huid is een- gevaarlijk werkje, dat vele artsen afraden. Toch kan een dergelijke behandeling wel een goed resultaat hebben, wanneer men maar voorzichtig te werk gaat. Men gebrui- ke hiervoor een weinig waterstof, doch ze ker niet meer dan 3 procent. Des avonds bestrijkt men met een in de oplossing ge drenkt stuk watten over den buitenkant van den arm en laat deze in de huid trek ken; na eenige minuten wordt de arm met koud water gewasschen, met vette crème ingesmeerd en daarna gemasseerd. Deze massage moet steeds uit cirkelvor mige bewegingen bestaan, vooral moet de elleboog ook goed ingevet eveneens ge masseerd worden. Een mooi gevormde arm behoeft weinig of geen sieraden. Een opvallend sieraad kan slechts de aandacht trekken van het sieraad alleen. Overdreve veel sieraden kan iedere vrouw en ieder meisje schaden. Zoo is het ook met onze handen. Hebben wij welge vormde handen, probeer dan niet de alge- meene aandacht te trekken door een half dozijn ringen te dragen. Een goedgevorm de hand en een welgevormde arm zonder een enkele versiering zijn vaak bekoorlij ker dan wanneer er een massa van de meest uiteenloopende sieraden aan hangen. 20218 20220 20219 No. 20219. Tuinjapon, waarvoor noodig is plm. 3 M. stof van 80 c.M. breed. Het vroolijkst staat rood linnen b.v. met witte knoopgarneering. Het mouwlooze lijfje sluit op zijde, terwijl de wikkelrok los ge dragen wordt met breede onderslag in de maten 4246, voor slechts 0.58. AARDIGE HUISPYAMA. No. 20220. Huispyama. Ben. stof plm. 5 el van 70 c.M. breed. Het vlotte model is in een dwarstreep dessin gemaakt, terwijl de broek diepe plooien aan de pijpen heeft. Het even aansluitende lijfje wordt opgehouden door banden. Patronen in de maten 42 en 44 voor slechts 0.85. Maar al te vaak wordt gezondigd bij het gebruiken van garen en wordt één zelfde soort zoowel voor machine- als handnaaien en knoopen aanzetten gebruikt, maar dat niet alleen, zelfs bij rijgen doet éénzelfde soort garen dienst. We ondetscheidei^ machine, hand- en rijg- garen en moeten steeds zorgen hiervan, klosjes of van het laatste en bolletjes of rolletjes in onze naaidoos in voorraad te hebben, en wel in diverse no's. De meeste dames gebruiken zelden ma chinegaren dat fijner is dan no. 60 of 70, terwijl de no's 80, 90 en 100 toch het best gebruikt kunnen worden bij het maken van voile zomerjaponnetjes of kinder kleer tjes. No. 100 is het aangewezen garen voor fijn linnengoed, batist, georgette en baby-on dergoed. Bij het gebruiken van dit fijne garen moeten de steken zeer klein gemaakt wor den, waardoor het werk een veel mooier indruk maakt, dan wanneer de steek op „groot" is gesteld, hetgeen veeleer aan goedkoop confectiewerk doet denken, waar bij heel begrijpelijk in de eerste plaats aan een „spoedige" afwerking gedacht moet worden. Het garen moet gelijkmatig, glad en van goede kwaliteit zijn, daar een grove ruwe draad als het ware boven het werk uitkomt in plaats van er onmerkbaar in over te gaan en één geheel met het weefsel te vormen. Zwaardere weefsels vragen naar ver houding ook dikker garen. Het behoeft niet gezegd te worden, dat dit fijne machinegaren een naald vereischt, die ermede in evenredigheid is wat haar dikte betreft. Fijn garen en een dikke naald kunnen geen goed werk geven, evenmin als dik garen met een dunne naald.het geen als gevolg heeft buigen en breken der naalden. Voor de no's 35 en 40 wordt een middelmatig dikke naald gebruikt, terwijl dit garen het meest geschikt is voor het naaien van zwaar cretonne en lakens enz. No's 50, 60 en 70 vragen een dunne naald, terwijl dit garen gebruikt wordt bij het naaien van huishoud- en ondergoed, enz. Bij de no's 80, 90 en 100 is een. fijne naald een eerste vereischte. Vóór alles geldt als regel: garen en ma chinenaald in overeenstemming met elkan der en vanaf no. 60 een zeer