Wilt U de DUBBELE WAARDE voor Uw geld?? Koopt dan RESTANTEN ingezonden. Marktberichten Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Landbouw verzekering gedekt. De oorzaak van Iden brand is onbekend. GEMEENTEN ZONDER RAADS LEDEN. Ged. St. van Noordbrabant behan delden de bezwaarschriften W. de tWeerd en A. Testers te Halsteren len van den burgemeester van Mierlo tegen de besluiten van de Gemeente raden, onderscheidenlijk van Halste ren en Mierlo tot toelating van alle gekozen leden der Gemeenteraden. Ged. St. verklaarden beide stemmin gen voor den Gemeenteraad ongel dig. Die van Halsteren op grond, dat de naam van een der candidaten op het stembiljet ontbrak en die van Mierlo, omdat het stembiljet niet voorzien was van het handteekening- stempel van den voorzitter van het hoofdstembureau. Buiten verantwoordelijkheid der Red. j Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U voor onder staande regelen een klein plaatsje in uw blad. Het zijn slechts enkele mededeelingen die ik door deze on der het oog van belanghebbenden wil brengen. Zooals alle leden onzer Crisis Or ganisatie weten heeft de toewijzing van de kalveren voor 1935 plaats gehad en moeten thans de kalveren worden geschetst. Om reden dat er zoo weinig aanvragen om schetsen binnenkomen, hoewel ieder fokker daartoe de kaarten in zijn bezit heeft, wil ik er op wijzen dat bijna iedere houder van kalveren momenteel in overtreding is, omdat: Sinds 1 Aug. elk kuiskalf van 100 tot 270 Kg. ge schetst moet wezen en elk süerkalf van 60—340 Kg. niet gehouden mag worden sinds dien datum als hij niet geschetst is. Wanneer dus de con troleurs komen ziet het er voor onze streek, waar nog bijna geen kalveren geschetst zijn, niet zoo bijzonder best uit en zullen de tuchtrechterlijke ver klaringen die er gemaakt worden ve le zijn. Ik raad dus ieder in zijn eigen belang aan zoo spoedig mogelijk zijn kaarten in te sturen en hun kalveren te laten schetsen. Diegenen, die nog geen kalveren hebben en die nog aan moeten koopen of die wachten op kalveren van hun eigen vee wil ik even mededeelen dat 1 November a.s. alles geschetst moet zijn. U, mijnheer de Redacteur, dank zeggend voor de verleende plaats ruimte verblijf ik met de meeste hoog achting, L. J. VOGELAAR. Secr. Distr. No. 44 der L.C.O.N. Andel, 20 Aug. 1935. 's HERTOGENBOSCH, 21 Aug. Op de markt van heden waren aange voerd 3114 stuks: 1248 stuks hoornvee, 675 biggen, 51 zeugen, 92 schapen of lammeren, 48 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 80 tot f 160 per stuk 70 120 Kalf vaar zen Magere Ossen en Koeien,, 60 115 Vette Ossen en) le kw. 23—25 p. pond Koeien 2e 17—21 Slachtstieren Pinken van f.50.tot f 60.p. st. Zeugen 60.— 95.— Biggen 1 40 1.60 w. Schapen 10.13.st Lammeren 7.9. 's HERTOGENBOSCH, 20 Aug. Boter. Aanvoer 16.277 K G. Hoogste prijs f 1.50 Laagste fl.44 Middel fl.48 per K.G. BREDA, 21 Aug. Op de markt van heden werden aan gevoerd in totaal 83 paarden. Prijzen Werkpaarden f 125.tot f 200. iy2 jarige f 125.tot f 200. Hitten f 75.tot f 100. Veulens f 85.tot f 140. HandelDe handel was zeer goed te noemen, vooral de beste jonge paarden waren gezocht. In werkpaarden ging het ook heel vlot. Voor de veulens werden beste prijzen besteed en gingen vlot van de hand Gevraagd werd meerdere paardenmarkten te houden. POEDEROIJEN. Over de maand Juli. 1935. Geboren: Gijsbertje, d. van B. de Graaff en G. OpsteltenJohan na Catharina. d. van D. Bok en A. van der Ven. Getrouwd: Dirk Dufourne, 23 j., met Johanna Geertruida Roza, 18 jaar. Overleden: Dirk van de Laar. 74 j., echtgenoot van Areke van Bal- legooijen. