i til ti ti ti ti ti ti ti ti ti Het is een DB DB DB DB DB DB DB DB OKÉ DB i fSZ Wees niet dom, en stel de proef op de som. Binnenlandsch weekoverzicht. Buitenlandsch weekoverzicht. V eilingberichten. vooral bacteriën, is niet alleen noodig voor het opneembaar maken van al lerlei plantenvoedende stoffen, maar vooral ook voor het behoud van de kruimelstructuur. Verminderen de nut tige bacteriën hun werkzaamheid, het zij door luchtafsluiting (waterover maat en verdichting van de bouw- voor) of door gebrek aan water (lan ge droogte), dan stort de kruimel structuur onvermijdelijk geheel of ge deeltelijk in tot kluiten en verdichte lagen. De voor de praktijk gevaarlij ke gevolgen hiervan zijn velerlei, waarop wij later willen terugkomen. HET PRODUCTIEVERMOGEN VAN HET MELKVEE. 't Is in de practijk wel bekend, dat het produc de vermogen bij de ver schillende koeien zeer sterk uiteen loopt, zoowel wat de melkopbrengst als het vetgehalte van de melk be treft. De productie-eigenschap der melkopbrengst is van tal van factoren afhankelijk, maar van overwegende beteekenis in deze lijnde aanleg der dieren en de voeding. Op bijzonder duidelijke wijze is door Hansen aangetoond, dat bij de verschillende koeien het vermogen om melk te produceeren aanzienlijk uiteenloopt. Hij ging aldus te werk, om dit te onderzoeken. Een aantal koeien werden onmiddellijk na het afkalveren bijzonder schraal gevoe derd: zij ontvingen een rantsoen, dat uit minderwaardig hooi, stroo en voe derbieten bestond, en dat per dag per dier slechts 0.23 K.G. verteerbaar zuiver eiwit en 3.20 K.G. zetmeel - waarde bevatte. Dit rantsoen was ongeveer voldoende voor lichaamson- derhoud. Ondanks deze uiterst schra le voeding gaven de dieren niet on belangrijke hoeveelheden melk; 'tis duidelijk, dat deze slechts konden worden geproduceerd uit de lichaams weefsels der dieren. Nadat hun melk productie ongeveer constant, stand vastig, was geworden, kregen de koeien in de volgende perioden - van 10 a 14 dagen naast een be ter samengesteld grondrantsoen, be staande uit ruwvoeder en hakvruch- ten: steeds grooter wordende hoeveel heden krachtvoeder, respectievelijk 2, 4, 6, 8 en 10 K.G. Dit krachtvoèder bestond uit een mengsel van gelijke gewichts hoeveelheden grondnoten- koek, zonnebloemkoek, soyaschroot, katoenzaadmeel en tarwezemelen, en had een gehalte aan verteerbaar zui ver eiwit van 31 pCt. en een zet- meelwaarde van 66. Wat de resulta ten bij deze proefnemingen gaven te zien, was in de eerste plaats: dat bij schrale grondrantsoenen, zonder dat krachtvoer werd gegeven, bij somrrti- ge nieuwmelkte koeien nog aanzien lijke hoeveelheden melk werden ge produceerd. Het is, zooals voor de hand ligt, mogelijk, dat onder derge lijke omstandigheden de melkgift ee- nigszins wordt beïnvloed door de con ditie van de koeien. Een productieve melkkoe toch verliest gemakkelijk -haar overtollig lichaamsaanzet, waar bij deze in melkbestanddeelen wordt omgezet. Overigens zal in 't algemeen mogen worden aangenomen, dat hoe beter de aanleg van een koe uit een oogpunt van melkgift is, des te hoo- ger de melkopbrengst bij een derge lijke schrale voedering zal zijn; zulks bleek duidelijk uit onderlinge verge lijking der koeien. Voorts bleek uit de verkregen gegevens, dat bij over gang van een schrale naar een inten sieve voeding van het melkvee de melkopbrengst procentrisch aanzien lijk sterker stijgt dan de melkvet op brengst, waaruit is af te leiden, dat bij schrale voeding de melk een hoog vetgehalte zal hebben. Dit was trou wens vroeger o.a. reeds gevonden door Eckles. DE FOSFORZUURBEHOEFTE VAN DEN GROND. 