Binnenland. Bekendmaking. Rivierberiehten. Plaatselijk Nieuws rende landen moderne schepen in de vaart hebben gebracht en dat, indien Nederland niet volgt, ons land hope loos achter zal geraken bij de anderen en bijv. gevaar loopt dat Duitschland ons de eigen schepen voor een groot deel zal verdringen uit de vaart op Nederlandsch-Indië. Dat dit een toestand in het leven zou roepen, die tot eiken prijs moet worden voorkomen, behoeft wel geen betoog. Het is dan ook te hopen, dat men van overheidswege den juisten weg zal weten te kiezen, om Xeder- landsche reederijen in staat te stellen, met vrucht te concurreeren tegen bui tenlanders. Vooral tegen die buiten- die ons op ons eigen terrein zouden willen bestrijden. WEER EEN ARRESTATIE TE OSS. Door de gemeentepolitie te Oss werd Overgegaan tot arrestatie van den in de werkverschaffing werkzaam zijnden arbeider L. S. Deze werd er van ver dacht in 1924 bij eenige landbouwers in de Ruwaard te Oss, zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van een aantal landbouwproducten, w.o. aard appelen en bieten. Hoewel S. aanvankelijk hardnekkig het hem ten laste gelegde ontkende, viel hij 's avonds door de mand en leg de een volledige bekentenis af. Zijn medeplichtige W., die reeds eerder is gearresteerd geweest, heeft ook reeds eerder hieromtrent een be kentenis afgelegd. VERKEERSONGEVALLEN. Toen de heer en mevrouw D. Poll uit Muntendam Saterdag op weg naar huis van hun vacantiereis, Meppel passeerden, moesten zij aldaar de spoorbaan oversteken. Hoewel de spoorboomen niet ge sloten waren, naderde op dat oogen- blik juist een rangeerlopomotief. Auto en locomotief kwamen op het zelfde oogenblik op het kruispunt, zoodat een botsing niet te vermijden was. De auto werd eenige tientallen meters meegesleurd en bleef toen totaal vernield, liggen. Omstanders bevrijdden den heer en "mevr. Poll uit hun benarde positie. Als door een wonder hadden zij slechts enkele lich te schrammen opgeloopen. Toen de machinist van de locomo tief zag, dat een aanrijding niet meer te voorkomen was, was hij van de machine gesprongen. De locomotief werd door de botsing uit de rails ge licht en bleef op den rand van een spoorbrug hangen. Was de machine nog eenige centimeters verder door gereden dan was zij naar beneden ge stort, hetgeen zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben, daar onder de brug juist een schip gemeerd lag. Het verkeer over de lijn Zwolle Groningen en Leeuwarden werd ge- ruimert tijd over een spoor geleid. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het feit, dat de boomen geopend waren, terwijl het sein op veilig stond. Uit het onderzoek is gebleken, dat den seinwachter Veldman geen blaam treft. De bestuurder van de rangeer machine, v. d. Wal, is n.l. zulks in strijd met zijn aanvankelijke verkla ringen door onveilig signaal gereden. iWel stond het rangeersein op veilig doch niet het uitrijsein. Van der Wal zegt dit niet te hebben gezien. In den loop dezer week zal een enquete-com- missie een nader onderzoek instellen. Door het onvoorzichtig plotseling oversteken van den weg geraakte het Q1/2-jarig zoontje van den heer P. Keizers te Sevenum, onder een mo torrijwiel bestuurd door den heer J. S. uit Horst. De kleine bekwam een diepe won de onder het oog en verder een aan tal schaafwonden. Dr. Strijbosch uit Horst verleende de eerste geneeskun dige hulp. Het jongetje werd naar het ziekenhuis te Horst vervoerd. De motorrijder treft geen schuld. Te Elsloo had een ernstig verkeers ongeval plaats. De 40-jarige veehan delaar Brouwer uit Makkinga die uit een zijweg kwam werd aangereden door een vrachtauto van den heer L. uit Heerenveen. Zwaar gewond werd het slacht offer naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij daags nadien, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, aan de be komen verwondingen is overleden. De 23-jarige Th. Odijk, die op den Provincialen weg onder de ge meente Schalkwijk met eenige kennis sen stond te praten, door een pas- seerende vrachtauto gegrepen en te- geil een boom geslingerd. Het slachtoffer was vrijwel onmid dellijk