Buitenlandsch weekoverzicht. Buitenland. Voetbalsport. Welke gevaren sleept een Afrikaansche oorlog met zich? Moet alle hoop reeds opgegeven worden? De toestand in Duitschland. Wat Max Blok zijl er van zegt. Ook deze week heeft voor wat het Italiaansch-Abessijnsche conflict be treft een tragisch verloop gehad. Na het stranden van de conferentie te Parijs heeft te Londen het kabinet nog een zitting gehouden, die geheel aan de Afrikaansche kwestie gewijd was, maar afdoende besluiten zijn ook daar niet genomen en konden ook niet genomen worden. Wel bestaat er, zoo lang zijne majesteit het ka non nog niet met spreken is aange vangen een klein sprankje hoop, dat de uitbarsting vermeden kan worden. Het is nog steeds mogelijk, dat de Romeinsche dictator, aan wien reeds in Parijs vele ponden Abessijnsch vleesch geboden werd en aan wien in deze donkere weken nog veel meer daarvan geboden zal worden er slechts het laatste maximum uit wil persen. Het is mogelijk. Maar sinds den dag, dat de deur van de Quay d'Orsay zich achter Italianen en En- gelschen sloot, bestaat er voor ons veel geplaagde werelddeel een zeer groot gevaar. Wanneer de veldtocht tegen Abessinië maar eenmaal aan gevangen is, kan niemand meer zeg gen, wat er uit den vrede, waarvan vele beweren, dat hij ondeelbaar is, worden zal. Op allerlei gronden kan de brand naar alle mogelijke zijden .overslaan. In de eerste plaats is het nog onduidelijk, wat de millioenen Mohammedanen in Azië en Afrika, die volgens den Koran verplicht zijn Abessinië steun te verleenen, zullen doen. Anderzijds moet men rekening houden met de mogelijkheid, dat het sanctie-mechanisme van Genève toch nog in werking wordt gesteld, waar van dan wellicht een oorlog tusschen Italië en de sanctie-mogendheden het gevolg zou kunnen zijn, en langs de zen omweg over een inrichting, die den oorlog moest verhinderen, deze /verschrikking eerst recht over de an dere zou worden gebracht. Tusschen deze mogelijkheden vindt men nog varianten zonder tal, maar die stuk voor stuk een mensch het bloed in de aderen kunnen doen stollen. Troostloos en radeloos ziet men in dezen afgrond. En de vraag naar de schuld dringt zich op. Men consta teert primair de onweerlegbare schuld van Mussolini. Men constateert secun dair de schuld van Engeland en Frankrijk, aan welke staten voor een groot deel de verhoudingen te danken zijn, waaronder Mussolini zijn roof tocht tegen Abessinië meent te kun nen wagen. Maar wat helpt het, daar over thans nog wat te denkenDe wereld is nu eenmaal, zooals zij is. In haar handelen een aantal staten volgens de wetten van de sterkste, die reeds duizenden jaren golden. De andere staten zijn niet sterk genoeg en zelf te veel en gecompliceerd be dreigd, om volgens de wetten van de moraal, die van 1919 af moesten gelden, ongerechtigheden te verhin deren. De laatste hoop blijft,de be- langenpolitiek, de oude aan geen sta tuut onderworpen politiek van het geven en nemen, van het betalen met vreemde goederen, een handelwijze, die reeds meermalen oorlog voor komen heeft. Wanneer een oorlog in Abessinië, en met hemde enorme hoeveelheid gevaar, die hij in zich bergt, nog voorkomen zou kunnen worden, dan zou dit slechts kunnen geschieden, indien men handelt alsof er nooit een Volkenbond bestaan had en alsof geen lid door een Volken- kenbondsstatuut in een bepaald ge val tot zekere dingen verplicht was. Oppierkelijk stil blijft bij dit alles Duitschland. Weliswaar heeft dit land geen enkel belang in Afrika, maar het spreekt in den laatsten tijd toch gaarne een woordje in de inter nationale politiek mede. Het is dan ook niet