't Was Prof. Wagner, die immer weer er op heeft aangedrongen niet te zuinig te zijn bij de fosforzuurbe- mesting, omdat volgens hem: een met fosf. verzadigde grond, wat de fosforzuurbehoefte der gewassen be treft, aan de eischen voor den groot sten oogst voldoen. Van hem is ook de uitspraak„Beschouw een zak slakkenmeel, waarvan het twijfelach tig is, of hij wel absoluut noodig is of niet, maar als een goedkoope ver zekeringspremie voor het tot zijn recht brengen van alle andere groei factoren." Niet te spoedig mag men zijn grond als met fosforzuur verzadigd achten. Dit bewijst de ondervinding op de proefboerderij te Borgercom- pagnie. Daar had men een vergelij kende proef gedurende een 12-tal ja ren, en wel als volgt: a. een hoeveel heid fosforzuur als in 800 K.G. slak- dat de Drukkerij VEERMAN te Heusden ook Uw aangewezen adres is voor het vervaardigen van Uw Handelsdrukwerken. Zij verzekert U keurige afwerking en billijke prijsberekening Firma L. J. VEEK9&K Electrische Drukkerij Binderij Tel 19 UfCSDEft kenmeel of superfosfaat; b. de aan- vullingshoeveelheid fosforzuur, voor zichtigheidshalve met het oog op ver lies door uitspoeling en vastlegging door den grond, nog verhoogd met 15 pCt. c. geen fosforzuur. Het laatste verslag dat ons bereik te (over 1933) geeft ons de volgende conclusie: „De geringere fosforzuur- hoevpelheid is over 't algemeen niet in staat geweest volle oogsten als bij 800 KG. fosforzuurmest te geven." Men doe met deze ondervinding zijn voordeel! Br. Koningin en Prinses genieten van Haar vacantie. Onbewaak te overwegen kosten mensc'ien- levens. De aantrekkingskracht van brandkasten. Wo kbreak in Den Haag. Op'eving in den scheepsbouw. De boer moet baas blijven op eigen ter rein. H.M. de Koningin en Prinses Julia na genieten nog steeds ten volle van Haar vacantie in de Schotsche hoog landen, waar tal van interessante tradi ties in eere worden gehouden. Zoo hebben de hooge bezoeksters Zaterdag te Crieff de athletiek-demonstraties b'j- gewoond, die zij met groote belang stelling hebben gevolgd. Bovendien zoekt de Koningin verpoozing in het maken van schetsen van het bergland schap. Onze eigen kleine koninklijke gasten het Belgische prinsje en prinsesje, zijn in blakenden welstand in Brussel ge- amveerd, waar het kleine prinsje al dadelijk blijk gaf, dat hij met de Neder- landsche taal op goeden voet staat, daar hij vol trots beweerde: „Ik praat Hot- landsch". De onbewaakte overwegen gaan voort met het maken van slachtoffers. De onpartijdigheid evenwel gebiedt te er kennen, dat velen hunner dit aan ei gen onvoorzichtigheid hebben te wijten. In twee dagen tijds sneed de trein vijf menschenlevens af. In het geheel vielen dit jaar 21 dooden op de onbewaakte overwegen. Het stelen of openen v^n brandkasten valt weer erg in den smaak. Te Am sterdam werd er een opengesneden op een wijze die den „vakman" kenmerkt. Deze heeft zijn arbeid niet voor niets verricht, want de kas bevatte 2303 gul den. Het station te IJmuiden heeft het ook weer eens moeten ontge'den. Hier werd het slot van de brandkast uitge brand en maakten de dieven zich mees ter van ongeveer 2030 gulden. De sta tionchef, die boven het lokaal woont, waar de inbrekers aan het werk waren, heeft er niets van gehoord. Hij moet een vasten slaap hebben. In Borne ging het niet zoo gemakke lijk. Daar werd ingebroken bij een zui velfabriek, doch de kluisdeur bood weerstand aan alle pogingen om ze te openen. Een paar postzegels van 6 cent vormden den geheelen buit van de dieven. Oss gaat, als naar gewoonte, voort met het vullen van het Huis van Bewaring te 's Hertogenbosch. De residentie is Zondag bezocht door een wolkbreuk, die zooveel regenwater deed neervallen, dat men er wel veer tien dagen genoeg aan zou hebben ge had. Men kan zich een voorstelling maken van de hoeveelheid regen die in een goed half uur tijds is gevallen, als men hoort dat het Viaduct aan den Rijswijkscheweg van bij half een tot