dood. Zondagmorgen had op den draai aan de kerk te Baexem een botsing plaats tusschen een autocar uit Aken op weg naar Utrecht en een personenauto van den heer y. Someren uit Tonge re. De luxe-auto werd totaal vernield. Van .de auto-car werden enke'.e per sonen licht gewond. Van de luxe-auto liep de zoon van den heer v. Someren die den wagen bestuurde ernstige won den aan de hand op, terwijl zijn moe der den rechterarm brak en uitwendige kneuzingen opliep. Dr. Hustinx uit Roermond en dr. Smits uit Heythuizen verleenden geneeskundige hulp. Rijks- en gemeentepolitie stelden een voork>opig onderzoek in. Zaterdagmiddag is de heer J. v. d. Wetering, wonende te Hilversum, die met zijn rijwiel aan de hand op den Laarderweg liep, door een motorrijwiel aangereden, toen hij plotse'ing den weg overstak. Het slachtoffer werd tegen den grond gesmakt en is met een zware hersen schudding naar de R.K. Ziekenverple ging te Hilversum overgebracht, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn geko men. Zondagmorgen in de vroegte is overleden. I Zondagmorgen heeft zich aan den Heereweg te Groningen ter hoogte van de Zuiderbegraafplaats een ongeval voorgedaan, waarvan de 50-jarige heer H. B. het slachtoffer is g'eworden. Deze heer was per fiets, en was van plan op genoemde hoogte den zeer drukken rijweg over te steken, toen hij door een automobiel, bestuurd door den heer F. werd aangereden. De wiel rijder kwam half op de auto terecht, en bekwam verwondingen aan hoofd en handen. Waar daarenboven vooreen hersenschudding werd gevreesd, werd hij naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. Zondagmorgen heeft op den Rijks weg tusschen Sittard en Roermond nabij Susteren een ernstig verkeers ongeluk plaats gehad. Een motorrijwiel kwam met zoodanige snelheid in bot sing met een auto, dat de motorrijder en de duorijdster op slag gëdood wer den. en een der passagiers van den auto zwaar werd gewond, terwijl de be stuurder lichte verwondingen opliep. Er was spoedig medische hulp ter plaatse, doch deze kon sfechts den beiden gewonden van dienst zijn. De motorrijder was afkomstig uit Nieuwenhagen. Hij heette F. P. J. Braun, was 35 jaar oud eh ongehuwd. De duorijdster, die om het leven kwam, was een familielid' van den motorrijder. De auto. eigendom van zekeren Ja cobs uit Nijmegen, werd bestuurd door den heer J. van Boveren uit Nijmegen, terwijl de zwaargewonde passagier, de heer M. Smid, eveneens uit deze stad afkomstig was. o AANSLAG OP EEN SNELTREIN BIJ OLDEBROEK. Schandelijke baldadigheid van eenige militairen. Zondag 18 Aug. zag, naar men Zater dagavond uit Zwolle aan de N.R.C. meldde, de machinist van den avond sneltrein AmsterdamGroningen, die ongeveer 9 u 40 's avonds het station Legerplaats Oldebroek passeert, tus schen dit station en den volgenden blokpost voor zich uit iets op de rails liggen. Hij remde zoo sterk mogelijk, maar kon niet voorkomen dat de ma chine, zij het met reeds sterk vermin derde snelheid op een aantal voorwer pen reed. die op de rails lagen. Bij onderzoek bleken zware steenen. hamers en ander werkgevergereedschap op de rails te zijn gestapeld. Deze wer den door de machine ten deele van de rails afgeschoven, ten deele voortge- schoven. terwijl enkele stukken gereed schap geheel versplinterd werden. Was de trein met onverminderde snelheid, er wordt op dit gedeelte gereden met ruim 90 k.m. per uur, op de obstakels gereden, dan waren de gevolgen waar schijnlijk heel ernstig geweest. Het voorgevallene werd eerst streng geheim gehouden. Thans zijn door de marechaussée van de brigade Weesp de daders van den aanslag aangehouden, namelijk een kor poraal en twee miliciens uit de leger plaats Oldebroek van de lichting, die dezer dagen afzwaait. Zij hebben reeds bekend en zijn te Harderwijk opgeslo ten. Van een heuveltje hadden zij den afloop staan afwachten, maar toen de trein tot stilstand was gebracht, had den zij ijlings de vlucht genomen. Als motief gaven zij op baldadigheid. OPLICHTING TE 's HERTOGEN BOSCH. Zwendelarij door een meubelzaak. In Den Bosch is een groote oplich- tingsaffaire aan het licht gekomen. On der