Kantoor- en peooom Firma L J. VEERMAN Koningin Astrid van België bü een autotocht in Zwitserland omgekomen. liWËËmÊM Zoowel door den voorzitter, als door het hoofd der school, werden hierop de sprekers bedankt. Aan den uitgang der school konden de kinderen weer eenige versnaperin gen in ontvangst nemen. Na afloop van de installatie-bijeen komst werd door bestuur genoodigden en personeel de thee gebruikt ten hui ze van het nieuwe hoofd. ItltAKEL. Bij besluit van den minister van Defensie is aan Johannes van Dalen alhier, een jaar uitstel ver leend van opkomst voor herhalings oefeningen. Naar wij uit goede bron ver nemen wordt door het Gemeente-be stuur van Brakel, met medewerking van de gemeentebesturen van Poe- deroijen en Zuilichem pogingen in het werk gesteld om in den zeer slechten weg in de Bommelerwaard eenige verbetering te krijgen. Door eenige leden dezer gemeen tebesturen is op Woensdag 28 Au gustus jj.l. een onderhoud toegestaan, om dezen toestand te bespreken, bii den Hoofdingenieur van den Provin ciale Waterstaat. In den beginne van September zal voormelde Ingenieur persoonlijk den toestand der wegen in de Bommelerwaard in ©ogen schouw komen nemen. De wensch van voornoemde be sturen is een nieuwe weg te verbin den met den hoofdweg in de om geving van Hedel. Thans zijn de be staande wegen onbegaanbaar. Haast kunnen we zeggen levensgevaarlijk. 'Met de fiets is er geen doen meer aan. Om b.v. de Brakelsche veiling te bereiken moet men deze wegen passeeren daar geen andere wegen naar deze gemeente voeren. Voor de ze veiling zou het in. de eerste plaats een voordeeltje zijn als er eens een goede verbetering in de wegen kwam. Een en ander was een mooi object om in werkverschaffing te laten doen uitvoeren. Werkloozen zouden hier mede gebaat kunnen zijn. Het was dan ook te wenschen, dat genoemde besturen een en ander tot hun recht kregen. Dus laat aan dit plan een ieder mede werken. Voor elk doel is het bevorderlijk. vindt U in ruime keuze voorradig in den Boekhandel van de HEUSDEN. EETIIEN. Zaterdag 31 Aug. zal in ver band met den verjaardag van H. |M. de Koningin voor alle postzaken na 13 uur de kantoren te Eethen, Dron- gelen en Meeuwen gesloten zijn. Voor postwissels, postgiro enz. be staat den geheelen dag geen gele genheid, uitgezonderd de stukken met spoedbestelling. De tweede bestelling komt te vervallen, terwijl er van 18.30 tot 19 uur gelegenheid bestaat voor het afhalen van poststukken. 's-GKAVENMOElt. Begunstigd door prachtig zomer weer had afllhier een excursie plaats met 50 deelnemers, waaronder enkele da mes van de Pomologische vereeniging, afd. Noord-Brabantsch Westhoek". Te Oosterhout bezocht men de fruitkwee- kerij van den heer Spekenbrink en ver volgens te Dongen die van den heer Ch. van Alphen, waarna te Dongen een gemeenschappelijke koffiemaal ge houden werd. Na een bezoek aan de druivenkassen van den heer van Don gen, ging men naar 's Gravemoer, waar allereerst de schoone bloemen in de kweekerij van den heer v. d. Dussen veler bewondering trokken, waarna de fruitbedrijven van Mej. Neyenhuis en den heer Millenaar bezocht werden. Belangstellend werden inlichtingen ge vraagd en problemen op het gebied van ziektebestrijding en bemesting van onze fruitboomen besproken. Het was een interessante en leerzame dag. Het verbouwen en vergrooten der consistoriekamer met bergplaats der Oeref. Kerk alhier, is bij onderhand- sche aanbesteding opgedragen aan J. Blom alhier. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin, zal door het fanfarecorps „Euterpe" alhier, de kinderfeesten te Sprang worden op geluisterd. Tot aanbrenging van een gele genheid voor het inwerpen van post stukken aan de huizen, die daarvan nog niet voorzien zijn, hebben B. en W. een schrijven gericht met het oog op het bepaalde onder 7 van art. 35 der Bouwverordening voor deze ge meente, om aan dat voorschrift spoe dig uit voering te willen geven. Wederom is een schok door de wereld gegaan toen Donderdagmid dag de radio het bericht verspreid de van het tragisch ongeluk, dat de Koningin der Belgen is overkomen. Weinig vorstinnen hebben zoo van haar eerste optreden in het openbaar dadelijk aller harten weten te ver overen als deze Zweedsche Prinses Koningin Astrid was in het Bel- genland zeer bemind. Haar gratie, eenvoud en beminnelijkheid sprak uit haar