bij half vier blank heeft gestaan. Niettegenstaande al dien t jd een rno- torsDuit van de brandweer bezi* is ge weest om het water weg te'zuigen. Tal van straten en huizen liepen onder, tot zelfs de boulevard op Schevenin- S gen. waar men toch anders geen ge brek heeft aan water. Er is vrfij wat schade aangericht. Te Amsterdam overleed een beken de persoonlijkheid, namelijk de heer E. D. Gerzon, directeur van de be kende modemagazijnen der Firma Gebr. Gerzon. in 1889 gesticht. Hij bereikte den leeftijd van 72 jaar. Ondanks de malaise in de scheep vaart heeft de Koninklijke Shellgroep weer een order voor den bouw van 3 schepen in Nederland geplaatst en wel voor een stoomschip van 4030 ton b j de Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam, ten behoeve van de vaart in West-India, een tweede schip van hetzelfde type bij P. Smit Jr. Rotterdam, en een -motorschip van 560 ton bjij1 van der uiessen te Krim pen a.d. IJssel voor de vaart in Por tugal. De Koninklijke Shellgroep is een niet te versmaden cliënt van de Nederland sche scheepsbouwnijverheid; zij" heeft op dit oogenbllik in ons land in aan bouw 9 zeeschepen, tesamen 70.000 ton metend, n.l. twee van 12103 tonv vier van 9100 ton, twee van 4003 en een van 560 ton. Met inbegrip van de hierboven be doelde zijn momenteel in Nederland aan zeeschepen in aanbouw, ongeveer 127.000 ton; hierbij zijn ruim 20 kust vaartuigen, die in Groningen worden gebouwd. Te Ruurlo hield Dr. P. E. Posthu- ma een rede over de plaats van den boer in onze samenleving in het alge meen en in den tegenwoordige tijd in het bijzonder. Hij betoogde, dat een eerste voor waarde voor betere toestanden op land bouwgebied is, dat de boer als produ cent weder vrij moet zijn, in plaats van de uitvoerder van allerlei regeerings- voorschriften met talilooze controleurs om zich heen. Verder wees hij op het verband, bestaande tusschen den boer als consument en de welvaart in de maatschappij. Natuurlijk, zeide h j, ligt er eenige overdrijving in de uit drukking: ?,Al!s hiet den boer goed gaat, gaat het allen goed!" Maar wij weten allien dat de boer, als hij' iets. koopt, ook iets goeds neemt, en dat hij goed betaalt, ,als zijn bedrijf dit toelaat. Het ,gaat onzen handel drijvenden middenstand tegenwoordig verre van goed, ,en daar wordt terecht over ge klaagd; ,maar dit is allereerst en vooral onmiddellijk een gevolg van het feit dat het den boer niet goed gaat. In het verdere verloop van zijn re de .wekte de heer Posthuma vooral de jonge boeren en boerinnen onder zijn gehoor op oan zich te houden aan de gezonde begrippen die zij van huis uit hebben medegekregen, omdat het harde werken en zuinig leven dat zij hebben geleerd; hen geschikt maakt voor iedere maatschappij, mits maar wordt ingezien, dat op de boerderij Uit sluitend en alleen de boer weet, hoe het .bedrijf behoort te worden geleid. De drie mogendheden confe rentie mislukt. Italië wil zijn zin doordrijven. Graaft Mus solini zijn eigen graf? Pessi misme in Frankrijk en veront waardiging in Engeland. Wat zal de Volkenbond doen Amerika neemt voorzorgen. Dr. Schacht over Duitschlands financiën. Zooals te voorzien was, isdedrie- mogendheden conferentie te Parijs mislukt voorloopig, zooals het heet; maar het zal wel definitief zijn. De Parijsche bladen wekken allen den indruk, dat de oorlog onvermijdelijk is. In de geschiedenis der koloniale overheersching zijn nog nooit aan een land zulke gunstige aanbiedingen ge- daan, als aan Italië (hoewel het de vraag- is, of Abessinië er mede ac- coord zou zijn gegaan, wanneer Ita lië wel had geaccepteerd). Mussolini evenwel geeft op koele en rustige manier de voorkeur aan een gewa pend conflict. De Italianen zijn er van overtuigd, dat ze zullen overwin nen en Musolini wil niets anders dan