den naam My Home had zekere W. v .L. aldaar in een modern pand aan den Straatweg een moderne woningin richting met veel ophef geopend. De leider van de zaak is thans ont maskerd als een oplichter. Onder voor wendsel, dat hij voor de bekende meu belfirma H. Pander uit Den Haag een filiaal moest stichten heeft hij velen weten op te lichten voor bedragen va- rieerende tot f300 tot f4000. Het totale bedrag, dat nu reeds bekend is, loopt tegen de f60000. Meubelen van eerste kwaliteit zijn door diverse fabrieken in den lande geleverd, doch deels niet betaald. Zij werden op naam van de firma Pander aan de clientèle slechts tegen contante betaling verkocht. Bo vendien wist de man zich bij sommige personen in te dringen en op mo*ief van armoede geld los te krijgen. Het geld werd elders verbrast. Taxi-ondernemingen, die van L. door een deel van het land naar dure hotels vervoerden, zijn nimmer betaald. Het personeel heeft nimmer loon ontvan gen; thans is bovendien komen vast te staan, dat van L. voor een derge lijke oplichting, eertijds in Tilburg ge pleegd, een gevangenisstraf heeft on dergaan. Men verwacht dat meer onthuJ'ingen zullen volgen. o STAKING. Door samenwerkende Alg. Chr. en R.K. bouwvakarbeidersbonden te Vlaar- dingen, werd gedurende de afgeioopen week actie gevoerd. De arbeidsvoor waarden vastgelegd in de landelijke ar beidsovereenkomst voor de bouwbe drijven te Vlaardingen, werden niet meer nagekomen, doordat nadat de on georganiseerde werkgevers geen va- cantiebonnen meer verstrekten ook de georganiseerden besloten dit voorloo- pig niet meer te doen. Door de samen werkende bonden was verzocht voor j.l. Zaterdag te willen mededeelen of zij de vacantiebonnen weer zouden gaan verstrekken, waarop geen gunstig ant woord is ontvangen. Maandagmorgen 7 uur heeft een nieuwe vergadering van de werknemers plaats gehad, waar werd besloten het werk niet te 'hervatten. De staking der metselaars, opper- en timmerlieden omvat ongeveer 100 man. Van werkgeverszijde vernemen wij, dat het werk door werkwilligen wordt uit gevoerd. OPLICHTING." Door de gemeentepolitie uit Oss werd voor den heer Officier van Justitie te 's Bosch geleid Q. T„ 47 jaar, koop man. Heesch, als verdacht van oplich ting gepleegd te Oss in Mei 1931 (het betreft hier weer de bekende brand stichtingen om zoodoende de verzeke ringspenningen machtig te worden). Na door den heer Rechter-Commis- saris te zijn gehoord, werd 'hij ingeslo ten in het Huis an Bewaring te 's Bosch. KONINGIN EN PRINSES TE GAST BIJ KONING GEORGE. Naar de „Suday Times" meldt, be staat de mogelijkheid, dat Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana, wan neer Zij de terugreis naar Nederland vaarden, een bezoek zullen brengen aan Balmoral, waar zich op het oogenblik de Koning en de Koningin van Enge land bevinden. o IN KOKEND WATER GEVALLEN. Zaterdagmiddag is het driejarige zoontje van den heer S.. te Den Helder, onder de oogen van zijn moeder, in een ketel kokend water gevallen. Het kind kreeg ernstige brandwonden. De moe der wreef het lichaam direct met melk 111, doch opneming in het marine-hos pitaal was noodig, waar het kind aan de verwondingen is overleden. Een vierjarig jongetje van de familie J., wonende aan de Brasserskade te Delft, is Zaterdag, naar de Tel. be richt, in een emmer met kokend water gevallen. De kleine, die ernstige brand wonden had gekregen is door de politie naar het gasthuis vervoerd. EERSTE KAMER BIJEEN GEROEPEN. De voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal is voornemens de Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 10 September a.s., des avonds half negen. EEN DAPPER*E°j0NGEN. Een 9-jarig meisje uit het wa ter gehaald. Zondagavond heeft de 14-jarige C. Woud op de Mauritskade te Amster dam een kranige redding verricht. De jongen, die langs de kade fietste, hoor de plotseling hulpgeroep. Hij liet on middellijk zijn rijwiel in den steek, ging naar den waterkant en sprong in de gracht. Na eenige malen gedoken te hebben slaagde hij erin een 9-jarig kind dat op een schuit had gespeeld en te water was gevallen, in veiligheid te brengen. Het