geheel e wezen. Prinses Astrid van Zweden werd op 17 November 1905 te Stockholm geboren. Zij was de dochter van Prins Karei, Hertog van West-Got- land en Prinses Ingeborg van Dene marken. De opvoeding van deze prinses week zeer af, van die bij prinsessen gebruikelijk is. Haar moe der meende, dat haar dochter niet voor den troon bestemd zou zijn, en liet haar opvoeding die richting uit gaan, dat ze later een flinke huis moeder zou Trunnen worden. Prinses Astrid kreeg allereerst een opleiding voor de huishouding, zij moest lêeren koken en alle bij de huishouding behoorende werkzaam heden verrichten. Ook moest zij lee- ren zelf haar kleeding te vervaardi gen. Prinses Astrid heeft, als zoovele andere meisjes een huismoeder-cur sus en een cursus voor zuigelingen- verpleging gevolgd. Kortom de ge heele opvoeding van prinses Astrid was gericht om in haar latere leven zelfstandig de huiselijke bezigheden te kunnen verrichten. Prinses Astrid is ook nog gedu rende eenige maanden als verpleeg ster in een der Zweedsch^ ziekenhui zen werkzaam geweest. De prinses gaf hierbij het verlangen te kennen dezelfde diensttijden te maken als de overige verpleegsters, zoodoende ge beurde het, dat zij meermalen des ochtends in de vroegte haar werk begon. holm en bij die gelegenheid vond de eerste ontmoeting plaats tusschen Prins Leopold en Prinses Astrid. In datzelfde jaar vertoefde de Zweedsche Prinses vergezeld van haar zuster op het zomerverblijf van de Belgische Koninklijke familie. In de maand September van datzelfde jaar kwam de verloving tot stand. Op den vierden November werd het burgerlijk huwelijk geslo ten te Stockholm en op den tienden van die maand vond te Brussel in de St. Gudulekerk de kerkelijke in zegening plaats. Algemeen werd aan genomen dat dit huwelijk tot stand was gekomen uit genegenheid. De dagen van geluk werden op 23 Februari 1934 onverwachts ver stoord, door het noodlottige onge val dat Koning Albert bij het be klimmen van een heuvel te Marche- les Dames is overkomen en waarbij deze het leven liet. Wel wreed wordt het Belgische koningshuis de laatste jaren bezocht. In anderhalf jaar tijds werden twee beminnelijke figuren door den dood uit het koningshuis weggerukt. De dood van Koningin Astrid is nog zooveel te tragischer, als men weet, dat Zij in gezegende omstan digheden verkeerde en dat in dit najaar het Belgische Koningspaar met een vierde kind verblijd hoopte te worden. Diep medegevoel gaat uit naar den getroffen echtgenoot, naar de zoo zielig beroofde kinderen. Hier in Nederland vooral, waar Josephine Charlotte en Boudewijn nog maar enkele weken geleden zorgeloos speel den op Noordwijk's strand, voelt men voor hen een diep medelijden en een zeer groote sympathie. Moge God deze zeer beproefde Ko ninklijke familie en het Belgische volk de kracht geven, in dit smar telijk verlies te berusten.. De auto-botsing heeft aan het Meer van Luzern plaats gehad, terwijl Koning Leopold aan het stuur zat. De Koning van België is Donder dagochtend nabij Kiissnach aan het Vierwoudstedenn^er met zijn door hem zelf bestuurden auto veronge lukt. In een bocht sprong de auto over de borstwering. De Koningin werd daarbij tegen een boom geslin- cf RB Een tafreeltje in een der straten van de Belgische hoofdstad, hetwelk duideljjk de eenvoud in het leven van wglen de vorstin kenmerkt. Op een reis te Spa maakte Prin- ses Astrid kennis met de toenmalige Koningin van België. In Maart 1926 reisde daarna Koningin Elisabeth te zamen met PrinS Leopold naar Stock- Bet Belgische voi sten paar by gelegenheid van den doop van den kleinen prins Albert. gerd. Zij kreeg een schedelbreuk, die den dood tengevolge had. De Koning werd op verscheidene plaatsen aan het hoofd gekwetst. Zijn wonden moeten niet gevaarlijk zijn. Bijzonderheden omtrent het ongeluk. Het ongeluk gebeurde bij Merli- schachen, nabij Kiissnach aan het Vierwoudstedenmeer. Het koninklijk paar was van Lu zern naar Kiissnach onderweg. De Koning bestuurde zijn wagen zelf. Naast hem zat de koningin. Boven dien zat in den auto nog een chauf feur. Een tweede auto volgde op eenigen afstand. In een bocht reed de wagen, door een nog niet opgehelderde oorzaak, plotseling over een borstwering. Daarbij werd de koningin met naar volle gewicht tegen een boom ge slingerd. De plaats, waar de auto veron gelukt is, wordt