onmogelijk, dat de binnenl. toestand de heeren te Berlijn te zeer bezig houdt om zich met de Afrikaan sche aangelegenheden te bemoeien. Het Derde Rijk rekent n.l. op het oogenblik naar. het schijnt afdoende met zijn binnenlandsche tegenstanders af. Vele geruchten doen daar in de wereldpers de ronde over, maar wat daarbij zoo jammer is, is dat al deze berichten elkaar nog al wat tegen spreken en dikwijls gespeend zijn van een voldoende hoeveelheid objectivi teit. Het is daarom niet onaardig eens te kijken wat Max Blokzijl, die onder het pseudoniem van Roland, in de provinciale pers uitstekende artike len over Duitschland schrijft, den toe stand bij onze Oosterburen ziet. Max Blokzijl is „niet arisch" en kan dus moeilijk van een pro-Duit- sche gezindheid verdacht worden. Over het vraagstuk, welk deel van het Duitsche volk eigenlijk wel ach ter Hitier staat, laat hij zich uit als volgt „Dat is in een notedop, de toe stand. Men kan er ook voor voelen, (voor het nationaal socialisme n.l. men kan er ook niets voor voelen. Maar men kan niet wegpraten, dat voldoende Duitschers er voor voelen, om dezen toestand een duurzaam ka rakter te geven. Het ware onzinnig te beweren, dat alle Duitschers er voor voelen, er volkomen mee accoord gaan. Hitier zelf ziet veel te scherp, om zooiets te denken en te gelooven. In het na jaar van verleden jaar op den partij dag (die in werkelijkheid reeds lang een partijweek is) in Neurenberg, heeft hij zeer duidelijk gezien en m.i. volkomen terecht, laten uitkomen, dat de werkelijke, overtuigde, fanatieke en tot alles bereid blijvende nationaal- socialisten steeds een kleine compacte minderheid in Duitschland zullen blij ven. Daarmee is tevens gezegd, dat de groote rest bestaan zal uit staats burgers, wier betrekking tot de nazi ideologie en de daaruit voortvloeien de practijk in voortdurende gisting zal zijn en alle graden van toestem ming of bewondering tot afkeuring en gloeiende haat in zich zal moeten opnemen. Daarmee is ook gezegd, dat een volkomen eensgezind Duitsch volk óók onder Hitier, ook al staan zooals thans maar ook alle middelen van propaganda, overreding, bestraf fing, onderscheiding ter beschikking uitsluitend van deze ééne, almachtige staats- en wereldbeschouwing, een ideaal zal blijven, dat wellicht sedert Januari 1933 in enkele periode's tot 80 en meer procent .op zichzelf haast een wonder benaderd, maar stellig nimmer bereikt zal worden! Hoe het met de Duitsche Joden staat, zal wellicht spoedig duidelijker worden. Het is een moeilijk, volgens velen zelfs onoplosbaar probleem. Men denke toch vooral niet, dat vrijwel het geheele Duitsche volk voor actief anti-semitisme voelt of in het bijzonder de taktiek der radicalen rondom den bekenden strijder uit Neurenberg, Julius Streicher, als de juiste beschouwt. Ook hier moet men van alle graden van goedkeuring tot afkeuring spreken. En men hoort af keuring ook in kringen, die wat in de melk te brokkelen hebben, maar zeker bij vele „kleine luyden", die nimmer anti-semieten geweest zijn en het ook wel nooit zullen worden. EEN SCHERPE NOTA AAN SOVJET RUSLAND. Reuter meldt uit WashingtonDe Amerikaansche ambassadeur te Moskou heeft den plaatsvervangende secretaris van buitenlandsche zaken der Sovjet Unie een nota overhandigd, waarin wordt geprotes teerd tegen de gebeurtenissen, welke zich hebben afgespeeld op het 7e congres van de communistische internationale, welke een inmenging beteekende in de interne aangelegenheden der Ver. Staten. In de nota wordt dan op de meest nadrukkelijke wijze geprotesteerd tegen deze flagrante schending van de belofte, welke op 16 