kind lag, toen hij het vond, reeds op den bodem van de gracht. L. I BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN HEUSDEN, maken bekend, dat de gemeente-secretarie op Zaterdag 31 Aagaitui 1935 voor het publiek geiloten zal z\jn. H e u s d e n, 23 Augustus 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. J. N. WIJS, Burgemeester. A. VAN DELFT, Secretaris Op 27 Aug. in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 1.92 val 4 Nieuwe schutsluis te Engelen (Dieze) 1.91 val 3 Engelen (Maas) 0.73 was 11 Cièvecoeur (Dieze) 1.90 val 4 Cièvecoeur (Maas) 0.75 was 12 Keulen 1.24 val 6 Lith 0.56 val 22 HEUSDEN. Zaterdagavond gaf de „Heusden- sche Fanfare" haar 2e Zomerconcert op de muziektent alhier. Een 8 tal nummers werden onder leiding van den heer Joh. van Berkel uit Ammerzoden op zeer ver dienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Zaterdagavond in het 3e lokaal van de voorm. M.U.L.O. school (vanwege het ongunstig weêr moest binnen worden gespeeld) de aangekondigde dam-simul taan-seance plaats, waarbij als simultanist optrad de meester dammer A. de Graag Er waren 31 deelnemers, waarvan er 4 wisten te winnen, 2 remise speelden en 25 verloren. De puntenverhouding was dussimultaanspeler 52 punten, deelnemers 10 punten. Duur per partij ongeveer 6V2 min.behaald percentage 82. Inderdaad een goed resultaat voor den simultaanspeler. Hun partij wonnen A. Deurloo, Ger. Jonker, H. Verhoeven (allen te Heusden) en C. desJoode, Genderen. Remise speel den G. Uijthoven en M. Krop (heiden uit Genderen). Al met al is het zeer mooie propaganda- avond geworden voor het schoone damspel. Er was geregeld belangstelling, er waren mooie partijen gespeeld, dat nu ook vruch ten van deze seance en van de vorige gezien mogen worden. Een ieder die belang stelt in het dam spel sluite zich aan bij de Heusdensche damclub V. Dde Gendersche damclub G. D. V. cf de Drongelsche damclub D. O. S., de bestaande club3 in deze omgeving. IJ RAK EL'. Vrijdagavond had omstreeks half elf op de rivier de Waal onder deze ge meente een noodlottige aanvaring plaats waarbij twee menschenlevens te betreuren vielen. Een motorboot, genaamd „Albula" me tende 532 ton, geladen met petroleum, op weg naar Duitschland kwam in aan varing met een zandschuit, metende 69 ton genaamd „Nooit Gedacht", geladen met zand en op weg naar Leiden. De botsing kwam vrijwel hevig aan, daar de zandschuit onmiddellijk zonk. De 5 personen, die aan boord waren, geraak ten allen te water. De tankschipper die direct een reddings boei uitwierp, werd gegrepen door de eigenaresse van de zandschuit, een zekere mej. Bruinis, haar dochtertje en haar 16 jarigen zoon. De vrouw en haar kind moesten deze boei echter spoedig loslaten door de zuiging van het zinkende schip, en verdronken jammerlijk. De drie andere opvarenden werden door visschers, welke in de nabijheid aan het drijven waren, gered. Nader werd nog vernomen: De motor boot „Albula" was geladen met Diesel motorolie en hield den verkeerden wal onder Vuren, waarvoor hjj de voorge schreven signalen had gegeven. A'hier ontmoette dit schip de zandschuit, welke bestuurd werd door een knecht. Er werd driemaal geseind, doch de zandschuit week niet uit, waardoor een aanvaring onver mijdelijk was. De stuurman van het tank schip deed nog alle pogiDgen om een aan varing te vermijden, doch het was te laat. Het zandschip zonk vrijwel onmiddellijk, waaruit blijkt, dat de botsing ernstig is aangekomen. Een zoon van vrouw Bruinis. welke voor pleizier een reisje meemaakte, en de knecht grepen een stuk hout waarmede zij boven water bleven. De andere zoon wist zich zwemmende te houden. De geredden zijn in Vuren in een café onder dak gebracht. Zondag is een begin gemaakt met het lichten van de zandschuit, waarin het lykje van het acht- jarig dochtertje gevonden werd. Het lijk van Mej. Bruinis is in middels ook gevonden en naar Gorinchem overgebracht. BABILONIëNBROEK. Op het 1.1. Vrijdag gehouden concours voor zang en muziek te Nieuwen- dijk, behaalde de zangvereeniging „Vol harding" alhier in de 4de afdeeling met 301 punten een le prijs. Wij kunnen