Plaatselijk Nieuws. Buitenlandsch weekoverzicht. Burgerlijke BENEDEN-LANGSTRAAT. Naar vette varkens blijft goede vraag bestaan aan den prijs van 38 40 centen per K.G. levend gewicht. Jonge biggen worden verhandeld van t'10 tot f 15 per stuk. Schapen f8 tot 114 per stuk. Lammeren f8 tot f 10 per stuk. LAND VAN ALTENA. Door de Ned. Groenten- en Fruit- centrale is ten aanzien van het veilen en verpachten van fruit het navolgende bepaald In het vervolg zullen niet alleen open bare verpachtingen worden erkend, doch ook de onderhandsche verpach tingen; beide wijzen van verpachting zullen zijn toegestaan, indien de pachter een overeenkomst heeft aangegaan met de centrale voornoemd, waarbij hij zich verplicht het door hem, door de ver pachting verkregen fruit, te zullen vei len. Voorts zijn verschillende gevallen be paald, waarbij toegestaan kan worden administratief te veilen. Belanghebbenden, zoowel telers als koopers, kunnen hiervoor nader inlich tingen bekomen bij de centrale of bij de veilingbesturen. NIEUWENDIJK. Naar we vernemen zal het fan farecorps „Overwinning na Strijd", directeur de WelEd. Heer O. Wal raven Jr., morgen (Zaterdagavond) 31 Augustus een concert geven te Werkendam. Op den verjaardag van H. M. de Koningin zal er alhier een school feestje gehouden worden. Des mor géns zullen de schoolkinderen in op tocht door het dorp trekken, terwijl er des middags verschillende kinder spelen gehouden zullen worden. POEDEKÜUEN. In deze gemeente is weer een begin gemaakt tot het uitdiepen en verbeteren van waterlossingen. Deze werken zullen uitgevoerd worden in -werkverschaffing. Reeds verschillen de werkloozen zijn hieraan te werk- gesteld. J.l. Zaterdag had alhier de Jaarlijksche Geitenkeuring plaats, als keurmeesters fungeerden de heeren A. Blikman en A. v. Loon. Aange voerd werden 41 geiten. De navolgende prijzen werden be haald. 1 Plaatselijk Register geiten Ie. prijs Adr. v. Giessen, 2e. prijs Johs. Bok C.H.zn. 2 Oudere melkgeiten. Ie. prijs Mar. v. Giessen, 2e. prijs Arie v. d. Werken, 3e. prijs J. Bok Dzn., 4e. prijs Chr. ten Hagen, 5e. prijs A. Groeneveld, 6e. prijs Chr. v. d. Werken, 7e, prijs J. v. Ooijen, 8e. prijs A. H. v. d. Werken. 3 éénjarige melkgeiten. Ie. prijs Zw. ten iïage, 2e. prijs G. J. v. Giessen, 3e. prijs Arie Brie- nen. 4 Overloopers. Ie. prijs Arie v. d. Werken, 2e. prijs Mar. v. Giessen. 5 Lammeren. Ie. prijs G. J. y. Giessen, 2e. prijs G. v. Giessen, 3e. prijs J. v. Rijswijk, 4e. prijs G. J. v. Giessen, 5e. prijs G. ten Hage, 6e. prijs A. W. Bok, 7e. prijs Johs. Bok C.H.zn., 8e. prijs A. v. d. Werken. .6 Gehoornde en bonte geiten. Ie. prijs J. G. N. v. d. Ven, 2e. prijs Chr. ten Hagen, 3e. prijs G. J. V. Giessen. RAAMSDONK. p .Verleden week Zaterdag werd alhier een afstandsrit gehouden waar bij de M. C. merriën proeven van uithoudingsvermogen, gewilligheid, enz. hadden af te leggen. De prijzen waren beschikbaar ge steld door de Vereeniging „Het Le- gerpaard" te Den Haag. De uitslag was als volgt le prijs f 20.— de vos Polone van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen. 2e prijs f 15.Ruliana bruin van M. van Mersbergen te Drongelen. 2e prijs f 15.Ottolina zwart van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen. 2e prijs f 15.Fimunde bruin van Jac. van Bil zen te Breda. ^e prijs f 10.Kariba Zwart van A. D. van Buuren te Meeuwen. 3e prijs f 10.Poolster bruin van J. Luyten te Tilburg. 3e prijs f 10.Sabina brpin van W. Snoek te Nieuwendijk. 