triomfeeren in de oogen van het Ita- liaansche volk. Of het een triomf zal wrorden In Italië schijnt men er van overtuigd te zijn; maar in het buitenland lang niet. Integendeel, er zijn er maar al te veel ook onder hen, die het uitstekend meenen met Italië die van het tegendeel overtuigd zijn en vreezen, dat Mussolinie bezig is om zijn graf te graven en onnoemelijk wee te brengen, niet alleen over zijn vaderland, doch over geheel Europa, misschien over de geheele wereld. Vermoedelijk is de „Echode Paris" het dichtste bij de waarheid. Dit blad schrijft, dat men wel moet veronder stellen, dat Italië Abessynië wol over- heerschen in den vorm van een nieuw protectoraat, en dat men zich moet afvragen, of er Mussolini niet meer aan is gelegen om wraak te nemen voor de bij Adoea geleden ne derlaag en zijn aanzien te versterken door een militair succes, dan expan sie mogelijkheden te scheppen voor het Italiaansche volk. Nu zullen de verdere pogingen, om een oplossing te vinden, beperkt blij ven tot diplomatieke onderhandelin gen; doch ten aanzien van het resul taat kan men niet anders dan pes simistisch zijn gestemd. En dan is er nog de Volkenbond... maar dien kan men beter geheel uitschakelen als factor van eenig belang. Minis ter Eden zal den 4den Sept. plicht matig in den Volkenbondsraad de verantwoordelijkheid van Italië voor den oorlog, die voor de deur staat, uiteenzetten en daarmee natuurlijk niets anders bereiken dan dat Italië waarschijnlijk dit instituut den rug zal toekeeren. Wat er dan verder zal gebeuren, is nog door 'de .nevelen der toekomst onthuld. Wat de hou ding van Frankrijk betreft: Laval zal zich, wat het Frankrijk ook moge kosten, aansluiten bij eventueel te ne men beslissingen. Dat men in Engeland al heel slecht te spreken is over het plotseling af breken van de conferentie, is zeer begrijpelijk. De „Times" critiseertde weinig hoffelijke behandeling, welke Frankrijk en Engeland van de zijde van Mussolini ten deel is gevallen. Het wijst er voorts op, dat de eer zucht van Mussolini ver uitgaat boven alles, wat Abessynië zou kunnen aan vaarden of wat de Volkenbond zou kunnen toestaan. „Van de voorgeno men diplomatieke onderhandelingen verwachte men niet veel; een con flict tusschen Italië en den Volken bond schijnt onvermijdelijk." Dit laatste slaat er natuurlijk op, dat de Volkenbond verplicht zal zijn, om economische sancties toe te pas sen op Italië, indien dit land overgaat tot den aanval op Abessynië. Het Lagerhuis is op reces tot 29 Oct., doch er gaan algemeen stemmen op in Engeland om de beide Huizen vroeger bijeen te roepen, met het oog op de dreigende omstandigheden, ten einde het parlement volkomen in te lichten en het in de gelegenheid te stellen zijn meening uit te spreken, voordat er een beslissing wordt ge nomen. In dit licht moet men ongetwijfeld ook een wetsontwerp bezien, dat in den Amerikaanschen Senaat is inge diend door den voorzitter van de commissie voor buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden. In dit ontwerp zijn de opvattingen be lichaamd van genoemde commissie en de deskundigen van het staatsde- partement inzake de bevoegdheden, welke verleend dienen te worden aan den President der Vereenigde Staten voor de bescherming van de neutra liteit van Amerika in geval van een oorlog tusschen buitenlandsche mo gendheden. Dit is een uitvloeisel van de be ruchte „groote gebeurtenissen, die hun schaduwen vooruit werpen." In Duitschland heeft Dr. Schacht een groote rede gehouden, waarin hij den 'financiëelen toestand des lands besprak. Hij gebruikte o.a. de veelzeggende woorden: „Wij zitten nu allen in één schuitje en niemand wordt in de gelegenheid gesteld om uit te stappen. Er bestaat slechts één ding: vertrouwen in de zeewaardig heid van dat schip en