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Over de maand Juli. Geboren: Leentje d. van J. Bies heuvel en T. C. Stam. Aaltje d. van J. Biesheuvel en T. C. Stam. Arie Cornelis z. van P. Ippel en T. G. Ster renburg. Johannes Hendrik z. van J. H. Meerburg en Chr. S. Rijkers. Maria Martha Elizabeth d. van J. Roza en G. Vermeulen. Anna d van J. van Hemert en A. Strik. Adrianus z. van Chr. Pellicaan en J. Kolfï. Jan z. vanJ.C. van der Straaten en A. Visser. Jur- riana d. van P. van der Nat en T. H. Dekker. Lena Cornelia d. van N. Vink. Sijtje d. van G. Pelt en A. van Andel. Leentje Johanna d. van J. H. Stam en A. H. Kolijn. Pieter z. van D. den Dekker en A. Verwoert. Getrouwd: A. Ottevanger 28 j en E. van Arkel 28 j. J. Stout 38 j. en H. van der Nat 35 j. G A. Ver sluis 21 j. en C. G. Paans 20 j. W. N. Schilperoort 37 j. en E. de Keizer 32 j. G. Besuyen 26 j. en N. Boxman 24 j. AALST. De Gem. Zangv. „T.O.G.I.Ö.O" alhier, directeur de heer W. v. Ooijen behaalde vorige week op het Groot Nat. Concours te Utrecht een twee den prijs in de 4e Afd. met 288 p. Genoemde vereeniging hoopt Za terdagavond 24 Aug. een concert te geven bij den heer W. v. Dijk alhier. Medewerking zal worden verleend door de Gem. Zangver. Aurora" te Brakel. Naar wij vernemen, hebben een i-2-tal vereenigingen (muziek en zang) ingeschreven voor het Groot Natio naal Festival alhier, hetwelk zal wor den gehouden op Zaterdag 31 Aug. Dezer dagen had de slager H. v. H. het ongeluk, terwijl hij aan het vleesch uitbeenen was, zich zoodanig in zijn ha*nd te steken, dat een ga pende wonde ontstond. Door dokter Veenhuysen uit Veen werd de wond gehecht. Van H. zal eenigen tijd rust moeten houden. CAPELLE. In het Afwateringskanaal aan den Winterdijk alhier, is Dinsdag avond het 4-jarig kind van M. B., aldaar woonachtig, spelenderwijze te water geraakt en verdronken. SPRANG CAPELLE. De raad dezer gemeente zal heden Vrijdag des nam. 3 uur een openbare vergadering houden. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 2 Aug. 1935. 2. Ingekomen stukken. 3. Wijziging begrootingen 1934 en 1935 en nadere vaststelling be grooting 1935. 4. Voorstel van B. en W. tot vo teering van gelden voor uitbreiding en verbetering van het raadhuis. 5. Voorstel van B. en W. tot aan vulling van de steunregeling. 6. Mededeelingen. i WASPIK. Onder overvloedige blijken van belangstelling vierden 1.1. Zondag de echtelieden Gerardus Fasen en Elisa beth v. Strien hun gouden huwelijks feest. Dagen te voren was de buurt- commissie in de weer, om het jubi- leerend echtpaar een grootsche hulde te betuigen. Voor de woning was een zeer fraaie versiering aangebracht, waarbij ook een met groen en bloe men opgesmukte afsluitboom (de gou den bruid was vroeger wachteres bij de Ned. Spoorwegen) niet ontbrak. Zelfs de reflectors waren niet verge ten. Om kwart voor tien arriveerden de gouden jubilarissen vergezeld van hunne familieleden en de leden van het feestcomité per auto's aan het kerkgebouw, waarop voorafgegaan door bloemen strooiende bruidjes het kerkgebouw werd binnengetrokken. De H. Mis van dankbaarheid werd opgedragen door den WelEërw. Fleer Kapelaan van Houtert. Het zangkoor deed zich van zijn beste zijde hooren en zong, onder leiding van den direc teur, den heer H. v. Iersel de meer stemmige Mis van Perosi. Na de H. Mis van dankbaarheid werd in het hotel van Iersel een zeer druk bezochte receptie gehouden, ter wijl velen hunne gelukwenschen in zonden in den vorm van kaartjes, te legrammen, enz. Om vier uur bracht de Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" een se renade. De gouden jubilarissen wer den daarbij gecomplimenteerd door den heer v. Schijndel, die hun de ge lukwenschen aanbood en de hoop uitsprak, dat zij ook eenmaal hun diamanten huwelijksfeest zouden mo gen vieren. In intiemen kring werd vervolgens het feest in het hotel van Iersel voortgezet. ZALTBOMMEL. Op de gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 40 biggen, prijs van f 12f17; plm. 30.000 eieren prijs per 100 st. f2.90 A f3.50; 945 kg. boter, prijs per pond: roomboter f 0.90, boerenboter f 0.90. o EEN GOEDE STRUCTUUR VAN DEN BOUWGROND. Van landbouwdeskundige zijde wordt in de laatste jaren telkens weer gewezen op de groote beteekenis van een krachtige kruimelstructuur van den bodem. Een eerste voorwaarde voor het welslagen van den verbouw van een gewas, zoowel op bouw grond als op grasgrond zoo heet het is een bouwvoor in krachtige