3e prijs f 10.Maline zwart van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen. 4e prijs f 5.Gienetje vos van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen. v 4e prijs f5.Jubina bruin van W. Snoek te Nieuwendijk'. 4e prijs f 5.Parita bruin van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen. RAAMSDONKSVEER. Naar wij vernemen heeft de heer Sneep bedankt als voorzitter van den Christel. Besturenbond Raamsdonks- veerGeertruidenberg. Alhier werd een afdeeling opge richt van den Kon. Ned. Middenstands bond. Voorloopig bestuur C. v. Dieen. Voorzitter; J. v. Leeuwen, secretaris; Ms. v. Esch, penningmeester. SPRANG. Den fabrieksarbeider B. O. al hier, had aan de werkverschaffing de Binnehaven het ongeluk, dat een balk op zijn echterarm viel, waar door deze brak. Per auto werd hij door Dr. Roos naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer overgebracht al waar de arm gezet is. Later is hij per auto naar zijn woning vervoerd. J. O. had het ongeluk met zijn fiets met een ander fietser in aanrij ding te komen, waardoor Sjn voor wiel geheel in elkaar werd gedeukt. SLEEUWIJK. Op Woensdag 4 September a.s. hoopt de Oranjevereen. het Koningin- nefeest te vieren. Het programma be looft veel en luidt als volgt: Kinderspelen met tractaties. Vertoo ning poppenkast. Ringrijden met paard en wagen. Ringrijden voor fietsen. Stoe lendans. Hardloopen voor paren. Rui tergevecht op tonnen. Des avonds zal een concert worden gegeven door de muziekvereeniging Kunst na Strijd" te Oudendijk, onder leiding van haren di recteur, den heer C. P. v. d. Wiel. Dinsdagavond d.a.v. zal het feest wor den ingeluid door het houden van een lampioncptocht, te beginnen vanaf het veer SleeuwijkGorinchem. Wanneer het weer dient belooft het Oranjefeest een gezellige dag te wor den. VEEN. Weder is in deze gemeente een rijwielbelastingmerk van een fiets ontvreemd. Dit is nu reeds het derde geval binnen twee weken. Donderdagavond gaf de mu- ziekvereen. „Wilhelmina" van de ki osk, haar aangekondigd concert, wat door een talrijk publiek beluisterd werd. Uit de ingezetenen had zich een commissie gevormd, welke voor een tractatie gezorgd had, naar aan leiding van het behaalde succes op het concours te Nieuwendijk. Door den heer M. Honcoop werd het woord gevoerd, namens de commis sie. Verder waren nog schriftelijke felioitatie's ingekomen van de zang vereeniging „Zanglust" alhier, de mu- ziekvereen. „Oefening en Uitspan ning" te Wijk en van den heer C. v. d. Velden te Wijk. Door enkele dames werden bloem pjes verkocht ten bate der kas. WIJK EN AALBURG. Donderdagmorgen bii he\ uit de weide halen van een paard met veulen, kreeg B. A. v. Wijk Jzn. van het veulen een trap tegen de buik. Met veel pijn en een kleine verwon ding is hij huiswaarts gekeerd, al waar hij zich onder geneeskundige behandeling stelde van Dr. Schim mel uit Heusden. WASPIK. Waspiksche kermis 1935 be hoort weer tot het verleden, en is ordelijk verloopen. Vooral op Zon dag heerschte er op het kermisterrein en in verschillende café's, alwaar ge legenheid tot dansen was een groote drukte. Ouder gewoonte-gaf de har monie „Volksvlijt en Volksvermaak" in de concertzaal van den heer LI. van Iersel voor hare leden een ma tinee, met medewerking van 'het Waspiksche Tooneel- en Operetten- gezelschap ,;Entre-Nous." Behalve en kele muzieknummers, die zeer goed werden vertolkt, werd opgevoerd de operette in één bedrijf Cartouche en de kermis-revue 1935 „Waspik in woord en beeld" in 12 