als volstrekt onge vaarlijk beschouwd. Des te minder kon tot nu toe worden verklaard hoe het ongeluk is geschied. De Koning was na het ongeluk zoo onder den indruk dat hij geen enkele verklaring kon afleggen. De toedracht van het on geluk. Het schijnt, dat de Koning, die zelf aan het stuur zat met naast zich de Koningin en achterin de chauf feur, op een gegeven oogenblik tus schen twee vruchtboom en door naar de Rigi heeft gekeken, waardoor zijn aandacht even van den weg werd af geleid. De auto is daardoor wat te ver naar rechts gereden, waardoor de rechterwielen den trottoirband raak ten. De mooie, rechte weg heeft een breedte van 7 a 8 meter en aan beide zijden bevinden zich afzetbanden, die een hoogte hebben van ongeveer 10 centimeter. De snelheid, waarmee de Koning reed wordt geschat op 60 a 70 K.M. per uur. De linkerwielen kwamen van den grond en de auto botste vervol gens tegen een vruchtboom en door den schok is de Koningin eruit ge vlogen en is daarbij met haar linker slaap tegen een boom terechtgeko men, waardoor zij op slag is gedood. De auto is vervolgens over den kop geslagen om op de vier wielen in het meer terecht te komen. De Koning heeft blijkbaar eenige glasscherven in het gelaat gekregen, maar deze verwondingen zijn evenmin als die van zijn chauffeur van ern- stigen aard. Het ongeluk is om half elf gebeurd. Een verklaring van den koning omtrent het ongeluk. Een oogenblik was zijn aandacht afgeleid. Volgens de eerste verklaringen, die de Koning van België tegenover zijn omgeving heeft afgelegd, wilde konin gin Astrid, toen zij, zooals hun ge woonte was, een rondrit deden, de kaart van het landschap raadplegen. Op dit oogenblik boog de Koning voorover om er een blik op te werpen. Dat kleine deel1 van een oogenblik van on oplettendheid was voldoende om den auto tegen een boom te doen aanrijden, die afbrak. De Koning en de Konin gin werden uit den wagen geworpen. De Koningin kwam met het hoofd te gen een boom en liep een doodelijke schedelbreuk op. De autoi vloog ver der naar de rechterzijde van den weg, om nogmaals tegen een boom te bot sen en vervolgens in het meer te stor ten. De chauffeur, die zich op dit oogen blik nog alleen in den wagen bevond, kwam in het water terecht, doch werd niet gewond. Niemand was getuige van het onge luk. De Koning en Koningin werden op den weg gevonden door de inzitten den van den volgauto. In dit verband zij opgemerkt, dat de koninklijke auto niet onmiddellijk door een volgauto of een vreemden auto werd gevolgd. Het vervoer van het stoffe lijk overschot. De Belgische ministerraad heeft gis termiddag besloten, dat de ministers Gerard, Rubbens en Spaak het stoffelijk overschot van de Koningin zullen tege moet reizen. Een extra trein zal met dit doel naar Aarlen in het zuiden van België aan de spoorlijn Luxemburg Brussel, vertrekken. De trein zou gis teravond aankomen te Aarlen, waar de ministers den Koning zouden afwach ten, die met denzelfden trein als het stoffelijk overschot van zijn gemalin uit Bazel was vertrokken. De begrafenis heeft Dinsdag of Woensdag plaats. In officieuzen kring denkt men, dat het lijk van koningin Astrid onmiddellijk naar het koninklijk paleis te Brussel en dus niet naar het slot te Laeken zal worden overgebracht. De plechtige uit vaart zal Dinsdag of Woensdag kun nen plaats hebben. Hoe de Belgische Konin gin-moeder met het ongeluk werd in kennis gesteld. Na het bekend worden van het ongeluk, dat aan koningin Astrid het leven kostte, durfde men, aanvanke lijk de treurige tijding niet mede te deelen aan de Belgische Koningin- moeder, die op de villa Roseberry bij Napels vertoeft. Men vreesde, dat de geschokte gezondheidstoestand waarin zij nog steeds verkeert, door deze ongelukstijding verergerd zou worden. Ook de Kroonprinses van Ita lië, een zuster van koning Leopold, bleef nog onkundig van de ramp. Eerst werd de omgeving van de Ko ningin op de hoogte gebracht, cn de Napolitaansche bladen ontvingen last nog geen melding van het ongeluk te maken om te voorkomen, dat de Koningin-Moeder en de Kroonprin ses ontijdig daarvan kennis zouden nemen. Eerst in de late middaguren van gisteren, zijn de beide vrouwen op de hoogte gebracht. Zij besloten toen onmiddellijk naar Luzern te ver trekken o •-•"T - - v iv i« ï/-"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 10