directeur en leden dezer vereeniging feliciteeren met hun behaald succes. L.l. Zaterdag had de landbouwer A. V. alhier, toen hij met een span paar den in bet veld was om met de gras machine te maaien, op een onverklaarbare wijze het ongeluk in een diepen polder- vliet terecht te komen met paarden en machine. Met vereende krachten werd een en ander op het droge gebracht, zoodat dit ongeluk met eDkele materieele schade afliep. CAPELLE. Onze dorpsgenoot de heer G. Vos Czn. van het korps Militaire Politie, wordt met ingang van 15 Sept. a.s. overgeplaatst van Vaals naar 's Hertogenbosch. De heer Ottevanger, die tal van jaren werkzaam is geweest op den veer dienst over den Nieuwen Maasmond alhier, is overgeplaatst naar Raamsdonksveer als kantonnier. Bij den gemeenteveldwachter te dezer plaatse is aangifte gedaan van het verliezen van een leeren portemonnaie met inhoud. In verband met den verjaardag1 van H.M. de Koningin zal a.s. Zaterdag avond op de schitterend verlichte muziek tent over de Binnenhaven door de gem. zangvereeniging „'t Rozeknopje" en het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" een concert gegeven worden. Naar we vernemen is de stoom- pont aan het veer over den Nieuwen Maasmond, welke in verband met de baggerwerkzaamheden tijdelijk uit de vaart genomen en door een trekpont vervangen was, thans weer in de vaart gebracht, zoodat de overtocht nu weer gewoon is. GAMEREN. Bij besluit van Ged. St. is in de plaats van I. van Steenbergen benoemd tot poldermeester, de heer H. v. d. Werken Jzn. IIERPT. Donderdag 1.1vergaderde voor de laatste maal het crisiscomité alhier, daar dit comité nu overgaat naar Heusden. De secretaris-penningmeester, de heer J. Buijs, deed rekening en verantwoording, waarna de boeken en bescheiden alsmede de nog in kas zijnde gelden van den penningmeester aan het crisiscomité te Heusden werden overgedragen. De voor zitter sprak een hartelijk woord van dank tot de leden voor de aangename samen werking, in het bijzonder tot den oprichter, pastoor Timmermans en den secretaris den heer Buijs. Tevens richtte hij een dankwoord tot de eenige dame in het comité, mevr. Van Herpt. De secretaris dankte den voorzitter voor zijn leiding. De Z.Eerw. heer Timmermans en de heer J. M. Buijs zullen als afgevaardigden van Herpt zitting nemen in het comité te Heusden. NIEUWENDIJK. J.l. Vrijdag werd door het Mannen koor „Onderling Genoegen", directeur de WelEd. Heer N. Snijers te Raamsdonksveer, alhier een groot nationaal zang- en muziek concours gehouden. Op den vooravond van dit concours werden door de plaatse lijke zang- en muziekvereenigingen be nevens het fanfarecorps „Nooit Gedacht" te Almkerk, welwillend een openings concert gegeven, hetwelk druk bezocht werd. Des Vrijdags om plm. 1 uur (Z.T.) opende de WelEd. Heer O. Walraven Sr., eere-voorzitter van het eere-comité, dit concours met een gebruikelijke toespraak, waarna de wedstrijd een aanvang nam. De Jury bestond uit de heerenJ. P. J. Wierts, Den Haag N. Snijer, Raams donksveer A. L. v. d. Leest, Eindhoven. Hieronder laten wij den uitslag van den wedstrijd volgen Vierde afdeelingChr. Kinderkoor Advendo Nieuwendijk, 268 p., 2e pr. Gem. Zangvereen. Volharding, B.-Broek, 301 p., le prijsGem. Zangvereeniging Hallelujah, Genderen, 301 p., le prijs Gem. Zangvereen. Soli Deo Gloria, Asperen. 247 p., 3e pr. Derde afdeeling: Chr. Kinderkoor De Lofstem, Werkendam, 332 p., le pr., benevens een lauwerkrans voor het hoogst aantal punten in sectie zangKinderkoor Het Rozeknopje, Rijswijk, 254 p., 3e pr. Chr. dubbel Mannenkwartet Excelsior, Nieuwendijk, 305 p., le pr.Fanfarecorps Kunst en Vriendschap, Rijswijk, niet op gekomen. Tweede afdeeling Fanfarecorps Juliana, Uitwijk, 314 p., le pr.Kinderkoor Het jsje, Veen, 270 p., 2e pr. Eerste afdeeling Made's Mannenkoor, Made, 327 p., le pr. Afdeeling UitmuntendheidGem. Koor Soli Deo Gloria, Werkendam, 251 p., 3e pr., naar we vernamen was dit koor niet in zijn geheel verschenen Fanfare Wilhelmina, Veen, 317 p., le pr.Fan fare Crescendo, Nieuwendijk, 313 p., le pr.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 2