in de leiding van den kapitein, die bevel voert over het Duitsche rijksschip." Steeds weer moet herhaald worden, sprak hij verder, dat wij in Duitsch land niet in luilekkerland leven. De omvang van de sommen, noodig voor de werkverschaffing, zoude wel eens de gedachte kunnen doen rijzen, dat het er op een paar millioen meer of minder niet aan komt. Iedere onnut uitgegeven pfenning echter in een tijd, waarin het onmogelijk is om verbetering te brengen in de loonen, draagt bij tot verzwaring van den algemeenen toestand en er kan niet genoeg een beroep worden gedaan op het verantwoordelijkheidsgevoel van alle instanties, die moeten beschik ken over het besteden van degelden. In geen geval echter, besloot hij, zal worden overgegaan tot devaluatie. Dit zou gelijk staan aan zelfmoord. De belangen der spaarders moeten in goede handen zijn bij de Rijksre- geering. Dit kunnen ook in ons land de voorstanders van de devaluatie zich voor gezegd houden. VEILING DRUNEN. Jellouw II 1216 ct. per K.G. Jellouw III 811 ct. per K.G. Jellouw Newton 810 ct. per K.G. Jellouw Newton II 57 ct. per K.G. Kerswick 59 ct. per K.G. Kerswick II 35 ct. per K.G. 1 Grendeliers 6—10 ct. per K.G. Oogst appel 7—11 ct. per K.G. Erly Vectorie 813 ct. per K.G. 1 Somer appel 1116 ct. per K.G. Claps 1015 ct. per K.G. Claps II 7—10 ct. per K.G. Claps III 4—6 ct. per K.G. N. H. Suikerperen 35 ct. per K.G. N. H. Suikerperen H 1—3 ct. per K.G. Boterperen 3—6 ct. per K-G. Drikjes peren 1—1 1/2 ct. per K.G. Druiven 3652 ct. per K.G. Aardbeien 58—70 ct. pér K.G. Roode bessen 614 ct. per K.G. Pruimen 59 ct. per K.G. Eierpruimen 816 ct. per K.G. Belle de Levain 1018 ct. per K.G. Witte pruimen 8—17 ct. per K.G. Reine Claude 1318 ct. per K.G Kroosjes 712 ct. per K.G. Snijboonen 48 ct. per K.G. Princessen 4—7 ct. per K.G. Princessen z. dr. 4—8 ct. per K.G. Wagenaars 44 ct. per K.G. Boterboonen 45 ct. per K.G. Dubbele boonen 4—7 ct. per K.G. Spinazie 38 ct. per K.G. Tomaten 3—8 ct. per K.G. Juin 23 ct. per K.G. Sjalotten 5—6 ct. per K.G. Aardappelen 3—3 1/2 ct. per K.G. Postelijn 4—6 ct. per K.G. Bloemkool 815 ct. per stuk. Bloemkool II 47 ct. per stuk. i Savoie kool 16 ct. per stuk. Roode kool 1 1/25 ct. per stuk. Sla 1/211/2 ct. per stuk. Andijvie 1/211/2 ct. per stuk. Meloenen 4—7 ct. per stuk. Selderij 4—5 ct. per stuk. Rabarber 11 1/2 ct. per bos. Kroten 23 ct. per bos. Juin 2—2 1/2 ct. per bos. Peen 23 1/2 ct. per bos. Preii 5—12 ct. per bos. IIAAGSCIIE VEILING. Frambozen 1925 ct. per K.G. Pruimen Dubbele Witte 716 ct. per K.G. Enkele Witte 8—14 ct. per K.G. Eld. Blauwe 5—9 ct. per K.G. Reine Victoria 1117 ct. per K.G. Wijnpruim 1217 ct. per K.G. Perzikpruim 1217 ct. per K.G. Belle de Louvain 917 ct. per K.G. Reine Claude d'Ouillens 816 p. K.G. Pond Seedling 1114 ct. per K.G. Washingtons 815 ct. per K.G. Kwetspruim 1214 ct. per K.G. Boerewitte 912 ct. per K.G. Appels Gamersche Zuren 8—11 ct. per K.G. Framboosappel 24 ct. per K.G. Keswich 59 ct. per K.G. Glasappel 35 ct. per K.G. Peren N. H. Suikerperen 2—5 ct. per KG. Claps Favorite I 7—15 ct. per K.G. Claps Favorite II 36 ct. per K.G. Beurré de Merode 24 ct. per K.G. Dr. Julius Guyot 410 ct. per K.G. Précose de Trévoux 35 ct. per K.G. Baddesooyen 23 ct. per K.G. Fransche Wijnpeer 3—9 ct. per K.G, Heerenpeer 2—3 ct. per K.G. VEILING WOUDRICHEM. Clapps Faforiet I 8—10 1/ ct. p. K.G. Suikerperen 3—4 ct. per K.G. Stoofperen 1—3 ct. per K.G. Keswiek Codlin 56 1/2 ct. per K.G, Pruimen 67 ct. per K.G. Snijboonen 6—7 ct. per K.G. Princ. boonen 6 1/27 ct. per K.G. 1 Kroten 111/2 c. per bos. Eigenheimers f 1.40f 1.80 per H.H. Het nieuwe geïllustreerd Nederlandsch Maandblad PRIJS 35 CENT. Verkrijgbaar in den Boekhandel Firma L. J. VEERMAN, Heusden, —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 7