kleine steek. De regels die gelden voor ma chine na aie n zijn eveneens van toepassing op het naaien met de hand, hoewel dit tegenwoordig niet meer zóó veel voorkomt. Voor het aanzetten van knoopen is hand garen no. 12 wel het meest geschikt, terwijl bij het aanzetten van knoopen bij heeren- kleedingstukken of jongenspakken, veelal ijzergaren wordt gerbuikt of knoopsraten- zijde. No. 20221. Blouse en broekrok. Ben. stof voor de blouse 1.75 van 80 c.M. breedte en 1.75 stof van 1.30 el voor de rok. De blou se met schouderpas en pofmouwen kleedt aardig van linnen terwijl de rok van een diagonaal weefsel zeer voldoet. Voor spor tieve doeleinde zijn deze rokken zeer prac- tisch. De wijde onderdeelen zijn in het midden met diepe plooien verbonden. Pa tronen in maten van 4246 voor slechts 0.58. HUIS- EN TUINKLEEDING. No. 20218. Moderne japon van wasch- baar materiaal, ben. stof plm. 4.25 M. van 70 c.M. breed. Een klein ruitje met piqué garneering voldoet buitengewoon. In het middel worden rok en schortje met het lijfje verbonden en met een ceintuur afge werkt. Omtrek van het garnituur is ge festonneerd. Verkrijgbaar in de maten 42 en 44, voor slechts 0.58. 20221 te schaffen of op het verjaarlijstje te plaat sen. Zelfs de kleinste nieuwe gebruiksvoor werpen, geven de echte huisvrouwvreug de, hetzij het een nieuw ontbijtlaken dan wel een theezeef of roomspuit is. Aan de afwerking van, het metaal wor den steeds meerdere zorgen besteed, niet alleen om tijd te sparen bij het onderhoud, maar tevens ook om het duurzamer te ma ken. Onlangs zagen wij enkele dingen, die zeer practisch waren om op de theetafel te gebruiken en wel de handige kleine ci troenpersjes, waarin een klein partje ge daan wordt, juist voldoende om enkele druppels sap in een kopje thee te druppe len. Meer en meer neemt het gebruik toe. Om z.g. Russische thee te drinken (met citroen en zonder melk, doch met suiker) en het presenteeren van schijfjes citroen op een schoteltje geeft, altijd vochtige vingers bij het uit knijpen en allerlei mor sen. Theezeefjes geven vaak ergernis omdat ze geregeld druppelen bij het overbren gen naar andere kopjes. Nu heeft men practische dingen, die tevens een druppel bakje hebben. Gebruikt men het handvat dan schuift het bakje op zijde en kan de thee door het zeefje worden geschonken; terwijl het later weer mechanisch terug komt als het handsvat wordt losgelaten. Practische theelepels zijn in den handel om gebruikt te worden, indien slechts één kopje thee vereischt wordt; men vult de lepel met thee, meer of minder nadat men verkiest, plaatst hem in een kopje en giet er kokend water op, laat de lepel even in de kop staan en verwijderd hem daarna. Inderdaad zeer practisch. De steeds voortschrijdende techniek doet altijd weer nieuwe uitvindingen op elk gebied, doch zeker is, dat de huisvrouw met betrekking tot de technische hulpmid delen in de huishouding, zeer tegemoet wordt gekomen. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Onze lezeressen kunnen aan onderstaand adres de in deze rubriek genummerde mo dellen van damesjaponnen en -mantels tegen tegen den prijs van 58 ct. bestellen. De modellen worden geleverd in de meest gangbare maten. (42 tot 50). De bestelling kan geschieden per brief (met bijgesloten postzegels), per postwissel of per giro. Men zende de aanvrage aan de Redactrice Da mesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag. De gevraagde modellen worden U binnen enkele dagen geleverd. Indien men veel uit moet, vaak in weer en wind, dan is practische kleeding een eerste vereischte. Met eenige handigheid kan men allerlei kleedingstukken en ge bruiksvoorwerpen, zelfs verregende hoeden jweer geheel nieuw maken. Men moet echter den tijd nemen voor de behandeling en niet overhaast te werk gaan. Verregende stroohoeden maakt men nog maals geheel en