November 1933 door de regeering der Sovjet-Unie is gegeven met betrekking tot de Non-interventie in de interne aangelegenheden van der Ver Staten. De brief welke Litwinof inder tijd heeft gezonden aan den president der Ver. Staten wordt vervolgens in onver- korten tekst herhaald. De nota] ver* wijst in het bijzonder naar de bepaling niet toe te laten, dat zich op het gebied der Sovjet Unie eenige groep vormt, werkzaam is of ophoudt welke ten doel heeft, de omwenteling of de geweldadige wijziging der politieke of sociale ordening in de Ver. Staten of een deel daarvan. De nota zegtaangezien de Sovjet- regeering niet onbekend kan zijn met het doel van de communistische internationale, schijnt het onnoodig de onderhandelingen van het laatste congres aan te voeren. Vervolgens wordt verklaard dat het Amerikaansche volk de inmenging van vreemde landen in zijn interne aange legenheden buitgewoon kwaad opneemt. De Amerikaansché regeering beschouwt de nauwkeurige nakoming der belofte inzake de niet inmenging een essentieele voorwaarde voor de handhaving van normale vriendschappelijke betrekkingen tusschen de Ver. Staten van Amerika en de U.S.S.R. ONHEILSPELLENDE TEEKENEN. Naar uit Addisi Abeba aan de Msb. geseind wordt, schijnt de exodus van talrijke Indische kooplieden en hun families uit Abessynië voor goede ken ners van den toestand een aanduiding, dat nu spoedig de tijd komen gaat, waarop door wapengeweld de beslis sing van het conflict zal worden af de- dwongen. Vrijdag j.ï. heeft het Britsche gezant schap te Addis Abeba aan 35 Indi sche hanaelaren, onderhoongen van het Britsche imperium, passen uitgereikt voor Bombay. Van de Indische zakenlui heet het, dat zij het op plaatsen, waar feevaar dreigt, tot het laatste oogenblik uit houden. Dit massaverfrek wordt daar om ais een onheilspellend voorteeken van den naderenden oorlog aangezien. Abessynië treft voorbereidingen. De munitiefabriek, die gebouwd is op last van den keizer, toen deze nog Ras Tafari was, en die langen tijd buiten gebruik is geweest, wordt thans met groote haast weder voor het be drijf in orde gemaakt, a'.dus wordt, vol gens Reuter, uit Addis Abeba aan de Times" gemeld. De werkzaamheden vinden onder de grootste geheimhou ding plaats, de bewakers hebben op dracht, op ieder, die tot op het ter rein zou willen doordringen, te schie ten. Het hoofdgebouw is 69 meterlang er. 20 meter breed. Er zijn verder drie bijgebouwen, die evenals het hoofdge bouw, door een hooge prikkeldraadver sperring zijn omgeven. Voetangels, zooals voor wilde die ren worden gebruikt, worden in de Noordelijk provincie, langs de lijnen, waarlangs de Italianen waarschijnlijk zullen oprukken, uitgedeeld. Er worden enorme putten gegraven, die afgedekt worden met aarde en gras. In sommige streken stellen de inboorlingen op hun manter.vallen op voor de Ita.iaansche vliegtuigen. Onder de buitenlandsche ingezetenen heerscht, naar men gelooft, ongerust heid. Verscheidene Amerikaansche en Engelsche missieorden hebben zich ge reed gemaakt om het land te verlaten. Behalve dat aan circa 109 Britsche mis sionarissen in verwijderde deelen van Abessynië is aangeraden naar het cen trum des lands te komen, is aan de Brit sche onderdanen in Ethiopië geen bevel tot evacuatie gegeven. De kooplui klagen over den kwij nenden toestand van den handel, en spreken erover het land te verlaten. Bij de banken wordt de vraag naar ponden sterling dagelijks grooter. Een keizerlijke order beveelt de be volking van Addis Abeba haar wonin gen te verlaten in geval van een lucht aanval en in de bosschen de wijk .te nemen. Er zal door middel van schoten