tafereelen. Vooral deze revue oogstte veel bij val bij het talrijke publiek, zoodat bii het einde den vervaardiger der revue, den heer A. van der Rijken een welverdiende hulde in ontvangst had te nemen. Het matinée in het café van den heer Chr. Montens, gegeven door het duo Martron uit Den Haag werd eveneens druk bezocht. Riozzi's bioscoop en de schouw burg loge van den heer Piet Vink waren eiken avond druk bezocht. Dinsdagavond had in het café van den heer J. A. een vechtpartij plaats, alwaar eenige rake klappen werden uitgedeeld. De politie is de daders op het spoor. Op het kermisterrein is ach tergebleven een onbeheerd staand heerenrijwiel. Inlichtingen worden verstrekt door de gemeentepolitie al hier. Aangifte werd voorts gedaan van het vinden van een bril en van het verliezen van een vulpenhouder merk „Swan." De verjaardag van H. M. de Koningin zal in deze gemeente wor den gevierd op a.s. Dinsdag 3 Sep tember. In den tuin van den heer H. van Iersel zal een groot concert wor den gegeven, bij ongunstig weer in de harmoniezaal, door de harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak," de Chr. Gemengde Zangvereeniging „O.K. K." alhier en de zangvereeniging uit Capelle. WERKENDAM. Maandag a.s. hoopt de Geref. neisjesvereen. „Dient den Heere" Per autobus een pleizierreis te on dernemen naar Den Haag en Sche- veningen. Woensdagmiddag had op de Sasdijk alhier, een aanrijding plaats, welke ernstige gevolgen had kunnen hebben. Twee auto's zouden elkander passeeren uit tegenovergestelde rich ting. Een motorfiets wilde ook pas seeren, toen juist een hond over liep. De motorrijder reed over den hond. Eén der auto's kon een kleine aan rijding niet meer voorkomen, waar door de motorrijder aan zijn been werd verwond, vermoedelijk -een bloeduitstorting. Gelukkig liep alles verder goed af. De motorrijder, welke later zijn reis met zijn dochtertje meer ver volgde was een arts uit Rotterdam. WELL—AMMERZODEN S. van Diggelen, Well, perceel A f 495 perceel B f 530 en in massa f 1025. WELL. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin, is er een comité gevormd door het onderwij zend personeel van de school met nog enkele personen, om voor de schoolkin deren een feestje te houden, dat Zater dagmiddag op het voetbalterrein zal plaats hebben. De muziekvereen. O.B. K. zal hiervoor hare medewerking ver- leenen. Ook gaan de kinderen in op tocht door (het dorp. Woensdag 28 Augustus had al hier bij het café de Hopwaag bij J. van Geffen, de geitenkeuring plaats van de afdeeling Well. Aangevoerd 10 geiten. Oudere melkgeiten 6 stuks. Adr. van Horssen, le en 3e prijs; P. van den Bogert, 2e prijs; Gebr. Lam, 4e prijs. Overlooper 1 stuks: Jac. v. d. Bo gert, 2e prijs. Lammeren 3 stuks: M. Rooijens, le prijs; H. van Loon, 2e prijs; P. Qomen. 3 e prijs. Keurmeesters waren dé heeren A. Blikman uit Arnhem en A. van Loon uit Bruchem. Ward Price intervieuwt Mus solini. De werkelijke expan siebehoeften van Italië. 'Op economische sancties weinig kans. Duitschland en de ko loniale kwestie. Roosevelt en den New Deal. Ward Price, reizend, correspondent van de Daily Mail, neemt onder de journalisten een bevoorrrechte posi tie in. Bodes, kamerwachten en se cretarissen kunnen hem er niet van terughouden de bureaux van de hoog ste regeerings autoriteiten binnen te stappen en deze heeren tof het on derwerp van zijn intervieuws te ma ken. En zelfs bij dictators, deze mach- tigsten aller machtigen, weet hij zich toegang te verschaffen. Ontving