al vochtig en als zij wel licht vuil zijn maakt men ze met een zacht zeepsop schoon. Men plaatst den hoed met den bol op een passende pan of kom, die men omkeert, vult de eventueele overge bleven ruimte met papier aan, dat men tot luchtige proppen heeft gevormd. De rand moet op de tafel rusten en plat liggen, wordt daarna met zware voorwerpen ge lijkmatig belast, nadat er zoo noodig eerst zakdoekjes over gespreid zijn en zóó laat men den hoed drogen. Zijn er bloemen op, dan plaatst men hieronder een propje wat ten, zoodat eventueele kleuren niet afge ven. Geel geworden witte heeren- en dames hoeden worden gebleek met bloem van zwafel, die men bij den drogist kan koopen. Men maakt een dik papje hiervan met wa ter en sap van een citroen en strijkt dit met een borstel gelijkmatig over het stroo, laat het daarna drogen, zooals wij hiervoor reeds aangegeven hebben en wanneer het stroo geheel droog is wordt het afgebors teld met een harde borstel. Garneeringen of lint worden vóór het reinigen verwij derd. Gekleurde voile japonnen moeten in na genoeg koud zeepwater op en neer gehaald worden, zonder dat men ook maar eenigs- zins wrijft. Het weefsel is zeer los, waar door het vuil gemakkelijk loslaat. Naspoe len in koud water, waarbij een scheut azijn wordt gevoegd. In het lnatste spoelwater lost men eenige bladen gelatine op, b.v. één blad per L„ sommige weef*eLs vragen echter anderhalf of twee bUdtn, hetgeen afhankelijk gesteld moet worden van de losheid van het materiaal. In deze oplossing worden de kleeding stukken eenige malen op een neer gehaald, daarna uitknijpen om het overtollige wa ter te verwijderen. Men bereikt hiermede, dat de weefsels stijver worden na het strij ken en minder gauw vuil. Men lost de ge latine, die vooraf geweekt is, in koud wa ter en daarna uitgeknepen op in twee kop jes heet water en vult daarna de noodige hoeveelheid koud water bij. Geiftipregueerde regenjassen, z.g. Wind- jacke, behandelt men op de volgende wij ze: Men gebruikt liefst regenwater en als dit niet mogelijk is neemt men water, waar aan eenige theelepels borax worden toege voegd en verwarmt dit op 45 graden Cel sius. In 5 L. water lost men 50 gr. Marseil- lezeep op, legt het jasje hierin en haalt het op en neer en drukt flink op de stof, die bedekt moet zijn met het zeepsop. Vervol gens maakt men een tweede zeepbad en voegt hieraan een flinke hoeveelheid pijp aarde toe, die zich bij de behandeling op het weefsel zet, dan ten slotte spoelt men het in koud of zeer lauw water na. Kort geleden heeft in New-York een groote tentoonstelling plaats gevonden van patenten; meer dan vierhonderd vrouwen hebben hare uitvindingen ingezonden, waaronder er zelfs één was van een veer tien-jarig meisje. Bijna zonder uitzondering waren het min of meer ingenieuse uitvindingen, de vereenvoudiging der huishouding betref fende. Zoo was er o.a. een strijkijzer, dat tevens dienst deed als verwarmingstoestel, waarop men kon koken en fluweel opstoo- men. Een ander klein toestelletje kon uiteen worden genomen en diende voor het was- schen van kleedingstukken. Alle mogelijke uitvindingen waren zóó samengesteld, dat zij aanmerkelijke tijds- en ruimtebesparing gaven zoowel bij zuigelingenverzorging, keuken- en huishoudelijk werk, alsmede het naaien van kleeren. i Bij het boodschappen doen zullen de meeste dames even blijven stilstaan bij huishoudelijke winkels en haar oog laten gaan over alles wat is geëtaleerd. Telkens zijn er nieuwe technische hulpmiddelen, die het werken in de huishouding verge makkelijken. Nu eens zijn het practische eiersnijders, dan weer citroenpersen of an dere dingen, die men ziet. Veel is inder daad practisch^r, dan hetgeen wij in ge bruik hebben en meermalen bekruipt ie- jnand de lust om zich zoo iets nieuws aan

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 8