alarm worden gegeven. Troepen naar de grens. De Turksche generaal Ubi Pasje is uit Addis Abeba vertrokken om het commando op zich te nemen over de Mohammedaansche troepenmacht, die geconcentreerd is in de omgeving van Harrar. Twee Abessijnsche divisies zijn naar de grens nabij Ita'.iaansch Somaü- land vertrokken. De Amerikaansche neger-v ieger Ro binson is thans definitief benoemd tot piloot bij' de Abessijnsche luchtmacht met den rang van kolonel. Mussolini roept zijn Ministers bij elkaar. Mussolini, die Maandagmiddag om twaalf uur te Bolzano is aangekomen om de manoeuvres te leiden, heeft al daar voor Woensdag een buitengewone zitting van het Itaiiaansche kabinet bij eengeroepen. Naar verluidt zal bij die gelegenheid een economisch besluit van groote draagwijdte worden genomen. De bijeenroeping door Musso ini he den Woensdag van den Italiaanschen Ministerraad te Bolzano, heeft alge meen groote verbazing en opzien ge wekt. Men neemt aan, dat Mussolini met zijn ministers, die allen voor de groote manoeuvres in het Noorden ver toeven, maatregelen wil bespreken, die in verband met den politieken toe stand zeer urgent zijn. o EDISON JR. OVERLEDEN. Thomas Alfa Edison Jr., zoon van den beroemden uitvinder, is Zondag morgen te Springfield onverwacht over leden vermoedelijk tengevolge van een hartverlamming. —o LANDVERRAAD. Het volksgerechtshof te Berlijn heeft den 20-jarigen Johann Gorski, uit Keu len-Kalk, wegens landverraad tot 15 jaar tuchthuis en verlies van burger rechten voor den tijd van 10 jaar, ver oordeeld. Waarin het landverraad heeft be staan, meldt het D. N. B. niet. o AMERIKAANSCH BOMBARDE MENTSVLIEGTUIG NEERGESTORT. Tijdens tuchtoefeningen bij de Hawai- eilanden is een Amerikaansch bombar dementsvliegtuig, dat een noodlanding wilde maken, afgegleden, neergestort en in brand geraakt. De piloot kwam om het leven en de drie overige inzit tenden konden ernstig gewond worden gered. o— HEVIGE PRAIRIEBRAND. Nabij de stad Modonos in de provin cie Entrerios ten Noorden van Buenos Aires is een hevige prairiebrand uitge broken, wéllce de omliggende plaatsen bedreigt. Het vuur verspreidt zich in alle richtingen en vooral de stad Gualo- guay wordt bedreigd. De brand kan nog dagenlang duren. De materieele schade is aanzienlijk. DE SLAAPZIEKTELEPIDEMIE. Nog toenemiDg van het aantal patiënten. Maandagmiddag bedroeg het aantal lij ders aan de slaapziekte te Tokio 254 of 58 meer dan Zondagavond. De slachtoffers zijn in de meeste gevallen kinderen be neden de tien jaar. HEUSDEN. Zondag j.l. speelde Juliana I een vriendschappeljjken wedstrijd tegen Baard wijk I en II gecomb. te Baardwijk. Juliana boekte hier een groot succes en wist met 83 te winnen. Vergadering van den Raad der ge meente SPRANG-CAPELLE. op Vrijdag 23 Augustus, des nam. 3 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer A. Smit. Secretaris: Weled. Heer J. v. d. Berg. Afwezig de heer Timmermans, als de Voorzitter de vergadering opent. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Schrijven van den Christ. Besturen bond Sprang-Capelle, waarin wordt ge wezen op de aanschrijving van den Mi nister, dat een gemeente het recht heeft om in gevallen waarbij de kasuitkeering van georganiseerde werkeloozen lager is dan het steunbedrag, dat deze wer- kelooze, volgens de bestaande steunre geling, zou genieten, als hij ongeorgani seerd was. de kasuitkeering^aan te vul len tot dit laatste bedrag. Gevraagd wordt dit in toepassing te willen bren gen. De Voorzitter licht toe, dat het met een groot gezin kan voorkomen, dat de kasuitkeering werkelijk lager is dan het steunbedrag. B. en