ee nige maanden geleden de Duitsche Führer dezen voortvarenden journa list genadiglijk, deze week was het Mussolini, die in hoogst eigën per soon den Daily Mail correspondent eenige interessante mededeelingen deed. En het moet gezegd worden, de woorden, die Mussolini tegenover Ward Price gesproken heeft, klon ken niet alleen zeer verstandig, maar wékten bovendien bij den onbevoor- oordeelden lezer een gevoel van sym pathie voor den Italiaanschen dic tator en zijn volk op. Wanneer men hoort, dat Italië een bevolking van vier en veertig mil- lioen heeft op een gebied, waarvan slechts een klein gedeelte, namelijk eenvijfde van de oppervlakte van Frankrijk, bruikbaar is, dan is het onmogelijk de oogen te sluiten voor de expansiebehoeften van het Itali- aansche volk. En al zou men nu ■mogen tegenwerpen, dat men deze expansiebehoeften niet moet botvie ren op een andermans gebied, men mag toch evenzeer niet vergeten, dat Abessinië, een land twee maal zoo groot als Frankrijk met een zeer rij ken bodem, waarop slechts een klei ne bevolking leeft, inderdaad aan eenige millioen Italianen het levens onderhoud zou kunnen verschaffèn, zonder dat de oorspronkelijke Devol- king daar schade bij zou leiden, ja, daar zelfs, voordeel bij zou hebben, daar, hoe vooruitstrevend de negus op zijn manier ook mag zijn, Abes sinië zooals de beroemde Fran- sche ontdekkingsreiziger Henri de Montfreid nog onlangs mededeelde een land is, waar het overgroote deel van de bevolking ten voordeele van de schatkelders van eenige grooten in het zweet des aanschijns kan wer ken. Beschouwen wij thans eens punt na punt de verklaringen van Mus solini, dan stooten wij in het eerst op de kwestie der sancties. Mussolini heeft kort en goed verklaard, dat een ieder, die sancties tegenover Ita lië zou willen toepassen, zich de ge wapende vijandschap van Italië op den hals zou halen. Daarmede schij nen diegenen gelijk te krijgen, die reeds lang geleden er op wezen, dat economische sancties niet den vrede maar den oorlog afdwingen. Of En geland, na deze openlijke verklaring van Mussolini, te Genève, waar Ita lië zich eveneens zal laten vertegen woordigen, nog economische sancties zal voorstellen, lijkt ons twijfelach tig- Belangrijk was ook de mededee- ling van den duce, dat hij zijn hou ding in geen enkel geval zal ver anderen. De eenige kans zou zijn, dat Abessinië toegeeft. Pogingen tot blokkeeren van de Italiaansche ha vens of het sluiten van het Suezka- naal zou Italië te land, ter zee en in de lucht weerstaan. Zonder ee- nigen twijfel zullen dus begin Sep tember de kanonnen gaan spreken, tenzij... er alsnog voor 'Mussolmie een aannemelijk bod zou komen. Men mag gerust aannemen, dat zeker Frankrijk alle pogingen in het werk stelt om op het allerlaatste oogen blik tot een dergelijke oplossing te komen. Het is echter Engeland, dat in deze kwestie het beslissende woord heeft te spreken. Mussolini's meening, dat de kolo niale kwestie weer actueel gemaakt moest warden met al haar implica ties ook ten voordeele van andere landen, zal vooral in Duitschland een gunstig onthaal hebben gevonden. Onder Engelsch en Japansch man daat staan toch nog altijd eenige ko lonies, die men onze Oosterburen in 1919 heeft afgenomen. Het is niet onmogelijk, dat Duitschland, nadat de Abessijnsche kwestie weer tot het verleden behoort zijn aanspraken zal gaan doen gelden. En dat Engeland in dat geval zijn Afrikaanschen man- daatsgebieden met goed recht zou kunnen behouden, lijkt ons niet wel mogelijk. Door het Abessijnsch-Italiaansche geschil wordt de aandacht dikwijls afgeleid van andere belangrijke kwes ties in 'deze wereld. Wie denkt er op het oogenblik eigenlijk nog over het economische expiriment van Roo sevelt. Men weet zich nog te her inneren, dat indertijd het Federale Gerechtshof, de N.RA.