kruimelstructuur, met een ondergrond zonder ploegzolen of andere verdich te lagen, die zijn ontstaan door wrij- j ving van de ploeg en door uitspoe ling of andere humus-, ijzer- of klei- bestanddeelen, die ieder op hun beurt of te zamen verhittend kunnen wer- I ken. Deze kruimelstructpur moet zich 1 gedurende de geheele groeiperiode j van een gewas kunnen handhaven, en moet daartoe weerstand weten te I bieden aan structuurvernielende in- I vloeden, waarvan de neerslag (regen) de gevaarlijkste iS-. Ook de directe bestraling en verwarming door de zon kan een onbegroeidén grond noodlottig worden. De factoren, die de structuur in stand helpen houden en die deze na tijdelijk verval weer kunnen herstellen, zijn de drie vol gende structuurkrachten 1. Een goede kalktoestand. 2. Een ruime voorziening van den grond met gemakkelijk aan te tasten organische stof. (Organische bemes ting met wortel- en stoppelresten, stalmest, compost en groenbemesting) 3. Een voldoende luchtvoorziening. (zuurstof tot in den ondergrond). De ze wordt verkregen door een doel matige grondbewerking, die moet be staan uit ondiep keeren: hoogstens 18 centimeter) en een minstens eens in de 4 jaren toegepaste dieper bre kende bewerking. De diepte van het breken moet minstens 2 c.M. méér zijn dan de onderzijde van de diepste verdichting onder de bouwvoor. In vele gevallen is het breken tot 30 a 35 cM. vol doende. Zoo mogelijk, moet de diepte, waarop dient te worden gekeerd en gebroken, voor elk perceel afzonder lijk worden bepaald door profielon- derzoek. Voor het behoud van de structuur zijn de organische bemesting en de bewerking het belangrijkst. De orga nische bemesting ontleent haar be teekenis vooral aan haar gehalte aan koolstof. Deze koolstofbron is onmis baar voor de voeding der .kleinere we zens in den grond. De werkzaamheid dezer kleinere wezens, waaronder schreven en dien Bourlot in de grot had gevonden. Toen de markies zweeg, gingen er uitroepen van verbazing en verontwaar diging door de zaal. De ontroering was algemeen. De medeplichtige van den moorde naar, zi|, die het plan van de misdaad had befaamd, wide nog tegenwerpin gen maken en brulde: Dien brief heb ik niet geschreven; de handteekening ïs valsch! Zij wilde nog voor het laatst haar Vrienden aanroepen; maar zij was ver oordeeld; haar oudste en getrouwste vrienden keerden haar vol walging den rug toe. Toen begreep zij, dat wat zij ook zou Zéggen of doen, vruchteloos zou zijn; zij kon niet meer worstelen. Zij zag 1 zich door allen verlaten, en zij ge voelde, dat men haar op een afstand hield, om niet in aanraking te komen 1 met een vrouw, wier leven niets anders was geweest, dan een aaneenschakeling van laagheden. Zij kromp ineen en geleek zoo op een wild dier, dat, in een kuil geraakt, met wanhopige blikken de muren van zijn gevangenis meet. Op dat oogenblik trad iemand de gaal binnen. Het was een commissaris van politie. Achter hem liepen twee politieagenten. Charlotte Letellier, genaamd gra vin de Prémorin, sprak de mage- straat in naam der wet neem ik u gevangen! Zij sprong op, alsof zij door een ad der werd gebeten, en sloeg woeste blik ken op den commissaris. Gij wilt mij gevangen nemen, mij! riep zij wanhopend uit; met welk recht doet gij dat? Ik heb hier een bevelschrift. Kom, volg mij! Neen, neen, ik wil niet! Agenten, beval de magistraat pakt die vrouw. Dadelijk werd zij bij de armen beet gepakt. Na een lichte poging tot tegenstand, gat zij toe. Zij was geheel verstomd. En de baron de Septème! riep J zij uit, zonder te weten wat zij zeide hebt gij den baron de Septème cok gevangen genomen? Gij zult naast uw medep'ichtige op de bank der beschuldigden zitten, zeide de commissaris. Charlotte Letellier vroeg den magi straat haar naar haar kamer te laten gaan, om van kleeren te verwisselen. Dit verzoek werd haar geweigerd; zij liet zich door haar kamenier een grooten mantel brengen en sloeg hem om over haar baltoilet. De agenten trokken haar mee. Nie mand sprak een enkel woord tot haar; geen enkel