W. stellen voor, aan het verzoek te voldoen. De heer Verheijden vraagt of het rijk hierin ook bijdraagt, waarop de Voor zitter antwoordt, dat het rijk ook hierin bijdraagt in hetzelfde percentage, waar in het bijdraagt in den steun en werk verschaffing. De heer Dalmaijer dankt B. en W. voor hun voorstel. Met algemeene stemmen wordt beslo ten het verzoek in te wiUSgen. Schrijven van het gemeentebestuur van Waspik met een motie van den raad. waarin afkeuring wordt uitgespro ken over het beheer bij de Water.eiding Maatschappij1. Eenzelfde verzoek van het gemeentebestuur van Geertruiden- berg. De afkeuring be'.reft de bedragen voor reis- en verblijfkosten van presi dent en commissarissen. In de rekening 1933 komt een bedrag voor van f2500, in die van 1934 een van f2500 plus f1600. Over dleze bedragen wordt in beide motie's afkeuring uitgesproken en m'en meent, dat het te begrijpen is, dat op die manier van verlaging van de veel' te hooge tarieven geen sprake kan zijn. De raden van beide gemeen ten verzoeken adhaesie te willen be tuigen aan hunne motie, die ter kennis zal worden gebracht vdn den Minister van Sociale Zaken, Ged. Staten en de aangesloten gemeenten. De heer Verheijden wil over deze kwestie wel iets zeggen, hij spreekt als volgt: De vorige maal heb ik gezegd, dat de groote fout der waterleiding was, dat de vaste lasten te hoog waren, d.w. z. dat het aandeelenkapitaal te groot is. Renten en aflossing drukken veel te zwaar op den kostprijs van het water. Heden wil ik een stap verder gaan. Men heeft te Waspik, Raamsdonk en Geertruidenberg niet alleen, maar ook hier ter plaatse een stok gezocht om de commissarissen en speciaal den pre sident-commissaris te kunnen raken voer zijn werkelijk wel wat al te hoog salaris. De publieke opinie keert zich tegen te hooge loonen en salarissen van beschutte bedrijven als waterlei ding, electriciteit en vervoer. Nu in komsten der niet beschutte belasting betalers ontzettend gedaald zijn, be schouw ik de geheele actie tegenover het waterleidingbedrijf als eenigszins gezocht". Van alle kanten komt ver zet tegen al1 te drukkende belastingen, die zich gaat uiten over bovengenoemd bedrijf. Het is de tweede maal, dat ik dit in mijn leven mee maak. De toe stand is evenwel gevaarlijker dan in <Je jaren rond '1890 in onze provincie en onze plaats. De bekende vlam sloeg direct naar andere provincies over. Ik acht eene aantasting van „vaste lasten", die den water- zoowel 'als elec- triciteitsprijs zwaar drukken, zeer ge vaarlijk. Herhaaldelijk ,werd in de na- oorlogsjaren op de gevaren gewezen, die in den wind werden geslagen. Nu heeft men de consequenties te aan vaarden. Men wenschte in de na-oorlogsjaren dezelfde gemakken als de groote ste den en men bemerkt pas bij leege beuzen, dat betalen moeilijk valt. Dit geldt eveneens voor onrendabele elec- triciteitsnetten als onzinnige stroom- wegnetten. (Zuid-Beveland, Haarlem mermeer en de Noordelijke provincies). Nu krijgen wij dus van alle kanten verzet, doch de werkelijke schuldigen zijn de kiezers zelve door hunne veel te hooge opgeschroefde levenseischen. De heer de Bas acht het tijdstip van deze adressen niet juist. Spr. kent den president-commissaris van nabij en hij is overtuigd, dat deze ten onrechte wordt aangevallen. Het is iemand die zeer veel werk verricht. Spr. heeft ook wel eens gedacht of het niet beter was# dat een ander persoon als president op trad. dan iemand die uit anderen hoofde reeds een ambt vervuld. Waar de be trekking echter slechts een tijdelijk ka rakter draagt, is het voor spr. een vraag het op een andere manier voor de Maat schappij