-codes als zijnde in strijd met de grondwet heeft betiteld. Maar de dingen, die daarna geschiedden, zijn in niet ge ringe mate overschaduwd door de Abessijnsche kwestie. En toch zijn de zittingen, die het Amerikaansche congres de laatste dagen heeft ge houden, interessant genoeg er eenige regels aan te wijden. Roosevelt heeft van zijn plannen, ondanks het vonnis van het Federale Hof, nooit afstand gedaan. En daarbij heeft hij den se naat en het Huis van Afgevaardig den voor het grootste gedeelte ach ter zich. De laatste dagen zijn dan ook voor de nieuwe economische po litiek van Roosevelt niet ongunstig geweest. De wet tot belasting van de rijken, waarover reeds zoo veel te doen is geweest, werd met een klei ne wijziging aangenomen en ook de wet inzake de bruinkolenmij nen, die nog al aanleiding tot strubbelingen had gegeven, heeft tenslotte genade in de oogen van de congresleden kun nen vinden. Alleen met de tarwe- en katoenwet had de Amerikaansche president wat meer last. Maar ook hier zal hij wel een oplossing weten te vinden. Dat de president er overigens niet aan denkt zijn sociale hervormings plannen op te geven, moge nog blij ken uit zijn radiorede, die hij begin dezer week gehouden heeft en waar in hij verklaarde: „Dat wetten niet steeds heilig behoeven te zijn, maar beginselen wel." KERKWIJK. Over de maand Juli 1935. Getrouwd: G. van Herreveld25 j. en E. Westerlaken 18 j.; G. van Horssen 26 j. en J. Vos 18 j. Overleden: Maaike Spiering67 j., wed. van A. v. Veen; Jan van Gameren 67 j., wedn. van J. C. van Eek. - Het programma van het Oranje" feest is verschenen en het ziet er evenals andere jaren weer prima verzorgd uit- Vol afwisseling en elk wat wils. Was eerst de bedoeling de schooltractatie te doen ge.'chieden op 31 Augustus, dit is echter thans gesteld op 4 September, omdat in verband met de voorbereiding de tijd te kort was. Het is een goede gedachte geweest van de heeren Hoofden der scholen, om deze tractatie op feeste lijke wijze te doen plaats vinden, want de schoolkinderen ruim 1000 in getal zullen in optocht de gemeente doorgaan, allerlei versieringen met zich meevoerend. Op een tweetal punten zal gemeenschap pelijk worden gezongen, hetgeen een in drukwekkend oogenblik zal zijo, wanneer uit duizend keeltjes het Wilhelmus zal klinkeD, tevens zal een kleppermarsch woiden uitgevoerd, en aangezien dit weer iets nieuws is, zal het aan belangstelling niet ontbreken. Een ding mag dan van de burgerij worden verlangd dit alles rustig aan te hooren en vooral niet met de stoet mede te loopen. Het behoeft geen betoog, dat ieder huis bij deze ge legenheid moet vlaggen, dat verhoogd het feestelijk effect der kinderoptocht, doch men geeft tevens b ijk in deze eigenaardige tijden, dat men hier nog Oranjeklanten heeft, die trotsch zijn op onze fraaie drie kleur. Bij het Oranjefeest is het dundoek onmisbaar, daarom ingezetenen op 31 Augustus en op 4 en 5 September de vlag uit, ziet niet op tegen de kleine moeite welke hieraan verbonden is. Laat de kinderen onder een dak vlaggen door- mar chet ren. 