medelijdend, sympathisch woord, niets. Voor dat zij den salon verliet, 'keerde zij zich om, en wierp een woedenden, woesten blik op den markies de Prémorin. Zelfs haar dochter drukte haar niet de hand tot afscheid. Cécile., ten prooi aan een hevige ze nuwaandoening, rolide op het tapijt. De salons waren binnen weinige 00- genblikken verlaten; enkelen slechts ble ven uit medelijden bij het jonge meis je en wilden haar niet veriaten- voor dat zij was bijgekomen. Mijnheer de Varagas en zijn tante waren de eersten, die het huis verlie ten. De Portugees wilde zijn schaam te voor iedereen verborgen houden. Dienzelfden dag ging de baron de Septème tegen twee uur uit. Hij nam een rijtuig en liet zich naar het Bois de Boulogne rijden om zich wat af leiding te bezorgen. Hij verveelde zich op een wijlze, die niet te beschrijven is, en meer dan ooit. Sedert eenigen tijd vervolgden zijn schuldeischers hem met een woedende volharding, en dienze.Tden morgen had hij exploiten door den deurwaarder ontvangen. H ijwas geruïneerd; het was onmogelijk een catastophe te ontgaan. Eenige dagen te voren was hij bij de gravin de Prémorin gegaan en had haar eenige duizende francs ter leen gevraagd; maar zij had hem rondweg geweigerd. Die vrouw dacht niet aan het verle den. Hij werd op een afstand gehouden; men wantrouwde en vreesde hem. Dat deed hem de schouders opha len; hij lachte erom, maar toch ver droot het hem. Hij wist, dat de gravin dienzelfden avond een feest gaf ter gelegenheid van het huwelijk harer dochter; hij was niet uitgenoodigd. En Céci e was toch zijn dochter. Hoe meer de Septème nadacht, des te kwader werd hij. Men verachtte, verafschuwde hem; hij was niets meer; zijn rol in het le ven was afgespeeld; het was alsof hij saa opgehouden te bestaan! Tot zes uur liet hij zich rondrijden. Toen zond hij zijn coupé weg, ging een restaurant in de avenue du bois de Boulogne binnen en liet zich een diner geven. Hij bestelde fijne wijnen, sterke li keuren, maar hoe hij ook trachtte zich te bedrinken, het gelukte hem niet. Hij nam een sigaar, ging aan een venster zitten en zag naar de voor bijgangers. Velen onder hen waren vroeger zijn vrienden geweest. Maar hij wist, dat geen van hen hem nu de hand zou willen'drukken. Maar hij gevoelde hij dan gene genheid voor iemand? De nacht was ingevallen, de gaspit ten verbraken de diepe duisternis. Hij verliet het restaurant en richt ie zijne schreden naar den Are de Tri- omphe. Het geratel van wielen, scha terend gelach, en de scherpe tonen van een balorkest klonken hem ver ward in de^ooren. Hij verhaastte zijn schreden en kwam in de stillere stra ten. Hij kwam op den boulevard Hauss- mann aan en bleef voor een speelhuis stilstaan. De Septème kende die speeltafel. Hij had er vroeger groote sommen gewon nen. maar nog grootere verloren. Hij Was een hartstochtelijk speler; hij tastte in zijne zakken en had nog tien louis. Hij wierp dit geld op het groene laken, en wachtte met het ge duld van een man, op wien d'e aandoe ningen van het spel geen uitwerking meer hadden. Hij verloor; het scheen, dat hij het had verwacht, want hij verliet de zaal even kalm als hij er was binnengeko men; geen spijt was op zijn koel gelaat te lezen. Hetgeen hij had verloren was niet veel, maar voor hem was het alles, want voor den dag van morgen had hij geen centime meer over. Toen hij weer op straat was geko men, sloeg hij een somberen blik om zich heen. en betastte een revolver, die hij in zijn zak had. Het was nog geen tien uur. Maar waar heen te gaan? Hij had niets be ters te doen dan naar huis te gaan. Hij zag niet, dat twee mannen, toen hij den hoek van de rue Richer en de rue de Treoise omsloeg, hem be loerden; en evenmin bemerkte h j; toen hij naar zijn kamer ging, dat er nog twee mannen stonden in den gang van het huis, waar hij woonde. 1 Pierre, vroeg de baron aan zijn knecht is er wat nieuws? Ik weet niets, mijnheer. Is er niemand hier geweest? (Wordt vervolgd). bij ATHMER-MARTENS, Oorinchem. j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 6