ook werkelijk voordeeliger zou zijn geweest en beter. De tarieven zijn hoog of dit nu echter een gevolg is van het hooge salaris van den presi dent-commissaris, betwijfelt spr. Het zou wel eens kunnen zijn. dat gezien de capaciteiten van den president-commis* saris, diens salaris aan den lagen kant is en de tarieven, daarop gelet, mis schien nog hooger zouden zijn. (Slot volgt.) LOCAALTREIN OP STOOTBLOK GEREDEN. Maandagmorgen is de lokaaltrein Apeldoorn-Nijmegen diesom 11 uur 04 te Dieren aankomt door het stootblok op het perron aldaar gereden, waar door de locomotief gedeelte'ijk op het perron terecht kwam en groote schade opliep. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De passagiers konden met den sneltrein ZutfenArnhem, die om 11.09 vertrok, hun reis vervolgen. Met een aparte locomotief uit Arnhem is het andere treingedeelte naar Arnhem vervoerd. o DRIE ARBEIDERS ONDER DE AARDE BEDOLVEN. Een hunner ernstig gewond. Bij de uitvoering van rioileeringswer- ken in de gemeente Beegden (L.) wer den Maandagmiddag drie arbeiders, die in een diepen greppel1 bezig waren, door een plotselinge aardinstorting bedol ven. Twee van hen konden spoedig wor den bevrijd, doch de derde, de 29-jarige G. Scheurs uit Beegden werd nog eeni- gen tijd vermist. Toen hij tenslotte onder de aarde vandaan werd gehaajd, bleek hij er zeer ernstig aan toe te zijn. Hij werd! ter plaatse van de laatste H. Sacramen ten voorzien. Met zware inwendige kneuzingen ist hij naar het St. Laurentius ziekenhuis te Roermond overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. SPOORWEGBOTSING. Maandagavond zijn bij den Crucqiusweg te Amsterdam twee treinen tegen elkaar gereden. Een ledige personentrein, die vermoedelijk te ver was doorgereden, botste tegen., een goederentrein, welke van het W.P.-station kwam en naar het goederen station aan de Oostenburgergracht reed. De schok was zeer hevig, waardoor de beide locomotieven in elkaar schoven en enkele wagens ernstig beschadigd werden. Tengevolge van deze botsing, waarbij geen persoonlijke ongelukken te betreuren waren, was het personenverkeer over de gewone sporen niet mogelijk en konden aanvankelijk de personentreinen het Cen traal station via het Muiderpoort station niet bereiken, terwijl ook omgekeerd zulks, niet mogelijk was, evenals de verbinding met het Weesperpoort station. Door echter voor de personentreinen gebruik te maken van de z.g. goederen sporen konden de treinen voor de richting Hilversum met eenige vertraging vertrek ken, terwijl ook die van Hilversum met vertraging aan het Centraal station binnen kwamen. De z.g. stoptreinen voor het Muiderpoort station konden niet langs het perron komen, zoodat de reizigers op het emplacement in- en uitstappen moesten. Ook het Weesperpoort station werd later door de personentreinen langs de banen, die voor het goederenverkeer be stemd zijn, bereikt. o ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN. In het cabaret van Tilly van Kalkhoven in de Tuinstraat te Amsterdam is het wederom tot een ernstige vechtpartij ge komen, die later op straat is voortgezet. De politie heeft er zich per uitrukauto heen begeven en toen heeft de Jordaan- bevolking zich in groote menigte tegen haar gekeerd. Het duurde niet lang of de politie kon zich niet langer bepalen tot gewone maatregelen om de orde te herstellen. Zij moest, zelf aangevallen, gebruik maken van de vuurwapenen. Er zijn drie gewonden gevallen. Een hunner heeft een schotwond in den schouder, een ander in den voet, terwijl ook nog een derde zwaar gewond werd. —o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 4