's-Avonds om 7.30 uur heeft een con cert plaats door de Kon. Harmonie de Bazuin van Gorkum, dat iets goeds te wachten staat op dat gebied is zonder twjjfel en iedere muziekliefhebber zal dan ook aanwezig zijn. Om 7 30 uur zal het corps een muzikale wandeling maken door het dorp, de opstelling heeft plaats by café v. d. Steenhoven Op 5 September des morgens 9 uur vangen de volksspelen aan, en hier zal het ook niet aan belangstelling ontbreken, vooral nu weer een paar nieuwe nummers worden uitgevoerd, des middags 1 uur heeft de eindkamp plaats der groepswijze winnaars der spelen. Onmiddelijk daarop verschijnen een groot aantal paarden van de landelijke rijvereeniging Hippos uit uit Gorcum en Land van Altena, om ons te doen genieten van de ruitersport. Ook dit nummer is iets nieuws voor onze feesten. Paardenliefhebbers, en dat zijn er velen, kunnen een middsg van genot tegemoet zien, daar op alle mogelijke wijze zal worden getoond wat men met paarden kan verrichten Het muziekcorps uit den Biesbosch met uitgebreide bezetting luis- terd de feestelijkheden op Des avonds om 7 uur zal concerteeren het muziek corps uit Raamsdonksveer, eveneens een corps behoorende tot het allerbeste. Dan volgt om 9 uur een openlucht-bioscoop met eenjvroolijk filmprogramma, natuur lijk bestaat hiei voor veel belangstelling, er zullen goede films met veel afwisseling worden gegeven, natuurlijk met een vroo- lijke, opgewekte tendenz. Het slot is een groot schitterend vuur werk, dat ongeveer half 11 zal worden ontstoken, het allernieuwste op dit gebied is er weer bij, het uitgebreid programma met goudfonteinen, vuuipijlen, bombar dementen, zwermpotten enz. zal weer menige kreet van verrukking ontlokken. De winkeliers worden in staat gesteld, om te toonen, wat zij presteeren op het gebied van etalages, want er zal een etalagewedstrijd plaats vinden, waarvoor prijzen in den vorm Vtn medailles en eervolle vermeldingen beschikbaar zijn. Iedere winkelier, die zijn eigen belang begrijpt doet hieraan mede, hij dwingt daardoor dat de T-'e v e mdelingen, die men verwacht de zaak bt kijkt, en wellicht tot koopen zal oveigaan. Tenslotte woidt de hoop uitgesproken, dat Werkendam op waardige wyze het Oranjefeest zal vieren, men mag geiust dien dag de vele zorgeD, die men heefi aan den kant zetten. Een mensch heefi het noodig af en toe over iets anders te denken, dan aan ciisis en weikloosheid, maar dit moet dan op gepaste wyze ge beuren, geen bras en vechtpartijen, maar vroolijkheid ir> den goeden zin des wom-a* Helpt allen mede het feest, waar zooveel moeite en voui bereiding met kosten aan verbonden is goed te doen slagen, volg 6 raadgevingen in het belang van het normaal verloopen der feestelijkheden, gegeven zonder morren op, zoodat na af loop kan worden getuigd, dat Wei kendam op de van ouds bekende goede en harte lijke wijze heeft feest gevierd. Op Dinsdag 27 Aug. gehouden aanbesteding op het Gemeentehuis te Ammerzoden, voor het vernieuwen der kappen met bijkomende werken van de onderwijzerswoniDgen te Ammerzoden en Well. Er werd als volgt ingeschreven J. Goesten, Voorstraat, Ammerzoden perceel A f636; perceel B f632 en in massa f 1268. J. A. van Dalmen, Ammerzoden, perceel A f 530 perceel B f 530 en in massa f 1060. Jos. de Wit, Ammerzoden, perceel A f474; perceel B f412 en in massa f916. J. A. Goesten, Well, perceel A f469 perceel B f411 en in massa f 880. W. J. van VianeD, Ammerzoden. perceel A f 449.75 perceel B f 439.35 en in massa f864 35. Gunning volgens bestek.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 12